Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-08, 09:49
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή Το νέο ενυδρείο είναι εδώ!

Μετά από αρκετούς μήνες αναμονής, επιτέλους παρέλαβα το καινούριο μου ενυδρείο. Πρόκειται για μια κατασκευή από ένα Petshop της Θεσσαλονίκης με διαστάσεις 200x65x60 και μεταλλική βάση 0.90 ύψος.

Έχω καταλήξει λόγω χρόνου και θέσης του ενυδρείου οτι θα το κάνω γλυκού νερού. Προς το παρών είμαι ακόμα στο στάδιο τεσταρίσματος του ενυδρείου, οτι όλα δηλαδή είναι οκ και δεν έχω διαρροές ή τίποτα άλλο λόγω της πολύχρονης χρήσης του.


Όταν περάσει το δεκαήμερο αναμονής του γεμάτου νερό ενυδρείο, θα το αδειάσω, θα το καθαρίσω πολύ καλά (μόνο με νερό) και θα το τοποθετήσω στη κανονική του θέση μέσα στο σαλόνι. Παράγγειλα σήμερα σε ένα μαραγκό μια ιδιαίτερη κατασκευή από ξύλο όπου θα αγκαλιάσει όλη τη βάση και θα συνεχίσει από την πλάτη του ενυδρείου προεξέχοντος 20 πόντους (κενό που θα περνάνε σωλήνες και ρεύματα) για να φτάσει στο τέρμα όπου θα γίνει το καπάκι του.


Οι ερωτήσεις μου είναι πολλές και για αυτό χρειάζομαι τα φώτα σας.


Πριν αρχίσω να ρωτάω να σας ολοκληρώσω το σκεπτικό μου για το ενυδρείο. Θέλω να βάλω μέσα ζωντανά φυτά, που θα έχουν ως στόχο όχι τη διακόσμηση τόσο όσο του να προσφέρουν μέσα στο ενυδρείο. Έχω καταλήξει λοιπόν στα εξής φυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς εδώ οτι είναι απο τα σχετικώς πιο καλά.


1ον Vesicularia dubyana
2ον Microsorium pteropus
3ον Echinodorus amazonicus
4ον Crinum thaianum
5ον Ceratophyllum demersum


Όσον αφορά τα ψάρια, θα ήθελα να βάλω μέσα μόνο μονοδάχτυλους, παγκάσιους, και δολάρια.


Πριν αρχίσετε να αντιδράτε στο οτι βάζω μονοδάχτυλους στο γλυκό νερό, η εμπειρία μου μου επιτρέπει να πιστεύω πως θα καταφέρω να έχω μονοδάχτυλους στο ενυδρείο μου με κάποια σχετική προσοχή. Και εδώ όμως δέχομαι προτάσεις για το καλύτερο.


Στις ερωτήσεις λοιπόν.


1ον. Τι πρέπει να λάβω υπόψιν μου τώρα που δεν έχει ακόμα τίποτα μέσα, έτσι ώστε να μπορώ να έχω υγιές φυτά? (υπόστρωμα, ποσότητες χώματος και φυτών, είδος χωμάτων)


2ον. Πόσες λάμπες θα πρέπει να βάλω τελικά και τί είδους? Εφόσον θέλω να έχω και φυτά και ψάρια. Αλλά και πόσες ώρες θα πρέπει να ρυθμίσω το χρονοδιακόπτη για να ανάβει η λάμπα.


3ον. Με ένα φίλτρο όπως το Filstar XP3 Canister Filter είμαι καλυμμένος? Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?


4ον ποσα ψάρια ανεξάρτητα από το είδος μπορώ να βάλω?


Σας ευχαριστώ για το χρόνο και ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας.
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-08, 14:26
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Οι ερωτήσεις μου είναι πολλές και για αυτό χρειάζομαι τα φώτα σας.


Πριν αρχίσω να ρωτάω να σας ολοκληρώσω το σκεπτικό μου για το ενυδρείο. Θέλω να βάλω μέσα ζωντανά φυτά, που θα έχουν ως στόχο όχι τη διακόσμηση τόσο όσο του να προσφέρουν μέσα στο ενυδρείο. Έχω καταλήξει λοιπόν στα εξής φυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς εδώ οτι είναι απο τα σχετικώς πιο καλά.


1ον Vesicularia dubyana
2ον Microsorium pteropus
3ον Echinodorus amazonicus
4ον Crinum thaianum
5ον Ceratophyllum demersum


Όσον αφορά τα ψάρια, θα ήθελα να βάλω μέσα μόνο μονοδάχτυλους, παγκάσιους, και δολάρια.Τα δολαρια τρωνε φυτα.


Πριν αρχίσετε να αντιδράτε στο οτι βάζω μονοδάχτυλους στο γλυκό νερό, η εμπειρία μου μου επιτρέπει να πιστεύω πως θα καταφέρω να έχω μονοδάχτυλους στο ενυδρείο μου με κάποια σχετική προσοχή. Και εδώ όμως δέχομαι προτάσεις για το καλύτερο.


Στις ερωτήσεις λοιπόν.


1ον. Τι πρέπει να λάβω υπόψιν μου τώρα που δεν έχει ακόμα τίποτα μέσα, έτσι ώστε να μπορώ να έχω υγιές φυτά? (υπόστρωμα, ποσότητες χώματος και φυτών, είδος χωμάτων)


2ον. Πόσες λάμπες θα πρέπει να βάλω τελικά και τί είδους? Εφόσον θέλω να έχω και φυτά και ψάρια. Αλλά και πόσες ώρες θα πρέπει να ρυθμίσω το χρονοδιακόπτη για να ανάβει η λάμπα.Εξαρταται τι απαιτησεις θα εχουν τα φυτα που θα βαλεις.


3ον. Με ένα φίλτρο όπως το Filstar XP3 Canister Filter είμαι καλυμμένος? Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?


4ον ποσα ψάρια ανεξάρτητα από το είδος μπορώ να βάλω?


Σας ευχαριστώ για το χρόνο και ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας.[/quote]
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-08, 12:49
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Οσο αφορα τα φυτα που θες να βαλεις να ξερεις οτι ειναι απο τα πολυ ευκολα φυτα σε θεματα απαιτησεων.Για λαμπες πιστευω οτι αν και με Τ8 θα σαι καλυμενος για περισσοτερη διαρκεια ζωης προτιμησε Τ5.Με 2 μετρα μηκος, 4 λαμπες Τ5 των 54 watt(1.20 μηκος) θα εισαι οκ λογικα.Θα εχεις 216 watt.(0,3Watt/litr).Για πιο απαιτητικα φυτα αργοτερα μπορεις να πας και σε 324 Watt (0,5Watt/litr) προσθετοντας αλλες 2 Τ5.
Αν θες βλεπεις και την λυση των ΜΗ για κορυφαιο οπτικο εφε!Τρεις 75αρες ΜΗ (5500 K)και θα σαι super!H επιλογη ειναι δικη σου!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εδώ είμαι κι εγώ Filotas Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 47 27-03-08 14:09
Το νέο μου ενυδρείο.... tsikis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 4 10-06-07 23:49
νέο ξύλινο καπάκι για το ενυδρείο CENTAUR DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 17-01-06 21:06
Γεια σας. Είμαι καινουριος! Είναι κανείς εδώ?!!? kflynt2005 Χρυσόψαρα 2 15-01-05 03:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03580 seconds with 13 queries