Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 19-03-16, 06:55
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τελευταιο 6μηνο κανα 2 μπηκαν γιατι πλεον δεν υπαρχει χωρος για τπτ. Πρεπει σιγα σιγα να ξεκινησω κλαδεμα. Ειναι ο τριτος χρονος που λειτουργει χωρις σκιμερ και μονο με ATS.
Δεν το βρίσκω λάθος διότι δούλευα 1 χρονο με chaeto και ήταν όλα κομπλέ!
Το μόνο θέμα που είχα ήταν το Ph, που πάντα ήταν οριακά χαμηλό...
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 19-03-16, 10:01
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Το αντίθετο έχω παρατηρήσει εγώ. Λόγω της αντίθετης ώρας φωτισμού μου κρατάει υψηλό το ph κ το βράδυ. Το παρατηρώ με ph controller της Milwaukee. Έχω κ chaeto μέσα στο sump αλλα τα τελευταία χρόνια έχει μείνει μια μικρή μπάλα.
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 19-03-16, 10:32
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αντίθετο έχω παρατηρήσει εγώ. Λόγω της αντίθετης ώρας φωτισμού μου κρατάει υψηλό το ph κ το βράδυ. Το παρατηρώ με ph controller της Milwaukee. Έχω κ chaeto μέσα στο sump αλλα τα τελευταία χρόνια έχει μείνει μια μικρή μπάλα.
Εμενα ηταν σχεδον μερα νυχτα στο -8 αλλα ηταν σταθερα εκει!
δεν αλλαζε ουτε μερα ουτε νυχτα το Ph αλλα και ποτε δεν ηταν πανω απο 8!

και μια φωτογραφια απο την ποσοτητα που ειχα σε 180λιτρα ενυδρειο !
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10484344_10202884464766589_3046649724184030511_n.jpg
Εμφανίσεις:  231
Μέγεθος:  36,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 19-03-16, 10:37
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

8-8.3 είναι μια χαρά!
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 19-03-16, 10:50
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

¶μα είσαι εκεί είσαι πολύ κομπλέ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 19-03-16, 11:43
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φτου φτου φτου,σκόρδα αδερφέ μου.
Να το χαίρεσαι Δημήτρη!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
αψογο!!! αυτη η μοντι τερας ειναι και η σεριατοφορα στο κεντρο αν δεν κανω λαθος...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
μπράβο μητσαρα!τρομερη αναπτυξη φιλε φοβερά εχει δέσει το ολο concept
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonardos Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο μπραβο τουμπανο η ρεφαρα τουμπανο!!! να χερεσε να την βλεπεις!!!!
Ευχαριστω, ευχομαι κ εσεις να δειτε τα ενυδρεια σας ομορφα χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις κ χρονο.
Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν λειπω (λειπω αρκετα συχνα, περιπου 30 μερες!) κ επιστρεφω πισω, το ενυδρειο ειναι πιο τουμπανο απο πριν. Ολο αυτο το καιρο που λειπω δεν γινονται αλλαγες κ μονο η δοσομετρικη ριχνει τις ρουτινες της. Δεν ειμαι υπερ των μη αλλαγων με την balling method κ οταν βρισκομαι σπιτι κανω 25λτ εβδομαδιαιες αλλαγες.
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 21-03-16, 09:39
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω, ευχομαι κ εσεις να δειτε τα ενυδρεια σας ομορφα χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις κ χρονο.
Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν λειπω (λειπω αρκετα συχνα, περιπου 30 μερες!) κ επιστρεφω πισω, το ενυδρειο ειναι πιο τουμπανο απο πριν. Ολο αυτο το καιρο που λειπω δεν γινονται αλλαγες κ μονο η δοσομετρικη ριχνει τις ρουτινες της. Δεν ειμαι υπερ των μη αλλαγων με την balling method κ οταν βρισκομαι σπιτι κανω 25λτ εβδομαδιαιες αλλαγες.
Πολυ ομορφο και μεγαλη αναπτυξη.
Την τελευταια πυ την αποδιδεις; στο φασμα τπυ φωτστικου 'η και στην υπαρξη πολλων οργανικων=κοραλοφαι, λογω απουσιας σκιμερ 'η και σε καποιο αλλο λογω;

Θρεπτικα τι τιμες εχεις; τα υψ ηλα οργανικα σε σχεση με τα χρωμματα στα κοραλια-δυστηχως και εσυ Δημητρη δεν το εχει; με φωτο ) - πως τα βλεπεις σε σ εση μα οταν δουλευες σκιμερ; τα υψηλα οργανικα πιστευεις οτι εχουν θετικη 'η αρνητικη συσχετηση , σε σχεση με τον χρωμματισμο;

Σκονες περαν των βασικων ριχνεις και τιποτα για ιχνοστοιχεια; καλιο εχεις μετρησει; δυστηχως δεν εχω βρει τεστ να μετρησω , αλλα ριχνωντας το ειδα διαφορα μεγαλη σε μοντιπορες που ειχα, ειμαι σιγουρος οτι εχοντας αλγες για φιλτρανση, εχουμε καταναλωσεις υψηλες σε καλιο, που πρεπει να τις αναπληρωνουμαι.

Οι αλλαγες οτι ειναι απαραιτητες με την bailing, αρχιζω να πιστευω οτι ειναι λιγο μυθος..... Βλεποντας ενυδρεια αλλων χομπιστων, που κανουν ελαχιστες αλλαγες με bailing, νομιζω οτι πιο σημαντικο , ειναι να βρουμαι ππια και να προσθετουμαι τα ιχνοστοιχεια που λειπουν, , παρα να απομακρυνουμαι ταχα βλαβερα στοιχεια που προσθετουμαι με τις σκονες.

Ατς τι διαστασεις σιτα εχεις, τι ροη και με τι τη φωτιζεις; εμενα και η χαετο διπλα του , μεγαλωνει, αλλα πολυ αργα.
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 21-03-16, 10:15
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ομορφο και μεγαλη αναπτυξη.
Την τελευταια πυ την αποδιδεις; στο φασμα τπυ φωτστικου 'η και στην υπαρξη πολλων οργανικων=κοραλοφαι, λογω απουσιας σκιμερ 'η και σε καποιο αλλο λογω;

Θρεπτικα τι τιμες εχεις; τα υψ ηλα οργανικα σε σχεση με τα χρωμματα στα κοραλια-δυστηχως και εσυ Δημητρη δεν το εχει; με φωτο ) - πως τα βλεπεις σε σ εση μα οταν δουλευες σκιμερ; τα υψηλα οργανικα πιστευεις οτι εχουν θετικη 'η αρνητικη συσχετηση , σε σχεση με τον χρωμματισμο;

Σκονες περαν των βασικων ριχνεις και τιποτα για ιχνοστοιχεια; καλιο εχεις μετρησει; δυστηχως δεν εχω βρει τεστ να μετρησω , αλλα ριχνωντας το ειδα διαφορα μεγαλη σε μοντιπορες που ειχα, ειμαι σιγουρος οτι εχοντας αλγες για φιλτρανση, εχουμε καταναλωσεις υψηλες σε καλιο, που πρεπει να τις αναπληρωνουμαι.

Ατς τι διαστασεις σιτα εχεις, τι ροη και με τι τη φωτιζεις; εμενα και η χαετο διπλα του , μεγαλωνει, αλλα πολυ αργα.

Ευχαριςτω πολυ Γρήγορη!
Δεν έχω καταλήξει ακόμα που οφείλεται. Το σίγουρο είναι ότι οποίος το βλέπει από κοντά παρατηρεί την ανάπτυξη.
Όσο αφορά το ATS σίγουρα δεν θα δεις τα τρέλα χρώματα γιατί να νιτρικά πρέπει πάντα να είναι λίγο τσιμπιμενα. Εμένα βρίσκονται στα 5-10ppm. Ιςως φταίει κ οι μικρές αλλαγές που κάνω. Στα 400λτ κάνω αλλαγή 25λτ εβδομαδιαία. Δεν με πειράζει καθόλου όμως που δεν έχω τρέλα χρώματα, ειμαι ευχαριστημένος όταν βλέπω τους πολύποδες από τις ακροπορες να είναι τέζα έξω κ όταν επιστρέφω από ταξίδι να τις βλέπω 1-2cm μεγαλύτερες!
Το μόνο που ρίχνω στην balling method μέσα στα υγρά λίγο βαρέα μέταλλα, στρόντιο κ ιώδιο τπτ άλλο. Κάλιο δεν έχω προσθέσει ποτέ. Θέλω να δοκιμάσω γιατί αναδεικνύει καλύτερα το μπλε χρωμα. Οι μοντιπορες έχουν γίνει τεράστιες στο ενυδρείο μου κ θέλω να τις ξεφορτωθώ. Γενικότερα πιστεύω ότι πρέπει να τις αποφεύγουμε σε μικρά ενυδρεία όπως τα δικά μας. Μεγαλώνουν γρήγορα, πιάνουν χώρο κ δημιουργούν σκιές από κάτω τους.
Το ATS είναι 10x9cm κ η ροη του αν θυμάμαι καλά έχω μια μικρή sicce γύρω στα 1500lt. Από φωτισμό έχω ένα led φωτιστικό diy 12 x 3w. 9 LEDs κόκκινα κ 3 μπλε κ δουλεύει 11 ώρες τη νύχτα.
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 21-03-16, 12:09
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Πολύ ωραία η εξέλιξη του ενυδρείου!!!
Πανέμορφο...
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 21-03-16, 12:15
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριςτω πολυ Γρήγορη!
Δεν έχω καταλήξει ακόμα που οφείλεται. Το σίγουρο είναι ότι οποίος το βλέπει από κοντά παρατηρεί την ανάπτυξη.
Όσο αφορά το ATS σίγουρα δεν θα δεις τα τρέλα χρώματα γιατί να νιτρικά πρέπει πάντα να είναι λίγο τσιμπιμενα. Εμένα βρίσκονται στα 5-10ppm. Ιςως φταίει κ οι μικρές αλλαγές που κάνω. Στα 400λτ κάνω αλλαγή 25λτ εβδομαδιαία. Δεν με πειράζει καθόλου όμως που δεν έχω τρέλα χρώματα, ειμαι ευχαριστημένος όταν βλέπω τους πολύποδες από τις ακροπορες να είναι τέζα έξω κ όταν επιστρέφω από ταξίδι να τις βλέπω 1-2cm μεγαλύτερες!
Το μόνο που ρίχνω στην balling method μέσα στα υγρά λίγο βαρέα μέταλλα, στρόντιο κ ιώδιο τπτ άλλο. Κάλιο δεν έχω προσθέσει ποτέ. Θέλω να δοκιμάσω γιατί αναδεικνύει καλύτερα το μπλε χρωμα. Οι μοντιπορες έχουν γίνει τεράστιες στο ενυδρείο μου κ θέλω να τις ξεφορτωθώ. Γενικότερα πιστεύω ότι πρέπει να τις αποφεύγουμε σε μικρά ενυδρεία όπως τα δικά μας. Μεγαλώνουν γρήγορα, πιάνουν χώρο κ δημιουργούν σκιές από κάτω τους.
Το ATS είναι 10x9cm κ η ροη του αν θυμάμαι καλά έχω μια μικρή sicce γύρω στα 1500lt. Από φωτισμό έχω ένα led φωτιστικό diy 12 x 3w. 9 LEDs κόκκινα κ 3 μπλε κ δουλεύει 11 ώρες τη νύχτα.
Τρελα εντονα χρωμματα, βλεπω σε ενυδρεια με μετρησιμα νιτρικα, εως και 10ppm, οπως επισης και με μετρησιμα φοσφωρικα..... Το 0 σε θρεπτικα τελικα, για ωραια χρωμματα σε ακρο, ειναι ακομη ενας απο τους πολλους μυθους του χομπι μας. Ο μανατζερ της zeo, που καθιερωσε αυτον τον μυθο , αξιζει. ...νομπελ )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sakisdraminos : 21-03-16 στις 12:34
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 21-03-16, 12:43
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τρελα εντονα χρωμματα, βλεπω σε ενυδρεια με μετρησιμα νιτρικα, εως και 10ppm, οπως επισης και με μετρησιμα φοσφωρικα..... Το 0 σε θρεπτικα τελικα, για ωραια χρωμματα σε ακρο, ειναι ακομη ενας απο τους πολλους μυθους του χομπι μας. Ο μανατζερ της zeo, που καθιερωσε αυτον τον μυθο , αξιζει. ...νομπελ )
Γρήγορη καλό είναι άμα δεν έχεις δοκιμάσει κκάτι να μην είσαι απόλυτος.
Μπορεί να πάρεις στο λαιμό σου αρκετούς.
Στην balling είναι απαραβατος κανόνας οι αλλαγές. Το πρόβλημα συσσωρεύεται με τον κκαιρό .

Για το θέμα του ζεοβιτ πάλι είσαι λάθος. Εγω από την 5 μερα είδα διαφορά στα χρώματα και στου πολύποδες. Μέχρι και η γυναίκα μου κατάλαβε την διαφορά .....

Θα πάρα καλέσω πολύ να μην είμαστε απόλυτοι σε πράγματα που δεν μμπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι......
Είναι κρίμα να την πατήσει κάποιος άλλος χόμπιστας.......
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 21-03-16, 12:51
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γρήγορη καλό είναι άμα δεν έχεις δοκιμάσει κκάτι να μην είσαι απόλυτος.
Μπορεί να πάρεις στο λαιμό σου αρκετούς.
Στην balling είναι απαραβατος κανόνας οι αλλαγές. Το πρόβλημα συσσωρεύεται με τον κκαιρό .

Για το θέμα του ζεοβιτ πάλι είσαι λάθος. Εγω από την 5 μερα είδα διαφορά στα χρώματα και στου πολύποδες. Μέχρι και η γυναίκα μου κατάλαβε την διαφορά .....

Θα πάρα καλέσω πολύ να μην είμαστε απόλυτοι σε πράγματα που δεν μμπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι......
Είναι κρίμα να την πατήσει κάποιος άλλος χόμπιστας.......
Σακη στο χομπι μας δεν μπορουμαι να τα δοκιμασουμαι ολα, γι αυτο προσπαθω να κερδισω οσα μπορω απο τις εμπειριες αλλων....τα χρωμματα που μου αρρσουν προσωπικα περισσοτερο, τα ειδα σε ενυδρεια, με μετρησιμα θρεπτικα=ε ντονα χρωμματα, και οχι ζεο=παστελ ξεθωριασμενα χρωμματα.

Οσο αφορα την bailing, αφιρα και δικες μου εμπειριες, και τις αναφερω . σε αυτο το χομπι αν δεν εχει καποιος κριτικη ικανοτητα, καλυτερα ας ακολουθει τους κανονες, αν εχει μπορει να δοκιμασει διαφορα, κανεναν δεν παιρνουμαι στο λαιμο μας ,αναφεροντας τις εμπειριες μας.....ισα ισα τους κανουμε καλυετρους, τα φορουμ γι αυτο υπαρχουν, για ανταλλαγη εμπειρων και αποψεων!
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 21-03-16, 13:06
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Εγώ πάλι πιστεύω ότι τα φωσφορίζε χρώματα κοραλλιών εμφανιζονται οταν ειναι πολυ χαμηλα μην πω σε μηδενικα .
Φυσικά εκεί είναι και δύσκολο και επικίνδυνο .
Επίσης υπάρχει και μεγάλη διαφορά στην ανάπτυξη.

Φυσικά το τι είναι όμορφο είναι και θέμα γούστου .....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sakisdraminos : 21-03-16 στις 14:48
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 21-03-16, 15:52
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Κ εγώ πιστεύω ότι τα χρώματα αναδεικνύονται καλύτερα με μηδενικά νιτρικά.
Τα φωσφοριζέ χρώματα των κοραλλιών εμφανίζονται με την uv ακτινοβολία.
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 22-03-16, 00:31
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Εμενα μου αρεσουν τα εντονα χρωμματα , οπως παρακατω....3 διαφορετικα ενυδρεια, με bailing, τα 2 χωρις αλλαγες απο 3-6 μηνες, με no3 2-10ppm & po4 0.03-0.15ppm.





Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 22-03-16, 06:33
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Φίλε Γρηγόρη οι αλλαγές όπως έχω ξανά πεις δημιουργούν προβλήματα μακροχρόνια! θα ήθελα πολύ να μου στείλεις τα λινκ έστω π.μ. από της παρουσίασης των ενυδρείων και ειδικά για το δεύτερο που κάτι μου θυμίζει!!!!
Το διάστημα που μας λες δεν είναι καμιά περίοδος 2-3χρονια !
Το μεσημέρι θα σου το δείξω σε άλλο θέμα επειδή είμαστε εκτός θέματος εδώ και είναι κρίμα να χαλάσουμε το ωραίο θέμα του Δημήτρη!

Μια ακόμα παρατήρηση στην δεύτερη φωτογραφία τα 3 κοράλλια μπροστά(ροζ λευκό,πρασινομπλε και το μπλε που φαίνεται λίγο) τα έβγαλε φωτογραφία μόλις τα έβαλε στο ενυδρείο η κοροϊδεύει ότι είναι το ενυδρείο με μετρήσιμα! φυσικά κοράλλια από ζεοβιτ είναι !
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 22-03-16, 10:27
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων

Μια ακόμα παρατήρηση στην δεύτερη φωτογραφία τα 3 κοράλλια μπροστά(ροζ λευκό,πρασινομπλε και το μπλε που φαίνεται λίγο) τα έβγαλε φωτογραφία μόλις τα έβαλε στο ενυδρείο η κοροϊδεύει ότι είναι το ενυδρείο με μετρήσιμα! φυσικά κοράλλια από ζεοβιτ είναι !
Σακη εχεις δικιο οτι τα 3/κοραλια μολις τα εβαλε.....αλλα αδικο σε ολα τα αλλα. Ειναι φρεσκοκομενα απο αυστραλιανο υφαλο, απο εκει ειναι και ο χομπιστας, καμια σχεση με ζεο, στρεσσαρισμενα απο τις αλλαγες, οπως τα στρεσαρει η ζεο!, και περιμενει πως και πως να προσαρμοστουν στο ενυδρειο του, να δειξουν πιο εντονο χρωμμα, ππως τα αλλα που βλεπεις. Απο τη ζεο απομακρυνονται ολο.και περισσοτεροι για πολλους λογους, εσενα πως σου ηρθε τωρα να την εφαρμοσεις; και οι 3/ειναι απο ριφ σεντραλ. Απο ταπαταλκ που γραφω λινκ δυστηχως δεν μπορω να βαλω. Δες στο SP's forum εκει.

ΥΓ Δημητρη ειμαι νομιζω ωραια κουβεντα, και ελπιζω να μην σε ενοχλει που γινεται στο θεμα σου.

ΥΓ1 Σακη για πολλοστη φορα γραφεις οτι καποιος χομπιστας μας κοροιδευει! Εγω θεωρω δεδομενο οτι οποιος μπαινει στον κοπο να γραψει σε φορουμ ,γραφει αληθειες....υπαρχει καποιο λογος , να ξοδευει οποιοσδηποτε χρονο να γραφει παραμυθια; πιο το νοημα;
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 22-03-16, 18:39
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σακη εχεις δικιο οτι τα 3/κοραλια μολις τα εβαλε.....αλλα αδικο σε ολα τα αλλα. Ειναι φρεσκοκομενα απο αυστραλιανο υφαλο, απο εκει ειναι και ο χομπιστας, καμια σχεση με ζεο, στρεσσαρισμενα απο τις αλλαγες, οπως τα στρεσαρει η ζεο!, και περιμενει πως και πως να προσαρμοστουν στο ενυδρειο του, να δειξουν πιο εντονο χρωμμα, ππως τα αλλα που βλεπεις. Απο τη ζεο απομακρυνονται ολο.και περισσοτεροι για πολλους λογους, εσενα πως σου ηρθε τωρα να την εφαρμοσεις; και οι 3/ειναι απο ριφ σεντραλ. Απο ταπαταλκ που γραφω λινκ δυστηχως δεν μπορω να βαλω. Δες στο SP's forum εκει.
¶μα αυτά τα κοράλλια είναι στρεσαρισμένα τα άλλα τι είναι δλδ?
Μάλλον δεν μπορείς να ξεχωρίσεις καλά πια κοράλλια είναι σε τέλειες συνθήκες!Όσο για της αλλαγές δεν μπορώ να πιστέψω ότι κόβει κοράλλια και δεν παίρνει ένα μπετονάκι νερό!


ΥΓ Δημητρη ειμαι νομιζω ωραια κουβεντα, και ελπιζω να μην σε ενοχλει που γινεται στο θεμα σου.

ΥΓ1 Σακη για πολλοστη φορα γραφεις οτι καποιος χομπιστας μας κοροιδευει! Εγω θεωρω δεδομενο οτι οποιος μπαινει στον κοπο να γραψει σε φορουμ ,γραφει αληθειες....υπαρχει καποιο λογος , να ξοδευει οποιοσδηποτε χρονο να γραφει παραμυθια; πιο το νοημα;
Υπάρχουν αρκετοί που λένε παραμύθια και για πολλούς λόγους!

Νομίζω ότι νωρίτερα σου είπε και ο Δημήτρης ότι τα ωραία χρώματα φαίνονται όταν είναι σε μηδενικά ΝΟ3 PO4.
Αυτό γίνεται επειδή λεπταίνει η zoaxantheli των κοραλλιών και φεύγει το καφέ σκούρο χρώμα τους!
Φυσικά για πολλούς είναι δύσκολο να φτάσουν εκεί και για άλλους επικίνδυνο .
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 22-03-16, 19:49
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παιδιά δεν έχω κανένα πρόβλημα να γράφετε τους προβληματισμούς σας. Μέσα από την συζήτηση βγαίνουν μέθοδοι κ λύσεις για όλους μας.
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 26-03-16, 22:34
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Δημήτρη πες μας λίγο της ρουτίνες του ενυδρείου .....
Ξέρω ότι λόγο δουλειάς έχεις θέματακι γιαυτό σε ρρωτάω!
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 26-03-16, 23:15
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη πες μας λίγο της ρουτίνες του ενυδρείου .....
Ξέρω ότι λόγο δουλειάς έχεις θέματακι γιαυτό σε ρρωτάω!
Στα 400λτ περιπου μεικτα ριχνω καθημερινα:
50ml soda (πριν 3 μηνες 120ml!!!)
35ml ca
28ml mg

Μετρήσεις:
7,3 kh
450 ca
1380 mg
10 ΝΟ3
0 PO2

διαφορες τροφες καθημερινα κατεψυγμενες, flakes, pellets, κοραλλοτροφες (οχι ολες μαζι!).

ATS 10x9cm με ροη περιπου 1000lt/h κ ξυρισμα ανα 10 μερες. Ο φωτισμος του ειναι 12 leds x 3w (9 red, 3 blue). Διαρκεια φωτισμου 12 ωρες.

Αλλαγες νερου 25-30λτ ανα εβδομαδα red sea coral pro (οποτε ειμαι Αθηνα).

Πιστευω οτι αν εκανα μεγαλυτερες αλλαγες νερου αυστηρα εβδομαδιαια κ εριχνα τα ΝΟ3 στο 5 θα ειχα καλυτερα χρωματα αλλα με 10 εχω το κεφαλι μου ησυχο οταν λειπω (για να μην στεγνωσει το ενυδρειο) κ ας εχω λιγο πιο σκουρα χρωματα.
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 16-04-16, 19:41
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Δημήτρη αλλαγές νερού πιστεύω είσαι φάουλ.
Προσπάθησε να κάνεις τουλάχιστον 20% αλλαγη νερου.
Ξερω οτι και το οικονομικό είναι στην μέση αλλά η balling εχει πολλά κατάλοιπα.
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 16-04-16, 20:03
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή cube 300lt

Σίγουρα Σάκη οι μεγαλύτερες αλλαγές θα βοηθήσουν να πέσουν τα νιτρικά. Αλλα όπως είπα κ παραπάνω εγώ θέλω να έχω νιτρικά κ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο όταν λείπω (λόγω λειτουργίας ATS) φοβάμαι μη στεγνώσει όσο λείπω. Ελπίζω το καλοκαίρι να σταματήσω να ταξιδεύω κ να πειραματιστώ λίγο παραπάνω με τις αλλαγές νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 16-04-16, 20:10
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα Σάκη οι μεγαλύτερες αλλαγές θα βοηθήσουν να πέσουν τα νιτρικά. Αλλα όπως είπα κ παραπάνω εγώ θέλω να έχω νιτρικά κ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο όταν λείπω (λόγω λειτουργίας ATS) φοβάμαι μη στεγνώσει όσο λείπω. Ελπίζω το καλοκαίρι να σταματήσω να ταξιδεύω κ να πειραματιστώ λίγο παραπάνω με τις αλλαγές νερού.
Δημήτρη όχι τόσο για τα νιτρικά όσο για τα κατάλοιπα των ζουμιών της balling!

Τα νιτρικά ναι να μηδενίσουν εφόσον δεν ρίχνεις βακτήρια και βότκα η άλλα παρόμοια ζουμιά δεν θα έχεις θέμα!
Φυσικά και από το 10-5 και από εκεί μέχρι το μηδέν είναι μεγάλη διαφορά!
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 16-04-16, 20:12
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Είσαι σίγουρος ότι αν στεγνώσει το ενυδρείο δεν θα πάθει rtn? έχεις δει κοράλι σε μια μέρα να ασπρίζει;
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 16-04-16, 20:20
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι σίγουρος ότι αν στεγνώσει το ενυδρείο δεν θα πάθει rtn? έχεις δει κοράλι σε μια μέρα να ασπρίζει;
Δεν εχω δει άλλα έχω δει το ενυδρείο στεγνό με τα κοράλλια να ασπρίζουν αλλά όχι νεκρώσεις!
Δούλευα με αλγες αλλά και τα προβιοτικα πάλι με μη μετρήσιμα παίζουν
Αν δεν θέλεις να παίξεις με αλλαγές άλλαξε την δοσομετρική σε calcium reactor!
Τουλάχιστον να μην έχεις τα κατάλοιπα των ζουμιών της balling!
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 16-04-16, 20:30
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Σακη εχεις απολυτο δικιο να υποστηριζεις οτι με μηδενικα νιτρικα κ φωσφορικα εχεις απιστευτα χρωματα.
Επειδη παιδευτηκα, οπως κ πολλοι αλλοι, αρκετα χρονια με το θαλασσινο, ενα πραγμα που εμαθα ειναι οτι οταν κατι πηγαινει καλα να μην το πειραζω. Το ενυδρειο εχει 3 χρονια που δουλευει με τις ιδιες μεθοδους κ, μη το ματιασω, πηγαινει μια χαρα με μονο μειονεκτημα τα λιγο πιο σκουρα χρωματα. Κανω τα ιδια πραγματα 3 χρονια χωρις να το επιρρεαζουν ουτε τα καταλοιπα της balling ουτε οτιδηποτε αλλο.
Το επομενο που θελω να κανω ειναι, οπως ειπες, οι μεγαλυτερες αλλαγες αλλα οταν θα ειμαι μια για παντα στο σπιτι μου. Ετσι θα μπορω να το παρακολουθω καθημερινα.
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 16-04-16, 20:47
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σακη εχεις απολυτο δικιο να υποστηριζεις οτι με μηδενικα νιτρικα κ φωσφορικα εχεις απιστευτα χρωματα.
Επειδη παιδευτηκα, οπως κ πολλοι αλλοι, αρκετα χρονια με το θαλασσινο, ενα πραγμα που εμαθα ειναι οτι οταν κατι πηγαινει καλα να μην το πειραζω. Το ενυδρειο εχει 3 χρονια που δουλευει με τις ιδιες μεθοδους κ, μη το ματιασω, πηγαινει μια χαρα με μονο μειονεκτημα τα λιγο πιο σκουρα χρωματα. Κανω τα ιδια πραγματα 3 χρονια χωρις να το επιρρεαζουν ουτε τα καταλοιπα της balling ουτε οτιδηποτε αλλο.
Το επομενο που θελω να κανω ειναι, οπως ειπες, οι μεγαλυτερες αλλαγες αλλα οταν θα ειμαι μια για παντα στο σπιτι μου. Ετσι θα μπορω να το παρακολουθω καθημερινα.
Δημήτρη καλά κάνεις και προσπαθείς να έχεις όρια στο ενυδρείο και να μην παίζεις σε ακραίες κατάστασης άλλα νομίζω ότι είπες ότι οι κατανάλωσης στο ενυδρείο πέσανε γιαυτό το είπα!

Στα 400λτ περιπου μεικτα ριχνω καθημερινα:
50ml soda (πριν 3 μηνες 120ml!!!)

Για κανένα άλλο λόγο!
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 16-04-16, 20:50
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Σακη που πιστευεις οτι οφειλεται η μειωση της σοδας απο 120 σε 60ml τωρα?
Το mg και το ca ειμαι στα ιδια.
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 16-04-16, 21:42
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σακη που πιστευεις οτι οφειλεται η μειωση της σοδας απο 120 σε 60ml τωρα?
Το mg και το ca ειμαι στα ιδια.
Εξήγησα ότι μια πιθανότητα είναι να έχεις αρκετά κατάλοιπα και να μην μπορούν να μπουσταρουν τα κοράλλια! Αλλά μου φαίνεται περίεργο που δεν έπεσαν οι κατανάλωσης στα αλλα στοιχειά!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
300lt Tropheus Ikola psygeorge Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 22 24-12-15 15:24
300Lt Φυτεμένο με κιχλίδες ktmas990 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 27 28-01-12 02:44
New Mbuna Tank 300Lt. lans Malawi 60 15-01-12 13:24
300lt Red Belly Piranhas Nick S3 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 8 24-06-09 08:59
300lt reloaded chriskousis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 20 22-03-07 13:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10404 seconds with 16 queries