Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-03-13, 11:05   #1
Δύο μικρά καημένα χρυσόψαρα κι εγω
Φρόσω
Member
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος 28-03-13, 11:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλή σας μέρα!
Πριν από 2 εβδομάδες ένας φίλος χάρισε στο 3 χρόνων γιο μου μια μικρή γυάλα με 2(!) χρυσόψαρα. τα καημένα ήταν τόσο στριμωγμένα που τα λυπήθηκα και την επομένη έψαξα και βρήκα μια πανάρχαια δικιά μου γυάλα ( πριν από εκατομμύρια χρόνια είχα κάτι γαριδούλες) 25 lt. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο περισσότερες πληροφορίες για τα ψαράκια ανακάλυψα το forum σας και τότε... έπαθα σοκ! Έχω διαβάσει όλα τα θέματα για αρχάριους και δεν ξέρω τι να κάνω με τα ψαράκια. Τα έχω στη γυάλα των 25lt τους αλλάζω τα 2/3 του νερού κάθε μέρα με νερό που έχω βάλει σε κουβά με αντιχλώριο από το βράδυ αλλά ξέρω πως δεν είναι αρκετό και δεν ξέρω από που να αρχίσω με το ενυδρείο.
να σας πω πως στο σπίτι μου ενυδρείο πάνω από 90lt δεν χωράει και πως τα οικονομικά μου είναι πολύ στριμωγμένα αυτή τη στιγμή. Οι φίλοι μου λένε να τα σκοτώσω αλλά δεν μπορώ (ακόμα και τις μύγες και τα κουνούπια στο σπίτι μου απλά τα βγάζω έξω) τα λυπάμαι!
πιστεύετε πως ένα ενυδρείο 90lt θα είναι εντάξει κι αν ναι πως να ξεκινήσω?
Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ μέρους του "ξιφία" και του "μέμου"
Εμφανίσεις: 6223
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-03-13, 11:25
savvas27 Ο χρήστης savvas27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

αν δεν εχεις δυνατοτητα για ενυδρειο μπορεις να βαλεις αγγελια και να τα δωσεις σε καποιο συνχομπιστα
__________________

CMAS-ΕΟΥΔΑΤΚ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-13, 11:27
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

και να αλλαξεις και φιλους!
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-13, 11:29
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φρόσω Εμφάνιση μηνυμάτων
καλή σας μέρα!
Πριν από 2 εβδομάδες ένας φίλος χάρισε στο 3 χρόνων γιο μου μια μικρή γυάλα με 2(!) χρυσόψαρα. τα καημένα ήταν τόσο στριμωγμένα που τα λυπήθηκα και την επομένη έψαξα και βρήκα μια πανάρχαια δικιά μου γυάλα ( πριν από εκατομμύρια χρόνια είχα κάτι γαριδούλες) 25 lt. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο περισσότερες πληροφορίες για τα ψαράκια ανακάλυψα το forum σας και τότε... έπαθα σοκ! Έχω διαβάσει όλα τα θέματα για αρχάριους και δεν ξέρω τι να κάνω με τα ψαράκια. Τα έχω στη γυάλα των 25lt τους αλλάζω τα 2/3 του νερού κάθε μέρα με νερό που έχω βάλει σε κουβά με αντιχλώριο από το βράδυ αλλά ξέρω πως δεν είναι αρκετό και δεν ξέρω από που να αρχίσω με το ενυδρείο.
να σας πω πως στο σπίτι μου ενυδρείο πάνω από 90lt δεν χωράει και πως τα οικονομικά μου είναι πολύ στριμωγμένα αυτή τη στιγμή. Οι φίλοι μου λένε να τα σκοτώσω αλλά δεν μπορώ (ακόμα και τις μύγες και τα κουνούπια στο σπίτι μου απλά τα βγάζω έξω) τα λυπάμαι!
πιστεύετε πως ένα ενυδρείο 90lt θα είναι εντάξει κι αν ναι πως να ξεκινήσω?
Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ μέρους του "ξιφία" και του "μέμου"

ενα 90λιτρο ενυδρειο μπορεις να πεις οτι μπορει μεχρι 2 χρυσοψαρα να τους προσφερει μια ικανοποιητικη ποιοτητα ζωης ( με τα καταλληλα εξαρτηματα δηλαδη εξωτερικα φιλτρα κτλ )

Το να σκοτωσεις τα χρυσοψαρα για ονομα και μονο που το αναφερεις φρικαρω...Ψυχες ειναι. Δηλαδη πραγματικα ελεος ποιος προτεινει τετοια πραγματα......εαν δεν αντεχει η τσεπη σου να παρεις ενυδρειο μεγαλυτερο τοτε χαρισε τα σε καποιον που να τα φροντιζει ειτε εδω μεσα ειτε σε φιλο σου που ασχολειται με το χομπυ κι εχει και τις καταλληλες προυποθεσεις ενυδριακα να τα φροντισει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-03-13, 11:29
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλώς ήρθες!
να ξέρεις οι περισσότεροι σε καταλαβαίνουμε, γιατί ακριβώς αυτόν τον πανικό έχουμε βιώσει στην αρχή.
το καλό είναι πως έχεις διαβάσει και γνωρίζεις πως δεν γίνεται να φιλοξενήσεις τα ψαράκια στα 25λ. αλήθεια φίλτρο έχει?
τα 90λ για δύο χρυσόψαρα, εξαρτάται και τι χρυσόψαρα είναι, είναι ικανοποιητικά.
εννοείται κανείς δεν θα συμφωνήσει να τα σκοτώσεις.
για οικονομική λύση ρίξε μια ματιά στις αγγελίες μεταχειρισμένων στο φόρουμ ή σε κάποιο από τα καταστήματα που τα παιδιά λένε πως είναι φθηνά όπως αυτό ή αυτό ή και γενικότερα, όλο και κάποιες ευκαιρίες υπάρχουν.
επίσης πρέπει να διαλέξεις κάποιο φίλτρο κατάλληλο για τα λίτρα σου και να "στρώσεις" το φίλτρο.
ότι χρειαστείς ρώτησε.
καλή επιτυχία
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-03-13, 11:33
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Έχω ρωτήσει αλλά κανένας δεν θέλει τα χρυσοψαράκια μου! Θέλω να τα δώσω σε κάποιον που να τα προσέχει και να έχει μεγάλο ενυδρείο αλλά δεν βρίσκω. Αν είναι να τα έχουν σε γυάλα τα κρατάω κι εγώ.
Δλδ πιστεύετε πως τα 90 lt είναι λίγα γι αυτά?
-------------------------
Η γυάλα είναι απλά γυάλα γι αυτό και θέλω να κάνω κάτι άμεσα! Αν αγοράσω το ενυδρείο πόσο καιρό θα μου πάρει να μπορώ να τα μετακινήσω εκεί? Θ'αντέξουν μέχρι τότε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Φρόσω : 28-03-13 στις 11:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-03-13, 12:34
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

αν ειναι το ειδος χρυσοψαρων που δεν μεγαλωνει πολυ τα 90 λιτρα ειναι καλα αρκει βεβαια να υποστηριξεις το ολο συστημα με ενα εξωτερικο φιλτρο φουλ στη βιολογια!!αν μπολιασεις το φιλτρο σου μπορεις να βαλεις γρηγορα τα ψαρακια στο καινουργιο ενυδρειο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-03-13, 12:51
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Από το πρωί κάνω έρευνα αγοράς και βρήκα σε πετσοπ ένα ενυδρείο rio jewel 125 210¤
Εσείς που γνωρίζετε καλύτερα τι λέτε να το πάρω? Συγγνώμη αν σας κουράζω αλλά πραγματικά δεν έχω την πολυτέλεια να "πετάξω" λεφτά σε λάθος αγορές! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-03-13, 13:00
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

η τιμη μια χαρα ειναι προφανως χωρις τη βαση;;θα ειναι καθαρα γυρω στα 100 λιτρα νερο.βεβαια μη ξεχασεις και το θεμα του εξωτερικου φιλτρου,τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια που βρωμιζουν αρκετα και δεν ξερω κατα ποσο το φιλτρο του ενυδρειου θα τα υποστηριξει πληρως!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-03-13, 13:05
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ναι χωρίς βάση, αν βάλω και βάση θα βγώ εγώ από από το σπίτι!
Δλδ πιστεύεις πως θα χρειαστεί και εξωτερικό φίλτρο? Κι αν ναι με τι κυκλοφορία? Ρωτάω γιατί στα πετσοπ κατάλαβα ότι είναι άσχετοι! όταν τους έλεγα πως θέλω ενυδρείο 100lt για 2 χρυσόψαρα με κοιτούσαν σαν να είμαι ούφο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-03-13, 13:12
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

λογικά για αρχή (εφόσον είναι μικρά τα ψάρια, βάλε και φώτο για να καταλάβουμε τι είδος είναι) το εσωτερικό φίλτρο θα σε καλύψει πιστεύω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-03-13, 13:14
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Κατ' αρχήν προσπάθησε να βρεις για τι χρυσόψαρα πρόκειτε. Υπάρχουν κάποια που δεν μεγαλώνουν πολύ και εφόσον το θέλεις τα κρατάς άνετα στα 100 λίτρα αλλά υπάρχουν και κάποια που γίνονται θυρία και θα πρέπει να σκεφτείς σίγουρα και το μέλλον. Μια φωτογραφία τους αν ανέβαζες θα βοηθούσε πολύ να βρουμε το είδος.

Από εκεί και μετά, εφόσον οι συνθήκες, η διάθεση και τα οικονομικά σου το επιτρέπουν, υπάρχουν ευκαιρίες από αγγελίες εδώ στο φόρουμ. Μόλις πριν λίγο είδα μια στα λίτρα που θέλεις, με φίλτρο, άμμο και διάφορα άλλα.

Γι' αρχή προσπάθησε ν' ανεβάσεις μια φωτό από τα ψαράκια.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-03-13, 13:15
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Είναι δύο κοινά χρυσόψαρα το ένα ~8cm και το άλλο 5cm!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-03-13, 13:17
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

χμ.. αν είναι common τότε το παραπάνω ενυδρείο θα είναι προσωρινή λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-03-13, 13:18
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ο΄ταν γυρίσω σπίτι θα ανεβάσω και φωτό!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-03-13, 13:23
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Είναι το καλύτερο.

Από εκεί και μετά, σκέψου και την επιλογή να τα πας σ' ένα πετσοπ, εφόσον δεν θέλεις να μπεις στα έξοδα για κάτι που θα είναι προσωρινό. Δηλαδή αν το είδος τους είναι τέτοιο που δεν θα σε καλύψει μελλοντικά το 100άρι και δεν θέλεις να προχωρήσεις σε κάποια έξοδα για κάτι το προσωρινό. (Ελπίζω να κατάλαβες το σκεπτικό μου).

Ας δούμε όμως πρώτα τα ψαράκια .....

-----------------------

Συμπληροματικά, τους φίλους σου που σε προέτρεψαν να τα θανατώσεις, καλό θα είναι να μην τους πολυ-συμβουλεύεσαι. ¶νθρωποι με τόσο μικρή εκτίμηση στην ζωή, για μένα, δεν δίνουν και τις σωστότερες συμβουλές!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-03-13, 13:27
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

απ ότι βλέπω είσαι στην Κρήτη, όπου υπάρχουν πολλά άτομα του φόρουμ, που μπορούν να σου δώσουν "μπόλι" οπότε μόλις πάρεις ενυδρείο και φίλτρο, βάζεις κατ ευθείαν τα ψαράκια μέσα.
η γνώμη μου είναι να πάρεις απ την αρχή ενα οικονομικό εξωτερικό φίλτρο παρά να ξεκινήσεις με ημίμετρα.
μην κοιτάς τι σου λένε τα μαγαζιά και διάφοροι. κι εμένα μου έλεγαν "θα χαραμίσεις ολόκληρο ενυδρείο για χρυσόψαρα?". αυτοί είναι άλλου είδους άνθρωποι.
διάλεξε ένα χαλίκι μέτριου διαμετρήματος χαλαζιακό και σιγά σιγά κάνε μια φυσική διακόσμηση με ξύλα πέτρες και αληθινά φυτά και θα είσαι κι εσύ και τα ψαράκια μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-03-13, 13:33
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ρώτησα σε πετσοπ αν τα θέλουν να τους τα χαρίσω αλλά δεν τα θέλουν! Κι εξάλλου αυτό δεν θα τους λύσει το πρόβλημα, σε μερικούς μήνες θα έχουν ψοφήσει αφού θα ξανακαταλήξουν στριμωγμένα σε κάποια γυάλα!
Να κοιτάξω λέτε και για ενυδρείο-σκέτη γυάλα και να αγοράσω μόνη μου φίλτρο κι εξοπλισμό?
εν τω μεταξύ τι να κάνω για να είναι όσο γίνεται πιο άνετα?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-03-13, 14:23
Το avatar του χρήστη kapngage
kapngage Ο χρήστης kapngage δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Περιοχή: Αθηνα(Αγια Βαρβάρα - Αιγάλαιο)
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Νομίζω πωσ με τα λεφτα που ειπες + καποια μεταφορικα μια καλητερη λησει ειναι
http://www.petsupermarket.gr/4013/πρ...0cm-200lt.html
http://www.petsupermarket.gr/5797/πρ...εως-200lt.html
http://www.petsupermarket.gr/3225/πρ...tts1047mm.html

200 λυτρα ειναι πολη καλητερα απο 100
αμα κανω λαθος να με διορθοση καποιος( και τα link αμα δεν ειναι σωστο που τα ποσταρα ας σβηστουν)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-03-13, 15:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.
Για να προλαβω λαθοςκινησεις, αν εχεις σκοπο να μη παρεις τη βαση του ενυδρειου, πρεπει το επιπλοπου θα το ακουμπησεις, καταρχην να μπορει να αντεξει το βαρος του ενυδρειου και μετα να μπορει το ενυδρειο να παταει ολη η βαση του στο επιπλο και να μη περισσευει. Αν περισσευει, πρεπει να μπει απο κατω ταυλα να παταει ολος ο πατος του πανω και η ταυλα πανω στο επιπλο.

Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-03-13, 15:20
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φρόσω Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρώτησα σε πετσοπ αν τα θέλουν να τους τα χαρίσω αλλά δεν τα θέλουν! Κι εξάλλου αυτό δεν θα τους λύσει το πρόβλημα, σε μερικούς μήνες θα έχουν ψοφήσει αφού θα ξανακαταλήξουν στριμωγμένα σε κάποια γυάλα!
Να κοιτάξω λέτε και για ενυδρείο-σκέτη γυάλα και να αγοράσω μόνη μου φίλτρο κι εξοπλισμό?
εν τω μεταξύ τι να κάνω για να είναι όσο γίνεται πιο άνετα?
μπορεις να τα αφησεις σε μια λιμνη,να περασουν σουπερ...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-03-13, 15:22
Το avatar του χρήστη kapngage
kapngage Ο χρήστης kapngage δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Περιοχή: Αθηνα(Αγια Βαρβάρα - Αιγάλαιο)
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να τα αφησεις σε μια λιμνη,να περασουν σουπερ...
οχι διοτη θα καταστρεψει την φησηκη πανιδα τησ λιμνης τα χρησοψαρα θα τα φανε και θα γηνη χαμος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-03-13, 16:39
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapngage Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι διοτη θα καταστρεψει την φησηκη πανιδα τησ λιμνης τα χρησοψαρα θα τα φανε και θα γηνη χαμος
σε λιμνη που εχει ηδη χρυσοψαρα εννοω,τεχνητη οπως του τριτση κλπ..δεν καταλαβα τι λες...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-03-13, 18:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, αν μιλαμε για μεγαλα ειδη οπως commet η common αν μπορεις να τους διαθεσεις μια μεγαλη δεξαμενη (πραγματικα μεγαλη ομως) θα σε ικανοποιησουν αφανταστα αφου μιλαμε για πανεξυπνα και υπεροχα ψαρακια.
Αν μιλαμε για fancy ειδη μπορεις με προσοχη και καλη φιλτρανση να τα κρατησεις και σε μικρο ενυδρειο (100-150 λιτρα).
Αν παλι σου ειναι δυσκολο να τα κρατησεις ολες σχεδον οι τεχνητες λιμνες της Ελλαδος ειναι λιμνες με χρυσοψαρα (πχ παρκο Τριιτση, προσφερεται και για Κυριακατικη εκδρομουλα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-03-13, 20:18
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Δύο μικρά καημένα χρυσόψαρα κι εγω

Βρε παιδια, στο Ρεθυμνο ειναι η γυναικα. Ποιο παρκο Τριτση της λετε?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-03-13, 20:36
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι πως το πάρκο Τρίτση μου πέφτει μακριά! Οπότε μου λέτε πως ένα ενυδρείο έστω 120lt δεν είναι αρκετό, ούτε για ένα διάστημα των 1-2 χρόνων? Γιατί αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να διαθέσω παραπάνω χρήματα και στην Κρήτη τεχνητές λίμνες πολλές δεν υπάρχουν! Υπάρχει όμως μια τεχνητή λίμνη φράγματος μια ώρα από το σπίτι μου, να τα πάω εκεί? Πραγματικά αν μου πείτε πως είναι καλύτερα έτσι, θα τα πάω! Έχω κολλήσει μαζί τους και δεν θέλω να τα βασανίζω
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-03-13, 20:40
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αν έχεις δύο χρυσόψαρα και μπορείς να πάρεις ενυδρείο γύρω στα 120λ και να μην πάρεις και άλλα χρυσόψαρα, κρατησέ τα. δεν είναι σίγουρο οτι θα προσαρμοστούν στο φράγμα και δεν θα πεθάνουν. ακόμα και αν επιβίωναν, η μεταφορά θα έπρεπε να γίνει σε πιο θερμούς μήνες. μέχρι τότε τι θα γίνει? τώρα οι φυσικές θερμοκρασίες δεν είναι τέτοιες που να μπορούν να τις αντέξουν τα χρυσόψαρα που εχουν γεννηθεί σε ενυδρεία.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-03-13, 20:40
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Θα σου προτεινα κι εγώ να βάλεις μια αγγελία και να τα χαρίσεις σε κάποιον συγχομπίστα έτσι ώστε να κάνεις από δω και πέρα τις κινήσεις που εσύ θέλεις χωρίς να πιέζεσαι

Τα ψάρια και η ενασχόληση μαζί τους, ειναι πολλά περισσότερα από ενα απλό χόμπυ
Δυστυχώς μέσω του ζωντανού "δώρου" που σας έκαναν, βρέθηκες με κάτι στα χέρια σου που δεν ήσουν υποχρεωμένη να γνωρίζεις πως πρέπει να το φροντίσεις.

Χάρισε τα ψάρια, ξεκίνα διάβασμα και κάνε τις κινήσεις που εσύ θέλεις, χωρίς να πιέζεσαι από τπτ (Ούτε χρονικά ούτε οικομικά)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-03-13, 20:41
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να ανεβάσω φωτό, όμως ψάχνοντας στο διαδίκτυο είμαι σίγουρη πως είναι commet!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-03-13, 20:52
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

αν ειναι αυτο το ειδος που λες φτανει στο βαθος χρονου τα 30 εκατοστα!τα υπολοιπα τα ειπαμε νομιζω!!οτι χρειαστεις εδω ειμαστε......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μικρά ψάρια για μικρά ενυδρεία Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 10 18-05-11 08:17
¶λλο ένα μικρό. Τσιόνογλου Σταύρος Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 20-10-08 08:15
Χρυσόψαρα clean Χρυσόψαρα 6 20-09-07 16:08
χρυσόψαρα ή τι; garfield Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 14 17-04-07 12:00
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08253 seconds with 13 queries