Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-12, 10:25
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
τοτε πιστευω καλα εισαι μεχρι εκει. στα 50 λιτρα μπορεις να βαλεις 1 apple snail οχι παραπανω........
  • 1 αρσενικο gouramaki
  • 2 αρσενικα cherry barb, 3 θηλυκα
  • 1 apple snail
και θα ειμαι οκ απο bioload και τα λοιπα??!!
-------------------------
και κατι ασχετο που με προβληματιζει, ξεφευγει λιγο του θεματος, αλλα βγηκε πολυ κιτρινιλα απο το ξυλο που εβαλα σχετικα προσφατα στο ενυδρειο, να βαλω ενεργο ανθρακαα να φυγει η να το αφησω και να κανω υπομονη ωστε να εξαλειφθει με τις αλλαγες νερου??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Grimo : 02-12-12 στις 10:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-12, 10:30
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

τα aplle snail επιρεαζουν αμεσα τις παραμετρους του νερου επειδη το κελυφος αποροφαει ασβεστειο αρα πεφτουν οι σκληροτητες.αν βαλεις παραπανω στα 50 λιτρα ακομα και στις αλλαγες θα εχεις προβλημα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grimo Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
και κατι ασχετο που με προβληματιζει, ξεφευγει λιγο του θεματος, αλλα βγηκε πολυ κιτρινιλα απο το ξυλο που εβαλα σχετικα προσφατα στο ενυδρειο, να βαλω ενεργο ανθρακαα να φυγει η να το αφησω και να κανω υπομονη ωστε να εξαλειφθει με τις αλλαγες νερου??
να την αφησεις την καφετιλα καλο κανουν οι τανινες.ιδιως αν θες γκουραμι μεσα.αντιθετα για τα ψαρια που θελουν black water αγοραζουμε συχνα ξυλα για αυτο το λογο και δεν καταφευγουμε ποτε σε συνθετικα χημικα σκευασματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leandros69 : 02-12-12 στις 10:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-12, 15:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειναι μικρο το ενυδρειο για τις περισσοτερες επιλογες σου.
Εγω θα το εκανα γαριδαδικο (εχω ενα ιδιων διαστασεων), ή ενα ζευγος Dario dario μαζι με μερικα Emerald dwarf rasbora, ή μερικα CPD.
Οχι applesnail (ή το πολυ ενα). Γαριδες μικρες το πιθανοτερο θα φαγωθουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-12, 15:14
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Επισης να πω μπροστα δεξια βλεπω polysperma, απο πισω hygrophilia difformis, το ιδιο και αριστερα μπροστα και πισω απτη ριζα, με καθε επιφυλαξη παντα. Αυτο στα δεξια διπλα στο πολυσπερμα πολυ ομορφο! Του ικεα ειναι; Στην αρχη το περασα για ανουμπια αλλα δεν νομιζω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-12-12, 16:06
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ βλέπω hygrophila difformis, hygrophila corymbosa, lysimachia nummularia aurea και μάλλον proserpinaca palustris.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-12-12, 20:17
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

@leandros69 : Θα την αφησω την "καφετιλα" , ελπιζω να μειωθει μετα απο 2-3 αλλαγες γιατι ειναι αρκετα εντονη τωρα! οσο για τα apple snails , γιατι ειναι κακο να πεσουν οι σκληροτητες με τα κελυφη? Τα περισσοτερα απο τα ψαρακια που εχω διαλεξει θα ηθελαν και καπως μαλακο νερο ασχετα αν επιβιωνουν αριστα και σε ελαφρως σκληρο! 1 θα βαλω σιγουρα γιατι μου αρεσε hehe.

@delta66 : Δεν θα ηθελα ζευγαρι , θα βαλω ενα αρσενικο μονο gouramaki . Οσο για αυτα τα cpd πολυ ομορφα ποσα τετοια μπορω να βάλω αν προσθεσω 1 snail και ενα πχ. colisa lalia? Η οταν λες μερικα emerald dwarf rasbora ποσα σε αριθμο?? Ευχαριστω

@κουραμπιες , exelix :

Στην φωτο :


Τα 1, 2 , 3 ειναι αγορασμενα απο Ikea και το 4 απο pet shop!!

  • το 1 δεν ξερω τι ειναι παντως δεν πρεπει να ειναι αυτο exelix. ειναι καταπρασινο και δεν ξερω αν ειναι ευκολο φυτο, εκανε καιρο να προσαρμοστει, σαπισαν περιπου τα 3/4 απο αυτο που αγορασα το εκοψα και ξαναφυτεψα ενα κομματι που μου φαινοταν καλο, ειχε τυχει να προσθεσω λιγο σιδηρο και flourish εκεινη την περιοδο να δω πως θα πανε και τα αλλα και εκτος του οτι δεν γεμισα αλγες μαλλον το εσωσα καθως δειχνει καθε μερα να μεγαλωνει και αριστερα και δεξια απο τον κορμο του σε ολο του το μηκος! Σαν καποια cabomba μου κανει απο οτι ειδα σε φωτος.
  • το 2 παλι απο το ikea με το που το εβαλα τις 3 πρωτες μερες κιολας αρχισε να μεγαλωνει πολυ γρηγορα. Εφτασε μεχρι πανω και το εκοψα στην μεση σαν stem φυτο... για stem μου μοιαζει.. αλλα μαλλον εκανα λαθος.. καθως δεν ξαναμεγαλωσε ποτε απο επανω αλλα αρχισε να μεγαλωνει απο αριστερα και δεξια μεχρι πανω και αυτο σε ολο τον κο του..Ειδα ενα παρομοιο στο quiko της Θεσσ νικης προσφατα και μου ειπε ενας τυπος εκει που μαλλον γνωριζε οτι ειναι υποειδος κρυπτοκορυνας ( μα που τα βρισκει και αυτο το Ikea haha ) corybosa δεν νομιζω να ειναι φιλε exelix, εκτος αν ειναι υπαναπτυκτο ακομη
  • το 3 ειναι ειτε αυτο που ειπες exelix lysimachia nummularia aurea ειτε bacopa monnieri ο καιρος θα δειξει!
  • το 4 ειναι σιγουρα πλεον hygrophila difformis!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-12-12, 20:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το ότι το 1 το έσωσες με σίδηρο με κάνει ακόμα πιο σίγουρα ότι είναι proserpinaca (το χρώμα μπορεί να αλλάζει ανάλογα με το φωτισμό και τα θρεπτικά), αλλά ας πει και κανένας που βλέπει καλύτερα!

Το 2 μήπως είναι τότε gymnocoronis spilanthoides;

Το 3 δεν είναι bacopa. Είμαι 99,9% σιγουρος ότι είναι lysimachia.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-12, 20:58
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grimo Εμφάνιση μηνυμάτων
@leandros69 : Θα την αφησω την "καφετιλα" , ελπιζω να μειωθει μετα απο 2-3 αλλαγες γιατι ειναι αρκετα εντονη τωρα! οσο για τα apple snails , γιατι ειναι κακο να πεσουν οι σκληροτητες με τα κελυφη? Τα περισσοτερα απο τα ψαρακια που εχω διαλεξει θα ηθελαν και καπως μαλακο νερο ασχετα αν επιβιωνουν αριστα και σε ελαφρως σκληρο! 1 θα βαλω σιγουρα γιατι μου αρεσε hehe.

κακο δεν ειναι να εχεις χαμηλες σκληροτητες.
κακο ειναι να εχεις πχ gh 9 μεχρι να κανεις αλλαγη να εχει πεσει στο 5 και μετα με την αλλαγη να ξαναπηγαινει στο 9.
η ασταθεια στις παραμετρους θα ειναι το προβλημα.επισης το aplle snail θα πρεπει να το υπολογισεις σαν ψαρι εχει τον ογκο του,τους ρυπους του και θελει τα λιτρα του.
το φυτο νο1 ειναι proserpinaca (cuba).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-12-12, 23:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grimo Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο για τα apple snails , γιατι ειναι κακο να πεσουν οι σκληροτητες με τα κελυφη? Τα περισσοτερα απο τα ψαρακια που εχω διαλεξει θα ηθελαν και καπως μαλακο νερο ασχετα αν επιβιωνουν αριστα και σε ελαφρως σκληρο! 1 θα βαλω σιγουρα γιατι μου αρεσε hehe.

Οσο για αυτα τα cpd πολυ ομορφα ποσα τετοια μπορω να βάλω αν προσθεσω 1 snail και ενα πχ. colisa lalia? Η οταν λες μερικα emerald dwarf rasbora ποσα σε αριθμο??
Γιατι εκτος του οτι θα ανεβοκατεβαινουν οι τιμες pH GH KH, αναλογως ποσα ειναι σε καθε μεγεθος ενυδρειου,, θα ρυπαινουν κανονικα και με το νομο.
Υπολογισε το καθε ενηλικο applesnail στην ιχθυοφορτωση, ως ψαρι 8-10 εκατοστων.

Καμια δεκαρια ατομα και βλεπεις.
(ή cpd ή emerald dwarf rasbora, οχι και τα δυο και μπλεξουν).

Τα dwarf gourami να τα προσεξεις κατα την επιλογη γιατι ειναι προβληματικα ψαρια γενικως.
Διαβασε τα Notes εδω κατω κατω http://www.seriouslyfish.com/species...gaster-lalius/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τελικες αποφασεις στησιματος ενυδρειου αμαζονιου Κουραμπιές Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 159 31-10-12 10:53
Τι επιλογές έχω;;;;; krispie Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 80 13-04-11 09:37
Τι ψαρια να βαλω με μονομαχο σε 50λιτρο??? manos_samos Αρχάριοι γλυκού νερού 4 06-07-10 19:42
τι να βαλω στο 50λιτρο grila Αρχάριοι γλυκού νερού 3 08-02-10 12:09
Ποια ψαρια για 50λιτρο? nikolas87 Γλυκό νερό - Γενικά 0 21-03-07 02:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05162 seconds with 14 queries