Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 22-05-12, 16:38
dimfak Ο χρήστης dimfak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή ΔΩΣΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΕ ΑΡΧΑΡΙΟ!!!!

καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα
κατ αρχας ενα μεγαλο ευχαριστω για ολα τα χρησιμα (και απαραιτητα οπως καταλαβα στην πορεια) που εμαθα απο τις σελιδες του φορουμ
πλεον εχω μια μικρη ιδεα και δεν ειναι ολα κινεζικα!!
αυτη ειναι η ιστορια:

πριν 2 μηνες μας εκανε δωρο ο κουμπαρος (κατοπιν απαιτησης μας!!!) το 1ο μας ενυδρειο.
ο μαγαζατορας ηρθε και το εστησε,οπως το βλεπετε στην φωτο,χρησιμοποιωντας λευκη αμμο,μπολι δικο του,και βάζοντας 2 labidos λεγοντας μας οτι ειναι ανθεκτικα και καλα για αρχη μεχρι να στρωσει το ενυδρειο
δυστυχως μετα απο 20 ημερες το μικροτερο μας αφησε για αλλους τοπους,αφηνοντας μας με πολλες τυψεις,με φαγωμενη ουρα.πλεον υποθετω οτι εγινε γιατι δεν ειχε κρυψώνες να κρυφτει,με το προχειρο αρχικο στησιμο του ενυδρειου
το ενυδρειο πλεον λειτουργει 2 μηνες και ηρθε η ωρα να το γεμισουμε.να και οι πληροφοριες (οι μετρησεις εγιναν με sticks,γι αυτο μαλλον δεν ειναι απολυτα ακριβεις,συντομα θα αγοραστουν υγρα τεστ):

Διαστάσεις: 80ΠΧ40ΥΧ38Β
Όγκος: 120λιτρα μικτα
Κατηγορία: κοινωνικο (συντομά)
Φυτά:-

Ψάρια : 1 labidochromis caeruleus
Διακοσμητικά υλικά: λευκό χαλικι
2 Πετρες

Φόντο: μπλε απο petshop
Φωτισμός: 1 λαμπα F24T5 Aquael (24w υποθετω αφου δεν γραφει κατι αλλο)
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα: Aquael fan2plus 450lt/hr (μονο σφουγγαρι μεσα)
Θερμοστάτης:100w

Παράμετροι:

pH :7
Γενική σκληρότητα (GH):>7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6 με 7
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):<10 ισως και 0
Αλλαγές νερού: 30% ανα 2 εβδομαδες
Θερμοκρασία:26
Οι μετρησεις εγιναν με sticks

παμε στις ερωτησεις λοιπον

1)ισως η πιο χαζη....το φοντο κολληθηκε με σελοτειπ στο πισω μερος.ομως περναει νερο απο την υγρασια που μαζευεται στο καπακι με αποτελεσμα αυτο που φαινεται στην φωτο...υπαρχει καποιο κολπο να κολληθει χωρις προβλημα?

2)μετα απο 2 μηνες λειτουργειας,και 5 αλλαγες νερου,εξακολουθουν να αιωρουνται σωματιδια στο νερο (ΦΩΤΟ 2).τι φταιει? σκεφτομαι:
α)κακος καθαρισμος του χαλικιου στην αρχη απο τον πετσοπα?
β)μεγαλη αναταραξη του νερου απο το φιλτρο (ισως να μειωσω την ροη?)
γ)αναγκη για αγορα 2ου φιλτρου με ανθρακα?
παντως το ενυδρειο απεχει πολυ απο το διαυγες που εχω δει σε αλλα ενυδρεια
μου προταθηκε απο εμπειρο (?) να βαλω λιγο ανθρακα σε καλσον, αλλα μου ακουστηκε λιγο καπως αυτο.
βεβαια καθε λυση που δεν περιεχει εξτρα εξοδα για αγορα νεου φιλτρου ευπροσδεκτη (ειναι και αυτη η κριση στη μεση!!!)


3)απο φυτα σκεφτομαι βαλισνερια και ανουμπια.ειναι οκ το χαλικι γι αυτα?
δεν εχει τοποθετηθει καποιο υποστρωμα κατω απο το χαλικι.
καμμια αλλη προταση σε ευκολα φυτα για αρχαριο?

4)τι διακοσμητικα θα προτεινατε λαμβανοντας υπ οψη και τα ψαρακια που σκοπευουμε να βαλουμε?

5)η συνθεση των ψαριων σκεφτομαστε να ειναι η παρακατω (παντοτε με την σκεψη να ζουν καλα και αρμονικα)

α.ενα κοπαδι neon η cardinal tetra (περιπου 10)

β.ενα ζευγαρι kribensis

γ.ενα απο τα παρακατω

bariancistrus xantheus
ή
chromobotia macracanthus (clown)
ή
plecostomus

δ. μια η δυο γαριδες

περα απο αυτα φαινονται πολυ ενδιαφεροντα και τα:
guppys
celestial pearl danio
rasbora hetemorpha
αλλα δεν ξερω αν τα λιτρα αρκουν και για κατι απο αυτα
πως σας φαινονται ως συνθεση?εχω καταλαβει καλα οτι ταιριαζουν ή τσαμπα τοσο διαβασμα????

6)μπορει καποιος να μου δωσει και μια ιδεα για τις τιμες των φυτων και ψαριων που σκεφτομαι?ισως και συμβουλη που να παω για την αγορα ολων αυτων?

Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο και τις οποιες συμβουλες
Δωρεες ευπροσδεκτες φυσικα!!!!!

Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 25-05-12, 00:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οπως περιμενα, ανυπαρκτο no3 αρα 99% αστρωτο. Αν ριξεις μερικες σταγονες αμμωνιας (τελειως εμπειρικα θα ελεγα για τα 120 lt πως για να μετρησεις 4-5 ppm θες γυρω στις 7 σταγονες περιεκτικοτητας 40% η καμια 10ρια σταγονες περιεκτικοτητας 30% ) μετα απο 24 ωρες πρεπει να εχεις no3 και καθολου αμμωνια. Στην περιπτωση του αστρωτου θα εξακολουθεις να εχεις αμμωνια. Φυσικα αυτο ΜΗΝ το κανεις οσο εχεις μεσα ψαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-05-12, 00:19
dimfak Ο χρήστης dimfak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

δεν θα επρεπε να εχω και αμμωνια,αφου ζει ψαρακι 2 μηνες τωρα μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 25-05-12, 00:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν εχεις ακομα μεσα το ψαρακι θα επρεπε να εχεις Η αμμωνια Η νιτρικα.
Το οτι δεν εχεις τιποτα απο τα δυο παραπεμπει μαλλον σε λαθος μετρηση.
Αγορασες τα υγρα τεστ της ΑΡΙ?
Αν ναι, πρεπει να τηρησεις ευλαυβικα αυτα που γραφουν στον τροπο χειρισμου του τεστ αλλιως δε θα δεις τιποτα (ειδικα των νιτρικων θελει να το κουνας δυνατα οσο λεει διαφορετικα δε δουλευει)
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-05-12, 00:53
dimfak Ο χρήστης dimfak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

ειναι της tropic marin τα τεστ υγρα
βρηκα ΝΟ3 (εστω κ ελαχιστα!)
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-05-12, 01:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αφου εχεις ψαρι και μετρας εστω και λιγα νιτρικα και καθολου αμμωνια-νιτρωδη, υπαρχει βιολογια.
Το ερωτημα ειναι ποση? Μπορει να σηκωσει πολλα ψαρια? Οχι.
Πρεπει να βαζεις σιγα σιγα τα επομενα ψαρια.
Βαλε το επομενο ψαρι ταισε την πρωτη μερα με τσιγγουνια και καθε μερα πιο πλουσια και παρακολουθα τις μετρησεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-05-12, 01:19
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Αφού μετράει νιτρικά ΧΩΡΙΣ αμμωνία ΜΕ ψαρί ΚΑΙ αλλαγές νερόυ, πως το καταλαβες οτι δεν είναι στημένο το φίλτρο?????Εγω το φίλτρο σου το βλεπω για στρωμένο αλλά με ελάχιστη βιολογία.
Το οτι μετράς νιτρικά χωρίς αμμωνία και νιτρώδη ενώ είχες και εχεις ψάρι σημαίνει οτι η αμμωνια και τα νιτρώδη εξαφανιζονται κανονικα. Ελαχιστα νιτρικά έχεις γιατι εχεις μεγαλο ενυδρείο για ενα μονο ψάρι και κανεις και συχνές (για τα λίτρα και ιχθυοφορτιση σου) αλλάγες. Εαν εχεις και κανενα φυτό μεσα, μην περιμένεις να μετρήσεις περισσότερα νιτρικά απο οτι έχεις!
Εαν σκοπεύεις να βγαλεις το ψάρι που έχεις τώρα, εγω θα πρότεινα να το κάνεις αμεσα, παρε καθαρη αμμωνία απο φαρμακείο, ρίξε μεσα και μέτρα για να δεις οτι ανεβηκε η αμμωνία.Μέτρα παλι μετα απο 1 μέρα, μετα απο 2 μέρες και οταν μηδενισει ρίξε πάλι αμμωνία, κανονικά σε 1-2 μέρες το πολύ θα εξαφανίζεται (εκτος αν ρίξεις ελαχιστη ή ενα μπουκάλι καθε φορά.....)
προτείνω να το κάνεις 2-3 φορές για να πάρει τα πανω της η βιολογια γιατι την έχεις στην νηστεία.....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-05-12, 10:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το αρχικο μηνυμα των μετρησεων ελεγε no3 < 1 (κατι που παραπεμπει σε απλο ξεγελασμα χρωμματος και μη υπαρξη νιτρικων)
Αν οντως υπαρχουν νιτρικα τοτε ειναι στρωμενο
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-05-12, 10:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ουσιαστικα ολες οι παραπανω αποψεις μπορουν να θεωρηθουν σωστες.

Η εννοια "στρωσιμο" εχει παρεξηγηθει καπως.
Δεν υπαρχει αστρωτο ή στρωμενο φιλτρο.
Το ιδιο φιλτρο μπορει να ειναι στρωμενο για ενα ενυδρειο και αστρωτο για ενα αλλο.
Η υπαρξη βιολογιας ή αλλιως νιτροποιητικων βακτηριων (δλδ αυτο που καθιστα στρωμενο ενα φιλρο) εξαρταται αμεσα απο τους παραγομενους ρυπους του ενυδρειου.

Α. Ουσιαστικα ενα φιλτρο με τον αναλογο χωρο σε βιολογκα υλικα για αποικηση, εχει τη δυνατοτητα να φιλοξενει βιολογια, σε μαξιμουμ ποσοτητα, οσο ειναι αυτη που μπορει να διατηρησουν οι ρυποι του ενυδρειου.
α1. Αν δεν εχει ρυπους το ενυδρειο δεν υπαρχει και βιολογια.
α2. Αν εχουμε ρυπους, μπορει να αναπτυχθει (υπο καταλληλες τις υπολοιπες συνθηκες του ενυδρειου και που τις αναφερω εδω) και η αναλογη σε ποσοτητα βιολογια που θα αποτοξικοποιει αυτους τους ρυπους.

Β. Αυτη η ποσοτητα βιολογιας φυσικα, δεν μπορει να αναπτυχθει απο τη μια μερα στην αλλη.
Ο ρυθμος αναπτυξης των νιτροποιητικων βακτηριων ειναι να μπορουν να διπλασιαζονται υπο ιδανικες συνθηκες καθε 15-25 ωρες περιπου.
β1. Οσοι ρυποι περισσευουν (απο την ποσοτητα που εχει τη δυνατοτητα ο πληθυσμος των υπαρχοντων βακτηριων να αποτοξικοποιει) δεν μπορουν να αποτοξικοποιηθουν και περιμενουν την αναπτυξη της βιολογιας για να μηδενιστουν..
β2. Οσα βακτηρια περισσευουν (απο την ποσοτητα βιολογιας που μπορουν να "θρεψουν" οι ρυποι) πεθαινουν.

Συμπερασματικα:
Το ενυδρειο του φιλου απο τη στιγμη που τρεχει με ψαρι μεσα και δεν παρουσιαζει αμμωνια και νιτρωδη αυτη τη στιγμη*, εχει αναπτυξει τη βιολογια που καλυπτουν τους ρυπους αυτου του ψαριου

*καποια στιγμη παρουσιασε ομως αμμωνια και νιτρωδη (ασχετα αν μπορει να ηταν τοσο λιγα, που δεν την "επιαναν" τα τεστ), μεχρι να φτασει η βιολογια στον πληθυσμο που μπορει με αυτους τους ρυπους τους ενος ψαριου.

Ειναι λοιπον .... στρωμενο, για ενα ψαρι μονο.
Για να στρωθει και για τα υπολοιπα ψαρια, θελει και παλι το χρονο του.
Τωρα ομως ειναι πιο ευκολα τα πραγματα, αφου οπως ειπα η βιολογια μπορει να διπλασιαζει τον πληθυσμο της καθε 15-25 ωρες.
Η αρχη ειναι δυσκολη.
Το ενα βακτηριο οταν διπλασιαζεται σε μια μερα, γινεται, 2
Οταν θα εχουμε 1000000 βακτηρια και διπλασιαστουν σε μια μερα θα γινουν 2000000.
Στην πρωτη περιπτωση ειχαμε αυξηση του πλυθησμου 1 βακτηριο, σε 1 μερα.
Στην δευτερη περιπτωση ειχαμε αυξηση του πλυθησμου 1000000 βακτηριων, σε 1 μερα.
Τα πραγματα μετα, πανε πιο γρηγορα.

Ουσιαστικα ετσι γινεται το καλυτερο στρωσιμο (χωρις μπολι), σωστα σταδιακη εισαγωγη ψαριων, μετα το υποτυπωδες στρωσιμο για το πρωτο ψαρι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-05-12, 11:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σωστα τα λες, οποτε με την εισαγωγη ψαριων θα ειναι παλι εν μερι "αστρωτο".
Γι αυτο ο ασφαλεστερος τροπος ειναι οταν στρωνουμε να κραταμε την αμμωνια υψηλα (τουλαχιστο 4-5 ppm) που μας εξασφαλιζει οτι οταν στρωσει θα εχει αρκετες ποσοτητες βακτηριων ωστε να μπουν μερικα ψαρακια χωρις να κινδυνευουν, και να περισσευουν και αποικειες.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-11-12, 00:44
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστα τα λες, οποτε με την εισαγωγη ψαριων θα ειναι παλι εν μερι "αστρωτο".
Γι αυτο ο ασφαλεστερος τροπος ειναι οταν στρωνουμε να κραταμε την αμμωνια υψηλα (τουλαχιστο 4-5 ppm) που μας εξασφαλιζει οτι οταν στρωσει θα εχει αρκετες ποσοτητες βακτηριων ωστε να μπουν μερικα ψαρακια χωρις να κινδυνευουν, και να περισσευουν και αποικειες.
Έχω διαβάσει εδώ και αρκετό καιρό (από τότε που γράφτηκα στην κοινότητά μας ) και διαβάζω ξανά όποτε μου δημιουργούνται πάλι κάποιες απορίες σχετικά με τον κύκλο αζώτου και το στρώσιμο των φίλτρων . Δεν έχω λύσει τις παρακάτω απορίες όμως :
  1. Στην περίπτωση που κατά το στρώσιμο ρίξουμε πολύ ή υπερβολικά πολύ αμμωνία, για παράδειγμα όλο το μπουκάλι, τι μπορεί να συμβεί ;
  2. Αν δούμε ότι το φίλτρο στρώθηκε (ΝΗ3/ΝΗ4=0, ΝΟ2=0, ΝΟ3=εκτός ορίων) και εμείς αντί να αδειάσουμε το ενυδρείο ή και να το αδειάσουμε, ρίξουμε άλλο ένα μπουκάλι αμμωνία μέσα. Τι θα συμβεί ;
  3. Τέλος, μετά από ένα τέτοιο στρώσιμο που με το μυαλό το δικό μου και αυτά που έχω καταλάβει εγώ, το φίλτρο μου θα έχει φοβερά μεγάλη αποικία βακτηρίων, πόσα ψάρια μπορούμε να βάλουμε στο ενυδρείο μαζί ; Για παράδειγμα (με ενδιαφέρει προσωπικά εμένα) σε ένα ενυδρείο 180 λίτρων, μπορούν να μπουν μαζί (αφού το αδειάσω πρώτα για να μηδενίσω τα ΝΟ3) ακόμη και 20 ροδόστομοι;
Αν μπορεί ας μου απαντήσει κάποιος . Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!


ΥΓ
Ζητώ συγνώμη αν σας φαίνονται χαζές οι απορίες μου . Είμαι σίγουρος πως κάποιοι λέτε "Ωχ, άντε πάλι..." , αλλά δεν το έχω καταλάβει αυτό το κομμάτι , δηλαδή τι γίνεται με το να ρίξουμε πολύ αμμωνία...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 02-11-12, 02:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ο πολλαπλασιασμος των βακτηριων εξαρταται απο πολλους παραγοντες,αλλα καποιοι βασικοι ειναι:ποσοτητα τροφης,οξυγονωση,διαθεσιμη επιφανεια αποικησης,θερμοκρασια.

για να απαντησω στο 1) και 2), αν ριξεις υπερβολικη αμμωνια τα βακτηρια θα πολλαπλασιαστουν αναλογως μεχρι να την καταναλωσουνε.αν ειναι υπερβολικη η ποσοτητα αμμωνιας αυτο θα παρει και τον αναλογο χρονο να συμβει οποτε δεν ειναι πρακτικο να το αφησεις και να περιμενεις.το φιλτρο θα εχει στρωσει και θα εχεις και νιτρικα παραλληλα πριν μηδενισει η αμμωνια,οποτε κανεις αλλαγες για να τη μηδενισεις και να βαλεις ψαρια.

στο τελος της διαδικασιας,η ποσοτητα βιολογιας που θα εχεις θα υπερκαλυπτει τον αριθμο των ψαριων που θα βαλεις και τα βακτηρια που δεν "χρειαζονται" πλεον θα πεθανουν απο ελειψη τροφης.θεωρητικα μπορεις να βαλεις ενα πολυ μεγαλο αριθμο ψαριων αφου η βιολογια τα καλυπτει,αλλα πρακτικα ειναι μεγαλο ρισκο,γιατι το θεμα δεν ειναι μονο η αμμωνια,αλλα και τα υπολοιπα παραγωγα του αζωτου.τα νιτρωδη και τα νιτρικα.

εκτος αυτου,οταν ενα συστημα ειναι στα ορια του ειναι πολυ ευκολο μια μικρη αλλαγη να το κανει να χασει την ισσοροπια του.ετσι ασχετα απτο ποση βιολογια θα εχεις,πρεπει τα ψαρια να μπουνε σταδιακα και να φτασεις την τελικη ιχθυοφορτωση σε διαστημα ενος με δυο μηνες.ετσι δινεις χρονο στο συστημα να προσαρμοστει στις νεες συνθηκες.σε ενα κλειστο συστημα οπως ειναι το ενυδρειο,ακομα και ενα ψαρι μπορει να κανει τη διαφορα.

στο 3 που ρωτας δεν μου φαινεται υπερβολικος ο αριθμος των 20 ροδοστομων,εφοσον το φιλτρο ειναι στρωμενο και επαρκες για τα λιτρα σου,οι ρουτινες σου ειναι τακτικες,και προσφερεις στα ψαρια τις συνθηκες που χρειαζονται(παραμετροι νερου κλπ)εγω θα εβαζα και περισσοτερους.35 με 40.αλλα σταδιακα.ας πουμε 10 καθε δυο βδομαδες.
εννοειται οτι μεχρι να φτασεις τον επιθυμητο αριθμο κανεις τακτικες μετρησεις κλπ ωστε να βλεπεις τι γινεται.δεν σπρωχνεις το συστημα για να βαλεις ντε και καλα οσα υπολογισες στην αρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-11-12, 05:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οπως ειπε κι ο kgf12345 αυτο που λες γινεται (οχι ολο το μπουκαλι, ακουγεται υπερβολικο, απλα πολυ μεγαλη ποσοτητα) και ειναι ο πιο γρηγορος τροπος στρωσιματος αφου πλεον δε μας νοιαζει να μετρησουμε αμμωνια η νιτρωδη (ας ειναι οσο ψηλα θελει) αλλα μονο νιτρικα. Οταν αυτα ειναι στο τερμα της μετρησης (το πολυ σε 2 βδομαδες) το ενυδρειο ειναι στρωμενο, και προχωραμε σε σχεδον ολικες αλλαγες μεχρι να πεσουν τα νιτρικα σε φυσιολογικα επιπεδα (μπορει να χρειαστει πανω απο μια αλλαγες). Την επομενη κανουμε μετρησεις κι αν ολα ειναι οκ βαζουμε ψαρια.
Επισεις πειραματικα εχει προκυψει -τυχαια- πως ταιζοντας καθημερινα με μεγαλες ποσοτητες αμμωνιας το ενυδρειο στρωνει ακομα γρηγοροτερα (ο alexcoon18 εριχνε σε 100ρακι 2 καπακια αμμωνια τη μερα και σε 6 ΜΕΡΕΣ! το ενυδρειο ηταν στρωμενο)

Με αυτους τους τροπους εννωειται πως η βιολογια στο φιλτρο ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη που χρειαζεται, οποτε θεωρητικα οντως υποστηριζει πολυ μεαλες ομαδες ψαριων ομως ο κυκλος του αζωτου δεν ειναι ο μοναδικκος κυκλος που συμβαινει σε ενα ενυδρειο, και σε ενα νεοστημενο πρεπει εκτος απο τα νιτροποιητικα βακτηρια να αποικησουν και τα ετεροτροφα αποδομητικα και πολυ πιθανων να συμβαινουν κι αλλοι κυκλοι που δε γνωριζουμε οποτε πρακτικα δεν ειναι ασφαλες να ιχθυοφορτωσεις με τη μια ολα τα ψαρια που προκειται να βαλεις μεσα γιατι ναι μεν δε θα εχεις προβληματα αμμωνιας αλλα πιθανο να υπαρξουν αλλα προβληματα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-11-12, 19:53
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως ειπε κι ο kgf12345 αυτο που λες γινεται (οχι ολο το μπουκαλι, ακουγεται υπερβολικο, απλα πολυ μεγαλη ποσοτητα) και ειναι ο πιο γρηγορος τροπος στρωσιματος αφου πλεον δε μας νοιαζει να μετρησουμε αμμωνια η νιτρωδη (ας ειναι οσο ψηλα θελει) αλλα μονο νιτρικα. Οταν αυτα ειναι στο τερμα της μετρησης (το πολυ σε 2 βδομαδες) το ενυδρειο ειναι στρωμενο, και προχωραμε σε σχεδον ολικες αλλαγες μεχρι να πεσουν τα νιτρικα σε φυσιολογικα επιπεδα (μπορει να χρειαστει πανω απο μια αλλαγες). Την επομενη κανουμε μετρησεις κι αν ολα ειναι οκ βαζουμε ψαρια.
Επισεις πειραματικα εχει προκυψει -τυχαια- πως ταιζοντας καθημερινα με μεγαλες ποσοτητες αμμωνιας το ενυδρειο στρωνει ακομα γρηγοροτερα (ο alexcoon18 εριχνε σε 100ρακι 2 καπακια αμμωνια τη μερα και σε 6 ΜΕΡΕΣ! το ενυδρειο ηταν στρωμενο)

Με αυτους τους τροπους εννωειται πως η βιολογια στο φιλτρο ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη που χρειαζεται, οποτε θεωρητικα οντως υποστηριζει πολυ μεαλες ομαδες ψαριων ομως ο κυκλος του αζωτου δεν ειναι ο μοναδικκος κυκλος που συμβαινει σε ενα ενυδρειο, και σε ενα νεοστημενο πρεπει εκτος απο τα νιτροποιητικα βακτηρια να αποικησουν και τα ετεροτροφα αποδομητικα και πολυ πιθανων να συμβαινουν κι αλλοι κυκλοι που δε γνωριζουμε οποτε πρακτικα δεν ειναι ασφαλες να ιχθυοφορτωσεις με τη μια ολα τα ψαρια που προκειται να βαλεις μεσα γιατι ναι μεν δε θα εχεις προβληματα αμμωνιας αλλα πιθανο να υπαρξουν αλλα προβληματα
Μάλιστα. Μου λύθηκαν αρκετά ως εντελώς οι απορίες μου για τον κύκλο αζώτου - στρώσιμο φίλτρου (προς το παρόν) και σας ευχαριστώ πολύ γι' αυτό!!! Ένα τελευταίο για να είμαι 100% σίγουρος. Στην δική μου περίπτωση δηλαδή (180λίτρα) μπορώ να ρίχνω 10ml κάθε μέρα χωρείς να μετράω και μετά από μια εβδομάδα να κάνω μια μέτρηση να δω που βρίσκομαι; Όταν μετρήσω νιτρικά (50+) , να δω που είμαι σε αμμωνία και να σταματήσω να ρίχνω μέχρι να μηδενίσει ή να κάνω τότε μια ολική αλλαγή και μετά να ρίξω μια μικροποσότητα (ας πούμε 3ml) και να δω αν θα μηδενίσει και σε πόσο χρόνο; Αν τελικά είναι στρωμένο να βάλω 10 ροδόστομους και μετά από καμιά εβδομάδα άλλους 10; Δεν θέλω να βάλω μόνο ροδόστομους. Βασικά δεν έχω καταλήξει ακόμη στην ιχθυοσύνθεση απλά κάνω ένα πλάνο. Θέλω να βάλω 30-40 τέτοια μικρά, όπως μου έχουν προτείνει σε άλλο θέμα. Απλά έχω καταλήξει ότι θα βάλω 2 είδη. Τους ροδόστομους για παράδειγμα τους έδωσα. Απλά σκεφτόμουν να βάλω το ένα είδος (που λέω να είναι 20) και το άλλο (από το δεύτερο είδος θα βάλω 10 στην αρχή να δω πως θα τα πάω με 30 από μετρήσεις και μετά τα άλλα 5-10 αν με παίρνει) μαζεμένο μιας και θα έχω αρκετή βιολογία αλλά απ' ότι είδα δεν είναι ότι καλύτερο. Βοηθήστε στα λάθη που τυχών έχω καταλάβει μετά τις απαντήσεις σας.
Ευχαριστώ και πάλι θερμά!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 03-11-12, 00:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν μετρήσω νιτρικά (50+) , να δω που είμαι σε αμμωνία και να σταματήσω να ρίχνω μέχρι να μηδενίσει ή να κάνω τότε μια ολική αλλαγή και μετά να ρίξω μια μικροποσότητα (ας πούμε 3ml) και να δω αν θα μηδενίσει και σε πόσο χρόνο;
ουτε θα μηδενισει ποτε η αμμωνια ουτε και σε νοιαζει να γινει κατι τετοιο.
Με το γρηγορο τροπο δημιουργουμε τεραστιες αποικειες βακτηριων ικανες να καταναλωσουν πραγματικα πολυ αμμωνια, δε μας νοιαζει ομως ετσι κι αλλιως να μηδενιζει 50ppm αμμωνιας γιατι πολυ απλα και 500 ψαρια σε 100 λιτρα να βαλεις δε θα σου δημιουργησουν ποτε τετοιες ποσοτητες.
ΝΙΤΡΙΚΑ θα μετρησεις (σε καμια δεκαρια μερες πανω κατω) ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΙΤΡΙΚΑ! ποσως και σε ενδιαφερει που ειναι η αμμωνια (καπου πολυ ψηλα προφανως) και το ιδιο και τα νιτρωδη. Αφου δεις πως τα νιτρικα εχουν ξεπερασει την ανωτερη σκαλα της χρωματικης κλιμακας κανεις αλλαγες μεχρι να πεσουν τα νιτρικα σε επιτρεπτα ορια (δεν αποκλειεται στην πρωτη αλλαγη να μετρησεις κανα 80ρακι) και αφου πεσουν στο 10-15, περιμενεις μια μερα και ΤΟΤΕ μετρας αμμωνια και νιτρωδη (που φυσιολογικα θα τα βρεις μηδενικα αλλα ετσι για σιγουρια) Τοτε βαζεις και τα πρωτα ψαρακια

Παράθεση:
Αν τελικά είναι στρωμένο να βάλω 10 ροδόστομους και μετά από καμιά εβδομάδα άλλους 10; Δεν θέλω να βάλω μόνο ροδόστομους. Βασικά δεν έχω καταλήξει ακόμη στην ιχθυοσύνθεση απλά κάνω ένα πλάνο. Θέλω να βάλω 30-40 τέτοια μικρά, όπως μου έχουν προτείνει σε άλλο θέμα. Απλά έχω καταλήξει ότι θα βάλω 2 είδη. Τους ροδόστομους για παράδειγμα τους έδωσα. Απλά σκεφτόμουν να βάλω το ένα είδος (που λέω να είναι 20) και το άλλο (από το δεύτερο είδος θα βάλω 10 στην αρχή να δω πως θα τα πάω με 30 από μετρήσεις και μετά τα άλλα 5-10 αν με παίρνει) μαζεμένο μιας και θα έχω αρκετή βιολογία αλλά απ' ότι είδα δεν είναι ότι καλύτερο. Βοηθήστε στα λάθη που τυχών έχω καταλάβει μετά τις απαντήσεις σας.
Ευχαριστώ και πάλι θερμά!!
σε ενα ενυδρειο οπως σου ειπα συντελουνται κι αλλοι κυκλοι, οχι μονο αυτος του αζωτου οι οποιοι δεν εχουν σχεση με τις αμμωνιες και τα φιλτρα.
Το να μην ολοκληρωσεις αυτους τους κυκλους και να βαλεις ενα δυο ψαρακια δεν ειναι προβλημα, αλλα το να βαλεις 30 ειναι.
Η ετεροτροφη βιολογια (οι αποδομητες ουσιαστικα που συμβαλουν στην καθαριοτητα του ενυδρειου) πολλαπλασιαζονται αρκετα γρηγορα αλλα οχι τοσο γρηγορα ωστε να φορτωσεις οσο θελεις
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 03-11-12, 15:42
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ουτε θα μηδενισει ποτε η αμμωνια ουτε και σε νοιαζει να γινει κατι τετοιο.
Με το γρηγορο τροπο δημιουργουμε τεραστιες αποικειες βακτηριων ικανες να καταναλωσουν πραγματικα πολυ αμμωνια, δε μας νοιαζει ομως ετσι κι αλλιως να μηδενιζει 50ppm αμμωνιας γιατι πολυ απλα και 500 ψαρια σε 100 λιτρα να βαλεις δε θα σου δημιουργησουν ποτε τετοιες ποσοτητες.
ΝΙΤΡΙΚΑ θα μετρησεις (σε καμια δεκαρια μερες πανω κατω) ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΙΤΡΙΚΑ! ποσως και σε ενδιαφερει που ειναι η αμμωνια (καπου πολυ ψηλα προφανως) και το ιδιο και τα νιτρωδη. Αφου δεις πως τα νιτρικα εχουν ξεπερασει την ανωτερη σκαλα της χρωματικης κλιμακας κανεις αλλαγες μεχρι να πεσουν τα νιτρικα σε επιτρεπτα ορια (δεν αποκλειεται στην πρωτη αλλαγη να μετρησεις κανα 80ρακι) και αφου πεσουν στο 10-15, περιμενεις μια μερα και ΤΟΤΕ μετρας αμμωνια και νιτρωδη (που φυσιολογικα θα τα βρεις μηδενικα αλλα ετσι για σιγουρια) Τοτε βαζεις και τα πρωτα ψαρακια



σε ενα ενυδρειο οπως σου ειπα συντελουνται κι αλλοι κυκλοι, οχι μονο αυτος του αζωτου οι οποιοι δεν εχουν σχεση με τις αμμωνιες και τα φιλτρα.
Το να μην ολοκληρωσεις αυτους τους κυκλους και να βαλεις ενα δυο ψαρακια δεν ειναι προβλημα, αλλα το να βαλεις 30 ειναι.
Η ετεροτροφη βιολογια (οι αποδομητες ουσιαστικα που συμβαλουν στην καθαριοτητα του ενυδρειου) πολλαπλασιαζονται αρκετα γρηγορα αλλα οχι τοσο γρηγορα ωστε να φορτωσεις οσο θελεις
Σ' ευχαριστώ Nick!
Οπότε αφού στρώσω και σιγουρευτώ γι' αυτό με τον τρόπο που μου είπες, θα βάλω 10 από το Α είδος και τα άλλα 10 μια εβδομάδα μετά. Μετά από 10-15 ημέρες μπορώ να προσθέσω 10 από το Β είδος και κάνοντας τακτικές μετρήσεις αποφασίζω μετά από καμιά 10αριά ημέρες αν θα βάλω άλλα και αν ναι, βάζω 5 ή και 10 (από το Β) αναλόγως.
Ένα τελευταίο τώρα, λίγο ψιλοάσχετο με το στρώσιμο αλλά όχι εντελώς. Αφορά την εισαγωγή των ψαριών και αυτό. Παίζει ρόλο ή υπάρχει κάποιος κανόνας που τηρούμαι στο είδος των νέων ψαριών που θα εισαχθούν; Τι εννοώ. Αν για παράδειγμα σε ένα ενυδρείο θα μπουν ψάρια βυθού (πχ corry, plecos κτλ), μικρά (πχ tetras) και μεγάλα (πχ κιχλίδες), υπάρχει σειρά εισαγωγής; Αν πάλι τα ψάρια είναι ζωοτόκα και μη ή λαβιρινθόψαρα υπάρχει και εκεί κάποια σειρά ή τα είδη των ψαριών μπαίνουν ανεξαρτήτως σειράς. Αυτό που με προβληματίζει (ίσως και να μην πρέπει) είναι τα εξής:
  1. Μήπως τα μικρά πρέπει να μπουν νωρίτερα για να προσαρμοστούν στο περιβάλλον και να μην στρεσαριστούν περισσότερο αν θα βρουν στη νέα τους κατοικία και μεγάλους συγκάτοικους; Ανάλογα και τα μεγάλα δεν θα ενοχλήσουν τα μικρά γιατί θα τα βρουν μέσα τα οποία θα είναι προσαρμοσμένα, θα αισθάνονται άνετα ενώ τα μεγάλα θα έχουν το στρες της νέας - άγνωστης κατοικίας και φυσικά της μεταφοράς;
  2. Τα ψάρια που κινούνται στον βυθό μήπως θα πρέπει να στρώσει για ένα διάστημα ο βυθός και να μπουν μετά, όπως γίνεται με τις γαρίδες ας πούμε ή με κάποια σαλιγκάρια;
  3. Τέλος η διαφορετικότητα των ψαριών (ζωοτόκα και μη ή λαβιρινθόψαρα κτλ) παίζει ρόλο στην προσαρμοστικότητα, επιθετικότητα ή και στο γενικότερο στρώσιμο του ενυδρείου; Για παράδειγμα αν ένα ενυδρείο προορίζεται για φυτεμένο (αρκετά φυτεμένο) μήπως κάποιο είδος πρέπει να μπει τελευταίο που θα έχει υπάρξει κάποια ανάπτυξη των φυτών;
Ίσως όλα αυτά που με απασχολούν και να φαντάζουν χαζά, απλά τα σκέφτομαι όλα στο πλάνο που κάνω. από τη στιγμή που δεν έχω αγοράσει κάτι ακόμη με προβληματίζουν διάφορα ώστε αν είναι καλύτερο κάτι να το κάνω. Αν για παράδειγμα κάποια από τα παραπάνω ισχύει γιατί να μην αγοράσω πρώτα το είδος που θα ήταν καλό να μπει πρώτα;
Σας ευχαριστώ όλους για την υπομονή που δείχνετε μα πάνω απ' όλα για τις γνώσεις που μου προσφέρεται απλόχερα!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 03-11-12, 16:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ' ευχαριστώ Nick!

Ένα τελευταίο τώρα, λίγο ψιλοάσχετο με το στρώσιμο αλλά όχι εντελώς. Αφορά την εισαγωγή των ψαριών και αυτό. Παίζει ρόλο ή υπάρχει κάποιος κανόνας που τηρούμαι στο είδος των νέων ψαριών που θα εισαχθούν; Τι εννοώ. Αν για παράδειγμα σε ένα ενυδρείο θα μπουν ψάρια βυθού (πχ corry, plecos κτλ), μικρά (πχ tetras) και μεγάλα (πχ κιχλίδες), υπάρχει σειρά εισαγωγής; Αν πάλι τα ψάρια είναι ζωοτόκα και μη ή λαβιρινθόψαρα υπάρχει και εκεί κάποια σειρά ή τα είδη των ψαριών μπαίνουν ανεξαρτήτως σειράς.
δεν ειναι καθολου ασχετο με το στρωσιμο αυτο που ρωτας, εννωειται πως αν υπαρχουν βυθοψαρα, γαριδες κτλ μπαινουν πιο αργα οταν θα εχει στρωσει πολυ καλα ο βυθος (αυτο που λεγαμε για τους αλλους κυκλους)


  1. Παράθεση:
    Μήπως τα μικρά πρέπει να μπουν νωρίτερα για να προσαρμοστούν στο περιβάλλον και να μην στρεσαριστούν περισσότερο αν θα βρουν στη νέα τους κατοικία και μεγάλους συγκάτοικους; Ανάλογα και τα μεγάλα δεν θα ενοχλήσουν τα μικρά γιατί θα τα βρουν μέσα τα οποία θα είναι προσαρμοσμένα, θα αισθάνονται άνετα ενώ τα μεγάλα θα έχουν το στρες της νέας - άγνωστης κατοικίας και φυσικά της μεταφοράς;
Αυτο εξαρταται καθαρα απο τα ψαρια, την επιθετικοτητα των συγκατοικων κτλ. Δεν υπαρχει καποιος χρυσος κανονας, εκτος οτι συνηθως το σωστο ειναι τα μεγαλυτερα ψαρια η τα πιο επιθετικα να βρισκουν μεσα ηδη τα υπολοιπα κι οχι το αντιθετο


Παράθεση:
Τα ψάρια που κινούνται στον βυθό μήπως θα πρέπει να στρώσει για ένα διάστημα ο βυθός και να μπουν μετά, όπως γίνεται με τις γαρίδες ας πούμε ή με κάποια σαλιγκάρια;
σωστο

Παράθεση:
(ζωοτόκα και μη ή λαβιρινθόψαρα κτλ) παίζει ρόλο στην προσαρμοστικότητα, επιθετικότητα ή και στο γενικότερο στρώσιμο του ενυδρείου; Για παράδειγμα αν ένα ενυδρείο προορίζεται για φυτεμένο (αρκετά φυτεμένο) μήπως κάποιο είδος πρέπει να μπει τελευταίο που θα έχει υπάρξει κάποια ανάπτυξη των φυτών;
ολα εξαρτωνται απο τα ειδη ψαριων, καλυτερα να μιλησεις πιο συγκεκριμενα για τα ψαρια που θες να βαλεις κι οχι τοσο αοριστα γιατι δεν υπαρχει κατι στανταρ.
Το καλυτερο ειναι να μην υπαρχει επιθετικοτητα αναμεσα στα διαφορα ειδη και να ειναι απολυτως συμβατα ωστε να μη χρειαζονται πολλες επισφαλεις αλχημιες, αλλα απο κει και περα υπαρχουν καποια πραγματα που δεν αποφευγονται και απλως θελουν προσοχη, πχ ο γονος των γαριδων αποτελει για ολα τα ψαρια ζωντανη τροφη οποτε για να συνδυασουμε ψαρια με γαριδουλες στο ιδιο ενυδρειο πρεπει να εχουμε πυκνοφυτεμενο βυθο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 03-11-12, 16:58
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι!!! Χρυσάφι οι συμβουλές σου !!!
Το αόριστο των ερωτήσεών μου όπως λες και έχεις απόλυτο δίκιο, είναι γιατί δεν έχω καταλήξει στο τι θα αγοράσω για να βάλω. Κατάλαβα όμως αρκετά από αυτά που μου είπες. Ας πούμε σκέφτομαι για corydoras sterbai που αν τελικά θα είναι μέσα στις επιλογές μου θα τα βάλω προς το τέλος της ιχθυοσύνθεσης αν όχι τελευταία. Αν βάλω γαρίδες (που μάλλον δεν θα βάλω) θα τις βάλω σίγουρα τελευταίες και αφού έχει περάσει ένα δίμηνο από την εκκίνηση.
Σ' ευχαριστώ θερμά φίλε μου!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 15-01-13, 21:37
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Εξαιρετικά ενδιαφέροντες συμβουλές σε αρχάριους, σας ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δωστε μου τα φωτα σας.... tazkorinthos Αρχάριοι γλυκού νερού 53 21-02-09 00:11
παρακαλω δωστε τα φωτα σας N.fidiara Φωτισμός 5 26-01-08 20:11
Δωστε τα φώτα σας παιδια.. spdm Malawi 16 24-03-07 21:22
συμβουλες σε αρχαριο-α Giwrgos23 Bettas 2 03-04-06 15:52
δωστε μου λυση pls ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 10-05-05 19:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10293 seconds with 14 queries