Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 02-06-14, 20:44
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή Καθαρισμός βυθού ενυδρείου

Καλησπέρα φίλοι μου

Το νέο πρόβλημα μου είναι αυτό...

Ανάμεσα στο υπόστρωμα μου (χοντρό χαλίκι) έχει παρουσιαστεί μια μεγάλη στρώση απο απόβλητα βρωμιά κτλ

Πώς μπορώ να την καθαρίσω χωρίς να επηρεάσω τα ψάρια μου τις γαρίδες μου και τα φυτά?

Και πριν μου πείτε σκούπα βυθού, προσπαθεισα αλλά δεν βοηθάει
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1401734446847.jpg
Εμφανίσεις:  940
Μέγεθος:  66,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1401734459382.jpg
Εμφανίσεις:  842
Μέγεθος:  108,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1401734473718.jpg
Εμφανίσεις:  813
Μέγεθος:  72,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1401734489158.jpg
Εμφανίσεις:  801
Μέγεθος:  74,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 05-06-14, 13:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερινή μέτρηση

Αμμονια 0
No2 - 0
No3 - 5
Μια χαρά,
ότι σου είπε ο Γιώργος (kgf12345) και ξεκίνα να στρώνεις και την ιχθυοσύνθεση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 05-06-14, 13:14
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

Χεχεχε το πρόβλημα είναι ότι το φίλτρο είναι δυνατό και μόλις βάλω την τροφή πάει αμέσως κάτω στον πάτο

Την ψαροαουπα μου, απλα σκέφτομαι να βγάλω τα νεον
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 05-06-14, 13:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπορεις να αλλαξεις και ειδος τροφης.πχ τα πελετς δεν βουλιαζουν οπως τα flakes.
και βρες η καλιεργησε και καμια ζωντανη τροφουλα και ριχνε απαυτη μια φορα τη μερα.πχ grindal worms η αρτεμια.
και στα ψαρια θα αρεσει και θα την κυνηγανε για να τη φανε και δεν θα πηγαινει και κατω απτο χαλικι αμεσως.
και την τροφη ριχνε τη και απτην αλλη μερια του ενυδρειου.οχι απτη μερια της επιστροφης οπου εχει μεγαλητερη ροη.
καλα αυτο ειναι αυτονοητο,απλα το λεω.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 05-06-14, 23:30
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

Ε καλά δεν είμαι και εντελώς βλακας :P
-------------------------
Για να αλλάξω το υπόστρωμα όλο και να βάλω καινούργιο, τι θα μου προτείνατε?
Βασικά σε ενα ενυδρείο 130μηκοςχ40πλατοςχ60υψος
Πόσο υπόστρωμα θα χρειαστεί??

Και μετά τι είδος για να μπορώ να φυτεύω ότι θέλω??

Στο πετ σοπ μου είπαν οτι πρέπει να αγοράσω 25λιτρα απο κατι που είναι σαν λίπασμα και μπενει σαν πρώτη στρώση και μετα ακόμα 25 λίτρα ψιλό χαλίκι μαύρο...

Σωστά μου είπαν?? Εσείς τι προτείνετε??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gkontos : 05-06-14 στις 23:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 06-06-14, 01:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το υποστρωμα δεν ειναι απαραιτητο αν δεν σκοπευεις να κανεις hi tech φυτεμενο και αν δεν προκειται να βαλεις δυσκολα φυτα.
μαλιστα καποια δυσκολα φυτα μπορουν να πανε μια χαρα και χωρις υποστρωμα αν προσεξεις ολα τα υπολοιπα που χρειαζονται.

τωρα αναλογα τι θες να βαλεις κατω παει και το κοστος.αν βαλεις ενυδρειακη αμμο πχ(απο εταιριες που πουλανε αμμο καθαρισμενη γιαυτη τη δουλεια)μπορει να σου παει και 20 και 30 ευρω η και παραπανω το 10κιλο.

αν παρεις απλη χαλαζιακη(ουδετερη) αμμο απο μαγαζια οπως ο ερμης,μπορεις να τη βρεις με 5-6 ευρω το 25κιλο.με δυο τετοια θα εισαι κομπλε και θα σου περισσεψει κιολας.κανα 35κιλο τις υπολογιζω χοντρικα τις διαστασεις που εγραψες.μπορει να πεφτω και εξω,αλλα αποκλειεται να χρειαστεις παραπανω απο δυο 25κιλα.

μια στρωση γυρω στα 5 εκατοστα ειναι υπεραρκετη για να φυτεψεις οτι θες και να μην εχεις και προβλημα αναεροβιων περιοχων.
αν χρειαζονται κατι εξτρα τα φυτα μπορεις να χρησιμοποιησεις ταμπλετες για λιπανση που μπαινουνε στην αμμο(για φυτα που παιρνουν θρεπτικα στοιχεια απτη ριζα τους.)

δεν ξερω για ποσο λεπτο χαλικι σου ειπανε στο μαγαζι,αλλα θα το απεφευγα.τα ειδες τι μπορει να γινει...
και αν εχεις και υποστρωμα απο κατω θαναι ακομα χειροτερα.
εξαρταται και απτο τι θες να κανεις βεβαια και τι χρειαζονται τα ψαρια που εχεις.
αυτο ειναι το βασικο κριτηριο....
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 06-06-14, 07:21
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

Τους είχα πει για άμμο λευκό και μου είπαν ταχα μακριά και δεν καθαρίζετε εύκολα και τραβάει πολύ βρωμιά κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 06-06-14, 10:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το χαλικι τραβαει-κυριολεκτικα-περισσοτερη βρωμια
μπαινει η βρωμια αναμεσα.
στην αμμο,αν υπαρχει κυκλοφορια πανω της μενει καθαρη.
αυτο μπορεις να το κανεις ευκολα βαζοντας ενα κυκλοφορητη(wave maker) ψηλα στο ενυδρειο,που θα χτυπαει στο τζαμι (η στην αμμο κατευθειαν αν δεν ειναι πολυ δυνατος και τη σηκωνει)ωστε να σπρωχνει σκουπιδια προς την εισοδο του φιλτρου.

πιο ευκολα θα μαζεψει σκουπιδια το χαλικι απο κατω,παρα η αμμος.
μην εμπιστευεσαι και πολυ αυτα που σου λενε στο μαγαζι.αν ακους κατι,ψαχνε το εδω μεσα πρωτα γιατι το πιθανοτερο ειναι πως θαναι μουφα

το κακο που εχει η αμμος,ειναι οτι αν ειναι πολυ βαθια,μπορει να δημιουργηθουν αναεροβιες περιοχες "υπογειως" και η οποια βρωμια μαζευεται και σαπιζει,λογω απουσιας οξυγονου μπορει να απελευθερωσει υδροθειο που ειναι δηλητηριωδες για τα ψαρια.
αυτο μπορεις να το προλαβεις βαζοντας σαλιγκαρια λαθρεπιβατες και clea helena που σκαβουν την αμμο και ετσι την αεριζουνε.και δεν βαζεις πολυ παχια στρωση αμμου.
το αλλο μειονεκτημα ειναι οτι δεν μπορεις να βαλεις σκουπα ευκολα,αλλα αν υπαρχει κυκλοφορια πανω της δεν χρειαζεται.(οποτε γλυτωνεις και τη σκουπα)
και το τελευταιο ειναι πως αν δεν γινουν αυτα,οτι βρωμια μαζευεται πανω της θα φαινεται.(ειδικα στη λευκη)
αλλα αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο.προτιμω να τη βλεπω παρα να μαζευεται απο κατω και να μετραω νιτρικα.

και θα βαλεις κυκλοφορητη

το χρωμα εξαρταται και απτο τι θελουνε τα ψαρια σου.ψαξε λιγο τα προφιλ των ψαριων σου με τις ονομασιες τους εδω www.seriouslyfish.com
για να δεις που ζουνε στη φυση και τι χρειαζονται.

μπορει καποια ψαρια η λευκη αμμος να τα στρεσσαρει.το ιδιο και με το χαλικι,αν ειναι φτιαγμενα να σκαβουνε στην αμμο στη φυση.
η αν προτιμανε "σκοτεινα" νερα,να στρεσαρονται λογω της αντανακλασης που κανουν τα φωτα στη λευκη αμμο.
θελει λιγο ψαξιμο και διαβασμα,αλλα υπαρχουνε λυσεις σχεδον για ολα.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 06-06-14, 10:34
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

χμμ ωραία ξεκινάω διαβασμα !! μπορώ να πάρω λευκή αμμο από παραλία και να την καθαρίσω ????

2. αυτός θα μου έδινε πολύ ψιλό χαλίκι που εμειαζε με αυτό αλλά δεν ξέρω αν είναι τέτοιο, πάντως ήθελε 55 ευρώ τα 25Λιτρα
http://www.votsalo.net/Products/Sand...,6-1,2-mm.aspx

3. τι ήταν αυτό που μου είπε να βάλω από κατω μια στρώση ότι ταχα είναι λίπασμα, ήταν και αυτό σαν πολύ ψιλό χαλίκι και μου είπε να βάλω 25Λιτρα

4. και τέλος αν πάω σε άμμο ποία να πάρω ??
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 06-06-14, 10:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμ ωραία ξεκινάω διαβασμα !! μπορώ να πάρω λευκή αμμο από παραλία και να την καθαρίσω ????

η αμμος απο παραλια,θελει προσοχη.καταρχην πρεπει να ειναι απο οσο γινεται πιο καθαρη παραλια.μετα θελει πολυ καλο καθαρισμα.τη βαζεις σε λεκανη,γεμιζεις νερο,το αδειαζεις και ξαναγεμιζεις.το κανεις αυτο μεχρι να φυγει η σκονη και να βλεπεις σχετικα καθαρο νερο στη λεκανη.
αφου τα κανεις αυτα,εγω θα την εβραζα κιολας.
δεν ειναι παντα απαραιτητο,αλλα ειναι και λιγο ρισκο αν δεν γινει.αλλος τροπος ειναι (αφου καθαρισεις τη σκονη)να την ξεπλυνεις με διαλυμα χλωρινης(1 μερος χλωρινη,5 μερη νερο) και μετα πολυ καλο ξεπλυμα με νερο και αντιχλωριο.
αφου γινει και αυτο,τοτε τη βαζεις και βαζεις και ανθρακα στο φιλτρο να δουλεψει κανα δυο-τρεις μερες.μετα τον βγαζεις και συνεχιζεις.

το αλλο κακο ειναι πως αν δεν ειναι χαλαζιακη(και συνηθως δεν ειναι,περιεχει και ασβεστολιθικα)θα σου επηρεαζει τις σκληροτητες και κατεπεκταση το Ph του νερου.
αν εχεις ψαρια που ζουνε σε σκληρο νερο δεν ειναι μεγαλο προβλημα,αλλα αν θελουν μαλακο νερο τα ψαρια σου,θα σου σπασει τα νευρα.

2. αυτός θα μου έδινε πολύ ψιλό χαλίκι που εμειαζε με αυτό αλλά δεν ξέρω αν είναι τέτοιο, πάντως ήθελε 55 ευρώ τα 25Λιτρα
http://www.votsalo.net/Products/Sand...,6-1,2-mm.aspx

οκ,αυτο ειναι αμμος αλλα 55 ευρω παραειναι ακριβα...
μπορεις να βρεις πολυ πιο φτηνα.σιγουρα θα υπαρχουνε καταστηματα σαν τον ερμη και στην κυπρο.ψαξτο λιγο.

3. τι ήταν αυτό που μου είπε να βάλω από κατω μια στρώση ότι ταχα είναι λίπασμα, ήταν και αυτό σαν πολύ ψιλό χαλίκι και μου είπε να βάλω 25Λιτρα

αυτο ειναι το υποστρωμα για τα φυτα.ειναι υλικο που περιεχει θρεπτικα στοιχεια για τα φυτα.σαν λιπασμα.τα περισσοτερα χανουνε τις ιδιοτητες τους μετα απο ενα εξαμηνο περιπου,οποτε παλι ταμπλετες θα χρειαστει να βαλεις.
υπαρχουνε και αλλα που τραβανε υποτιθεται θρεπτικα στοιχεια απτο νερο και τα δινουν στα φυτα,αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι πεταμενα λεφτα αν δεν κανεις hitech φυτεμενο.τα πολλα λιπασματα και θρεπτικα θελουνε και το αναλογο φως και το αναλογο CO2 κλπ.αλλιως θα μεγαλωνεις αλγες
οχι οτι ειναι κακες οι αλγες αλλα τεσπα.εξαρταται απτο τι θες να κανεις.
η γνωμη μου ειναι πως ειναι πεταμενα λεφτα τα υποστρωματα.

4. και τέλος αν πάω σε άμμο ποία να πάρω ??
γραψε λιγο τι ψαρια εχεις και αν σκοπευεις να τα κρατησεις η να τα αλλαξεις για να παρεις ιδεες.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 06-06-14, 11:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορώ να πάρω λευκή αμμο από παραλία και να την καθαρίσω ????
Εξαρτάται από το είδος ψαριών που θες να έχεις. Αν θες να έχεις ψάρια μαλακού νερού να μη βάλεις. Επίσης η θαλασσινή άμμος θέλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ και το κακό είναι πως δεν έιναι ομοιόμορφη, ισομεγέθης δηλαδή, θα σου συνιστούσα να μη βάλεις


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτός θα μου έδινε πολύ ψιλό χαλίκι που εμειαζε με αυτό αλλά δεν ξέρω αν είναι τέτοιο, πάντως ήθελε 55 ευρώ τα 25Λιτρα
http://www.votsalo.net/Products/Sand...,6-1,2-mm.aspx
Ακριβή μου φαίνεται
Πάρε ένα τηλέφωνο και εδώ να δεις τιμές
http://xomatexniki.gr/%CF%87%CF%89%C...E%BC%CE%B1.php



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
τι ήταν αυτό που μου είπε να βάλω από κατω μια στρώση ότι ταχα είναι λίπασμα, ήταν και αυτό σαν πολύ ψιλό χαλίκι και μου είπε να βάλω 25Λιτρα
Μάλλον κάτι τέτοιο
http://www.petsupermarket.gr/255/%CE...%8E%CE%BD.html
Δεν το θεωρώ απαραίτητο, εκτός αν θες να φτιάξεις ενυδρείο για έκθεση ή High Tech

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
και τέλος αν πάω σε άμμο ποία να πάρω ??
Θα σου συνιστούσα χαλαζιακό ψιλό χαλίκι 1-3 mm, δεν είναι χοντρό για μαζεύει σκουπίδια ανάμεσα, δεν είναι ψιλό σαν την άμμο να σου δημιουργεί αναεροβιες περιοχές. Το χρώμα ότι σου είπε ο Γιώργος πιο πάνω, εξαρτάται από τα ψάρια σου.

Για να πάρεις μια ιδέα απο φυτεμένο δες το δικό μου,όχι ότι είναι πρότυπο, αλλά είμαι ευχαριστημένος και με τα φυτά αλλά και από θέμα βρώμας με χαλαζιακό ασπρο χαλίκι 1-3 mm


-------------------------
Ξέχασα να σου πω, αν έχεις σκοπό να βάλεις corydoras θέλουν πολύ ψιλό χαλικι χωρίς να έχουν κοφτερές άκρες ή καλύτερα άμμο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 06-06-14 στις 11:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 06-06-14, 11:51
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

για αυτό ρε γ.... αγαπώ τόσο πολύ αυτό το φόρουμ !!
επειδή όλα τα παιδιά είναι πρόθημα να βοηθήσουν ...

λοιπών όπως είπα και ποιό πάνω έχω μέσα
Swordtails, Guppies, Neon (αυτά μάλλων θα τα δώσω αν δεν τους κάνω αλλο νανο ενυδρείο), red cherry shrimps, amano shrimps, Malesyan snails, ramshorn snals, 1 apple snail.
για τουλάχιστον κανένα χρόνο αυτά θα έχω μέχρι να ξυπνήσω ανάποδα :Ρ

το λίπασμα είναι αυτό που μου είπατε !!!

αρα αμμο από θάλασσα όχι !!!

μια απορία το ψιλό χαλαζιακό χαλίκι 1-2 mm και η χαλαζιακη αμμος 0,8-1,5 είναι το ίδιο πράγμα ????

εδω στην κύπρο δεν έχει τιποτα από τα περισσότερα και μας κλέβουν κανονικά !!
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 06-06-14, 12:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
μια απορία το ψιλό χαλαζιακό χαλίκι 1-2 mm και η χαλαζιακη αμμος 0,8-1,5 είναι το ίδιο πράγμα ????
!!
η χαλαζιακή άμμος 0,8-1,5 είναι λίγο πιο ψιλή από το χαλίκι 1-2 mm,
δηλαδή, οι κόκκοι της άμμου έχουν διάμετρο από 0,8mm έως 1,5mm ενώ του χαλικίου από 1mm έως 2mm
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 06-06-14, 12:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ενταξει με τα ψαρια που εχεις(εκτος των νεον τετρα)δεν θα εχεις προβλημα με τις σκληροτητες.θελουν σκληρουτσικο νερο τα ψαρια σου.αν αργοτερα αποφασισεις ναλλαξεις ψαρια ομως,να ξερεις οτι η αμμος μπορει να μη βοηθαει στο μαλακωμα του νερου.
μπορει και να μην εχεις προβλημα αν εισαι τυχερος.μπορεις να το τσεκαρεις αυτο σε κουβα με νερο και αμμο.μετρας σκληροτητες και πεχα στο νερο σου,τη βαζεις σε κουβα με νερο και ξαναμετρας το νερο του κουβα μετα απο κανα δυο μερες.τον κουβα κλειστο απο πανω και σε δροσερο μερος για να μην εχεις πολυ εξατμιση(γιατι κιαυτο επηρεαζει τις σκληροτητες).

με αυτα που εχεις τωρα,μπορεις να χρησιμοποιησεις αμμο παραλιας πιστευω.απλα θελει πολυ καλο καθαρισμα.
για τις γαριδες δεν θελω να σου απαντησω γιατι δεν ασχολουμαι πολυ,θα σου πει κανεις που κραταει γαριδες.πιστευω πως δεν θαχουν προβλημα,αλλα περιμενε νακουσεις κιαλλη γνωμη.εχε υποψη σου ομως πως ο νεος βυθος δεν θα ειναι στρωμενος αν τις βαλεις αμεσως.αυτο μπορει να ειναι προβλημα....

τις κοκομετριες που γραφεις δεν θα τις ελεγα ψιλο χαλικι,αλλα μετρια χοντρη εως χοντρη αμμο
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 06-06-14, 12:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν πρόκειται να αλλάξεις βυθό, πρέπει να προσέξεις μερικά πραγματάκια. Θα σου πρότεινα να ενισχύσεις το φίλτρο σου , βάζοντας ελαφρόπετρα όπως είπες, και μετά από 2-3 εβδομάδες να αλλάξεις το βυθό, και γιατί όλο αυτό, ο βυθός κρατάει σημαντικό μέρος της βιολογίας, και αφαιρώντας τον θα καταστρέψεις όση βιολογία υπάρχει εκεί, ενισχύοντας όμως το φίλτρο σου, αυτή η αλλαγή θα γίνει πιο ομαλά. Επίσης αυτή η έλλειψη βιολογίας του βυθού μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στις γαρίδες, και για αυτό θέλει και ο βυθός μπόλιασμα, για αυτό θα σου πρότεινα να κρατήσεις όσο πιο πολύ βρώμικο νερό από το βυθό μπορείς, σούρωσέ το με κάποιο πανί να κρατηθούν οι χοντρές βρωμιές και ρίχτω στο νέο βυθό πριν γεμίσεις το ενυδρείο, εννοείται πως μετά θα γεμίσεις το ενυδρείο με ήδη αποχλωριομένο νερό και όχι να βάλεις νερό βρύσης και μετά αντιχλώριο γιατί το χλώριο θα σου καταστρέψει το μπόλι, και μη σε απασχολεί που το νερό θα είναι θολό, θα το καθαρίσει το φίλτρο, επίσης από αυτή η βρώμα μπορεί για λίγο να έχεις αύξηση αμμωνίας, να το έχεις υπό παρακολούθηση για να πράξεις ανάλογα. Όπως καταλαβαίνεις η αλλαγή βυθού θέλει κάποια προετοιμασία και στην αρχή θέλει παρακολούθηση.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 06-06-14, 15:17
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

Οκ άρα πάω πρώτα για κανένα μήνα με ελαφροπετρα και μετά για τον βυθό..

Εν τω μεταξύ είπαμε ότι πρέπει να βάλω περίπου 6cm υπόστρωμα.
Εμένα που το ενυδρείο μου είναι 130μηκοςχ40πλατοςχ60υψος πώς υπολογίζω πόσα λίτρα υπόστρωμα χρειάζεται??

Επειδή κανω
130χ40χ6/1000 και μου βγάζει μονο 31 λίτρα

Κάτι πάει χ λογικά
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 06-06-14, 15:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή κανω
130χ40χ6/1000 και μου βγάζει μονο 31 λίτρα

Κάτι πάει χ λογικά
Χ ειδικό βάρος του χαλικιού να βρεις τα κιλά, μου βάζεις δύσκολα τώρα
Κατσε να μας πει κάποιος άλλος γιατι με το μάτι το έχω κάνει όσες φορες χρειάστηκε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 06-06-14, 15:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κιεγω παντα με το ματι βαζω.και παιρνω λιγο παραπανω γιατι προτιμω να περισεψει παρα να ξανατρεχω.
καπου υπαρχει ενας τυπος εδω μεσα για να το υπολογισεις.τον ειχε γραψει ο στελιος αν θυμαμαι καλα.(αληθεια αυτος που ειναι;...)
αν ψαξεις λιγο στην αναζητηση θα το βρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 06-06-14, 15:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τον ειχε γραψει ο στελιος αν θυμαμαι καλα.(αληθεια αυτος που ειναι;...)
Οντως, έχω καιρό να τον δω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 06-06-14, 18:26
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

Τα νεύρα μου..
Ψάχνω όλη μέρα για μια T8 SYLVANIA GROLUX 8500K (90cm) 30watt
Και για χαλαζιακο άμμο ή χαλίκι, και δεν βρίσκω πουθενά...

Λοιπών 3 θεματακια

1. Βάζω 2 φωτογραφίες, μια ειναι απο το λίπασμα που μου είπε θέλω 25λιτρα και κάνει 44 ευρώ και η άλλη από το υπόστρωμα που πάλι 25 λίτρα 55 ευρώ... Τα ξέρει κανείς?

2. Ξέρει κανείς που βρίσκω Gro Lux T8 SYLVANIA και χαλαζιακο άμμο εδω στην Κύπρο??

3. Ποιος είναι ο τύπος για το υπόστρωμα?
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 06-06-14, 20:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νεύρα μου..
Ψάχνω όλη μέρα για μια T8 SYLVANIA GROLUX 8500K (90cm) 30watt
Και για χαλαζιακο άμμο ή χαλίκι, και δεν βρίσκω πουθενά...

Λοιπών 3 θεματακια

1. Βάζω 2 φωτογραφίες, μια ειναι απο το λίπασμα που μου είπε θέλω 25λιτρα και κάνει 44 ευρώ και η άλλη από το υπόστρωμα που πάλι 25 λίτρα 55 ευρώ... Τα ξέρει κανείς?

2. Ξέρει κανείς που βρίσκω Gro Lux T8 SYLVANIA και χαλαζιακο άμμο εδω στην Κύπρο??

3. Ποιος είναι ο τύπος για το υπόστρωμα?
Το ενεργό υπόστρωμα θα σου έλεγα να μη το βάλεις, μην ασχοληθείς καθόλου, μη πω πως είναι και πεταμένα λεφτά για το ενυδρείο σου, πάρε κάτι άλλο πιο σημαντικό. Αν θες φυτά, καλύτερα να βάλεις μπουκάλα CO2 παρά ενεργό υπόστρωμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 07-06-14, 15:00
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

Τζίφος δεν βρίσκω χαλαζιακο άμμο πουθενά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καθαρισμός βυθού ενυδρείου....(???) giorxatz Αρχάριοι γλυκού νερού 3 25-05-11 23:28
Καθαρισμός Βυθού Apollwnas Γλυκό νερό - Γενικά 42 16-03-09 20:09
Καθαρισμός Βυθού ΕΛΒΙΡΑ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 30-10-07 15:48
Καθαρισμός ενυδρείου dimitris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 23-04-07 14:08
Καθαρισμός βυθού CASPER Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 07-12-05 21:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09002 seconds with 16 queries