Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-04-15, 23:41  
Ψαρωμένος ιδιοκτήτης χρυσόψαρου
Σπίθας
Member
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος 15-04-15, 23:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους.
Πριν από περίπου 3 μήνες βρεθήκαμε με δύο χρυσοψαράκια σε ένα "ενυδρείο" 5 λίτρων από τα Jumbo (ουσιαστικά γυάλα), ακολουθώντας βλακωδώς τις οδηγίες (άσχετων όπως αποδείχθηκε) πετσοπάδων... Παρά τις αρκετά συχνές αλλαγές νερού (70% κάθε 3 μέρες και 100% κάθε 10, ακριβώς όπως μας είχαν πει οι άσχετοι), σήμερα δυστυχώς θάψαμε το ένα. Τις τελευταίες 2-3 μέρες που το καημένο ήταν διπλωμένο στον πάτο και ουσιαστικά μόνο ανέπνεε, έχω ρίξει τρελά ξενύχτια διαβάζοντας πώς θα μπορούσα να το σώσω (μάλλον τα συμπτώματα έδειχναν δηλητηρίαση από νιτρικά τελικά, κάτι που οι πετσοπάδες έδειχναν να μην έχουν ξανακούσει). Διαβάζοντας λοιπόν, όπως καταλαβαίνετε φρίκαρα με το πόσο ταλαιπωρήσαμε αυτά τα δυο πλάσματα και, έστω και αργά, αποφάσισα να κάνω ό,τι μπορώ για να παρέχω κατάλληλο σπίτι τουλάχιστον σε αυτό που άντεξε...
Εδώ βρίσκομαι λοιπόν, με ένα χρυσόψαρο σε μια γυάλα 5 λίτρων, με ένα βουνό καινούργιες πληροφορίες στο κεφάλι μου και με αρκετές απορίες (και αρκετές τύψεις). Αποφασίσαμε βέβαια ήδη ότι πάμε για ενυδρείο. Τα 60 λίτρα θα είναι οκ για ένα (common οπως φαίνεται) χρυσόψαρο, έτσι; Λόγω περιορισμένου χώρου, καταλήξαμε ότι μαλλον θα πρέπει να πάρουμε custom-made γυάλα (60x30x37) με συρόμενο γυάλινο καπάκι (γιατι τα αντίστοιχα εργοστασιακά δεν θα χωράνε να ανοίγουν προς τα πάνω, στο σημείο που θα μπει). Για τον ίδιο λόγο (χώρος) λέμε να βάλουμε εσωτερικό φίλτρο, με σφουγγάρι ΚΑΙ "μακαρόνι" (μου έδειξαν ενα wave filpo corner twin στα 530 lt/h, κάνει ή είναι πολύ; ). Αναγκαστικά εξωτερικό φωτιστικό πάνω από το τζάμι (να πάρω led ή απλό; ). Σκέφτομαι και χαλικάκι, κλαδακια, ανούμπιες.
Πώς τα βλέπετε; Καμιά ένσταση; Καμιά πρόταση; Θα προσπαθήσω να κινηθώ όσο πιο γρήγορα γίνεται, γιατί δεν μπορώ να το βλέπω το ψαράκι άλλο στη γυάλα. Για γρήγορο "στρώσιμο" έχει νόημα να ρίξω στο φίλτρο υγρό με έτοιμα βακτήρια από το pet-shop; Μου είπανε ότι έτσι στρώνει σε 3-4 μέρες (σωστά ή πάλι χαζομάρες λένε; ). Το μπόλι το φοβάμαι λίγο, να πω την αλήθεια. Θα ηταν καλύτερο λέτε; Μέχρι να είμαι έτοιμος, μπορώ να κάνω κάτι αλλο; Να αλλάζω 50% κάθε μέρα στη γυάλα;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και, προκαταβολικά, για τις συμβουλές σας.
Εμφανίσεις: 12318
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 22-04-15, 23:52
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Σκέφτομαι: filterwool, μπλε χοντρό, πράσινο nitrax, 500 ελαφροπετρα, 500 substrat, 2 μπλε ψιλά.
Τι λες;
Ή αντί για ελαφροπετρα μακαρόνι;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-04-15, 23:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπίθας Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέφτομαι: filterwool, μπλε χοντρό, πράσινο nitrax, 500 ελαφροπετρα, 500 substrat, 2 μπλε ψιλά.
Τι λες;
Ή αντί για ελαφροπετρα μακαρόνι;
Ελαφρόπετρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-04-15, 00:07
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Οκ, ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-04-15, 11:19
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Τα νέα μου:
Έστρωσα χαλίκι, γέμισα νερό (με prime), συμπλήρωσα τα υλικά στο φίλτρο (τούμπανο έγινε) και το έβαλα να δουλεύει, έβαλα τροφή σε ένα αυτοσχέδιο σουρωτηράκι (στην είσοδο του φίλτρου). Προχθές έριξα και "βακτήρια" από το πετ-σοπ (το ξέρω ότι μπορεί να μην είχε κανένα νόημα) και το νερό θόλωσε πολύ ωραία όπως το περιγράφουν οι οδηγίες. Έκανα χθες το πρώτο τεστ για αμμωνία (πιο πολύ για "πρόβα") και βγήκε μηδέν, μάλλον αναμενόμενο.
Χθες πήρα και υλικό από το φίλτρο ενός συναδέλφου και (νομίζω οτι) μπόλιασα. Του είχα πει ότι ήθελα "λάσπη" και 3-4 μπιλάκια από το υλικό του (μου είπε ότι έχει κάποιο ειδικό πλαστικό, φαντάστηκα κάτι σαν ciporax ή δεν ξέρω τι). Η αλήθεια είναι ότι τη λάσπη την περίμενα πιο πηχτή (ήταν λιγο καφετί νερό με αραιούς καφέ κόκκους) και το υλικό ήταν 8-10 μικρά μαύρα sticks (υποθέτω άνθρακας). Το καφετί υγρό το έριξα στο φίλτρο και τα στικς μέσα στο διχτάκι με την ελαφρόπετρα. Πώς σας φαίνεται; Μπόλιασα τελικά ή έκανα μια τρύπα στο νερό;
Συνεχίζω και ρίχνω "βακτήρια" όπως λένε οι οδηγίες, αλλάζω την τροφή στο σουρωτήρι, το νερό παραμένει θολό. Τι κάνω τώρα; Περιμένω; Να ψάξω και για άλλο μπόλι; Πότε να μετρήσω;
Ο Κέβιν εν τω μεταξύ κολυμπάει στη samla, με συχνές ήρεμες αλλαγές και prime όπως μου είπατε. Μια χαρά φαίνεται!
Έχω κάνει πρόοδο πάντως, ε;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-04-15, 11:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα.
Ποση τροφη εριξες?
Παρακολουθα ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-04-15, 12:10
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα.
Ποση τροφη εριξες?
Παρακολουθα ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3
Μπόλικη τροφή και την αλλάζω κάθε 2 μέρες (περίπου 1cm υψος, στον πάτο πλαστικού ποτηριού μιας χρήσης). Καλή ποσότητα είναι, ε;
Πότε να μετρήσω; Περιμένω άμεσες μεταβολές των παραμέτρων;
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-04-15, 12:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ ακουγεται.
Συνηθως φαινονται αμεσα στις τιμες οι μεταβολες.
Αν εχει στρωσει με το μπολιασμα, δεν θα δεις τιποτα ιδιαιτερο σε ΝΗ3 και ΝΟ2, και τα ΝΟ3 θα ειναι λιγα.
Συνηθως πρεπει να περιμενεις μερες για να αυξηθουν σε σοβαρη ποσοτητα και να ειναι μετρησιμα (τα ΝΟ3). (αναλογα φυσικα τα λιτρα νερου και την ποσοτητα ρυπων)
Τροφη υπολογιζε να βαζεις διπλασια απο οση θα ηθελαν τα ψαρια για να ταιστουν καλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-04-15, 12:20
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Οκ, ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-04-15, 17:05
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Μετά απο 4 ημέρες, το μπόλι δεν έχει κάνει τίποτα...
PH: 8
NH4: 0,5. (NH3: 0,03)
NO2: 0
NO3: 0
Το νερό παραμένει εντελώς θολό και μυρίζει. Συνεχίζω και ρίχνω και "μπουκαλοβακτήρια" και μπόλικη τροφή.
Τι να κάνω; Περιμένω; Συνεχίζω με την τροφή; Να βρω αλλο μπόλι; Ήθελα να κάνω και μια καλή αλλαγή νερού (για καθάρισμα και για να συμπληρώσω και χαλίκι), αλλά μάλλον θα χαλάσω την αμμωνία που χρειάζονται τα βακτήρια, ε;
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-04-15, 17:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπίθας Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά απο 4 ημέρες, το μπόλι δεν έχει κάνει τίποτα...
PH: 8
NH4: 0,5. (NH3: 0,03)
NO2: 0
NO3: 0
Το νερό παραμένει εντελώς θολό και μυρίζει. Συνεχίζω και ρίχνω και "μπουκαλοβακτήρια" και μπόλικη τροφή.
Τι να κάνω; Περιμένω; Συνεχίζω με την τροφή; Να βρω αλλο μπόλι; Ήθελα να κάνω και μια καλή αλλαγή νερού (για καθάρισμα και για να συμπληρώσω και χαλίκι), αλλά μάλλον θα χαλάσω την αμμωνία που χρειάζονται τα βακτήρια, ε;
Και αμμωνία όμως δεν έχεις πολύ, με τόσο λίγη αμμωνία λογικό είναι να έχεις μηδενικες τιμές σε ΝΟ3 & ΝΟ2.
Αφου μυρίζει το νερό κάνε αλλαγή.
Θυμισέ μου, έχεις ψάρια μέσα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 28-04-15, 17:47
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αμμωνία όμως δεν έχεις πολύ, με τόσο λίγη αμμωνία λογικό είναι να έχεις μηδενικες τιμές σε ΝΟ3 & ΝΟ2.
Αφου μυρίζει το νερό κάνε αλλαγή.
Θυμισέ μου, έχεις ψάρια μέσα ;
Οχι οχι, το χρυσόψαρο ειναι στη Samla!
Τι να κάνω που δεν έχει αρκετή αμμωνία; Και δεν θα είναι ακόμα λιγότερη αν αλλάξω το νερό; Λες ότι αλλο μπόλι δεν θα είχε νόημα;
Αλήθεια, αυτό το νερό που ειναι σαν σύννεφο, ειναι φυσιολογικό;
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-04-15, 17:55
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

θα μας τρελανεις?
θελεις παραπανω αμμωνια?

εγω βλεπω πως το μπολι δειχνει να πιανει... οπου να ναι θα μηδενισει η αμμωνια και θα αρχισουν να ανεβαινουν τα νιτρικα..
μολις η αμμωνια ειναι μηδεν και εχεις μετρησιμα νιτρικα.. μεταφερεις το ψαρι στο ενυδρειο

η θολουρα ειναι απο τα βακτηρια...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-04-15, 18:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μας τρελανεις?
θελεις παραπανω αμμωνια?

εγω βλεπω πως το μπολι δειχνει να πιανει... οπου να ναι θα μηδενισει η αμμωνια και θα αρχισουν να ανεβαινουν τα νιτρικα..
μολις η αμμωνια ειναι μηδεν και εχεις μετρησιμα νιτρικα.. μεταφερεις το ψαρι στο ενυδρειο

η θολουρα ειναι απο τα βακτηρια...
Γιάννη , δεν μας είπε ο φίλος, με πόση αμμωνία ξεκίνησε , αν ξεκίνησε με 0,5 θα στρώσει σε κανα μήνα+. Αν ξεκίνησε με 3-4 στρώνει, αλλά γιατί δεν έχει νιτρικά ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-04-15, 18:57
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Ίσως έκανα εγώ λάθος και μπόλιασα πριν δω μετρήσιμη αμμωνία (έβγαινε μηδέν). Τροφή είχα ρίξει πρωτη φορά μόλις μια μέρα πριν. Οπότε σκέφτομαι ότι ίσως δεν ανέβηκε ποτέ (γι' αυτό λέω ότι θέλω κι άλλη, για να θρέψω το μπόλι, αν ειναι ακόμα ζωντανό).
Αν αλλάξω τώρα νερό θα κάνω ζημιά στο μπόλι;
Να ξαναμπολίασω για πιο σίγουρα;
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-04-15, 19:23
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ναι σωστα.. πιστευα θα μετρουσε παραπανω αμμωνια και οτι επεφτε..
αν ειναι ευκολα προσβασιμο το μπολι ξαναβαλε..
"ταισε" το και μετρα...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-04-15, 19:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάνε αλλαγή καλή, τάισε καλα και μέτρησε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-04-15, 22:58
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Ok, έκανα αλλαγή περίπου 50% και ξανάβαλα τροφή. Λέω να μετρήσω πάλι σε 3-4 μέρες. Για να δούμε...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-04-15, 00:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καθε μερα θα μετρας μεχρι να στρωσει.
Και αν χρειαστει βαλε εξτρα seachem prime για βοηθεια, 1 δοση για καθε 1 ppm αμμωνιας που τυχων μετρηθει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-04-15, 07:57
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθε μερα θα μετρας μεχρι να στρωσει.
Και αν χρειαστει βαλε εξτρα seachem prime για βοηθεια, 1 δοση για καθε 1 ppm αμμωνιας που τυχων μετρηθει.
Δηλαδή Σπύρο πιστεύεις ότι υπάρχει ζωντανό μπόλι στο φίλτρο μου; Δεν πειράζει που το έβαλα χωρίς να έχει ανέβει πρώτα η αμμωνία; Και με τη χθεσινή αλλαγή (που ουσιαστικά αφαίρεσα τη μισή από την ελάχιστη αμμωνία που είχα) δεν υπάρχει πρόβλημα για την ανάπτυξή του;
Δεν ξέρω, εγώ απογοητεύτηκα με τα μηδενικά νιτρώδη (και νιτρικά) μετά από τόσες μέρες...
Επίσης λέω να σταματήσω πια τα "μπουκαλοβακτήρια", γιατί νομίζω ότι το μόνο που κάνουνε είναι να μου θολώνουνε το νερό. Αλήθεια, αυτό το σύννεφο πότε περιμένουμε να φύγει; Γιατί ψάρι μέσα εκεί δεν μου πάει να βάλω, ακόμα κι αν όλες οι παράμετροι είναι τέλειες.
(Edit: Διάβασα ένα ποστ για το bacterial bloom. Μήπως τελικά να σταματήσω και την τροφή και να ρίξω καθαρή αμμωνία για να φύγει και η θολούρα; )
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-04-15, 15:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι συνεχισε με μπολικη τροφη σε αποχη. (μια κουταλια της σουπας και αλλαγη της με φρεσκια οποτε πιασει μυκητα ή κοντευει να λιωσει/εξαφανιστει)
Ασε τα βακτηρια εμποριου και ελεγχε με μετρησεις την πορεια του στρωσιματος καθε 2-3 μερες.
(πιο πανω ειπα καθε μερα γιατι νομιζα οτι ειχες ψαρια μεσα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 29-04-15, 16:32
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Ευχαριστώ. Αντε να δούμε...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-05-15, 20:58
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Λοιπον, έκανα ενα-δυο πραγματάκια του κεφαλιού μου γιατί με έχει φάει η βιασύνη, νομιζω για καλό τελικά. Αφού έβλεπα την αμμωνία να μην ξεκολλάει απο το 0,5 (και τα υπόλοιπα μηδέν), έριξα μια μέρα αμμωνία από το φαρμακείο (θυμίζω πως, εννοείται, δεν έχω ψάρι μέσα). Την επόμενη που μέτρησα, είχε φτάσει ακριβώς όσο την ήθελα (2-5) και πήρα και έβαλα ξανά καινούργιο μπόλι απο ενα φίλο (καμία 10αριά μακαρονακια).
Δυο μέρες μετα το νερό ξεθόλωσε επιτέλους! Και μετα απο άλλη μια μέρα (σήμερα) που μέτρησα, η αμμωνία έχει ξαναπέσει (στο 1) και για πρωτη φορά έχω μετρήσιμα ΝΟ2 (0,5) και ΝΟ3 (10)! Νομιζω ότι πάμε καλά!

In other news, σήμερα παρέλαβα τον stc-1000 (τελικά ειναι με μεταλλικό αισθητήρα, δεν ξερω αν αυτό ειναι προβλημα). Επίσης έχω απο μέρες 4 ανεμηστηρακια Konig (των 9,2) μονταρισμένα-έτοιμα στο καπάκι και μένουν μόνο οι συνδέσεις (ερώτηση: λετε να αντιστρέψω το ενα για να βγάζει τον αέρα ή αρκούν τα ανοίγματα; ).
Εν τω μεταξύ ετοιμάζω και τα ξύλα μου σε έναν κουβά (αλλαγή νερού κάθε μέρα να φύγει η κιτρινιλα), αλλά μετα απο περίπου 15 μέρες ακόμα βγάζουνε τα άτιμα...

Κουράστηκα λίγο, δε λέω, αλλά νομιζω ότι επιτέλους προχωράμε φουλ!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 06-05-15, 22:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Με την αμμωνία για εμένα καλά έκανες.
Για τον STC για ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223/#3

Τώρα για τον αισθητήρα μπορείς να βρεις πλατικό στην ΕΨΕΜ με 3,80 αν θυμάμαι καλά
http://www.epsem.gr/pdfs/eliwell_pdf.pdf
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-05-15, 07:37
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καλα εκανες..
στα φουρφουρια, γυρισε το ενα να πεταει αναποδα.
τον stc δουλεψε τον για την ωρα, απλα παρακολουθα με θερμομετρο..
απο ΕΨΕΜ εχει 2.70 -2.80
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-05-15, 08:13
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ ιδιοκτήτης χρυσόψαρου

Χθες το πρωί βρήκαμε τον Kevin ακίνητο στον πάτο της samla, ξαπλωμένο στο πλάι και με το σώμα του καμπυλωμένο (κεφάλι και ουρά στο πάτωμα, σώμα πιο ψηλά). Αργότερα άρχισε λίγο να κινείται και να κολυμπάει, μια στο ένα πλευρό μια στο άλλο. Παρατήρησα και μια περιοχή λίγο πιο σκούρα σαν να διαφαίνεται μέσα από την περιοχή του "στομαχιού", οπότε υπέθεσα ότι μάλλον έχει πρόβλημα η νηκτική κύστη λόγω δυσκοιλιότητας. Έριξα ξανά διπλή δόση prime και του έβρασα λίγο αρακά. Μέσα στην ημέρα ζωήρεψε πολύ και κολυμπούσε σχεδόν κανονικά (με ελάχιστη αστάθεια και ίσως κάτι περίεργες "όπισθεν"). Προς το απόγευμα του ξανάλλαξα το 50% του νερού (όπως κάθε μέρα, με κανονική δόση prime και στην ίδια θερμοκρασία) και συνέχισε να είναι σχεδόν τέλεια, τόσο που νομιζα ότι το ξεπέρασε.
Σήμερα το πρωί είναι ξανά στον πάτο, στην ίδια στάση, ακίνητος...

Τι μπορεί να φταίει; Τι μπορώ να κάνω; Θα είναι πολύ κρίμα να μην προλάβει να κολυμπήσει στο καινούργιο του "σπίτι" που είναι σχεδόν ετοιμο...

Επισυνάπτω και δυο φωτογραφίες, μήπως βοηθάνε.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2015-05-08 07.35.35.jpg
Εμφανίσεις:  150
Μέγεθος:  25,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2015-05-08 07.41.28.jpg
Εμφανίσεις:  152
Μέγεθος:  22,5 KB
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-05-15, 09:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πιο πολλές και πιο μεγάλες αλλαγές, και ελαχιστο τάισμα.
Η αλλαγή νερού είναι φάρμακο και συνήθως η πρώτη κίνηση, αρκει να έχει την ιδια θερμοκρασία, ειδικα για τα χρυσόψαρα που δεν θέλουν ιδιαλιτερο νερό.
Επίσης αεραντλια,
το νερό είναι στασιμο ; υπάρχει καποια αντλιά να το γυρίζει ;
Ολα αυτα τώρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 08-05-15, 14:44
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Νομιζω ότι δεν τη βγάζει το ψαράκι...
Προσπάθησα να βάλω την αντλία αλλαγής νερού (eheim 1000, στη χαμηλότερη ροη) για να γυρνάει το νερό, αλλα παραήταν δυνατή και το παρέσερνε σαν νεκρό. Πήγα και αγόρασα αεραντλια και την ξεκίνησα, αλλα οπως το βλέπω μαλλον ειναι ήδη αργά...
Βλέπω και αυτή τη μαυρίλα που έλεγα στο "στομάχι" του αλλα δεν μπορώ να καταλάβω αν ειναι εξωτερική ή από μέσα (νομιζω το δεύτερο).
Αλάτι θα είχε κανένα νόημα;
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 08-05-15, 14:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπίθας Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω ότι δεν τη βγάζει το ψαράκι...
Προσπάθησα να βάλω την αντλία αλλαγής νερού (eheim 1000, στη χαμηλότερη ροη) για να γυρνάει το νερό, αλλα παραήταν δυνατή και το παρέσερνε σαν νεκρό. Πήγα και αγόρασα αεραντλια και την ξεκίνησα, αλλα οπως το βλέπω μαλλον ειναι ήδη αργά...
Βλέπω και αυτή τη μαυρίλα που έλεγα στο "στομάχι" του αλλα δεν μπορώ να καταλάβω αν ειναι εξωτερική ή από μέσα (νομιζω το δεύτερο).
Αλάτι θα είχε κανένα νόημα;
Βάλε αλάτι, λίγο 1-2 γραμμάριο/λιτρο αλλά διαλυσετο πολυ καλά πρώτα, χτυπα σε πλεντερ με νερό αν μπορείς (ετσι το έκανα οταν χρειάστηκε να βάλω) . Αν είναι 60 λίτρα το κουτί βάλε και 100-120 γραμμάρια (αντέχουν και πιο πολύ αλλά να μη το ζορίσουμε)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 08-05-15, 17:16
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε αλάτι, λίγο 1-2 γραμμάριο/λιτρο αλλά διαλυσετο πολυ καλά πρώτα, χτυπα σε πλεντερ με νερό αν μπορείς (ετσι το έκανα οταν χρειάστηκε να βάλω) . Αν είναι 60 λίτρα το κουτί βάλε και 100-120 γραμμάρια (αντέχουν και πιο πολύ αλλά να μη το ζορίσουμε)
To έκανα. Το μόνο που άλλαξε προς το παρόν είναι ότι το ψάρι αντί να είναι στον πάτο επιπλέει (στην ίδια στάση, ακίνητο) στην επιφάνεια και παρασύρεται από τις φυσαλίδες της αεραντλίας...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 08-05-15, 21:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπίθας Εμφάνιση μηνυμάτων
To έκανα. Το μόνο που άλλαξε προς το παρόν είναι ότι το ψάρι αντί να είναι στον πάτο επιπλέει (στην ίδια στάση, ακίνητο) στην επιφάνεια και παρασύρεται από τις φυσαλίδες της αεραντλίας...
Δεν θέλω να σε σταναχωρήσω αλλά είναι δύσκολη η κατάσταση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ατύχημα χρυσόψαρου-βοηθειααα! lionor Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 31 08-11-12 23:17
θάνατος χρυσόψαρου emiako Αρχάριοι γλυκού νερού 9 17-01-12 22:58
Αναγνώριση χρυσόψαρου lucy Χρυσόψαρα 11 20-03-07 21:52
Νέος ιδιοκτήτης ενυδρείου με μονομάχο. hellenicsun Bettas 37 29-01-06 01:49
Oscar VS Ιδιοκτήτης bakogiannisd Γλυκό νερό - Γενικά 3 15-12-05 16:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08938 seconds with 14 queries