Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-01-06, 21:01
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή αρρωστος μονομαχος!! τι κανουμε?

Καλησπερα σε ολους. Εχω σε μια γυαλα 10 lt εναν μονομαχο εδω και ενα χρονο. Η γυαλα δεν εχει φυσικα ουτε θερμοστατη, ουτε φυσαλιδες ουτε τιποτε. Ξερω δεν ειναι καλο αυτο αλλα οταν τον αγορασα κανεις δεν μου ειπε οτι χρειαζεται κι ετσι τον εχω απλα σε κρυο νερο της βρυσης.Του αλλαζω νερο μια φορα την εβδομαδα. Εν πασει περιπτωσει εδω κι ενα περιπου μηνα το ψαρακι ειναι αρρωστο. Καθεται στον πατο με το κεφαλι προς τα πανω, φαινεται να μην μπορει να κινησει καλα το πισω μερος του σωματος του και τρωει μονο οτι πεφτει ακριβως μπροστα απο το στομα του κι αυτο ολο και λιγοτερο τελευταια... Υπαρχει κατι που μπορω να κανω; εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι αυτο που επαθε; Ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-06, 23:50
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Απ' ότι καταλαβαίνω με αυτά που λες ο μονομάχος σου κρυώνει! όταν όμως λες νερό της βρύσης? Αντιχλώριο χρησιμοποιείς? Τι τον ταίζεις? Όταν λες γυάλα εννοείς την στρογγυλή απ' ότι ξέρω δεν είναι και ότι καλύτερο για μονομάχους! Κανένα φυτάκι μήπως έχεις μέσα έστω και πλαστικό? Επίσης το οτι τον έχεις εδώ και ένα χρόνο μπορεί να σημαίνει ότι ο μονομάχος σου είναι ίσως και κοντά στα 2 χρόνια που είναι ο μέσος όρος ζωής του δηλαδή ο καημένος έχει γεράσει!
Οι εμπειρότεροι θα σου πουν περισσότερα
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-06, 02:17
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

καταρχην καλως ορισες!
οι μονομαχοι παρα την αποψη των μαγαζατορων ειναι τροπικα ψαρια.θελουν θερμοκρασια νερου 24-27,αρα οπωσδηποτε θερμοστατη το χειμωνα.αλλιως γινοτναι επιρρεπεις σε ασθενειες γιατι εξασθενει το ανοσοποιητικο τους συστημα.οπως ηδη ανεφερε πολυ σωστα ο PascM οι στρογγυλες γυαλες δεν ειναι ο,τι καλυτερο,γιατι αποσυντονιζουν την πλευρικη γραμμη των ψαριων(οργανο προσανατολισμου στο νερο).
αντιχλωριο βαζεις στο νερο της βρυσης?τον ταιζεις flakes?φιλτρο δεν υπαρχει,ε?μια φορα τη βδομαδα ποσο νερο αλλαζεις?καλο θα ηταν ολικη αλλαγη νερου καθε περιπου 3 μερες....
ειναι βεβαια και μεγαλος σχετικα σε ηλικια....
δυστυχως οσοι μονομαχοι μου εμφανισαν αυτη τη συμπεριφορα,σα να μην μπορουν να κουνησουν το πισω μερος του σωματος,συνηθως δεν τα καταφερναν στο τελος....
αυτο που μπορεις να κανεις τωρα εσυ,ειναι να τον κρατησεις σε ζεστο περιβαλλον,χωρις πολυ φως,με σωστη διατροφη,ισως και λιγες βιταμινες και απλα να ελπιζεις για το καλυτερο....ειλικρινα ευχομαι να τα καταφερει....


ακομα κι αν δεν τη γλυτωσει,τουλαχιστον στον επομενο μονομαχο θα ξερεις τι να προσεξεις και πως να τα κανεις ολα σωστα απο την αρχη
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-06, 12:59
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
δυστυχως οσοι μονομαχοι μου εμφανισαν αυτη τη συμπεριφορα,σα να μην μπορουν να κουνησουν το πισω μερος του σωματος,συνηθως δεν τα καταφερναν στο τελος....
Το ίδιο έχω παρατηρήσει κι εγώ Μην τον ξεγράψεις από τώρα όμως, κάνε τις απαραίτητες ενέργειες και μπορεί να ανακάμψει...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-06, 13:46
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Με καλή διατροφή και σταδιακή άνοδο της θερμοκρασίας μέχρι τους 26 πιστεύω ότι έχει ακόμη χρόνο μπροστά του.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-06, 18:14
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Unhappy αρρωστος μονομαχος! τι κανουμε;

τον ταιζω με flakes. Η γυαλα ειναι δυστυχως στρογγυλη. Μαλλον πρεπει να παρω θερμοστατη ε; πως ομως θα τοποθετηθει σε τοσο μικρο χωρο το μηχανημα; εχει μερη για να κρυβεται, του εχω βαλει κατι κοχυλια (βρασμενα βεβαιως πριν τοποθετηθουν) και κρυβεται εκει. Τι αλλη τροφη να του δωσω; red worms κατεψυγμενα κανουν;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζητειται Μονομαχος μοντελο,για την Εκθεση Ζωοτεχνια. mikenuke Bettas 13 17-06-08 11:55
ο μονομαχος μου τελειωσε το Σχολειο Ανορθοδοξου Πολεμου.... iraklis Bettas 9 05-05-05 23:00
Ας κανουμε ολοι μαζι μια ευχη targas21 Δίσκοι 21 24-03-05 15:03
Αρρωστος Μονομαχος... Lary80 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 09-10-04 16:38
Αρρωστος μονομαχος ANEMOS Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 09-09-04 01:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04892 seconds with 14 queries