Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-03-11, 22:34
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή ramirezi αυγα???

απο χθες βλεπω τα ραμακια μου στη δεξια πισω γωνια του ενυδρειου αλλα δεν εδωσα σημασια. σημερα που ξανακοιταξα ειναι παλι εκει , εχουν σκαψει μια γουβα και νομιζω οτι βλεπω μεσα αυγα ειναι το ζευγαρακι που ειχα παρουσιασει και νομιζα πως δε χωνευονται κιολας γιατι πεφτανε κατι κυνηγητα... απο οτι βλεπω φυλανε λοιπον τη φωλια με τα αυγα και ριχνουν και γενναια κυνηγητα στα σκαλαρια! α αρσενικος δε ειναι πιο πολυ εκει (γυναικες γυρουλουδες) και τα ψιλοαεριζει. τι μελλει γεννεσθαι? θα ζησει τιποτα? τροφη τι πως που γιατι? ακομα και να ταισω με καποια ειδικη τροφη θα τη φανε ολα τα αλλα ψαρια... και μια φωτο . πληροφοριες/συμβουλες αμεσα



και μια με το μπαμπα επι το εργω!

__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-11, 14:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυγα.
Εκει που ειναι δεν φαινεται αν ειναι γονιμοποιημενα.
Μην αγχωνεσαι για την επιτυχια.
Εξαλλου ειναι δυσκολο να πετυχουν τα απειρα ψαρια με την πρωτη ακομα και σε δικο τους ενυδρειο.

Η αποψη μου ειναι να τα αφησεις να παιζουν και οτι κατσει.
Θα μαθουν αυτα θα μαθεις και εσυ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-11, 15:52
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

για να τα σωσεις στο κυριος ενυδρειο χλωμο εως ακατορθοτο ιδικα με σκαλαρια μεσα
μπορεις να τα κλεψεις αμα δεις ουριτσες με μια μεγαλη συριγκα
ινφουσορια της πρωτες μερες και μετα αρτεμια με καθημερινες αλλαγες
απο φιλτρα ενα μεγαλουτσικο αεροφιλτρο αρκει και καθημερινες αλλαγες νερου
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-11, 20:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να τα κλεψεις αμα δεις ουριτσες με μια μεγαλη συριγκα
ινφουσορια της πρωτες μερες και μετα ....
Σωστο αυτο που λες αλλα εγω δεν θα το εκανα.
Πιστευω οτι αυτες οι διαδικασιες ειναι για τους εκτροφεις, οχι για τους χομπιστες που θελουν ποιοτητα ψαριων και οχι αριθμο.
Τα νεα ψαρια πρεπει να μεγαλωνουν απο και με τους γονεις τους για να γινουν σωστα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-11, 21:51
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δεν ειναι κουταβια delta
τα σωζεις ετσι αλλιως τα αφυνεις βωρα στα σκαλαρια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-11, 23:54
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

πριν λιγο που ειδα τα κορυντορας μας ευχαριστησαν ολους για το νοστιμοτατο χαβιαρι...
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-03-11, 00:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι κουταβια delta
Τα ραμ δεν ειναι κουταβια αλλα ειναι κιχλιδες και οτι σημαινει αυτο, ιδιως για την νοημοσυνη που διαθετουν και την αναπαραγωγη τους.
Δεν απογοητευομαστε αν δεν πετυχουμε αναπαραγωγη με την πρωτη.
Ειναι απολυτα φυσικο να χανουν τις πρωτες γεννες τους.
Το κερδος μετα ειναι μεγαλυτερο.


This is not surprising as many fish that are artificially reared for many generations lose some of their instinct to parent.
http://dwarfcichlid.com/Mikrogeophagus_ramirezi.php
(φυσικα αυτο κατα την αποψη μου δεν σημαινει οτι θα ειναι τελειως ανικανα τα ψαρια που μεγαλωσαν χωρις τους γονεις, απλα θα εχουν δυσκολιες στην αρχη τουλαχιστον μεχρι να μαθουν μονα τους)

(αλλα ειναι κι αλλα)
Breeding instinct and parental obligations do not stop once the fry are free swimming. Both parents will assist their brood in foraging for food, teaching them the skills they will need to survive on their own. Foraging and survival skills often include upturning leaves and rocks and digging in riverbeds or aquarium substrate in search of food for the fry to feed on. Parents and fry have actually been observed communicating during this learning process, both in the wild and in captivity. Communication between parents and offspring consists of a series of body movements such as shaking and fin flickering.
Cichlids are not the only freshwater tropical fish to demonstrate advanced parenting instinct as interregnal part of breeding. Many species exercise various forms of parental obligation to their brood after spawning. Cichlids were picked as general example of more advanced breeding instincts because of their immense popularity among freshwater aquarium owners.
http://exotic-aquariums.com/Freshwat...are_Guide.html
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από irongud Εμφάνιση μηνυμάτων
πριν λιγο που ειδα τα κορυντορας μας ευχαριστησαν ολους για το νοστιμοτατο χαβιαρι...
Η αναπαραγωγη των ραμ ειναι πολυ δυσκολη. (εχεις δει πουθενα μικρα απο αναπαραγωγη συνχομπιστα?)
Μαλλον δεν ειναι δυσκολες οι γεννες (αυτες μπορει να τις βλεπεις συνεχεια), αλλα το μεγαλωμα των μικρων.
Οι δυσκολιες ειναι διαφορες.
Η απειρια των γονεων στην αρχη, μετα οι παραμετροι του νερου και το περιβαλλον γενικα, οι συγκατοικοι και κυριως η διατροφη του γονου για τις πρωτες δεκα μερες (μετα την καταναλωση του λεκιθικου σακου και για μια εβδομαδα περιπου, οπου μετα μπορουν να δεχτουν νεοεκκολαφθεισα αρτεμια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 27-03-11 στις 00:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-03-11, 21:41
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με τον Σπυρο στο οτι το καλυτερο για τα ψαρια (και για τους χομπιστες) ειναι να αφηνουμε τους γονεις να μεγαλωνουν τα μικρα τους οσο περισσοτερο γινεται. Ειδικοτερα με τα ραμιρεζι αυτο ειναι ακομα πιο δυσκολο μιας και ειναι σχεδον σιγουρο οτι τις πρωτες "παμπολλες" φορες οι γονεις θα αποτυχουν σε καποιο σημειο της διαδικασιας μεχρι να το καταλαβουν για τα καλα (συν το μικρο προσδοκιμο ζωης τους).

Απο την προσωπικη μου εμπειρια, θεωρω τα ραμιρεζι απο τα δυσκολοτερα ψαρια σε οτι αφορα την σωστη αναπαραγωγη. Μαλιστα το δυσκολοτερο κομματι ειναι το μεγαλωμα των νεογνων... αρχικα (κι εφοσον οι γονεις πλεον δεν τα τρωνε) λογω του πολυ μικρου τους μεγεθους και στη συνεχεια, οσο μεγαλωνουν μακραινει και η λιστα των δυσκολιων.

Επειδη εχω μεγαλωσει ραμιρεζακια απο ιδιες γεννες, τα μισα με τους γονεις ενω τα αλλα μισα μονα τους (σε ομοια ενυδρεια με ιδιες συνθηκες), αποδειχθηκε πως αυτα που εμειναν με τους γονεις μεγαλωναν πολυ καλυτερα και γρηγοροτερα απο τα αδελφακια τους που ηταν μονα. Γι' αυτο λοιπον (και για την μοναδικη εμπειρια που προσφερει) υποστηριζω το να μεγαλωνουν τα νεογνα παντα με τους γονεις τους.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-03-11, 00:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και να προσθεσω οτι τα ψαρια που δε μεγαλωσαν με τους γονεις τους χρειαζονται περισσοτερες (αποτυχημενες) αποπειρες μεχρι να γινουν καλοι γονεις.
τα ψαρια που "διδαχθηκαν" τη γονεϊκη φροντιδα...ανταπεξερχονται καλυτερα-γρηγοροτερα στις αναπαραγωγικες διαδικασιες.
το εχουν παρατηρησει πολλοι κατοχοι κιχλιδων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-03-11, 10:01
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Σωστοστ!
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-04-11, 15:46
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

σημερα ειδα τη θυληκια μου ακουμπισμενη στο βυθο σε μια μερια του ενυδρειου, δεν πηγε να φαει και φαινεται να την παρασερνει το ρεμα φαινεται αδυναμη να κολυμπησει κανονικα. η αναπνοη της δειχνει κανονικη και οπτικα δε φαινεται να εχει κατι εκτος οτι εχει "σβησει" λιγο τα χρωματα της... τη χανω???
-------------------------
και σημερα τη βρηκα τεζα κατω απο ενα ξυλο... ο αρσενικος υγειεστατος εχει γινει διπλος απο οτι τον πηρα.
τι να επαθε η θυληκια? μεχρι και γεννα μου εκανε και τωρα τεζα...
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη irongud : 06-04-11 στις 15:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-04-11, 23:32
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Eγω παντως την τελευταια φορα που ειχα ζευγαρι ραμ οταν χασανε τα αυγα οι γονεις ο αρσενικος κυνηγουσε την θυληκια σε σημειο που την στρεσαρισε τοσο πολυ με αποτελεσμα να την χασω μετα απο 2 μερες
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-04-11, 23:52
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

εγινε το ιδιο χωρις ομως το κυνηγητο...
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-04-11, 00:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μηπως ελειπες οταν εγινε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-04-11, 17:13
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

τι να σου πω σπυρο μπορει. δεν ειμαι και ολη μερα κολλημενος στο τζαμι του ενυδρειου ακομα και σπιτι οταν ειμαι. εχω και μια κορη
δηλαδη αυτο ειναι συχνο φαινομενο να ψοφολογανε τα ραμιρεζι? μηπως να βαλω ενα ζευγαρακι κριμπς οπως το ειχα σκοπο απο την αρχη να ησυχασω?
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-04-11, 18:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από irongud Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη αυτο ειναι συχνο φαινομενο να ψοφολογανε τα ραμιρεζι?
Δυστυχως ναι.
Και δεν φταιει μονο το οτι ειναι ευαισθητα/δυσκολα ψαρια ή δεν κανουμε εμεις σωστα κατι με το νερο ή το ενυδρειο τους ή τ συνθεση γενικα, αλλα και το οτι τα ψαρια (που ερχονται συνηθως απο ασια εχω διαβασει) ειναι φουλ στην ορμονη για να εχουν απο μικρα φουλ χρωμα και να πωλουνται γρηγορα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-04-11, 18:46
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

κριμπενσις σας ερχομαι η αγγελια ανεβηκε ηδη α διδεται ο αρσενικος υγειεστατος για ενα ζευγαρακι κριμπς
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-04-11, 18:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω θα ελεγα να μη το βαλεις κατω και να του παρεις μια νεα θηλυκια.
Οταν βαλουμε δυο ραμ διαφορετικου φυλου μονα τους στο ενυδρειο δεν σημαινει οτι θα γινουν ΤΟ αγαπημενο ζευγαρι.
Ετσι νομιζα και εγω οτι ειχα δει ζευγαρια καλα μεχρι που ειδα τον παλιο μου αρσενικο με μια νεα που του εβαλα.
Δεν πιστευω στα ματια μου, τετοιο ταιριασμα που βλεπω.
βιντεο (και αυτο δεν ειναι τιποτα, ηταν αρχη ακομα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-04-11, 20:27
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

μα καναν γεννα σπυρο μου και τα φυλαγαν εναλλαξ. τακιμιασανε αυτο ειναι δεδομενο. μετα ξαφνικα μαυρισε η κυρια καθοταν στο βυθο, δεν ετρωγε και την αλλη μερα καπουτ. και κυνηγητα δεν ειδα.
το εχω δει το βιντεο που το ειχες ποσταρει
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-04-11, 22:39
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από irongud Εμφάνιση μηνυμάτων
μα καναν γεννα σπυρο μου και τα φυλαγαν εναλλαξ. τακιμιασανε αυτο ειναι δεδομενο. μετα ξαφνικα μαυρισε η κυρια καθοταν στο βυθο, δεν ετρωγε και την αλλη μερα καπουτ. και κυνηγητα δεν ειδα.
το εχω δει το βιντεο που το ειχες ποσταρει
H δικια μου εμπειρια παντως με τα με τα ραμ μιας και ειχα 3 ζευγαρια ηταν παντα η ιδια.
Γινονταν ζευγαρι κρατουσαν τα αυγα αλλα μετα την πρωτα κιολας γεννα επεφτε κυνηγητο και μετα τεζα η θηλυκια.
Το μονο γεγονος που επαθα πραγματικα πλακα ηταν οταν το τριτο μου ζευγαρι μετα την αποτυχημενη γεννα(φαγανε τα κορυ τα αυγα) εριξε το κυνηγητο τις ζωης του στην κυρια με αποτελεσμα οχι μονο να χασω την θηλυκια αλλα και τον αρσενικο μετα απο 2μερες αφου μετα τον θανατο του ετερον επεσε σε μελαγχολια αφου καθοταν επι 2 μερες στο ιδιο σημειο που βρηκα το κοριτσι νεκρο!!!!
πρωτη φορα το ειχα δει αυτο.
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-04-11, 23:18
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα ελεγα να μη το βαλεις κατω και να του παρεις μια νεα θηλυκια.
Οταν βαλουμε δυο ραμ διαφορετικου φυλου μονα τους στο ενυδρειο δεν σημαινει οτι θα γινουν ΤΟ αγαπημενο ζευγαρι.
Ετσι νομιζα και εγω οτι ειχα δει ζευγαρια καλα μεχρι που ειδα τον παλιο μου αρσενικο με μια νεα που του εβαλα.
Δεν πιστευω στα ματια μου, τετοιο ταιριασμα που βλεπω.
βιντεο (και αυτο δεν ειναι τιποτα, ηταν αρχη ακομα)
σπυρο σε τι παραμετρους νερου τα εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-04-11, 13:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
σπυρο σε τι παραμετρους νερου τα εχεις?
αο - βρυση - τυρφη ενιοτε κ ξερα φυλλα
ph 5.5
tds 60ppm
gh 3
kh 1
nh3 0
no2 0
no3 5
litra 400
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-04-11, 14:28
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

tds 60ppm
αυτο τι ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-04-11, 15:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://en.wikipedia.org/wiki/Total_dissolved_solids
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-04-11, 18:14
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

πεχα 5.5 λολ... εγω εχω 7 με τυρφη. δε βλεπω να μπορω να το κατεβασω αλλο απο το 7.
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-04-11, 19:02
Το avatar του χρήστη aura
aura Ο χρήστης aura δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Νέα Ερυθραία
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Όσον αφορά τις παραμέτρους, σε μένα μετά από 8 γέννες μόνο σήμερα κατάφερα να δω ουρίτσες που το pH έχει φτάσει στο 4,3... Σε όλες τις προηγούμενες, με pH 6,5 έως 5, την τρίτη μέρα ο αρσενικός έτρωγε τα αυγά... Μπορεί και τυχαίο βέβαια, δεν ξέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-04-11, 19:49
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aura Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά τις παραμέτρους, σε μένα μετά από 8 γέννες μόνο σήμερα κατάφερα να δω ουρίτσες που το pH έχει φτάσει στο 4,3... Σε όλες τις προηγούμενες, με pH 6,5 έως 5, την τρίτη μέρα ο αρσενικός έτρωγε τα αυγά... Μπορεί και τυχαίο βέβαια, δεν ξέρω.
Ίσως είναι αυτό που λένε ότι αποκτούν εμπειρία...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αυγα !!! olga Γλυκό νερό - Γενικά 6 11-11-10 15:39
αυγα?? Mariel Αναπαραγωγή 19 31-01-07 08:48
Αυγα Golden Ramirezi netblues Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 01-03-05 19:23
Αυγα απο Ramirezi!!! Και τωρα τι? x-nos Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 48 19-10-04 04:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07670 seconds with 15 queries