Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 18-01-04, 19:18
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΗ!!!

Παιδιά δεν το πιστεύω τι έπαθα! Σας είχα γράψει ότι είχα πάρει ένα αληθινό φυτό (anubias barteri) από το Quiko όπου μου είπανε ότι είναι ανθεκτικό και έχει σκληρά φύλλα οπότε δεν θα μου το φάνε τα ψαράκια… Ήταν μέσα σε ένα γλαστράκι με τρύπες. Ρώτησα τον Χάρη αν πρέπει να το βγάλω από το γλαστράκι για να το φυτέψω στο χαλίκι και μου είπε «όχι το φυτεύεις όπως είναι». Το πίστεψα επειδή και στα δύο βιβλία για τα ενυδρεία που έχω πάρει, δείχνει ότι τα φυτεύουν με γλαστράκι. Δεν είδα ότι είχε μέσα κετσέ. Ο lasal μου είπε να το βγάλω από το γλαστράκι και να το δέσω με πετονιά επάνω στον κορμό driftwood που έχω. Μου είπε ότι το γλαστράκι και ο κετσές ή βαμβάκι που έχει μέσα είναι μόνο για να συντηρείται το φυτό μέχρι το φύτεμα. Καλώς λέω, θα το κάνω. Καθυστέρησα με τα τρεχάματα που είχα με την απόλυσή μου, δεν είχα και πετονιά κι έπρεπε να ψάξω για μαγαζί που να έχει στο κέντρο και τέλος πάντων είπα να κάνω σήμερα μια αλλαγή νερού, να σκαλίσω το χαλίκι με ένα πιρούνι να αεριστεί και να κάνω κι αυτό. Το βγάζω το φυτό από το γλαστράκι και τι να δω!! Είχε μέσα από αυτό το σφουγγάρι το πράσινο που τρίβεται άμα το πιάσεις που έχουν τα ανθοπωλεία! Ε.. αυτό δεν είναι τοξικό για τα ψάρια; Επιπλέον βλέπω το νερό στον κουβά που είναι άσπρος να είναι πράσινο!! Δεν φαινόταν μέσα στο ενυδρείο. Γι’ αυτό, υποψιάζομαι, ότι είχα τόσους θανάτους… Μου ψόφησαν προχθές το δεύτερο gourami dwarf, χθες ένα θηλυκό Γκάπι, και σήμερα άλλο ένα θηλυκό Γκάπι κι ένα αρσενικό και το kissing gourami μου που ήταν ζωηρότατο μέχρι χθες, δεν φαινόταν καλά το πρωί!! Χθες όπως σας έγραψα πήγα και ψώνισα εκτός από πετονιά και δύο τεστ. Αμμωνίας και νιτρήτη. Σας είπα ότι τα έκανα χθες το βράδυ και μου βγήκαν και τα δύο μια χαρά!! Και όπως σας είχα γράψει, είχε σταθεροποιηθεί η κατάσταση και δεν είχα άλλους θανάτους εδώ και δέκα μέρες μέχρι προχθές. Νομίζω ότι φταίει το σφουγγάρι τελικά. Τι λέτε; Αν είναι αυτό, ο Χάρης είναι ασυγχώρητος για μένα… Στεναχωρήθηκα πολύ…
__________________
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08396 seconds with 12 queries