Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-01-13, 01:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

προσωπικα εχω πιστια εδω και χρονια σε πολλα ενυδρεια.
με καλουτσικο φως, χωρις καλο φως, με νιτρικα, χωρις καθολου νιτρικα, χωρις λιπασματα, με ελαχιστα λιπασματα, με πολυ μαλακο νερο, με σχετικα μαλακο νερο, με σκληρο νερο, με αμμωνια σε στρωσιμο, με νιτρωδη σε στρωσιμο, σε ενυδρεια που δουλευουν χρονια, σε νεοστημενα ενυδρεια, με πολυ χαμηλη ιχθυοσυνθεση, με νορμαλ ιχθυοσυνθεση, εξω στο μπαλκονι στον ηλιο, σε blackwater τιγκα στην τυρφη και στα καταππα, σε κιτρινο νερακι, σε ασπρο νερακι... κτλ κτλ κτλ....


σε ολες γενικα τις συνθηκες που εχω βαλει το εν λογο φυτο οχι δε μου χαλασε ποτε, αλλα αναπτυσεται ραγδαια.
Υπο αλλες συνθηκες γινεται τεραστιο (στον ηλιο ) και υπο αλλες συνθηκες γεμιζει ολη η επιφανεια του ενυδρειου με πιστιες λιγο μεγαλυτερες απο φακη, αλλα οπως και να χει αναπτυσεται.
Απο οσους εχω δωσει (και εχω δωσει σε δεκαδες) μονο ο poet καταφερε να την ξεπαστρεψει, αλλα την ειχε σε πολυ λαθος σημειο κατω απ τις λαμπες οποτε μαλλον την εκαψε, συν οτι το φωτιστικο του ηταν ...χμμμμ.... λιαν εποιηκως για πεταμα.
Κατα τ αλλα πιστευω πως μαλλον οπως λεει κι ο dimis1978 τα χρυσοφαρα πρεπει να εχουν βρει τις ριζουλες για φρεσκια σαλατα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-01-13, 02:00
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικα εχω πιστια εδω και χρονια σε πολλα ενυδρεια.
με καλουτσικο φως, χωρις καλο φως, με νιτρικα, χωρις καθολου νιτρικα, χωρις λιπασματα, με ελαχιστα λιπασματα, με πολυ μαλακο νερο, με σχετικα μαλακο νερο, με σκληρο νερο, με αμμωνια σε στρωσιμο, με νιτρωδη σε στρωσιμο, σε ενυδρεια που δουλευουν χρονια, σε νεοστημενα ενυδρεια, με πολυ χαμηλη ιχθυοσυνθεση, με νορμαλ ιχθυοσυνθεση, εξω στο μπαλκονι στον ηλιο, σε blackwater τιγκα στην τυρφη και στα καταππα, σε κιτρινο νερακι, σε ασπρο νερακι... κτλ κτλ κτλ....


σε ολες γενικα τις συνθηκες που εχω βαλει το εν λογο φυτο οχι δε μου χαλασε ποτε, αλλα αναπτυσεται ραγδαια.
Υπο αλλες συνθηκες γινεται τεραστιο (στον ηλιο ) και υπο αλλες συνθηκες γεμιζει ολη η επιφανεια του ενυδρειου με πιστιες λιγο μεγαλυτερες απο φακη, αλλα οπως και να χει αναπτυσεται.
Απο οσους εχω δωσει (και εχω δωσει σε δεκαδες) μονο ο poet καταφερε να την ξεπαστρεψει, αλλα την ειχε σε πολυ λαθος σημειο κατω απ τις λαμπες οποτε μαλλον την εκαψε, συν οτι το φωτιστικο του ηταν ...χμμμμ.... λιαν εποιηκως για πεταμα.
Κατα τ αλλα πιστευω πως μαλλον οπως λεει κι ο dimis1978 τα χρυσοφαρα πρεπει να εχουν βρει τις ριζουλες για φρεσκια σαλατα
κι εμενα που μου χες δωσει ενα τεμαχιο μαζι με τις red cherry πηγε σφαιρα και μοιραζα σε φιλους
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-01-13, 03:34
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εviva το θεμα με τα δικα σου επιφανειας δεν ειναι οι λαμπες,τα νιτρικα,οι θερμοκρασιες αλλα τα χρυσοψαρα σου.

Ειναι γνωστοι φαταουλες,τρωνε τα φυτα και σε οσα δεν τα τρωνε ολοκληρα τρωνε τις τρυφερες ριζες οποτε αυτα μετα απο λιγο καιρο πεθαινουν.

Οποτε οσο εχεις χρυσοψαρακια,μην κανεις τον κοπο και εξοδα να βαλεις φυτα επιφανειας.
ναι το ξερω πως τα χρυσοψαρα τα ξεπαστρεφουν..αρχισαν να τρωνε τις ριζουλες αλλα ευτυχως τα πηρα ειδηση νωρις και εβαλα τα φυτα (καποια τουλαχιστον)στο 60λιτρο..(επισης με καταστροφικα αποτελεσματα)επισης δεν εχω ενημερωσει το προφιλ μου..οταν πηρα τη φακη στο ριο δεν ηταν τα χρυσοψαρα (αυτα εχουν μεταφερθει σε αλλο ενυδρειο)..θα ενημερωσω το προφιλ με την ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-01-13, 19:29
Stefanoc Ο χρήστης Stefanoc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2013
Περιοχή: Φαληρο,Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παιδια εγω εχω ενα ενυδρειο 54 lt και θελω να βαλω φυτα επιφανειας.Η θερμοκρασια στο ενυδρειο ειναι γυρω στους 26 βαθμους.Στο ενυδρειο μου εχω γκουραμι μονο τα οποια διαβασα οτι προτιμουν φυτα επιφανειας.Ποιο ή ποια ειδη ειναι απο τα καταληλοτερα?Ευχαριστω για την προσοχη σας.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-01-13, 21:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Κερατοφυλλο βαλε στα gouramies. Αν εχεις δυνατο σχετικα φωτισμο, μποριες να βαλεις και pistia stratiotes.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-01-13, 23:20
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

συμφωνω με nazgul κερατοφυλλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Skimmer επιφανειας? Eric Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 23-05-11 12:15
Ενα νεο φυτο επιφανειας Raven Αναγνωρίσεις φυτών 2 23-04-11 15:58
Φυτα επιφανειας Krisos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 24-05-09 14:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03928 seconds with 15 queries