Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-12-09, 01:26
Το avatar του χρήστη vassilis23
vassilis23 Ο χρήστης vassilis23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vassilis23
Προεπιλογή Tι μπορώ να βάλω (100lt)?

Εχω 1 ενυδρείο 100λτ με 1 rainbow shark(λευκό), 1 μαχαιρόψαρο (Black ghost knife fish) και 1 γλύφτη (Pterygoplichthys gibbiceps) και έχω φυτέψει 1 αννούμπια.Η θερμοκρασία είναι 26°C και οι μετρήσεις PH 7.2 // KH 6 // GH 14 // NO2 0 // NO3 25

Θα ήθελα να ρωτήσω τι θα μπορούσα να βάλω μέσα:
1)Μπορεί να μπεί μονομάχος μαζί με το rainbow shark κ το μαχαιρόψαρο ή θα έχουμε μανούρες?Μπορώ να του βάλω μια μικρή σπηλιά για να κρύβεται..(στην μεγάλη που έχω κρύβεται το μαχαιρόψαρο)

2)Μπορεί να μπεί ένα ζευγάρι Rainbow fish (πχ Melanotaenia parkinsoni ή boesemani) ή είναι μεγάλα για τα λίτρα μου?

3)Τέλος, μπορώ να βάλω ένα Paradise fish ή θαέχει πρόβλημα με την επιθετικότητα του καρχαρία ή του μονομάχου , αν αγοράσω?

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-12-09, 09:59
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vassilis23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω 1 ενυδρείο 100λτ με 1 rainbow shark(λευκό),πολυ μεγαλο για τα λιτρα σου 1 μαχαιρόψαρο (Black ghost knife fish) αυτα τα ψαρια μπαινουν μονα τους (spicies tank) και 1 γλύφτη (Pterygoplichthys gibbiceps) επισης ενα μεγαλο γλυφτρωνικαι έχω φυτέψει 1 αννούμπια.Η θερμοκρασία είναι 26°C και οι μετρήσεις PH 7.2 // KH 6 // GH 14 // NO2 0 // NO3 25

Θα ήθελα να ρωτήσω τι θα μπορούσα να βάλω μέσα:
1)Μπορεί να μπεί μονομάχος μαζί με το rainbow shark κ το μαχαιρόψαρο ή θα έχουμε μανούρες?Μπορώ να του βάλω μια μικρή σπηλιά για να κρύβεται..(στην μεγάλη που έχω κρύβεται το μαχαιρόψαρο)
θα εχεις μανουρες συντωμα.αν βαλεις και μονομαχο,που δεν εχει καμια σχεση με την ηδη υπαρχουσα λαθος συνθεση,απλα θα εχεις τις μανουρες που λες μαζι με θανατους συντωμοτερα.
2)Μπορεί να μπεί ένα ζευγάρι Rainbow fish (πχ Melanotaenia parkinsoni ή boesemani) ή είναι μεγάλα για τα λίτρα μου?

3)Τέλος, μπορώ να βάλω ένα Paradise fish ή θαέχει πρόβλημα με την επιθετικότητα του καρχαρία ή του μονομάχου , αν αγοράσω?
για το 2 και 3 δες παραπανω
Ευχαριστώ
εχεις μια ωρολογιακη βομβα (black ghost) η οποια καποια στιγμη θα εκραγει.ασχετα που σαν τελικο μεγεθος εχει 50 εκ.ειναι ψαρι θηρευτης.θα δεις ενα πρωι ολα τα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειου σου χωρις ματια κ.α.

καλητερα να φτιαξεις απο την αρχη μια σωστη συνθεση,χωρις προβληματα χωρου-συμπεριφορας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-12-09, 12:23
Το avatar του χρήστη vassilis23
vassilis23 Ο χρήστης vassilis23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vassilis23
Προεπιλογή

Φίλε όταν λές να το φτιάξω από την αρχή τί εννοείς?...Έχω ένα δεύτερο ενυδρείο αλλά είναι πολύ μικρό για τα φιλοξενήσει, και σε αγγελία δύσκολο να δώσω το μαχαιρόψαρο λόγω της κακής του φήμης...

Μέχρι στιγμής η συμπεριφορά του μαχαιρόψαρού είναι πολύ καλή. Όλη τη μέρα είναι κρυμμένο στη σπηλία και βγαίνει μόνο για να φάει..Το μόνο κακό είναι οτι μου έχει μαδήσει την αννούμπια...Διάβασα οτι τα παέι καλά με τα σκαλάρια...μπορώ να βάλω σκαλάρι στο ενυδρείο ή πρέπει πρώτα να συθμίσω την σκληρότητα του νερού?

Γενικά επειδή όλη την ημέρα το μαχαιρόψαρο και ο γλύφτης είναι κρυμμένοι, το ενυδρείο είναι άδειο μόνο με το rainbow shark (6 εκ).Εψαχνα λοιπόν κάποιο ήρεμο ψάρι, που να μην έχει ειδικές απαιτήσεις σε θερμοκρασίες/ph κλπ, να κυκλοφορεί από την μέση και προς την επιφάνεια για να μην ενοχλεί το καρχαριάκι και να μην είναι πολύ μικρό για να κινδυνεύει από το μαχαιρόψαρο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-12-09, 12:36
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Φιλε μου ολη η ψαροσυνθεση σου ειναι λαθος για τα λιτρα που εχεις! Αν πανε ολα καλα ... οι ισσοροπιες ειναι ευθραυστες και ειναι πολυ ευκολο να αρχισουν τα προβληματα .. Και οταν αρχισουν θα γραφεις συνεχεια στις ασθενειες "SOS - ενω ολα πηγαιναν καλα ... ξαφνικα ...." Αυτο προσπαθει ο Κωστας να σου πει ... Αντι να σκεφτεσαι πως να βαλεις και αλλο ψαρι θα πρεπει να σκεφτεσαι ποια ψαρια να παρεις ωστε να αντικαταστησεις αυτα που εχεις! Αν δεν το κανεις τα προβληματα ... θα ειναι πολυ μεγαλα!
Δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα! Διαβασε οσο μπορεις περισσοτερο και θα καταλαβεις τι πρεπει να κανεις και τι οχι!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-12-09, 12:52
Το avatar του χρήστη vassilis23
vassilis23 Ο χρήστης vassilis23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vassilis23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου ολη η ψαροσυνθεση σου ειναι λαθος για τα λιτρα που εχεις! Αν πανε ολα καλα ... οι ισσοροπιες ειναι ευθραυστες και ειναι πολυ ευκολο να αρχισουν τα προβληματα .. Και οταν αρχισουν θα γραφεις συνεχεια στις ασθενειες "SOS - ενω ολα πηγαιναν καλα ... ξαφνικα ...." Αυτο προσπαθει ο Κωστας να σου πει ... Αντι να σκεφτεσαι πως να βαλεις και αλλο ψαρι θα πρεπει να σκεφτεσαι ποια ψαρια να παρεις ωστε να αντικαταστησεις αυτα που εχεις! Αν δεν το κανεις τα προβληματα ... θα ειναι πολυ μεγαλα!
Δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα! Διαβασε οσο μπορεις περισσοτερο και θα καταλαβεις τι πρεπει να κανεις και τι οχι!!
Δλδ να περιμενω να πεθάνουν αυτά που έχω για να πάρω άλλα?Αυτή την στιγμή δεν έχω το χώρο να πάρω κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο κ με αγγελέια δεν νομίζω να βρώ άκρη...Το καρχαριάκι και το μαχαιρόψαρο το έχω πάνω από χρόνο και μεταξύ τους συμπεριφέρονται μια χαρα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-12-09, 13:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vassilis23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ να περιμενω να πεθάνουν αυτά που έχω για να πάρω άλλα?Αυτή την στιγμή δεν έχω το χώρο να πάρω κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο κ με αγγελέια δεν νομίζω να βρώ άκρη...Το καρχαριάκι και το μαχαιρόψαρο το έχω πάνω από χρόνο και μεταξύ τους συμπεριφέρονται μια χαρα...
Απλα σου λεω η "συνταγη" αυτη δεν θα διαρκεσει για πολυ!! Βαλε αγγελια να τα δωσεις σε καποιον που μπορει να τα συντηρησει! Κριμα ειναι να πεθανουν!
Δικο σου ειναι οτι θες κανεις απλως σου λεω το μελλον ... αν θες αγνοησε με ... παρε γνωμες διαβασε για το καθενα ψαρι τι χρειαζεται αποφασισε πραξε!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-12-09, 13:04
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vassilis23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ να περιμενω να πεθάνουν αυτά που έχω για να πάρω άλλα?Αυτή την στιγμή δεν έχω το χώρο να πάρω κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο κ με αγγελέια δεν νομίζω να βρώ άκρη...Το καρχαριάκι και το μαχαιρόψαρο το έχω πάνω από χρόνο και μεταξύ τους συμπεριφέρονται μια χαρα...
εμεις εδω φιλε μου δεν ειμαστε για να συμβουλευουμε καποιον να περιμενει να του ψωφισουν τα ψαρια του για να φτιαξει ενα σωστο ενυδρειο.
μην κολλας στις αγγελιες.ρωτα και στα πετ σοπ.ξεκινα απο εκει που τα πηρες.

φυσικα και μπορεις να επιλεψεις τον ευκολο δρομο,να τα κρατησεις και να προσθεσεις και αυτα που θελεις.το αποτελεσμα ομως ειναι καταδικασμενο.

η επιλογη δικη σου οπως ειπε και ο Γιωργος....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-12-09, 13:11
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Δικο σου ειναι οτι θες κανεις απλως σου λεω το μελλον ...
γιωργο στειλε ενα pm με τα νουμερα του τζοκερ ευχαριστω


περα απο την πλακα τα παιδια εχουν δικιο βαλε αγγελια ειναι πολυ λιγα τα λιτρα σου ετσι κι αλλιως

__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-12-09, 17:39
Το avatar του χρήστη vassilis23
vassilis23 Ο χρήστης vassilis23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vassilis23
Προεπιλογή

thanks
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-12-09, 17:46
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Red face

Eλπιζω να μη το καταλαβαινεις λαθος!! Καλυτερα να σε στεναχωρησω εγω η καποιος αλλος ... παρα να εχεις απωλειες και να στεναχωρηθεις μετα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-12-09, 16:15
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vassilis23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ να περιμενω να πεθάνουν αυτά που έχω για να πάρω άλλα?Α
αυτο κανεις μεχρι τωρα
αν βαλεις και αλλα θα περιμενεις να πεθανουν και τα αλλα μαζι
σωστη συνθεση ομως δεν προκειται να εχεις

και εγω το ιδιο με σενα εχω κανει πανω κατω και προσπαθω να αδειασω απο ψαρια τωρα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπορώ να βάλω? GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 14 03-04-09 17:16
Τί μπορώ να βάλω σε 54 λίτρα; g4x4 Malawi 17 14-05-08 01:50
Τι ψάρια μπορώ να βάλω? tasinio Αρχάριοι γλυκού νερού 6 04-02-08 19:30
Μπορώ να βάλω...... LEON13 Γλυκό νερό - Γενικά 15 20-11-07 00:27
τι μπορώ να βάλω???? morfeas Malawi 8 05-10-07 00:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05125 seconds with 15 queries