Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-11-07, 22:49
Το avatar του χρήστη vassilis23
vassilis23 Ο χρήστης vassilis23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vassilis23
Question Συμφώρηση σε ενυδρείο..Τι γίνεται?

Εχω ένα ενυδρείο 100λίτρων με μόλυ(ζωοτόκα). Από την πρώτη γέννα ενός θυληκού , καταφεραν να μεγαλώσουν 13(!) μικρά, τα οποία με τη σειρά τους, είναι έτοιμα να γεννήσουν αυτές τις μέρες.Σκέφτομαι οτι αν συνεχίσω με τους ίδιους ρυθμούς, σε λίγο θα αρχίσω να κάνω ιχθυοκαλλιέργειες στο ενυδρείο μου!Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?Δεν θέλω να αφήσω τα νεογέννητα να φαγωθούν απο τα μεγάλα ..Υπάρχουν petshop στα οποία θα μπορούσα να τα δώσω σε νεαρή ηλικία (αφου μεγαλώσουν κάποιες εβδομάδες)?

ΥΓ:Ξέρω οτι το παν είναι η πρόληψη και οτι θα μπορούσα να έχω ενημερωθεί από πριν για τους ρυθμούς που αναπράγεται το συγκεκριμένο είδος, αλλα είμαι σχετικά αρχάριος στο χόμπυ...Μακάρι να υπήρχαν αντισυλληπτικά και για ψάρια!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-11-07, 22:55
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις μια αγγελια να τα χαρισεις σε καποιους χομπιστες καλυτερο απο το να τα δωσεις σε μαγαζι..
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-11-07, 23:24
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Εκτος απο την λυση που σου προτεινε ο φιλος:
μπορεις να τα πας και σε καποιο PET και να τα αφησεις παίρνοντας π.χ. μια τροφη ή κατι αλλο μοιραζοντας την διαφορα.Επειδη ειναι ευκολο ειδος στην αναπαραγωγη ,ισως να ειναι δυσκολο να τα δωσεις ολα σε χομπιστες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-07, 23:28
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

και αυτο ειναι λυση αν και απο το να τα δωσω σε πετσοπ εγω θα αφηνα να κανει η φυση τη δουλεια της θα πυκνοφυτευα το ενυδρειο και οσα επιβιωναν...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-11-07, 23:35
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Δώστα σε πετσοπ και κάνε τράμπα με προϊόντα που έχεις ανάγκη. Είτε τα πάρει χομπίστας είτε τα δώσεις σε μαγαζί την ίδια τύχη θα έχουν. Στη δεύτερη περίπτωση εσύ θα έχεις κερδίσει και κάτι από όλη την υπόθεση. Και στο φινάλε δεν είναι δα και κανένα είδος προς εξαφάνιση. Ένα ψάρι γεννάει 20 - 30 και τα μισά να επιβιώσουν σου μένουν πάλι ένα σωρό που με τη σειρά τους θα σου κάνουν άλλα τόσα σε 3 μήνες (τα νεογέννητα σου, τα ενήλικα σε πολύ λιγότερο). Τώρα αν έχεις ενδοιασμούς για το μαγαζί...ε δώστα σε κάποιο που εμπιστεύεσαι...δε μπορεί από κάποιον θα ψωνίσεις κι εσύ και θα του έχεις εμπιστοσύνη, εκτός αν όλα DIY και δωρεές από φίλους σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-11-07, 23:43
Το avatar του χρήστη vassilis23
vassilis23 Ο χρήστης vassilis23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vassilis23
Προεπιλογή

Στο πετσοπ που αγοράζω ρώτησα και δεν δέχονται. Για ανταλλάγματα δεν έχω πρόβλημα , τα δίνω και τσάμπα αν τα δέχονται, απλά επειδή είμαι αρχάριος ρώτησα αν γίνεται.. Ευχαριστώ πάντως, θα ρωτήσω και στο πετσοπ της γειτονίας μου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-07, 23:50
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από macblack Εμφάνιση μηνυμάτων
Είτε τα πάρει χομπίστας είτε τα δώσεις σε μαγαζί την ίδια τύχη θα έχουν.Και στο φινάλε δεν είναι δα και κανένα είδος προς εξαφάνιση.
Φίλε Μάκη ξέρεις ότι δε θα έχει την ίδια τύχη σε πετ-σοπ....Ένας θεός ξέρει σε ποιον θα τα πουλήσει ο πετσοπάς,εδώ στο GAB άν βάλει αγγελία θα ξέρει αν σε αυτόν που τα δίνει θα έχουν μέλλον.
Επίσης το οτι δέν είναι είδος προς εξαφάνιση δέ τα κάνει λιγότερο σημαντικά από κάτι σπανιότερο.Η ζωή του καθενός από αυτά έχει την ίδια αξία με οποιουδήποτε άλλου ζωντανού....
Φιλικά πάντα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-11-07, 00:01
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Μάκη ξέρεις ότι δε θα έχει την ίδια τύχη σε πετ-σοπ....Ένας θεός ξέρει σε ποιον θα τα πουλήσει ο πετσοπάς,εδώ στο GAB άν βάλει αγγελία θα ξέρει αν σε αυτόν που τα δίνει θα έχουν μέλλον. Αυτοί που αγοράζουν από πέτσοπ ζητάνε κι απο εδώ (κι εγώ από πετσοπ αγοράζω τα ψάρια μου)
Επίσης το οτι δέν είναι είδος προς εξαφάνιση δέ τα κάνει λιγότερο σημαντικά από κάτι σπανιότερο.Η ζωή του καθενός από αυτά έχει την ίδια αξία με οποιουδήποτε άλλου ζωντανού....δε συμφωνώ απόλυτα αλλά δεν είναι η ώρα και ο τόπος για να ανοίξουμε αυτή τη συζήτηση
Φιλικά πάντα....Πάντοτε
Κι αν υπάρχει κάτι από τα παραπάνω που κάποιος θεωρεί ότι τον προσβάλει ή ότι θα ήθελε να το συζητήσουμε παραπάνω είμαι διαθέσιμος σε πμ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-11-07, 00:24
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Εννοείται πως δε προσβλήθηκα από κάτι,τουλάχιστον εγώ.Αμα παρεξηγιόμασταν έτσι,θα το'χαμε διαλύσει το στέκι....
Το ξανασυζητάμε όποτε θες,καληνύχτα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι γίνεται με τις ζέστες? Strahos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 15-02-06 09:17
τι γίνεται με το Fish Index του GAB? Strahos Greek Aquarist's Boards 1 03-02-06 19:15
Φεύγεις διακοπές;Με το ενυδρείο τί γίνεται; hellenicsun Γλυκό νερό - Γενικά 14 20-01-06 18:50
Τί γίνεται σε περίπτωση σεισμού ; scubapol Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 13-02-04 19:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04077 seconds with 13 queries