Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-10, 11:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή Για τις Αγγελίες(Παρατήρηση-παράκληση)

Στις αγγελίες που βάζουμε νομίζω πως πρέπει να γράφουμε και την δυνατότητα ή όχι αποστολής στην επαρχία.
Έτσι δεν θα δημιουργούνται παρεξηγήσεις και στεναχώριες σε φίλους που είναι μακριά απο Αθήνα ή Θεσσαλονίκη και είναι πάντα αδικημένοι

Αν και με τα μέσα που υπάρχουν πιά, αποστολές μπορούν να γίνουν παντού και με ασφάλεια (εκτός φυσικά εξαιρέσεων-όπως ψάρια κάποιους μήνες,ογκώδη ενυδρεία κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-10, 11:28
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις αγγελίες που βάζουμε νομίζω πως πρέπει να γράφουμε και την δυνατότητα ή όχι αποστολής στην επαρχία.
Έτσι δεν θα δημιουργούνται παρεξηγήσεις και στεναχώριες σε φίλους που είναι μακριά απο Αθήνα ή Θεσσαλονίκη και είναι πάντα αδικημένοι

Αν και με τα μέσα που υπάρχουν πιά, αποστολές μπορούν να γίνουν παντού και με ασφάλεια (εκτός φυσικά εξαιρέσεων-όπως ψάρια κάποιους μήνες,ογκώδη ενυδρεία κλπ)
εχεις απολυτο δικιο στο τελευταιο που λες....
με τα μεσα που υπαρχουν μπορουμε το χομπι να το κανουμε χαρα για ολους!!!!! και οχι παντα να υπαρχει το δεν στελνω, δεν μπορω, και τα σχετικα... εμενα αυτη η σταση με εχει απομακρυνει πολυ απο την παρεα.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-10, 11:47
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μολις γραφτηκε στους κανόνες (παραγρ. 4), ελπίζω να σας καλύπτει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-10, 11:49
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις γραφτηκε στους κανόνες (παραγρ. 4), ελπίζω να σας καλύπτει.
Τολη καλα εκανες, αλλα η νοοτροπια δεν αλλαζει... εκει ειναι το προβλημα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-10, 11:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

βρισκομαι επαρχια...και με λυπει που δε μπορω να αποκτησω καποιες προσφορες πραγματικα πολυ καλες ή καποια προιοντα και ειδη που δε μπορω να βρω εδω...
καταλαβαινω ομως οτι ειναι στη διαθεση του καθενος να στειλει ή να μη στειλει αυτο που προσφερει στην επαρχια. μπορει να βαριεται να μπει στον κοπο.
και ο κοπος ειναι μεγαλος αν η αποστολη απαιτει κτελ και ζει στην αθηνα σε μια περιοχη μακρυα απο τα κτελ για παραδειγμα..
ομως πολλα πραγματα μπορουν να σταλουν με κουριερ ή με ταχυδρομειο. (φυτα, κλαδεματα, μηχανηματα, τροφες κ.α.)...και γιαυτο γραφω εδω...για να πω οτι εχω στειλει απειρα δεματα με κουριερ (ειχα ξεπερασει τα 60 δεματα μου ειπαν απο το γραφειο ) χωρις να χρειαστει να καταβαλω καποια προσπαθεια. τηλεφωνεις...ερχεται ο κουριερ σπιτι σου παιρνει το δεμα σου και την αλλη μερα ειναι στο φιλο που το εστειλες.(χρεωση παραληπτη).
ουδεποτε ειχα προβλημα συναλλαγης με καποιον χομπιστα.
θελω να παροτρυνω λοιπον να σκεφτεστε και αυτο το ενδεχομενο της αποστολης απο το σπιτι σας που ειναι σαν να περναει ο ιδιος ο ενδιαφεορμενος και να το παιρνει.
ειναι μεγαλη υποθεση να ακους απο καποιους "ψαχνω πολυ καιρο αυτο αλλα δε το φερνουν ποτε εδω...ευτυχως που μου το εστειλες εσυ γιατι δε θα το εβρισκα ποτε" και ακολουθουν 1000 ευχαριστιες.
ετσι ανεβαζουμε το χομπυ και σε περιοχες πιο απομακρες χωρις να περιμενουμε να το κανουν αυτο τα πετσοπ εκει, γιατι δε θα το κανουν.
ειναι ασχημο να θεωρουν καποιοι οτι ειναι "καταδικασμενοι" στο χομπυ επειδη δε ζουν σε μεγαλα αστικα κεντρα. αν δε το ζησει κανεις δε μπορει να το καταλαβει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-07-10, 11:58
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις γραφτηκε στους κανόνες (παραγρ. 4), ελπίζω να σας καλύπτει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-10, 11:59
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
βρισκομαι επαρχια...και με λυπει που δε μπορω να αποκτησω καποιες προσφορες πραγματικα πολυ καλες ή καποια προιοντα και ειδη που δε μπορω να βρω εδω...
καταλαβαινω ομως οτι ειναι στη διαθεση του καθενος να στειλει ή να μη στειλει αυτο που προσφερει στην επαρχια. μπορει να βαριεται να μπει στον κοπο.
και ο κοπος ειναι μεγαλος αν η αποστολη απαιτει κτελ και ζει στην αθηνα σε μια περιοχη μακρυα απο τα κτελ για παραδειγμα..
ομως πολλα πραγματα μπορουν να σταλουν με κουριερ ή με ταχυδρομειο. και γιαυτο γραφω εδω...για να πω οτι εχω στειλει απειρα δεματα με κουριερ (ειχα ξεπερασει τα 60 δεματα μου ειπαν απο το γραφειο ) χωρις να χρειαστει να καταβαλω καποια προσπαθεια. τηλεφωνεις...ερχεται ο κουριερ σπιτι σου παιρνει το δεμα σου και την αλλη μερα ειναι στο φιλο που το εστειλες.(χρεωση παραληπτη).
ουδεποτε ειχα προβλημα συναλλαγης με καποιον χομπιστα.
θελω να παροτρυνω λοιπον να σκεφτεστε και αυτο το ενδεχομενο της αποστολης απο το σπιτι σας που ειναι σαν να περναει ο ιδιος ο ενδιαφεορμενος και να το παιρνει.
ειναι μεγαλη υποθεση να ακους απο καποιους "ψαχνω πολυ καιρο αυτο αλλα δε το φερνουν ποτε εδω...ευτυχως που μου το εστειλες εσυ γιατι δε θα το εβρισκα ποτε" και ακολουθουν 1000 ευχαριστιες.
ετσι ανεβαζουμε το χομπυ και σε περιοχες πιο απομακρες χωρις να περιμενουμε να το κανουν αυτο τα πετσοπ εκει, γιατι δε θα το κανουν.
ειναι ασχημο να θεωρουν καποιοι οτι ειναι "καταδικασμενοι" στο χομπυ επειδη δε ζουν σε μεγαλα αστικα κεντρα. αν δε το ζησει κανεις δε μπορει να το καταλαβει.
Πανο καλα τα λες φιλε μου αλλα εχει μαλιασει η γλωσσα μου να το λεω, μεχρι που σταματησα.... πραγματικα ολα αυτα που γραφεις ειναι η πραγματικοτητα...
οταν ξεστησα το νταμαρι με τισ κιχλιδες, ειπα αν καποιος θελει τις πετρες, δωρεαν... βρεθηκε καποιο παιδι που εφτιαχνε νταμαρι και τις ηθελε.... ξερεις πως τις εστειλα????
μεγαλη κουτα, πολυ σχοινι για δεσιμο παντου και μου βγηκε η μεση να τις παω στο πλοιο... εδωσα και 5 ευρω μεταφορικα για το χομπι....
μπορει να μου βγηκε η μεση γιατι ηταν καμια 60-70 κιλα αλλα ειμουν χαρουμενος....
μεχρι που φτανουμε στο τωρα και δεν θελω να στελνω ουτε καρφιτσα....
τελος παντον οτι και να γραψουμε δεν θα αλλαξει κατι.... και γι αυτο και δεν ζηταω τιποτα, απλα διαβαζω και γραφω και που και που για να περναει η ωρα και να μιλαω με 2-3 ατομα που αξιζε που τα γνωρισα εστω και μεσω του pc.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-07-10, 12:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θαναση καταλαβαινω την πικρα σου αλλα δεν μπορουμε να εχουμε την απαιτηση απο τους αλλους να κανουν κατι γιατι απλα το καναμε κι εμεις.
υπογραμμιζω οτι σε τιμα αυτο που εκανες και τοτε και πολλες αλλες φορες (γιατι τα ξερω) και ξερεις οτι οι "παθοντες" μπορουν να το εκτιμησουν ακομη περισσοτερο.
παρα πολλοι δε θα εμπαιναν σε αυτο τον κοπο και δε μπορουμε να τους κατακρινουμε γιαυτο. ασχετα αν σου αξιζει ενα μεγαλο μπραβο για την κινηση σου.
υπαρχουν ομως λυσεις πιο απλες απο το να σηκωνεις 60 κιλα μεχρι το λιμανι. εξαλλου οι πετρες δεν αποτελουν και μεγαλο μερος των αγγελιων
συνηθως προκειται για αντικειμενα μικρου ογκου (εκτος απο τα ενυδρεια-βασεις φυσικα) φυτα..κλαδεματα...που ανετα στελνονται και απο το σπιτι.
εκει θα ηθελα να εστιασω. σε παρα πολλες αγγελιες που λενε "αποστολες δε γινονται"....τα αντικειμενα μπορουν καλλιστα να σταλουν χωρις κανενα κοπο. ουτε να βγεις απο το σπιτι.
ειναι κατι ομως που θα πρεπει να το καταλαβει ο καθενας μονος του και αναλογα με τις δυνατοτητες του να αποφασισει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-07-10, 12:13
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
θαναση καταλαβαινω την πικρα σου αλλα δεν μπορουμε να εχουμε την απαιτηση απο τους αλλους να κανουν κατι γιατι απλα το καναμε κι εμεις.
υπογραμμιζω οτι σε τιμα αυτο που εκανες και τοτε και πολλες αλλες φορες (γιατι τα ξερω) και ξερεις οτι οι "παθοντες" μπορουν να το εκτιμησουν ακομη περισσοτερο.
παρα πολλοι δε θα εμπαιναν σε αυτο τον κοπο και δε μπορουμε να τους κατακρινουμε γιαυτο. ασχετα αν σου αξιζει ενα μεγαλο μπραβο για την κινηση σου.
υπαρχουν ομως λυσεις πιο απλες απο το να σηκωνεις 60 κιλα μεχρι το λιμανι. εξαλλου οι πετρες δεν αποτελουν και μεγαλο μερος των αγγελιων
συνηθως προκειται για αντικειμενα μικρου ογκου (εκτος απο τα ενυδρεια-βασεις φυσικα) φυτα..κλαδεματα...που ανετα στελνονται και απο το σπιτι.
εκει θα ηθελα να εστιασω. σε παρα πολλες αγγελιες που λενε "αποστολες δε γινονται"....τα αντικειμενα μπορουν καλλιστα να σταλουν χωρις κανενα κοπο. ουτε να βγεις απο το σπιτι.
ειναι κατι ομως που θα πρεπει να το καταλαβει ο καθενας μονος του και αναλογα με τις δυνατοτητες του να αποφασισει.
ναι φιλε μου, δεν εχω απαιτηση να στειλει ο αλλος ενα ενυδρειο, η μια κουτα πετρες και πολλα αλλα με μεγαλο ογκο και βαρος... απλα το ανεφερα για να δειξω πως οταν βλεπεις το χομπι σαν χομπι και το γκαπ σαν παρεα δεν ειναι τιποτα δυσκολο....
οταν ομως ζητας, φυτα, γαριδες, ψαρακια, τροφες, και πολλα αλλα μικροπραματα και σου λεει, ΑΑΑΑΑΑΑ δεν κανω αποστολες,τοτε το πραμα αρχιζει και χαλαει....
δεν ειναι κοπος να κανεις ενα δεμα και να περασει η κουριερ... ουτε λεμε τα θελω αυριο... οποτε βρεθει χρονος.... ολα γινοντε ευκολα αν θελουμε.... καποια στιγμη ευχομαι να αλλαξει το σκηνικο για καλο ολων μας και για καλο στο χομπι μας.... μεχρι τοτε θα θεωρω φιλους και συνχομπιστες 2-3 ατομα μονο απο εδω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-07-10, 12:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι φιλε μου, δεν εχω απαιτηση να στειλει ο αλλος ενα ενυδρειο, η μια κουτα πετρες και πολλα αλλα με μεγαλο ογκο και βαρος... απλα το ανεφερα για να δειξω πως οταν βλεπεις το χομπι σαν χομπι και το γκαπ σαν παρεα δεν ειναι τιποτα δυσκολο....
οταν ομως ζητας, φυτα, γαριδες, ψαρακια, τροφες, και πολλα αλλα μικροπραματα και σου λεει, ΑΑΑΑΑΑΑ δεν κανω αποστολες,τοτε το πραμα αρχιζει και χαλαει....
δεν ειναι κοπος να κανεις ενα δεμα και να περασει η κουριερ... ουτε λεμε τα θελω αυριο... οποτε βρεθει χρονος.... ολα γινοντε ευκολα αν θελουμε.... καποια στιγμη ευχομαι να αλλαξει το σκηνικο για καλο ολων μας και για καλο στο χομπι μας.... μεχρι τοτε θα θεωρω φιλους και συνχομπιστες 2-3 ατομα μονο απο εδω....


Έλα βρε Θανάση παραπονιάρη κι εμείς φίλοι σου είμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-07-10, 12:22
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
[/COLOR]

Έλα βρε Θανάση παραπονιάρη κι εμείς φίλοι σου είμαστε
ξερεις τι θελω να πω, αλλα καλα κανεις και το ριχνεις στην πλακα...
παντος οταν αλλαξει η νοοτροπια αυτη το χομπι θα εξελιχθει πολυ καλητερα...

οσο για το παραπονιαρης, αν απαντουσαν οσοι εχουν το ιδιο παραπονο, θα τρελενοσουν... πιστεψε με....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-07-10, 12:29
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Μην ξεχναμε και τις περιπτωσεις(οπως εγω)που λειπω ολη μερα απο το σπιτι και γυρναω το βραδυ οποτε ουτε κουριερ μπορει να ερθει να τα παρει απο το σπιτι.(πιστευω οτι ειναι και πολλοι αλλοι στην ιδια θεση με εμενα και λενε οτι Δυστηχως αδυνατη αποστολη)
Ο Πανος εχει παρει ενυδρειο απο εμενα και ειδε τι ωρες μιλουσαμε στο τηλεφωνο και τι ωρα ηρθε ο φιλος του να το φορτωσει

Προς θεου δεν περνω κατι προσωπικα αλλα λεω οτι υπαρχουν και αυτες οι περιπτωσεις
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-07-10, 12:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειδες ομως φιλε μου οτι παραυτα εγινε αποστολη επαρχια και μαλιστα ενυδρειου 180 λιτρων??
σκεψου ποσο πιο απλο θα ηταν ενα φυτο να το επαιρνες και να περνουσε ο κουριερ απο τη δουλεια σου....τιποτα σπουδαιο
σιγουρα υπαρχουν και περιπτωσεις "δυσκολες"...αλλα τα στατιστικα δε μου καθονται καλα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-07-10, 12:51
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Φυσικα και εγινε η αποστολη.Σιγουρα θεληση να υπαρχει.
Απλα επειδη σε καποιες αγγελιες το ειδα και απο εμενα ειπα να εκφρασω και την αλλη αποψη του ναι μεν αλλα
Ολα καλα.Οποιος μπορει πραγματικα να στελνει γιατι βοηθαει στο χομπι.Στην τελικη τελικη ο αγοραστης το χρεωνεται το κουριερ και οχι ο πωλητης
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-07-10, 13:04
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παιδιά τα κουτιά που κάνετε δέματα για ψάρια και φυτά που τα βρίσκετε, τα αγοράζετε από κάπου;
Μπορεί να είναι ανόητη η ερώτηση για σας, αλλά πέστε μου γιατί δεν ξέρω.
Επίσης τα ψάρια δεν πρέπει να τα στέλνουμε με δέματα σε φενιζόλ, αυτά που τα βρίσκετε;
Επίσης πόσες ώρες μπορεί να αντέξει ένα ψάρι κλεισμένο σε μια σακούλα;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-07-10, 13:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά τα κουτιά που κάνετε δέματα για ψάρια και φυτά που τα βρίσκετε, τα αγοράζετε από κάπου;
Μπορεί να είναι ανόητη η ερώτηση για σας, αλλά πέστε μου γιατί δεν ξέρω.
Επίσης τα ψάρια δεν πρέπει να τα στέλνουμε με δέματα σε φενιζόλ, αυτά που τα βρίσκετε;
Επίσης πόσες ώρες μπορεί να αντέξει ένα ψάρι κλεισμένο σε μια σακούλα;
Oσες φορες χρειαστηκα φελιζολενιες κουτες πηγα σε πετσοπ και μου εδωσαν δωρεαν!!!
Τα δισκακια μου περιπου κανα 20ωρο ηταν στο δρομο .. και δεν επαθε τιποτα κανενα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-07-10, 13:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά τα κουτιά που κάνετε δέματα για ψάρια και φυτά που τα βρίσκετε, τα αγοράζετε από κάπου;
Μπορεί να είναι ανόητη η ερώτηση για σας, αλλά πέστε μου γιατί δεν ξέρω.
Επίσης τα ψάρια δεν πρέπει να τα στέλνουμε με δέματα σε φενιζόλ, αυτά που τα βρίσκετε;
Επίσης πόσες ώρες μπορεί να αντέξει ένα ψάρι κλεισμένο σε μια σακούλα;
Κουτιά απο φελιζόλ σε παγωτατζίδικα θα βρεις τζάμπα αλλα βρίσκεις και σε μαγαζιά με είδη συσκευασίας, ιχθυοπωλεία ! κλπ
Στη σακκούλα ταξιδεύουν ψάρια και απο το εξωτερικό και αν είναι σωστά συσκευασμένα και σε όχι ακραίες θερμοκρασίες,αντέχουν πολλές ώρες χωρίς προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-07-10, 17:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχω επιστρατευσει κουτες απο ψιλικατζιδικα (εχουν πολλες και τους κανεις και χαρη που τους αδειαζεις τη γωνια), απο διαφορα πραγματα που αγοραζω τις κραταω παντα γιαυτο το σκοπο. καποιες κουριερ οπως η γεν. ταχυδρ που χρησιμοποιω εγω εχουν και κουτια σε διαφορα μεγεθη για να κανεις τη δουλεια σου. νομιζω οτι χρεωνονται αλλα φθηνα (εγω δε τα χρεωνομαι γιατι ξερουν οτι τα παιρνω για να τους παω δεματα).
αν μιλαμε για μικροψαρα μπορεις να τα στειλεις με κουριερ. με καλη συσκευασια ομως. και αρκει να μην κανουν πανω απο 24 ωρες να φτασουν.
επισης θελει προσοχη με τη ζεστη αυτο τον καιρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-07-10, 20:42
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

εδω να πω οτι τα πραματα δεν ειναι τοσο δυσκολα αν γινει σωστη συσκευασια....
Πανο εσυ ξερεις τι περασαν οι γαριδες πριν λιγες μερες κι ομως χαθηκαν ελαχιστες...
καλη συσκευασια, λογικες θερμοκρασιες, και ολα πανε μια χαρα...
ολα οταν υπαρχει διαθεση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-07-10, 21:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αρκετες φορες εχω "μεσολαβησει" ωστε να παρει κατι (εξοπλισμο η ζωντανα) καποιος που ειναι σε μερος που δεν εχει δυνατοτητα να βρει! Δεν ειναι τοσο δυσκολο ειδικα για εξοπλισμο ενα τηλ. στο κουριερ ειναι να ερθει να το παρει! Καλη διαθεση να υπαρχει και ολα γινονται! Ασε τη χαρα που παιρνεις οταν ο αλλος σε παιρνει τηλεφωνο και σου λεει οτι εφτασαν ολα καλα!!! Σαν μικρα παιδια που τους εδωσαν αυτο που ηθελαν ... και πιστευω οτι ολοι ειμαστε παιδια και εχουμε την αναγκη να "ενδιαφερθει" καποιος για την παρτη μας γιατι κακα τα ψεμματα σε αυτον τον κοσμο ολοι τρεχουν για το τομαρι τους... αν δεν αλλαξουμε εμεις δε θα αλλαξει ο κοσμος ... και θα τον αλλαξουμε με πραξεις καθημερινες και οχι μπλα μπλα!

Αν δειτε πως ταξιδευουν τα ψαρια για να φτασουν στο πετσοπ μετα το σοκ που θα παθετε θα δακρυσετε! Σιγουρα ο καθενας απο εμας θα εκανε καλυτερες συσκευασιες! Για σιγουρια να χρησιμοποιουμε μεγαλες σακουλες και με γρηγορες κινησεις να εγκλωβιζουμε ατμοσφαιρικο αερα και να μη φουσκωνουμε με την εκπνοη μας τη σακουλα γιατι τα επιπεδα οξυγονου ειναι πολυ χαμηλα στον αερα που βγαζουμε και δεν εχει νοημα! Για πιο πολυ σιγουρια υπαρχουν και ταμπλετες οξυγονου που τις βαζουμε μεσα ....

Αυτο που ειδα στο αεροδρομιο οταν φορτωνουν τις αποσκευες αλλα και κουτες με ζωντανα τις πετανε με δυναμη η πεφτουν απο μεγαλο υψος σε κατι σαν τσουλιθρα περνανε απο x-ray ... η ακομα χειροτερα απο τομογραφο αν πιστευουν οτι περιεχει κατι επικυνδυνο ... που σκεφτομουν τα καημενα που εχω μεταφερει με αεροπλανο τι πρεπει να περασαν

Παρολα αυτα οτι εχω μεταφερει - στειλει απο ζωντανα ειναι ολα μια χαρα χωρις καμια απωλεια! Οταν βλεπω σε αγγελιες αποστολες δε γινονται (οχι λογω ελλειψης χρονου αλλα για μη -ταχα- ταλαιπωρηθουν τα ζωντανα) νευριαζω και εγω αλλα δε θελω να επεμβω για να μη θεωρηθει ως εμπαθεια στα αναλογα προσωπα! Για μενα ομως χανουν "ποντους" στην εκτιμηση μου ... καλα δε συζητω το ενδεχομενο να ειναι ενα φιλτρο πχ με ενα τηλ. στην κουριερ ... λυνονται ολα ... εκει ... προσπαθω να παρω το χερι απο το ποντικι που παει στο post reply

Αν μπορουσα θα εβαζα στους κανονες ... να λετε την αληθεια και οχι δικαιολογιες!! Οπως και ο Τσουκαλας σοφα το εχει πει:

BORKED
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 07-07-10 στις 21:30
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-07-10, 21:28
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρκετες φορες εχω "μεσολαβησει" ωστε να παρει κατι (εξοπλισμο η ζωντανα) καποιος που ειναι σε μερος που δεν εχει δυνατοτητα να βρει! Δεν ειναι τοσο δυσκολο ειδικα για εξοπλισμο ενα τηλ. στο κουριερ ειναι να ερθει να το παρει! Καλη διαθεση να υπαρχει και ολα γινονται! Ασε τη χαρα που παιρνεις οταν ο αλλος σε παιρνει τηλεφωνο και σου λεει οτι εφτασαν ολα καλα!!! Σαν μικρα παιδια που τους εδωσαν αυτο που ηθελαν ... και πιστευω οτι ολοι ειμαστε παιδια και εχουμε την αναγκη να "ενδιαφερθει" καποιος για την παρτη μας γιατι κακα τα ψεμματα σε αυτον τον κοσμο ολοι τρεχουν για το τομαρι τους... αν δεν αλλαξουμε εμεις δε θα αλλαξει ο κοσμος ... και θα τον αλλαξουμε με πραξεις καθημερινες και οχι μπλα μπλα!

Αν δειτε πως ταξιδευουν τα ψαρια για να φτασουν στο πετσοπ μετα το σοκ που θα παθετε θα δακρυσετε! Σιγουρα ο καθενας απο εμας θα εκανε καλυτερες συσκευασιες! Για σιγουρια να χρησιμοποιουμε μεγαλες σακουλες και με γρηγορες κινησεις να εγκλωβιζουμε ατμοσφαιρικο αερα και να μη φουσκωνουμε με την εκπνοη μας τη σακουλα γιατι τα επιπεδα οξυγονου ειναι πολυ χαμηλα στον αερα που βγαζουμε και δεν εχει νοημα! Για πιο πολυ σιγουρια υπαρχουν και ταμπλετες οξυγονου που τις βαζουμε μεσα ....

Αυτο που ειδα στο αεροδρομιο οταν φορτωνουν τις αποσκευες αλλα και κουτες με ζωντανα τις πετανε με δυναμη η πεφτουν απο μεγαλο υψος σε κατι σαν τσουλιθρα περνανε απο x-ray ... η ακομα χειροτερα απο τομογραφο αν πιστευουν οτι περιεχει κατι επικυνδυνο ... που σκεφτομουν τα καημενα που εχω μεταφερει με αεροπλανο τι πρεπει να περασαν

Παρολα αυτα οτι εχω μεταφερει - στειλει απο ζωντανα ειναι ολα μια χαρα χωρις καμια απωλεια! Οταν βλεπω σε αγγελιες αποστολες δε γινονται (οχι λογω ελλειψης χρονου αλλα για μη -ταχα- ταλαιπωρηθουν τα ζωντανα) νευριαζω και εγω αλλα δε θελω να επεμβω για να μη θεωρηθει ως εμπαθεια στα αναλογα προσωπα! Για μενα ομως χανουν "ποντους" στην εκτιμηση μου ... καλα δε συζητω το ενδεχομενο να ειναι ενα φιλτρο πχ με ενα τηλ. στην κουριερ ... λυνονται ολα ... εκει ... προσπαθω να παρω το χερι απο το ποντικι που παει στο post reply

αστο φιλε μου μην το ψαχνεις... νοοτροπια ανθρωπων..... μονο οταν θελουν και οταν ψαχνουν κατι κανουν τα παντα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-07-10, 21:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρκετες φορες εχω "μεσολαβησει" ωστε να παρει κατι (εξοπλισμο η ζωντανα) καποιος που ειναι σε μερος που δεν εχει δυνατοτητα να βρει!
ειμαι κι εγω ενας απο αυτους και σε ευχαριστω γιαυτο!
οπως επισης θελω να ευχαριστησω και ολους οσους μπηκαν στον κοπο να μου στειλουν πραγματα-ζωντανα απολη την ελλαδα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-07-10, 21:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
αστο φιλε μου μην το ψαχνεις... νοοτροπια ανθρωπων..... μονο οταν θελουν και οταν ψαχνουν κατι κανουν τα παντα....
Δε νομιζω οτι ειναι νοοτροπια! Αλλα απογοητευση ... λεει ο αλλος: ποιος μπηκε ποτε σε διαδικασια να με εξηπηρετησει ... να πει να #@@#$%$%^@ κανεις δε με εχει βοηθησει αρα κανενα δε θα βοηθησω ... ας κοψει το λαιμο του! Για αυτο φιλε Σακηηηηηη πρεπει εσυ να βοηθας ... γιατι ριχνεις το τοιχο (τη δικαιολογια που στηριζεται η συμπεριφορα του) ... αν δε το κανεις και το εχεις συνειδητοποιησει ... τοτε εισαι ακομα χειροτερος απο τους αλλους
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-07-10, 21:49
Το avatar του χρήστη tdinosauros
tdinosauros Ο χρήστης tdinosauros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

και με το κτελ μπορει κανεις να στειλει(παντα αν υπαρχει ενα δρομολογιο οχιαλλαγη λεωφορειου(οπως για τον πανο στην αλεξανδρουπολη για να του στειλω κατι πρεπει να αλλαξει λεωφορειο αν το κανει καποιος φιλοτιμος υπαλληλος).για παραδειγμα αντοχης εχω τις ζεβρες μου που τις παραγγειλα απο αγγλια και λογω απεργιας στα ελτα εμειναν στο δρομο 8 μερες και ομως με εξεπληξαν οντας ολες τους ζωντανες και ζωηρες(ας ειναι καλα οι ταμπλετες ο2 που εβαλε ο αγγλος)ομως τωρα πλεον μαλλον πρεπει να γυρναμε την ελλαδα για να παρουμε κατι που θελουμε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-07-10, 22:54
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Αν κάποιος θέλει... θα βρει το τρόπο. Αν δεν θέλει... μην ελπίζεις σε θαύματα.

για την ιστορία...

ένα αρσενικό Endler και κάτι φίλοι του, ταξίδεψαν περίπου 650 χλμ, από το ένα άκρο της χώρας μας στο άλλο. Για να ολοκληρωθεί το ταξίδι χρειάσθηκαν περίπου 50 ώρες, 2 διανυκτερεύσεις (δηλαδή 2 διαφορετικές φιλοξενίες), πολλαπλές συσκευασίες, προσωρινά ενυδρεία, αλλαγές νερού, κάπου 4 οχήματα, πολλά τηλέφωνα και αρκετά sms και… 5 άτομα μέλη του GAB γιατί δεν βρίσκαμε το τηλέφωνο της courier

@@@@@@@@@@@@@

¶σχετο…
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tdinosauros Εμφάνιση μηνυμάτων
τις ζεβρες μου που τις παραγγειλα απο αγγλια

Δεν κατάλαβα τι ψάρια έφερες από Αγγλία… τα έχεις παρουσιάσει σε κάποιο θέμα?
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-07-10, 23:05
Το avatar του χρήστη tdinosauros
tdinosauros Ο χρήστης tdinosauros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

οχι δεν τα εχω παρουσιασει αλλα ειναι cichlasoma convicts(7 καθαρες και 3 αλμπινο)τις περισσοτερες τις εδωσα εκτος απο 2 τον αλμπινο μπαμπα σε ενα ζευγαρι που εχω αυτη τη στιγμη και μια θηλυκια που τελικα την εδωσα για ζευγαρωμα(εβαλα φωτογραφια του στο cmmunity albums)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-07-10, 02:05
Το avatar του χρήστη ipertatos
ipertatos Ο χρήστης ipertatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποιος θέλει... θα βρει το τρόπο. Αν δεν θέλει... μην ελπίζεις σε θαύματα.

για την ιστορία...

ένα αρσενικό Endler και κάτι φίλοι του, ταξίδεψαν περίπου 650 χλμ, από το ένα άκρο της χώρας μας στο άλλο. Για να ολοκληρωθεί το ταξίδι χρειάσθηκαν περίπου 50 ώρες, 2 διανυκτερεύσεις (δηλαδή 2 διαφορετικές φιλοξενίες), πολλαπλές συσκευασίες, προσωρινά ενυδρεία, αλλαγές νερού, κάπου 4 οχήματα, πολλά τηλέφωνα και αρκετά sms και… 5 άτομα μέλη του GAB γιατί δεν βρίσκαμε το τηλέφωνο της courier

@@@@@@@@@@@@@

¶σχετο…
Είστε θεοί που το κάνατε όλο αυτό, αλλά είστε υπέρτατες θεότητες που δε βρίσκατε το τηλέφωνο της courier!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-07-10, 09:11
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

και εγω στην επαρχια μενω...δεν μπαινω τελευτεα καθωλου στης αγγελιες γιατι ξερω οτι δεν θα σταλουν και προσπαθω να βολευτω απο την αγορα τον σερρων...
υπαρχουν πολλες φορες που χαριζονται φυτα που θελω πολλυ αλλα ξερω οτι δεν θα τα στειλουν...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-07-10, 11:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
για την ιστορία...

ένα αρσενικό Endler και κάτι φίλοι του, ταξίδεψαν περίπου 650 χλμ, από το ένα άκρο της χώρας μας στο άλλο. Για να ολοκληρωθεί το ταξίδι χρειάσθηκαν περίπου 50 ώρες, 2 διανυκτερεύσεις (δηλαδή 2 διαφορετικές φιλοξενίες), πολλαπλές συσκευασίες, προσωρινά ενυδρεία, αλλαγές νερού, κάπου 4 οχήματα, πολλά τηλέφωνα και αρκετά sms και… 5 άτομα μέλη του GAB γιατί δεν βρίσκαμε το τηλέφωνο της courier
τελικα γιναμε ανεκδοτο Γιαννη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-07-10, 13:27
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aiptek Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω στην επαρχια μενω...δεν μπαινω τελευτεα καθωλου στης αγγελιες γιατι ξερω οτι δεν θα σταλουν και προσπαθω να βολευτω απο την αγορα τον σερρων...
υπαρχουν πολλες φορες που χαριζονται φυτα που θελω πολλυ αλλα ξερω οτι δεν θα τα στειλουν...
εχεις απολυτο δικιο και καλα κανεις δυστυχος!!!!!
μαζι με εσενα κι εμενα δεκαδες κι αλλα παιδια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πρόταση για τις αγγελίες kingrim Greek Aquarist's Boards 53 05-04-10 23:05
Παρατήρηση ενυδρείου spetzouras Γλυκό νερό - Γενικά 3 15-12-06 12:51
θερμή παράκληση για συμβουλές περί 'σουλουπώματος' ενυδρείου pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 8 02-05-03 11:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11016 seconds with 13 queries