Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-09-11, 03:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή περι ζεολιθου-ζεολιτη και χρησης του....

με αφορμη το θεμα που ανοιξε εδω και μιας και αναφερθηκε ο ζεολιτης ανοιγω αυτο το θεμα για να ρωτησω καποια πραγματα ωστε να μη χαλασω το θεμα που ανοιξε το παλικαρι.


καθομουνα λοιπον και διαβαζα -χθες συγκεκριμενα- γιαυτο,και εχω καποιες αποριες.

αποτι ειδα λοιπον,ο ζεολιτης εχει την ιδιοτητα-λογω των πορων-καναλιων που εχει πανω του να λειτουργει κατα καποιο τροπο σαν μοριακο φιλτρο,κρατωντας πανω του στοιχεια που δε μπορουνε να περασουνε απο μεσα του.
ανταλλασοντας λοιπον ιοντα οπως ασβεστιου απτο νερο μας με νατριου(αν δεν κανω λαθος) μπορει να μαλακωσει το νερο.


αυτο που ρωταω λοιπον ειναι:

ποσο αποτελεσματικο ειναι σαν υλικο σαυτο τον τομεα?ειναι καλυτερο απτη χρηση τυρφης για το μαλακωμα του νερου?(οσον αφορα την αποτελεσματικοτητα του μονο σε αυτο.δε μιλαω για τα εξτρα οφελη που μπορει να εχει η τυρφη στο νερο)


διαβασα επισης οτι ειναι αρκετα αποτελεσματικος στην κατακρατηση αμμωνιας (αν αυτα που διαβασα ειναι σωστα,1γραμαριο ζεολιτη μπορει να δεσμευσει 1.5ml αμμμωνιας σε ενα λιτρο νερου),
αλλα και καποια παθογονα που μπορει να βρισκονται στο νερο.

οσον αφορα την αμμωνια τωρα ως συνιστωμενη δοση ζεολιτη ειδα το εξης.

αφου κανουμε μετρηση αμμωνιας στο νερο σε ppm,διαιρουμε την τιμη που βρηκαμε με το 1.5 και πολλαπλασιαζουμε το αποτελεσμα με τα λιτρα μας.
το αποτελεσμα ειναι ο αριθμος (σε γραμμαρια) ζεολιτη που χρειαζομαστε για καθε συγκεκριμενο ογκο νερου.


αυτο ισχυει?η υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το υπολογισουμε?και τα λιτρα που πρεπει να υπολογισουμε πρεπει να ειναι τα καθαρα η μηπως ειναι καλυτερα να υπολογισουμε τα μεικτα για ναμαστε ασφαλεις?(αφου η αμμωνια μπορει να βρισκεται και αλλου οπως στο υποστρωμα και οχι μονο στο νερο αυτο καθεαυτο,αν δεν κανω λαθος)


και με τα νιτρικα τι γινεται?πως υπολογιζουμε την ποσοτητα ζεολιθου για μειωση νιτρικων? η απλα βαζουμε οσο ναναι και μετραμε?
δε βρηκα κατι συγκεκριμενο αν και εχω ακομα πολυ διαβασμα μπροστα μου


οσον αφορα την αναζωογονηση του ζεολιθου τωρα,διαβασα οτι χρειαζεται να παραμεινει σε αλατουχο διαλυμα για καποιες ωρες ωστε να απελευθερωσει οποια στοιχεια εχει κρατησει.
γιαυτο και θελει προσοχη η χρηση του στο ενυδρειο
αν δεν κανω λαθος δεν πρεπει να χρησιμοποιηθει αλατι καθολου οσο τον εχουμε μεσα,αλλα και δεν κανει να χρησιμοποιηθει σε νεα ενυδρεια αφου κρατα την αμμωνια που ειναι τροφη για τα βακτηρια με αποτελεσμα να αναστελει την αναπτυξη τους.


ποια ειναι η "συνταγη" του διαλυματος που χρειαζεται για να αναζωογονηθει?εχει να κανει με την ποσοτητα ζεολιθου που θελουμε να "ζωντανεψουμε" η σαυτο παιζει ρολο μονο ο χρονος που θα τον αφησουμε μεσα στο διαλυμα?
ολα τα ειδη ζεολιθου αναζωογονουνται η καποια? κια αν εχετε χρησιμοποιησει καποιος,ποιον χρησιμοποιησε(μαρκα) και τι ισχυε?


σορυ για το μεγαλο ποστ αλλα αποτι εχω διαβασει μεχρι τωρα μου φαινεται οτι σαν υλικο εχει πολλα οφελη και απορω που δεν ακουω πολυ κοσμο να τον χρησιμοποιει...

ξερω οτι χρησιμοποιειται σε συγκεκριμενες περιπτωσεις,αλλα `μου εχει σχηματιστει η εντυπωση οτι η χημικη φιλτρανση ειναι κατα καποιο τροπο "ταμπου" στο χομπυ ολοι φαινεται να την αποφευγουνε για καποιο λογο η δε θελουνε να μπλεξουνε η δεν ξερω τι...
αν θεωρησουμε το ζεολιθο υλικο χημικης φιλτρανσης ,γιατι βλεπω να το χρησιμοποιουνε και σαν βιολογικο υλικο...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-11, 15:33
MakChem Ο χρήστης MakChem δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Όντως μαλακώνει το νερό ο ζεόλιθος λειτουργώντας ώς ιοντοανταλλακτική ρητίνη (αντικαθιστά το ασβέστιο με νάτριο). Ωστόσο, για τη συγκεκριμένη χρήση, η τύρφη έχει συνολικά πιο σημαντικά πλεονεκτήματα.

Για το θέμα της αμμωνίας και των νιτρωδών, είναι σαν "ντεπόν στον καρκίνο". ¶ν υπάρχουν συγκεντρώσεις τέτοιων τοξικών ουσιών πρέπει να βρούμε την αιτία και να την αντιμετωπίσουμε, π.χ. ενδυνάμωση σε όγκο και ποιότητα της βιολογικής φίλτρανσης του ενυδρείου. ¶ν χρειαζόμαστε άμεσα και γρήγορα αποτελέσματα χρησιμοποιούμε κατάλληλα υγρά σκευάσματα (Prime/Seachem, Ammonia Detox/Kent) τα οποία αποτοξικοποιούν αμμωνία και νιτρώδη και παράλληλα επιτρέπουν την λειτουργία του κύκλου του αζώτου στο ενυδρειακό περιβάλλον.

Οι χρήστες ζεόλιθου συνήθως δεν τον αναγομώνουν (για διάφορους λόγους) αλλά τον αντικαθιστούν με νέα ποσότητα, όπως ακριβώς με τον ενεργό άνθρακα.

Ο ζεόλιθος είναι υλικό που ανήκει στη χημική φίλτρανση αποκλειστικά, δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με τα κορυφαία βιολογικά υλικά που είναι διαθέσιμα στο εμπόριο.

Ελπίζω να βοήθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-11, 15:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κυριε καθηγητα, το νατριο που απελευθερωνει κατα την ιοντοανταλλαγη μπορει να ειναι επιβλαβες για καποια ειδη ενυδρειων και ποια?

Αν καταλαβα καλα, εννοειτε οτι ο ζεολιτης δεσμευει ("εξαφανιζει") την αμμωνια και τα νιτρωδη και δεν τα καταστει απλα ατοξικα (οπως τα αλλα χημικα προιοντα που αναφερατε) και ετσι δεν μενουν διαθεσιμα στο νερο ως "τροφη" των νιτροποιητικων βακτηριων με αποτελεσμα να εξαφανιζονται μεν η αμμωνια και τα νιτρωδη, αλλα να αποδυναμωνεται η βιολογια?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-09-11, 20:24
MakChem Ο χρήστης MakChem δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Σπύρο,
1. άσε το κ.καθηγητά
2. δεν γνωρίζω, σε υψηλές συγκεντρώσεις νατρίου πως θα αντιδράσουν τα διάφορα ενυδρεία. Δεν θεωρώ ότι μπορεί να καταστεί επιβλαβές για κάποια ψάρια. Πάντως, οι δίσκοι μου μέχρι τώρα δείχνουν να το ανέχονται (απρόβλεπτα) πολύ καλά, όχι από χρήση ζεόλιθου βέβαια, αλλά από συχνές προσθήκες NaCl της API.
3. ζεόλιθος είναι ο σωστός όρος
4. αυτό ακριβώς εννοούσα, έχεις απόλυτο δίκιο
5. νάσαι καλά
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-09-11, 22:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βοηθησατε πολυ και οι δυο,σας ευχαριστω πολυ
βεβαια,δεν μου εχετε απαντησει ακριβως στα ερωτηματα μου αλλα δε θα σας κρεμασω κιολας

ως το πιο σημαντικο απτα προαναφερθεντα θα κρατησω το οτι εχει τη σοβαρη "παρενεργεια" της αποδυναμωσης της βιολογιας που οντως ειναι ενα θεμα

βεβαια δεν ξερω τι αντικτυπο θα ειχε αυτο σε ενα ωριμο ενυδρειο.δεν εχω βρει ακομα να διαβασω κατι σοβαρο που να συγκρινει το πριν και το μετα τη χρηση και γιαυτο το λογο δε με εχετε πεισει ακομα εντελως-εξακολουθω δηλαδη να πιστευω οτι η χημικη φιλτρανση ειναι λιγο παρεξηγημενο θεμα-
αλλα καλα το πατε θα μου πειτε ποιος μιλαει τωρα....και καλα θα κανετε
παντως μου κανει εντυπωση που εδω το ζεολιθο τον κατατασει στα βιολογικα υλικα για καποιο λογο.ενω φαινεται να εχει επιφανεια που θα δικαιολογουσε τη χρηση του σαν βιολογικο υλικο κιεμενα σαν χημικο μου κανει περισσοτερο να πω την αληθεια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-11-11, 12:06
A_S_T_R_O Ο χρήστης A_S_T_R_O δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Καλημερα! Βλεποντας αυτο το post κ επειδη το ενδιαφερον μου για το ζεολι8ο η ζεολιτη κατα πολλους με εχει κανει να βγαλω βραδια ολοκληρα στο internet αλλα χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα θα πω την δικη μου εμπειρια.
Λοιπον στο 1 ενυδρειο που απεκτησα (carrefour) 80 lit --- κανοντας κ εγω το λαθος να βιαστω πηγα σε Pet shop, πηρα τα διακοσμητικα κ ενα μπουκαλι βακτηρια κ αντιχλωριο κ μετα απο 3 μερες οπως μου ειπε πηγα κ το γεμισα με 15 ψαρια .

Μου εδωσε κ ενα test NO2 (δεν η8ελα τιποτε αλλο ειπε) κ περιμενα συμφωνα με τα λεγομενα του να τερματισει στα κοκκινα κ μετα να πεσει στο 0.

Πε8εναν απο την 3 μερα. Τοτε διαβαζοντας εδω πηρα κ test ΝΗ3/ΝΗ4 κ ηταν στο τερμα οπως κ το ΝΟ2. Ξαναψαχνοντας εμαθα για βιολογικα υλικα κ ετσι αποφασισα να αλλαξω το φιλτρο με ενα της aquael στα 1100l/h με βιολογικο υλικο.

Πηγα λοιπον σε αλλο petshop κ πηρα ενα γεματο κ ετοιμο οπως ειπε!

Αυτο μεσα ειχε ζεολι8ο κ ανθρακα.
Σε 12 ωρες το ΝΟ2=0 κ το νερο εγινε κρυσταλλο! Τα ψαρια ομως τις επομενες μερες συνεχιζαν να πε8αινουν κ μετραγα ακομα αμμωνια!

Ετσι πηρα μπολι κ ησυχασα απο ενα φιλο απο εδω κ εσωσα τα υπολοιπα!

Αυτο ειχα να κατα8εσω σαν εμπειρια. Δεν ξερω τι 8α γινοταν ομως αν εμενε καιρο στο ενυδρειο μαζι με το μπολι ωστε να γινει βιολογικο.

Παντως απο οσο καταλαβα κανει ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ γιατι υπαρχει κινδυνος να αποβαλλει στο ενυδρειο οτι εχει μαζεψει.

Καπου ειδα για αναγωμοση του αλλα δεν ειναι ξεκα8αρο καθως ολοι προτεινουν την αλλαγη μετα απο 2-3 μηνες

Δεν χρειαζετε να μπει σε φιλτρο -- κανει κ σε διχτακι στο ενυδρειο.

Σε ξενο site καπου το ειχα δει σαν λυση σωτηρια απο καποιον που ειχαν ριξει τα παιδακια του στο ενυδρειο ολοκληρο μπουκαλι Flakes

Επισης πολλοι το βαζουν κ σαν υποστρωμα.

Εγω ειδα το ΝΟ2=0 αλλα οχι την αμμωνια οπως πολλοι ισχυριζονται οτι κανει


Το Ph το πηγε στο 6,5 απο 8 αλλα ισως αν το αφηνα να το εκανε ουδετερο οπως γραφετε ----- (3 μερες το αφησα)

Δεσμευει τα φωσφορικα κ αυξανει το οξυγονο στο νερο

2 link για καποιον που 8ελει να ξεκινησει να ξενυχταει ψαχνοντας http://www.aquaclubdesign.gr/hs-aqua...for-200l-.html & http://www.politimigi.gr/index.php?o...id=432&lang=el

Τωρα επειδη ολοι τελικα καταληγουμε στην λυση του βιολογικου υλικου (που ισως ειναι κ η ασφαλεστερη) αν καποιος εχει εμπειρια με αυτο το υλικο ας μας πει!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-11-11, 12:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο ζεολιθος απορροφα τα τοξικα (αμμωνια, νιτρωδη κλπ).
Χωρις αυτα, πως περιμενες να αναπτυχθει η βιολογια (που "τρεφεται" με αμμωνια και νιτρωδη) και να στρωσει το φιλτρο?
Αμμωνια μετραγες πριν προλαβει να την απορροφησει ο ζεολιθος και φυσικα δεν την οξειδωνε ουτε η βιολογια που δεν ειχε αναπτυχθει ακομα.
Νιτρωδη δεν μετραγες γιατι δεν υπηρχε βιολογια να οξειδωσει την αμμωνια σε νιτρωδη.
Ο ζεολιθος προτεινεται για ωρα αναγκης σε στρωμενο ενυδρειο, οπως στην περιπτωση του ξενου σαιτ σε μια εξαρση πχ αμμωνιας απο λαθος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-11-11, 12:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω βρει ακομα να διαβασω κατι σοβαρο που να συγκρινει το πριν και το μετα τη χρηση και γιαυτο το λογο δε με εχετε πεισει ακομα εντελως-εξακολουθω δηλαδη να πιστευω οτι η χημικη φιλτρανση ειναι λιγο παρεξηγημενο θεμα
θα το παρω αναποδα και θα σου αντεπιστρεψω τα λεγομενα σου.
δηλαδη οτι εσυ δε με εχεις πεισει πως υπαρχει ενας σοβαρος λογος να χρησιμοποιησεις ζεολιθο μεσα στο ενυδρειο σου.
τι κανει αυτος που δε μπορει να γινει με αλλο και μαλιστα ασφαλεστερο τροπο?
ας τα παρουμε 1-1:
1. δεσμευει την αμμωνια. τι να το κανω αυτο?? προσεχω να εχω ενα σωστα στημενο ενυδρειο με σωστη φιλτρανση και ιχθυοφορτωση και δεν εχω θεμα δεσμευσης αμμωνιας.
2. μαλακωνει το νερο. τι να το κανω?? μαλακωνω το νερο μου οσο θελω με ΑΟ. και ειμαι βεβαιος οτι με μια ΑΟ εκτος απο ευκολια εχεις και οικονομικο κερδος μιας και το να αγοραζεις συνεχεια ζεολιθο για να μαλακωνεις το νερο..αλλα και να χρησιμοποιεις τεστ συνεχεια για να δεις ποσο εχει μαλακωσει...ειναι πιο χρονοβορο αλλα και ασυμφορο σε βαθος χρονου.
3.δεσμευει τοξικες ουσιες-μεταλλα.το γεγονος οτι δεσμευει τοξικες ουσιες που μπορει να περιεχονται στο νερο....ειναι μια αιτια για να το χρησιμοποιησεις για επεξεργασια νερου σε δοχειο παρασκευης ΠΡΙΝ μπει στο ενυδρειο. αλλα και τοτε θα χρειαζεται να κανεις τεστ για να ξερεις που σου εχει παει τη σκληροτητα.

οι λογοι που θεωρω οτι ΔΕΝ πρεπει να εχουμε ζεολιθο στο ενυδρειο ειναι οτι αφενος θα πρεπει να εισαι με ενα τεστ στο χερι για να παρακολουθεις τις μεταβολες σκληροτητας εφοσον δεν μπορεις να τις προυπολογισεις (οπως θα εκανες με ΑΟ) ... και αφετερου...δε μπορεις να παρακολουθησεις ποτε η δραση του εχει "εξασθενησει" και κατα ποσο οσον αφορα τη δεσμευση ουσιων.
κατα καποιο τροπο δηλαδη σου προκαλει μεταβολες -ωφελιμες ισως- που ομως δε μπορεις να ελεγξεις το ρυθμο τους...
επισης αποτρεπει το συστημα σου να ερθει σε μια δυναμικη κατασταση ισορροπιας..αφου η εισοδος του στο ενυδρειο ανατρεπει τον κυκλο του αζωτου.

οι "θαυματουργες" ιδιοτητες του ζεολιθου δεν αμφισβητωνται...αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει και να χρησιμοποιηθει στα ενυδρεια μας.

σαν να εχει ανακαλυφθει ενας τροπος να φτασεις στην αμερικη σε 5 λεπτα...αλλα εσυ να μην εχεις κανενα λογο να πας στην αμερικη..

υ.γ. μια εφαρμογη που μου ερχεται προχειρα στο μυαλο.... θα ηταν να τοποθετειται μια ποσοτητα ζεολιθου σε σακουλα μεταφορας ψαριων ωστε σε πολυωρα ταξιδια τα ψαρια να μην κινδυνευουν απο μεγαλη εκθεση σε αμμωνια..... αλλα σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να ληφθει υποψιν και η μεταβολη της χημειας του νερου που θα επιφερει να ειναι τετοια ωστε να μη σοκαριστουν τα ψαρια. γιατι αραγε ποτε δε συναντησα κατι τετοιο σε τοσες εισαγωγες ψαριων που εχω δει απο το εξωτερικο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-11-11, 13:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν προσπαθησα να πεισω κανεναν,ουτε εγω ο ιδιος εχω πειστει για τη μια η την αλλη πλευρα.αν και κλινω προς το συμπερασμα οτι ειναι μια καλη ισως λυση αναγκης οπως ειπε ο delta παραπανω και τιποτα περισσοτερο.απλα τα περισσοτερα αρθρα που βρηκα ειχανε την ταση να το εκθειαζουν σαν υλικο και μου εκανε εντυπωση.ετσι ξεκινησα το θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-11-11, 13:34
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

το κειμενο ειναι απο το zeovit forum : Zeolites
Think of these as porous man made rocks that absorb something, specifically reef toxins (I would say nitrate and phosphate but nobody knows for sure if these actually remove them or help bind them so your skimmer can easily remove them). Zeovit uses a mixture of different zeolites that have been found to best reduce toxins in a saltwater system. Exactly how they work has been much debated; from a theory of bacterial colonizing to locking-up or removing ammonia, to a transformation process of nutrients to a different ion. Sorry, I have no idea of how it works just that it does.

The zeolites are stored in a reactor, which looks a lot like a Calcium reactor without all the extra do-dads on it. It is a single chamber with a second chamber inside the first with a handle that protrudes out of the top. The Zeolites are placed in the second chamber and once a day the second chamber is ΅pumpedΆ to clean the zeolites of mulm (algae build up). This mulm is said to actually feed corals.

Zeolites are changed out at approximately every six to eight weeks (I have never had good results with zeolites lasting past eight weeks). I assume the exchange rate is based on the amount of nutrients you have in your system much like activated carbon.

One thing I know for sure, running a zeovit system without zeolites will not work to its full capacity and using a different ΅ebayΆ zeolite will not work. I can absolutely tell when my zeolites are expelled and no longer fit for use, my corals will look faded.
Τους ζεολιθους τους δουλευω κανα δυο μηνες τωρα με θετικα αποτελεσματα (παραλληλα με την προσθηκη βακτηριων )στα χρωματα και στην ζωηραδα των κοραλιων , θα ελεγα εγω οτι καλο ειναι να τους δουλευουμε σε συστηματα που θελουμε παρα πολυ χαμηλα νιτρικα -φωσφορικα για να σου δωσουν το κατι παραπανω όταν όλα τα αλλα γίνονται σωστά
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-11-11, 16:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κωστα τι παρατηρησες στις μετρησεις ασβεστιου σου?
ρωταω γιατι η θεωρια λεει πως δεσμευει τα ιοντα ασβεστιου αντικαθιστωντας τα με νατριου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-11-11, 19:09
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Δεν είδα καποια μεταβολη Πανο γιατι δουλευω ριακτορα ασβεστιου και μου κραταει ψηλα το ασβεστιο ,ειναι δυσκολο να αντιληφθω διαφορα με τοση καταναλωση
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-11-11, 11:07
Το avatar του χρήστη touak1982
touak1982 Ο χρήστης touak1982 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2009
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Να κατεθεσω κι εγω την εμπειρια μου με τον ζεολιθο,το Φεβρουαριο που μας περασε.Ειχα επισκευθει στην Αθηνα γνωστο καταστημα ενυδρειων και οταν του ζητησα βιολογικο υλικο της eheim με υφος μου ειπε πως ολα αυτα τα υλικα ειναι πολυ ξεπερασμενα.Αμεσως τον ρωτησα τη ενοουσε και αυτος μου ανεφερε για τον ζεολιθο.Τελικα δεν πιστικα,ομως αρκετο καιρο μετα με ετρωγε μηπως ειχε δικαιο.Το Φεβρουαριο χρειαστηκε να λειψω 6 μερες απο το σπιτι μου και σκεφτικα πως για να ειμαι σιγουρος για τη φιλτρανση να προσθεσω ενα ακομη φιλτρο,με ζεολιθο αυτη τη φορα ( ενυδρειο 400 λιτρα με 15 δισκους και φυτα,ολα κυλουσαν ομαλα με 2 2217 φιλτρα και 1 jbl1500 ολα 24 λιτρα βιολογια) ετσι και εκανα.ρυθμησα τις ταιστρες 1 εβδομαδα πριν και αφου σιγουρευτικα οτι ταιζουν σωστα εφυγα.οταν γυρισα ειδα 2 νεκρα ψαρια και μετα μεσα σε 5 μερες πεθαναν ολα!!!!!!!!!!παρα τις προσπαθειες μου με αλλαγες νερου και φαρμακα.

Το δικο μου συμπερασμα ειναι πως ο ζεολιθος σταματησε τον κυκλο αζωτου με αποτελεσμα να καταρευσει ολη η ισσοροπια του ενυδρειου.Πιστευω πως οταν χρησιμοποιουμε ζεολιθο δε θα πρεπει να βαζουμε μαζι με αλλου ειδος υλικο ειτε βιολογικο ητε χημικο παρα μονο του,ωστε να μην καταρρεει ο κυκλος αζωτου.................
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-11-11, 16:21
Το avatar του χρήστη touak1982
touak1982 Ο χρήστης touak1982 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2009
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

εχει καποιος μονιμη φιλτρανση με ζεολιθο?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-11-11, 18:25
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από touak1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει καποιος μονιμη φιλτρανση με ζεολιθο?
εγω εχω στο θαλασσινο κανα τριμηνο τωρα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-11-11, 19:48
Το avatar του χρήστη touak1982
touak1982 Ο χρήστης touak1982 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2009
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω στο θαλασσινο κανα τριμηνο τωρα
εχεις βγαλει καποια συμπερασματα επ'αυτου?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-11-11, 16:27
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

α)σιγουρα δεν ειναι ολοι οι ζεολιθοι το ιδιο
β) για καλυτερα αποτελεσματα πρεπει να τους εχεις σε ενα ριακτορα με χαμηλη σχετικα ροη
γ)θελουν συχνη αναδευση για να απελευθερωνεται η ''βακτηριακη λασπη'' που μερος της ειναι τροφη για τα κοραλια η υπολοιπη εξαγεται απο το σκιμμερ με αποτελεσμα την εμμεση μειωση των νιτρικων και φωσφορικων
δ) τους ζεολιθους τους δουλευω συνδιαστικα με προσθηκη βακτηριων και τροφης βακτηριων
ε) αυτο που βλεπω ειναι καλυτερα χρωματα στα ζωντανα και γρηγορη αναπτυξη
στ) παρατηρω οτι παρουσιαζουν σημαδια εξαντλησης αυριο θα κανω μερικη αλλαγη και θα δω
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-11-13, 18:43
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Σε άλλο θέμα ο φίλος kfg12345 ανέφερε μια χρήσιμη βιβλιογραφία για τον ζεόλιθο.
Την μεταφέρω κι εδώ:
http://www.mrsec.psu.edu/education/n...ng_ammonia.pdf
http://www.zeolite-products.com/medi...%20zeolite.pdf
http://www.worldfishcenter.org/Naga/...uabyte%204.pdf
http://www.aseanenvironment.info/Abstract/41013464.pdf
http://eprints.ru.ac.za/1742/1/Mwale-MSc-TR00-89.PDF
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-11-13, 21:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά να πω και εγώ την άποψη μου μια που χρησιμοποιώ ζεόλιθο.
Κατά αρχήν απορώ με τον φίλο kwstas82 που χρησιμοποιεί ζεόλιθο σε αλμυρό νερό, το πρώτο πράγμα που έμαθα ήταν ότι δεν χρησιμοποιείται με τίποτα παρουσία αλατιού. Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά αυτό έχω διαβάσει.
Έχω ζεόλιθο στα χρυσόψαρα λόγω μεγάλης ιχθυοφόρτισης και αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως έχω μειωμένα νιτρικά, όχι μηδενικά, προφανώς επειδή μου μειώνει την αμμωνία φυσιολογικά μειώνονται και τα νιτρικά. Δεν μου καταστρέφει τη βιολογία γιατί λόγω της ιχθυοφόρτισης δεν κατακρατεί όλη την αμμωνία και περισσεύει για το βιολογικό φίλτρο. Κάθε 2 μήνες περίπου την βάζω σε αλατόνερο για 24 ώρες και μετά καλό ξέπλυμα και πάλι μέσα στο φίλτρο. Κάπου είχα διαβάσει, δεν θυμάμαι που να σας πω το link, πως για 1 κιλό ζεόλιθο χρειάζονται 3 κουταλιές της σούπας αλάτι, εγώ σε μισό κιλό ζεόλιθο βάζω 2 κουταλιές της σούπας καθαρό αλάτι χωρίς πρόσθετα.
Χρησιμοποιώ αυτόν http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2630.

Πριν φτάσω στο σημείο αυτό έκανα καθημερινές μετρήσεις για να καταλήξω στη ρουτίνα που έχω σήμερα και να βεβαιωθώ πως είναι ασφαλές, αλλά έχω και το νου μου γιατί έχω διαβάσει πως ο ζεόλιθος μόλις φτάσει σε κάποιο βαθμό πληρότητας αρχίζει και απελευθερώνει αμμωνία, μη μου γυρίσει μπούμερανγκ. Θεωρώ πως θέλει προσοχή όταν χρησιμοποιείται και μόνο σε ειδικές περιπτώσεις
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-11-13, 01:34
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Τον εχω τακη σε εναν ιδιοκατασκευη αντιδραστηρα και τους αναδευω καθε 3-4 μερες ,,,,μαζι με την χρηση βοτκας και mb7 κραταω χαμηλα τα νιτρικα και τα φωσφορικα στο νερο ,οι γερμανοι την μεθοδο την λενε ζεοβιτ, οι αμερικανοι νεοζεο ...η αρχη ειναι ιδια ,απλα αλλαζουν τα ονοματα στα ζουμια
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-11-13, 03:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε άλλο θέμα ο φίλος kfg12345 ανέφερε μια χρήσιμη βιβλιογραφία για τον ζεόλιθο.
Την μεταφέρω κι εδώ:
http://www.mrsec.psu.edu/education/n...ng_ammonia.pdf
http://www.zeolite-products.com/medi...%20zeolite.pdf
http://www.worldfishcenter.org/Naga/...uabyte%204.pdf
http://www.aseanenvironment.info/Abstract/41013464.pdf
http://eprints.ru.ac.za/1742/1/Mwale-MSc-TR00-89.PDF
Απο συζητηση με τον πανεπιστημιακο Γεωχημικο που γραφει και στο 2ο ποστ (η πλεον αρμοδια επιστημη, η οποια ασχολειται με τη χημεια των πετρωματων οπως και του ζεολιθου) εχω αυτα και μου φτανουν για να μη βγαζω τα ματια στο διαβασμα να βγαλω συμπερασματα (οχι αλλο καρβουνο ), απο τη στιγμη και που δεν τον χρειαζομαι τον ζεολιθο (βαση μετρησεων και πορειας ενυδρειων) αλλα και εστω σε περιπτωση αναγκης, εχω αλλους τροπους αντιμετωπισης.
Παράθεση:
Με τον όρο "φυσικός ζεόλιθος" αναφερόμαστε σε μία ομάδα ένυδρων αργιλλοπυριτικών ορυκτών με συγκεκριμένες απορροφητικές ιδιότητες λόγω της χημικής σύστασης καθώς και της κρυσταλλικής δομής αυτών των ορυκτών.
Οι "ενυδρειακοί ζεόλιθοι" (KENT, API, κ.λ.π.) θεωρώ πως απέχουν αρκετά από το φυσικό ορυκτό. Πιθανά, είναι αρκετά τροποποιημένοι/επεξεργασμένοι, με αποτέλεσμα ο καθένας "ενυδρειακός ζεόλιθος" να έχει και διαφορετικές ιδιότητες απορροφησιμότητας και να προσομοιάζει πιο πολύ σε αυτό που λέμε ιοντο-ανταλλακτική ρητίνη, με ότι αυτό συνεπάγεται. Υπάρχει ακόμα και θαλασσινός "ενυδρειακός ζεόλιθος" για χρήση σε reef ενυδρεία τα οποία έχουν ως στόχο το U.L.N.S. (ultra low nutrients system), το οποίο πρακτικά σημαίνει : περιεκτικότητα νιτρικών = 0ppm και περιεκτικότητα φωσφορικών = 0ppm.
Υπάρχει λοιπόν τεράστιο μπέρδεμα και γιαυτό, προσωπικά δε θα χρησιμοποιούσα ενυδρειακό ζεόλιθο σε γλυκό νερό. Απορρόφηση αμμωνίας/αμμωνίου μπορεί να γίνει και με άλλους χημικούς τρόπους, οι οποίοι δεν """συγκρούονται""" με την κρίσιμη βιολογική λειτουργία του ενυδρειακού συστήματος που συντελλούν τα πορώδη βιολογικά υλικά τα οποία χρησιμοποιούμε για την αερόβια βακτηριακή αποίκιση...

....προσωπικά δεν προτείνω τον ζεόλιθο (ούτε το φυσικό ορυκτό αλλά ούτε και τον ενυδρειακό) για χρήση (χημική ή βιολογική) στο ενυδρειακό περιβάλλον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-12-15, 02:12
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παλιο θεμα μεν φρεσκια απορια δε , τελικα η χρηση ζεολιθου με παρουσια αλατιου στο νερο σε γλυκο ενυδρειο δημιουργει προβλημα ?
Γιατι εχω μπερδευτει με τους θαλασσινους
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-12-15, 07:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Παλιο θεμα μεν φρεσκια απορια δε , τελικα η χρηση ζεολιθου με παρουσια αλατιου στο νερο σε γλυκο ενυδρειο δημιουργει προβλημα ?
Γιατι εχω μπερδευτει με τους θαλασσινους
Ελα ντε, αυτη την απορία εχω και εγω
Γιατι μπορεί να μην αφηνει αμμωνία γιατι μπορεί να μη τη δεσμευει, αρα τι κάνει τότε ;

Δες εδω
http://www.geoanthos...s/periballon/el
Επίσης ο Ζεόλιθος, μπορεί εύκολα να αναγεννηθεί πλένοντας τον με διάλυμα NaCl (αλάτι) σε συγκέντρωση 10%. Έτσι, θα απομακρυνθούν τα δεσμευμένα ιόντα αμμωνίου και ο Ζεόλιθος θα είναι έτοιμος πάλι προς χρήση. Εάν δεν θέλουμε ή δεν μπορούμε να αναγεννήσουμε τον Ζεόλιθο τότε μπορούμε να τον αντικαταστήσουμε και τον παλιό Ζεόλιθο να τον προσθέσουμε στα φυτά μας καθώς θα είναι ένα άριστο λίπασμα πλούσιο σε άζωτο.

Δες και εδώ
http://www.feeders.g...τρωμα-ενυδρεία/
Επαναφόρτιση:
Μετά το πέρας των 2 μηνών μπορείτε εύκολα να επαναφορτίσετε το ζεόλιθο σας. Σε 1 λίτρο νερό διαλύστε 3 κουταλιές της σούπας αλάτι φαγητού. Αφήστε το ζεόλιθο μέσα στο διάλυμα για 24 ώρες και μετά ξεπλύνετε καλά με νερό βρύσης. Είναι έτοιμος πάλι για χρήση.
Η χρήση ζεόλιθου δεν αντικαθιστά τη περιοδική αλλαγή νερού του ενυδρείου αλλά επιμηκύνει τη συχνότητα.
Δεν συνιστάται η χρήση ζεόλιθου σε νέα ενυδρεία που δεν έχουν κάνει κύκλο, γιατί θα αποτρέψει την ανάπτυξη των ωφέλιμων βακτηρίων.
Σε ενυδρεία αλμυρού νερού η παρουσία του αλατιού εμποδίζει τη δράση του ζεόλιθου.
Ο ζεόλιθος μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως υπόστρωμα στον βυθό μαζί με χαλίκια και άμμο (αρκεί να μην ρίχνετε αλάτι μέσα στο ενυδρείο). Θα προσφέρει μια μεγάλη επιφάνεια για να εποικίσουν τα βακτήρια


και άλλο ένα
http://vickytoxotis....og-post_21.html
Φίλτρα: Μπορούν να αλληλεπιδράσουν με το ύδωρ για να απορροφήσουν ή να απελευθερώσουν
ιόντα (ιοντική ανταλλαγή). Οι ζεόλιθοι χρησιμοποιούνται ως αποσκληρυντικά νερού, για να
αφαιρέσουν ιόντα ασβεστίου, τα οποία αντιδρούν με το σαπούνι στον σχηματισμό αφρού. Το ύδωρ
φιλτράρεται με ζεόλιθο φέροντα νάτριο, ο οποίος απορροφά το ασβέστιο και απελευθερώνει ιόντα
νατρίου στο ύδωρ. Όταν ο ζεόλιθος δεν μπορεί να απορροφήσει άλλο ασβέστιο, μπορεί να
επαναφορτιστεί με ξέπλυμά του με άλμη (ένα κορεσμένο διάλειμμα χλωριούχου νατρίου), η οποία
αποβάλλει τα ιόντα ασβεστίου και τα αντικαθιστά με νάτριο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-12-15, 08:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν δημιουργει προβλημα ακριβως,απλα δεν συστηνεται σε νεοστημενα ενυδρεια γιατι δεν θα αφησει τα ωφελιμα βακτηρια να αναπτυχθουν,αφου η αμμωνια θα κρατιεται στο ζεολιθο.

σε ωριμο ενυδρειο με σωστη ρουτινα και καθαριοτητα δεν θα πρεπει να υπαρχει προβλημα γιατι υπαρχει ηδη βιολογια (και μεσα στα υλικα και στις επιφανειες του ενυδρειου)και δεν υπαρχει και αμμωνια.

αυτο ομως που μπορει να συμβει ειναι να αποδυναμωσει την υπαρχουσα βιολογια αφου οι ρυποι δεν θα επαρκουν για πολυ μεγαλο αριθμο βακτηριων.
που σημαινει πως αν καποια στιγμη βαλεις αλατι και ο ζεολιθος "αδειασει" αυτη η αμμωνια που εχει κρατησει θα παει στο νερο ξαφνικα αφου η βιολογια δεν θα φτανει για να τη διασπασει.

απτην αλλη,ενα ποσοστο βιολογιας θα αναπτυχθει και στο ζεολιθο,οποτε ισως να εξισοροπει καπως τα πραγματα.δεν ξερω ποση θα ειναι αυτη ομως,οποτε θα πας δοκιμαζοντας και ρισκαροντας καπως.

ισως(δεν το εχω δοκιμασει) να ειναι καλυτερα αν μπει σε τελευταιο σταδιο μετα τα βιολογικα υλικα στο φιλτρο.αλλα δεν εχω παιξει τοσο πολυ με το ζεολιθο για να δω πως συμπεριφερεται αναλογα με τη θεση του.
εχω την εντυπωση ομως πως επειδη λειτουργει ιοντοανταλλακτικα,δεν θα εχει μεγαλη διαφορα η θεση στην οποια βρισκεται στο φιλτρο...
δηλαδη ακομα και αν τον εβαζες σε σακουλακι εκτος του φιλτρου μεσα στο ενυδρειο,παλι το ιδιο θα ητανε.

οταν ξερεις τι κανεις,ποσο ταιζεις και ποση αμμωνια δημιουργει το ταισμα που κανεις και τα ψαρια σου,τοτε μπορεις να το ελεγξεις καπως.
αλλα καποιος που ριχνει αβερτα φαι και εχει γερη βιολογια μεν,αλλα δεν "ασχολειται" και πολυ με ολα τα υπολοιπα(η καποιος που στηνει ενυδρειο πρωτη φορα)
θαναι πιο δυσκολο να το ελεγξει και μπορει κατι να στραβωσει πιο ευκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-12-15, 08:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιώργο σε αλμυρό νερό όμως ποια θα είναι η συμπεριφορά του ζεόλιθου ;
Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω μάλλον δεν θα κάνει τίποτα , ότι απορροφάει θα το αφήνει πάλι, σαν απλό χαλίκι θα λειτουργεί, άντε να αναπτυχθεί βιολογία πάνω του.
Σε γλυκό νερό δεν βλέπω κάποιο λόγο να τον χρησιμοποιεί κάποιος, αν έχεις σωστή ιχθυοφόρτιση και επαρκές φίλτρο δεν τον έχεις ανάγκη, αν έχεις όμως υπερβολική ιχθυοφόρτιση ή για ώρα ανάγκης θα βοηθήσει, αρκεί να έχεις το νου σου να τον αλλάζεις, μια ρουτίνα επί πλέον δηλαδή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-12-15, 09:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ξερω πως συμπεριφερεται σε αλμυρο νερο ο ζεολιθος γιατι δεν ειχα ποτε θαλασσινο και ετσι δεν εκατσα να διαβασω σχετικα
αλλα τα θαλασσινα εχουν κιαλλες παραμετρους που ενδιαφερουν τους θαλασσινους.
ειναι πολλα τα στοιχεια που μετρανε και εχουν επιπτωση στα κοραλια κλπ που βαζουνε.

μπορει να απαντησει καποιος θαλασσινος και να μας πει για ποιο λογο ακριβως τον χρησιμοποιουνε.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-12-15, 10:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιώργο θεωρητικά δεν ξέρω τι μπορεί να προσφέρει σε θαλασσινό. Ο ζεόλιθος τραβάει ασβέστιο και αφήνει νάτριο, στο αλμυρό νερό θα αφήνει το ασβέστιο και θα παίρνει το νάτριο, αντίστοιχα το ίδιο με την αμμωνία ή οποιοδήποτε άλλο στοιχείο. Γενικά ξέρω πως κάνει ιοντοανταλλαγή με νάτριο, κάτι που είναι πλούσιο το αλμυρό νερό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-12-15, 12:40
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

πειτε μου κατι ρε παιδια... τον ζεολιθο θελετε να τον βαλετε για να δεσμευει την αμμωνια...???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-12-15, 13:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
πειτε μου κατι ρε παιδια... τον ζεολιθο θελετε να τον βαλετε για να δεσμευει την αμμωνια...???
Σε γλυκό ναι, αλλά υπο συνθήκες και με προσοχή (προσωπική άποψη),
σε αλμυρό δεν ξέρουμε για πιο λόγο τον βάζουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-12-15, 13:29
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε γλυκό ναι, αλλά υπο συνθήκες και με προσοχή (προσωπική άποψη),
σε αλμυρό δεν ξέρουμε για πιο λόγο τον βάζουν
η γνωμη μου ειναι οτι σε ενα σωστα στημενο ενυδρειο γλυκου νερου δεν υπαρχει λογος να υπαρχει ο ζεολιθος...
Επισης με την παρουσια του στον νερο ενως γλυκου ενυδρειο Ακυρωνει ολο τον κυκλο του αζωτου οπως τον ξερουμε...

καπου μου βρωμαει το θεμα... χεχε....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι ειναι ο ζεολιθος ??? ilias8573 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 29-12-09 00:38
Salifert τεστ PO4-οδηγιες χρησης maikl Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 22-08-09 06:24
ΖΕΟΛΙΘΟΣ msigouros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 08-07-07 14:05
αλλαγη χρησης ενυδρειου popay72 Αρχάριοι γλυκού νερού 14 16-02-07 09:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12581 seconds with 13 queries