Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 17-12-13, 02:24
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Unhappy Υπερ-σος

Καλησπερα σας! Εκανα χθες τη 1η μου αποπειρα ενυδρειου (55 λιτρα κοντα)
Ειμαι φουλ ασχετος οποτε σας λεω τι εκανα και τι μου ειπαν δηλαδη να κανω και μου λετε τι να κανω απο δω και περα!

Λοιπον...

Αφου εστρωσα χαλικι (πρωτα το ξεπλυνα) γεμισα με νερο το ενυδρειο (βρυσης) ανοιξα τον εξοπλισμο (Φιλτρο και Θερμοστατη) και το νερο ηταν καπου στους 24-25 βαθμους!

Εριξα το αυτο το μπουκαλακι (κοντα μισο καπακι εμεινε εκτος)

Και μετα 2.5 καπακια απο αυτο!

Αφου καπως θολωσε το νερο, μετα απο κανα 3 ωρο εριξα τα ψαρακια (2 συνολο με το γνωστο τροπο προσαρμογης)

Σημερα που πηγα παλι στο καταστημα, μου εδωσαν να ριξω 1 καπακι απο αυτο

Απο τα 2 ψαρακια, το ενα μολις σημερα αφου παρουσιασε κοκκινα βρανχια δεν εζησε και γενικα αυτο με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα αλλα και να τα παρατησω!

Τωρα τι κανω? Πως συνεχιζω? Παιρνω αυριο πρωι 1 ιδιο και το αφηνω? Διαβασα υπομνηματα κτλ αλλα λιγα καταλαβα και στα μαγαζια δεν εξηγουν! Φοβαμαι μηπως και το αλλο παθει το ιδιο! Αυτο με την αμμωνια-ph-νιτροδεις δεν τα ξερω καθολου! Να αλλαξω νερο και αν ναι να ριξω κατι απο τα παραπανω υλικα?

ΒΟΗΘΕΙΑ και Συγνωμη απο εναν εντελως αρχαριο!
Απάντηση με παράθεση
  #121  
Παλιά 06-01-14, 22:08
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρουσα οτι δεν θα ζουσε το κακομοιρο αλλα ζουσε κανονικα! Οταν ανοιξα το φως εκανε σαν θεοτρελο βεβαια!
Χρειάζεσαι διάβασμα...
Κρίμα να ταλαιπωρείς το ψάρι
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 07-01-14, 05:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΠΟΤΕ ταμπλετα.
Για 7 μερες δεν χρειαζεται ταισμα.
Ταιζεις λιγο περισσοτερο την προηγουμενη εβδομαδα πριν φυγεις.
Φως πρεπει να εχει το ψαρι (λιγοτερες ωρες οταν λειπεις και δεν ταιζεις - αλλα πρεπει να πεσουν οι ωρες σταδιακα και σταδιακα να ξανανεβουν οταν γυρισεις - πχ 15 λεπτα μειον καθε μερα και απο 7-9 ωρες -συνηθως- σε 4-5)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 07-01-14, 20:49
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΟΤΕ ταμπλετα.
Για 7 μερες δεν χρειαζεται ταισμα.
Ταιζεις λιγο περισσοτερο την προηγουμενη εβδομαδα πριν φυγεις.
Φως πρεπει να εχει το ψαρι (λιγοτερες ωρες οταν λειπεις και δεν ταιζεις - αλλα πρεπει να πεσουν οι ωρες σταδιακα και σταδιακα να ξανανεβουν οταν γυρισεις - πχ 15 λεπτα μειον καθε μερα και απο 7-9 ωρες -συνηθως- σε 4-5)
Οκ δεν θα ξαναμπει δεν το ηξερα οτι θα ειμαι ενταξει χωρις ταισμα οποτε κομπλε! Φως για να καταλαβω σε καθημερινη βαση ας πουμε να ειναι ανοιχτο 4-5 ωρες? (μονο βραδυ να φανταστω ε?)

Οσο για τα ΝΟ3=0, πηγα απο το παλικαρι που ειχε το μπολι και μου ειχε δωσει και κανονισαμε σε 5-7 μερες (χωρις αλλαγες νερου + κατα συνεπεια μη προσθεση prime) να του παω λιγο νερο να το τεσταρουμε με ΑPI Tests (της ΤΕΤΡΑ ειπε στα νιτρικα αστοχουν) Βεβαια, απο την αλλη με το μπολι μου ειπε δεν παιζει να μην επιασε! Aπλα, η "απουσια" πολλων ψαριων δεν βοηθα τη κατασταση εφοσον δεν δημιουργειται ΗΝ3 + ΝΟ2 πολυ! Στο ενυδρειο απο το οποιο πηρα μπολι μου ειπε οτι ειναι φουλ στα νιτρικα! Ομως, δεν ειμαι σε θεση να βαλω το οτιδηποτε μεσα με το παγκασιους so...χερια δεμενα απο ολες τις πλευρες!
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 07-01-14, 21:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το φωτισμο θα τον εχεις για ενα 8ωρο , τις ωρες που θα εισαι σπιτι, για να βλεπεις το ενυδρειο. Αυτο δεν θα το αλλαξεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 07-01-14, 21:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φως, σε νορμαλ καταστασεις (οχι οταν λειπεις και θελεις να ριξεις το μεταβολισμο των ζωντανων γενικοτερα) πρεπει να υπαρχει για καποιες ωρες.
Συνηθως 8-12 ειναι ΟΚ
Απο που θα προερχεται και ποσο δυνατο θα ειναι, εξαρταται απο πολλουε παραγοντες.
Πχ εγω επειδη εχω τα ενυδρεια σε χωρο που υπαρχει φως, αναβω τις λαμπες για 5-6 ωρες, το απογευμα που πεφτει το φως.
(υποψιν οχι απευθειας ηλιακες ακτινες στο ενυδρειο - ευνοει τις αλγες)

Η ενταση του φωτισμου πρεπει αν ειναι τετοια που να εξυπηρετει τα ψαρια πρωτιστως.
Υπαρχουν ψαρια που δεν θελουν δυνατο φως για να κανουν ... οτι κανουν σαν ψαρια.
Απο εκει και μετα, προσαρμοζουμε οτλα τα υπολοιπα σε αυτον τον φωτισμο που χρειαζονται τα ψαρια.
Πχ ο πανκασιους θελει σκοταδι. Δεν μπορουν να επιβιωσουν φυτα, περα απο καποια πολυ ευκολα. (ασχετα του οτι δεν θα επιβιωσει ουτε ο πανγκασιους)


Για να δυναμωσεις τη βιολογια, μπορεις να ταιζεις πλουσια.
Προσοχη ομως. Δεν εριχνες μεχρι σημερα πχ 5 φυλαρακια, και απο αυριο αμεσως ενα κουτι τροφη.
Πολυ σταδιακα η αυξηση της τροφης.
Πχ 5-10% περισσοτερο τροφη καθε επομενη μερα.
Στο τελος θα πρεπει να ταιζεις τοσο οσο θα τρωνε τα πρωτα ψαρια που θα βαλεις και + 25% περισσοτερο τροφη ακομα.

Το στρωσιμο δεν ειναι "ενα", παει το καναμε και τελειωσε. Ιδιο στρωσιμο ειτε εχουμε δυο ψαρακια, ειτε 100?
Ουσιαστικα θα το στρωσεις το ενυδρειο για να σηκωνει μεγαλυτερο βιοφορτιο.
Θα το καταλαβεις απο τη μεγαλυτερη και πι συντομη συσσώρευση ΝΟ3.
Θα προσεχεις και ΝΗ3 και ΝΟ2 να μην κανουν κανενα ξεσπασμα (Peak).
Αυτο θα σημαινει οτι αυξησες αποτομα τους ρυπους, ελπιζωντας οτι αυτο φταιει, και δεν τρεχει καποιο απο τα πιο δυσκολα -για αρχαριο- προβληματα για τη βιολογια και που περιγραφονται εδω:
Νιτροποίηση και οι παράγοντες που την επηρεάζουν
Αν ελλατωσεις τροφη και συνεχιζεται το προβλημα, τοτε τα κοιταμε ενα ενα. (συνηθως ο επομενος λογος ειναι το μικρο φιλτρο ή τα ακαταλληλα ή λιγα υλικα, που περιγραφεται στο 2)

Προσπαθησε να τα κατανοησεις.
Θα μπορεις να εξηγεις μονος σου πολλα "ανεξηγητα" του ενυδρειου και κυριως πως να αποφευγεις λαθη, που μπορει να χαθουν ψαρια, τσαμπα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 08-01-14, 15:19
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις! Κατι που σκεφτομουν! Εχουν περασει 3-4 ημερες απο τη τελευταια αλλαγη νερου (40-50% και προσθεση prime οποτε ΝΗ3/ΝΗ4 μηδενιζονται "αυτοματα") Τωρα εκτος το λιγο αυξημενο ταισμα ανα μερα, δεν θα κανω αλλη αμεση αλλαγη με σκοπο να αυξηθει λιγο η αμμωνια, ΝΟ2 (Εαν θυμαστε ολα βγαινουν 0) παροτι εχω μπολιασει! Σε 3 μερες θα κανω τεστ της ΑPΙ για το νερο μου μεσω ενος πολυ καλου φιλου!

Η ερωτηση μου, ειναι η εξης: Μηπως οπως ειμαι τωρα, να βγαλω το τουλι με το βιολογικο υλικο που πηρα απο το παλικαρι (μπολι) και να βαλω εκ νεου καινουργιο? Εν ολιγοις, μηπως να ξανα-μπολιασω χωρις αλλαγες κτλ για 1 διαστημα και μετα να αρχισω μετρησεις? (και προσωπικα και μεσω του παιδιου)
Εχω 1 ψαρακι μεσα και ειναι δυσκολη η δημιουργια της βιολογιας συνεπως μηπως να μπολιασω με νεο υλικο απο το ενυδρειο μπας και το φιλτρο αρχισει να στρωνει λιγο? (εαν υποθεσουμε οτι το 1ο μπολιασμα απετυχε)

Τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 08-01-14, 16:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις! Κατι που σκεφτομουν! Εχουν περασει 3-4 ημερες απο τη τελευταια αλλαγη νερου (40-50% και προσθεση prime οποτε ΝΗ3/ΝΗ4 μηδενιζονται "αυτοματα") Τωρα εκτος το λιγο αυξημενο ταισμα ανα μερα, δεν θα κανω αλλη αμεση αλλαγη με σκοπο να αυξηθει λιγο η αμμωνια, ΝΟ2 (Εαν θυμαστε ολα βγαινουν 0) παροτι εχω μπολιασει! Σε 3 μερες θα κανω τεστ της ΑPΙ για το νερο μου μεσω ενος πολυ καλου φιλου!

Η ερωτηση μου, ειναι η εξης: Μηπως οπως ειμαι τωρα, να βγαλω το τουλι με το βιολογικο υλικο που πηρα απο το παλικαρι (μπολι) και να βαλω εκ νεου καινουργιο? Εν ολιγοις, μηπως να ξανα-μπολιασω χωρις αλλαγες κτλ για 1 διαστημα και μετα να αρχισω μετρησεις? (και προσωπικα και μεσω του παιδιου)
Εχω 1 ψαρακι μεσα και ειναι δυσκολη η δημιουργια της βιολογιας συνεπως μηπως να μπολιασω με νεο υλικο απο το ενυδρειο μπας και το φιλτρο αρχισει να στρωνει λιγο? (εαν υποθεσουμε οτι το 1ο μπολιασμα απετυχε)

Τι λετε?
Πως είναι οι τελευταίες σου μετρήσεις και πότε έκανες ?
Το Prime δεν μηδενίζει ΝΗ3/ΝΗ4, κάνει την αμμωνία μη τοξική αλλά στις μετρήσεις φαίνεται.
Μη βγάλεις το μπόλι.
Κάνε σωστές μετρήσεις και τότε θα δούμε τι πρέπει να γίνει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 08-01-14, 18:42
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως είναι οι τελευταίες σου μετρήσεις και πότε έκανες ?
Το Prime δεν μηδενίζει ΝΗ3/ΝΗ4, κάνει την αμμωνία μη τοξική αλλά στις μετρήσεις φαίνεται.
Μη βγάλεις το μπόλι.
Κάνε σωστές μετρήσεις και τότε θα δούμε τι πρέπει να γίνει
Ολες ειναι στο 0! Μονο οταν ελειπα πριν κανω αλλαγη νερου ειχα 0.1 αμμωνια!
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 13-01-14, 22:10
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παιδια αλλαξα νερο και εκτος πριμε εβαλα και βακτηρια (της ΑΡΙ) και οι μετρησεις ειναι:

Aμμωνια=0
NO2=0.5 (ηταν εντονο πορτοκαλι)
NO3= 0.8 - 0.9

Ειναι κακο που εχω νιτρωδη και με το υλικο ανεβηκαν και το νιτρικα??
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 13-01-14, 22:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια αλλαξα νερο και εκτος πριμε εβαλα και βακτηρια (της ΑΡΙ) και οι μετρησεις ειναι:

Aμμωνια=0
NO2=0.5 (ηταν εντονο πορτοκαλι)
NO3= 0.8 - 0.9

Ειναι κακο που εχω νιτρωδη και με το υλικο ανεβηκαν και το νιτρικα??
Τώρα είναι καλύτερα από πριν που ήταν ολα 0, άρχησε ο κύκλος αζώτου αλλά δεν έχει ολοκληρωθεί πλήρως, λίγο υπομονή και θα πέσουν και τα νιτρώδη, τα νιτρικά είπαμε πως πρέπει να είναι > 0, νιτρώδη και αμμωνία = 0, τακτικές αλλαγές και prime και υπομονή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 13-01-14, 22:20
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα είναι καλύτερα από πριν που ήταν ολα 0, άρχησε ο κύκλος αζώτου αλλά δεν έχει ολοκληρωθεί πλήρως, λίγο υπομονή και θα πέσουν και τα νιτρώδη, τα νιτρικά είπαμε πως πρέπει να είναι > 0, νιτρώδη και αμμωνία = 0, τακτικές αλλαγές και prime και υπομονή
Ναι ομως ολα αυτα εγιναν επειδη προθεσα αυτα τα βακτηρια της API αλλιως παλι ολα ηταν στο 0!

Αλλαγη νερου και prime δεν θελω να κανω γιατι οσο αφαιρω νερο δεν "χαλαω" μερος της βιολογιας??

Τα συγκεκριμενα βακτηρια να τα συνεχισω??
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 13-01-14, 22:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ομως ολα αυτα εγιναν επειδη προθεσα αυτα τα βακτηρια της API αλλιως παλι ολα ηταν στο 0!
Δεν είναι απαραίτητο, μπορεί και να βοήθησε, προσωπικά όσες φορές έβαζα βακτήρια δεν είδα και απουδαία αποτελέσματα, με μπόλι όμως σε λίγες ημέρες είχε λήξει το θέμα στρώσιμο

Αλλαγη νερου και prime δεν θελω να κανω γιατι οσο αφαιρω νερο δεν "χαλαω" μερος της βιολογιας??

Οταν έχεις ψάρι μέσα όμως καλό είναι να μη ζει σε νερό με αμμωνία ή νιτρώδη, αν ήταν άδειο το ενυδρείο όμως σίγουρα δεν θα έπρεπε, αυτό είναι το κακό όταν στρώνεις ενυδρείο με ψάρια μέσα, ταλαιπωρείς τα ψάρια αλλά και αργεί να στρώσει το φίλτρο από τις αλλαγές νερού.


Τα συγκεκριμενα βακτηρια να τα συνεχισω??
Στην αλλαγή βάζε και αυτά τα βακτήρια, κακό δεν κάνουν
.....
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 14-01-14, 17:26
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παιδια νεες μετρησεις μολις τωρα και ειχα:

ΝΗ3/ΝΗ4: 0
NO2: 0.4
NO3: 10

(Εβαλα ξανα και τα βακτηρια το πρωι)
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 14-01-14, 17:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια νεες μετρησεις μολις τωρα και ειχα:

ΝΗ3/ΝΗ4: 0
NO2: 0.4
NO3: 10

(Εβαλα ξανα και τα βακτηρια το πρωι)
Αυτες οι μετρήσεις είναι μετά από αλλαγή νερού ή συνέχεια από τις προηγούμενες μετρήσεις χωρίς αλλαγή νερού ?
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 14-01-14, 17:38
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτες οι μετρήσεις είναι μετά από αλλαγή νερού ή συνέχεια από τις προηγούμενες μετρήσεις χωρίς αλλαγή νερού ?
Εκανα αλλαγη νερου τελευταια φορα το Σαββατο! Απο τοτε δεν εχω πειραξει το νερο! Αυτες ειναι απο τοτε (δηλαδη νερο 3 ημερων) με prime κατα την αλλαγη και βακτηρια χθες και σημερα!

Υ.Γ Η αλλαγη, ηταν περιπου 60%
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 14-01-14, 17:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα αλλαγη νερου τελευταια φορα το Σαββατο! Απο τοτε δεν εχω πειραξει το νερο! Αυτες ειναι απο τοτε (δηλαδη νερο 3 ημερων) με prime κατα την αλλαγη και βακτηρια χθες και σημερα!

Υ.Γ Η αλλαγη, ηταν περιπου 60%
Κάνε και αλλαγές όμως, μην αφήνεις το ψάρι με νιτρώδη μέσα, το ψάρι μας ενδιαφέρει πρώτα από ολα να ζήσει, αλλά σε γενικές γραμμές το φίλτρο σου στρώνει, υπομονή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 14-01-14, 17:46
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε και αλλαγές όμως, μην αφήνεις το ψάρι με νιτρώδη μέσα, το ψάρι μας ενδιαφέρει πρώτα από ολα να ζήσει, αλλά σε γενικές γραμμές το φίλτρο σου στρώνει, υπομονή
Ναι φυσικα! Απλα τωρα το να περιορισω τα νιτρωδη δεν ξερω πως να το καταφερω εφοσον δεν ταιζω απο σημερα και δεν μπορω να κανω (τουλαχιστον) αμεση αλλαγη νερου! Θα κανω μια 1η αποπειρα για αλλαγη τη Παρασκευη!

Μακαρι να στρωνει απλα σκεφτομαι πως αν δεν αγοραζα αυτα τα βακτηρια της API θα ειχα 0 σε ολα! Μηπως επειδη γινεται οτι γινεται λογω του φαρμακου ειναι παροδικο και οχι μονιμο και αν σταματησω να βαζω παλι θα ειναι ολα στο 0?
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 14-01-14, 18:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι φυσικα! Απλα τωρα το να περιορισω τα νιτρωδη δεν ξερω πως να το καταφερω εφοσον δεν ταιζω απο σημερα και δεν μπορω να κανω (τουλαχιστον) αμεση αλλαγη νερου! Θα κανω μια 1η αποπειρα για αλλαγη τη Παρασκευη!

Μακαρι να στρωνει απλα σκεφτομαι πως αν δεν αγοραζα αυτα τα βακτηρια της API θα ειχα 0 σε ολα! Μηπως επειδη γινεται οτι γινεται λογω του φαρμακου ειναι παροδικο και οχι μονιμο και αν σταματησω να βαζω παλι θα ειναι ολα στο 0?
Γιατί δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή άμεσα ? Από θέμα χρόνου ? ή για λόγω της βιολογίας ?
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 14-01-14, 19:04
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή άμεσα ? Από θέμα χρόνου ? ή για λόγω της βιολογίας ?
Το 2ο! Οχι οτι δεν θα κανω ειναι και το ψαρακι στη μεση! Απλα εννοω οχι τοσο αμεσα!
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 14-01-14, 19:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 2ο! Οχι οτι δεν θα κανω ειναι και το ψαρακι στη μεση! Απλα εννοω οχι τοσο αμεσα!
Νομιζω πως προτεραιότητα έχει το ψαράκι, η βιολογία θα έρθει ούτως ή άλλως, το ψαράκι αν φύγει όμως δεν θα ξαναέρθει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 15-01-14, 16:59
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παιδια εριξα βακτηρια κατα τις 10 το πρωι και τωρα μολις εκανα νεες μετρησεις:

Αμμωνια: 0.1
ΝΟ2:0
ΝΟ3:0

Παλι στο 0 δηλαδη...δεν μπορω να καταλαβω...
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 15-01-14, 17:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια εριξα βακτηρια κατα τις 10 το πρωι και τωρα μολις εκανα νεες μετρησεις:

Αμμωνια: 0.1
ΝΟ2:0
ΝΟ3:0

Παλι στο 0 δηλαδη...δεν μπορω να καταλαβω...
Εχεις κάνει και αλλαγή νερού ?
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 15-01-14, 17:07
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις κάνει και αλλαγή νερού ?
οχι δεν εχω πειραξει απολυτως τιποτα..
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 15-01-14, 17:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δεν εχω πειραξει απολυτως τιποτα..
Τότε κατάφερες τη πλήρη απονιτροποίηση,
την αμμωνία τη κάνεις νιτρώδη, τα νιτρώδη νιτρικά και νιτρικά άζωτο και οξυγόνο.
Μηπως έχεις πολυ χαμηλή ροή στην αντλία σου ?
Θυμισε μου το φίλτρο που έχεις, λίτρα / ώρα και υλικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 15-01-14, 17:21
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε κατάφερες τη πλήρη απονιτροποίηση,
την αμμωνία τη κάνεις νιτρώδη, τα νιτρώδη νιτρικά και νιτρικά άζωτο και οξυγόνο.
Μηπως έχεις πολυ χαμηλή ροή στην αντλία σου ?
Θυμισε μου το φίλτρο που έχεις, λίτρα / ώρα και υλικά
To φιλτρο ειναι εσωτερικο και λεει "Evolution & HAOUOSS" Tα λιτρα ειναι 53! Ωρα αν εννοεις ποσο τρεχει το ενυδρειο, τρεχει 1 μηνα ακριβως σημερα! Υλικα εχει μεσα ενα σφουγγαρακι και το μπολι (μακαρονι) Επισης τρεχω και αεραντλια με ελαφροπετρα η οποια ειναι δυνατη!
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 15-01-14, 17:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
To φιλτρο ειναι εσωτερικο και λεει "Evolution & HAOUOSS" Tα λιτρα ειναι 53! Ωρα αν εννοεις ποσο τρεχει το ενυδρειο, τρεχει 1 μηνα ακριβως σημερα! Υλικα εχει μεσα ενα σφουγγαρακι και το μπολι (μακαρονι) Επισης τρεχω και αεραντλια με ελαφροπετρα η οποια ειναι δυνατη!
Δεν το ξέρω και δεν το βρίσκω στο ιντερνετ να μάθω πληροφορίες για αυτό.
Μήπως είναι μπουκομένο με κάτι και έχει πολύ μικρή ροή ?
Είναι παράξενο.
Αν μπορείς μια φωτο του φίλτρου και να διαβάσεις πόσα L/H λέει ή και πόσα watt είναι μπας και βγάλουμε μία άκρη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 15-01-14, 18:13
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το ξέρω και δεν το βρίσκω στο ιντερνετ να μάθω πληροφορίες για αυτό.
Μήπως είναι μπουκομένο με κάτι και έχει πολύ μικρή ροή ?
Είναι παράξενο.
Αν μπορείς μια φωτο του φίλτρου και να διαβάσεις πόσα L/H λέει ή και πόσα watt είναι μπας και βγάλουμε μία άκρη
Το ψαχνω και γω αλλα τιποτα! Ανοιξα και το κουτι και δεν λεει τπτ για watt ή L/H το μονο που λεει ειναι οτι τις διαστασεις του!

Ειχε παντως 2 σφουγγαρια μεσα! Ενα μπλε και ενα μαυρο! Λεει οτι ειναι Bluesponge + Carbonsponge μηπως λογω του μπολι που εβγαλα το μαυρο ειναι κατι? Ειναι παντως φιλτρο + θερμοστατης μαζι!
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 15-01-14, 18:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δετυερη παραγραφος "Σημαντικη πληροφορια για τα τεστ ΝΟ3"
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62669
Και τσεκ ημερομηνιας ληξης

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 15-01-14, 18:21
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δετυερη παραγραφος "Σημαντικη πληροφορια για τα τεστ ΝΟ3"
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62669
Και τσεκ ημερομηνιας ληξης

.
Αυτο κανω! Βρηκα κατι απο αυτα που θες! Δες εικονα! Ολα ληγουν το 2018
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140115_181619.jpg
Εμφανίσεις:  176
Μέγεθος:  60,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140115_181652.jpg
Εμφανίσεις:  179
Μέγεθος:  45,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 15-01-14, 18:30
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Μολις τωρα δειτε τα τεστ για ΝΟ3

Αναλογως το φως κιτρινιζει
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140115_185951.jpg
Εμφανίσεις:  191
Μέγεθος:  58,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140115_190009.jpg
Εμφανίσεις:  175
Μέγεθος:  41,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140115_190031.jpg
Εμφανίσεις:  168
Μέγεθος:  66,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140115_190045.jpg
Εμφανίσεις:  192
Μέγεθος:  44,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
diy υπερχειλιση orck DIY . Φτιάχτο μόνος σου 65 31-01-14 13:33
υπερχείλιση giorgos344 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 7 05-05-11 18:40
diy υπερχειλιση!!! thanasis76 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 26 15-12-08 21:01
Υπερχεiληση KOKOBAS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 25-02-08 13:27
Υπερχείληση ANEMOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 26-07-06 13:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10634 seconds with 14 queries