Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-09, 21:24
Το avatar του χρήστη elboot
elboot Ο χρήστης elboot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή Αν 400L ενυδρείο πόσα L sump ?

Φίλοι μου έχω ξεκινήσει την κατασκευή καινούριου ενυδρείου και βρίσκομαι αυτή τη στιγμή στη μέση της κατασκευής του επίπλου......
για να ακριβολογώ έχω έτυμο των μεταλλικό σκελετό και των ντύνω με μελαμίνες ...........
Το ενυδρείο που θα κατασκευάσω θα έχει διαστάσεις 125 cm - 50 cm - 70 cm και η υπερχείλιση θα είναι τύπου durso............
Και φτάνοντας στην ερώτησή μου δεν ξέρω πόσα λίτρα πρέπει να είναι το sump σε σχέση του μεγέθους του ενυδρείου..........
έχω ακούσει ότι πρέπει να είναι το μισό , δηλαδή στη δική μου περίπτωση 200 L αληθεύει κάτι τέτοιο ? και αν όχι πόσα λίτρα πρέπει να είναι ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-10-09, 07:13
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Φίλε μου όσο μεγαλύτερο σε παίρνει για να μπορείς να κάνεις και τις αλλαγές από το σαμπ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-09, 08:49
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elboot Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω ακούσει ότι πρέπει να είναι το μισό , δηλαδή στη δική μου περίπτωση 200 L αληθεύει κάτι τέτοιο ? και αν όχι πόσα λίτρα πρέπει να είναι ?
εγω ηξερα για το 1/3 του ενυδρειου.Αλλα καντο οσο μεγαλητερο μπορεις!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-10-09, 11:26
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

το ερώτημα είναι αρκετά γενικευμένο και δεν μπορεί να απαντηθεί εύκολα.

γενικά πρέπει να υπολογίσεις δυο παράγοντες.

ο ένας είναι τι και πόσα υλικά θα βάλεις μέσα. θα πρέπει να φτιάξεις τους θαλάμους έτσι ώστε να χωράνε τα υλικά σου και καλό θα είναι να έχεις και κάνα θάλαμο ελεύθερο.

ο δεύτερος είναι αν θα κάνεις αλλαγές από το sump ή όχι. αν κάνεις θα πρέπει ο τελευταίος θάλαμος που θα είναι οι αντλίες να μπορεί να αδειάσει τόσο όσο οι αλλαγές που θα κάνεις, χωρίς να ξενερίσουν οι αντλίες.

μια παρεξήγηση που υπάρχει κατά τη γνωμη μου είναι αυτό το ποσοστό, ότι το sump πρέπει να είναι το μισό ή το ένα τρίτο του ενυδρείου. οκ, δεν διαφωνώ, αλλά με την προϋπόθεση ότι θα γεμίσει βιολογικό υλικό. αν είναι να φτιάξω 300 λίτρα sump για να βάλω 5 λίτρα υλικό, μάλλον κάτι δεν μου κάθετε καλά.

με λίγα λόγια, οι ανάγκες μου είναι αυτές που καθορίζουν και τον όγκο, αλλά και τον τρόπο, που θα φτιάξω ένα sump.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο μου ??? menios09 Γλυκό νερό - Γενικά 38 07-09-09 15:20
Πόσα guppies μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μου ; ΤΟΛΟΥΚΟΣ Ζωοτόκα 21 05-02-09 21:26
Πόσα ψάρια χωράνε σε ενυδρείο 96λίτρων; snappys Αρχάριοι γλυκού νερού 2 23-12-07 21:49
πόσα λίτρα sump ανά λίτρο ενυδρείου? Strahos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 25-02-07 16:29
παρουσιαση ενυδρειου 2,400L ΣΤΑΥΡΟΣ Malawi 15 01-08-06 11:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03138 seconds with 13 queries