Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-01-07, 16:19
Το avatar του χρήστη VASKOS
VASKOS Ο χρήστης VASKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Περιοχή: HERAKLION
Μηνύματα: 6
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην VASKOS
Προεπιλογή πρωτάρης σε φυτεμένο

Το 1999 και μετά από επίσκεψη σε φίλο που εκείνη την περίοδο έστησε ενυδρείο με "μονοδακτυλους" και σκατοφάγους έκανα την κίνηση και έφτιαξα με την σειρά μου και εγώ ένα ενυδρείο διαστάσεων 135*65*80.
Μετά από 2 περίπου μήνες αγόρασα δεύτερο ενυδρείο 100 λίτρων ελληνικής κατασκευής , και μετά από περίπου τέσσερα χρονια μου χαρίστηκε ενυδρείο με μήκος 130 της ίδιας εταιρείας ,με αποτέλεσμα να ασχοληθώ με την αναπαραγωγή ζωοτόκων σε κάθε μέγεθος -σχήμα-χρώμα.
Το ενδιαφέρον μου έπαψε να υφίσταται όταν το ενυδρείο που μου χάρισαν άρχισε να έχει διαρροή,με αποτέλεσμα να βρω περίπου 200 λίτρα από την συνολική περιεκτικότητα του σε νερό στο ξύλινο πάτωμα του δωματίου που το φιλοξενούσε.
Μετά από λίγο καιρό αποφασίζω να φυτέψω το μεγάλο ενυδρείο ,αλλα η λάθος επιλογή υποστρώματος (χαλαζίας)και τα λάθος φυτά που επέλεξα (δράκαινες) με οδήγησαν σε μια ακόμα αποτυχία.Τότε ήταν η εποχή που τα άφησα όλα να ρημάξουν.
Πριν από κανένα μηνα λοιπόν έλαβα το τελεσίγραφο μήνυμα από την γυναικα μου....ΦΤΙAΞΤΟ...ΠΟΥΛΑ ΤΟ ....Η ΠΕΤΑ ΤΟ....
Από τις παρακάτω ερωτήσεις μου πιστεύω ότι καταλαβαίνετε όλοι,την απόφαση μου.
Το ενυδρείο διαστάσεων 135*65*80 8a φιλοξενήσει εκτος από φυτά,και ένα μεγάλο αριθμό από ζωοτόκα.
Ξεκινάω λοιπών με τις ερωτήσεις μου :
1*πόσες φυσαλίδες CO2 ανά λίτρο σε αυτά τα λίτρα ενυδρείο (5-6 πόντοι υπόστρωμα για φυτά)
2* μια φυσαλίδα ανά δευτερόλεπτο σε ποσα μιλιγκράμ ανά λίτρο ισοδυναμούν ; (αν και κάπου διάβασα ότι έχει να κάνει με το μέγεθος της φυσαλίδας)
3* το CO2 εκχύεται στο νερό σε εικοσιτετράωρη βάση ;
4*πόσες ώρες φωτισμό οφείλω να έχω για πλήρη ανάπτυξη φυτών (υπάρχον φωτισμός 126 watt από λάμπες fluora)
5* οι φιάλες πυροσβεστήρα κάνουν για γέμισμα με CO2;(ποσα bar πίεση χρειάζομαι
6* η χρήση UV λάμπας για καταστροφή της αλγhς είναι ορθή απόφαση η καταστρέφει παράλληλα και στοιχεια που ευνοούν την ανάπτυξη των φυτών;
7*αν είναι ορθή η χρήση μιας UV λάμπας με έναν κυκλοφορητή ας πούμε 200 λίτρα ανά ώρα τι χρονικό διάστημα πρέπει να λειτουργεί σε ημερήσια βάση;
8* το εσωτερικό φίλτρο της "σιτσε"(1200 l)επαρκεί ; διότι το δεύτερο εσωτερικό που έχω και είναι 2000 λίτρα μου φαίνεται ότι θα ξεπατώσει τα φυτά επειδή είναι εξαιρετικά δυνατό.

Σας ζητάω συγγνώμη για το μακροσκελές της πρώτης μου δημοσίευσης,παρόλο που πιστεύω ότι επιβάλλεται στις περιπτώσεις μιας πρώτης επαφής με τα μέλη του forum και ευχαριστώ εκ των προτερων όλους σας ,για τον χρόνο που διαθέσατε για να μου λύσετε τις απορίεs.

ΦΙΛΙΚA
Βασίλειος Σκόρδος
Ηράκλειο ΚΡΉΤΗ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-07, 16:27
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Εγώ θα σου πω απλά καλώς όρισες και συγχαρητήρια για την επιλογή σου να συνεχίσεις παρά τα προβληματα!
Για τα υπόλοιπα ας απαντήσουν οι πιο έμπειροι
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-07, 18:25
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

καλως ορισες και απο μενα Vaskos....Ειναι αληθεια οτι πολυς κοσμος παλιοτερα απογοητευτηκε (λογω κακης/ελλειψης πληρηφορησης).... Θελουμε να πιστεουμε οτι τωρα (και στην περιπτωση σου) δεν θα υπαρχουν τετοιες απογοητευσεις....Μερικες γρηγορες απαντησεις
1) & 2) Το CO2 το μετραμε οπως εδω http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=8483 και οχι με μπουρμπουληθρες (για αρχη ξεκινα με μια ανα δευτερολεπτο, δες τι τιμες σου δινει και προχωρας αναλογως)
3) Οχι...το CO2 δεν χρειαζεται να εκχυεται σε 24ωρη βαση..
4) 10 ωρες γενικα ειναι καλες (αλλα θελεις και λιπασματα, εχεις αρκετο φως, προσεξε το)
5)Χρειαζεται προσοχη με τις φιαλες....βεβαιωσου οτι εχουν υποστει προσφατα υδραυλικη δοκιμη (σφραγιδα στην μπουκαλα), ο προμηθευτης σου ειναι υποχρεωμενος να ξερει...Η πιεση ειναι συνηθως 4-4.5 bar (ειναι μεγαλη)...
6) & 7) Η UV λαμπα δεν ειναι απαραιτητη σε ενα καλα φυτεμενο ενυδρειο (που εχει ξεκινησει σωστα και προχωρα καλα)....Οχι οτι δεν κανει δουλεια, αλλα ΙΜΟ η σχεση τιμης/αποδοση δεν ειναι καθολου καλη
8 ) Δωσε περισσοτερες πληροφοριες για το φιλτρο (μοντελο κλπ) για να ειμαστε σιγουροι για τι μιλαμε


ΥΓ1. Οπως ειδα και στην υπογραφη σου, αξιζει σιγουρα να κανεις καμια βολτα απο κει http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=10867 , αν δεν το'χεις ηδη δει...
ΥΓ2. Ψαξε και λιγο σε παλιοτερα Posts, θα σου λυθουν (ή δημιουργηθουν ) πολλες αποριες...
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-07, 22:33
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Να πω κι εγώ καλώς ηρθες στην παρέα .
Μέχρι να πάρεις απαντήσεις για όσα ρωτάς, ρίξε κι εσύ μια "βόλτα" στα θέματα που έχουν συζητηθεί με αναζήτηση.
Κοίταξε και για "διοξείδιο" και για "φωτισμό" (και για οτιδήποτε άλλο βέβαια). Θα βρείς πάρα πολλά θέματα ανάλογα, και σίγουρα θα σε δρομολογίσουν αρκετά.

Καλή επάνοδο στον κόσμο των ενυδρείων
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-07, 23:59
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annivas2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
6) & 7) Η UV λαμπα δεν ειναι απαραιτητη σε ενα καλα φυτεμενο ενυδρειο (που εχει ξεκινησει σωστα και προχωρα καλα)....Οχι οτι δεν κανει δουλεια, αλλα ΙΜΟ η σχεση τιμης/αποδοση δεν ειναι καθολου καλη
Επιπλέον η UV οξειδώνει (άρα αλλοιώνει) κάποια απο τα ιχνοστοιχεία της λίπανσης που είναι απαράιτητα στο φυτεμένο...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-07, 00:08
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Παιδιά το CO2 είναι επικίνδυνο;;; Προβληματίστικα τώρα που άκουσα για τις πιέσεις της μπουκάλας. Ήθελα και εγώ να βάλω αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα και δεν έχω διαβάσει τα σχετικά!!!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-07, 10:13
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MiziGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά το CO2 είναι επικίνδυνο;;;
Αν τηρούνται τα "βασικά"....όχι.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-01-07, 10:36
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VASKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
..ΦΤΙAΞΤΟ...ΠΟΥΛΑ ΤΟ ....Η ΠΕΤΑ ΤΟ....
Από τις παρακάτω ερωτήσεις μου πιστεύω ότι καταλαβαίνετε όλοι,την απόφαση μου.
...
Σωστή απόφαση .....
Αν ξεκινήσεις σωστά σίγουρα το αποτέλεσμα δεν θα είναι σαν την πρώτη φορά.
Πριν ασχοληθείς με το co2 κτλ. διάβασε για το στήσιμο + 'προδιαγραφές' ενός φυτεμένου ενυδρείου. Υπάρχουν πολλά θέματα στο φορουμ που θα σου δώσουν μια καλυτερη εικόνα.
Δες ακόμη εδώ:
Τα φυτά στο ενυδρείο
Το υπόστρωμα του ενυδρείου.
Φωτισμός
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι α) αν το ενυδρείο, θα το 'στήσεις' από την αρχή ή είναι ήδη στημένο β) η διάσταση 80* που δίνεις είναι για το βάθος ή το ύψος του ενυδρείου ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-01-07, 11:21
Το avatar του χρήστη VASKOS
VASKOS Ο χρήστης VASKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Περιοχή: HERAKLION
Μηνύματα: 6
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην VASKOS
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ και πάλι που απαντήσατε στα ερωτήματα μου.
Fille ANNIVAS 2000 στην απάντηση σου για την πίεση της φιάλης είσαι σίγουρος ότι πρέπει να είναι 4 με 4,5 bar;
Διότι από αυτά που διάβασα σε αλλα posts η πίεση της φιάλης πρέπει να είναι γύρω στα 50 με 60 bar...που κατεβαίνει γύρω στα 2 με 4 με την χρήση μανόμετρου,και από εκεί με μικρομετρική ρύθμιση με χρήση βελόνας κατεβαίνει στις επιθυμητές φυσαλίδες ανά δευτερόλεπτο.
Περισσότερες πληροφορίες για τον εξοπλισμό μου σε αυριανό post...διότι η ώρα έχει περάσει και πρέπει να δώσω το παρόν στον εργασιακό μου χορό...

Φιλικά
Βασίλειος Σκόρδος
www.eahk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-01-07, 12:40
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Για τη φυαλη διοξειδιου να ξερεις οτι η πιεση ειναι ~50 bar .
4-5 bar ειναι στους απλους πυροσβεστηρες που εχουν σκονη.
Οσο για τα φιλτρα σου πιστευω οτι χρειαζεσαι ενα εξωτερικο
γιατι οσο μεγαλη κυκλοφορια και να εχουν , αν δεν εχουν ογκο
φιλτραρισματος δεν θα εχεις βιολογια.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-01-07, 18:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ενα ΜΕΓΑΛΟ πυκνοφυτεμενο ενυδρειο με σωστή αναπτυξη φυτων και την κατάλληλη συντήρηση/κλαδεμα και μετρια ιχθυοφορτιση ελαχιστα χρειαζεται βιολογικό φιλτρο....
Χρειαζεται σιγουρα καλη κυκλοφορια νερού, και καλό μηχανικό φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-01-07, 22:01
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VASKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ και πάλι που απαντήσατε στα ερωτήματα μου.
Fille ANNIVAS 2000 στην απάντηση σου για την πίεση της φιάλης είσαι σίγουρος ότι πρέπει να είναι 4 με 4,5 bar;
Διότι από αυτά που διάβασα σε αλλα posts η πίεση της φιάλης πρέπει να είναι γύρω στα 50 με 60 bar...
Sorry, λαθος μου, μπερδεψα τις μοναδες. Οπως ειπε κι ο Vasilakis πρεπει να ειναι 50-60 bar...

__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη annivas2000 : 24-01-07 στις 00:08
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-01-07, 21:13
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VASKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
1200 λίτρα ανά ώρα , η 2000 λίτρα (σε εσωτερικά φίλτρα πάντα) σε 600 λίτρα ενυδρείο.
Αν μιλας για κυκλοφορια νερου, σε καθε περιπτωση για 600 λιτρα ειναι καλυτερα 2000 l/h.
Ειναι δεδομενο οτι αυτη ειναι ονομαστικη τιμη, αφου λογω υλικων η κυκλοφορια ειναι συνηθως μικροτερη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτεμένο με Πιράνχα TaitO Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 41 31-01-07 21:46
Φυτεμένο ενυδρίο με γαρίδες mellatonin Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 09-01-07 10:15
Ich σε φυτεμένο! binational Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 17-11-06 10:28
Refugium σε φυτεμένο? Apostolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 28-06-06 08:27
Μετατροπή σε φυτεμένο... galant Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 11-02-05 21:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07565 seconds with 15 queries