Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 27-10-10, 04:43
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή Αποριες-Αρχαριος

Δεν ξερω πως να ξεκινησω γιατι εχω να πω πολλα.
Ας κανω μια περιληψη των αποριων μου.
Καταρχην καλησπερα και συγχαρητηρια για το υπεροχο,κατατοπιστικοτατο και χρησιμο φορουμ.Εχοντας ασχοληθει παλαιοτερα μ ενα ενυδρειο 54 λιτρων(πριν 6-7 χρονια) αποφασισα να επιστρεψω και να σας γραψω εχοντας διαβασει τους τελευταιους τρεις μηνες σχεδον ολο το φορουμ οσο αφορα το στρωσιμο,την ψαροσυνθεση,τα ευκολα και δυσκολα φυτα κλπ κλπ.Με το προηγουμενο ενυδρειο ειχα πληρη απογοητευση καθοτι δεν ηξερα τιποτα και τωρα εχω καταλαβει οτι το petshop που ψωνιζα απλα με κοροιδευε.
Αυτες τις μερες θα κανω αγορα ενυδρειου 100 λιτρων περιπου με φωτισμο δυο λαμπες Τ8 οπως μου ειπε ο υπαλληλος και εναν θερμοστατη.
Πριν αρχισω τις δικες μου αποριες να σας πω το εξης.Μ ενδιαφερει το ενυδρειο μου να ειναι πυκνοφυτεμενο,κοινωνικο μα πανω απ ολα YΓΙΕΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ.Πρωτα μ ενδιαφερουν αυτα και σε τελευταιο σταδιο αν θα ειναι ομορφα τα ψαρια μου.
Για να πω και τι μου αρεσει παντως θα προτιμουσα ενα συνυασμο απο αρλεκινους και γατοψαρα,μιας και οι συνθηκες του νερου ειναι πανω κατω ιδιες.Γενικοτερα τα κοπαδοψαρα με εχουν τραβηξει πιο πολυ.Εχω διαβασει βεβαια οτι δεν ενδεικνειται τοσο για αρχαριους αφου απαιτουν χαμηλο PH καθως και συσκευη αντιστροφης οσμωσης(ειναι λιγο ακριβη που ρωτησα(100ευρω?)).Αν ξεκινησω με guppys(αφου ειναι για αρχαριους) με τι αλλο θα μπορουσα να τα συνδυασω..
Επισης εχω αποφασισει να αγορασω εξωτερικα φιλτρο και εδω θελω τη βοηθεια σας να μου προτεινετε καποια.
Οσο αφορα τα φυτα,επειδη ειδα μια λιστα με ευκολα θα χρειαστω και υποστρωμα?Θα χρειαστω και CO2?o φωτισμος ποσο σημασια εχει.?Σ αυτα εχω μπλεχτει λιγο.Νομιζω τα φυτα μπορω να τα βαλω απο την πρωτη μερα σωστα..?

Τελος εδω παραγγειλει απο ebay τα υγρα τεστ της ΑPI και θα ξεκινησω το στρωσιμο με αμμωνια.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας και σορρυ αν φανηκα κουραστικος.\

Κωστας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-10-10 στις 23:15
Απάντηση με παράθεση
 

Tags
νεο ενυδρειο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αποριες ενος αρχαριου Foveras Αρχάριοι γλυκού νερού 15 22-12-09 20:04
Αποριες αρχαριου... harmiller Αρχάριοι γλυκού νερού 9 21-10-09 00:16
Αρχαριος αποριες!!! tonisgr Αρχάριοι γλυκού νερού 23 16-01-09 19:10
Γενικες αποριες αρχαριου!!! skullman2 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 05-11-08 01:37
Aποριες Αρχαριου infer0s Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 17-08-06 16:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07071 seconds with 15 queries