Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-13, 14:59
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή ΦΥΤΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ

Καλησπερα σε ολους!
μετα απο 2 προσπαθειες συντηρησης φυτων επιφανειας με ατυχη αποτελεσματα(πιστια και φακη),θα ηθελα να ρωτησω αν τελικα αυτα τα φυτα διατηρουνται μονο σε ενυδρεια ανοιχτου τυπου.Προσφατα βρηκα σε ενα καταστημα pistia αλλα δεν το αγορασα γιατι απ οτι μου ειπε ο υπαλληλος ειναι για ενυδρειο χωρις καπακι.
Αν παρ αυτα δεν παιζει ρολο το καπακι τοτε γιατι οτι ειχα εξαφανιστηκε;
Να προσθεσω πως την πρωτη φορα φανταστηκα πως επαιξε ρολο η θερμοκρασια καθως ηταν καλοκαιρι..την δευτερη φορα ομως δεν ηταν σιγουρα θεμα θερμοκρασιας..
Να φταινε οι λαμπες ;;(εργοστασιακες για ριο 125 ειναι)..να φταιει η λιπανση;(την πρωτη φορα δεν εβαζα καθολου)..πλεον βαζω της seachem..
οποια βοηθεια δεκτη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-13, 15:05
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Δεν πολυ παιζει ρολο η θερμοκρασια με την εννοια οτι χειμωνα καλοκαιρι κατω απτις λαμπες εχει αρκετη θερμοκρασια. Τα ανοιχτου τυπου εχουν λιγοτερη λογω αποβολης. Σε ενυδρειο φιλου με κλειστο καπακι με καρμπον τις ιδιες συνθηκες με εμενα, τα πιστια την ψιλοπαλευουν. Αναπτυσονται αλλα εεεε λιγο. Σε εμενα με ανοιχτο και γκρολουξ λαμπες γινεται πανικος και εχω και μεγαλη ροη στην επιφανεια. Οποτε μαλλον δεν μπορουν τις ψηλες θερμοκρασιες αλλα θελουν αρκετο καλο φως.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-13, 15:12
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

βρε ναι αλλα στου φιλου σου δεν εξαφανιζονται..αντιθετα αναπτυσσονται (εστω και αργα)..στη δικια μου περιπτωση σταδιακα μειωνονται εως που στο τελος δεν μενει τιποτα...εβγαλα καποια ,τα εβαλα στο 60 λιτρο (που εχει μια λαμπα και ενα τμημα απ το καπακι το εχω αφαιρεσει) αλλα και παλι χαθηκαν..γινονται διαφανα και μετα σα να λιωνουν..πλεον δεν εχω τιποτα..ουτε ενα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-13, 15:15
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Έχω δει πολλές φορές να χάνει κόσμος την πίστια το καλοκαίρι. Όταν είχα (με καπάκι) πολλαπλασιαζόταν με τρελούς ρυθμούς, αλλά δε γινόταν... λάχανο όπως γίνεται στα ανοιχτά ενυδρεία, παρέμενε μικρή.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-13, 15:20
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δει πολλές φορές να χάνει κόσμος την πίστια το καλοκαίρι. Όταν είχα (με καπάκι) πολλαπλασιαζόταν με τρελούς ρυθμούς, αλλά δε γινόταν... λάχανο όπως γίνεται στα ανοιχτά ενυδρεία, παρέμενε μικρή.
κ εγω την πρωτη φορα αυτο πιστευα ..ειχα pistia περιπου 2 μηνες..μπηκε καλοκαιρι..παπαλα (κι εμενα μικρακια ηταν αλλα στην αρχη πολλαπλασιαζονταν) μετα χαθηκαν.
τη δευτερη φορα ομως ηταν οκτωβριος με θερμοκρασια ενυδρειου 24.(με φακη αυτη η προσπαθεια) και παλι ενω στην αρχη πολλαπλασιαζοταν ξαφνικα αρχισε να εξαφανιζεται..στο τελος δεν εμεινε τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-13, 15:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απο προσωπικη εμπειρια, νομιζω οτι το πιο σημαντικο ειναι το φως και δεν παιζει ρολο αν εχει καπακι ή οχι.
Στο 60αρι μου, οταν ειχα 24w φωτισμο, απλα επιβιωναν. Οταν αναβαθμισα το φωτισμο σε 48w, ομως, γινονται τεραστια και πολλαπλασιαζονται σαν τρελα. Να σημειωθει οτι το φως ειναι παρα πολυ κοντα στην επιφανεια, γυρω στα 3 εκατοστα.
Στο 48αρι δε, με 19w φωτισμο και καπακι παλι, επιβιωνουν εως εξαφανιζονται ισως με πολυ αργους ρυθμους, παραμενοντας μικρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-13, 15:37
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο προσωπικη εμπειρια, νομιζω οτι το πιο σημαντικο ειναι το φως και δεν παιζει ρολο αν εχει καπακι ή οχι.
Στο 60αρι μου, οταν ειχα 24w φωτισμο, απλα επιβιωναν. Οταν αναβαθμισα το φωτισμο σε 48w, ομως, γινονται τεραστια και πολλαπλασιαζονται σαν τρελα. Να σημειωθει οτι το φως ειναι παρα πολυ κοντα στην επιφανεια, γυρω στα 3 εκατοστα.
Στο 48αρι δε, με 19w φωτισμο και καπακι παλι, επιβιωνουν εως εξαφανιζονται ισως με πολυ αργους ρυθμους, παραμενοντας μικρα.
με 2 λαμπες των 28 watt δεν ειναι ενταξει;(της juwel nature και daylight)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-13, 15:39
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

στο δικο μου rio-180 τα πιστια μεγαλωνουν και αναπαραγονται συνεχεια και με κλειστο καπακι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-01-13, 15:40
Το avatar του χρήστη aquaristas
aquaristas Ο χρήστης aquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Περιοχή: Αθήνα & Amazon river
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Είχα πάθει και γω το ίδιο. Στο παρελθόν είχα βάλει Pistia και Limnobium laevigatum αλλά στη συνέχεια σάπισαν και διαλύθηκαν τελείως. Δεν έμεινε όυτε γοα δείγμα. Πιστεύω ότι ευδοκιμούν καλύτερα σε ανοικτά ενυδρεία. Ρόλο παίζουν όμως και τα επίπεδα νιτρικών καθώς τρέφονται απο αυτά απορροφώντας τα μέσω των ριζών τους.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-13, 15:41
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailor247 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο δικο μου rio-180 τα πιστια μεγαλωνουν και αναπαραγονται συνεχεια και με κλειστο καπακι
βαζεις λιπασματα;εχεις co2 ή δεν παιζει ρολο;
οι λαμπες σου ειναι οι αρχικες της juwel;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-01-13, 15:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina
με 2 λαμπες των 28 watt δεν ειναι ενταξει;(της juwel nature και daylight)
Εμενα μια χαρα μου φαινεται. Τις ιδιες εχω και εγω σε Τ5 24w. Ετσι κι αλλιως μιλαμε για επιφανεια και οχι για φυτα που ειναι στο βυθο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-01-13, 15:46
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα πάθει και γω το ίδιο. Στο παρελθόν είχα βάλει Pistia και Limnobium laevigatum αλλά στη συνέχεια σάπισαν και διαλύθηκαν τελείως. Δεν έμεινε όυτε γοα δείγμα. Πιστεύω ότι ευδοκιμούν καλύτερα σε ανοικτά ενυδρεία. Ρόλο παίζουν όμως και τα επίπεδα νιτρικών καθώς τρέφονται απο αυτά απορροφώντας τα μέσω των ριζών τους.
Με τα νιτρικα ειχα αντιμετωπισει ενα προβληματακι και ηταν στα υψη αλλα τα πιστια ειχαν προλαβει να διαλυθουν..απο τοτε ειμαι στα φυσιολογικα επιπεδα..δεν ξερω ,ηθελα να ξαναβαλω αλλα αμα το κανω τουλαχιστον αυτη τη φορα μη τα χασω παλι.Να εχω βρει τι στο καλο φταιει ή αν τελικα θελουν απαιτησεις στο φωτισμο.(μιας και οπου να 'ναι θα παω για αλλαγη στις λαμπες)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα μια χαρα μου φαινεται. Τις ιδιες εχω και εγω σε Τ5 24w. Ετσι κι αλλιως μιλαμε για επιφανεια και οχι για φυτα που ειναι στο βυθο.
και να σκεφτεις πως νομιζα πως τα ''εκαψαν'' οι λαμπες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 11-01-13 στις 15:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-01-13, 16:17
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

evina να ξέρεις οτι τα φυτα επιφανειας αυτου του τυπου (πιστια λιμνοβιο)|εχουν θεμα με τις λάμπες (αν ειναι πολύ κοντα) !!

επίσης να τσεκάρεις τα νιτρικα,γιατι οπως και το κερατόφυλλο,η egeria densa ετσι και αυτα *οπως και τα περισσότερα φυτα δηλαδη* χρειαζονται επαρκη ποσοτητα για να αναπτυχθουν...


ΥΓ στο ενυδρείο μου μπήκε φακη πρίν λιγο καιρο..και λογω νιτρικών (απο τα ταισματα) παροτι κανω συχνες αλλαγες κα8ε βδομαδα πετάω πολυ..παρα πολυ...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-01-13, 16:30
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
evina να ξέρεις οτι τα φυτα επιφανειας αυτου του τυπου (πιστια λιμνοβιο)|εχουν θεμα με τις λάμπες (αν ειναι πολύ κοντα) !!

επίσης να τσεκάρεις τα νιτρικα,γιατι οπως και το κερατόφυλλο,η egeria densa ετσι και αυτα *οπως και τα περισσότερα φυτα δηλαδη* χρειαζονται επαρκη ποσοτητα για να αναπτυχθουν...


ΥΓ στο ενυδρείο μου μπήκε φακη πρίν λιγο καιρο..και λογω νιτρικών (απο τα ταισματα) παροτι κανω συχνες αλλαγες κα8ε βδομαδα πετάω πολυ..παρα πολυ...
μαλιστα..αποσταση λαμπας-φυτου ειναι στανταρ..(νομιζω εχεις το ριο 125,οποτε ξερεις ποση ειναι)..αυτο που δεν ξερω ειναι μηπως ο φωτισμος ειναι λαθος ή μηπως κανω κατι λαθος με το λιπασμα..τωρα για τα νιτρικα..ειναι ενα θεμα..υποτειθεται ειμαι στα φυσιολογικα για τα ψαρια..στο ενυδρειο που εβαλες τη φακη ποσα νιτρικα ειχες;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-01-13, 17:13
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

καλησπερα παιδια.....εγω εχω πανω κατω το ιδιο θεμα....εβαλα πιστια...αλλα τιποτα....προλαβα λοιπον και κρατησα ενα μικρο....μαλλον ειχα θεμα με τις λαμπες....και εκανα κατι απλο.....το πηρα και το εβαλα σε ενα πιατο....στο μπαλκονι....με κανονικο νερο....εχει τρελαθει....γουσταρει πολυ...και μεγαλωνει...αρα αυτο που καταλαβα ειναι οτι το μονο θεμα που εχουν ειναι το φως....θελουν πολυ....θελουν ηλιο....φυσικα παντα μιλαω για εμενα...σε καποιον αλλο δεν ξερω...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-01-13, 17:29
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια.....εγω εχω πανω κατω το ιδιο θεμα....εβαλα πιστια...αλλα τιποτα....προλαβα λοιπον και κρατησα ενα μικρο....μαλλον ειχα θεμα με τις λαμπες....και εκανα κατι απλο.....το πηρα και το εβαλα σε ενα πιατο....στο μπαλκονι....με κανονικο νερο....εχει τρελαθει....γουσταρει πολυ...και μεγαλωνει...αρα αυτο που καταλαβα ειναι οτι το μονο θεμα που εχουν ειναι το φως....θελουν πολυ....θελουν ηλιο....φυσικα παντα μιλαω για εμενα...σε καποιον αλλο δεν ξερω...
καλησπερα,αρα λες πως το προβλημα μας ειναι ο φωτισμος..να υποθεσω πως αν βαλω πιο ισχυρο φωτισμο και αναπτυχθουν τα επιφανειας (λεμε ΑΝ) τοτε με βαλισνεριες,ανουμπιες και εχινοδορους δε θα εχω προβλημα..η ανουμπια ηδη πχ αν βρισκεται σε σημειο που τη βλεπει το φως γεμιζει μαυρη αλγη..αν την βαλω σε αλλο σημειο επανερχεται.Και παλι ομως δεν ειμαι σιγουρη αν το καλοκαιρι θα τα καταφερουν τα πιστια..
κατι ακομα..το excel εχει παρατηρηθει να ''καιει'' τα συγκεκριμενα φυτα;εχω διαβασει περιπτωσεις που καταστρεφει βαλισνεριες (αλλα και παλι σιγουρο δεν ειναι).
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-01-13, 17:36
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

κοιτα να δεις....εγω μεσα εχω ανουβιες και java fern...αυριο με το καλο πρωτα ο θεος θα εχω νεο φωτιστικο....ακομα τα πιστια τα εχω εξω...αρα δεν μπορω να σου πω σιγουρα αν θα ειναι οκ...σε λιγες μερες μπορει να ξερω...αααα...δεν βαζω τιποτα στο νερο....ουτε λιπασμα ουτε τιποτα....μονο φως.....και νιτρικα 0...και μου σκανε ολα...αργα αλλα σκανε....σημερα ειδα νεα φυλα....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-01-13, 17:51
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα να δεις....εγω μεσα εχω ανουβιες και java fern...αυριο με το καλο πρωτα ο θεος θα εχω νεο φωτιστικο....ακομα τα πιστια τα εχω εξω...αρα δεν μπορω να σου πω σιγουρα αν θα ειναι οκ...σε λιγες μερες μπορει να ξερω...αααα...δεν βαζω τιποτα στο νερο....ουτε λιπασμα ουτε τιποτα....μονο φως.....και νιτρικα 0...και μου σκανε ολα...αργα αλλα σκανε....σημερα ειδα νεα φυλα....
αρα σ αυτη την περιπτωση ο φωτισμος ειναι που τα βοηθα..αν βαλεις το νεο σου φωτιστικο και δεις αναπτυξη με τα πιστια κανε ενα κοπο σε παρακαλω να μου πεις.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-01-13, 17:54
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

δεν ξερω αν ειναι καθαρα το φως....αλλα εγω αυτο πιστευω.....φυσικα καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο....παντως ναι, αν δω......θα σου πω...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-01-13, 17:56
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Αν δεν κάνω λάθος θέλει σκληρό νερό και όχι μαλακό....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-01-13, 17:58
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

ναι...ετσι ξερω και εγω...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-01-13, 18:27
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

ΚΗ 2 GH 4 με λιγο flurish οοοοποτε το θυμηθω και απο 3 φυτα φτασαμε αισιως πανω απο 100. Σε ~ 1,5 μηνα. Ειναι μονιμα κατω απο μια grolux ομως.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-01-13, 18:32
Το avatar του χρήστη Misirlis Aquarium
Misirlis Aquarium Ο χρήστης Misirlis Aquarium δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

ΥΓ στο ενυδρείο μου μπήκε φακη πρίν λιγο καιρο..και λογω νιτρικών (απο τα ταισματα) παροτι κανω συχνες αλλαγες κα8ε βδομαδα πετάω πολυ..παρα πολυ...

εγώ έχω καταλήξει ότι ακριβώς αυτο θέλει η πιστιά πολλά νιτρικά και πολλές αλλαγές νερού

Αν δεν κάνω λάθος θέλει σκληρό νερό και όχι μαλακό...

εγώ σε ph 6 δεν είχα πρόβλημα

+ η θερμοκρασία του υπερβολικού φωτισμού σε κλειστό καπάκι την καίει
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-01-13, 18:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIORGOS MISIRLIS
εγώ έχω καταλήξει ότι ακριβώς αυτο θέλει η πιστιά πολλά νιτρικά και πολλές αλλαγές νερού
Εβδομαδιαιες αλλαγες και εγω παντα κανω. Αλλα υπηρχε μια περιοδος, περιπου ενος μηνα, που ετρεχε μονο με ενα μικρο ψαρακι το ενυδρειο και μετρουσα το πολυ 5 νιτρικα. Και σε αυτη την περιοδο, οπως και οταν εβαλα περισσοτερα ψαρια, παλι δεν τα προλαβαινα. Οποτε βαζω το χερι στο νερο, το βγαζω με κολλημενες φακες και πιστια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIORGOS MISIRLIS
+ η θερμοκρασία του υπερβολικού φωτισμού σε κλειστό καπάκι την καίει
Τα 48w σε 60αρι ενυδρειο και αποσταση 3 περιπου εκατοστων απο τη σταθμη του νερου, τα εχουν κανει μεγαλα, καταπρασινα και παρα πολλα. Μαλιστα, επειδη ειναι χαμηλο το καπακι και οι λαμπες εχουν μπει με πατεντα, καποια στιγμη που ξεχαστηκα και εβαλα περισσοτερο νερο, ειδα την αλλη μερα οτι οι λαμπες ηταν μεσα στο νερο. Πιο κοντα δεν γινεται! (στεγανα τα ακριφυσια της hagen τελικα)

Ισως να παιζουν και αλλοι παραγοντες. Υπαρχουν ευκολα φυτα που πιανουν σε ολα τα ενυδρεια και σε καποια δεν προκειται να πιασουν ποτε. Οχι για καποια συγκεκριμενο λογο, αλλα δεν πιανουν. Νομιζω σε ολους εχει τυχει αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-01-13, 19:47
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων

Ισως να παιζουν και αλλοι παραγοντες. Υπαρχουν ευκολα φυτα που πιανουν σε ολα τα ενυδρεια και σε καποια δεν προκειται να πιασουν ποτε. Οχι για καποια συγκεκριμενο λογο, αλλα δεν πιανουν. Νομιζω σε ολους εχει τυχει αυτο.
Ακριβώς! Τι ποιό εύκολο φυτό απο τις βαλισνέριες. Φύτεψα ταυτοχρόνως δίπλα-δίπλα, πέντε φυτά και "έπιασαν " τα δυο!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-01-13, 20:38
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Βασιλη αν τις φυτεψεις πολυ κοντα εξαρχης τοτε δεν πιανουν. Εγω επιασα 5 ριζες και τις εβαλα κοντα κοντα και δεν επιασαν κιτρινισαν κλπ. Μολις τις μεταφυτεψα πηραν τα πανω τους και μια χαρα τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-01-13, 22:37
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη αν τις φυτεψεις πολυ κοντα εξαρχης τοτε δεν πιανουν. Εγω επιασα 5 ριζες και τις εβαλα κοντα κοντα και δεν επιασαν κιτρινισαν κλπ. Μολις τις μεταφυτεψα πηραν τα πανω τους και μια χαρα τωρα.
Αυτές που θα μου στείλεις θα πιάσουν που θα πάει...
Θα το εφαρμόσω αυτό που πες.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-01-13, 01:00
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
βαζεις λιπασματα;εχεις co2 ή δεν παιζει ρολο;
οι λαμπες σου ειναι οι αρχικες της juwel;
εχω co2 μπουκαλα,βαζω που και που λιπασματα και για λαμπες εχω μια juwel daylight 45w και μια sylvania grolux 45w.εβαλα αρχικα 4 πιστια και τωρα καθε βδομαδα η δινω αν τα θελει καποιος η τα πεταω γιατι μου καλυπτουν ολο το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-01-13, 01:39
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Εviva το θεμα με τα δικα σου επιφανειας δεν ειναι οι λαμπες,τα νιτρικα,οι θερμοκρασιες αλλα τα χρυσοψαρα σου.

Ειναι γνωστοι φαταουλες,τρωνε τα φυτα και σε οσα δεν τα τρωνε ολοκληρα τρωνε τις τρυφερες ριζες οποτε αυτα μετα απο λιγο καιρο πεθαινουν.

Οποτε οσο εχεις χρυσοψαρακια,μην κανεις τον κοπο και εξοδα να βαλεις φυτα επιφανειας.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-01-13, 01:52
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

α ναι!τωρα το ειδα οτι εχεις χρυσοψαρα!!!δεν χρειαζεται να το ψαξεις παραπανω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Skimmer επιφανειας? Eric Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 23-05-11 12:15
Ενα νεο φυτο επιφανειας Raven Αναγνωρίσεις φυτών 2 23-04-11 15:58
Φυτα επιφανειας Krisos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 24-05-09 14:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08533 seconds with 13 queries