Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 27-10-10, 04:43
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή Αποριες-Αρχαριος

Δεν ξερω πως να ξεκινησω γιατι εχω να πω πολλα.
Ας κανω μια περιληψη των αποριων μου.
Καταρχην καλησπερα και συγχαρητηρια για το υπεροχο,κατατοπιστικοτατο και χρησιμο φορουμ.Εχοντας ασχοληθει παλαιοτερα μ ενα ενυδρειο 54 λιτρων(πριν 6-7 χρονια) αποφασισα να επιστρεψω και να σας γραψω εχοντας διαβασει τους τελευταιους τρεις μηνες σχεδον ολο το φορουμ οσο αφορα το στρωσιμο,την ψαροσυνθεση,τα ευκολα και δυσκολα φυτα κλπ κλπ.Με το προηγουμενο ενυδρειο ειχα πληρη απογοητευση καθοτι δεν ηξερα τιποτα και τωρα εχω καταλαβει οτι το petshop που ψωνιζα απλα με κοροιδευε.
Αυτες τις μερες θα κανω αγορα ενυδρειου 100 λιτρων περιπου με φωτισμο δυο λαμπες Τ8 οπως μου ειπε ο υπαλληλος και εναν θερμοστατη.
Πριν αρχισω τις δικες μου αποριες να σας πω το εξης.Μ ενδιαφερει το ενυδρειο μου να ειναι πυκνοφυτεμενο,κοινωνικο μα πανω απ ολα YΓΙΕΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ.Πρωτα μ ενδιαφερουν αυτα και σε τελευταιο σταδιο αν θα ειναι ομορφα τα ψαρια μου.
Για να πω και τι μου αρεσει παντως θα προτιμουσα ενα συνυασμο απο αρλεκινους και γατοψαρα,μιας και οι συνθηκες του νερου ειναι πανω κατω ιδιες.Γενικοτερα τα κοπαδοψαρα με εχουν τραβηξει πιο πολυ.Εχω διαβασει βεβαια οτι δεν ενδεικνειται τοσο για αρχαριους αφου απαιτουν χαμηλο PH καθως και συσκευη αντιστροφης οσμωσης(ειναι λιγο ακριβη που ρωτησα(100ευρω?)).Αν ξεκινησω με guppys(αφου ειναι για αρχαριους) με τι αλλο θα μπορουσα να τα συνδυασω..
Επισης εχω αποφασισει να αγορασω εξωτερικα φιλτρο και εδω θελω τη βοηθεια σας να μου προτεινετε καποια.
Οσο αφορα τα φυτα,επειδη ειδα μια λιστα με ευκολα θα χρειαστω και υποστρωμα?Θα χρειαστω και CO2?o φωτισμος ποσο σημασια εχει.?Σ αυτα εχω μπλεχτει λιγο.Νομιζω τα φυτα μπορω να τα βαλω απο την πρωτη μερα σωστα..?

Τελος εδω παραγγειλει απο ebay τα υγρα τεστ της ΑPI και θα ξεκινησω το στρωσιμο με αμμωνια.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας και σορρυ αν φανηκα κουραστικος.\

Κωστας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-10-10 στις 23:15
Απάντηση με παράθεση
  #151  
Παλιά 28-11-10, 22:57
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

εννοεις οτι δειχνει πιο φυσικο..?γιατι δεν το πιασα...
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 28-11-10, 23:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οτι ζωντανευει κυριολεκτικα.
Μεσα στη μπιχλα υπαρχει ζωη.
Μικροοργανισμοι.
Το ενυδρειο (φιλτρο, βυθος, διακοσμητικα, ολες οι επιφανειες) θεωρειται στρωμενο και ωριμο οταν ειναι "ζωντανο", γεματο μικροργανισμους, σκουληκακια, σαλιγκαρακια κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 28-11-10, 23:11
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

ok τοτε αφου ειναι καλο αυτο χαιρομαι...
απλα απο ενυδρεια που εχω δει σε φωτογραφιες κλπ τετοια μπιχλα δεν φαινεται...τεσπα...
σπυρο η αμμωνια παραμενει στα 0-0,25..περιμενω να δω πως θα παει..?
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 28-11-10, 23:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ενυδρειο δεν ειναι μια φωτογραφια, ή ενας πινακας ζωγραφικης.
Οταν ξεκινησα το χομπι νομιζα οτι οσο πιο καθαρο ειναι το φιλτρο τοσο καλυτερα.
Μετα καταλαβα οτι η "βρωμια" κραταει καθαρο το νερο και υγειη τα ψαρια.
Δεν εννοω φυσικα να εχεις ενα ενυδρειο βουρκο, αλλα το πεντακαθαρο λαμπίκο ενυδρειο θα βγαλει προβληματα.
(Εκτος κι αν μιλαμε για γυμνο ενυδρειο μονο τζαμια).
Μια μεση κατασταση ειναι η καλυτερη επιλογη κατα τη γνωμη μου.

Αν κανεις λιγη υπομονη, θα καθαρισει "οσο πρεπει" απο μονο του.
Αν ειναι περισσοτερο απ'οσο "πρεπει", τοτε θα επεμβουμε.
-------------------------
Μη ξεχνας επισης οτι στις φωτογραφιες μπαινουν και νεοστημενα αστρωτα ενυδρεια μονο για μια φωτογραφια του στησιματος. Τι βρωμια (ζωντανη) να εχουν?
Αλλα ωριμα ενυδρεια θα κλαδευτουν, θα "συγυριστουν", θα καθαριστουν τζαμια, αλγες, βυθος, θα γινει μια αλλαγη νερου κλπ και θα νομιζεις οτι ειναι παντα ετσι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 28-11-10 στις 23:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 28-11-10, 23:35
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

οκκ εγω πως θα συμπερανω αν εινα παραπανω απ οσο πρεπει..?
αλλαγη νερου να κανω σε μια εβδομαδα?
προτεινεις να μη βαλω σκουπα βυθου?αν οχι ποτε?

μαζι με ολα αυτα γιατι μονο ερωτησεις κανω θελω να σου ξαναπω ενα τεραστιο ευχαριστω γιατι καταλαβαινεις οτι αν δεν υπηρχε το φορουμ θα τα ειχα κανει θαλασσα.
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 29-11-10, 00:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
οκκ εγω πως θα συμπερανω αν εινα παραπανω απ οσο πρεπει..?
αλλαγη νερου να κανω σε μια εβδομαδα?
προτεινεις να μη βαλω σκουπα βυθου?αν οχι ποτε?

μαζι με ολα αυτα γιατι μονο ερωτησεις κανω θελω να σου ξαναπω ενα τεραστιο ευχαριστω γιατι καταλαβαινεις οτι αν δεν υπηρχε το φορουμ θα τα ειχα κανει θαλασσα.
Θα βαλεις φωτογραφιες
Αλλαγη σε μια εβδομαδα καλως εχοντων ..
Θα δουμε για σκουπα μετα την αλλαγη και τις φωτο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 29-11-10, 00:29
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

βαλε μια σκουπα μονο καλο θα κανεις
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 29-11-10, 16:18
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Παει μπερδευτηκα τωρα
-------------------------
τριτη μερα σημερα με τα δυο ψαρια
αμμωνια 0-0,25
nO3 0
NO2 0
αν δεν ειχε στρωσει το φιλτρο δεν θα ειχα ηδη παραπανω αμμωνια..?
μου κανει εντυπωσει που μετραω νο3=0
μπορει να ειναι εξαιτιας των φυτων.?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquahobby : 29-11-10 στις 16:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 29-11-10, 17:21
Το avatar του χρήστη Big Al
Big Al Ο χρήστης Big Al δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Αυτο το Θεμα ειναι πραγματικα ΟΤΙ καλυτερο για εναν αρχαριο!!! Μπραβο στον creator!!!!

Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 29-11-10, 17:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
τριτη μερα σημερα με τα δυο ψαρια
αμμωνια 0-0,25
nO3 0
NO2 0
αν δεν ειχε στρωσει το φιλτρο δεν θα ειχα ηδη παραπανω αμμωνια..?
μου κανει εντυπωσει που μετραω νο3=0
μπορει να ειναι εξαιτιας των φυτων.?
Ναι μπορει να ειναι μηδενικα τα ΝΟ3 απο τα φυτα.

Το μπουκαλακι του τεστ, οταν μετρας και κοιτας το χρωματισμο, το κρατας μπροστα απο το ασπρο φοντο του χαρτιου της APi με τις τιμες, εχωντας και δυνατο φως στο δωματιο?
Ετσι συγκρινεις σωστα το χρωμα.
Παει να γινει λαχανι απο κιτρινο, γιαυτο λες "αμμωνια 0-0,25"?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 30-11-10, 12:33
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

akrivws etsi delta.katw apo to fws kai panw sto aspro fonto.
nai opws to les.einai kitrino kai paei na ginei laxani..
den kserw an prepei na kanw kati.sigritika me nero vrisis an kanw to test exoun elaaaxisth diafora.
-------------------------
Καπου διαβασα επισης οτι τα πολλα περιττωματα που μπορει να ''κατσουν'' στο βυθο μπορει να απελευθερωσουν δηλητηριωδης ουσιες..εμενα και τα δυο παντως φαινεται να τα κανουν αφθονα.
πολλες φορες εχω παρατηρησει να κρεμεται σαν κλωστη..
-------------------------
Κι αλλη απορια αν και δεν μου εχουν λυθει οι προηγουμενες.εχω το sera florena.να ριξω?η μπορει να επηρεασει τα ψαρια τωρα που ειναι αρχη...?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquahobby : 30-11-10 στις 12:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 30-11-10, 12:55
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Καπου διαβασα επισης οτι τα πολλα περιττωματα που μπορει να ''κατσουν'' στο βυθο μπορει να απελευθερωσουν δηλητηριωδης ουσιες..εμενα και τα δυο παντως φαινεται να τα κανουν αφθονα.
πολλες φορες εχω παρατηρησει να κρεμεται σαν κλωστη..

Αυτό μου έχει κάνει και εμένα εντύπωση στα γκάπυ. Δεν λερώνουν πάρα πολύ σχετικά με το μέγεθός τους; Και αυτά τα περιττώματα πρέπει να μαζεύονται με σκούπα βυθού;
-------------------------
Σόρρυ για το προηγούμενο μήνυμα που δεν φαίνεται σωστά η παράθεση. Έσβησα τη σήμανση κατά λάθος, ευτυχώς το μήνυμα στο οποίο αναφέρομαι είναι από πάνω. Και κάτι άλλο: το γεγονός ότι το ενυδρείο αυτό έχει λίγη αμμωνία δεν σημαίνει ότι είναι ακόμη άστρωτο;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasiliki : 30-11-10 στις 12:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 30-11-10, 12:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
akrivws etsi delta.katw apo to fws kai panw sto aspro fonto.
nai opws to les.einai kitrino kai paei na ginei laxani..
den kserw an prepei na kanw kati.sigritika me nero vrisis an kanw to test exoun elaaaxisth diafora.
-------------------------
Καπου διαβασα επισης οτι τα πολλα περιττωματα που μπορει να ''κατσουν'' στο βυθο μπορει να απελευθερωσουν δηλητηριωδης ουσιες..εμενα και τα δυο παντως φαινεται να τα κανουν αφθονα.
πολλες φορες εχω παρατηρησει να κρεμεται σαν κλωστη..
-------------------------
Κι αλλη απορια αν και δεν μου εχουν λυθει οι προηγουμενες.εχω το sera florena.να ριξω?η μπορει να επηρεασει τα ψαρια τωρα που ειναι αρχη...?
Τα περιττωματα ειναι "δηλητηριωδης" αλλα γιαυτο υπαρχει το βιολογικο φιλτρο.
Τα ψαρια βγαζουν ρυπους με τα περιττωματα, αλλα τα περισσοτερα προερχονται απο τα βραγχια τους και δεν τα βλεπεις καν.

Τα περιττωματα μονο αν ειναι διαφανη και κρεμονται σαν κλωστες ειναι κακο σημαδι για βακτηριακη λοιμωξη. Αν ειναι χρωματισμενα ειναι απο το πολυ φαι.
Το ενυδρειακα (τουλαχιστον) λιπασματα ειναι μελετημενα (σε σωστες δοσολογιες) να ειναι φιλικα προς τα ψαρια. Προσοχη μπορει να θελουν σε πιο ευαισθητους οργανισμους.
Παντως σε νεα ενυδρεια δεν βαζουμε αμεσως λιπασματα ή βαζουμε το πολυ πολυ κατι "ελαφρυ" οπως ενα γενικο λιπασμα ιχνοστοιχειων.
Οι αλλαγες του νερου δινουν στο νεο ενυδρειο, τα απαραιτητα συστατικα για τα (ευκολα-μετρια τουλαχιστον) φυτα.
Εχεις καποιο προβλημα μα τα φυτα? Συνηθως στην αλλαγη περιβαλλοντος παρουσιαζουν παροδικα καποια προβληματα, ιδιως οταν ειναι εταιρειας που τα καλλιεργει εκτος νερου (emersed)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 30-11-10, 13:16
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

κωστα τι ψαρια εβαλες?
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 30-11-10, 16:52
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα περιττωματα ειναι "δηλητηριωδης" αλλα γιαυτο υπαρχει το βιολογικο φιλτρο.
Τα ψαρια βγαζουν ρυπους με τα περιττωματα, αλλα τα περισσοτερα προερχονται απο τα βραγχια τους και δεν τα βλεπεις καν.

Τα περιττωματα μονο αν ειναι διαφανη και κρεμονται σαν κλωστες ειναι κακο σημαδι για βακτηριακη λοιμωξη. Αν ειναι χρωματισμενα ειναι απο το πολυ φαι.
Το ενυδρειακα (τουλαχιστον) λιπασματα ειναι μελετημενα (σε σωστες δοσολογιες) να ειναι φιλικα προς τα ψαρια. Προσοχη μπορει να θελουν σε πιο ευαισθητους οργανισμους.
Παντως σε νεα ενυδρεια δεν βαζουμε αμεσως λιπασματα ή βαζουμε το πολυ πολυ κατι "ελαφρυ" οπως ενα γενικο λιπασμα ιχνοστοιχειων.
Οι αλλαγες του νερου δινουν στο νεο ενυδρειο, τα απαραιτητα συστατικα για τα (ευκολα-μετρια τουλαχιστον) φυτα.
Εχεις καποιο προβλημα μα τα φυτα? Συνηθως στην αλλαγη περιβαλλοντος παρουσιαζουν παροδικα καποια προβληματα, ιδιως οταν ειναι εταιρειας που τα καλλιεργει εκτος νερου (emersed)
οκ θα χρησιμοποιησω αργοτερα το λιπασμα.τα φυτα φαινονται να πηγαινουν καλα.οι ανουμπιες εχουν πεταξει ολες απο 1-2 φυλλα και ενα Ceratopteris thallictroides που εχω εχει αναπτυχθει αρκετα.
μονο η μια ανουμπια φαινεται σαν να εχει σαπισει ενα φυλλο της το οποιο εχω ανοιξει νεο thread στην κατηγορια ''ενυδρεια με φυτα'' για το αν πρεπει να κοπει η οχι.θα τα δειτε και αναλυτικα στην παρουσιαση που θα κανω.επειδη διαβαζω πολλα για τα μολυ ποια ειναι η σκληροτητα που πρεπει να εχω.μονο εκει νομιζω ειμαι εκτος οριων οπου αυτη τι στιγμη μετραω 10 και KH 7.
οσο παει οι αποριες μεγαλωνουν...οχι οτι δεν μ αρεσει φυσικα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
κωστα τι ψαρια εβαλες?
δυο μολλυ αρσενικα τα οποια φαινονται να πηγαινουν καλα.αρχαριος μεν χωρις εμπειρο ματι αλλα φαινονται καλα.καλο θα ηταν αν μπορουν τα παιδια απο εδω να μας πουν καποια κριτηρια που να δειχνουν οτι τα ψαρια ειναι υγιη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquahobby : 30-11-10 στις 16:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 30-11-10, 16:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα Molly θελουν σκληρο νερο και ψηλο πεχα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 30-11-10, 17:02
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Molly θελουν σκληρο νερο και ψηλο πεχα
αρα σπυρο πρεπει να ειμαι οκ ε...?για επιβαιβεωση ρωταω παλι
απο τις photo μπορεσες να καταλαβεις τι ειδος μολυ ειναι.?το μαυρο μοιαζει με black μολυ αλλα σε αλλο site ειδα οτι οσα εχω και ασπρο χρωμα πρεπει να εχουν υβριδισει
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 30-11-10, 18:37
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα σπυρο πρεπει να ειμαι οκ ε...?για επιβαιβεωση ρωταω παλι
απο τις photo μπορεσες να καταλαβεις τι ειδος μολυ ειναι.?το μαυρο μοιαζει με black μολυ αλλα σε αλλο site ειδα οτι οσα εχω και ασπρο χρωμα πρεπει να εχουν υβριδισει
τι φυτα εχεις βαλει?
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 30-11-10, 19:03
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

τρεις ανουμπιες η μια εκ των οποιων ειναι μικρη.και ενα Ceratopteris thallictroides το οποιο μ αρεσει και περισσοτερο.java moss ψαχνω και βαλισνεριες.μαλλον αυριο θα τραβηχτω για water-inn
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 30-11-10, 22:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα σπυρο πρεπει να ειμαι οκ ε...?για επιβαιβεωση ρωταω παλι
απο τις photo μπορεσες να καταλαβεις τι ειδος μολυ ειναι.?το μαυρο μοιαζει με black μολυ αλλα σε αλλο site ειδα οτι οσα εχω και ασπρο χρωμα πρεπει να εχουν υβριδισει
Η επιλεκτικη αναπαραγωγη αναμεσα σε ατομα ιδιου ειδους δεν ειναι υβριδισμος.
Υβριδισμος ειναι οταν εχουμε αναπαραγωγη αναμεσα σε ατομα διαφορετικου Ειδους (Species) ή Γενους (Genus).

Κοιτα εδω αν μπορεις να αναγνωρισεις τα ψαρια http://www.theaquariumwiki.com/Molly
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 01-12-10, 12:06
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

το ενα ειναι ακριβως αυτο
http://www.theaquariumwiki.com/File:..._velifera2.jpg

το μαυρο που εχω δεν βρισκω τι ειναι..black μολυ μοιαζει αλλα διαφερει πολυ η ουρα..μοιαζει πολυ μ αυτο αλλα απ οτι βλεπω ειναι θηλυκο αυτο ενω το δικο μου αρσενικα
http://www.theaquariumwiki.com/File:..._sphenops1.jpg
-------------------------
και τωρα διαβαζω απο τον τσαμη οτι θελουν ενυδρειο 120cm...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquahobby : 01-12-10 στις 12:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 01-12-10, 12:39
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

τα γκαπακια θελουν τοσα πολλα λιτρα?
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 01-12-10, 12:55
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

τα γκαπυ σιγουρα οχι.
αναλυτικα εδω φιλος.
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm


τα μολυ να μας απαντησει καποιος...
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 01-12-10, 13:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα Velifera φτανουν τα 10 εως και 15 εκ
Ενα ενυδρειο των 80 εκ. και 100 λιτρων, ειναι το μινιμουμ κατα την αποψη μου. (αν και δεν ειμαι υπερ της "μινιμουμ" φιλοσοφιας)
Το προβλημα για μενα στη διατηρηση αυτων των ψαριων δεν ειναι στο ενυδρειο σου, αλλα στα φυτα σου.
Και αυτο γιατι τα μολυ θελουν λιγο αλατι στο νερο, ενω τα φυτα οχι. Δεν εχω διατηρησει μολυ γιαυτο το λογο.
Ας μας πει καποιος που εχει εμπειρια σε αυτα τα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 01-12-10, 13:25
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

οταν τα αγορασα θεωρησα οτι ειναι ακριβως στην ιδια κατηγορια με τα γκαπυ.και δεν εννοω στα ζωοτοκα αλλα απο την αποψη των λιτρων.αυτη τι στιγμη παντως το καθενα ειναι 3-4cm.δεν ξερω αν καποιος μπορει να μου πει την αποψη του.να τα κρατησω λιγο ακομα η να τα δωσω απο τωρα?επισης χωρις αλατι θα την παλεψουν στο νερο η ειναι απαραιτητο..?
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 01-12-10, 13:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν τα αγορασα θεωρησα οτι ειναι ακριβως στην ιδια κατηγορια με τα γκαπυ.
Μην θεωρεις ποτε τιποτα για το χομπι.
Μελετα πρωτα καθε κινηση ιδιως την αγορα ζωντανων. (πατα το μπανερ στην υπογραφη μου αριστερα)
Πρωτα διαβαζεις τα παντα για το ψαρι που σε ενδιαφερει και μετα το αγοραζεις.

ΥΓ τα ψαρια που πουλανε στα πετσοπ ειναι συνηθως μωρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 01-12-10, 13:36
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην θεωρεις ποτε τιποτα για το χομπι.
Μελετα πρωτα καθε κινηση ιδιως την αγορα ζωντανων. (πατα το μπανερ στην υπογραφη μου αριστερα)
Πρωτα διαβαζεις τα παντα για το ψαρι που σε ενδιαφερει και μετα το αγοραζεις.

ΥΓ τα ψαρια που πουλανε στα πετσοπ ειναι συνηθως μωρα
εχεις δικιο βρε σπυρο.απλα μπολιασαμε και ηθελα να βαλω αμεσα τα δυο ψαρια και ετσι δεν το μελετησα πολυ.παραπανω που γραφω σχετικα με το αλατι και αν πρεπει να τα δωσω προτεινεις κατι..?
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 01-12-10, 13:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν το εχω μελετησει το θεμα, αλλα εκ πρωτης οψεως, τα μολυ δεν ειναι οτι προτιμοτερο για πυκνοφυτεμενο που θελεις να στησεις.
Εγω θα προτιμουσα πιο μικρα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 01-12-10, 14:11
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

σπυρο σ ευχαριστω.θα τραβηξω και καμια photo οταν παω σπιτι να επιβαιβεωσουμε οτι ειναι και Velifera γιατι δεν ειμαι σιγουρος.σκεφτομαι να κατεβασω σταδιακα το ph και να βαλω τα zebrafish, Danio rerio τα οποια και μου αρεσουν πολυ αλλα νομιζω κανουν και για τα λιτρα μου απ οτι ειδα(minimum 10galons).καποια αλλη προταση για ψαροσυνθεση

σορυ αν γινομαι κουραστικος κυριως στο σπυρο που ποσταρει συνεχεια στο thread
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 01-12-10, 15:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το κατεβασμα του πεχα ειναι μια διαδικασια ισως επιπονη για καποιους.
Η πιο ευκολη σχετικα μεθοδος ειναι με συσκευη αντιστροφης οσμωσης (χημικα τα ξεχνας).
Μηπως να δεις κατι σε ψαρια που ζουν σε νερο βρυσης μονο με αντιχλωριο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
νεο ενυδρειο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αποριες ενος αρχαριου Foveras Αρχάριοι γλυκού νερού 15 22-12-09 20:04
Αποριες αρχαριου... harmiller Αρχάριοι γλυκού νερού 9 21-10-09 00:16
Αρχαριος αποριες!!! tonisgr Αρχάριοι γλυκού νερού 23 16-01-09 19:10
Γενικες αποριες αρχαριου!!! skullman2 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 05-11-08 01:37
Aποριες Αρχαριου infer0s Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 17-08-06 16:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09257 seconds with 14 queries