Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-02-10, 15:32
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή Ερωτήσεις περι οτόκυκλων.

Καλησπέρα.

Την Πέμπτη πήρα 3 οτόκυκλους φλεξίλις. Από το ίδιο βράδυ εξαφανίστηκε ο ένας..Δεν τον έβρισκα πουθενά..Το ενυδρείο είναι φυτεμένο αλλά όχι τρελά φουντωμένο...

Λοιπόν έχω μπόλικη άλγη (τριχοειδή,πράσινη αλλά κυρίως καφέ).
Οι 2 οι οτοκυκλοι (οι οποίοι είναι και αρκετά ζωηροί,ειδικά ο μικρός,παίζει με τα γκαπάκια και μέχρι και το σαλιγκάρι πήγε να το αθεόφοβο απαλλάξει απο την άλγη) τρώνε κυρίως την καφέ.(φαίνεται από τις ακαθαρσίες τους)
Υπάρχει περίπτωση να τους δημιουργήσει αυτό πρόβλημα?Κάπου διάβασα οτι καλό είναι να τρώνε την πράσινη..
Έχω ένα ξύλο ρεντ μουρ έχω και μος και κερατόφυλλο πάνω στα οποία έχω μπολικη πράσινη αλλά αυτά τα χαζά τρώνε από την καφέ..

Το ενυδρείο τρέχει λίγο λιγότερο από 2 μήνες,Έχω όπως είπα φυτά, 12 μικρά γκαπάκια και 9-10 γαρίδες και 1 apple snail...1 φορά τη βδομάδα κάνω αλλαγή.

Πόσα ακόμη να πάρω? Έχουν πιθανότητες επιβίωσης?Ή τζάμπα θα ταλαιπωρήσω και αυτά και εμένα?


ΥΓ Γενικά μου αρέσουν πολύ τα μικρά γατόψαρα..(αν βρω θα βάλω και κανένα ζευγάρι ανγκιστρους μπρεβίλις κάποια στιγμή..)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-10, 15:38
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Την τριχοειδη δεν την αγγιζουν καν,πρασινη και καφε την τρωνε.
Αν τους θελεις για το 98λιτρο 5 ατομα ειναι μια χαρα,απλα αν εχεις ph πανω απο 7,5 θα τους ζορισεις.
1-2 φορες την εβδομαδα αγγουρακι η ακομα και κολοκυθακι και καροτο ζεματισμενο,τα λατρευουν και τους κανει και καλο!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-10, 15:38
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν δεν μας δώσεις τις παραμέτρους του νερού δύσκολα θα μπορέσουμε να σου πούμε ότι θα επιβιώσουν, από την άλλη έχεις ήδη guppy άρα πιθανόν "σκληρό" νερό κάτι που είναι ασύμβατο με τους otto.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-10, 15:42
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Στο planetcatfish απο εδώ μέσα ο Kostas G και το tsamisaquarium.gr γράφουν οτι ζούνε μέχρι και 7,8-8 ph και σκληρότητα μέχρι 20...

120 μικτά είναι το ενυδρείο και τώρα θα βάλω και το hydor 20 για καλύτερη φίλτρανση.


Υπάρχει κανείς που έχει κρατήσει με επιτυχία για πολύ καιρό το συγκεκριμένο είδος των οτόκυκλων και ειδικότερα σε νερό δικτύου?

Το νερό του δικτύου μου οτι έχει περίπου 7,6-7,8 ph και σκληρότητες κοντά στο 10-12
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-10, 16:04
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Μάλλον δεν είναι Otocinclus flexilis. Δεν έχω δει τέτοιους στην Θεσσαλονίκη. Αν τους πήρες από Azores, έχουν λάθος ονομασία.
Δες εδώ και εδώ αν μπορείς να αναγνωρίσεις πιο είδος είναι.
Αν έχεις όρεξη για διάβασμα δές και τα links που περιέχονται εδώ : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26089
Γενικά είναι μυστήρια ψαράκια. Μπορεί να τα βλέπεις να παίζουν όλη μέρα και ξαφνικά να τα χάσεις σε μια στιγμή. Από όσα έχω διαβάσει, το βασικό για να παραμείνουν στη ζωή είναι η σωστή μεταχείριση κατά την μεταφορά τους από τους εμπόρους και η ικανότητα να πάρουν άμεσα τροφή στο νέο του σπίτι, δηλαδή στο ενυδρείο μας.
Αν υπάρχει άλγη στο ενυδρείο σου και έχει γίνει σωστή προσαρμογή όλα θα πάνε καλά. Φυσικά η άλγη από μόνη της δεν φτάνει. Καλό είναι να τους δίνουμε που και που και κάποια λαχανικά.
Εγώ τους κρατώ σε χαμηλότερο pH κια σκληρότητες και δεν ξέρω αν θα πάνε καλά στις συνθήκες που τους έχεις. Πάντως αν οι κοιλίτσες τους είναι φουσκομένες και όχι επίπεδες είναι ένα σημάδι ότι δεν θα πεθάνουν από την πείνα. Πράγμα όχι σπάνιο.
Αν τελικά στεριώσουν, πρόσθεσε μερικους ακόμα...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-10, 16:10
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

theodor έχεις δίκιο και ευχαριστώ για την πληροφορία..
Όντως δεν είναι οι φλεξιλις.Ναι απο το αζορες τους πήρα.
.......τεσπα....

Θα κοιτάξω σπίτι να δω πιο είδος είναι και θα δω τι θα κάνω με το νερό αν αλλάξουν τα δεδομένα....

Όταν λες στεριώσουν, πόσο καιρό λες να περιμένω?

Οι κοιλιές είναι φουσκωμένες και συνέχεια βλέπω να κρέμονται κόπρανα.
Οπότε από τροφή-άλγη μάλλον πάμε καλά
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-10, 16:20
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Το πρόβλημα θα ήταν αν δεν τρώγανε. Αφού τρώνε, πάει να πει ότι πάνε καλά. Εγώ θα τους άφηνα καμιά βδομαδούλα και μετά θα πρόσθετα μερικούς ακόμα. Βέβαια μετά από τόσες μέρες μπορεί να μην βρεις, καθώς είναι ψάρια που συνήθως δεν μένουν στοκ στα μαγαζιά.
Όπως σου είπα δεν ξέρω τι ρόλο μπορεί να παίξει ή όχι μακροπρόθεσμα το ψηλό pH.
Πάντως όταν πας σπίτι σου, ρίχτους μια φέτα αγγουράκι ομώ ή κολοκυθάκι ελαφρά βρασμένο. Όταν το πάρουν χαμπάρι όλο εκεί πάνω θα είναι...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-02-10, 12:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

απο προσωπικη εμπειρια αλλα και απο αλλους χομπιστες να μου εχουν πει κατι αναλογο....εχω βγαλει ενα συμεπρασμα (ισως λανθασμενο -δε ξερω). οτι δηλαδη ενα ενυδρειο μπορει να στηριξει ενα συγκεκριμενο αριθμο οττο χωρις να εχει να κανει αμεσα με τα λιτρα...προφανως παιζουν ρολο οι συγκατοικοι και ο ανταγωνισμος για τροφη....
εβαλα 6 οττο στο 450αρι μου (αμαζονιου) και οι 4 χαθηκαν σταδιακα...οι 2 συνεχισαν να ζουν μια χαρα απο τοτε...μετα απο κανα 6 μηνο προσθεσα αλλους 3 οι οποιοι επισης χαθηκαν και συνεχιζω να εχω τους ιδιους 2. δε σκοπευω να βαλω αλλους ποτε γιατι μου "δειχνουν" οτι στο συγκεκριμενο ενυδρειο οι 2 συγκεκριμενοι μονο "επιτρεπονται"
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-02-10, 12:24
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Τους έβλεπες να τρώνε Πάνο ή χάθηκαν από πείνα. Μάλλον το ενυδρείο σου είναι πολύ καθαρό . Πάντως σε περίπτωση έλλειψης άλγεων, το otos θέλουν ιδιαίτερη διατροφή.

Το γεγονός ότι σου μένουν οι ίδιοι δύο, μπορεί και να συμαίνει ότι έχουν προσαρμοστεί πολύ καλά.

Εγώ στο δικό μου (Rio125) είχα μιά πεντάδα, από την οποία ο ένας ήταν πραγματικά αρχαίος. Επειδή έβαζα σταδιακά τους otos, παρατήρησα ότι όποιοι τρώγανε από την πρώτη ημέρα (φουσκωμένη κοιλίτσα και πολλά κακάκια) τα κατάφερναν. Οι υπόλοιποι κάποια στιγμή απλά χάνονταν. Όλοι ήταν το ίδιο δραστήριοι.

Κατέληξα στο συμπέρασμα πως αν προσαρμοστούν στο ενυδρείο, μετά αν διατηρούνται σταθερές οι συνθήκες είναι κορακοζώητα . Θέλει βέβαια πολύ προσοχή και στις τυχόν θεραπείες που μπορεί να γίνουν στο ενυδρείο. Έτσι έχασα εγώ τους 4 από τους 5
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-02-10, 12:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το τρωγανε ολοι Θοδωρη το κολοκυθακι τους....
και θεραπεια δεν εγινε ποτε καμια δοξα τω Θεω...
καποιοι παραμετροι ισως παιζουν ρολο που αγνοω...ισως να ειναι και αυτο που λες...
παντως δε σκοπευω να βαλω αλλους γιατι φοβαμαι πως θα τους χασω...
αναλογα περιστατικα μου ειπαν κανα 2 ακομη ατομα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-02-10, 12:32
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.otocinclus.com/
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-02-10, 19:38
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Kalaxan νομίζω πήραμε-κι εγώ πήρα 4 μετά από σένα- ή Otocinclus macrospilus
ή
Otocinclus_vittatus. Δες τους σε φοτό και εδώ,
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...Otocinclus.htm,
vitatus δεν είναι λόγο πλάτης μάλλον αν και από όραση δε σκίζω....
Έκανα 3,5 ώρες προσαρμογή,τώρα βράζω κολοκυθάκι,θα σου πώ σε λίγες μέρες πόσοι έζησαν,αν και ελπίζω να ζήσουν όλοι.

Υ.Σ. Η μονομάχος μου δεν τους πείραξε,λίγο κυνήγησε αλλά πλέον αδιαφορεί.Παρόλα αυτά με έχεο εκνευρίσει αφάνταστα το γεγονός ότι τρώει και καραδοκεί πάνω από τις ταμπλέτες σπιρουλίνας και οι Αμάνο με τους οτόκυκλους τρώνε απομεινάρια...¶μα πάει να φάει η άτιμη και το αγγούρι με το κολοκύθι θα την κάνω τηγανιά...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-02-10, 00:53
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μανος Θες Εμφάνιση μηνυμάτων
Kalaxan νομίζω πήραμε-κι εγώ πήρα 4 μετά από σένα- ή Otocinclus macrospilus
ή
Otocinclus_vittatus. Δες τους σε φοτό και εδώ,
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...Otocinclus.htm,
vitatus δεν είναι λόγο πλάτης μάλλον αν και από όραση δε σκίζω....
Έκανα 3,5 ώρες προσαρμογή,τώρα βράζω κολοκυθάκι,θα σου πώ σε λίγες μέρες πόσοι έζησαν,αν και ελπίζω να ζήσουν όλοι.

Υ.Σ. Η μονομάχος μου δεν τους πείραξε,λίγο κυνήγησε αλλά πλέον αδιαφορεί.Παρόλα αυτά με έχεο εκνευρίσει αφάνταστα το γεγονός ότι τρώει και καραδοκεί πάνω από τις ταμπλέτες σπιρουλίνας και οι Αμάνο με τους οτόκυκλους τρώνε απομεινάρια...¶μα πάει να φάει η άτιμη και το αγγούρι με το κολοκύθι θα την κάνω τηγανιά...!!!
Στο φαγαν τελικα το κολοκυθακι?
Αλγη έχεις?
Εγω βιτατους νομιζα οτι ήταν αλλά μπα...

Πάντως για flexilis εγραφε στο ποστ που ανεβασε ο azores
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-02-10, 01:18
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Ουτε το κολοκυθι ,ουτε το αγγουρι,ουτε τη ταμπλετα σπιρουλινας ακομα,τα αγνοουν(η οτι εμεινε απο την ταμπλετα,τη μονομαχο μου μεσα,θα φαει και μενα στο τελος)

Κοιτα,αλγη δεν εχω πολυ γιατι οι Αμανο παροτι 2,ειναι πολυ φαγανες και επισης τα φυτα μου τα πανε αρκετα καλα στην αποροφηση λιπασματος.
Επισης με το που αλλαξα λαμπα και εβαλα ψυχρη στα 6000 kelvin,11 W με χρονοδιακοπτη-ειχα θερμη 25w λαμπα σε 42 λιτρα-,σταματησε η ραγδαια αναπτυξη της αλγης μου.

Αποτι ειδα μεχρι στιγμης οι οτοκυκλοι δεν αγγιζουν την πρασινη αλγη και προτιμουν την καφε,και οχι την τριχοειδη(εχω ενα ξυλο στη μεση,θα προσπαθησω να σου ανεβασω φοτο, το οποιο εχει σε μερικα σημεια τριχοειδη).

Γενικα νομιζω πρεπει να περιμενουμε καποιες μερες γιατι διαβασα σε κατι γερμανικα link-oι γερμανοι πρεπει να τους γουσταρουν αρκετα γιατι σε αγγλικα site βρηκα ελαχιστες πληροφοριες ενω σε γερμανικα γινεται χαμος- οτι εχουν χρονο προσαρμογης σε θεμα φαγητου και πρεπει να 'μαθουν΄τι τροφη μπορουν να φανε με πειραματισμους σιγα σιγα σε βαθος χρονου γιατι δεν εχουν τρομερη αντιληψη ως ζωα.

Παντως μια φιλικη συμβουλη,απεφυγε κραδασμους και φασαρια κοντα στο ενυδρειο γιατι τα ατιμα καταλαβαινουν και το παραμικρο κραδασμο,μιλαμε περπαταω σε μαρμαρο 4 μετρα μακρια και καταλαβαινουν τις δονησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-02-10, 01:25
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Και μενα την καφε αλγη κυριως τρωνε,και τωτα τελευταια πηγαινουν και στο ξυλλο..
ναι ειναι πολυ φοβιτσιαρηδες..Σου ζησαν ολοι που εβαλες?
-------------------------
Τωρα που το ξαναβλεπω και γω για Otocinclus macrospilus μου φαίνονται..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalaxan : 26-02-10 στις 01:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-02-10, 01:45
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Μην φοβάσαι να αφήσεις τα λαχανικά στο ενυδρείο σου και παραπάνω από 24 ώρες. Στην αρχή δεν θα δίνουν σημασία, αλλά σιγά σιγά θα τα εντοπίζουν και θα τα συνηθίσουν. Ιδίως της πρώτες φορες, αν τα ψαράκια είναι φοβισμένα, καλό είναι να βάλεις τα λαχανικά πριν κλείσεις τα φώτα. Στο ημίφως κινούνται πιο άνετα.

Οι δικοί μου ακόμα και στην επιφάνεια να είναι το κολοκυθάκι (στερεομένο για να μην παρασέρνεται από το ρεύμα) ανεβαίνουν και το τσακίζουν.

Επειδή δεν έχω καφέ άλγη στο ενυδρείο μου, τους βλέπω να μασσουλάνε μόνο μια πράσινη άλγη που αναπτύσεται μόνο πάνω στα ξύλα. Tην green beard algae ούτε που τις δίνουν σημασία.

Και εγώ πήρα τέσσερις από το Azores και επιζούν όλοι. Ακόμα δεν κάθισα να ψάξω πιο ακριβώς είδος είναι.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-02-10, 20:17
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Otocinclus macrospilus πιστευω κι εγω οτι ειναι,είδα αρκετές φωτό στο δίκτυο.
Βέβαια είναι αδύνατον να τους πιάσω ακίνητους σε κοντινή φωτόμέχρι στιγμής γιατί κολυμπάνε συνέχεια και αν σταθούν και πλησιάσω με κάμερα,τρέχουν με χίλια.

Kalaxan ζουνε και οι 4 μεχρι στιγμής,είναι τρομερά δραστήριοι και γενικά μοιάζουν να προσαρμόστηκαν στο ενυδρείο.

Τώρα για το αγγουράκι,τα ταμπλέτα και το κολοκύθι θα σου πω αν δω κάποια κίνηση(εαν δεν τα φάει η λαίμαργη μονομάχος..)
-------------------------
Τελικα η εμπειρια ειχε δικαιο,αρχισαν να τα τρωνε ολα,τσιμπανε λιγο απολα.Το πιο αναπαντεχο ομως ειναι οτι αρχισαν να ...σεξουαλιζονται κι ολας και αποτι ειδα εχω ενα τυχερο αρσενικο με τρεις κυριες!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μανος Θες : 26-02-10 στις 20:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-02-10, 20:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

να ....σεξουαλίζονται
νά 'σαι καλά βρε Μάνο....καταπληκτικό ρήμα!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-02-10, 18:24
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Ώρα φαγητού
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  otos_eating.jpg
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  174,2 KB
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-02-10, 19:25
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μανος Θες Εμφάνιση μηνυμάτων
Otocinclus macrospilus πιστευω κι εγω οτι ειναι,είδα αρκετές φωτό στο δίκτυο.
Βέβαια είναι αδύνατον να τους πιάσω ακίνητους σε κοντινή φωτόμέχρι στιγμής γιατί κολυμπάνε συνέχεια και αν σταθούν και πλησιάσω με κάμερα,τρέχουν με χίλια.

Kalaxan ζουνε και οι 4 μεχρι στιγμής,είναι τρομερά δραστήριοι και γενικά μοιάζουν να προσαρμόστηκαν στο ενυδρείο.

Τώρα για το αγγουράκι,τα ταμπλέτα και το κολοκύθι θα σου πω αν δω κάποια κίνηση(εαν δεν τα φάει η λαίμαργη μονομάχος..)
-------------------------
Τελικα η εμπειρια ειχε δικαιο,αρχισαν να τα τρωνε ολα,τσιμπανε λιγο απολα.Το πιο αναπαντεχο ομως ειναι οτι αρχισαν να ...σεξουαλιζονται κι ολας και αποτι ειδα εχω ενα τυχερο αρσενικο με τρεις κυριες!!
Mάνο πως ''τα έψαξες'' και κατάλαβες το φύλλο τους?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-03-10, 12:34
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Χεχεχεχε,βασικα δεν τους εψαξα κιολας Καλαχαν, απλα ο πιο μικροσωμος και λιγοτερο παχυς -κατσε να το πω λιγο διακριτικα...- κυνηγαει,'ζουζουνιζει' και τριβεται στα υπολοιπα τρια μεγαλα και πιο γεματα οτοκυκλακια,οποτε βαση αυτων που διαβασα υπαρχει πιθανοτητα να ειναι αυτος αρσενικος.
Βεβαια δε με απασχολει και πολυ αφου η αναπαραγωγη ειναι απιθανη εως αδυνατη και επισης δεν τους πηρα για αυτο,οποτε οτι και να ειναι αφου ζουνε ολοι και φαινονται υγιεις, ικανοποιημενος ειμαι.
Παντως μου εκανε εντυπωση οτι παροτι τους εκανα εισαγωγη και τους 4 μαζι με οτι συνεπαγεται-παραπανω ουρα,περισοοτερη τροφη κλπ-, αμμωνια,νιτρικα και νιτρωδη παρεμειναν εντελως σταθερα,μαλλον τα πολλα φυτα μου,το μικρο τους μεγεθος και η τεραστια ορεξη τους οφειλονται για τη σταθεροτητα των τιμων.

Κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τα ψαρακια γιατι ειναι παααρα πολυ δραστηριοι,κινουνται και τρωνε συνεχως αλγη και μια στο τοσο λαχανικα ή σπιρουλινα και ενω διαβασα οτι γενικα κρυβονται σε μενα ειναι συνεχως σε εμφανη σημεια οποτε υποθετω νιωθουν μια σχετικη ασφαλεια λογο φυτων και κυριως λογο απουσιας αλλων ψαριων(βεβαια την ημερα ειναι συνεχως στα τζαμια,σπανια στα φυτα και το ξυλο ενω τις βραδυνες ωρες και με κλειστη λαμπα κινουνται στο υποστρωμα και τρωνε τοτε τις υπολοιπες τροφες).
Οσο για τη μονομαχο τους αγνοει εντελως και το μονο που κανει ειναι να τους συντροφευει στη μασα οταν τρωνε ταμπλετες βυθου...

Περιττο να πω οτι σε θεμα καθαρισμου αλγης στα δικα μου λιτρα με 2 αμανο και 4 οτοκυκλους η καφε αλγη λογο οτο και η τριχοειδης λογο γαριδων εχουν εξαφανιστει σχεδον εντελως-μονο λιγη πρασινη στο υποστρωμα στα σημεια που περναει το φως,μαλλον λογο του λιπασματος- και εκει που καθαριζα το ενυδρειο μιαμιση ωρα τωρα τελειωνω στο εικασαλεπτο,οποτε το τερπνον μετα του ωφελιμου.

Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι μετα απο μια βδομαδα με 4 οτοκυκλους στα 42 καθαρα λιτρα,μεικτα με διακοσμηση γυρω στα 50,δεν εχει μεινει ΙΧΝΟΣ αλγης στα τζαμια και μαλλον πρεπει να αυξησω τις ωρες φωτισμου σε δεκα απο 8,αλλιως θα τρωνε μονο λαχανικα και ταμπλετες.

Οι δικοι σας υποθετω μια χαρα τα πανε επισης,περιμενω νεα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-03-10, 12:53
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μανος Θες Εμφάνιση μηνυμάτων
Χεχεχεχε,βασικα δεν τους εψαξα κιολας Καλαχαν, απλα ο πιο μικροσωμος και λιγοτερο παχυς -κατσε να το πω λιγο διακριτικα...- κυνηγαει,'ζουζουνιζει' και τριβεται στα υπολοιπα τρια μεγαλα και πιο γεματα οτοκυκλακια,οποτε βαση αυτων που διαβασα υπαρχει πιθανοτητα να ειναι αυτος αρσενικος.
Βεβαια δε με απασχολει και πολυ αφου η αναπαραγωγη ειναι απιθανη εως αδυνατη και επισης δεν τους πηρα για αυτο,οποτε οτι και να ειναι αφου ζουνε ολοι και φαινονται υγιεις, ικανοποιημενος ειμαι.
Παντως μου εκανε εντυπωση οτι παροτι τους εκανα εισαγωγη και τους 4 μαζι με οτι συνεπαγεται-παραπανω ουρα,περισοοτερη τροφη κλπ-, αμμωνια,νιτρικα και νιτρωδη παρεμειναν εντελως σταθερα,μαλλον τα πολλα φυτα μου,το μικρο τους μεγεθος και η τεραστια ορεξη τους οφειλονται για τη σταθεροτητα των τιμων. Γενικά οι otos προσθέτουν σχεδόν μηδαμινό βιολογικό φορτίο σε ένα κατάλληλου μεγέθους ενυδρείου, τόσο λόγο μεγέθους όσο και συμπεριφοράς

Κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τα ψαρακια γιατι ειναι παααρα πολυ δραστηριοι,κινουνται και τρωνε συνεχως αλγη και μια στο τοσο λαχανικα ή σπιρουλινα και ενω διαβασα οτι γενικα κρυβονται σε μενα ειναι συνεχως σε εμφανη σημεια οποτε υποθετω νιωθουν μια σχετικη ασφαλεια λογο φυτων και κυριως λογο απουσιας αλλων ψαριων έχω παρατηρήσει ότι όσο μεγαλώνουν τόσο λιγότερο κινητικοί γίνονται και τόσο πιο διακριτική παρουσία έχουν στο ενυδρείο. Τα πιτσιρίκια όμως είναι ανακατοσούρες (βεβαια την ημερα ειναι συνεχως στα τζαμια,σπανια στα φυτα έχεις πλατύφυλλα φυτά; Σπάνια αράζουν σε φυτά με σχετικά μικρό φύλλωμα και το ξυλο έχει άλγες το ξύλο σου; Στο δικό μου όλο και κάποιος είναι αραχτός ενω τις βραδυνες ωρες και με κλειστη λαμπα κινουνται στο υποστρωμα και τρωνε τοτε τις υπολοιπες τροφες).
Οσο για τη μονομαχο τους αγνοει εντελως και το μονο που κανει ειναι να τους συντροφευει στη μασα οταν τρωνε ταμπλετες βυθου...

Περιττο να πω οτι σε θεμα καθαρισμου αλγης στα δικα μου λιτρα με 2 αμανο και 4 οτοκυκλους η καφε αλγη λογο οτο και η τριχοειδης λογο γαριδων εχουν εξαφανιστει σχεδον εντελως-μονο λιγη πρασινη στο υποστρωμα στα σημεια που περναει το φως,μαλλον λογο του λιπασματος- και εκει που καθαριζα το ενυδρειο μιαμιση ωρα τωρα τελειωνω στο εικασαλεπτο,οποτε το τερπνον μετα του ωφελιμου.

Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι μετα απο μια βδομαδα με 4 οτοκυκλους στα 42 καθαρα λιτρα,μεικτα με διακοσμηση γυρω στα 50,δεν εχει μεινει ΙΧΝΟΣ αλγης στα τζαμια τι τυχερός που είσαι! αν και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι οι otos κάνανε την διαφορά στο θέμα της άλγης και μαλλον πρεπει να αυξησω τις ωρες φωτισμου σε δεκα απο 8,αλλιως θα τρωνε μονο λαχανικα και ταμπλετες.

Οι δικοι σας υποθετω μια χαρα τα πανε επισης,περιμενω νεα
Όλα καλά λοιπόν...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτήσεις για co2 dfoust Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 08-08-09 00:24
Ερωτήσεις vaios Αρχάριοι γλυκού νερού 4 06-05-08 21:01
Ερωτήσεις Z_X DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 13-12-06 18:29
Ερωτήσεις CO2 koko DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 02-06-05 09:50
Ερωτήσεις Filippos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 31-01-05 19:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13976 seconds with 16 queries