Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-06, 23:36
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Talking Στήσιμο νέου ενυδρείου για δίσκους

Παιδία πριν 2 μήνες σε μια μετακόμιση έχασα το παλιό μου κοινωνικό ενυδρείο (100αρι) που είχα από 2α δημοτικού. Έχασα κάποια ψάρια και έδωσα τα υπόλοιπα λόγο ανάγκης και πήρα σε αντικατάσταση ένα RIO 240αρι της JEWEL και σκοπεύω να βάλω δίσκους. Διάβασα πάρα πολύ στο διαδύκτιο καθώς επίσης και το FORUM μας του οποίου έγινα πρόσφατα μέλος.
Το set-up είναι ως εξής:
  • Υπολογίζω ότι αφαιρώντας τα πάντα μου μένουν 180 λτ. ωφέλιμο νερό.
  • Θερμαντήρες: Jagger 100 watt, Jewel 200 watt
  • Φωτισμός: 2 x 38 watt με ανακλαστήρες
  • Φίλτρα: Jewel εσωτερικό ρυθμισμένο όπως προτείνει ο κατασκευαστής + μια χούφτα τύρφη για επιπλέον καλυτέρευση / εμπλουτισμό νερού και ένα φίλτρο EHEIM 2213 με SUBSTRATpro και EHFIMECH.
  • CO2 injector me ph controller της HANNA
  • Α.Ο. για να μαλακώνω το άθλιο νερό του δικτύου
  • Υπόστρωμα: Tetra complete substrate 4 εκατοστά και άλλο τόσο χαλαζιακό χαλίκι (3-5 χιλ ή 5-8 δεν θυμάμαι)
  • Διακόσμηση: ξύλα μοπάνι 7 κιλά τουλάχιστον (σε 5 κομμάτια). (εδώ κωλύομαι δεν βουλιάζουν τα 2 μεγαλύτερα, βλέπετε link: http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11065&highlight=%EE%FD%EB%EF+%EC% EF%F0%E1%ED%E9), 1 cryptocoryna, echninodorous σε ένα σημείο, Eleoharous? Κάνα δυο αλλά δεν πάνε πολύ καλά.
  • Στοιχεία νερού: PH 6.8, GH 6, KH 3, NO2 0, NO3 15, ΑΜΜΩΝΙΕΣ 0, C° 29
Τα ερωτήματα μου είναι λοιπόν τα εξής:
  • Για 6-7 μικρούς δίσκους από τους οποίους θέλω να κρατήσω τελικά 2 ζευγάρια. Είναι πολύ αυτοί ή λίγοι? Χρειάζεται να βάλω τίποτα άλλο στο ενυδρείο (corydoras, σαλιγκάρια) για καθαρισμό όσο είναι μικρά, πριν δηλαδή το στάδιο αναπαραγωγής?
  • Από που λέτε να πάω να τους πάρω?? δίνονται γέννες μέσω GAB??
  • Για buffer του Α.Ο. νερού τι προτείνετε άλλο εκτός του δικτύου νερό? Έχω πάρει ένα χημικό ELECTRO RIGHT της Aquarium Pharmaceudicals αλλά διστάζω…
  • Τι άλλα φυτά προτείνεται?
  • Είχα βάλει δυο sinodontis για στρώσιμο νερού και ανέβασα ΝΟ3 50 έκανα γενναία αλλαγή νερού και τώρα πως είμαι σίγουρος ότι είμαι εντάξει για να βάλλω τα μονάκριβα δισκάκια?
  • Τι άλλο προτείνεται? Τι να αλλάξω? Να τα βάλω τα άτιμα? Όλο στα pet shop με βρίσκεις να τα χαζεύω σαν παιδάκι το παγωτό.
Αναμένοντας την αυστηρή και ευπρόσδεκτη κριτική σας . Μόλις το τελειώσω θα σα;ς δείξω φωτό!!!
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 25-03-06 στις 14:58
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-06, 00:14
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

καλως ηρθες στον ομορφο κοσμο των δισκων.δυστυχως για τα λιτρα σου,οι δισκοι που σκεφτεσαι ειναι υπερβολικοι....ισως τωρα για αρχη με 4 μικρουληδες να εισαι οκ,αλλα αργοτερα μαλλον πρεπει να εισαι αρκετα τυχερος για να σου τυχουν 2 που να ειναι ζευγαρι.τωρα οσο αναφορα την οσμωση και το πως θα φτιαξεις το νερο σου,εχουν γραφτει παρα πολλα ποστ εδω μεσα..ψαξτο λιγο και θα βρεις απαντησεις σε ολασου τα ερωτηματα....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-06, 09:53
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Γειά σου waylander

Από την στιγμή που έχεις ώς στόχο ζευγάρι πάρε ένα "έτοιμο". Απο τις επισκέψεις των μελών του Forum και τις ενυπώσεις τους, εδώ πιθανών να βρείς : Water Inn Ηλισιων 32 210 8003097 Ν.Κηφισια. Αν δεν έχει τώρα πιθανών να μπορεί να σου φέρει.

Τα δυο ζευγάρια που σκέφτεσαι απο ότι έχω διαβάσει θέλουν περισσότερα λίτρα ......... δυστυχώς.

Για κατάλληλα φυτά υπάρχει σχετικό post οπότε διαλέγεις και φυτεύεις.

Αν δεν έχεις α/ο πρέπει να πάρεις άμμεσα, πριν την αγορά των δίσκων !!!

Για να διατηρήσεις το ΚΗ πάνω απο 3 ούτως ώστε να μην έχεις προβλήματα με απότομές αυξομειώσεις του PH μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαγειρική σόδα.

Τα στοιχεία που δίνεις για το νερό σου είναι καλά και πιστεύω ότι μπορείς να συνεχίσεις στην ολοκλήρωση του ενυδρείου σου.

Το 2213 αν δεν το έχεις ............ θα σου πρότεινα να πάρεις το 2215.

Από την μικρή μου εμπειρεία με δίσκους θα πρότεινα να βάλεις σε "πρόγραμμα" τις αλλαγές του νερού σου μιάς και θα χρειαστείς μεγάλες και συχνές πρίν τους βάλεις μέσα. Να καταλήξεις στην ρουτίνα τους ...............

Φιλικά Θωμάς
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-06, 10:07
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο σου μπορείς να βάλεις μέχρι και 4 ενήλικους δίσκους. Αλλά μπορείς να βάλεις τώρα και 6 μικρούς με σκοπό να επιλέξεις λίγο αργότερα τους 4 τελικούς.
Τους θερμαντήρες καλό θα ήταν να τους συνδέσεις σε ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο που θα τους ανοίγει – κλείνει, για να μην …..
Το ΝΟ3 καλό θα ήταν να το περιόριζες ακόμα πιο πολύ. Σε αυτό θα συμβάλουν φυτά ταχείας ανάπτυξης και βέβαια οι γενναίες αλλαγές νερού που θα κάνεις.
2 –3 cory΄s είναι ότι πρέπει για να τρώνε τα υπολείμματα τροφής από το υπόστρωμα.
Το electrorightμια χαρά είναι, αλλά για να γλιτώσεις αυτό το έξοδο, μπορείς να αναμιγνύεις αποχλωριωμένο νερό βρύσης με νερό R.O. σε ποσοστό 20 – 80.
Αν οι μετρήσεις σου είναι ο.κ. ξεκίνα με τα cory΄sνα βοηθήσουν αυτά το στρώσιμο.
Η τύρφη ίσως να μην χρειάζεται εφόσον έχεις CO2 με controller.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-06, 10:47
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Εγώ σε ένα ενυδρείο τέτοιου μεγέθους θα έβλεπα ότι 4 ενήλικοι δίσκοι είναι too much. Δεδομένου ότι ο στόχος είναι η αναπαραγωγή, θα πέφτει το κυνηγητό της αρκούδας με δύο ζευγάρια σε 180 λίτρα.

Εγώ θα πρότεινα, εξαρχής ένα πιστοποιημένο ενήλικο ζευγάρι (δεδομένου ότι πας για αναπαραγωγή), ένα κοπαδάκι cardinals (αν το θες για display), ένα κοπαδάκι corys, 2-3 ancistrus. Από φυτά (έχω γίνει εξπέρ σε φυτεμένο με δίσκους ) τα έχουμε πει αλλά μπορείς να βάλεις crypts, anubias, vallis, swords, rotala (είναι υπέραρκετά). Μια λάμπα ακόμα θα βοηθούσε.

Αν και καταλαβαίνω ότι το 2213 και το έχεις ήδη, θα προτιμούσα ένα 2215.

Καλή αρχή και υπομονή.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-06, 11:35
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

6 για να καταλήξεις σε 4 γίνεται στα λίτρα σου. Όμως αν τα χρήματα για να αγοράσεις 6 είναι κοντά σε αυτά ενός πιστοποιημένου ζευγαριού θα πρέπει να σκεφτείς τις αλλαγές που θα πρέπει να κάνεις τις τροφές καλής ποιότητας και όλα τα υπόλοιπα έξοδα για να τα φτάσεις σε αναπαραγωγική ηλικία. Από την άλλη δεν έχω εμπειρία από δύο μόνο δίσκους στο ενυδρείο.

Κάτι άλλο. Βάλε σε ένα ποτήρι ή ένα μικρό δοχείο νερό με το χαλίκι που θα χρησιμοποιήσεις και μέτρα πριν και μετά να δεις αν ανεβάζει σκληρότητα.

Τα ξύλα θα βουλιάξουν, έχε υπομονή.

IMO το νερό σε μια δεξαμενή στην οποία θα έχεις μαρκάρει την αναλογία r/o / βρύσης για kh 4 με μια αντλιούλα να το γυρίζει για καμιά μέρα είναι η ευκολότερη λύση.

Αν τελικά πάρεις 6 να τους βάλεις στο ενυδρείο όλους μαζί.

Keep in mind, συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού και σταθερές συνθήκες το γιατρό τον κάνουν πέρα.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-03-06, 11:47
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μπορεί να με πείτε υπερβολικό αλλά ούτε το 2215 θα πρότεινα πας κατευθείαν στο 2217 με το spray bar δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα λόγω ροής και με το εσωτερικό το οποίο είναι ονομαστικής κυκλοφορίας 1000 λ/ώ θα είσαι άψογα! (Ονομαστική ροή και στα δυο 2000 λίτρα/ώρα) Τώρα για το πόσους δίσκους θα βάλεις! Υπολόγισε εσύ οτι κάθε δίσκος πρέπει να έχει πιστεύω εγώ (και πολύ άλλοι) περίπου πενήντα λίτρα καθαρό νερό!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-04-06, 17:06
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Exclamation Παραξενα Πραγματα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από waylander
Στοιχεία νερού: PH 6.8, GH 6, KH 3, NO2 0, NO3 5, ΑΜΜΩΝΙΕΣ 0, C&#176; 28, τα άλλα παραμένουν ώς ήταν
την Κυριακή έκανα προγραμματισμένη αλλαγή, μετρώντας όμως τα νερά πριν ξεκινήσω έμεινα έκπληκτος... το GH ήταν 8 και το controller να παλεύει να κατεβάσει το 7αρι pH ! κάνω την αλλαγή και άλλη μία χτες και έρχονται όλα πάλι στα ίσια τους. εγώ όμως όχι γιατί δεν μπορούσα να κατανοήσω τι συνέβη. βγάζω δείγμα από το χαλίκι, από κάτι άλλες πετρούλες παίρνω το aqua-forte (υδροχλωρικό οξύ) και τα δοκιμάζω όλα αφού τα έχω στεγνώσει. τίποτα από αφρούς... (αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ουδέτερα?) δοκιμάζω άλλες πέτρες που περίσεψαv από το ενυδρείο malawi αυτές αφρό κανονικά ασβεστολιθικές.
προληπτικά έκανα τεστ στα νερά ΑΟ (GH, KH = 0, pH=6,4) και ήταν εντάξει. καλίμπραρα πάλι το pH controller.

είναι δυνατόν το νερό βρύσης (buffer) που ανακατεύω να θέλει λίγο χρόνο (πχ να φτιάχνω το νερό από την προηγούμενη) να δείξει την πραγματική σκληρότητα και με αποτέλεσμα να φτιάχνω πιο σκληρό νερό?

το τεστάκι είναι sera αλλά το διασταύρωσα και με άλλα τεστ και το απέκλεισα.

τι άλλο θα μπορούσε να το κάνει αυτό εκτός από εμένα στις αλλαγές?
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη waylander : 07-04-06 στις 15:52
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-06, 13:26
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το νερό από Α.Ο. πως το μετράς? Απο ότι ξέρω δεν μπορείς να το μετρήσεις με τα κοινά τεστ (στικ ή υγρά) αλλά θέλεις TDS meter! Οι ποιο έμπειροι ας μας πουν.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-06, 15:50
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Το νερό από Α.Ο. πως το μετράς? Απο ότι ξέρω δεν μπορείς να το μετρήσεις με τα κοινά τεστ (στικ ή υγρά) αλλά θέλεις TDS meter! Οι ποιο έμπειροι ας μας πουν.
Βασικά ξέρω οτι είναι κάτω από 1 γιατί βάζω μια σταγόνα και γίνεται αμέσως πράσινο το τεστ (sera)
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-04-06, 21:27
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από waylander
είναι δυνατόν το νερό βρύσης (buffer) που ανακατεύω να θέλει λίγο χρόνο (πχ να φτιάχνω το νερό από την προηγούμενη) να δείξει την πραγματική σκληρότητα και με αποτέλεσμα να φτιάχνω πιο σκληρό νερό?
Όχι. Δείχνει τη σωστή-πραγματική σκληρότητα κατευθείαν. Αυτό που λες συμβαίνει για την μέτρηση του pH.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από waylander
τι άλλο θα μπορούσε να το κάνει αυτό εκτός από εμένα στις αλλαγές?
Ποιο; Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-04-06, 10:31
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Όχι. Δείχνει τη σωστή-πραγματική σκληρότητα κατευθείαν. Αυτό που λες συμβαίνει για την μέτρηση του pH.


Ποιο; Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.
ρωτάω ουσιαστικά (εφόσον έχω αποκλείσει παράγοντες όπως πέτρες-υπόστρωμα κτλ.) τι άλλο θα μπορούσε να μου ανεβάσει το GH εκτός από λανθασμένη αλλαγή νερού (π.χ. λάθος αναλογία buffer/AO ή να ήταν πολύ σκληρό αυτή την φορά το νερό βρύσης και να μην το μέτρησα σωστά)

Σκέφτομαι ακόμα ότι όταν ανακατεύω το νερό βρύσης (buffer) με AO να βάζω ένα κυκλοφορητάκι μέσα να μου το ανακατεύει το νερό αλλαγής ώστε όταν το μετράω το νερό (πριν το βάλω μέσα στο ενυδρείο) να είμαι σίγουρος ότι έχει ανακατευτεί σωστά και δεν παίρνω δείγμα από νερό πιο μαλακό από ότι είναι πραγματικά το όλο διάλυμα. ισχύει αυτό?


ΥΓ χρησιμοποιώ έναν τύπο στις αλλαγές. το έχω αναφέρει πιο πάνω σε αυτό το thread και μέχρι τώρα οι αλλαγές ήταν αψογες. οι παράγοντες του ενυδρείου μου δεν έχουν αλλάξει.


φιλικά Νικος
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη waylander : 08-04-06 στις 10:36
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-04-06, 14:56
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Talking Νεοι Συγκάτικοι

Χτες έβαλα τους νέους συγκάτοικους στο ενυδρείο, τους έκανα 40" προσαρμογή με drip system ώστε να έρθει το ph στα ίδια του ενυδρείου και GH όσο πιο κοντά γινόταν. Τους έβαλα μέσα με κλειστά τα φώτα. Μετά από λίγο "ξεψάρωσαν" όμως και άρχισαν να παρελαύνουν μπροστά στο ενυδρείο. Οπότε άνοιξα το φως & πήρα Φώτο ... κάτι γίνεται και δεν μπορώ να τα ανεβάσω οπότε θα κάνω ξεχωριστώ ποστ μόλις τα καταφέρω.

Σήμερα όμως δεν κάνουν τίποτα είναι κρυμμένοι όλοι τους σε 2 σημεία και απλά ξεμυτάνε για να δουν μόνο τι παίζεται ...

Τα φώτα από αύριο να τα ανάβω κανονικά? δεν θα πρέπει να δοκιμάσω να τους ταΐσω τίποτα? και τι ? κατεψυγμένα ή flakes/spirulina (που έτρωγαν στο μαγαζί)?
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-04-06, 15:04
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από waylander
Οπότε άνοιξα το φως & πήρα Φώτο ... κάτι γίνεται και δεν μπορώ να τα ανεβάσω οπότε θα κάνω ξεχωριστώ ποστ μόλις τα καταφέρω.
καλα χαλαρωσε με τις φωτο δισκων.....εδω μεσα με φωτος δισκων κυκλοφορει καποιος μητσοτακης,και μετα απο λιγο................... ...λεμε τωρα....και δεν ειμαι και προληπτικος........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Kontra me diskous newfish Δίσκοι 14 29-01-08 19:05
Στήσιμο νέου ενυδρείου...παρακαλώ τη βοήθειά σας... GIWRGOS Γλυκό νερό - Γενικά 2 12-02-06 21:36
Νέος ιδιοκτήτης ενυδρείου με μονομάχο. hellenicsun Bettas 37 29-01-06 01:49
Ετοιμασία νέου ενυδρείου Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 29-02-04 03:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08802 seconds with 13 queries