Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-05, 12:17
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Post Γιατί είναι αδύνατοι?

Παιδιά, ενω ταίζω τους δίσκους ''τα πάντα'', το τελευταίο εξάμηνο παρατηρώ μια στασημότητα στην ανάπτυξή τους, και ως ενα βαθμό και κάποιο αδυνάτησμα. Δεν είναι όπως παλαιότερα που έδιναν την εντύπωση των σωστά ανεπτυγμένων ψαριών. Μήπως φταίει το γεγονός οτι σταμάτησα να ταίζω καρδιά μοσχαριού? (Πάντως οι συνθήκες του νερού είναι οι κανονικές).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-05, 19:46
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

καποιο αλλο θα ειναι το προβλημα σου και οχι οτι σταματησες τη καρδια...τι τους δινεις αυτο το καιρο??
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-05, 09:40
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για να μεγαλώσουν οι δίσκοι και να φτάσουν σε ικανοποιητικό μέγεθος θέλουν συχνές και ογκώδες αλλαγές νερού. Όταν λες οι συνθήκες είναι κανονικές τι εννοείς?
Πάντως έχω παρατηρήσει ότι καθώς αναπτύσσονται, υπάρχουν κάποιες περίοδοι που δεν ήταν εμφανή η ανάπτυξη. Ίσως είσαι σε αυτό το στάδιο….αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αδυνατίζουν.
Καρδιά γιατί σταμάτησες?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-05, 18:06
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Ολα τα αλλα πλην του αδυνατισματος ειναι ΟΚ? Δηλαδη χρώματα, κινητικότητα, ορεξη κτλ ειναι ΟΚ?
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-05, 19:23
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Λοιπόν να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις σας.
Αυτόν τον καιρό ταίζω D-50 Plus φυλλαράκια της tropical, tetra prima της tetra, vegetable της tropical, κατεψηγμένα σκουλίκια, γαρίδες, και καμμιά φορά λίγη μπανάνα.
Την καρδία μοσχαριού την σταμάτησα γιατί δυσκολεύομαι να την βρω.Οι αλλαγές νερού γίνονται ευλαβικά κανονικά, 30% κάθε εβδομάδα. Τώρα αν υπάρχει κάποια περίοδος σ όλους τους δίσκους που δεν είναι εμφανή η ανάπτυξή τους, αυτό πόσο καιρό μπορεί να διαρκέσει? Εμένα πάντως το φαινομενο που συζητάμε, συμβαίνει κανά 6μηνο. Οι συνθήκες λέγοντας κανονικές εννοώ ph σταθερό 6,5 εως 7. GH 3. KH 2
Ολα τα υπόλοιπα κινητικότητα χρώματα όρεξη είναι μια χαρά όπως πάντα. Να σημειώσω οτι οι δίσκοι είναι 5 .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-12-05, 19:31
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

καλησπερα φιλε βασιλη...οι δισκοι σου πιστευω αν ειναι μεγαλουτσικοι,και ετρωγαν μοσχαροκαρδια,ισως να δυσκολευτουν να τρωνε φυλλαρακι......εμενα απο τους 4 που εχω,και 1 καραντινα,τρωει μονο ενας μικρουλης που ειναι μονιμα κατατρεγμενος,και απο την πεινα τρωει τα παντα....οι υπολοιποι,φυλλαρακια και μπιλιτσες ειναι σαν πετρες που πεφτουν γυρω τους......ενω την καρδια την τιμανε αναλογα.....αυτα φιλε μου βασιλη,και χαρηκα που σε ξαναδιαβαζω εδω μεσα........
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-12-05, 21:05
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basillis
...Οι αλλαγές νερού γίνονται ευλαβικά κανονικά, 30% κάθε εβδομάδα....ph σταθερό 6,5 εως 7. GH 3. KH 2
Προτείνω
α) Να αυξήσεις τον όγκο (50% τη βδομάδα), η, ακόμα καλύτερα, τη συχνότητα (30% - 2 φορές τη βδομάδα) των αλλαγών νερού.
β) αύξηση της ΚΗ στο 4
γ)
"6,5 εως 7" δεν είναι "σταθερό" pH. Με τι το μετράς?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-12-05, 23:46
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

σωστα ειπε και ο προηγουμενος οτι 0.5 ειναι πολυ μεγαλη διακυμανση στη κλιμακα του ph προσεχε το...τωρα πραγματικα υπαρχουν στιγμες που μας φαινονται οτι μεγαλωνουν και αλλες οτι μενουν στασιμοι...πιστευω οτι δεν τρεχει τιποτα αν ειδικα τρωνε και κανονικα τα υπολοιπα που δινεις...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-12-05, 03:50
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Φίλε klaz,
οι δίσκοι είναι όντος μεγαλούτσικοι και την καρδιά την τιμούσαν ιδιαίτερα όταν την έδινα. Όμως και τώρα που την εχω σταματήσει ολα όσα προανέφερα (παραπάνω), τα τρώνε με όρεξη και λεμαργία. Οπότε δεν τίθεται θέμα διατροφής. Νομίζω οτι συτήζονται κανονικά. (χαίρωμαι και γω, και ελπίζω να τα πούμε και απο κοντά στην επόμενη συνάντηση).
Φίλε fonamstel,
έχεις δίκιο για την διαφορά του ph απο 6,5 και 7! Δεν το διατύπωσα εγω σωστά. Το ph μου είναι σταθερό στο 6,5. Απλά εννωούσα οτι όσες φορές αυτό έχει αλλάξει -σε βάθος χρόνου- έχει φτάσει μέχρι το 7.Σε καμμία περίπτωση δεν μεταβάλλεται απο το 6,5 στο 7 σε μικρά χρονικά διαστήματα. Και όσες φορές έγινε αυτό, σίγουρα υπήρχε κάποιος λόγος. Η μεγάλη αλλαγή νερού στο 50% χωρίς να φαίνεται κάποιο πρόβλημα στο νερό, πολύ δεν είναι?(έστω και το 30% αλλά 2 φορές την εβδομάδα?)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-12-05, 11:23
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Συνήθως με τους δίσκους ταΐζουμε πολύ (άγχος για το ποιος έχει τον μεγαλύτερο δίσκο στην νοτιοανατολική αττική, αργά τα ζα που βλέπουν τα pellets να περνάνε δίπλα τους και δεν τα βρίσκουνε ποτέ κτλ.) με αποτέλεσμα την υψηλή συγκέντρωση νιτρικών.

Επίσης οι δίσκοι εγκρίνουν μια ουσία η οποία επιβραδύνει την ανάπτυξη τους.

Για αυτούς τους λόγους οι μεγάλες και συχνές αλλαγές νερού είναι επιβεβλημένες.

Όταν οι παράμετροι του νερού της αλλαγής είναι κοντά στο νερό του ενυδρείου, όσο περισσότερο νερό αλλάζουμε τόσο καλύτερα. Δύο αλλαγές του 25% / εβδομάδα είναι καλύτερες από μια 50% / εβδομάδα
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-12-05, 11:50
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Για να καταλαβεις το θεμα της αργης αναπτυξης καλο ειναι να μετρησεις νιτρικα..... ΝΟ3. Ψηλες συγκεντρωσεις για μεγαλα διαστηματα μειωνουν τον ρυθμο αναπτυξης των ψαριων..... Οι συχνες αλλαγες που προτεινουν ολοι σε ενα καλα φιλτραρισμενο ενυδρειο εχουν σκοπο να μειωσουν τα νιτρικα τα οποια δεν απομακρυνονται με το φιλτραρισμα.....Και εγω ακολουθω το ιδο μοτιβο αλλαγων με σενα και τα νιτρικα μου ειναι αναμεσα στο 12,5-25, δυστυχως ομως ουτε χρονος υπαρχει ουτε ΑΟ διαθεσιμη για επιπλεον αλλαγη μεσα στην εβδομαδα.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-12-05, 14:07
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Γειά σας παιδιά.
Δυστηχώς test νιτρικών δεν εχω διαθέσημο, και μέχρι να κατεύω Θεσσαλονίκη για να αγοράσω, θα περάσει καιρός...Οπότε δεν μπορώ να μετρήσω αυτή την στιγμή. Για τον λόγο αυτό, εχω φυτέψει στο ενυδρείο 3 συστάδες κερατόφυλλο, και σε συνδιασμό με τις αλλαγές νερού, (το οποίο είναι ούτος ή άλλος μαλακό στην περιοχή μου, και κοντά στο νερό του ενυδρείου), προσπαθώ έτσι να τα κρατώ σε χαμηλά επίπαιδα. Όσο αφορά την ποσότητα της τροφής ταίζω πολλές φορές 4-5, αλλά απο λίγο.
Μήπως βρε παιδιά, όταν τάιζα την μοσχαροκαρδιά, οι δίσκοι έπαιρναν περιττό λίπος, (λανθασμένο είδος τροφής που στην τελική, δεν την έχουν στο φυσικό τους, περιβάλλον), και τώρα που την σταμάτησα οι δίσκοι έχουν πιο ισσοροπημένη τροφή, και απλά έχασαν τα περιττά τους (κιλάκια) με αποτέλεσμα να μειωθεί ο όγκος του σώματος και να φαίνεται ως αδυνάτισμα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-12-05, 16:01
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Βασίλη, εσείς εκεί στη Φλώρινα έχετε μια "ευλογία" που λέγεται (ο)"ξινό νερό".
Χρειάζεται ελάχιστη προσπάθεια για να "φτιάξεις" το νερό σου "δισκάδικο".
-->Εμείς εδώ το μαζεύουμε σταγόνα-σταγόνα (κυριολεκτικά).

Οπότε, αν δεν μπορείς 2 αλλαγές τη βδομάδα, κάνε μια 50% και μην ανησυχείς για τα νιτρικά.

Απλά φρόντισε η ΚΗ να "πάει" στο 4 για λόγους σταθερότητας του pH.

Οσο για τα "κιλάκια" των ψαριών... μήπως ανησυχείς υπερβολικά? - Αλλαξε αρκετά η διατροφή τους με το σταμάτημα της καρδιάς, περίμενε μερικές μέρες ακόμα...
...να συνηθίσουν το αλλαγμένο δίαιτολόγιο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-12-05, 16:18
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fonamstel
Βασίλη, εσείς εκεί στη Φλώρινα έχετε μια "ευλογία" που λέγεται (ο)"ξινό νερό".
Χρειάζεται ελάχιστη προσπάθεια για να "φτιάξεις" το νερό σου "δισκάδικο".
-->Εμείς εδώ το μαζεύουμε σταγόνα-σταγόνα (κυριολεκτικά).

Οπότε, αν δεν μπορείς 2 αλλαγές τη βδομάδα, κάνε μια 50% και μην ανησυχείς για τα νιτρικά.

Απλά φρόντισε η ΚΗ να "πάει" στο 4 για λόγους σταθερότητας του pH.

Οσο για τα "κιλάκια" των ψαριών... μήπως ανησυχείς υπερβολικά? - Αλλαξε αρκετά η διατροφή τους με το σταμάτημα της καρδιάς, περίμενε μερικές μέρες ακόμα...
...να συνηθίσουν το αλλαγμένο δίαιτολόγιο

Είμαι απο τους τυχερούς κατόχους δίσκων, αυτό είναι αλήθεια για το νερό της Φλώρινας. θα ήταν κρίμα να μην είχα ασχοληθεί με δίσκους. Γι αυτό δεν έχω και νερό απο αντίστροφη όσμωση. Δεν χρειάζεται.
Όσο αφορά το καινούργιο διαιτολόγιο που άλλαξε, αυτό έγινε πριν απο 6 μήνες, οπότε το έχουν συνηθήσει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο μέλος, νέο ενυδρείο γλυκού νερού. andreasp Αρχάριοι γλυκού νερού 114 15-02-07 10:38
ενυδρειο τροπικού υφάλου immerback Reef 26 23-10-04 18:14
Tridanca Giant Clam Discos Μαλάκια (Όστρακα, clams κλπ) 0 21-10-04 11:48
Brush ή hair algae ;;; newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 19:40
Gavros vs Cichlids newfish Malawi 0 23-12-02 19:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06654 seconds with 13 queries