Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 20-08-10, 17:56
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Smile

πως πανε οι εργασειες?
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 21-08-10, 22:46
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ειναι ρε παιδια η λιμνη nishikigoi???
Τεινω να συμφωνησω με τον Πουριτανο στην κατασκευη και το χτισιμο.
Δηλαδη αν ειχες κανει μονο την τσιμεντενια κατασκευη με μια λειανση, και ειχες περασει και μερικα χερια μονωτικο υλικο μη τοξικο, παλι αθανατη δεν θα ηταν η κατασκευη?
Κώστα, μιλάμε για μια κατασκευή η οποία προορίζεται να αντέξει χρόνια. Το μπετόν έστω και με οπλισμό, μπορεί να σου δημιουργήσει ρογμές. Στο ύψος των 1,15 η πίεση που θα ασκεί θα είναι αρκετά ισχυρή ώστε μια απώλεια θα φαντάζει πολύ μεγάλη.
Το fiberglass δε χρησιμοποιείται μόνο για την περεταίρω στεγανοποίηση της δεξαμένης, αλλά πρόκειται για μια επαναστατική μέθοδο στεγανοποίησης. π.χ. πάω σε ένα ακραίο παράδειγμα, σε μια σεισμική δόνηση. Εύκολα μπορεί να σου δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα που μπορείτε εύκολα να αναλογιστείτε όταν μετά από 3-4 χρόνια με τη βοήθεια του Θεού θα υπάρχουν μέσα 10 nishikigoi 80 εκατοστών το καθένα. Σε μια τέτοια περίπτωση απωλείας θα είναι σχεδόν αδύνατον να αντιδράσω με τόσα πολλά και τεράστια κοι.
Το fiberglass έχει την ιδιότητα και μπορεί να ξεκολλήσει από το μπετόν σε μια τέτοια περίπτωση, δημιουργώντας έμμεσα μια δεύτερη δεξαμένη μέσα σε αυτήν από μπετόν που ενδεχομένως έχει πάθει φθορά.
Τέτοιου είδους δεξαμένες δεν γίνονται για να υπάρχουν απώλειες, αλλά για να εγγυηθούν κάπως περισσότερο έναν ενδεχόμενο κίνδυνο που μεταξύ μας δεν είναι ποτέ μακρια στην συγκεκριμμένη γωνιά της γης που ζούμε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα επειδη μαρεσει η λεπτομερεια και η τελειοτητα μπορω να πω (απο αυτο που ειδα), οτι η λιμνη του Βασιλη αγγιζει την τελειοτητα.
Αν ποτε ξεκινουσα να κανω λιμνη σιγουρα ετσι θα την εκανα.
Ειδα και πολλα βιντεο στο youtube που κανουν παρομοιες κατασκευες στο εξωτερικο.Σιγουρα ο Βασιλης ειναι πρωτοπορος σε αυτο που εφτιαξε ,και προσωπικα εμενα αυτο μου αρεσε πολυ!
Να πω και ενα παραδειγμα.Οταν πρωτοεβαλα στο ενυδρειο μου εσωτερικο κουτι υπερχειλισης με εξωτερικους durso ,πολλοι μου ειπαν οτι ηταν υπερβολη, οτι δε θα δουλευε κλπ κλπ.Στην Αμερικη ομως φτιαχνανε ενυδρεια εδω και πολλα χρονια ετσι
Πρωτοπόρος σίγουρα δεν είμαι γιατί πολλοί ακολουθούν αυτή τη μέθοδο. Κάπως έτσι αντιμετωπίζω και εγώ τώρα την εφαρμογή σου που έκανες πριν τόσα χρόνια. Δεν περίμενα βέβαια έναν δρόμο με ροδοπέταλλα, γιατί το νέο και λιγάκι πιο περίπλοκο πάντα κρίνεται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη μια επισημανση.Εγω αν ειχα τετοια δεξαμενη θα εβαζα σε καποια πλευρα της λιμνης ενα χτιστο παρτερι για γλαστρες και φυτα.
Όλος ο υπόλοιπος χώρος περιμετρικά της δεξαμένης θα διακοσμηθεί με φυτά του νερού...και εννοείται και αυτό που λες! Θα πάρει κάποιο χρόνο βέβαια, αλλά θα γίνει, τροχιοδρομείται...

Θα γίνει παράλληλα καταρράκτης με φυτά, μος και φτέρες και ανάλογη Ιαπωνέζικη μικρή λίμνη 1500 λίτρων στο πίσω μέρος (όπως βλέπετε τους κορμούς των δύο φοινικιών στις πιο πάνω φώτο). όπου θα είναι γεμάτη με φυτά και θα υπερχειλίζει στην μεγάλη δεξαμένη, μαζί με το νερό του καταρράκτη. Γίνεται και ανάλογη έρευνα για τοποθέτηση των δύο προπικών μου νυμφαίων απευθείας στη μεγάλη λίμνη, με τα nishikigoi. Με το καλό θα μεγαλώσουν και τα παμπού και θα φτάσουν τα 3 μέτρα ύψος, έτσι θα δέσουν περισσότερο τις δύο ξεχωριστές λιμνούλες και θα φαίνονται μια.

Κάνετε λίγο υπομονή όμως....ακόμα βρίσκομαι σε σκέψη για κάποια θέματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
(μονο που δυσκολευομαι να πιστεψω οτι κοστισε μονο κατι παραπανω απο 1000 ευρω)
Υπό κανονικές συνθήκες θα κόστιζε πολύ περισσότερο. Την περισσότερη εργασία μέχρι τώρα την έχω κάνει εγώ με μόνο μικρή βοήθεια από φίλους.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 21-08-10 στις 23:05
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 21-08-10, 23:13
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα, μιλάμε για μια κατασκευή η οποία προορίζεται να αντέξει χρόνια. Το μπετόν έστω και με οπλισμό, μπορεί να σου δημιουργήσει ρογμές. ..........
Το fiber glass καθώς και η τεχνίτη μεμβράνη που έβαλες στην λίμνη σου χρησιμοποιείτε κύριος σε λίμνες που είναι κατασκευασμένες με 2 σειρές από ενισχυμένα τούβλα η από τσιμεντόλιθους.
Και αυτό γιατί.
Η κατασκευή από τούβλα είναι εύκολη, στιβαρή και δεν απαιτεί γνώσεις και εξειδικευμένο εξοπλισμό. Αλλά δεν μπορεί να εξασφαλίσει πλήρη στεγανότητα .Mια και υπάρχει αστοχία υλικού λόγω του ότι η κατασκευή, είναι κομματάκι κομματάκι. Έτσι εκεί έρχονται τα υλικά που ενισχύσουν την στεγανότητα.

Σε ένα μεγάλο σεισμό (Μακριά από μας……. ) συγκεκριμένα η δικιά σου λίμνη δεν θα πάθει τίποτα το σπίτι πάλι όλο και κάτι θα πάθει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 22-08-10, 00:17
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Eυχαριστω πολυ Βασιλη για τις χρησιμες πληροφοριες σου!
Το μπετον ακομα και αν δημιουργησει ρογμες, αν ειναι περασμενο με στεγανωτικο υλικο, ακομα και σε μια ακραια κατασταση (σεσμος) παλι υπαρχει κινδυνος?
Πως παει η κατασταση?
Αμφιβαλω να εχεις χασει εστω μια σταγονα νερο πλην της εξατμισης..
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 22-08-10, 01:26
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Eυχαριστω πολυ Βασιλη για τις χρησιμες πληροφοριες σου!
Το μπετον ακομα και αν δημιουργησει ρογμες, αν ειναι περασμενο με στεγανωτικο υλικο, ακομα και σε μια ακραια κατασταση (σεσμος) παλι υπαρχει κινδυνος?
Πως παει η κατασταση?
Αμφιβαλω να εχεις χασει εστω μια σταγονα νερο πλην της εξατμισης..
Και βεβαια υπαρχει κινδυνος ρωγμων μονο με στεγανωτικο..
Το fiberglass ομως ακομα και αν σπασεις το μπετον θα μεινει εκει αθεικτο
Δηλαδη, εαν π.χ τραβηξεις με καποιον τροπο το fiberglass να βγει απο την υφισταμενη λιμνη τοτε θα εχεις μια εξτρα κατασκευη.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 22-08-10, 09:07
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Eυχαριστω πολυ Βασιλη για τις χρησιμες πληροφοριες σου!
Το μπετον ακομα και αν δημιουργησει ρογμες, αν ειναι περασμενο με στεγανωτικο υλικο, ακομα και σε μια ακραια κατασταση (σεσμος) παλι υπαρχει κινδυνος?
Πως παει η κατασταση?
Αμφιβαλω να εχεις χασει εστω μια σταγονα νερο πλην της εξατμισης..
Είναι αυτό που έχει σημειώσει ο ¶ντρος στο πιο πάνω του ποστ, με πολύ απλά λόγια. Τα υπόλοιπα στεγανωτικά κολλάνε ακριβώς στην επιφάνεια του σκυροδέματος και γίνονται ένα σώμα.

Όχι, δεν έχασα ούτε σταγόνα. Δεν περίμενα βέβαια να έχω απώλειες από το σκυρόδεμα, αλλά εκεί στις ενώσεις των πλαστικών και των σωληνόσεων.

Η δεξαμένη έχει αδειάσει εντελώς και από Δευτέρας αρχίζουν τα έργα στο χώρο φίλτρανσης. Το καλό είναι ότι πήγα στη δουλειά την εβδομάδα προ του δεκαπενταθγούστου, έτσι θα έχω τουλάχιστον ακόμα 4-5 μέρες διακοπές για να διαμορφώσω περεταίρω το χώρο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Και βεβαια υπαρχει κινδυνος ρωγμων μονο με στεγανωτικο..
Το fiberglass ομως ακομα και αν σπασεις το μπετον θα μεινει εκει αθεικτο
Δηλαδη, εαν π.χ τραβηξεις με καποιον τροπο το fiberglass να βγει απο την υφισταμενη λιμνη τοτε θα εχεις μια εξτρα κατασκευη.
Αυτό ακριβώς! Αυτός είναι εξάλλου και ο τρόπος που κατασκευάζουν μεγάλα κουτιά με fiberglass, με τη μέθεδο του καλουπιού.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 22-08-10, 12:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το fiber glass καθώς και η τεχνίτη μεμβράνη που έβαλες στην λίμνη σου χρησιμοποιείτε κύριος σε λίμνες που είναι κατασκευασμένες με 2 σειρές από ενισχυμένα τούβλα η από τσιμεντόλιθους.
Και αυτό γιατί.
Η κατασκευή από τούβλα είναι εύκολη, στιβαρή και δεν απαιτεί γνώσεις και εξειδικευμένο εξοπλισμό. Αλλά δεν μπορεί να εξασφαλίσει πλήρη στεγανότητα .Mια και υπάρχει αστοχία υλικού λόγω του ότι η κατασκευή, είναι κομματάκι κομματάκι. Έτσι εκεί έρχονται τα υλικά που ενισχύσουν την στεγανότητα.

Σε ένα μεγάλο σεισμό (Μακριά από μας……. ) συγκεκριμένα η δικιά σου λίμνη δεν θα πάθει τίποτα το σπίτι πάλι όλο και κάτι θα πάθει.
Bασίλη, αν παρακολουθούσατε τα όσα έλεγα αυτό το διάστημα σίγουραθα κρατούσατε και την απάντηση αυτών που διατυπώνεις στην πρώτη σου παράγραφο. Επίσης μην ψάχνετε στο διαδίκτυο μόνο και μόνο για να αντιπαραθέσετε σε αυτά που γράφω, γιατί για να τα κάνω, έχουν μια λογική εξήγηση.

Μπορεί πράγματι να δημιουργήσεις τον πυθμένα της δεξαμένης με οπλισμό και παράλληλα τα πλευρά να γίνουν κτιστά όπως αναγράφεις. Η μόνη διαφορά όμως είναι ότι αυτού του είδους κτίσμα μπορεί να γίνει με ασφάλεια σε ανοικτούς χώρους με γκαζόν ή και διάφορα ποα που οι ρίζες τους δεν έχουν μεγάλη ανάπτυξη.

Στην δική μου περίπτωση με τα μεγάλα δέντρα να απέχουν μόλις 50 εκατοστά από το πλευρό της δεξαμένης, μόνο η πίεση που θα ασκούν προς το χώμα, μπορούν οχι μόνο να σου δημιουργήσουν ρογμές, αλλά να σου γκρεμμίσουν ακόμα και ολόκληρο το πλευρό. Μην ξεχνάμε ότι με τους ανέμους η πίεση αυτή θα πολλαπλασιάζεται προς τη βάση, έτσι?

Προσωπικά δεν θα ήθελα τίποτε να το αφήσω στην τύχη. Όλα βήμα προς βήμα έχουν μελετηθεί για αρκετό καιρό. Παράλληλα τα όσα γίνονται εδώ, θα είναι ένα εφόδιο για το μέλλον για τους νέους που θα ήθελαν να δημιουργήσουν μια τέτοιου είδους κατασκευή. Όλα για το χόμπυ λοιπόν.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 13-09-10, 13:13
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Tελικα τι εγινε?Γεμισε η λιμνη?Περιμενουμε φωτογραφιεεες!!!!
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 11-10-10, 10:00
lenia Ο χρήστης lenia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2010
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Το εχω λατρεψει όλο αυτό!!!! Μαγευτηκα απο την κατασκευή και περιμένω πως και πως φωτογραφίες με την εικόνα της λίμνης σου σήμερα!ΠΟΛΛΕΣ ΟΜΩΣ!!!!!!Έτσι για να χορτάσουμε όλοι μας....Συγχαρητήρια και εύχομαι καλή πρόοδο σε ότι επιχειρείς!!!
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 11-10-10, 11:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lenia Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχω λατρεψει όλο αυτό!!!! Μαγευτηκα απο την κατασκευή και περιμένω πως και πως φωτογραφίες με την εικόνα της λίμνης σου σήμερα!ΠΟΛΛΕΣ ΟΜΩΣ!!!!!!Έτσι για να χορτάσουμε όλοι μας....Συγχαρητήρια και εύχομαι καλή πρόοδο σε ότι επιχειρείς!!!
Υπάρχει μπόλικο υλικό...Οι λεπτομέρειες ήταν και είναι τελικά μπόοοοολικη εργασία που ξεδεύτηκαν και θα ξοδευτούν ποοοοολλές ώρες για να διεκπαιρεωθούν. Παραμένουν όμως κάποια ζητήματα που πρέπει να τελειώσουν για να γίνει η γενική παρουσίαση. Όχι μόνο της λίμνης, αλλά και του περιβάλλοντα χώρου.

Θα εξαιρεθούν βέβαια προς το παρόν ο καταρράκτης και η παρακείμενη λίμνη για τα φυτά και τα χρυσόψαρα, τα οποία θα τελειώσουν κάπου στο άμεσο μέλλον (εύχομαι τη φετεινή χρονιά) γιατί από χρόνο γιοκ, λόγο της δουλειάς μου... και από κούραση...να φάνε και οι κότες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 11-10-10, 14:43
Pallios Ο χρήστης Pallios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Απίστευτο, φανταστικο, εκπληκτικο..... είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και είχα την ατυχία να ανοίξω το θέμα σου. Εδώ και 2 ώρες διαβάζω αποσβολομένος με την ελπίδα να μην τελιώσουν οι σελίδες και οι φωτογραφίες... Βασίλη δεν έχω λόγια για το τί έφτιαξες κ ευχαριστώ που το μοιράστικες μαζί μας...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 11-10-10, 15:50
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
Απίστευτο, φανταστικο, εκπληκτικο..... είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και είχα την ατυχία να ανοίξω το θέμα σου. Εδώ και 2 ώρες διαβάζω αποσβολομένος με την ελπίδα να μην τελιώσουν οι σελίδες και οι φωτογραφίες... Βασίλη δεν έχω λόγια για το τί έφτιαξες κ ευχαριστώ που το μοιράστικες μαζί μας...!!!
\

Ποιες φωτογραφιες???????
Αμα την δεις τωρα πως ειναι θα πεσεις ξερος
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 12-10-10, 02:14
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Ε αντε ντε να τη δουμε κ εμεις που ειμαστε μακρια....
Δωσε φωτο στο λαο....
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 24-10-10, 17:57
Το avatar του χρήστη themosb
themosb Ο χρήστης themosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: naxos
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

ΦΩΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ
ΛΑΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ
__________________
KEEP SWIMMING

ΠΩΛΕΙΤΑΙ liner 7x5.5 ΑΘΙΚΤΟ


Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 08-11-10, 15:04
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Υπαρχει κανενα νεο;;;
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 11-11-10, 11:46
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

που βρισκομαστε ανεβασε καμια φωτοοοοοο (απαιτηση λαου-Οργη Θεου)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 20-12-10 στις 10:07
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 20-12-10, 10:07
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παιδιά, θα ήθελα να απολογηθώ για την μακρά απουσία μου που είχε να κάνει μόνο με τη φύση της δουλειάς μου. Το υλικό που έχω είναι αμέτρητο, αλλά για να μπορέσω να το ανασύρω και να το οργανώσω θα απαιτηθεί πάρα πολύς χρόνος. Φωτογραφικό υλικό για την εξέλιξη της δεξαμένης και του φυσικού περιβάλλοντα χώρου σας παραθέτω πιο κάτω, με την επιφύλαξη ότι αυτά που βλέπετε είναι μόνο το 50% της ολης εικόνας που επιδιώκεται να δημιουργήσω, κάπου στο επόμενο καλοκαίρι.

Ο χώρος της φίλτρανσης, είναι ένα αρκετά πολύπλοκο θέμα, οπότε θα ήθελα να με πιστώσετε λίγο χρόνο ακόμα ώστε να τα οργανώσω σχέδια και φωτογραφικό υλικό για να γίνομαι απόλυτα κατατοπιστικός.

Κάλυψη χώρου φίλτρανσης:









Πέτρινη επένδυση τοιχωμάτων




Η καθαρότητα του νερού, μέρα νύκτα μέχρι τον πυθμένα





...και η σημερινή κατάσταση που βρίσκεται ακόμα κάπου στο 40 με 50%









Θα μιλήσω εκτενέστερα για το κάθε σημείο ξεχωριστά στην ώρα του. Υπολείπονται:
1. Η διεκπεραίωση της γέφυρας (Ιαπωνέζικο στυλ)
2. Η δημιουργία του καταρράκτη
3. Η δημιουργία λίμνης υπερχειλιζόμενης λίμνης 2000 λίτρων για τα χρυσόψαρα μου.
4. Η ανάπτυξη των φυτών και το κλάδεμα τους.
5. Μερικές αλλαγές που θα κάνω στο παρόν σχήμα/εμφάνιση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 20-12-10, 18:56
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Τι να λεμε τωρα.......ΟΑΣΗ......Μπραβο ρε Βασιλη.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 20-12-10, 19:01
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Οντως ΟΑΣΗ...φοβερη δουλεια!
Εχεις την καλοσυνη να πεις τι αντλιες χρησιμοποιεις?
Με ενδιαφερει ιδιαιτερα η αντλια που φενεται στην πρωτη σου φωτο η μαυρη.
Little giant ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 20-12-10, 19:02
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Καταπληκτικη δουλεια ....περιμενουμε με και αλλες φωτο και βιντεοοο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 20-12-10, 19:52
Το avatar του χρήστη kotsokk
kotsokk Ο χρήστης kotsokk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2010
Περιοχή: Πα-ντου :p
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Τέλειο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 20-12-10, 20:36
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

που ζεις βρε φιλε????????????πανεμορφο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 20-12-10, 20:42
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Εξαιρετικό το αποτέλεσμα, ειδικά ο περιβάλλοντας χώρος. Τα συγχαρητήρια μου!.
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 21-12-10, 21:19
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Τι να λεμε τωρα...........οι φωτο την αδικουν, αλλο πραμα απο κοντα!!!!!!!

Εκανες ομως ρε Βασιλη ενα τεραστιο λαθος που αναβασες μια συγκεκριμενη φωτογραφια
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 21-12-10, 21:50
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή


τέλειο.........
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 21-12-10, 23:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις την καλοσυνη να πεις τι αντλιες χρησιμοποιεις?
Με ενδιαφερει ιδιαιτερα η αντλια που φενεται στην πρωτη σου φωτο η μαυρη.
Little giant ειναι?
Eίναι sequence.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανες ομως ρε Βασιλη ενα τεραστιο λαθος που αναβασες μια συγκεκριμενη φωτογραφια
Ποιά?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταπληκτικη δουλεια ....περιμενουμε με και αλλες φωτο και βιντεοοο!
Βίντεο, δυστυχώς!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 21-12-10, 23:10
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Μπράβο σου! Καταπληκτικό αποτέλεσμα!
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 21-12-10, 23:32
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

προσεγμενη και απο οτι φαινεται με πολυ προσωπικη δουλεια
μεσα στη δεξαμενη που περνουσες πολυεστερα πρεπει να πεθανες απο τις αναθυμιασεις
πολυ ομορφο το αποτελεσμα και το υφος που εχεις δωσει στη λιμνη σου
περιμενουμε και αλλες φωτο
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 22-12-10, 09:36
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paco Εμφάνιση μηνυμάτων
μεσα στη δεξαμενη που περνουσες πολυεστερα πρεπει να πεθανες απο τις αναθυμιασεις
Aυτό ειδικά πρέπει να απασχολήσει τον καθένα που πρόκειται να φτιάξει μόνος του τη δεξαμένη του. Οι κοινές, φθηνές μάσκες προστασίας δεν κάνουν δουλειά σε αυτόν τον τομέα. Το να εφαρμώσεις μόνο 5-10 τετραγωνικά μέτρα του υλικού αυτού δεν είναι πρόβλημα, αλλά τα πολλά μέτρα μπορούν να προκαλέσουν αναπνευστικά προβλήματα. Προσωπικά από την εκπνοή μου και μόνο μπορούσα να αισθανθώ τη μυρωδιά της βαφής, έστω και αν έίχα μάσκα (απλή κατά την πρώτη εφαρμογή). Στη δεύτερη δανείστικα κάτι πιο δυνατό.

Υ.Γ. Σημειώστε τη πιο πάνω επισήμανση σαν ιδιαίτερα σημαντική.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 22-12-10, 10:50
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Πάρα πολύ όμορφη ... με μια ιδιαίτερη ομορφιά ... αυτή η πολύ προσεγμένη λιτή διαμόρφωση ... πραγματικά κινέζικο στυλ ( τα σανίδια αντί για πέτρες στις άκρες τις λίμνης και οι λίγες πέτρες ταιριασμένες με τόση γεωμετρία και ταυτόχρονα με τόση φυσικότητα! )

... αλλά και κάτι άλλο ... έχει κι έναν εξωτικό χαρακτήρα ... τα δέντρα, οι κορμοί των δέντρων δημιουργούν μια άλλη ατμόσφαιρα!

.... κι αυτό που με συναρπάζει σ΄έναν χώρο - όποιος κι αν είναι αυτός - είναι τα διαφορετικά επίπεδα. Δίνουν μια άλλη διάσταση που δίνει μια ξεχωριστή ομορφιά, γοητεία, με μια πινελιά ... πως να το πω; ας πω μια πινελιά μυστηρίου σε στυλ "ανακάλυψε όλες τις κρυμμένες γωνιές"!

Τελικά η Κύπρος διδάσκει την λίμνη!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Vivarium βήμα βήμα! Γιώργος Κ Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 82 22-10-16 19:26
Η Λιμνούλα μου (βήμα-βήμα) POURITANOS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 110 03-12-13 01:28
Ωραίο στήσιμο φυτεμένου βήμα βήμα mafia Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 28-04-09 09:19
Βήμα-Βήμα Παρουσίαση Φυτεμένου melli Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 49 24-03-08 09:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09632 seconds with 14 queries