Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-04-13, 18:16
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή Ενυδρείο 96lt - Neolamprologus Multifasciatus

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 80x30x40
Όγκος: 96 λίτρα
Κατηγορία: Ανατολική Αφρική - Λίμνη Tanganyika
Ψάρια: 4 Neolamprologus Multifasciatus
Διακοσμητικά υλικά: Άμμος, πέτρες, κελύφη σαλιγκαριών
Φόντο: Διακοσμητική πλάτη ενυδρείου
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες
Φιλτράρισμα: Fluval 205
Θερμοστάτης: 150 Watt

Παράμετροι:

pH: 7.6
Γενική σκληρότητα (GH): 17
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 30
Αλλαγές νερού: 1/3 του νερού κάθε 15 ημέρες
Θερμοκρασία: 25

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που με βοήθησαν με τις γνώσεις τους να στήσω το ενυδρείο μου! Απλά να πω ότι στο μέλλον μόλις με το καλό γεννηθούν και νέα ψαράκια, θα προσθέσω περισσότερα κελύφη σαλιγκαριών!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  462
Μέγεθος:  64,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  396
Μέγεθος:  51,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  373
Μέγεθος:  46,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  362
Μέγεθος:  51,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  337
Μέγεθος:  50,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  54,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-04-13, 18:49
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Arrow αδιο

πολοι ωρααιο και καλο ενυδρειο αλλα πιστευω ο,τι θελει να το γεμισεις κιαλο
(ΔΙΑκοσμιτικα,φυτα....)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-04-13, 18:55
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δεν θελει πιο πολλα διακοσμητικα, πιο πολλα κελυφη θελει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-04-13, 18:56
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εμενα δεν μου αρεσει ο κυματισμός της αμμου..θα προτιμουσα να ειναι flat η εστω να μην υπάρχει στο κεντρο!!!>..χρειάζεται περισσότερα κελυφη...κατα τα αλλα να τα χαιρεσαι
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-04-13, 19:11
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

βαλε κ αλλες πετρες κ κελυφη κ βρες πως θα ανεβασεις κ αλλο το ph.κατα τα αλλα τελειο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-04-13, 19:40
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Exclamation

δεν καταλαβενω,εχει βαλει ακομα νερο ή οχι;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
βαλε κ αλλες πετρες κ κελυφη κ βρες πως θα ανεβασεις κ αλλο το ph.κατα τα αλλα τελειο
σωστααααααααααααααααααααααααααα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα δεν μου αρεσει ο κυματισμός της αμμου..θα προτιμουσα να ειναι flat η εστω να μην υπάρχει στο κεντρο!!!>..χρειάζεται περισσότερα κελυφη...κατα τα αλλα να τα χαιρεσαι
το εχει κανει πιο φυσικο,οπως ειναι και η λιμνες-θαλασσες-λιμνοθαλασσες,και το εχω ετσι.μου αρεσεικανε με φιλο πλατι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θελει πιο πολλα διακοσμητικα, πιο πολλα κελυφη θελει.
ενταξει χριστο κατλαβαωραιο κατατααλα!αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν το εχει γεμισει ακομα με νερο.........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LAKI : 26-04-13 στις 19:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-13, 20:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αντε να τα χαιρεσαι!

Δυο παρατηρησεις μονο:

- χρειαζονται σιγουρα περισσοτερα κελυφη. Τη διακοσμιση θα την αναλαβουν αυτα με το σκαψιμο, οποτε μην ασχολεισαι.

- οι αλλαγες να γινονται ανα εβδομαδα ωστε να διατηρουνται τα νιτρικα σε χαμηλοτερα επιπεδα.

Καλως τα δεχτηκες τα μπουλντοζακια.
-------------------------
Και αλλη μια παρατηρηση :

Στερεωσε καλα τις πετρες που εχεις ψηλα ή αλλαξε τους θεση, γιατι αν αρχισουν να σκαβουν θα εχεις προβληματα.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 26-04-13 στις 20:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-04-13, 22:17
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας! Το ενυδρείο είναι κανονικά γεμάτο με νερό, στις φωτογραφίες υπάρχουν και τα ψαράκια μέσα...

Όσον αφορά την διακόσμηση, φυτά δε θα βάλω. Διάλεξα αυτά τα ψάρια τα οποία δεν χρειάζονται φυτά και ρίζες (τουλάχιστον απ' ότι γνωρίζω δεν είναι απαραίτητα). Η άμμος αυτό το κυματιστό που κάνει μου αρέσει προσωπικά, γούστα είναι εξάλλου καθώς πιστεύω πως είναι και πιο φυσικό το αποτέλεσμα. Αν και όπως είπε και ο nazgul θα την κάνουν την άμμο όπως θέλουν τα multies. Έχουν αρχίσει ήδη να σκάβουν ακόμα δε μπήκαν!

Φίλε nazgul, κελύφη θα βάλω περισσότερα με την πρώτη ευκαιρία. Προς το παρών από βδομάδα θα πάρω κατεψυγμένες τροφές τελικά γιατί με τα flakes δεν την παλεύουν τα ψαράκια. Τρίτη - Τετάρτη θα έχω και τις τροφές! Για τις πέτρες, στην ουσία μια είναι στον αέρα εντελώς. Αυτή που είναι δεξιά του ενυδρείου. Οι άλλες όλες πατάνε κάτω στην άμμο. Αν δω ότι σκάβουν πολύ εκεί θα την βάλω δίπλα. Thanks για την διευκρίνιση!


-------------------------
Παιδιά μια ερώτηση όσον αφορά την καθαριότητα του βυθού. Όσο να 'ναι θα λερώνει σιγά σιγά. Πως θα τη καθαρίζω, υπάρχει τρόπος; Βλέπω πως μόλις έβαλα τα ψάρια, πετάνε έξω μερικά υπολείμματα από τα κελύφη που έμειναν. Και γενικά, τροφές, τα σκ...α όλα αυτα θα λερώνουν. Η σκούπα βυθού κάνει δουλειά; Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Μήπως ανακατεύει πολύ την άμμο και γίνεται χαμός; Γιατί αν την ανακατεύω βλέπω ότι θολώνει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silve992 : 26-04-13 στις 22:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-04-13, 22:21
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν τα εβρασες πολλες φορες τα κελυφη και εχουν υπολειμματα?

Ή σκουπα βυθου με παρα πολυ προσοχη, ομως, ωστε να μην χαλασεις τιποτα απο αυτα που φτιαχνουν ή ακομα καλυτερα, καλη κυκλοφορια για να μη χρειαστει ποτε σκουπα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-04-13, 22:26
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Τα έβρασα 3 φορές και τα πέρασα για 1 λεπτό από ξύδι, αλλά μερικά είχαν υπολείμματα μέσα τα οποία δεν έβγαιναν με τίποτα. Τα βγάζουν τώρα τα ψάρια. Όταν λες καλή κυκλοφορία πως μπορώ να το κάνω αυτό; Δεν έχω κάνει τίποτα σοβαρό. Απλά έχω βάλει το φίλτρο όπως πρέπει. Πάντως η ροή του φίλτρου στο βυθό δεν τα κουνάει αυτά τα υπολείμματα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-04-13, 22:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλο ειναι το φιλτρο σου για τα λιτρα το ενυδρειου. Αλλα αν ριχνει νερο σε ενα σημειο και δεν βλεπεις κινηση στο βυθο, θα εχεις προβλημα ακομα και με κυανοβακτηριο καποια στιγμη.

H καλυτερη λυση ειναι spray bar και να ανοιξεις μαλιστα και περισσοτερες τρυπες σε διαφορες κατευθυνσεις, ωστε να ριχνει νερο σε πολλα σημεια ταυτοχρονα. Ετσι θα υπαρχει καλυτερη κυκλοφορια. Αυτο κανω στα δικα μου.

Επισης, καλη παρεμβαση για να αεριζεται ο βυθοε, θα ηταν τα σαλιγκαρια λαθρεπιβατες malaysian trumpet. Θα σου κανουν πολυ καλη δουλεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-04-13, 07:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Όμορφο έγινε, μπράβο!
Τα υπολείμματα στα σαλιγκάρια εξηγούν και τα υψηλά νιτρικά που έχεις.
Προτείνω πιο συχνές αλλαγές νερού και παρακολούθηση τώρα στην αρχή να μην ανεβάσει αμμωνία.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-04-13, 15:48
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμορφο έγινε, μπράβο!
Τα υπολείμματα στα σαλιγκάρια εξηγούν και τα υψηλά νιτρικά που έχεις.
Προτείνω πιο συχνές αλλαγές νερού και παρακολούθηση τώρα στην αρχή να μην ανεβάσει αμμωνία.
Θα το πάω κάθε 7 ημέρες τώρα στην αρχή επί 1 μήνα τις αλλαγές νερού. Θα βλέπω και την αμμωνία μήπως και αυξηθεί απότομα κάποια στιγμή.
-------------------------
Παιδιά, κάτι που παρατήρησα με τα multies είναι ότι φοβούνται. Δεν ξέρω μπορεί να είναι ακόμα νωρίς, μια μέρα τα έχω. Όταν πάω κοντά για να τα δω είτε να τα ταΐσω, κρύβονται μέσα στα κελύφη, φοβούνται. Όταν απομακρύνομαι μετά από λίγο βγαίνουν πάλι.

Επίσης παρατήρησα ότι δεν έχουν και πολύ όρεξη για φαΐ. Επειδή έχω μόνο flakes, (κατεψυγμένες θα πάρω από βδομάδα) βάζω λίγη τροφή και δεν σαλεύουν καθόλου. Είναι ακόμα νωρίς για αυτό είναι τόσο φοβισμένα; Πέφτουν κάτω στο βυθό οι τροφές και μου τη λερώνουν και δεν τις τρώνε όλες μετά. Θυμάμαι άλλες φορές που είχα neon tetra και guppies φοβόντουσαν στην αρχή αλλά τουλάχιστον έτρωγαν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silve992 : 27-04-13 στις 15:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-04-13, 19:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Σχετικα λογικο ειναι. Δως τους λιγο χρονο να συνηθισουν και εσενα, αλλα και το νεο περιβαλλον τους.

Για το φαγητο δεν εχουν προβλημα με τα flakes. Και εγω οταν τα πρωτοεβαλα, στην αρχη flakes τους εδινα μονο για καμια εβδομαδα και ας ειχα διαφορες αλλες τροφες. Πιο πολυ για να τα συνηθισουν και να μην γινουν πολυ εκλεκτικα. Μια χαρα τα τσακιζαν απο την πρωτη στιγμη.

Εισαι γενικως αρκετες ωρες κοντα στο ενυδρειο? Ειναι, δηλαδη, ενας χωρις που κινεισαι γενικα? Γιατι αν κρινω παλι απο τα δικα μου που το ενυδρειο το εχω σε μερος που βρισκομαστε δυο ατομα ολη την ημερα, απο την πρωτη στιγμη μας συνηθισαν και εβγαιναν απο τα κελυφη. Αν εμφανιζεσαι σπανια, λογικο ειναι να φοβουνται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-04-13, 21:20
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ε εντάξει ναι όντως είναι νωρίς ακόμα. Τα flakes εμένα δε μου τα δίνουν πολύ σημασία. Δεν ξέρω γιατί. Γενικά το ενυδρείο έχει μέτρια κίνηση. Βρίσκεται στο σαλόνι σε μια γωνία σχετικά ήσυχη θα έλεγα αλλά όσο να πεις περνάει κόσμος.

Τα κελύφη πολύ βρώμα τελικά είχαν μέσα. Μου χάλασαν όλο το βυθό (ειδικά σε ένα σημείο). Θα τα βγάλω σε λίγες μέρες γιατί με νευρίασε και θα πάρω έτοιμα καθαρισμένα, πλυμένα. Η διαδικασία για να καθαρίσω την άμμο είναι η εξής. Πείτε μου αν είναι σωστή.

Βάζω νερό από το ενυδρείο σε μια λεκάνη, βάζω μέσα τα ψάρια μαζί με το φίλτρο να δουλεύει. Μετά αδειάζω σχεδόν όλο το νερό του ενυδρείου. Βγάζω πέτρες και μια λεπτή στρώση της άμμου που είναι βρώμικη. Στρώνω την άμμο καλά, τοποθετώ πέτρες, και τα καινούργια καθαρά κελύφη, γεμίζω νερό και μετά από μερικές ώρες μπλουμ τα ψαράκια. Μετά από μερικές ώρες γιατί θα ανακατευτεί όσο να 'ναι το ενυδρείο.

Κάποιο λάθος σε όλη τη διαδικασία;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-04-13, 21:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Επρεπε να τα πλυνεις καλυτερα τα σαλιγκαρια, ωστε να μην εχουν υπολειμματα.

Δεν θα συμφωνησω να κανεις ολη αυτη τη διαδικασια με τα νεα στο ενυδρειο ψαρια. Μονο κακο θα τους κανεις. Αυτο που θα εκανα θα ηταν σκουπα βυθου και καλη κυκλοφορια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-04-13, 21:43
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Στημένο ενυδρείο δυο ημερών είναι. Σε λίγες ημέρες λέω να κάνω αυτές τις αλλαγές. Δε νομίζω να πάθουν κάτι (δεν ξέρω κιόλας, εσύ ξέρεις καλύτερα). Δεν έχουν συνηθίσει ακόμα το περιβάλλον. Εγώ όσο καλύτερο μπορώ θέλω να το κάνω το ενυδρείο για τα multies, να βρίσκονται σε όσο το δυνατόν καθαρό και όμορφο χώρο. Κυκλοφορία νερού δε θέλω να μπλέξω με spray bar και τέτοια. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα η ροή νομίζω. Το πρόβλημα είναι τα κελύφη.

Αν δεν ήταν τα κελύφη βρώμικα μια χαρά θα ήταν τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-04-13, 21:57
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Με την κυκλοφορία νερού ο Nazgul εννοεί να περνάνε μπόλικα λίτρα ανά ώρα από το φίλτρο και να μην υπάρχουν περιοχές που δεν κινείται αρκετά το νερό, δε χρειάζεσαι spray bar.
Κάτι που μπορείς να δοκιμάσεις με τα κοχύλια για να καθαρίσουν είναι να τα αφήσεις στον ήλιο κάμποσες μέρες πριν το τελικό βράσιμο-καθάρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-04-13, 22:09
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Ωραία ψαράκια! Ωραίο ενυδρείο. Καλύτερα μάζεψε όλα τα κοχύλια και μην τα έχεις διάσπαρτα.
Μπορείς να βάλεις μια φωτό για να δούμε πόση είναι η βρωμιά?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-04-13, 22:16
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ορίστε και δυο φωτογραφίες. Έβγαλα με μια τσιμπίδα το πρωί τόσα και γέμισε πάλι. Θα πάρω άλλα κελύφη, καθαρισμένα να τελειώνω...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20130427_001.jpg
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  41,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20130427_002.jpg
Εμφανίσεις:  230
Μέγεθος:  40,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-04-13, 22:21
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα αδειασες τα σαλιγκαρια με οδοντογλυφιδα ενω τα εβρασες? Πολλα υπολειμματα αφησαν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-04-13, 22:29
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Αυτό το σημείο που έβγαλα φωτογραφία είναι το πολύ χάλι. Τα άδειασα, δε φαινόταν τόση πολύ βρωμιά. Για αυτό λέω να τα βγάλω να βάλω καινούργια, πλυμένα, καθαρισμένα. Βρήκα στο internet, από βδομάδα θα τα παραγγείλω αν είναι. Να τα βγάλω ένα - ένα από την άμμο αυτά θα μου πάρει 10 ώρες. Θα βγάλω μια λεπτή στρώση μάλλον της άμμου έτσι όπως έγραψα πιο πάνω. Τα ψάρια δε νομίζω να πάθουν τίποτα, δε θα προλάβουν να συνηθίσουν το περιβάλλον μέχρι να το φτιάξω. Λίγες ώρες θα μείνουν εκτός ενυδρείου. Μετά μια ζωή θα ζουν με την ησυχία τους!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-04-13, 22:36
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα αφαιρεσεις με σκουπα βυθου κατα τη γνωμη μου, επιμενω. Ειναι τοσο απλο για να σε προβληματιζει.

Μου κανει εντυπωση, παντως, που αφησαν τοσα υπολειμματα. Τα δικα μου σκεψου τα πηρα απο delicatessen και δεν ειχαν μονο σαλιγκαρι μεσα, αλλα και σκορδο, βουτυρο και μυρωδικα. Δεν εμεινε ιχνος απο σαλιγκαρι, ουτε απο μυρωδια. Τα επεξεργαστηκα απειρες φορες, βεβαια.

Σιγουρεψου οτι αυτα που θα παρεις δεν εχουν αρωμα. Αν εχουν, να εισαι πολυ σχολαστικος και υπομονετικος με το καθαρισμα τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-04-13, 22:36
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

ο πιο σιγουρος και ευκολος τροπος για να καθαρισεις απολυτα τα κελυφη ειναι να τα αφησεις 2-3 μερες διπλα σε μια....μυρμιγκοφωλια!! εκει θα αναλαβει ο "στρατος"...και οταν δεις οτι σταματαει η κινηση θα εισαι σιγουρος οτι τα κελυφη ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ καθαρα..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-04-13, 22:51
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Χαχα! Δεν εχεις και αδικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-04-13, 00:05
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
ο πιο σιγουρος και ευκολος τροπος για να καθαρισεις απολυτα τα κελυφη ειναι να τα αφησεις 2-3 μερες διπλα σε μια....μυρμιγκοφωλια!! εκει θα αναλαβει ο "στρατος"...και οταν δεις οτι σταματαει η κινηση θα εισαι σιγουρος οτι τα κελυφη ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ καθαρα..
Όλα τα λεφτά!
Απλώς αν δεν έχεις χωράφι και μένεις στη πόλη θες και μερικές σκόνες για να μη μπαίνουν τα μυρμήγκια στο σπίτι!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-04-13, 08:13
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Πρόσεχε αν πάρεις έτοιμα να μην τα έχουν βάψει με διαφανές χρώμα για να γυαλίζουν.
Πάντως όπως σου είπαν, συμφωνώ και εγώ ότι η καλύτερη λύση είναι η σκούπα βυθού.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-04-13, 19:47
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παιδιά, παρατηρώ κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα το νερό να θολώνει λίγο από το σκάψιμο που κάνουν τα ψάρια! Απλά να ρωτήσω αυτό θα γίνεται για πάντα ή για μερικές εβδομάδες μέχρι να καθαρίσει εντελώς η άμμος από τις αλλαγές νερού;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-04-13, 23:21
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, παρατηρώ κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα το νερό να θολώνει λίγο από το σκάψιμο που κάνουν τα ψάρια! Απλά να ρωτήσω αυτό θα γίνεται για πάντα ή για μερικές εβδομάδες μέχρι να καθαρίσει εντελώς η άμμος από τις αλλαγές νερού;
Φυσιολογικό είναι. Αλλά θα καθαρίσει. Απλά μια σχετική σκόνη θα σηκώνεται πάντα επειδή η άμμος είναι πολύ λεπτή. Αλλά καμία σχέση με τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-05-13, 08:08
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσιολογικό είναι. Αλλά θα καθαρίσει. Απλά μια σχετική σκόνη θα σηκώνεται πάντα επειδή η άμμος είναι πολύ λεπτή. Αλλά καμία σχέση με τώρα.
Ναι έτσι ακριβώς. Έχει τόσο λεπτή άμμο που είναι σαν σκόνη! Οκ, απλά για να ξέρω γιατί πρώτη φορά έχω τέτοιο περιβάλλον στο ενυδρείο μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
NEOLAMPROLOGUS MULTIFASCIATUS takisgoa Tanganyika 2 18-11-10 23:15
Neolamprologus multifasciatus pavlos15 Tanganyika 35 07-06-10 23:32
Neolamprologus multifasciatus imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 4 19-02-08 23:14
Neolamprologus multifasciatus Steve Tanganyika 6 20-07-07 19:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10345 seconds with 14 queries