Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-08, 00:27
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή Δυκολα φυτα και παραδοξοτητες.

Ανοιγω αυτο το θεμα για να μοιραστω μαζι σας τις σκεψεις μου και τις παρατηρησεις μου πανω σε θεωρουμενα "απαιτητικα και δυσκολα" φυτα.
Νομιζω οτι ειναι αρκετα ενδιαφερον να ακουσουμε αποψεις και εμπειριες γι αυτα τα φυτα. Συνηθως η κυριοτερη απαιτηση ειναι σε φως ενω καποια αλλα θελουν ενα συνδυασμο φωτος ,CO2 και λιπανσης.
Το παραδοξο εγκειται στο οτι καποιες φορες τα φυτα αυτα αν και συναντουν τις ιδανικες συνθηκες μεσα στα ενυδρεια μας, αρνουνται να αναπτυχθουν, μαραζωνουν η και πεθαινουν ακομα. Μερικες φορες αρκει να μετακινησει κανεις το φυτο λιγο πιο περα σε μια αλλη θεση και εκεινο να ανακαμψει και να αρχισει μια υγιη αναπτυξη. Εγω εχω σαν παγιο κανονα ενα νεο δυσκολο φυτο που εισαγω, να το τοποθετω σε 2 διαφορετικα σημεια στο ιδιο ενυδρειο,και σχεδον παντα αναπτυσσεται διαφορετικα.
Καποιες αλλες φορες ενα φυτο που θεωρητικα δεν θα αναπτυσσοταν σε ενα χαμηλων απαιτησεων ενυδρειο,τελικα εγκλιματιζεται και παει τελεια.
Εμενα η εμπειρια μου αφορα το Alternanthera lilacina "reineckii" το οποιο εχω σε ολα τα ενυδρεια μου. Στο παλιο 80αρι μου ειχε μια πολυ δυσκολη και προβληματικη πορεια,παρα τα 0.9watt/lit, τα υψηλα ποσοστα CO2 ,το υποστρωμα και την τακτικη λιπανση και φροντιδα.
Πιο πολυ για πλακα το εβαλα και στο 54αρι με τα κριμπ. Δεν περιμενα ουτε μια βδομαδα να ζησει αφου το συγκεκριμενο ενυδρειο εχει μολις 2Χ8watt ειναι θεοσκοτεινο λογω black water απο τυρφη και επιπλεον εχει και αρκετα επιπλεοντα φυτα που κρυβουν κι αλλο το φως.Υποστρωμα σκετο χαλικι , Co2 λογω ισχυρης αναταραξης ελαχιστο, και λιπασμα σχεδον καθολου. Και ομως μεγαλουργησε !! Απο τοσο δουλι εφτασε στην επιφανεια και ανοιξε μια κατακοκκινη, υγιεστατη καρδια !
Δειτε τις φωτο και πειτε μου !
Οποτε τελικα η συμβουλη μου ειναι οτι ποτε δεν χανεις να δοκιμασεις ενα σχετικα απαιτητικο νεο φυτο , ακομα και στο πιο low tech ενυδρειο. Μπορει αυτο να σας εκπληξει περα απο τα προγνωστικα





A.reineckii και επιπλεουσα H.rosanervig

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-08, 15:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου...το ιδιο φυτο στο κοινωνικο (αρκετα υψηλων απαιτησεων) δε πηγαινε καλα και τελικα το χαρισα μιας και η μορφη του ηταν ταλαιπωρημενη...κακως δε το δοκιμασα σε χαμηλων...
αντιθετα η riccia fluitans που μου το εδωσαν σαν απαιτητικο ενω το ξηλωσα απο την επιφανεια...εμεινε καποιο κλαδακι προφανως σε ενα χαμηλων απαιτησεων μονομαχοενυδρειο και εχει απλωσει πολυ τωρα..(βυθισμενη)..
προφανως οι σκληροτητες το πεχα η καποια ιχνοστοιχεια που ειναι σε ελλειμα η περισσεια σε καποιο ενυδρειο παιζουν κι αυτα το ρολο τους εκτος απο το διοξειδιο το φως και τα ελεγχομενα λιπασματα....καθε φυτο εχει και τα μυστικα του υποθετω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-08, 15:14
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Συμφωνω και εγω!!!
Εχω κι εγω alternathera reineckii στο 60αρι φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων και πηγαινει σφερα!!!Εχω μονο μια λαμπα 15 βατ και πηγαινει μια χαρα...
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-08, 09:09
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Ανέκαθεν είχα ΕΜΜΟΝΗ με το συγκεκριμμένο φυτό και ΠΟΤΕ δεν "πήγε" όπως ήθελα... πιθανόν να έχει να κάνει ο γονότυπος του φυτού, η κυκλοφορία του νερού και η αναλογία σε θρεπτικά συστατικά.
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φυτα kanarini Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 06-03-08 18:03
Φυτα... Tetra Αρχάριοι γλυκού νερού 5 13-02-08 16:07
φυτα.... tak660x Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 21-09-07 11:03
φυτα.κινδυνευουν; Θεοδωρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 04-06-07 12:37
ΦΥΤΑ Efi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 19-01-07 09:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06995 seconds with 15 queries