Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-05, 17:29
Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ο χρήστης ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή Σμηνοψαρα.

Ποια κατα τη γνωμη σας κινουντε στο κενρο του ενυδρειου ?

[ειχα δει κατι ρασμπορα να ειναι μονο στο κεντρο του ενυδρειου παντα,ειχε μονο αυτο το ειδος απο τετρα.Τα δικα μου δεν το εκαναν ποτε αυτο.Μηπως επειδη ειχε μεσα σκαλαρια και ενα σιλβερ καρχαρια καναν ετσι. ? ]

Προτηνετε κατι ?
Κλοουν τετρα εχει κανενας ,και πως πανε απο συμπεριφορα,σε πιο σημειο του ενυδρειου κινουντε πιο πολυ ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-05, 15:33
Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ο χρήστης ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή Επιλογη σμηνοψαρων.

Κυριοι σε ενυδρειο 240 λιτρα εχω μαζι με σκαλαρια,10 λεμον τετρα,8 καρντιναλ,8 ρασμπορα,8 σερπα τετρα,3 ροδοστομους.[ τα εβαλα ολα μαζι εδω και 1 χρονο σαν αρχαριος που ειμουνα και οτι με αρεσε το επερνα].Θελω να κρατησω τα σκαλαρια.
Τωρα για να εχω συμπεριφορα κοπαδιου τι προτηνετε ?
1]Θελω να μεινουν τουλαχιστον 2 κοπαδια μεσα στο ενυδρειο,πια κρινετε εσεις για να τεριαζουν και να κοπαδιαζουν ?
2]Το ενα κοπαδι που θα περισεψει θελω αν τεριαζει να το βαλω μαζι με γκαπυ αρσενικα σε ενα αλλο ενυδρειο η εστω αν δεν γινετε να βγαλω τα γκαπυ και να βαλω τα αλλα 2 κοπαδια που μενουν εκει μεσα.[θελω ομως να κοπαδιαζουν τα ατιμα μια φορα παραπανω απο 4 δεν ειδα μαζι].
Τι προτηνετε ? Ακουω αποψεις.
Ευχαριστο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-05, 15:45
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Αυτο που ζητας κοματακι δυσκολο....
Τα αγγελοψαρα δεν πανε μαζι με μικρα ψαρια η σμηνοψαρα και τα καρντιναλ... υποφερουν απο την παρουσια μεγαλωσωμων ψαριων...
Καλο ειναι να εχεις μονα τους τα αγγελοψαρα.
Τα γκαπυ δεν τεριαζουν με κανενα απο αυτα που λες.. καλο ειναι να ειναι μαζι με αλλα ζωοτοκα οπως πλατυ.. αν και εχω δει σε ενυδρειο γκαπυ με καρντιναλ να ζουν μια χαρα...
Για συμπεριφορα κοπαδιου καλο θα ηταν να εχεις 1 η 2 το πολυ διαφορετικα ειδη σμηνοψαρων σε ενα ενυδρειο 80λτ και πανω, απο 15 ψαρια και πανω το κοπαδι.

Φιλικα... μανος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scalare : 28-11-05 στις 15:48
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-05, 16:04
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Αυτό που θα έκανα εγώ στην θέση σου (χωρίς να είναι το απολύτως σωστό) είναι να έβγαζα τους καρδινάλιους και τους ροδόστομους σε άλλο ενυδρείο, μιας και είναι τροφή για τα σκαλάρια.

Υ.Γ. Το ιδανικό (κατεμέ βέβαια) είναι να διαλέξεις ή τα σκαλάρια ή το σμηνόψαρα σου, και να δώσεις τα άλλα σε κάποιο shop ανταλλαγή με κάτι άλλο.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-05, 20:12
Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ο χρήστης ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 202
Talking σερπαε

Σε ενα 60αρι που εχω εβαλα τα 8 τετρα σερπαε,μαζι με 2 κορυντορας και 1 ανσιστρους ,ετσι για να δω τη συμπεριφορα τους,τιποτα σκορποχωρι.
Αν βαλω και 2 κοπαδι λετε να κοπαδιασουν ?[αν βαλω κανενα σκαλαρι θα κοπαδιασουν σιγουρα ].
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-05, 20:41
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Αν βαλεις μικρα σμηνοψαρα με σκαλαρια θα κοπαδιασουν σιγουρα αφου θα τρεχουν ολα μαζι για να γλυτωσουν Οι ροδοστομοι κοπαδιαζουν σιγουρα και ειναι ομορφο κοπαδακι... Τα καρντιναλς και τα νεον δεν κοπαδιαζουν τοσο ευκολα ειναι λιγο σκορποχωρι.... Παντως παρατηρησα οτι οταν τα ψαρια μπουν μαζι στο ενυδρειο και οχι τμηματικα κοπαδιαζουν πιο ευκολα.... Εγω στο δικο μου που εχω 4 καρντιναλς και 4 νεον τα οποια δεν τα εβαλα ολα μαζι τα βλεπω να προτιμουν την αρχικη τους συνθεση!!!!
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-11-05, 12:53
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Τα καρντιναλς και τα νεον δεν κοπαδιαζουν τοσο ευκολα ειναι λιγο σκορποχωρι.... Παντως παρατηρησα οτι οταν τα ψαρια μπουν μαζι στο ενυδρειο και οχι τμηματικα κοπαδιαζουν πιο ευκολα.... Εγω στο δικο μου που εχω 4 καρντιναλς και 4 νεον τα οποια δεν τα εβαλα ολα μαζι τα βλεπω να προτιμουν την αρχικη τους συνθεση!!!!
Δεν είμαι πολύ σίγουρος αν το παράδειγμα με τα 4 κάρδιναλς και τα 4 νέον είναι πολύ πετυχημένο γιατί σε εμάς μπορεί να φαίνονται αρκετά όμοια, πρόκειται όμως για διαφορετικά ψάρια... εγώ έχω 18 καρντινλας και είναι ΟΛΟΙ κοπαδάκι... (ε... φεύγουν 1-2 καμια φορά...!). Αυτό που παρατηρείται συνήθως είναι οτι σε σχετικά μικρά ενυδρεία καλό είναι να διατηρούνται κοπάδια ΕΝΟΣ μόνο είδους διότι αν έχουμε δύο είδη, τα κοπάδια "σπάνε"... το έπαθα και εγώ με τα Black neon και τα Lemon Tetra...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05048 seconds with 12 queries