Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-04-15, 23:41  
Ψαρωμένος ιδιοκτήτης χρυσόψαρου
Σπίθας
Member
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος 15-04-15, 23:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους.
Πριν από περίπου 3 μήνες βρεθήκαμε με δύο χρυσοψαράκια σε ένα "ενυδρείο" 5 λίτρων από τα Jumbo (ουσιαστικά γυάλα), ακολουθώντας βλακωδώς τις οδηγίες (άσχετων όπως αποδείχθηκε) πετσοπάδων... Παρά τις αρκετά συχνές αλλαγές νερού (70% κάθε 3 μέρες και 100% κάθε 10, ακριβώς όπως μας είχαν πει οι άσχετοι), σήμερα δυστυχώς θάψαμε το ένα. Τις τελευταίες 2-3 μέρες που το καημένο ήταν διπλωμένο στον πάτο και ουσιαστικά μόνο ανέπνεε, έχω ρίξει τρελά ξενύχτια διαβάζοντας πώς θα μπορούσα να το σώσω (μάλλον τα συμπτώματα έδειχναν δηλητηρίαση από νιτρικά τελικά, κάτι που οι πετσοπάδες έδειχναν να μην έχουν ξανακούσει). Διαβάζοντας λοιπόν, όπως καταλαβαίνετε φρίκαρα με το πόσο ταλαιπωρήσαμε αυτά τα δυο πλάσματα και, έστω και αργά, αποφάσισα να κάνω ό,τι μπορώ για να παρέχω κατάλληλο σπίτι τουλάχιστον σε αυτό που άντεξε...
Εδώ βρίσκομαι λοιπόν, με ένα χρυσόψαρο σε μια γυάλα 5 λίτρων, με ένα βουνό καινούργιες πληροφορίες στο κεφάλι μου και με αρκετές απορίες (και αρκετές τύψεις). Αποφασίσαμε βέβαια ήδη ότι πάμε για ενυδρείο. Τα 60 λίτρα θα είναι οκ για ένα (common οπως φαίνεται) χρυσόψαρο, έτσι; Λόγω περιορισμένου χώρου, καταλήξαμε ότι μαλλον θα πρέπει να πάρουμε custom-made γυάλα (60x30x37) με συρόμενο γυάλινο καπάκι (γιατι τα αντίστοιχα εργοστασιακά δεν θα χωράνε να ανοίγουν προς τα πάνω, στο σημείο που θα μπει). Για τον ίδιο λόγο (χώρος) λέμε να βάλουμε εσωτερικό φίλτρο, με σφουγγάρι ΚΑΙ "μακαρόνι" (μου έδειξαν ενα wave filpo corner twin στα 530 lt/h, κάνει ή είναι πολύ; ). Αναγκαστικά εξωτερικό φωτιστικό πάνω από το τζάμι (να πάρω led ή απλό; ). Σκέφτομαι και χαλικάκι, κλαδακια, ανούμπιες.
Πώς τα βλέπετε; Καμιά ένσταση; Καμιά πρόταση; Θα προσπαθήσω να κινηθώ όσο πιο γρήγορα γίνεται, γιατί δεν μπορώ να το βλέπω το ψαράκι άλλο στη γυάλα. Για γρήγορο "στρώσιμο" έχει νόημα να ρίξω στο φίλτρο υγρό με έτοιμα βακτήρια από το pet-shop; Μου είπανε ότι έτσι στρώνει σε 3-4 μέρες (σωστά ή πάλι χαζομάρες λένε; ). Το μπόλι το φοβάμαι λίγο, να πω την αλήθεια. Θα ηταν καλύτερο λέτε; Μέχρι να είμαι έτοιμος, μπορώ να κάνω κάτι αλλο; Να αλλάζω 50% κάθε μέρα στη γυάλα;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και, προκαταβολικά, για τις συμβουλές σας.
Εμφανίσεις: 12317
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 09-05-15, 09:47
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Απογοητευμένος ΠΡΩΗΝ ιδιοκτήτης χρυσόψαρου...

Σήμερα θάψαμε τον Kevin δίπλα στην παλιά του φιλενάδα...
Δεν έχω καταλάβει τελικά τι έγινε έτσι ξαφνικά. Ήταν πρόβλημα με τη νηκτική κύστη; Κάποια άλλη αρρώστια; Έκανα εγώ κάτι λάθος; Ήταν κάποια ανεπανόρθωτη βλάβη που είχε ήδη γίνει κατά την "προϋπηρεσία" του στη γυάλα, πριν μπει στη samla; Μάλλον δεν θα μάθω ποτέ. Και το χειρότερο με αυτό είναι ότι δεν θα ξέρω τι να αποφύγω σε πιθανή επόμενη απόπειρα, αφού νομίζω ότι τώρα τελευταία τα έκανα όλα όσο καλύτερα μπορούσα (με δεδομένο ότι δεν ήταν ακόμα έτοιμο το ενυδρείο)...
Από τη μεριά μου κλείνω λοιπόν αυτό το θέμα, με ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη βοήθεια και τη συμπαράστασή σας. Και με την ελπίδα το επόμενό μου ποστ να είναι για την κανονική παρουσίαση του ενυδρείου μου, έτοιμου πια και με νέους ενοίκους.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 09-05-15, 11:39
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Φιλε Σπιθα δυστυχως ολοι ειχαμε στο ξεκινημα τετοια περιστατικα. Κι εγω χρυσοψαρα εχω, εχασα στην αρχη το ενα αλλα το αλλο ζει σε 250 λιτρα ενυδρειο που εφτιαξα εγω και εχει αλλη παρεα τωρα. Θα σου προτεινα οταν στρωσεις το ενυδρειο σου να παρεις ψαρακι απο αναπαραγωγη καποιου συγχομπιστα. Με καλα "προυπηρεσια" οπως ειπες και με την αγαπη και το ενδιαφερον που δειχνεις θα τα πας μια χαρα, ειναι σιγουρο!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 09-05-15, 11:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπίθας Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω καταλάβει τελικά τι έγινε έτσι ξαφνικά. Ήταν πρόβλημα με τη νηκτική κύστη; Κάποια άλλη αρρώστια; Έκανα εγώ κάτι λάθος; Ήταν κάποια ανεπανόρθωτη βλάβη που είχε ήδη γίνει κατά την "προϋπηρεσία" του στη γυάλα, πριν μπει στη samla; Μάλλον δεν θα μάθω ποτέ.
Βγηκαν οι εσωτερικες ζημιες που επαθε στο 5λιτρο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ατύχημα χρυσόψαρου-βοηθειααα! lionor Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 31 08-11-12 23:17
θάνατος χρυσόψαρου emiako Αρχάριοι γλυκού νερού 9 17-01-12 22:58
Αναγνώριση χρυσόψαρου lucy Χρυσόψαρα 11 20-03-07 21:52
Νέος ιδιοκτήτης ενυδρείου με μονομάχο. hellenicsun Bettas 37 29-01-06 01:49
Oscar VS Ιδιοκτήτης bakogiannisd Γλυκό νερό - Γενικά 3 15-12-05 16:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03935 seconds with 14 queries