Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-02-11, 14:08
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή ηθικά διλήματα για να βάλουμε άγρια ψάρια

εδώ και πολύ καιρό θέλω αν φτιάξω ένα μεγάλο ενυδρείο για δίσκους και διαβάζοντας αυτό το ωραίο θέμα ενώ δεν είχα σκοπό να βάλω άγριους για ηθικούς λόγους με έβαλε σε πειρασμό να βάλω άγριους!Όταν λέω ηθικούς δεν αναφέρομαι στο θέμα της οικολογίας(καταστροφή περιβάλλοντος μιας και δεν πιστεύω ότι τα ενυδρεία μας καταστρέφουν το περιβάλλον άλλα πράγματα το καταστρέφουν) αλλά στο θέμα ότι προσωπικά δεν θα μπορούσα να στερήσω σε ένα πλάσμα, που έχει γεννηθεί στη φύση,την ελευθερία του για να το βάλω εγώ σε ένα ενυδρείο μιας και για μένα πιο σημαντικό πράγμα στους ανθρώπους είναι η ελευθερία άρα δεν είναι άσχημο να την στερούμε από αυτά τα ψάρια για να τα καμαρώνουμε εμείς? Φυσικά δεν αναφέρομαι στους εκτροφής δίσκους που έχουν γεννηθεί στην αιχμαλωσία και ίσα ίσα εμείς τους προσφέρουμε καλύτερες συνθήκες και που να τα ελευθερώναμε δεν θα επιβίωναν στην φύση αρκεί να μην εμπορευόμαστε εκτρώματα τύπου καρδούλας. Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-02-11, 14:41
Το avatar του χρήστη stefanos samos
stefanos samos Ο χρήστης stefanos samos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2010
Περιοχή: greece samos
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karrot Εμφάνιση μηνυμάτων
εδώ και πολύ καιρό θέλω αν φτιάξω ένα μεγάλο ενυδρείο για δίσκους και διαβάζοντας αυτό το ωραίο θέμα ενώ δεν είχα σκοπό να βάλω άγριους για ηθικούς λόγους με έβαλε σε πειρασμό να βάλω άγριους!Όταν λέω ηθικούς δεν αναφέρομαι στο θέμα της οικολογίας(καταστροφή περιβάλλοντος μιας και δεν πιστεύω ότι τα ενυδρεία μας καταστρέφουν το περιβάλλον άλλα πράγματα το καταστρέφουν) αλλά στο θέμα ότι προσωπικά δεν θα μπορούσα να στερήσω σε ένα πλάσμα, που έχει γεννηθεί στη φύση,την ελευθερία του για να το βάλω εγώ σε ένα ενυδρείο μιας και για μένα πιο σημαντικό πράγμα στους ανθρώπους είναι η ελευθερία άρα δεν είναι άσχημο να την στερούμε από αυτά τα ψάρια για να τα καμαρώνουμε εμείς? Φυσικά δεν αναφέρομαι στους εκτροφής δίσκους που έχουν γεννηθεί στην αιχμαλωσία και ίσα ίσα εμείς τους προσφέρουμε καλύτερες συνθήκες και που να τα ελευθερώναμε δεν θα επιβίωναν στην φύση αρκεί να μην εμπορευόμαστε εκτρώματα τύπου καρδούλας. Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας
αυτο ειναι σχετικο..........δεν το λεω μονο για σενα bocosta μην αρχησεις...
__________________
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΡΘΩΓΡΑΦΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΣΟΠΑΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-11, 14:49
Chaotica Ο χρήστης Chaotica δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-04-2010
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

κοιταξε να δεις , η δικια μου γνωμη ειναι πως αν μπορεις να διατηρησεις ενα αξιοπρεπες περιβαλλον για τα ψαρια σου , ειτε αυτα ειναι αγριοι δισκοι ειτε οχι , δε τηθεται θεμα συνηδεισης , τα ψαρια δεν εχουν την ιδια λογικη με τους ανθρωπους στο θεμα ελευθεριας, αν τρωνε, εχουν καθαρο νερο, μπορουν να αναπαραχθουν κ δεν κυνδηνευουν απο θηρευτες τοτε το " οικοσυστημα " π θα φτιαξεις πληρη τις προδιαγραφες ωστε να ψαρια σου να ειναι " ευτηχισμενα"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-02-11, 15:24
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chaotica Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιταξε να δεις , η δικια μου γνωμη ειναι πως αν μπορεις να διατηρησεις ενα αξιοπρεπες περιβαλλον για τα ψαρια σου , ειτε αυτα ειναι αγριοι δισκοι ειτε οχι , δε τηθεται θεμα συνηδεισης , τα ψαρια δεν εχουν την ιδια λογικη με τους ανθρωπους στο θεμα ελευθεριας, αν τρωνε, εχουν καθαρο νερο, μπορουν να αναπαραχθουν κ δεν κυνδηνευουν απο θηρευτες τοτε το " οικοσυστημα " π θα φτιαξεις πληρη τις προδιαγραφες ωστε να ψαρια σου να ειναι " ευτηχισμενα"
συμφωνώ το θέμα είναι ότι με τους άγριους όπως μπορεί να έχεις διαβάσει πέρα από τους μπλε και τους καφέ οι άλλοι πολύ δύσκολα αναπαράγονται ειδικά στους heckel έχουν γίνει ελάχιστες καταγραφές άρα όπως σωστά έγραψες μάλλον δεν τους προσφέρουμε τις ιδανικές συνθήκες.¶σε που για να φτιάξεις ένα αρκετά καλό (φυσικά ούτε καν πλησιάζουμε τις τιμές του κοπαδιού στη φύση όπως μπορεί να διάβασες στο θέμα που έβαλα πιο πάνω) κοπάδι με άγριους δίσκους θες ένα ενυδρείο 1000+ λίτρα και λίγα αναφέρω Πόσοι έχουν τέτοια ενυδρεία με άγριους δίσκους με ικανοποιητικό αριθμό σε ψάρια και σε λίτρα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-02-11, 15:31
Chaotica Ο χρήστης Chaotica δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-04-2010
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

υποκειμενικο πολυ αυτο π εγραψες, κ για τις αναπαραγωγες των δισκων αλλα κ για τον αριθμο του κοπαδιου, το κοπαδι στο ενυδρειο πρεπει να ειναι τετοιο ωστε κανενας δισκος να μην τρωει τοσο ξυλο ωστε να μην μπορει να αναπτυχθει ( γνωμη μου δλδ 8+ ψαρια ). αλλωστε ουτε τα αλλα κοπαδοψαρα π βαζουμε στα ενυδρεια ειναι σε ιδιους αριθμους οπως στη φυση, βλεπε νεον, καρδιναλιους κ αλλα τετρα, στη φυση ζουν σε χιλιαδες, εμεις βαζουμε 50 κ λεμε εχουμε καλο κοπαδι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-02-11, 15:57
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δισκοι ε ?
και αγριοι ?
ειχες ποτε δισκους ?
με τί ψαρακια εχεις ασχοληθει ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolis : 14-02-11 στις 18:09
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-02-11, 16:29
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
δισκοι ε ?
και αγριοι ?
ειχες ποτε δισκους ?
με τη ψαρακια εχεις ασχολιθει ?
Από ψάρια έχω ασχοληθεί με μονομάχο,guppy,cpd,cardinal,apistogramma viejita και από τύπους ενυδρείων φυτεμένα(μονομάχο,guppy,cpd) ,βιοτοπικό νότιας Αμερικής(cardinal,apistogramma viejita).
Όσο για τους δίσκους δεν έχω ασχοληθεί ούτε με εκτροφής ούτε με άγριους.
Αλλά αυτό που θέλω να θίξω σε αυτό το θέμα δεν είναι το ότι θέλω να ασχοληθώ με δίσκους(που πράγματι θέλω να κάνω) και πως θα τους διατηρήσω αλλά με το ηθικό του να διατηρείς σε ένα ενυδρείο πχ 500λ άγριους δίσκους
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-02-11, 16:31
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

συμφωνω με τις ερωτησεις του χαρη
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-02-11, 16:32
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

μη κανεις το λαθος και ξεκινισεις με αγρια ψαρια ενω δε ξερεις καν αυτα τα ψαρια
θα κλαις και τα ψαρια και τα λευτα που εδωσες και ειναι πολλα 200 το κομματι φτηνα φτηνα + α\ο +++++++
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-02-11, 16:37
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chaotica Εμφάνιση μηνυμάτων
υποκειμενικο πολυ αυτο π εγραψες, κ για τις αναπαραγωγες των δισκων αλλα κ για τον αριθμο του κοπαδιου, το κοπαδι στο ενυδρειο πρεπει να ειναι τετοιο ωστε κανενας δισκος να μην τρωει τοσο ξυλο ωστε να μην μπορει να αναπτυχθει ( γνωμη μου δλδ 8+ ψαρια ). αλλωστε ουτε τα αλλα κοπαδοψαρα π βαζουμε στα ενυδρεια ειναι σε ιδιους αριθμους οπως στη φυση, βλεπε νεον, καρδιναλιους κ αλλα τετρα, στη φυση ζουν σε χιλιαδες, εμεις βαζουμε 50 κ λεμε εχουμε καλο κοπαδι
τα tetra μπορούν και αυτά να μπουν σε αυτό το θέμα αλλά να είναι άγρια(μιας και πολλά πλέον tetra είναι εκτροφής ) όπως και όλα τα άγρια είδη ψαριών.Απλά αφορμή ήταν οι δίσκοι λόγο του θεάματος που έβαλα πιο πάνω και που μου άρεσε πολύ αλλά και λόγο μεγέθους του ψαριού μιας και ένα κοπάδι δίσκων χρειάζεται πολύ μεγάλο ενυδρείο σε σχέση με ένα κοπάδι τέτρας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-02-11, 16:42
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δε καταλαβαινω το λογο να παρεις αγρια ψαρια εχει εκτροφης που βγαζουν αγρια χρωματα
αλενκερ τεφε σανταρεμ
και θα ειναι και ποιο καλοι μορφολογικα μικρα ματια στρωγκυλοι χωρις καρουμπαλα και αρκετα φτηνοτεροι 25-30 ευρο και σε 500 λιτρα βαζεισ μια 10 ρια απο μικρα τα μεγαλονεις εσυ και θα γινουν και κουταβια

ενω τα αγρια αστο θα το μετανιωσεις ιδικα στην αρχη με το παραμικρο θα κοπανιουντε στα τζαμια για πλακα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-02-11, 16:52
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
μη κανεις το λαθος και ξεκινισεις με αγρια ψαρια ενω δε ξερεις καν αυτα τα ψαρια
θα κλαις και τα ψαρια και τα λευτα που εδωσες και ειναι πολλα 200 το κομματι φτηνα φτηνα + α\ο +++++++
περίπου(βέβαια το περίπου έχει μεγάλη διαφορά από την πραγματικότητα) το τι χρειάζεται ένας δίσκος το ξέρω όπως επίσης και πόσο κάνει ένας άγριος δίσκος (αν και προσωπικά δεν με ενδιαφαίρουν τόσο τα χρήματα όταν εξαιτίας αμέλειας δικής μου πεθάνει το ψάρι ).Επίσης θα τονίσω ότι άμα ξεκινήσεις με δίσκους ή με άγριους θα ξεκινήσεις ή με εκτροφής μιας και άμα ξεκινήσεις με εκτροφής μετά θα πρέπει να κάνεις απολύμανση(λόγο ασθενειών και για τον ίδιο λόγο που δεν βάζουμε και εκτροφής με άγριους μαζί) στη γυάλα για να βάλεις άγριους και είναι μια διαδικασία
αλλά ξανατονίζω στο θέμα αυτό θέλω να συζητήσουμε το ηθικό του να διατηρείς ένα άγριο είδος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
δε καταλαβαινω το λογο να παρεις αγρια ψαρια εχει εκτροφης που βγαζουν αγρια χρωματα
αλενκερ τεφε σανταρεμ
και θα ειναι και ποιο καλοι μορφολογικα μικρα ματια στρωγκυλοι χωρις καρουμπαλα και αρκετα φτηνοτεροι 25-30 ευρο και σε 500 λιτρα βαζεισ μια 10 ρια απο μικρα τα μεγαλονεις εσυ και θα γινουν και κουταβια

ενω τα αγρια αστο θα το μετανιωσεις ιδικα στην αρχη με το παραμικρο θα κοπανιουντε στα τζαμια για πλακα
και όμως πάρα πολύ προτιμάνε για τους δικούς τους λόγους τους άγριους...πχ γλώσσα του σώματος,φυσική ομορφιά και άλλα.

θα διαφωνήσω όμως και μαζί σου σε αυτό που λες με τα μικρά μάτια και με το πιο ωραίο σχήμα μιας και το θεωρώ λίγο ματαιόδοξο να επιζητάμε το τέλειο ψάρι οι άνθρωποι .Μιας και το τέλειο ψάρι το βγάζει μόνο η φύση και όχι ο άνθρωπος.Αυτό που με ενδιαφέρει δεν είναι το πως το βλέπω εγώ(μικρά μάτια,τέλειο σχήμα) αλλά το πως είναι το ίδιο το ψάρι και αισθάνεται

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη karrot : 13-02-11 στις 16:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-02-11, 16:55
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Για να κατανοησεις τον τροπο που μπορουν να επιβιωσουν και να ειναι ευτυχισμενοι οι αγριοι δισκοι σε ενα ενυδρειο θα πρεπει πρωτα να εχεις περασει με επιτυχια απο τους εκτροφης!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-02-11, 16:56
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karrot Εμφάνιση μηνυμάτων
περίπου(βέβαια το περίπου έχει μεγάλη διαφορά από την πραγματικότητα) το τι χρειάζεται ένας δίσκος το ξέρω όπως επίσης και πόσο κάνει ένας άγριος δίσκος (αν και προσωπικά δεν με ενδιαφαίρουν τόσο τα χρήματα όταν εξαιτίας αμέλειας δικής μου χάσω το ψάρι).Επίσης θα τονίσω ότι άμα ξεκινήσεις με δίσκους ή με άγριους θα ξεκινήσεις ή με εκτροφής μιας και άμα ξεκινήσεις με εκτροφής μετά θα πρέπει να κάνεις απολύμανση(λόγο ασθενειών και για τον ίδιο λόγο που δεν βάζουμε και εκτροφής με άγριους μαζί) στη γυάλα για να βάλεις άγριους και είναι μια διαδικασία
αλλά ξανατονίζω στο θέμα αυτό θέλω να συζητήσουμε το ηθικό του να διατηρείς ένα άγριο είδος.
δε το εχεις φανταστει τι χρειαζετε αν δε το δεις εχω 11 ειναι σα να εχω 11 διαφορετηκα ειδη ψαριων ο καθε ενας διαφορετηκος
αμελεια δε θα το ελεγα αμελεια ειναι σα να σου δωσο λιγο c4 και εναν πυροκροτητη να τα συνδεσεις ενω δεν εχεις ιδεα
οσο για την απολημανση σιγα ππ και καθαρισες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-02-11, 17:17
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
δε το εχεις φανταστει τι χρειαζετε αν δε το δεις εχω 11 ειναι σα να εχω 11 διαφορετηκα ειδη ψαριων ο καθε ενας διαφορετηκος
αμελεια δε θα το ελεγα αμελεια ειναι σα να σου δωσο λιγο c4 και εναν πυροκροτητη να τα συνδεσεις ενω δεν εχεις ιδεα
οσο για την απολημανση σιγα ππ και καθαρισες
υποθέτουμε πως ξέρουμε να διατηρούμε άγριος δίσκους....εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ ηθικό να στερείς από τα άγρια ψάρια την ελευθερία για να μπορούμε εμείς να απολαμβάνουμε την φυσική ομορφιά και την φυσική συμπεριφορά μιας και ότι και να κάνουμε αυτά που τους προσφέρει η φύση εμείς δεν μπορούμε να τους τα προσφέρουμε....

ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πω μιας και δεν θέλω τώρα να ακούσω απόψεις πως είναι να διατηρείς έναν εκτροφής και έναν άγριο και με τι πρέπει να ασχοληθείς πρώτα και γιατί
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-02-11, 01:06
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Κάνεις ένα βασικό λάθος .... οι δίσκοι είτε εκτροφής, είτε "άγριοι" ... τα ίδια λίτρα χρειάζονται. Το ότι βλέπεις κάποιους να βάζουν δίσκους σε 200 λίτρα είναι απλά κάκιστη επιλογή.
2. Είναι αρκετά τα είδη που έρχονται από τα ποτάμια ή τις λίμνες ... γιατί κόλλησες στους δίσκους;
Αν υπάρχει λοιπόν ηθικό δίλημμα ... είναι για όλα τα "άγρια" είδη.-
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-02-11, 17:41
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Κάνεις ένα βασικό λάθος .... οι δίσκοι είτε εκτροφής, είτε "άγριοι" ... τα ίδια λίτρα χρειάζονται. Το ότι βλέπεις κάποιους να βάζουν δίσκους σε 200 λίτρα είναι απλά κάκιστη επιλογή.
2. Είναι αρκετά τα είδη που έρχονται από τα ποτάμια ή τις λίμνες ... γιατί κόλλησες στους δίσκους;
Αν υπάρχει λοιπόν ηθικό δίλημμα ... είναι για όλα τα "άγρια" είδη.-
ναι φυσικά και αναφέρομαι σε όλα τα άγρια είδη απλά αφορμή ήταν οι δίσκοι λόγο του ωραίου θέματος που που διάβασα γι'αυτούς στην αρχή .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-02-11, 18:08
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ηθικοτατο - τα αγρια ψαρια (παιρνοντας ως δεδομενο οτι τηρουνται οι απαιτησεις τους - πραγμα που δεν ειναι το θεμα της συζητησης) εχουν πολυ περισσοτερες πιθανοτητες επιβιωσης χωρις θηρευτες - και δεν εχουν την αισθηση της "ελευθεριας", απλα τις απαιτησεις τους.
Ακομα καλυτερα θα ηταν να φιλοξενηθουν F1 η F2 (απ ευθειας απόγονοι αγριων πρωτης η δευτερης γενιας χωρις προσμιξεις).
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-02-11, 13:24
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηθικοτατο - τα αγρια ψαρια (παιρνοντας ως δεδομενο οτι τηρουνται οι απαιτησεις τους - πραγμα που δεν ειναι το θεμα της συζητησης) εχουν πολυ περισσοτερες πιθανοτητες επιβιωσης χωρις θηρευτες - και δεν εχουν την αισθηση της "ελευθεριας", απλα τις απαιτησεις τους.
σε αυτό που λες με τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής θα διαφωνήσω μιας και η μακροζωία δεν σημαίνει ότι έχει ζήσει και ωραία κάποιος.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-02-11, 15:17
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karrot Εμφάνιση μηνυμάτων
σε αυτό που λες με τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής θα διαφωνήσω μιας και η μακροζωία δεν σημαίνει ότι έχει ζήσει και ωραία κάποιος.
ενω αμα τον ψωφισεις γρηγορα παει να πι οτι εζησε καλα ????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-02-11, 15:40
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εξαρταται πως βλεπει κανεις το "ωραια". Στην περιπτωση των ψαριων, (παντα παιρνοντας ως δεδομενο οτι τηρουνται οι απαιτησεις τους) ωραια ειναι να μην κινδυνευουν απο θηρευτές, και να βρισκουν φαγητο συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-02-11, 15:48
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ενω αμα τον ψωφισεις γρηγορα παει να πι οτι εζησε καλα ????
Δεν νομιζω να ειχες την ιδια αποψη εαν δεν διατηρουσες δισκους.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-02-11, 15:51
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

φιλε εισαι ακυρος τελειος

ολα τα ψαρια ειναι ψαρια και εσυ υπευθηνος για αυτα αφου τα κρατας στην κατωχη σου τωρα αν ειναι δισκος νεον η γκαπι δεν αλλαζει τιποτα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-02-11, 16:37
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

ωραία και ένας φυλακισμένος(εφόσον έχει τις ιδανικές συνθήκες που είναι καθαριότητα,φαγητό)γιατί είναι τόσο χάλια εφόσον τα έχει όλα καλά
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-02-11, 16:38
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Μωρέ οι φυλακισμένοι αυτή την περίοδο, περνάνε πολύ καλύτερα από πολλούς ελεύθερους............
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-02-11, 16:39
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομιζω να ειχες την ιδια αποψη εαν δεν διατηρουσες δισκους.
διατηρώ άλλα ψάρια(εκτροφής πάντα)και το θέμα όπως είπα πιο πάνω δεν είναι θέμα δίσκων.
και θα θέσω ένα ερώτημα όπως και πιο πάνω γιατί τα άγρια ψάρια με πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα τους δίσκους αναπαράγονται πάρα πολύ δύσκολα στα ενυδρεία μας?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-02-11, 16:42
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karrot Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραία και ένας φυλακισμένος(εφόσον έχει τις ιδανικές συνθήκες που είναι καθαριότητα,φαγητό)γιατί είναι τόσο χάλια εφόσον τα έχει όλα καλά
φιλε εισαι λαθος
αλλα αφου εχεις αυτη την αποψη ας μη συζηταμε αλλο και να αφυσεις τους αγριους δισκους εκει που ανηκουν και γενικα ολα τα αγρια και τα εκτροφης ψαρακια

εχει κατι ψαρακια ρομποτ φανταστηκα δε ψωφανε κι ολλας ε και αμα ψοφισουν αλλαζεις μπαταριες και καθαρησες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karrot Εμφάνιση μηνυμάτων
διατηρώ άλλα ψάρια(εκτροφής πάντα)και το θέμα όπως είπα πιο πάνω δεν είναι θέμα δίσκων.
σε μενα το λεει
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 15-02-11 στις 16:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-02-11, 16:56
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε εισαι λαθος
αλλα αφου εχεις αυτη την αποψη ας μη συζηταμε αλλο και να αφυσεις τους αγριους δισκους εκει που ανηκουν και γενικα ολα τα αγρια και τα εκτροφης ψαρακια
αφού είμαι λάθος δικαιολόγησε το......το έχω συζητήσει το θέμα αυτό το θέμα της διατήρησης άγριων ειδών με αρκετό κόσμο και συμφωνούν μαζί μου
και μπορεί να είναι ένα ακραίο παράδειγμα αυτό που χρησιμοποιώ με τις φυλακές αλλά κάπως έτσι είναι τουλάχιστον έτσι είναι στο μυαλό μου.Επίσης στις φυλακές (εφόσον λειτουργούσαν σωστά) δεν έχει θηρευτές σε σχέση με την ζωή έξω αλλά προτιμάμε τη ζωή έξω από αυτές και θεωρητικά μπορούν να σου προσφέρουν μακροζωία σε πολύ πιο ήρεμες συνθήκες αλλά μάλλον δεν είναι τόσο ευχάριστη αυτή η ζωή μέσα στις φυλακές
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-02-11, 17:40
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

διαβαζεις τη γραφεις ?
μιπος εχεις μπερδευτει λιγο
αλλο ανθρωπος αλλο ψαρι
οσο για τη φυλακη που λες υπαρχουν χομπιστες που αναπαραγουν ειδη που εκει που ζουν εχουν εξαφανιστει

αν και αυτο δεν σου κανει για παραδειγμα πανε αγωρασε ενα κομματι απο τον αμαζωνιο (εχεις λευτα εσυ ) βγαλε τα πιρανια εξω και ολλους τους θυρευτες και τοτε θα εχεις ευτηχησμενα ψαρια και δε θα θες φιλτρα ρευμα και αλλαγες νερου θα ειναι ολα αυτοματα
. . . .
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-02-11, 18:35
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εφοσον βλεπεις ενα ενυδρειο σαν φυλακη ... τοτε δε θα πρεπει να εχεις καν ουτε ψαρια εκτροφης και να προσπαθεις να πεισεις και τους αλλους να μην τα εχουν!!

Για μενα δεν υπαρχουν διλημματα (ποσο μαλλον ηθικα) - εχει σχεση με το πως βλεπεις τα πραγματα ... Αν πχ δεν σου αρεσει το κρεας και πιστευεις οτι κακως καταναλωνουμε τα ζωα ... τοτε θα γινεις χορτοφαγος! Δεν χωραει κανενα διλημμα απλα πραττεις συμφωνα με τα πιστευω σου!

Για να καταλαβω την εννοια της ηθικης (οπως την αντιλαμβανεσαι) θα ηθελα να μου απαντησεις σε μια ερωτηση ... Πες οτι σου αρεσουν οι τσιπουρες ... Ποιο θεωρεις ανηθικο: Να φας μια τσιπουρα που εχεις πιασει εσυ? Να φας μια τσιπουρα που θα αγορασεις απο καποιο ψαρα? Να φας μια τσιπουρα απο ενα ιχθυοτροφειο? Η να φας μια που την εχεις πιασει μικρη, την μεγαλωσες στο ενυδρειο σου και μετα την εριξες στο τηγανι?

Αν θεωρεις ανηθικο να τρως τσιπουρες ... τοτε ολοι οι παραπανω τροποι ειναι εξισου ανηθικοι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Να βάλουμε ενα ροοστάτη? drbig DIY . Φτιάχτο μόνος σου 51 13-02-11 15:52
co2 + ψάρια???? zak Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 28-10-09 00:14
Νέα αρχή σε ενυδρείο 100 λίτρων με τροπικά (άγρια-ημιάγρια) corduroy27 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 8 28-04-09 00:29
Πως Διώχνω Ψάρια...? yiannisnik Αρχάριοι γλυκού νερού 2 30-04-07 12:56
Ψάρια? Filippos Γλυκό νερό - Γενικά 2 24-03-04 16:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09495 seconds with 13 queries