Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-10-20, 13:15   #1
Νέος στο χόμπι - Στήσιμο 50λτ
dkarae
Member
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος 27-10-20, 13:15
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά. Καλώς σας βρήκα όλους.

Πρώτη μου ανάρτηση και θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα δύο θεματάκια.

Μικρό ιστορικό:
1. Τα μικρά μου βλέπουν ένα χρυσόψαρο (γυάλα) στα ξαδέρφια τους.
2. Θέλω και εγώ.
3. Τους εξηγώ πως αν πάρουμε ψαράκια δεν θα είναι από πανυγήρι σε γυάλα γιατί είναι κρίμα να τα ταλαιπωρούμε.
4. Πάω σε pet shop και επιπλέγω 20λτ με όλα τα comfort (φίλτρο, φως και διακοσμητικά πλαστικά) ώστε να βάλουμε τα 2 ψαράκια που ήθελαν τα μικρά (χρυσόψαρα)
5. Πριν κάνω την αγορά, λέω δεν το ψάχνω λίγο....
6. Εδώ γνωρίζω το forum σας και το ρίχνω στο διάβασμα.
7. Ακύρωση του προτζεκτ μικρό ενυδρείο και χρυσόψαρα ώστε να πάμε σε ένα μεγαλύτερο με τροπικά ψάρια και αληθινά φυτά.
8. Η γυναίκα γκρινιάζει γιατί από 3 ευρώ γυάλα δέχτηκε τα 60 - 70 ευρώ και τώρα τις βγάζω κοστολόγιο άνω των 150 ¤

Τελικά η επιλογή του ενυδρείου είναι ένα 49X31X38 CM NET WATER 50L
O χώρος μου δεν επιτρέπει παραπάνω διότι η πρόσοψή μου είναι 50 cm. Έτσι το μεγαλύτερο που βρήκα είναι αυτό. Όλα τα υπόλοιπα είχαν 60 cm πρόσοψη και πάνω.

Η επιλογή μου για ψάρια είναι γκάπυ. Διάβασα όμως για τα πολλά γεννητούρια που έχουμε με επιλογή από χαρέμι και φοβάμαι λίγο. Και αναρωτιέμαι:

α) Μπορώ να βάλω μόνο 4-5 αρσενικά γκάπυ που είναι και ποιο ωραία ή δημιουργώ πρόβλημα; Δεν το εντόπισα κάπου στο forum ξεκάθαρα. Στο pet μου είπαν ότι και εμείς χώρια τα έχουμε και δεν έχουν κανένα θέμα. ¶λλος μου είπε ότι επειδή ζουν λίγο καλό είναι να έχω γέννες για να μην μείνω από ψαράκια στο μέλλον, αλλά και πάλι με αγχώνει η δικαδικασία "γεμίσαμε ψαράκια" τι κάνουμε τώρα...

β) Έχω στο μυαλό μου να τα βάλω με ένα ωραίο κοπαδάκι από 6-8 ωραία ψαράκια μικρά όμως δεν ξέρω ποια μπορεί να πάνε με γκάπυ, γιατί σε όποιο pet πάω μου λένε να βάλω όποια θέλω και μου αρέσουν. Θα πήγαιναν πχ dario, tetra ή bard ;

γ) Εάν δεν μπαίνει κοποδόψαρο να τα βάλω με πλάτυ, μόλυ, ξιφορφόρους κτλ. σε ένα μικτό σχήμα; Και αυτά θέλουν χαρέμι ή μπορώ να επιλέξω μόνο αρσενικά σε όλα.

δ) Τα 15 ψαράκια max χωρίς νέες γέννες που μου είπαν είναι οκ για τα 50λτ

Πάντα ήθελα ένα ενυδρείο και τώρα που βρήκα την ευκαιρία θέλω να το κάνω σωστά ώστε και να το χαρούμε αλλά και να βάλω τα μικρά στην διαδικασία της φροντίδας ενός κατοικίδιου.

Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 12391
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-20, 13:24
sharred Ο χρήστης sharred δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2012
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Καλησπέρα,3 θηλυκά guppies με 1 αρσενικό είναι η αναλογία. Μη φοβάσαι τις γέννες, ναι γεννάνε πολλά αλλά δεν επιβιώνουν όλα ή τα τρώνε. Θα πρέπει να ξεχάσεις τα πλαστικά και να βάλεις ζωντανά φυτά. Υπάρχουν πανεύκολα φυτά που δεν χρειάζονται απαιτήσεις όπως οι moss, το κερατόφυλλο και η anubia. Επίσης να βάλεις μερικές γαρίδες red cherry. Και να επενδύσεις σε ένα εξωτερικό φίλτρο για καλύτερη ποιότητα νερού. Επίσης μη μπλέκεις πολλά διαφορετικά είδη ψαριών γιατί θα φτιάξεις μια ωραία ψαρόσουπα :P
Αυτές είναι οι συμβουλές μου...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-20, 15:46
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ναι το 3 με 1 το κατάλαβα ότι είναι το ιδανικό. Εγώ ρωτάω αν δεν θέλω γέννες αν είναι απαγορευτικό να βάλω 4 αρσενικά.

πχ να βάλω 4 γκάπυ και 4 πλάτυ αρσενικά + 2 με 3 γατοψαράκια που μου είπαν στα χαμηλά. Ή τα 10 ψαράκια σε 50λτ είναι ψαρόσουπα; Σε αυτό προσπαθώ να καταλήξω και να καταλάβω.

Γαρίδες δεν νομίζω να τις προτιμήσω...

Για φίτρο αναφέρει Εσωτερικό φίλτρο HS aqua 300 L / ώρα. Θα χρειαστώ και επιπλέον;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-20, 20:06
sharred Ο χρήστης sharred δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2012
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Θέλεις γέννες πίστεψέ με, τα guppies ζούν 2-3 χρόνια και τα μικρά τους τουλάχιστον σε μένα στο κεντρικό ενυδρείο δεν ζουν πολλά. Το καλοκαίρι παίρνω τις γκαστρωμένες και τις βάζω σε κουβάδες οι οποίοι γεμίζουν άλγη και προνύμφες κουνουπιών και βλέπεις τα μωρά μέσα σε 1-2 μήνες να έχουν φτάσει ικανοποιητικό μέγεθος και ολόκληρο το χρωματισμό τους και μετά τα μεταφέρω στο κεντρικό ενυδρείο. Όσα γενιούνται στο κεντρικό ενυδρείο είτε τα τρώνε ή πρέπει να περάσει 6μηνο για να βγάλουν χρώμα και δεν πιάνουν το μέγεθος που τα άλλα που έχω στους κουβάδες πιάνουν σε μόλις 2 μήνες. Και έχω πολλές κρυψώνες και τα ταίζω σωστά. Γαρίδες θέλεις για να σου καθαρίζουν τον βυθό οπωσδήποτε. Το εξωτερικό φίλτρο κάνει τη διαφορά, είναι πολύ καλύτερο από το εσωτερικό. Μπορείς άνετα να βάλεις και 20 guppies με ένα καλό φίλτρο στα 50 λίτρα +καμιά 20αριά γαρίδες (πάρε μόνο 4 γιατί πολλαπλασιάζονται εύκολα) και μερικά σαλιγκάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-20, 20:18
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

καλησπέρα, τα Πλάτυ ειναι ενα σίγουρο birth control, δε μένει λέπι απο μικρα... τα γκαπάκια, δεν τα τρώνε και πολύ τα μωρά τους γενικά, εξαρτάται απο την προσωπικότητα του αρσενικού... ευκολες οι γέννες, αλλα οχι και τόσο... ρισκάρισέ το... καποιος θα τα παρει όταν θα έχει πλεόνασμα... έχουν φαση οι γέννες... αν δεν βρίσκεις... πήγαινέ τα στο πετσοπ... θα τα παρουν σίγουρα... βλέποντας και κανοντας... αν δεν θελεις γέννες, πάρε νέον, πανέμορφα και ευκολα σχετρικά... δεν ειναι ζωοτόκα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-20, 21:49
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Το νέον μου αρέσουν και εμένα πάρα πολύ αλλά έχω διαβάσει ότι θέλουν άλλες συνθήκες από τα γκάπυ. Στο pet μου είπαν βέβαια ότι πάνε άνετα μαζί.

Σε ένα βίντεο από εξωτερικό, ειδικά για παιδιά, προτείνανε τα darios (ζεβρα νομίζω) και είδα και μερικά με πολύ ωραία χρώματα. Λέγανε ότι είναι αρκετά κινητικά και εύκολα ψαράκια. Έχει κανείς άποψη ή τα έχει κανείς στο ενυδρείο του;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-20, 22:09
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

συνθήκες? Αμαζόνιος με κεντρική Αμερική... δεν υπάρχουν πολλές διαφορές, κοιτα pH και θερμοκρασία... δεν έχουν ασυμβατότητες... αλλα και πάλοι, οι "καθαροί" του χόμπυ, μπορει να διαφωνουν, στην ουσία δεν πειραζει το ένα το άλλο... αδιάφορα μεταξύ τους...
αλλα, γιατι να πάρεις και γκάπυ, βάλε μόνο νεον... ισως ομως το ενυδρείο σου ειναι κάπως... μικρό για αυτα, γιατι ρίχνουν τρέξιμο γενικώς...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-10-20, 13:11
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Γκάπυ είναι το σιγουράκι.... τα θέλουν και τα παιδιά. Οπότε θα πάω σε 1 αρσενικά και 3 θηλυκά. Οπότε αυτά θα είναι τα πρώτα στο 50ντάρι μου. 4 γκάπυ.

Στο πλάνo τώρα είναι τι άλλο να βάλουμε μαζί:
1) Να τα βάλω με 6-8 ζεβρα ντάριος ή cherry bards που μας αρέσουν και να βάλω και 4 γατοψαράκια πχ albino cory κάτω;
3) ή να βάλω άλλα 4-5 πλάτυ ή ξιφοφόρους + 4 γατοψαράκια κάτω;

Ακούω γνώμες των εμπειρότερων....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-10-20, 13:45
sharred Ο χρήστης sharred δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2012
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Βάλε μόνο guppies ή βάλε και endlers που αν ζευγαρώσουν με guppies βγάζουν πολύ όμορφα υβρίδια. Είχα πολλά χρόνια ψαρόσουπα με μόλυ ξιφοφόρους και guppies. Δεν πήγε καλά, καθώς έτρωγαν όλα τα μωρά οπότε δεν υπήρχε νέο αίμα στο ενυδρείο και κάποια στιγμή ψοφούσαν και έπρεπε να ξαναγοράζω. Επίσης τα μόλυ μου έτρωγαν τα φυτά και οι ξιφοφόροι τις γαρίδες.Έβαλα μόνο guppies και ηρέμησα! Έχουν και τεράστια ποικιλία χρωμάτων και σχεδίων οπότε δεν υστερούν σε σχέση με άλλα είδη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-11-20, 07:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τα εντλερ απειλουνται με εξαφανιση ... Δε νομιζω οτι ειναι τοσο εξυπνο να βοηθησουμε αυτη τη διαδικασια δημιουργώντας υβριδια αντι να προσπαθησουμε να κρατησουμε καθαρο το ειδος εστω πια στα ενυδρεια!
Τους καταστρεψαμε τον βιοτοπο ... ας μη τα αφανισουμε τελειως απο τον πλανητη!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-02-21, 12:04
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Αρχή ενυδρείου 50λτ

Καλημέρα παιδιά.
Μετά από πολύ σκέψη είπα να το τολμήσω. Έστησα με τα παιδιά ένα 50 λτ αλλά πριν ακόμα βάλω ψάρια έχω αγχωθεί πολύ. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί μας κάποια θέματα.

1. Παρόλο που έπλυνα δύο χέρια το χώμα σε μια λεκάνη, έχω θολούρα που από εχτές καλά κρατεί και δεν λέει να υποχωρήσει.
2. Έχω στα τζάμια φυσαλίδες. Είναι λογικό; Το φίλτρο επίσης δεν το βλέπω να δουλεύει και πολύ δυνατά. Δεν κάνει αυτές τις μπουρμπουλήθρες που βλέπω σε βίντεο με ενυδρεία. Λέει ότι είναι 300 και είναι έχω πάρει το HS Platy 50 για ενυδρείο.
3. Έχω βάλει μέσα κάποια φυτά που πήρα από το pet αλλά δεν ξέρω τι να περιμένω. Τα πήρα με το μάτι... Είναι Echinodorous Yellow Sun, Acorus pusillus και Ludwigia sp. Super REd. Από τις ετικέτες σας τα γράφω. Τι να περιμένω από αυτά; Θέλουν κάτι ιδιαίτερο;
4. Μου έχουν δώσει από το pet shop ένα προϊον HS Bactoturbo που με έχει βγάλει εκτός προγράμματος με βάση ότι έχω διαβάσει τόσο καιρό. Λέει ότι βάζεις τα ψάρια το ρίχνεις και ξεκινάς άμεσα. Να το ακολουθήσω;

Επίσης, γιατί δεν με αφήνει να ανεβάσω μια φώτο να μου πείτε μια γνώμη;

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-02-21, 12:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102532
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-21, 12:16
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-02-21, 12:36
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Προς το παρόν έχω ρίξει 50ml από το αντιχλώριο και 5ml από το λίπασμα και έχω αφήσει το φίλτρο να δουλεύει.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enidrio.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  74,7 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  products.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  87,7 KB
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-02-21, 12:48
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dkarae Εμφάνιση μηνυμάτων
....
1. Παρόλο που έπλυνα δύο χέρια το χώμα σε μια λεκάνη, έχω θολούρα που από εχτές καλά κρατεί και δεν λέει να υποχωρήσει.Λογικά το φίλτρο σιγά σιγά θα την εξαφανίσει
2. Έχω στα τζάμια φυσαλίδες. Είναι λογικό; αυτό δεν είναι πρόβλημα, θα φύγουνΤο φίλτρο επίσης δεν το βλέπω να δουλεύει και πολύ δυνατά. Δεν κάνει αυτές τις μπουρμπουλήθρες που βλέπω σε βίντεο με ενυδρεία. δεν χρειάζονται οι μπουρμπουλήθρες αλλά κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια? Λέει ότι είναι 300 και είναι έχω πάρει το HS Platy 50 για ενυδρείο.βάλε μια φωτο το φίλτρο να το δούμε. Από υλικά τι έχει μέσα?
3. Έχω βάλει μέσα κάποια φυτά που πήρα από το pet αλλά δεν ξέρω τι να περιμένω. Τα πήρα με το μάτι... Είναι Echinodorous Yellow Sun, Acorus pusillus και Ludwigia sp. Super REd. Από τις ετικέτες σας τα γράφω. Τι να περιμένω από αυτά; Θέλουν κάτι ιδιαίτερο;εκτός από τον εχινόδωρο τα άλλα νομίζω ότι είναι απαιτητικά αλλά θα σου πουν και οι πιο ειδικοί
4. Μου έχουν δώσει από το pet shop ένα προϊον HS Bactoturbo που με έχει βγάλει εκτός προγράμματος με βάση ότι έχω διαβάσει τόσο καιρό. Λέει ότι βάζεις τα ψάρια το ρίχνεις και ξεκινάς άμεσα. Να το ακολουθήσω;[COLOR="red"]Ίσως βοηθήσει (ίσως λέω) την έναρξη της διαδικασίας στρωσίματος. Διάβασες για το στρώσιμο? πριν κάνεις μετρήσεις (τεστ σου έδωσαν?) μην βάλεις ψάρια
Με υπομονή και συνεχείς ερωτήσεις εδώ, θα τα πάτε καλά. Δεν θέλει βιασύνες στην αρχή για να μην υπάρξουν απογοητεύσεις (και θύματα).
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-02-21, 13:01
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Test ναι μου έδωσαν... αυτό είναι το πρώτο που έκανα...
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Test.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  44,7 KB

και το φίλτρο είναι αυτό...

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filtro1.jpg
Εμφανίσεις:  217
Μέγεθος:  49,8 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filtro2.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  58,9 KB
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-02-21, 13:06
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

" Ίσως βοηθήσει (ίσως λέω) την έναρξη της διαδικασίας στρωσίματος. Διάβασες για το στρώσιμο? πριν κάνεις μετρήσεις (τεστ σου έδωσαν?) μην βάλεις ψάρια "

Αυτό είναι το θέμα μου... έχω διαβάσει πάρα πολύ... αλλά στο pet που το έδωσε υποστηρίζει ότι το προϊον για να δουλέψει το βάζεις μαζί με τα ψάρια και κάνει την δουλειά άμεσα... Απλά πρέπει ταυτόχρονα να κάνω και μετρήσεις... είναι το HS Bacto turbo.... το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-02-21, 13:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Το φιλτράκι αυτό εγώ το θεωρώ ανεπαρκέστατο και σαν μηχανική φίλτρανση και σαν βιολογική. Δεν ξέρω τι να πω για το πετσοπ και τις συμβουλές του
Τα χαρτο-τεστάκια επίσης είναι εντελώς αναξιόπιστα.
Τον "μαγικό ζωμό" αν θέλεις να τον χρησιμοποιήσεις βάλτον αλλά όχι με ψάρια αλλά ρίχνοντας λίγη τροφή (προσθέτοντας ρύπους δηλ. όπως θα έκαναν και τα ψάρια).

*αν θέλεις κάποιες προτάσεις διεξόδου να σου κάνουμε αλλά πρέπει να πάψεις να ακούς το πετσοπ και τα έξοδα που θα κάνεις δεν θα είναι περιττά όπως τα προηγούμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-02-21, 14:11
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

To Acorus pusilus δεν ειναι υδρόβιο αλλα υδρόφιλο. Θα χαλασει.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-02-21, 10:00
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Είχα διαβάσει ότι τα 300 l/h είναι αρκετά για ένα 50άρι και τελικά κατέληξα με μία λύση όλα σε ένα.... προς το παρόν θα μείνω με αυτά, Δεν παίζει φράγκο για αλλαγή του τώρα

Προφανώς αναφέρεσαι στα υγρά test ε? Το σκέφτηκα και εγώ αλλά θεώρησα ότι και με αυτά θα γίνει η δουλειά... τόσο αναξιόπιστα είναι για Ν02 και Ν03;


Ο "μαγικός ζωμό" χεχεχε ναι κάπως έτσι .... λες να τον βάλω χωρίς ψάρια ε?
-------------------------
Να κάνω άλλη μια ερώτηση... επειδή ακόμα και σήμερα, 2 μέρες μετά η θολούρα παραμένει βρήκα στο net διάφορα προϊοντα όπως το tetra crystal water ή το sera bio nitrinec.

Θα μπορούσαν να βοηθήσουν; Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς σε τέτοια περίπτωση; Επίσης διάβασα για υαλοβάμβακα στο φιλτρο. Παίζει κάτι τέτοιο;

ψάρια δεν έχω βάλει ακόμα γιατί σκέφτομαι και το σενάριο μήπως χρειαστεί και τα κάνω όλα από την αρχή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkarae : 15-02-21 στις 10:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-02-21, 10:22
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

....και πολύ καλά κάνεις και δεν βάζεις ψάρια
Επιμένεις να ψάχνεις για ζουμιά που θα τα κάνουν όλα. Με τα λεφτά που θα δώσεις γι αυτά βρες και πάρε (και μεταχειρισμένο μπορείς να βρεις) ένα φίλτρο αν όχι εξωτερικό (πχ eheim 2215, Fluval 307 κλπ) ένα κρεμαστό (πχ eheim liberty 200, Seachem Tidal 75 κλπ).
Αυτό που έχεις τι να μαζέψει και τι βιολογία να αποκτήσει?

Ο λεγόμενος υαλοβάμβακας (κακώς επεκράτησε και λέγεται έτσι, ο πραγματικός υαλοβάμβακας είναι επικίνδυνος στο ενυδρείο) είναι το επίσης λεγόμενο ενυδρειακό βαμβάκι ή σωστότερα πολυεστερική βάτα. Την βρίσκεις συσκευασμένη στα ενυδρειομάγαζα (αλλά ακριβή) και αλλού πχ https://www.ifasma.eu/el/%CE%B2%CE%A...%B5%CF%82.html
Είναι υλικό μηχανικής φίλτρανσης.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-02-21, 14:12
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Δηλαδή να δοκιμάσω να βάλω κάτι τέτοιο στην θέση που είναι το μαύρο σφουγκαράκι για μερικές μέρες; Θα βοηθήσει;

https://www.skroutz.gr/s/26302366/Ju...l?from=catspan

Για το φίλτρο το κρατάω και μάλλον θα το αντικαταστήσω... αλλά λίγο αργότερα.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου Κλεόβουλε !!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-02-21, 14:22
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

-Πήγαινε σε ένα υφασματάδικο (?) ή όπου κάνουν ταπετσαρίες επίπλων κλπ και πάρε πολυεστερική βάτα με το μέτρο (με λίγα ευρώ θα έχεις για χρόνια
-Θα βοηθήσει αν η θολούρα είναι από την σκόνη της άμμου. Όταν καθαρίσει το βγάζεις και το πετάς.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-02-21, 13:11
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Έχω βγάλει από το φίλτρο το βιολογικό υλικό και το φίλτρο άνθρακα και το έχω γεμίσει με αυτή τη "βάτα". Εχτές πρώτη μέρα έγινε καφέ.... Έχω κάνει και δύο αλλαγές νερού κατά 80% ώστε να μην ταράξω το υπόστρωμα και μπορώ να πω ότι έχει καθαρίσει σε ικανοποιητικό επίπεδο. Μπορεί και να το σώσω ...ελπίζω τουλάχιστον

Είδα στο video για τον κύκλο του αζώτου ότι προτείνει το φίλτρο άθρακα, που λέει ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητο, ότι μπορεί να αντικατασταθεί με επιπλέον βιολογικό υλικό (τα άσπρα βαρελάκια λογικά είναι αυτά έτσι που έχει κάτω από το φίλτρο το άνθρακα.

Επειδή δεν είδα ενθουασμό για το φίλτρο που έχει το ενυδρειάκι μου, τι λέτε να το γεμίσω βιολογικό και να αφαιρέσω το φιλτρο του άνθρακα;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-02-21, 13:20
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Μέχρι ν αλλάξεις φίλτρο εγώ θα πρότεινα να αφήσεις να καθαρίσει από τα αιωρούμενα σωματίδια με την βάτα και μετά να την αφαιρέσεις και να το γεμίσεις είτε με sera siporax mini https://www.sera.de/el/proion/enydre...-professional/ είτε με ελαφρόπετρα https://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290
Τα άσπρα "βαρελάκια" νομίζω ότι δεν είναι πορώδη ή τουλάχιστον δεν είναι τόσο όσο τα υλικά που ανέφερα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-02-21, 13:33
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ναι οκ... θα το κάνω άμεσα αυτό... θα προτιμήσω της Sera να είμαι σίγουρος.

¶ρα το φίλτρο άνθρακα να το βγάλω και να γεμίσω βιολογικό;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-02-21, 13:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Εγώ προτιμώ την ελαφρόπετρα που είναι εφάμιλλη έως καλύτερη και πολύ φθηνότερη
Το σφουγγάρι (ή ο σκέτος άνθρακας) άνθρακα (δεν ξέρω και τι αποτελεσματικότητα έχει αυτό το σφουγγαρίδιο ) έτσι κι αλλιώς είναι μόνο για την αρχή ώστε να απορροφήσει κάποια τοξικά που ενδεχομένως υπάρχουν στο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-02-21, 14:11
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Αυτά τα εξωτερικά φίλτρα που μου πρότεινες μπαίνουν στο ενυδρείο μου; Γιατί το HS Platy 50 που πήρα έχει καπάκι δικό του από πάνω με το φως και δύο μικρές εγκοπές από πίσω που περνάνε μόνο τα καλώδια ....

Επίσης, μπορεί να είναι ιδέα μου αλλά το δικό μου ενυδρείο σε σχέση με άλλες φώτο που βλέπω άλλων σύντεχνων μου φαίνεται σκοτεινό. Τα άλλα μου φαίνονται πιο "λαμπερά" να το πω....

πχ με σβηστό το φως του την ημέρα ούτε που το βλέπω μέσα. Είναι λογικό αυτό, είναι η θέση που το έβαλα ή κάτι άλλο ....

sorry.... πυροβολώ με ερωτήσεις αλλά ρωτώντας πας στην πόλη !!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-02-21, 14:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Αν έχει καπάκι τα κρεμαστά δεν μπαίνουν. Μπαίνει όμως εξωτερικό, ή αυτά που σου πρότεινα ή άλλα που έχουν την αντλία όχι στην κεφαλή αλλά ανεξάρτητα και έχεις ευελιξία στην τοποθέτηση (είτε την βάζεις εσωτερικά στο ενυδρείο ή εξωτερικά) πχ https://www.aquael-aquarium.co.uk/pr...ers/maxi-kani/
Αν δεν βλέπεις τίποτα με κλειστό φως μάλλον είναι το σημείο τοποθέτησης που δεν είναι φωτεινό.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-02-21, 16:50
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Για να μην κάνω κάποιο λάθος....
Το φιλτράκι, όπως φαίνεται στην foto που ανέβασα, έχει:

1. Ηigh Active Carbon Sponge
2. Biological Filter Foam
3. Mechanical Bio Rings

¶ρα το μεσαίο σφουγκαράκι που σκέφτομαι να καταργήσω δεν είναι λογικά του άνθρακα αλλά "Biological Filer Foam". Είναι αρκετά αραιό όπως το βλέπω.

Αυτό καταργείται για να βάλω περισσότερο βιολογικό ή πρέπει να μείνει;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στο χόμπι Nidis Αρχάριοι γλυκού νερού 27 11-12-13 10:17
Βοήθεια νέος στο χόμπι! Superpzarr Αρχάριοι γλυκού νερού 28 30-03-11 14:48
Νέος στο χόμπι.. Βοήθεια.. spitogatos13 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 06-05-10 13:24
νέος στο χόμπι ψάχνει για συμβουλές gemini_str Γλυκό νερό - Γενικά 12 04-06-04 00:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09642 seconds with 14 queries