Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-08-09, 08:00
Το avatar του χρήστη elk
elk Ο χρήστης elk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή OSCAR σε παλιό ενυδρείο και η μετακόμιση...

Γεια σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Είχα αγοράσει πριν από 4 χρόνια περίπου ένα ενυδρείο 100 λίτρων με ένα απλό φίλτρο και 2 χρυσόψαρα, αφού έπεσα στην παγίδα άσχετων καταστηματαρχών και οδηγήθηκα σε πρόωρη καταστροφή (θυμάμαι ότι ένας μου έιπε να βάλω μέχρι και 40 ψάρια μέσα!!!! ) σιγά σιγά άρχισα το διάβασμα, αντικατάστησα το φίλτρο με ένα καλύτερο έβαλα φυτά μέσα (κάτι ανούμπιες, βαλισνέριες και 5-6 γκάπυ τα οποία μου χάρισαν αρκετές γέννες για ενάμιση χρόνο), μετά λόγω δουλειάς αναγκάστηκα να αποχωριστώ το χόμπυ το οποίο αγαπούσα, και αφού έδωσα σχεδόν όλα τα ψαράκια άφησα το ενυδρείο να τρέχει μόνο στην τύχη του με ελάχιστη ενασχόληση με αυτό.

Πριν από ένα χρόνο έπεσε στα χέρια μου ένας μικρούλης πλέκο ο οποίος άρεσε στο γιο μου και για να μην του χαλάσω χατίρι αποφάσισα να τον βάλω στο ενυδρείο προσωρινά αφού από ότι ξέρω το ψάρι μεγαλώνει αρκετά για τα λίτρα μου.

Ο καιρός πέρασε, ο ελεύθερος χρόνος μου πολλαπλασιάστηκε και αποφάσισα να ξαναρχίσω, ένας λόγος ήταν και το γεγονός ότι ερωτεύτηκα ένα alpino tiger oscar, τα Astronotus ocellatus είναι ψάρια που πάντα με ενθουσίαζαν λόγω της έντονής τους προσωπικότητας, ξέροντας ότι το ψάρι θέλει πολλά λίτρα
αποφάσισα να πάρω ένα ενυδρείο πραγματικά μεγάλο κάτι που ήταν πάντα το όνειρο μου.

Προσωρινά το μικρούλι ακόμη oscar μπήκε μέσα στο παλιό 100άρι στο οποίο υπάρχει ένα πλέκο το οποίο μεγάλωσε αρκετά μαζί με 3 red cherry shrimps και άλλες 2 γαριδες γκρί ανοιχτο πιο μεγάλες που δεν ξέρω το όνομα τους, δυστυχώς δεν μπόρεσα να τις πιάσω και να τις απομακρύνω γνωρίζοντας ότι θα γίνουν μεζές για το πεινασμένο μικρό.

Το υπόλοιπο ενυδρείο έμεινε όπως ήταν, αλλάχτηκε το φίλτρο με ένα εξωτερικό της eheim ecopro 200 το οποίο κάνει για διπλάσιο ενυδρείο αλλά επιλέχτηκε σκοπίμως γιατί το oscar έιναι λίγο βρώμικο ψάρι και χρειαζόμουν καλή βιολογία...


Ακολουθούν φωτογραφίες από το ενυδρείο με το oscar και το πλέκο μέσα..













μετά από μέτρηση με υγρά τεστ της tetra έχω
0 αμμωνία
0 νιτρώδη
και λίγα νιτρικά τα οποία τα ξεφορτώνομαι με αλλαγή κάθε βδομάδα το 50% του νερού
το Ph είναι 8

το καινούργιο ενυδρείο θα έιναι 200Μχ60Πχ75Υ (850λίτρα) και θα λειτουργήσει σε 6 μήνες περίπου λόγω μετακόμισης...

ξέχασα να αναφέρω ότι παρόλο που έχω διαβασει κατά καιρούς ότι τα oscar δεν τα πάνε καλά με φυτά στο ενυδρείο, εδώ και 2 εβδομάδες δεν έχω παρατηρήσει φθορές στα φυτά μου...

η δίαιτα του oscar αποτελείται από cichlid sticks της tetra και κατεψυγμένα bloodworms από τα οποία τρώει μόνο μία μπουκιά που και που του δίνω και κανένα κομματάκι φρούτο μπανάνα, αχλάδι...

λίγες ερωτησούλες...

1. Το ψαράκι το ταίζω 3 φορές την ημέρα από 3-4 stick την φορά και μία φορά με λίγα bloodworms μήπως είναι υπερβολικό;

δείχνει να τρώει με ιδιαίτερη προθυμία (ήδη έχω παρατηρήσει αύξηση του μεγέθους του) και χθες έφαγε με προθυμία από το χέρι μου!!

2. Σκέφτομαι το καινούργιο ενυδρείο να το κάνω βιοτοπικό αμαζονίου με κορμούς απο δέντρα, λίγες πέτρες και φυτά, είναι κάτι τέτοιο σωστο; (έχω δει videos απο αντίστοιχα ενυδρεία με oscar στο youtube και μου άρεσαν πολύ ορισμένοι μάλιστα έιχαν βάλει και κυκλοφορητές να μιμηθούν ροή ποταμού)

3. Τι άλλα ψάρια από κιχλίδες αμερικής μου προτέινεται να βάλω μέσα στο καινούργιο ενυδρέιο θα είναι περίπου 750λίτρα;
Μου αρέσουν
1. Geophagus brasiliensis,
2. Cryptoheros nigrofasciatus (convict cichild)
3. Chromobotia (Botia) macracanthus (clown)
4. στο καινούργιο ενυδρείο μπορεί να ειναι και ο πλέκο μέσα βλέπω πολλούς να τον προτιμούν για συγκατοίκηση με Oscar;

4. Έχω δει βίντεο που δείχνουν oscar να τρώνε ζωντανή τροφή και συγκεκριμένα χρυσόψαρα, αλλού διάβασα ότι είναι καλό για την υγεία τους να τρώνε που και που ζωντανή τροφή αλλά όχι χρυσόψαρα, μόνο γπάπυ, πλάτυ και άλλα μικρά, ποια είναι η γνώμη σας είναι σωστό να κάνει κάποιος αναπαραγωγή μικρών ψαριών μόνο για τροφή; Επίσης θα μπορούσα να το ταίσω μικρές red cherry shrimps;

5. Τα υλικά στο εξωτερικό φίλτρο κάθε πότε θέλουν ανανέωση, έχει μέσα κάτι πωρώδης μπίλιες μπεζ και σωληνάκια μικρά μαύρα δυστυχώς αυτήν τη στιγμή δεν θυμάμαι τα ονόματα τους πάντως ήταν της eheim και ήρθαν μαζί με το φίλτρο;

ελπίζω να μην σας κούρασα ευχαριστώ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-08-09, 12:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

στο νεο ενυδρειο να χρησιμοποιησεις συσκευη ΑΟ να ριξεις πεχα και σκληροτητες...
να μην ταιζεις ζωντανα ψαρια το οσκαρ του...μια χαρα και καλυτερα θα ειναι με τις τροφες εμποριου (δινοντας ζωντανα ψαρια κινδυνευεις και απο μεταδοση ασθενειων)..
για συγκατοικο γιατι δε του δινεις ενα ταιρι?
υ.γ. τα κλοουν δεν ειναι αμερικης...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-08-09, 12:37
Το avatar του χρήστη elk
elk Ο χρήστης elk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
στο νεο ενυδρειο να χρησιμοποιησεις συσκευη ΑΟ να ριξεις πεχα και σκληροτητες...
να μην ταιζεις ζωντανα ψαρια το οσκαρ του...μια χαρα και καλυτερα θα ειναι με τις τροφες εμποριου (δινοντας ζωντανα ψαρια κινδυνευεις και απο μεταδοση ασθενειων)..
για συγκατοικο γιατι δε του δινεις ενα ταιρι?
υ.γ. τα κλοουν δεν ειναι αμερικης...
ναι θα του δώσω ταίρι απλά εκτος από τους δυο τους και το πλέκο που έχω σκέφτομαι να βάλω και κάτι άλλο μέσα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-08-09, 23:45
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Με 2 όσκαρ στα 750 λίτρα μεικτά είσαι οκ! Ξέρεις....μεγαλώνουν πολύ και θέλουν χώρο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-08-09, 17:19
Το avatar του χρήστη elk
elk Ο χρήστης elk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Με 2 όσκαρ στα 750 λίτρα μεικτά είσαι οκ! Ξέρεις....μεγαλώνουν πολύ και θέλουν χώρο.
εννοείς αν κατάλαβα καλά ότι μπορώ στα 750 λίτρα να βάλω μόνο 2 oscar και τίποτα άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-08-09, 18:23
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Tα oscar οταν τρωνε αποβαλουν ενα μεγαλο μερος της τροφης και θολονουν πολυ ευκολα το νερο,οι clown ειναι μια πολυ καλη επιλογη πιστευω.
Οταν ειχα τα oscar πηγεναν οι clown και κατα ενα τροπο τρωγανε τη τροφη που αποβαλανε τα oscar "μασοντας" τη τροφη.
Απλα ειμαι της γνωμης αν σκοπεβεις να βαλεις clown μαζι με τα oscar να το κανεις απο τωρα που ειναι μικρο,οσοι φιλοι ειδανε τους clown μου να τρωνε λιγα εκατοστα απο το στομα των oscar δοκιμασαν κατι αντιστοιχο με αποτελεσμα να γινουν κολατσιο απο τα oscar που ειχαν ηδη μεγαλωσει.
-------------------------
Δες πχ αυτο το video:
http://www.youtube.com/watch?v=7V6kYfemIcQ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dragonld : 10-08-09 στις 18:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-08-09, 20:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οι κλλουν πρεπει να ειναι σε κοπαδι και γινονται μεγαλοι....2 ενηλικα οσκαρ και ενα κοπαδι ενηλικοι κλοουν......θα πρεπει να αναλογιστει τα απαιτουμενα λιτρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-08-09, 10:10
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

1. Τώρα που είναι μικρό, καλό είναι που το ταΐζεις 3 φορές από λίγο. Αρκεί να μην το παρακάνεις.

2. Καλή επιλογή. Να πάρεις και συσκευή Α/Ο για να φτιάχνεις το νερό στις τιμές που απαιτούν τα ψάρια σου.

3. Όχι clown με τα οσκαρ αφού ζουν σε τελείως διαφορετικό σημείο και βιότοπο της γης. Επίσης, αφού σκοπεύεις να κάνεις αναπαράσταση μέρους του Αμαζονίου, τα botia δεν ανήκουν στο ενυδρείο σου. Γι' αυτό, να προτιμήσεις τους Geophagus.

Επίσης, η συγκατοίκηση θέλει λίγη προσοχή. Δεν είναι καλή ιδέα να βάλεις κι άλλες κιχλίδες (όπως οι γεωφάγοι και ειδικότερα το δεύτερο οσκαρ που σκοπεύεις να το δώσεις συντροφιά αφού θα το βλέπει σαν ανταγωνισμό) αφού θα έχει μεγαλώσει το οσκαρ σου. Ειδικά εφόσον σκοπεύεις να πάρεις και δεύτερο όσκαρ, θα έπρεπε ήδη να του το είχες "συστήσει" για να μπορεί το ένα να αποδεχτεί το άλλο. Επίσης, τα ψάρια θα πρέπει να είναι του ιδιου μεγέθους, αλλιώς μάλλον θα υπάρχουν τάσεις επιθετικότητας και κυριαρχίας κάποιου με αποτέλεσμα τους συχνούς τσακωμούς και τραυματισμούς.

Γι' αυτό λοιπόν συντόμευε και ετοίμασε το νέο ενυδρείο, μιας και το πήρες πια απόφαση, και βάλε όλα τα ψάρια μαζί, πριν μεγαλώσει το οσκαρ σου.

4. Όχι ζωντανά ψάρια για τροφή. Εκτός από τη μεταφορά ασθενειών, είναι απάνθρωπο να γίνεται αυτό σε ενυδρείο.

5. Τα υλικά θα τα ξεπλένεις με νερό ενυδρείο μια φορά κάθε μερικούς μήνες. Όταν παρατηρήσεις ότι τα υλικά έχουν αρχίσει να "μπουκώνουν", τότε μόνο αλλάζεις το 1/3 της ποσότητας με νέα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-08-09, 08:20
Το avatar του χρήστη elk
elk Ο χρήστης elk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Φίλε Γιώργο συμφωνώ ότι έπρεπε ήδη να είχα βάλει και το δεύτερο οσκαρ, απλά με ανησυχούν τα 100 λίτρα που έχω, πιστεύεις ότι θα υπάρχει πρόβλημα να φιλοξενήσουν 2 μωρά οσκαρ για ένα εξάμηνο μαζί με τον πλέκο που ήδη έχω 1 χρόνο; (Η φίλτρανση που έχω κάνει για τα διπλάσια λίτρα).

Δυστυχώς δεν μπορώ να τα μεταφέρω στο μεγαλύτερο πιο γρήγορα αφού το σπίτι δεν έιναι έτοιμο...

ps. έχω ήδη βρεί ένα μικρούλι tiger οσκαρ σε ένα μαγαζί και το χαλβαδιάζω....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-08-09, 09:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα οσκαρ ειναι απο τα ειδη που μεγαλωνουν σε οτι ενυδρειο και να τα βαλεις, (μεχρι να βγουν απ'εξω), γι'αυτο δεν θα υπαρξει προβλημα νανισμου μεχρι να τα βαλεις σε κανονικο ενυδρειο.
Φυσικα θα πρεπει να ταιζεις κανονικα και τα λιγα λιτρα του νερου θα βρωμιζουν ευκολοτερα.
Θα ανασκουμπωθεις και θα κανεις πιο συχνες αλλαγες νερου για να το διατηρεις καθαρο.

Κανε υπομονη και μη φορτωσεις αλλο αυτο το ενυδρειο.
Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-08-09, 15:47
Το avatar του χρήστη elk
elk Ο χρήστης elk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

ωραία αυτό θα κάνω λοιπόν μένω με τον πλέκο και τα 2 οσκαρ και περιμένω...

οι αλλαγές δεν με φοβίζουν και είναι εύκολες, (έχω αποχέτευση και παροχή δίπλα από το ενυδρείο), τώρα κάνω με ένα όσκαρ λιγότερο 50% κάθε 4 μέρες, ελπίζω να είναι αρκετό...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-08-09, 10:59
Το avatar του χρήστη elk
elk Ο χρήστης elk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

χμμ υπάρχει πρόβλημα με τις διαστάσεις του νέου ενυδρείου, ο μηχανικός που κάνει την ανακαίνηση μου είπε ότι το βάρος του ενυδρείου είναι οριακά για την πλάκα στο συγκεκριμένο σημείο....

θα πρέπει να γίνει μικρότερο. Δηλαδη από 200χ55χ70 να γίνει 150χ60χ60.

Θα υπάρχει πρόβλημα χώρου με τα 2οσκαρ και τον πλέκο;;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-08-09, 21:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elk Εμφάνιση μηνυμάτων
...να γίνει 150χ60χ60.

Θα υπάρχει πρόβλημα χώρου με τα 2οσκαρ και τον πλέκο;;
ΜΙα χαρα ειναι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-08-09, 21:37
Το avatar του χρήστη elk
elk Ο χρήστης elk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

οοουφ ανακουφίστηκα, ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για μετακόμιση σε νέο ενυδρείο kostas_dimi_xapsas Αρχάριοι γλυκού νερού 2 10-03-09 23:15
Το παλιό Σπασμένο ενυδρείο μου!!! mesasola Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 10 26-10-08 08:21
Απο παλιό σε Νέο Ενυδρείο sfk Αρχάριοι γλυκού νερού 3 29-08-08 15:20
Μετακόμιση ψαριών σε νέο ενυδρείο jstiva Αρχάριοι γλυκού νερού 2 29-03-07 13:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06118 seconds with 15 queries