Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-04-07, 14:38
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή Ενυδρείο "ξενοδοχείο" 30Lt

Το 15 λίτρων ενυδρείο που φιλοξενούσε 13 νεογέννητα Guppy είχε αρχίσει να δείχνει μικρό.... Σκεφτόμουν τί να κάνω όταν το βλέμμα μου έπεσε πάνω σε ένα μισοσπασμένο κομμάτι τζάμι στην αποθήκη. Πήρα το μέτρο και διαπίστωσα ότι έβγαινε ίσα ίσα ένα ενυδρείο 25Χ40Χ30 = 30 λίτρα και από τα περισσεύματα βγαίνουν και κόντρες!

Από την άλλη μεριά το ενυδρείο ήθελα να είναι όσο το δυνατό πιο εύκολο στην συντήρηση, και να φιλοξενεί εκεί ψάρια μέχρι να πάνε στον τελικό τους προορισμό - χάρισμα σε κάποιο φίλο ή σε κάποια από τα άλλα μου ενυδρεία. Ετσι αποφάσισα να γίνει "τύπου Αμβούργου".

Για ενίσχυση αλλα και για να μην φαίνονται οι όχι τόσο καθαρές κολλήσεις στις ακμές, κολλήθηκε εξωτερικά γωνιακό προφίλ αλουμινίου. Σαν κυκλοφορητής χρησιμοποιήθηκε το τμήμα της αντλίας από το φίλτρο ενός ενυδρείου carrefour 60 λίτρων. Περισσευμένο χαλαζιακό χαλίκι κόκκινου χρώματος (... ...) ενώ για να μην φαίνεται πολύ το μπλέ σφουγγάρι, ράφτηκαν επάνω του με πετονιά πλαστικά φυτά από ....τούρτα γενεθλίων του γιού μου!! Προστέθηκαν ακόμα 2 τεχνητά φυτά (για να μην δείχνει άδειο) συν ένα πήλινο καταφύγιο για τα ψάρια που προτιμούν την μοναξιά.
Για καπάκι ένα κομμάτι τζάμι που στις άκρες του κολλήθηκε αλουμινογωνία, και κοψίματα στις πίσω γωνίες του ώστε να περνούν τα καλώδια αντλίας και θερμοστάτη. Στην Πλάτη του ενυδρείου κολλήθηκαν δύο λωρίδες τζάμι πάνω στις οποίες στερεώθηκαν δύο πλαστικά σποτάκια με σφιγκτήρες , με οικονομικές λάμπες τύπου προβολέα 7W έκαστη (αγορασμένα από το ΙΚΕΑ).

Τέλος μπήκαν τα 13 νεογέννητα Guppy, ένας "γλύφτης" και μερικά κλαδέματα με κερατόφυλλο. ΄Ενα στρωμένο σφουγγάρι "στίφτηκε" στο ενυδρείο μπολιάζοντας το ενώ μερικές κεραμικές μπίλλιες πάλι από στρωμένο ενυδρείο πρόσθεσαν στο βιολογικό δυναμικό του ενυδρείο.

Το αποτέλεσμα δεν είναι - κατά την γνώμη μου κακό - αν αναλογιστεί κανείς ότι τα μόνα χρήματα που δαπανήθηκαν γι' αυτό το ενυδρείο είναι για τις λάμπες και τα αλουμίνια. Το σημαντικότερο από όλα είναι η εμπειρία που μου πρόσφερε στην κατασκευή του ενυδρείου κυρίως αλλά και στο ότι μου έδωσε το χώρο φιλοξενίας για ψάρια και κλαδέματα μέχρι να βρουν το "σπίτι" τους.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF0035.jpg
Εμφανίσεις:  534
Μέγεθος:  51,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF0051.jpg
Εμφανίσεις:  406
Μέγεθος:  62,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF0037.jpg
Εμφανίσεις:  438
Μέγεθος:  58,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF0050.jpg
Εμφανίσεις:  383
Μέγεθος:  48,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκέψη για DIY ενυδρείο "Π" Strahos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 08-03-06 01:38
Ενυδρείο που φιλοξενούσε "ασθενη", με τι να το πλύ Maverick Γλυκό νερό - Γενικά 3 21-01-05 12:01
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
Νέο ενυδρείο "up and running"... Fonamstel Γλυκό νερό - Γενικά 4 15-03-04 12:46
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02996 seconds with 14 queries