Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-09-10, 09:25   #1
απορίες ενός αρχάριου
agapanthos
Member
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος 20-09-10, 09:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλή σας μέρα και πάλι κάποιες ακόμα απορίες. Ο πετσοπάς μου είπε ότι κατά τις αλλαγές νερου που μου τις προσδιόρισε 1 κάθε 15 με 20 μέρες τι στιγμή που μου πούλησε ενα 20 λίτρο με 2 χρυσόψαρα μέσα ο αθεόβοβος μου είπε ότι θα πρέπει κάτα τις αλλαγές να βγάζω τα ψαράκια έξω από το ενυδρείο και να τα βάζω σε έναν καθαρό κουβά με αποχλωριομένο νερό μέχρι να τελειωσω την αλλαγή. Αυτό είναι σωστό? Επίσης μου είπε ότι επείδη είναι μικρό το ενυδρείο δέν χρειάζεται σκούπα βυθού αλλά μια φορά το μήνα βγάζω όλο το νερό του ενυδρείου και καθαρίζω με μια κρισάρα το χαλίκι του (δεν έχω βιολογικό φίλτρο αλλά μόνο μηχανικό και άνθρακα) είναι σωστό και αυτό? Στην ερώτησή μου δε γιατί δεν έχει και βιολογικό μου είπε ότι μικρό το ενυδρείο και δεν υπάρχει χώρος στο φίλτρο και για βιολογίκο. Επειδή όπως έχω αναφέρει θα προμηθευτώ άμεσα ένα νέο ενυδρείο 120 λίτρων και θα κάνω δώρο και σε ένα φίλο μου ενα μικρότερο των 60 και επειδή για το 60άρι μου είπε ο καταστηματάρχης ότι και αυτό το εσωτερικό φίλτρο είναι μικρό για να χωρέσει και των 3 ειδών τα φίλτρα και πρέπει να επιλέξω μεταξύ χημικού και βιολογικού και επειδη δέν θέλω να πάρω στο φίλο μου κάτι που δεν θα το χαρεί ποια είναι η άποψη σας? Οσο αφορά στο δικό μου σκέφτομαι να πάρω εξωτερικό φίλτρο μου να συνδυάζει μέσα και τα 3 είδη φίλτρων. Και κάτι τελευταίο με τί φυτά μπορώ να συνδυάσω τα χρυσόψαρα όσο γίνεται κάποιο είδος για αρχάριο που να απαιτεί όχι τόσο μεγάλη φροντίδα. Ευχαριστώ και συγνώμη για το χειμαρώδες του θέματός μου.
Εμφανίσεις: 3124
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-10, 10:21
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Ο πετσοπάς κατ αρχην παει να σου πουλήσει διάφορα. δευτερον μάλλον σου λέει ό,τι ναναι..

Χημικό φιλτράρισμα= ανθρακας, τυρφη
Μηχανικό=σφουγγάρι
βιολογικό=τα λεγόμενα βιολογικά υλικά.

Σε οποιοδήποτε έστω και μικρό εσωτερικό μπορέις να χωρέσεις όλα τα είδη υλικών, απλά σε μικρότερες ποσότητες.

Τα εξωτερικά τα παίρνουμε κατα κόρον για τους μεγάλους κάδους. Ομως, αν δεν έχουμε μεγάλη ιχθυοφόρτιση, και με καλά εσωτερικά γινεται η δουλειά..

Τα φίλτρα εξυπηρετουν τη δουλειά που εσύ τους δίνεις να κάνουν. Αν βάλεις ένα φίλτρο με μόνο σφουγγάρι θα είναι κατα κόρον για μηχανικό φιλτράρισμα (βέβαια θα κρατάει και κάποια βιολογία)
Αν βάλεις σε ένα φίλτρο μόνο άνθρακα θα είναι μόνο χημικο, κοκ...

Τα έυκολα φυτά είναι οκ για χρυσόψαρα πιστεύω αν και δεν ειμαι ειδικός, απλά ξέρω οτι τρώνε τα επιφανειας... κατα τα άλλα, αν δεις μια ματια στο μέρος με τα ψάρια κρύου νερού και παρουσιάσεις ενυδρείων με χρυσόψαρα θα δεις πολλά φυτα μέσα και θα πάρεις ιδεες...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-09-10, 11:55
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε,


Ας τα πάρουμε 1-1:

1. Αλλαγές νεροού κάθε 15-20 μέρες: οι πιό πολλοί "συνιστούν" εβδομαδιαίες αλλαγέ νερού από 25 εως 50% αλλά στην πραγματικότητα εξαρτάται από το πόσα ψάρια έχεις σε πόσα λίτρα νερού.

2. 2 χρυσόψαρα δυστυχώς δε χωράνε σε 20 λίτρα... δεν ξέρω πόσο καιρό μπορούν να "αντέξουν", αλλά θα σου πουν οι πιό έμπειροι. Τα 20 λίτρα είναι πάρα πολύ λίγα, αλλά αν ψάξεις λίγο εδώ στο φόρουμ θα βρεις διάφορες προτάσεις για το τι μπορεις να κάνεις με αυτά (π.χ. βάζεις μονομάχο, ή λίγα guppies). Μια λύση λοιπόν θα ήταν να δώσεις πισω τα χρυσόψαρα και να ανα-διαμορφώσεις το ενυδρείο.

3. Το να βγάζεις τα ψάρια σε κουβά για την αλλαγή νερού (πιθανόν να εννοούσε 100% αλλαγή ο πετσοπάς) είναι στρεσογόνο γενικά - θα το
απέφευγα.

4. Το ενυδρείο χρειάζεται οπωσδήποτε βιολογικό φίλτρο (όχι μόνο μηχανικό - άνθρακα ίσως καθόλου). Αυτή είναι η λύση - χωρίς αυτό με μόνο αλλαγές νερού θα πρέπει να περιμένεις προβλήματα υγείας στα ψάρια και αρκετούς θανάτους με το πέρασμα του χρόνου, λόγω του στρεσσαρίσματος από τις μεγάλες/συνεχείς αλλαγές νερού ή της αμμωνίας που θα εκλύεται στο νερό.

4. Όσο για το 60αρι (ακόμη και για 20άρι) ενυδρειό που "δε χωράει" βιολογικό φίλτρο... για να είμαι επιεικής ας πω ότι στη θέση σου δεν θα εμπιστευόμουν σε τίποτα τον πετσοπά, γιατί ή είναι άσχετος ή σε δουλεύει. Υπάρχουν ολοκληρωμένα φίλτρα με βιολογικό/μηχανικό καθαρισμό που χωράνε μια χαρά (και εσωτερικά, και εξωτερικά).

5. Για τα χρυσόψαρα+φυτά δεν είμαι κατάλληλος να απαντήσω - κάνε μια αναζήτηση εδώ στο φόρουμ...

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Δες την ενότητα "Αρχάριοι γλυκού νερού" και διάβασε τα υπομνήματα που έχει πάνω-πάνω. Είναι πολύ χρήσιμα, ειδικά τώρα στην αρχή (αν δεν τα ειδες ήδη).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-09-10, 12:53
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες φίλε,


Ας τα πάρουμε 1-1:

1. Αλλαγές νεροού κάθε 15-20 μέρες: οι πιό πολλοί "συνιστούν" εβδομαδιαίες αλλαγέ νερού από 25 εως 50% αλλά στην πραγματικότητα εξαρτάται από το πόσα ψάρια έχεις σε πόσα λίτρα νερού.

2. 2 χρυσόψαρα δυστυχώς δε χωράνε σε 20 λίτρα... δεν ξέρω πόσο καιρό μπορούν να "αντέξουν", αλλά θα σου πουν οι πιό έμπειροι. Τα 20 λίτρα είναι πάρα πολύ λίγα, αλλά αν ψάξεις λίγο εδώ στο φόρουμ θα βρεις διάφορες προτάσεις για το τι μπορεις να κάνεις με αυτά (π.χ. βάζεις μονομάχο, ή λίγα guppies). Μια λύση λοιπόν θα ήταν να δώσεις πισω τα χρυσόψαρα και να ανα-διαμορφώσεις το ενυδρείο.

3. Το να βγάζεις τα ψάρια σε κουβά για την αλλαγή νερού (πιθανόν να εννοούσε 100% αλλαγή ο πετσοπάς) είναι στρεσογόνο γενικά - θα το
απέφευγα.

4. Το ενυδρείο χρειάζεται οπωσδήποτε βιολογικό φίλτρο (όχι μόνο μηχανικό - άνθρακα ίσως καθόλου). Αυτή είναι η λύση - χωρίς αυτό με μόνο αλλαγές νερού θα πρέπει να περιμένεις προβλήματα υγείας στα ψάρια και αρκετούς θανάτους με το πέρασμα του χρόνου, λόγω του στρεσσαρίσματος από τις μεγάλες/συνεχείς αλλαγές νερού ή της αμμωνίας που θα εκλύεται στο νερό.

4. Όσο για το 60αρι (ακόμη και για 20άρι) ενυδρειό που "δε χωράει" βιολογικό φίλτρο... για να είμαι επιεικής ας πω ότι στη θέση σου δεν θα εμπιστευόμουν σε τίποτα τον πετσοπά, γιατί ή είναι άσχετος ή σε δουλεύει. Υπάρχουν ολοκληρωμένα φίλτρα με βιολογικό/μηχανικό καθαρισμό που χωράνε μια χαρά (και εσωτερικά, και εξωτερικά).

5. Για τα χρυσόψαρα+φυτά δεν είμαι κατάλληλος να απαντήσω - κάνε μια αναζήτηση εδώ στο φόρουμ...

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Δες την ενότητα "Αρχάριοι γλυκού νερού" και διάβασε τα υπομνήματα που έχει πάνω-πάνω. Είναι πολύ χρήσιμα, ειδικά τώρα στην αρχή (αν δεν τα ειδες ήδη).
ευχαριστώ πολύ aquaman και κάτι ακόμα αυτο το 60άρι που σκέφτομαι να πάρω στο φίλο είναι το hailea f60 θα πρέπει να γίνει κάποια τροποποίηση στο ενυδρείο για να δεχτεί εξωτερικό φίλτρο? Αν γνωρίζεις βέβαια γιατί προς τα εκεί προσανατολίζομαι για να μην μειώσω την πραγματική του χωρητικότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-09-10, 13:04
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Δεν το έχω δει από κοντά, οπότε δεν ξέρω να σου πω. Πριν το πάρεις, δες το από κοντά αν μπορείς. Για να δεχτεί εξωτερικό φίλτρο θα πρέπει να έχει κάποιο "κόψιμο" στο καπάκι ή/και στο γυαλί, για να περάσουν οι σωλήνες όπως πρέπει και να μην έχεις μαστορέματα με το "καλημερα"...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-09-10, 14:32
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

και κάτι ακόμα σε περίπτωση υψηλής συγκέντρωσης αμμωνίας σε άστρωτο ενυδρείο ή σε στρωμένο με μεγάλη ιχθυοφόρτιση εκτός απο την λύση του μπολιάσματος, σαν ένα άμεσο μέτρο που δεν θεραπεύει φυσικά το πρόβλημα διάβασα ότι μπορούμε να ρίξουμε sera toxivec που δεσμεύει τα νιτρικά αυτό είναι αποτελεσματικό? ΄Και θα πρέπει να αφαιρέσουμε τον άνθρακα από το φίλτρο για να κάνουμε κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-09-10, 14:43
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Σε άστρωτο ενυδρείο το μπόλι _θεραπεύει_ το πρόβλημα
Σε υπερβολική ιχθυοφόρτιση, όχι.

To toxivec _δεν_ δεσμεύει νιτρικά, αλλά νιτρώδη και αμμωνία (+κάτι βαρέα μέταλα). Είναι κι αυτό προσωρινή/εκτάκτου ανάγκης "λύση".

ΔΕΝ είναι λύση του στύλ "έχω άστρωτο φίλτρο και ρίχνω συνέχεια toxivec μέχρι να στρώσει" - αυτό μόνο προβλήματα θα δημιουργήσει.
-------------------------
Τον άνθρακα δεν τον χρειάζεσαι εκτός κι αν έχεις λόγους να πιστεύεις ότι υπάρχουν χημικά (π.χ. φάρμακα ή κάτι άλλο) στο νερό σου και θέλεις να τα δεσμεύσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 20-09-10 στις 14:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-09-10, 17:18
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χελώνες Νερού (Red Ear Sliders): Πολλές απορίες ενός αρχάριου exelix ¶λλα ζώα 6 20-12-09 17:16
Απορίες αρχάριου stratosxios Γλυκό νερό - Γενικά 14 07-12-07 22:38
Αρχάριος+Στρώσιμο=Απορίες! LeeHook Αρχάριοι γλυκού νερού 20 01-10-07 12:08
Aνασφάλειες ενός αρχάριου joncal Αρχάριοι γλυκού νερού 10 26-02-07 23:22
Φωτισμός...ερωτήσεις ενός αρχάριου Scuba Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 30-06-06 22:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05238 seconds with 15 queries