Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-12-05, 00:26
gemini_str Ο χρήστης gemini_str δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 169
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gemini_str
Προεπιλογή Είναι ζευγάρι ή όχι ;;;;;;;

Η ενασχόλησή μου με τους δίσκους ξεκίνησε πριν περίπου 6 μήνες.
Ένα ενυδρείο 300 λίτρων (120*50*50) που φιλοξενούσε mbuna έψαχνε νέους κατοίκους μιας και τα εν λόγω ψάρια μετακόμισαν σε άλλο χώρο (στο χώρο εργασίας μου).
Το ενυδρείο στήθηκε εκ νέου από την αρχή:
Δύο εξωτερικά φίλτρα (eheim 2213 και 2206) ανέλαβαν το φιλτράρισμα του νερού. Δύο θερμοστάτες Jaeger 100 και 300 watt την θέρμανση
Μια μπουκάλα CO2 6 κιλών την παροχή CO2 για την ρύθμιση του Ph και
Μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης για την επεξεργασία του πάρα πολύ σκληρού του δικτύου ύδρευσης εδώ στο Ηράκλειο της Κρήτης (GH >25, KH >15)
Χρησιμοποιήθηκε επίσης υπόστρωμα Tetra για φυτά κάτω από στρώμα ψιλού χαλικιού 1-2 mm.

Για να μην μακρηγορώ σήμερα το ενυδρείο λειτουργεί με τις παρακάτω μετρήσεις:

ΝΗ3 = 0
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 10
Ph = 6.6
KH = 4
GH = 9

με αρκετά φυτά, ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι ξύλο και με:
6 δίσκους (ένας μεγάλος, τρεις μέτριοι και δύο μικρά)
4 yo – yo
2 sae
6 otto

Επίσης όπως φαίνεται και από την φωτογραφία υπάρχει και ένα εφεδρικό – καραντίνα κτλ. ενυδρείο περίπου 90 λίτρων (48,5*48,5*40).

Η αφορμή του πόστ αυτού είναι το γεγονός ότι είδα για πρώτη φορά αυγά δίσκων !!! Είχα βέβαια παρατηρήσει τον ένα δίσκο να καθαρίζει επίμονα την ράβδο του φίλτρου αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία . Ο μεγάλος και πιθανόν η μητέρα (πιθανόν διότι δεν παρακολούθησα την εναπόθεση) δεν έλεγε να το κουνήσει από την ράβδο αναρρόφησης του φίλτρου όπου βρισκόταν καμιά πενηνταριά αυγά τα οποία φύλαγε και στα οποία φυσούσε με το στόμα και τα πτερύγια. Όμως δεν υπήρχε άλλος δίσκος κοντά του. Καναδύο αυγά είχαν ασπρίσει ενώ τα άλλα ήταν διάφανα.
Το ερώτημα τώρα, ποιος να ήταν άραγε ο πατέρας (αν υπήρξε βέβαια);
Μετά από καμιά ώρα, λυπάμαι βέβαια που θα το πω, τα αυγά φαγώθηκαν από ένα από τα δύο μικρά δισκάκια του ενυδρείου αφού η πιθανή μαμά (ο κίτρινος δίσκος) άφηνε τα αυγά μόνα τους για αρκετή ώρα.
Από τότε και μέχρι σήμερα έχω παρατηρήσει ότι η υποτιθέμενη μαμά κυνηγάει επίμονα έναν από τους υπόλοιπους δίσκους. Τον αμέσως επόμενο σε μέγεθος (ένας μπλε). Τον έχει ταράξει στο κυνηγητό. Τους υπόλοιπους σαν να μην τους βλέπει καν. Η μαμά συνεχίζει να κολυμπάει κοντά στη ράβδο του ενός φίλτρου ενώ εκείνος (ίσως ο μπαμπάς) πίσω από το ξύλο στην άλλη άκρη του ενυδρείου.
Συνέχεια του κάνει επιδρομές και συνέχεια αυτός κρύβετε. Ορισμένες φορές όμως όταν αυτός αποφασίσει να πάει στην δικιά της πλευρά όταν την βρίσκει άδεια τρέχει εκείνη πάλι πίσω και ρίχνουν κανονικότατο καυγά. Χαστούκια με τα πτερύγια, δαγκώματα, δαγκώματα στόμα με στόμα κτλ. Στο τέλος εγκαταλείπει πάλι ο μπλε και φεύγει από την γωνία αυτή σφαιράτος για να κρυφτεί. Στην τρελή του αυτή πορεία τα βάζει και με τον αμέσως μικρότερό του ο οποίος δεν ασχολείται παραπέρα μαζί του.

Ερωτήσεις προς τους πιο έμπειρους:

Μπορεί να είναι έτσι που νομίζω, ο κίτρινος ο θηλυκός και ο μπλε ο αρσενικός;
Μπορεί ο κίτρινος να έχει ωριμάσει και να είναι έτοιμος για αναπαραγωγή και να έκανε τα αυγά ενώ ο μπλε να είναι ακόμα ανώριμος (μικρός μου φαίνεται ακόμα);
Ο κακομοίρης ο μπλε έχει τραβήξει αρκετά κυνηγητά και δαγκωματιές. Έχει σκισίματα στα πτερύγια και σημάδια από τα δαγκώματα. Διατρέχει κίνδυνο;
Τι άλλα σενάρια μπορείτε να σκεφτείτε;

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00616.jpg
Εμφανίσεις:  713
Μέγεθος:  123,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00602.JPG
Εμφανίσεις:  697
Μέγεθος:  278,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00613.JPG
Εμφανίσεις:  687
Μέγεθος:  187,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00614.JPG
Εμφανίσεις:  677
Μέγεθος:  155,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00615.JPG
Εμφανίσεις:  688
Μέγεθος:  152,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00603.JPG
Εμφανίσεις:  703
Μέγεθος:  204,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00598.JPG
Εμφανίσεις:  724
Μέγεθος:  184,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00608.JPG
Εμφανίσεις:  699
Μέγεθος:  153,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-12-05, 09:28
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Από τις φωτογραφίες εικάζω ότι ο μπλε δίσκος είναι αρσενικός. Ο κίτρινος ξέρουμε (και φαίνεται) ότι είναι θηλυκός.
Όταν σχηματισθεί ένα ζευγάρι δίσκων, περνάνε τις περισσότερες ώρες μαζί. Όταν δε είναι έτοιμοι για ζευγάρωμα, αρχίζουν μαζί τα ερωτικά παιχνίδια, και το τρεμόπαιγμα του σώματος.
¶ρα δεν έχουμε πατέρα (ακόμα). Η θηλυκιά γέννησε τα αυγά της, μόνη της και μέχρι ένα σημείο (αν και μη γονιμοποιημένα) έκανε σωστά τη δουλειά της. Φύλαγε τα αυγά. Μετά τα παράτησε και φαγώθηκαν. Αυτό δείχνει έλλειψη εμπειρίας, την οποία σιγά σιγά θα αποκτήσει. Το θέμα είναι να βρεθεί και αρσενικός!
Τώρα σχετικά με τι κίνδυνο μπορεί να διατρέχει ο μπλε δίσκος, είναι λίγο δύσκολο να πω. Μου έχει τύχει από το πολύ στρες, μετά από ανελέητο κυνηγητό (με αρκετούς δίσκους μέσα), ο κυνηγημένος, σταμάτησε να τρώει και ψόφησε. Τις περισσότερες φορές όμως αυτή η επίθεση σταμάταγε μετά από ένα χρονικό διάστημα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-12-05, 15:40
gemini_str Ο χρήστης gemini_str δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 169
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gemini_str
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου accnt. Σήμερα τα πράγματα είναι λίγο πιο ομαλά τα δύο ψάρια είναι συνέχεια μαζί και δεν γίνετε ο χαμός των τελευταίων ημερών. Ο μπλε δίχνει περισσότερο θάρος. Βέβαια είναι πολύ μικρός ακόμα (σε σχέση με τη θυληκιά), ο μισός σε μέγεθος. Αν μεγαλώσει λίγο ίσως σχηματίσουν και το αναμενόμενο ζευγάρη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-01-06, 19:38
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Να σου πω φιλε μου συγχαρητηρια διοτι η περιγραφη αλλα και οι ερωτήσεις που έκανες ειναι από τις πιο πλήρεις και ολοκληρωμένες. Εγώ δεν νομίζω να έχεις περίπτωση ζευγαριου έτοιμου για γονιμοποίηση. Μαλλον έχεις θυληκια χωρίς ταιρι. Ο χρονος θα δειξει σίγουρα...Υπομονή...
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-06, 10:09
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Αυτό που έχω προσέξει στα δικά μου ψάρια είναι τα λιγότερα κυρίαρχα περνάνε περιόδους "δύσκολες" ενώ στην συνέχεια επανέρχονται και γίνονται πιο κοινωνικά. Νομίζω ότι για να υπάρχουν τα μικρότερα δυνατά προβλήματα (να εξαλειφθούν τελείως μου φαίνεται δύσκολο) καλό θα είναι κατά την διακόσμηση του ενυδρείου να δημιουργούνται διακριτές περιοχές με την τοποθέτηση ξύλων ή ομάδας φυτών όπου το ένα ή τα περισσότερα ζευγάρια που μπορεί να υπάρχουν να αναγνωρίζουν τον δικό τους χώρο.

Παράλληλα έχω σχηματίσει την άποψη ότι ο βασικός παράγοντας κυριαρχίας δεν είναι το μέγεθος. Έχω δει μικρό δίσκο (8-10εκ.) να κοντράρει στα ίσια πολύ μεγαλύτερο θηλυκό... και είχε πολύ πλάκα.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Tolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 26-01-10 22:21
DIY EC/TDS meter Fonamstel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 12-02-06 01:40
pHμετρο-CO2controller κλπ... Fonamstel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 18-01-05 20:31
Gavros vs Cichlids newfish Malawi 0 23-12-02 19:04
Αρρωστο Emperor newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 14-12-02 17:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04962 seconds with 14 queries