Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-09-10, 20:44   #1
τελικα ειναι πολλες οι αποριες
emma
Member
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 34

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
emma Ο χρήστης emma δεν είναι συνδεδεμένος 21-09-10, 20:44
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

σε 60λιτρο ενυδρειο εχω 2 ζεμπρακια, 3 ινδιανακια, 1 μονομαχινα(που θα μετακομισει), 1 γλειφτη(Gyrinocheilus aymonieri) κ ενα corydoras(που ψαχνει για σπιτι). θελω να φτιαξω κοπαδακια των 6 στα ινδιανακια κ στα ζεμπρακια μπορω, εχω περιθωρια η θα στριμωχτουν?εχει σημασια η αναλογια θυληκων κ αρσενικων κ πως θα ξεχωρισω τα θυληκα απο τα αρσενικα κ στα 2 ειδη??
-------------------------
υ.γ. οι διαστασεις μου ειναι: 60χ30χ38=68,4 λιτρα μεικτα.
60 λοιπον ειναι τα καθαρα μου
καμια ιδεα λοιπον?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη emma : 21-09-10 στις 20:44. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 4129
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-10, 20:55
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

ζεμπρακια εννοεις convict η αφρικανες?
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-09-10, 21:17
emma Ο χρήστης emma δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αber Εμφάνιση μηνυμάτων
ζεμπρακια εννοεις convict η αφρικανες?
zabra danio οριστε και ενα λινκ ( μονο που τα δικα μου ειναι ροζ)
http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...w=1366&bih=552
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-09-10, 21:21
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Καταρχήν υποθέτω ότι όταν λες ζεβράκια εννοείς τα brachydanio rerio και όταν λες ινδιανάκια εννοείς τα hyphessobrycon serpae.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι στα λίτρα αυτά θα ήταν καλύτερα να κρατήσεις ένα από τα δύο είδη, να φτιάξεις μεγαλύτερη ομάδα 10-12 ατόμων και να δώσεις στο ενυδρείο ένα βιοτοπικό προσανατολισμό (ασιάτικο ή νοτιοαμερικάνικο). Αυτό όμως δεν είναι απόλυτο καθώς τα δύο είδη θεωρούνται "ειρηνικά" και κατάλληλα για κοινωνικό ενυδρείο (ίσως τα τέτρα θέλουν ένα κλικ πιο όξινο και μαλακό νερό από τα ντάνιο). Απλώς εγώ θεωρώ ότι τα λεγόμενα κοινωνικά ενυδρεία, ένα παρωχημένο είδος ενυδρείου ενώ αν στήσεις ένα βιοτοπικό species tank νομίζω θα χαρείς καλύτερα τις συμπεριφορές των ψαριών σου.
Σε κάθε περίπτωση, συγχαρητήρια που αποφάσισες να επιμεληθείς τη σύνθεση των ψαριών σου και να προσαρμόσεις το στήσιμο στις ανάγκες τους
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-10, 00:04
emma Ο χρήστης emma δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

τα ζεμπρακια ειναι τα danio ναι τι ινδιανακια ειναι τα Hyphessobrycon Callistus,εχω ηδη ξεκινησει να φτιαχνω τον βιοτοπο,δεν θα εφτιαχνα μεγαλες ομαδες απο 6 ελεγα να βαλω.σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-10, 00:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν υποθέτω ότι όταν λες ζεβράκια εννοείς τα brachydanio rerio και όταν λες ινδιανάκια εννοείς τα hyphessobrycon serpae.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι στα λίτρα αυτά θα ήταν καλύτερα να κρατήσεις ένα από τα δύο είδη, να φτιάξεις μεγαλύτερη ομάδα 10-12 ατόμων και να δώσεις στο ενυδρείο ένα βιοτοπικό προσανατολισμό (ασιάτικο ή νοτιοαμερικάνικο). Αυτό όμως δεν είναι απόλυτο καθώς τα δύο είδη θεωρούνται "ειρηνικά" και κατάλληλα για κοινωνικό ενυδρείο (ίσως τα τέτρα θέλουν ένα κλικ πιο όξινο και μαλακό νερό από τα ντάνιο). Απλώς εγώ θεωρώ ότι τα λεγόμενα κοινωνικά ενυδρεία, ένα παρωχημένο είδος ενυδρείου ενώ αν στήσεις ένα βιοτοπικό species tank νομίζω θα χαρείς καλύτερα τις συμπεριφορές των ψαριών σου.
Σε κάθε περίπτωση, συγχαρητήρια που αποφάσισες να επιμεληθείς τη σύνθεση των ψαριών σου και να προσαρμόσεις το στήσιμο στις ανάγκες τους
Συμφωνω

@ emma
Να επισημανω οτι ουτε ο CΑΕ (Gyrinocheilus aymonieri), που δεν σε ειδα να εχεις ενδοιασμους, ειναι καταλληλος για το ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-10, 00:09
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από emma Εμφάνιση μηνυμάτων
zabra danio οριστε και ενα λινκ ( μονο που τα δικα μου ειναι ροζ)
Αν είναι ροζ προφανώς είναι τεχνητά βαμμένα και συγκεκριμένα τα έχουν εκχύσει DNA μέδουσας
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-10, 00:56
emma Ο χρήστης emma δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Να επισημανω οτι ουτε ο CΑΕ (Gyrinocheilus aymonieri), που δεν σε ειδα να εχεις ενδοιασμους, ειναι καταλληλος για το ενυδρειο
γιατι δεν ειναι καταλληλα??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-10, 01:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από emma Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι δεν ειναι καταλληλα??
Εχεις τσεκαρει σε τι τελικο μεγεθος φτανει φυσιολογικα?
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...0aymonieri.htm
-------------------------
Για την επιλογη ψαριων και τη συμβατοτητα των ψαριων υπολογιζουμε κι αλλους παραγοντες εκτος απο τις παραμετρους του νερου.
Συνοπτικα:
- Ειρηνικη συμβιωση μεταξυ των ψαριων (απλα να μη τρωει το ενα το αλλο, αλλα ουτε και να κυνηγιουνται πολυ, στρεσαροντας τοσο τα αδυναμα ψαρια, ωστε να ασθενησουν αργα ή γρηγορα, η να βαζουμε ψαρια fin nippers και τσιμπανε τις ουρες και τα πτερυγια σε ψαρια που εχουν μακρυα.)
- Ιδιες αναγκες σε παραμετρους νερου (οξυτητα pH, σκληροτητα gH, θερμοκρασια)
- Διατροφη και τροπος σιτησης (να μπορουν/προλαβαινουν να τρεφονται ολα αλλα και χωρις να μπερδευουμε τις διατροφες τους)
- Παρομοιες αναγκες σε περιβαλλον/διακοσμηση ενυδρειου (ακομα και ροη νερου, ενταση φωτισμου κλπ)
- Τα λιτρα και οι διαστασεις να ικανοποιει το μινιμουμ λιτρων και διαστασεων που χρειαζεται καποιο ειδος απο αυτα, (υπολογιζεις το τελικο μεγεθος και οχι το μεγεθος των μωρων που πουλανε συνηθως τα πετσοπ)
- Να προσεχουμε την ιχθυοφορτιση, το συνολο δλδ των ψαριων που μπορεις να βαλεις (παλι συμφωνα με το τελικο μεγεθος τους ψαριου)
- Να τηρουμε τη σωστο αριθμο και αναλογιες ατομων (αν πρεπει δλδ να ζουν σε ομαδες, μοναχικα,σε ζευγαρια ή χαρεμια κλπ)


Η καταγωγη τους μας ενδιαφερει μονο στην περιπτωση που θελουμε να στησουμε αναπαρασταση καποιου βιοτοπου.
Προσοχη ομως, καποια ειδη ψαριων μπορει να ζουν στον ιδιο βιοτοπο αλλα να μην ειναι συμβατα στο ενυδρειο.
Πρεπει παντα να υπολογιζεις και τους πιο πανω παραγοντες συμβατοτητας. Δεν φτανει να ειναι απο τον ιδιο βιοτοπο τα ψαρια.
πχ Πιρανχας και Δισκοι ζουν στον ιδιο βιοτοπο. Στη φυση εχουν τη δυνατοτητα οι Δισκοι να αποφευγουν την επαφη με τα Πιρανχας, στο ενυδρειο οχι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 22-09-10 στις 01:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-10, 01:08
emma Ο χρήστης emma δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν είναι ροζ προφανώς είναι τεχνητά βαμμένα και συγκεκριμένα τα έχουν εκχύσει DNA μέδουσας
ναι το εχω διαβασει κ εγω αυτο αφου τα πηρα εννοειται ο μονος λογος που ηθελα να τα κανω κοπαδακι ειναι για να ειναι αυτα καλητερα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-10, 01:10
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Σπύρο αν το κάνεις λίιιιγο πιο αναλυτικό, αξίζει για υπόμνημα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-10, 01:12
emma Ο χρήστης emma δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εχεις τσεκαρει σε τι τελικο μεγεθος φτανει φυσιολογικα?
εχεισ δικιο σε αυτο αλλα ακομα ειναι μικρουλις οταν ερθει η ωρα του κ αυτου νου θα τον δωσω για ιοθεσια!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-09-10, 01:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο αν το κάνεις λίιιιγο πιο αναλυτικό, αξίζει για υπόμνημα.
Βοηθα οτι νομιζεις οτι λειπει
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από emma Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεισ δικιο σε αυτο αλλα ακομα ειναι μικρουλις οταν ερθει η ωρα του κ αυτου νου θα τον δωσω για ιοθεσια!!
Κλασικο λαθος νεων.
1. Η αναπτυξη σε πολλα ειδη ψαριων επηρεαζεται απο το μεγεθος του ενδυρειου. Ποιος θελει ψαρι με νανισμο?
2. Σε βρισκω αρκετα αισιοδοξη οτι θα βρεις ευκολα καταλληλο ενυδρειο για να το δωσεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 22-09-10 στις 01:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-09-10, 01:30
emma Ο χρήστης emma δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

ωραια εσυ σωστα τα λες αλλα κ γω αυριο θα δωσω το corydoraki μου λογο μοναξιας τωρα μαθαινω οτι πρεπει να δωσω κ αυτο,σιγουρα πρεπει να κοιταξω το καλητερο για τα ψαρακια μου αλλα ενα ενα. ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-09-10, 02:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από emma Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια εσυ σωστα τα λες αλλα κ γω αυριο θα δωσω το corydoraki μου λογο μοναξιας τωρα μαθαινω οτι πρεπει να δωσω κ αυτο,σιγουρα πρεπει να κοιταξω το καλητερο για τα ψαρακια μου αλλα ενα ενα. ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...
Ετσι,
Ολοι την πατησαμε καποτε.
Γραφουμε τωρα μηπως προλαβουμε να μην κανουν τα ιδια λαθη και στεναχωριουνται κι αλλοι.
Το εχω κανει και μπανερακι στην υπογραφη μου αριστερα.
Κανε κλικ πανω του.
Η λεξη "ΠΡΙΝ" εναι σημαντικη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-09-10, 02:20
emma Ο χρήστης emma δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ετσι,
Ολοι την πατησαμε καποτε.
Γραφουμε τωρα μηπως προλαβουμε να μην κανουν τα ιδια λαθη και στεναχωριουνται κι αλλοι.
Το εχω κανει και μπανερακι στην υπογραφη μου αριστερα.
Κανε κλικ πανω του.
Η λεξη "ΠΡΙΝ" εναι σημαντικη
εχεις δικιο ετσι ειναι θελουμε το καλητερο για τα ψαρακια μας κ αυτο προσπαθουμε να τους δωσουμε!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πολλεσ αποριεσ για τα ενυδρεια happyfish Χρυσόψαρα 33 31-08-10 13:36
Πολλες αποριες.Χρειαζομαι την βοηθεια σας aNe Γλυκό νερό - Γενικά 6 03-08-10 00:01
Τελικα τι νομιζουμε οτι ειναι φυσικο? Tolis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 36 02-12-09 15:04
τι ειναι σωστο και τι λαθος τελικα? paolo21r Γλυκό νερό - Γενικά 3 11-10-04 12:23
Το ενυδρειο μου πλεον ειναι φυτεμενο και αρχισαν οι αποριες! mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 21-09-03 23:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05811 seconds with 13 queries