Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-09-10, 21:58   #1
ΝΕΟΣ ΣΕ ΟΛΑ
SAMBA1981
Guest
Μηνύματα: n/a

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
SAMBA1981 20-09-10, 21:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Για σε όλους και χαίρομαι που μπήκα και εγώ στην παρέα σας και επιτέλους πραγματοποίησα ένα παιδικό μου Όνειρο .
Πήρα το πρώτο μου ενυδρείο επιτέλους .
Το ενυδρείο μου είναι ένα 350 λίτρων χθες έκανα μια μέτρηση και έχω ph περίπου στο 7 .
Το ενυδρείο ήταν στρωμένο από πριν (το πήρα μεταχειρισμένο και στην κατοχή μου το έχω περίπου 1 μήνα ).
Τώρα , από το άτομο που το πήρα μου είπε ότι έχει καλά υλικά , το φίλτρο είναι EHEIM ecco , για όσους ξέρουν J , έχει φίλτρο βυθού χοντρό χαλίκι και τις ανάλογες λάμπες και θερμοστάτη .
Τα ψαριά που έχω μέσα εδώ και κάνα μήνα είναι :
Ένα μεγάλο θηλυκό αγγελόψαρο περίπου 10 cm (και λέω θηλυκό γιατί από αυτά που διάβασα εκεί κατέληξα , το οποίο μάλιστα ψάχνει αρσενικό μάλλον ), 4 μικρά αγγελόψαρα 2-3 cm , 4 red eye tetra , 4 Gourami οι 2 Golden Gourami , 4 γλείφτες , 3 silver shark ( αν το λέω σωστά ) , 4 neon terta ( από τα 15 που αγόρασα ) , 3 Botia macracanthus ( 2 μεγάλους 13 cm περίπου και έναν 3-4 cm) , 1 black πλακοστομο καρχαριακι , 2 silver dolar , 6 χήρες (2 μαυρες , 2 μοβ , 2 ροζ ) , ένα γατόψαρο 6-7 cm tigre και 5-6 διαφανές βαμμένα (μετά έμαθα ότι τα βάφουν και δεν θα ξαναπάρω!!!!! ). Ακόμα έχω 4-5 διακοσμητικά για φωλιές και 2 ζωντανά φυτά και ένα πλαστικό .
Το μόνο που ζητάω είναι η γνώμη σας και τι μπορώ να κάνω για να γίνει καλύτερο ή εάν έχω κάνει υπερβολές .
-------------------------
και το κυριότερο που ξέχασα είναι να πω ευχαριστώ .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SAMBA1981 : 20-09-10 στις 21:58. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 2481
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-10, 23:02
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Φίλε μου καλοσώρισες...

Απ' όλα εχεις κάνει! Και υπερβολές και καλα και άσχημα! Φυσικό ειναι βέβαια μιας και είσαι νέος στον χώρο και πραγματιοποίησες το όνειρό σου!

Ας αρχίσω λοιπον απο τα πιο ανώδυνα.. Θα ήταν πολύ πιο οφέλιμο αν βγάλεις ότι ψέφτικο έχεις μεσα στο ενυδρείο σου και βάλεις αληθινό, φυτά, ξύλα πέτρες.. Η αίσθηση του φυσικού πιστεψέ με είναι απράμιλη..

Και πάμε στα πιο επώδυνα. Το ενδρείο σου (λόγω μέγθους αλλά και της σύνθεσης ψαριών που έχεις) είναι η λεγόμενη "τέλεια ψαρόσουπα!"

Για να στα πω σύντομα, έχεις επιλέξει ψάρια που ζουν σε διαφορετικά μερη του πλανήτη κάτω απο διαφορετικές συνθήκες και με εντελώς αταίριαστες συμπεριφορές αλλά και απαιτήσεις νερού και τα έβαλες στο ενυδρείο σου μέσα..

Αλλά δεν είναι λόγος για πανικό αυτός!

Δεν θα ήθελα να σου πώ "βγαλε αυτό , βάλε εκείνο" Αντί αυτού θα σε προτρέψω να διαβάσεις εν συντομία λίγα πράγματα παραπάνω για τα ψαράκια σου και μια καλή αρχή ειναι εδώ φυσικά! http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm

Επίσης πολύ καλά αρθρα έδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318 και εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36037

Αν διαβάσεις λίγο παραπάνω είδικά για το που ζουν τα ψαράκια που επέλεξες θα καταλάβεις μόνος σου αρκετά απο αυτά που θα πρέπει να κάνεις.. Ξεκίνα λοιπον, και για απορίες... εδώ είμαστε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-09-10, 02:41
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλωσόρισες φίλε.
Για τα διακοσμητικά και το ψεύτικο φυτό σου τα είπε ο drbig, αντικατέστησέ τα με φυσικά υλικά και δεν θα το μετανιώσεις.
Τώρα, τα ψάρια σου είναι πολλά - 43 αν μέτρησα καλά?? κι επειδή τα περισσότερα δεν είναι μικρά σε μέθος, είναι στριμωγμένα.
Αν ήμουν στην θέση σου, θα τα περιόριζα περίπου στα μισά, άντε και λίγο παραπάνω, αν κρατήσεις τα πιο μικρόσωμα.

Έχε επίσης υπόψη σου ότι κάποια από αυτά, όπως τα silver shark, οι πλεκόστομοι, τα Botia macracanthus, τα silver dolar και
τα αγγελόψαρα μεγαλώνουν πάρα πολύ κι αν τα κρατήσεις όλα, πολύ σύντομα το ενυδρείο σου θα φρακάρει από ψάρια.
Αποφάσισε λοιπόν ποιά σου αρέσουν περισσότερο, δες τις προτιμήσεις τους σε συνθήκες νερού και συμβατότητες μεταξύ τους
και κάνε την πιο σωστή κίνηση, που είναι να μειώσεις αισθητά τον πληθυσμό των ψαριών σου (ιχθυοφόρτιση).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-09-10, 11:37
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

καλος ηρθες
λογο οτι το ενυδρειο ειναι αρκετα μεγαλο
θα σου προτηνα να διαβασεις τα αρθρα που σου δωσανε τα παιδια και να διαλεξεις ποια ψαρακια θα κρατησεις
μερικες φωρες δε πειραζει να εχουμε ψαρια απο διαφορετικες περιοχες αρκει να τεριαζουν σε τιμες νερου και να εχουν καλη συμπεριφορα
ας πουμε τα αγγελοψαρα με τους κλοουν και τα τετρα ειναι πολυ κοντα σε τιμες νερου και αν σκεφτεσε και για αληθηνα φυτα θα σου ελεγα να τους κρατησεις τους κλοουν τρωνε τα σαλιγκαρια που θα γεμισουν το ενυδρειο σου
αλλα για να κρατησεις αυτα τα ψαρια θα πρεπει να σκεφτης την αγορα μιας αντηστροφης οσμοσης για να ριξεις το ph σου

τα σιλβερ σαρκ εγω θα τα εβγαζα και ο λογος γιατι γινοντε 35 εκ και ειναι κοπαδοψαρα

καλη συνεχεια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεος στο χωρο Ninos Malawi 4 06-08-10 07:50
ΝΕΟΣ ΚΙ ΕΓΩ babis2007 Αρχάριοι γλυκού νερού 36 19-10-09 22:41
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38
νεος στο χωρο... rockxk Αρχάριοι γλυκού νερού 8 31-12-06 10:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04177 seconds with 15 queries