Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-13, 01:47
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Αντλια για το εσ. φιλτρο του rio 180

Με το συγκεκριμενο φιλτρο, προσωπικα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, ελπιζω το ιδιο οτι ειναι και τα 3 χρυσοψαρακια.
Επειδη κατα καιρους διαβαζω οτι η αντλια του δεν ειναι και οτι το καλυτερο, θελω να παρω και μια 2η για backup, να μην τρεχω οταν γινει το ...κακο.
Το θεμα εχει ξανασυζητηθει βεβαια αλλα θα ηθελα μια ακομα γνωμη, μην τυχον υπαρχουν και αλλες γνωμες.
Η μια λυση ειναι να παρω μια ιδια αντλια σαν αυτη που ηδη εχω. Αυτη που εχει τωρα ειναι 600lt/h. Θα ταν ισως καλυτερα αν προτιμουσα την 1000αρα;
Εχω διαβασει οτι ταιριαζουν και αυτες της hydor (pico evolution). Καπου ομως διαβασα οτι δεν κανουν τελεια επαφη και οτι ειναι θορυβωδης. Τελικα κανουν ή δεν κανουν; Τις κοιταζω και αυτες γιατι εχουν την μιση τιμη απο τις αντιστοιχες juwel.
Ισως μου πειτε, να παρω εξωτερικο φιλτρο, αλλα προς το παρων δεν το σκεφτομαι, γιατι ουτε 100 ευρω θελω να διαθεσω και εξαλλου πιστευω οτι και με το παρων φιλτρο, μια χαρα γινετα η δουλεια.

Οποτε το διλλημα μου ειναι: juwell ή hydor και στα ποσα lt/h;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-13, 10:08
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Όσο αφορά τις pico της Hydor, έχω τοποθετήσει σε RIO 180 (ενυδρείο φίλου μου) και δουλεύει μια χαρά, εδώ και 2 χρόνια. Η αντλία δεν κάνει κανένα θόρυβο, μηχανικά. Για την εφαρμογή της θα την σταθεροποιήσεις με μικρή πατέντα (εμείς χρησιμοποιήσαμε λίγο σφουγγάρι φίλτρου για να μην ακουμπά στα τοιχώματα και τότε κάνει θόρυβο).
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-13, 17:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με την Pico πρεπει να εξετασεις την περιπτωση εφαρμογης στο μοντελο του φιλτρου της juwel που εχεις.
Οι αντλιες τους, (οπως και η βαση τους που αυτο μας ενδοαφερει) εχουν αλλαξει τρεις φορες τα τελευταια χρονια.

Παντως αν χαλασει η αντλια του juwel και ειναι εκτος της εγγυησης των δυο ετων για να αντικατασταθει δωρεαν, και δεν βρισκεται hydor καταλληλη, η καλυτερη επιλογη ειναι να αγοραστει με τα ιδια (!) χρηματα, ενα εξωτερικο φιλτρο και να ξηλωθει το εσωτερικο (ευκολα, με ενα μαχαιρι)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-13, 17:35
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Η αντλια που εχει το δικο μου rio ειναι αυτη εδω: http://www.juwel-aquarium.de/en/Prod...OFLOW-600.html

Της hydor δεν ξερω αν βγαλεις το προστατευτικο κοκκινο καπακι που εχουν, αν ταιριαζει να μπει, δεν νομιζω οτι εχει αυτο το...ρομβοειδες σχημα.

Σπυρο, θελω να εχω μια για back up, για να μην τρεχω τελευταια στιγμη να ψαχνω για φιλτρο, ειδικα αν τυχει και χαλασει η αντλια. Δεν ειναι και οτι το καλυτερο να μην εχεις φιλτρο εκεινη την ωρα και να ψαχνεις απεγνωσμενα. Aκομα και εντος εγγυησης να ειναι, μπορει να μην ειναι διαθεσιμη εκεινη την ωρα, μπορει να μην εχω δυνατοτητα να τρεχω κηφισιες... Σιγουρα ενα εξωτερικο ειναι καλυτερο, αλλα θελω ενα 100αρικο, εκτος και παω σε φτηνες λυσεις, αμφιβολλου ομως αποτελεσματος, εξαλλου δεν σκοπευω να αλλαξω την παρουσα ψαροσυνθεση μου.

Αν τελικα επιλεξω να παρω μια αντλια eccoflow (κι αν την βρω πουθενα...) θα ταν καλυτερα να επαιρνα την 1000αρα; Ωστε να χρησιμοποιω αυτη και να εχω την 600 σαν back up
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-13, 18:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η αντλια που δειχνεις ειναι η τελευταια εκδοση και δεν την εχω δει απο κοντα.
Ξερω και εχω δουλεψει τις προηγουμενες δυο.
Στην πιο παλια (οχι ρομβος) εκανε η pico. (βγαζωντας οπως ειπες το πλαστικο περιβλημα). Δεν χω δοκιμασει στη δευτερη με το ρομβο. Ας μας πει καποιος αλλος για αυτη.
1000αρα δεν πιστυεω να δημιουργει προβλημα με δυνατη ροη. Αλλα δεν εχει ρυθμιση αν χρειαστει να μειωσεις.

Η δικη μου τακτικη ειναι να φυλαω το ξεκολημμενο εσωτερικο juwel ως backup φιλτρο.
Ετσι ακομα και κινεζιά εξωτερικο φιλτρο να εχω, ειμαι καλυμμενος.
Ασε που ολα χαλανε και τα γερμανικα και ολα.
Aν χαλασει καποιο φιλτρο, βαζω τα υλικα μεσα στο εσωτερικο και το βαζω προχειρα μεσα στο ενυδρειο, μεχρι να επισκευασω το εξωτερικο.

Υπαρχει πχ εξωτερικο sun sun φιλτρο με 40 ευρω, 1000αρα αντλια (ρυθμιζομενη ροη), που κανει οσο η μικρη αντλια του juwel σε πετσοπ. Μονο μειονεκτημα τα 18W καταναλωση.
Και δεν εχω ακουσει και παραπονα για το φιλτρο.
Και υπαρχουν και διαθεσιμα ολα τα ανταλακτικα του, αν παθει κατι.
Ισως μια φτερωτη και μια τσιμουχα θα τα επαιρνα καβατζα, εξ αρχης, πακετο με το φιλτρο.

Θα προτιμουσα ενα eheim, αλλα ειναι πιο ακριβο απο την αντλια του juwel.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-13, 18:24
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Σπυρο καταρχην αυτο το sun δεν χωραει στο ντουλαπι, εκτος κι αν το διαλυσω τελειως και δεν προτειθεμαι να κανω κατι τετοιο, τωρα μετρησα τις διαστασεις του: 28x28x43, ουτε εχω ...ορεξη να ξηλωνω το εσωτερικο φιλτρο, ποσο μαλλον με γεματο ενυδρειο.

Οποτε προς το παρων μενω με την σιγουρη λυση της 1000αρας (λεω να την προτιμησω γιατι η 600αρα μου φαινεται λιγο αδυναμη)


Κι αν καποιος εχει δοκιμασει την picο αλλα σχετικα προσφατα, σε φιλτρο του rio με το...ρομβοειδες σχημα, αν μας πει αν ταιριαζει...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-13, 18:42
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο καταρχην αυτο το sun δεν χωραει στο ντουλαπι, εκτος κι αν το διαλυσω τελειως και δεν προτειθεμαι να κανω κατι τετοιο, τωρα μετρησα τις διαστασεις του: 28x28x43, ουτε εχω ...ορεξη να ξηλωνω το εσωτερικο φιλτρο, ποσο μαλλον με γεματο ενυδρειο.
Νομιζω οτι οι διαστασεις ειναι 23χ23χ39....

Για το κινεζικο φιλτρο δες κι ενα κινεζικο βιντεο
http://v.youku.com/v_show/id_XNDc3NzM3NDA0.html
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-13, 23:34
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Μιχαλη τωρα ειδα απο που βρηκες τις διαστασεις, αν και στο γερμανικο shop, γραφει αλλες... Οπως και να χει, εχω την αισθηση οτι στο ντουλαπι του rio 180, δεν χωραει σχεδον κανενα εξωτερικο φιλτρο...

Για την ωρα θα παραμεινω ως εχει, δεν το βιαζομαι.

Μονο αν κανενα παιδι, εχει δοκιμασει την hydor pico evolution στην...προσφατη ομως εκδοση του φιλτρου που εχει το rio, ας μας το πει εδω, να το εχω υποψην
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-12-13, 03:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πως δεν χωρανε?
Στο rio 180 ειχα το eheim pro2 2026, (37.5x21x21cm). Ισα ισα στα πλαινα. Υψος ανετο.
Χωραει και τo classic 2217 (20.5 διαμετρο, 40 υψος)
Και τα fluval χωρανε απο οτι βλεπω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-12-13, 13:56
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Σπυρο τα πλαινα του ντουλαπιου εχουν πλατος 23 εκ, αν και εκει που ανοιγει η πορτα εχει 21 εκ πλατος, για το υψος οκ δεν τιθεται θεμα. Γι αυτο και πολλοι αναγκαστηκαν να βγαλουν τους μεντεσεδες για να χωρεσει καποιο φιλτρο. Και εχω την αισθηση πως αν χωραει να μπει καποιο φιλτρο, ισως χωρανε μονο αυτα που ειναι σε στυλ...κουβα (π.χ. eheim) και οχι ...τετραγωνιοποιημενα (π.χ. fluval)

Θελει μελετη το πραγμα, αλλα οκ δεν βιαζομαι. Εν τω μεταξυ εχω δωσει και ενα καρο λεφτα, και καπου δεν θελω να ξοδευτω αλλο πια. Θεωρω οτι ακομα και αυτο το φιλτρο που εχει, κανει δουλεια.
Ευχαριστως βεβαια θα δινα ακομα 15-20 ευρω να επαιρνα την pico, για καλο και για κακο, αλλα ειλικρινα δεν ξερω αν μπαινει...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-12-13, 01:33
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην πιο παλια (οχι ρομβος) εκανε η pico. (βγαζωντας οπως ειπες το πλαστικο περιβλημα). Δεν χω δοκιμασει στη δευτερη με το ρομβο. Ας μας πει καποιος αλλος για αυτη.
Βρηκα μεσω αγγελιας το πλαστικο εξαρτηματακι απο το Bioflow 600/1000 της παλιας σειρας με τον ρομβο κατω και σε αυτο μεσα μπηκε ενα καινουργιο Hydor Pico Evolution 1200 το οποιο αποδιδει ονομαστικα 1120 l/h με καταναλωση 7W και κοστος γυρω στα 20 ευρω απο πετσοπ εδω στη Αθηνα. Ανετα μπηκε μεσα στο εξαρτημα, λες και ηταν φτιαγμενο για αυτο. Μιας και η μαμα αντλια που ειχα ηταν απο τη καινουργια σειρα, Juwel Eccoflow 600, ηθελα να εχω για καβατζα μια δευτερη αντλια. Δειτε τις φωτογραφιες, ελπιζω να βοηθησα καπως.









Αν χρειαζεστε περισσοτερες φωτογραφιες σχετικα με τα υπολοιπα εξαρτηματα πειτε το μου και θα τις αναρτησω με την πρωτη ευκαιρια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-10-19 στις 20:33 Αιτία: Επαναφορα φωτογραφιων
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-12-13, 01:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-12-13, 01:47
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή


-------------------------
Μιας και το βρηκα αυτο τωρα μολις στα bookmarks μου, ειναι ενα λινκ απο σελιδα του εξωτερικου με παρομοιο θεμα, πληροφοριακα και αυτο. Δεν γνωριζω την γλωσσα παντως, οι φωτογραφιες κατι λενε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 24-12-13 στις 01:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-12-13, 13:01
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Πολυ ενδιαφερων... εφοσον βεβαια βρεθει πλαστικο καλλυμα απο την bioflow σειρα των φιλτρων.

Αυτες οι hydor, γραφουν οτι εχουn ρυθμιστη ροης. Δηλ. αν βαλεις μια 1000αρα ή 1150αρα, μπορεις να ρυθμισεις και χαμηλοτερα την ροη;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-12-13, 13:40
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ενδιαφερων... εφοσον βεβαια βρεθει πλαστικο καλλυμα απο την bioflow σειρα των φιλτρων.

Αυτες οι hydor, γραφουν οτι εχουn ρυθμιστη ροης. Δηλ. αν βαλεις μια 1000αρα ή 1150αρα, μπορεις να ρυθμισεις και χαμηλοτερα την ροη;
Ναι οντως χρειαζεται, οποιος θελησει να βαλει την αντλια της Hydor στο Bioflow της Juwel, το γκρι πλαστικο εξαρτημα για να ειναι σαν τη μαμισια αντλια. Μπαινει παντως και χωρις το εξαρτημα αυτο, αλλα θελει να γινει μια καλη πατεντα διοτι χωρις αυτο, διαφευγει το νερο στις ακρες μιας και το σχημα του κατω ειναι στρογγυλο που κουμπωνει σε ρομβο.

Ρυθμιστη ροης εχει, οπως βλεπεις στη φωτο κατω, ειναι το κοκκινο εξαρτημα. Στο Bioflow παντως για να μπει μεσα, βγαινει το κοκκινο εξαρτημα και ετσι ειναι μια η ροη του.



Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-01-14, 06:38
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ξαναμελεταω το...θεμα, και μαλλον κατι δεν εχω καταλαβει καλα.
Το 'τσουνι' σε σχημα ρομβου που εχει η eccοflow 600 βγαινει, οκ; Αυτο δεν ταιριαζει στην pico, εφοσον αφιρεσουμε το πλαστικο καλυμμα της;
Γιατι απο οτι βλεπω στις φωτο, οι αντλιες απο κατω φαινονται ιδιες, μονο ισως η προπελα τους αλλαζει λιγο....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-01-14, 19:07
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή



































Και αυτο απο κατω ειναι το καλυμμα του Pico Evolution που το βλεπεις πως εχει κουμπωθει στο Bioflow, απλα δεν ειναι τελειο, θα διαφευγει το νερακι απο κει μιας και δεν ειναι ρομβος απο κατω



Ελπιζω οι εικονες εδω πανω να εχουν ολες τις απαντησεις στις αποριες σου. Καλη χρονια να εχουμε παιδια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-10-19 στις 20:35 Αιτία: Επαναφορα φωτογραφιων
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-01-14, 19:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καταλαβα καλα οτι η νεα αντλια (ecoflow - η σκουροχρωμη) ειναι compact βαση μαζι με την αντλια και δεν μπαινει η pico?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-01-14, 23:50
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβα καλα οτι η νεα αντλια (ecoflow - η σκουροχρωμη) ειναι compact βαση μαζι με την αντλια και δεν μπαινει η pico?
Ναι, οντως ειναι αλλιως το design του Eccoflow, ειναι ενα κομματι ολοκληρο διαφερει δηλαδη απο τα προηγουμενα μοντελα οπως και βλεπετε στις φωτογραφιες.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-01-14, 00:34
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Περισσοτερο μπερδευτηκα με τις φωτο

Αυτο που συγκρατω ομως ειναι οτι για να μπει η pico, χρειαζεται οπωσδηποτε το πλαστικο καλυμμα απο την σειρα bioflow

Eρωτηση: εφοσον βγαλουμε το καλυμμα της pico, η ροη στα ποσα lt/h ειναι; στο maximum ή μπορουμε να ρυθμισουμε την ροη πριν το βγαλουμε;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-01-14, 01:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρυθμιστη ροης εχει, οπως βλεπεις στη φωτο κατω, ειναι το κοκκινο εξαρτημα. Στο Bioflow παντως για να μπει μεσα, βγαινει το κοκκινο εξαρτημα και ετσι ειναι μια η ροη του.
Εννοει τερμα ροη.
Το κοκκινο εξαρτημα κοβει ροη μονο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-01-14, 07:59
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που συγκρατω ομως ειναι οτι για να μπει η pico, χρειαζεται οπωσδηποτε το πλαστικο καλυμμα απο την σειρα bioflow
Για να μπει οπως μπαινει η μαμισια αντλια του Bioflow παντως ναι θελει το καλυμμα το πλαστικο. Μπαινει ομως και η Pico και χωρις αυτο, οπως βλεπεις στη φωτο πανω, απλα θελει να κανεις λιγη πατεντα ωστε να λειτουργει οπως η μαμισια αντλια. Καλημερα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Eρωτηση: εφοσον βγαλουμε το καλυμμα της pico, η ροη στα ποσα lt/h ειναι; στο maximum ή μπορουμε να ρυθμισουμε την ροη πριν το βγαλουμε;
Στο μαξιμουμ μιας και δεν υπαρχει το κοκκινο εξαρτηματακι. Εδω βλεπεις μια συγκρεκριμενη εκδοση του Pico, υπαρχουν διαφορες εκδοσεις αν το δεις στα μαγαζια ή στο ιντερνετ, αυτη εδω ειναι η Hydor Pico Evolution 1200 η οποια αποδιδει με 1120 λιτρα ανα ωρα και 7W.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 02-01-14 στις 07:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καμμενη αντλια! ελενη Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 24-12-13 01:45
αντλια και φιλτρο για 1000 λιτρα λιμνη Αντωνης Πατρα Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 14 11-07-11 08:42
αντλια kostasbaf Αρχάριοι γλυκού νερού 9 11-07-09 17:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08012 seconds with 15 queries