Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-01-09, 14:27  
Καινούργιος στην παρέα. Λίγη ΒΟΗΘΕΙΑ!
fanopsaro
Junior Member
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 18

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
fanopsaro Ο χρήστης fanopsaro δεν είναι συνδεδεμένος 30-01-09, 14:27
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους...

Σήμερα αγόρασα ένα ψαράκι γλυκού νερού. Είναι ολόμαυρο με φουσκοτά ματάκια (δεν ξέρω πως λέγεται, αν γνωρίζει κανείς...). Το έβαλα σε μια μεγάλη γυάλα (ΟΧΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟ), του έβαλα και ένα πλαστικό λουλουδάκι στη μέση της γυάλας. Τις πρώτες ώρες καθότανε στον πάτο, ακίνητο ή ελάχιστα δραστήριο. Ο μαγαζάτορας μου ειπε σήμερα να μην το ταϊσω γιατι είχαν φάει. Τώρα, (μετά από 2-3 ώρες) που πρωτομπήκε στη γυάλα, το βλέπω πολύ δραστήριο, κολυμπάει, τριγυρνάει όλα καλά. Ανεβαίνει και στην επιφάνεια και βγάζει τη μουσούδα του έξω. Αυτό σημαινει κάτι?

Διάβασε στο ίντερνετ, οτι μπορεί να κάθεται ακίνητο μέχρι να συνέλθει από το σοκ, ενώ άλλοι έλεγαν οτι μπορεί να είναι άρρωστα οταν κάνουν έτσι. Το δικό μου ευτυχώς δεν κάθεται πια ακίνητο, οπότε σαν συνήλθε από το σοκ.

Ρωτάω: Πρέπει να πάρω τπτ σταγόνες για το νερό??Αντι-χλωριο ή τπτ σχετικά? Νερό κανονικό από τη βρύση έτσι? Χλιαρό. Ουτε παγωμένο-ούτε ζεστό. Να του βάλω τπτ πετραδάκια μέσα??Θέλει??Αν πρέπει να βάλω...πρέπει να τα βράσω πρώτα ωστε να μην έχουν τπτ βακτίρια και τέτοια???

Αν πρέπει να γνωρίζω κάτι επιπλέον και μπορείται να μου πείτε...ευχαριστως

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Εμφανίσεις: 5873
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 02-02-09, 09:33
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fanopsaro Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πάρω μεγάλο....έτοιμο κομπλέ! Τα διάβασα τα παραπάνω
Αλληλούια..
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-02-09, 12:29
f1rm4 Ο χρήστης f1rm4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παιδια θελω να μεινουμε στο γεγονος οτι ολοι μας, πριν μπουμε στο φορουμ εμπιστευομασταν γνωστους και τα πετ σοπ. Ολοι μας καναμε το ιδιο λαθος δηλαδη γιατι δεν πιστευω να υπηρχαν πολλοι που να ηξεραν το φορουμ πριν αντιμετωπισουν καποιο προβλημα με τα ψαρακια που ειχαν αγορασει ηδη...

Εγω οταν αγορασα το 126 λιτρων ενυδρειο μου ειχα την εντυπωση οτι ειναι μεγαλο και οτι θα μπορω να βαλω οτι θελω μεσα... Οσο περναει ο καιρος βλεπω οτι εκανα λαθος. Επισης, ολη η προετοιμασια που λετε και ξανα λετε εδω μεσα δεν την εχω ακουσει απο κανενα πετ σοπ (ακριβως για τον λογο που επισημενετε οτι θελουν να πουλανε).

Φιλε μου, καλα κανεις και μπηκες στο φορουμ και καλως ηρθες. Τα παιδια εδω μεσα θα σε πουν ολη την αληθεια γυρω απο τα ενυδρεια και τα ψαρακια μας. Ειναι οι μονοι που θα σου πουν ολη την αληθεια (σε μενα ηταν αρκετα σκληρη στην αρχη για να την δεχτω) και θα σε δωσουν και συμβουλες σωστες πανω απο ολα για το καλυτερο μελλον του ψαριου σου.

αυτα.....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-02-09, 09:45
fanopsaro Ο χρήστης fanopsaro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι πως ίσως αυτοί από τα pet stores να μην γνωρίζουν καλά ή και καθόλου. Απλά να θέλουν να πουλήσουν ότι μπορούν. Χθες, που επισκέφτηκα ένα...είδα γυάλες τόσο μικρές σαν μολυβοθύκες!!!! Εντάξει..φυσικά είχε και πολύ μεγάλα ενυδρεία..γενικά για κάθε γούστο και κάθε μεγέθους.

Πήρα ένα μεγαλύτερο ενυδρειάκι. Το black moor ειναι ωραίο εκεί. Τι άλλο μπορώ να βάλω τελικά για παρέα??? Ένα μονομάχο μπορώ???Ή θα υπάρχει πρόβλημα??Θέλω να μου πείτε αν είναι εύκολο ΤΙ να ΜΗΝ πάρω...
ευχαριστώ για όλα!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-02-09, 10:08
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Ποσο μεγαλυτερο ειναι το νεο ενυδρειο;Μην βαζεις μεσα μονομαχο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-02-09, 10:27
fanopsaro Ο χρήστης fanopsaro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Ναι..όντως...διάβασα το σχετικό για τους μονομάχους..δεν βάζω!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-02-09, 10:35
fanopsaro Ο χρήστης fanopsaro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Τελικά τι ΔΕ μπορώ να βάλω???
Επειδή φίλτρο και από το άλλο που βγάζει μπουρμπουλήθρες δεν έχω, καθε 2 μέρες του ανανεώνω λίγο το νερό. Βγάζω λίγο και βάζω λίγο, αφου το αφήσω να έρθει στην ίδια θερμοκρασία. Και ρίχνω 2-3 σταγονίτσες για το χλώριο.
Με έπιασε μια ανησυχία για τα βράδια, μην πηδήξει έξω το ψάρι. Το ενυδρείο δεν έχει καπάκι. Ισχύει???
Να πάρω κανένα βελτιοτικό νερού ή βιταμίνες??? Χθες δεν το τάισα το ψάρι...και σήμερα σαν να το είδα πεινασμένο. Του έριξα μια μπιλίτσα και λέω να του ρίξω και μια το απογευματάκι! Βοηθήστε με λίγο με το τάισμα. Τι ακριβώς παίζει?
: smt100:s mt100
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-02-09, 12:20
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Καλήμερα! Θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω.
1. Χρειάζεται φίλτρο.Το φίλτρο θα βοηθήσει στο να έχει το καλήτερο περιβάλον για το ψαράκι σου,γιατί μετατρέπει τα "απόβλητα" του μικρού σου φίλου έτσι ώστε να ζεί σε καθαρό νεράκι.
2. Αεραντλία (αυτό που βγάζει μπουρμπουλίθρες) δεν είναι και τόσο απαραίτητο οπότε δεν χρειάζεται να αγοράσεις.Το φίλτρο μπορεί να οξυγονόνει το νερό.
3. Όσο για το καπάκι αν φοβάσαι μπορείς να "φτιάξεις" ένα με τούλι.Δηλαδή να σκεπάσεις με λίγο τούλι το πάνο μέρος και να το πιάσεις με σχοινάκι.
4. Αυτό που λές σταγόνες φαντάζομαι οτι είναι αντιχλώριο και καλό θα είναι να προσέξεις τις οδηγίες στο πίσω μέρος του μπουκαλίου.

Κατά την γνώμη μου καλό θα ήταν να βρείς ένα ενυδρείο και όχι γυάλα που έχεις τώρα.Αν ψάξεις θα βρείς κάτι οικονομικό και κομπλέ (φίλτρο κ.λ.π).

Αν κάνω σε κάτι λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος!

Όσο για το τάισμα θα αποκτήσεις εμπειρία με το καίρο.Καλό θα είναι να σου απαντήσει κάποιος παλιός γιατί εγώ μπορεί να σε μπερδέψω και δεν θέλω.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-02-09, 13:20
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Δεν πήρες μεγάλο έτοιμο κομπλέ... Αλλά με ημίμετρα δεν γίνεται.

Χρειάζεσαι ένα μεγάλο ενυδρείο πλήρως εξοπλισμένο με φίλτρα, λάμπες, καπάκι κλπ και αν θες και δεύτερο χρυσόψαρο (μόνο χρυσόψαρο πάει με χρυσόψαρο) θα πας στα 100 λίτρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-02-09, 15:19
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Θεωρω πολυ πιθανο να λες αμαν τι λενε αυτοι τωρα ολα αυτα τα εξοδα για ενα ψαρι , αλλα αν τελικα ασχοληθεις με το ενυδρειο με την τακτικη που ακολουθεις χαλας περισσοτερα γιατι αγοραζεις απο δυο φορες πραγματα και ποτε δεν τα κανεις και σωστα , νομιζω οτι με κανα 80 ευρω βρισκεις ενα μικρο κομπλε noname(100 εχει κομπλε το juewl rekord 600 σto water in και ειναι τελειο) απο μεταχειρισμενο δε σιγουρα ...και θα εχεις ενα βυθο στο δωματιο σου οχι απλα νερο με ενα ψαρι!!! οποτε γιατι παιδευεσαι.

ΥΓ.1. Βεβαια μετα ακολουθουν και αλλα εξοδα σε μηνιαια βαση (μικρα αλλα υπάρχουν)

ΥΓ2 Γιατι εχεις κολησει με το χρυσοψαρο που θελει αρκετα λιτρα και βγαζει και πολλα αποβλητα(νομιζω) ενω μπορεις να βαλεις αλλα μικρα ψαρακια σε 30-40 λιτρα(αν ειναι τοσο η γυαλα σου απλα προσθετοντας ενα φιλτρο και ενα θερμοστατη!!!

φιλικα Μανωλης
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-02-09, 20:54
fanopsaro Ο χρήστης fanopsaro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Όλα καλά με το ψαράκι μου. Είναι πολύ δραστήριο, τρώει κανονικά, είναι ορεξάτο το χρώμα του είναι οκ. Τώρα 2-3 τελευταίες μέρες, κάπου τέτοια ώρα (το ξαναείδα τώρα και γι αυτό ποστάρω), πάει στον πάτο, ακούνιτο, αναπνέει κανονικά και δεν κάνει τίποτα. Μου φαίνεται σαν να κοιμάται. Αλλά έτσι κοιμούνται???Σόρυ για την χαζή ερώτηση αλλά δεν ξέρω καθόλου!!!
Δηλαδή κοιμάται???Μετά από ώρα (όχι πολύ ούτε και λίγο) ξανακολυμπάει μια χαρά χαρούμενο. Το φώς από το σαλόνι που το έχουμε δεν το ενοχλεί???
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-02-09, 19:06
fanopsaro Ο χρήστης fanopsaro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

κανεις???
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-02-09, 19:37
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Thumbs down

ας μην με παρεξηγησουν οι παλαιοτεροι αλλα αγανακτησα στο ποστ του φιλου μας << φιλαρακι εαν δεν μπορεις να κατι σωστα μην το κανεις και ιδικα οταν αυτο που κανεις εχει σχεση με ζωντανους οργανισμους (ψυχουλες)>> εαν δεν θελεις να διαβασεις και να λαβεις γνωση δεν μας ενδιαφερει αλλα μην τυρανας τα ψαρακια με την εγωιστικη σου σταση στο να κανεις οτι δεν καταλαβαινεις.Εαν ψαξεις εχει ενυδρεια 70 λιτρα με 80 κσι 90 ευρω κομπλε
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-02-09, 20:58
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

φιλε αφου εισαι απο θεσ|νικη γιατι δεν πας μια βολτο στο Quiko pet shop εκει βγαζουν καποιες προσφορες στα ενυδρεια στο δρομο για αεροδρομιο απεναντι απο το διαβαλκανικο κεντρο υγειας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινούριος στην παρέα Zorba_The_Freak Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 13 13-07-06 22:48
νέος στην παρέα pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 31 31-12-02 21:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05373 seconds with 13 queries