Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-09-12, 21:32
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

λόγω αναπλήρωσης θα ειχες αυξημένη kh,gh και ph λογικά....αν δεν κάνω λάθος δηλαδη...οι θάνατοι τώρα σίγουρα έπεξαν κάποιο ρόλο..αλλα αφου πέρασε τόσος καιρός δεν ειναι αυτός λόγος...παντως αν τώρα μετράς 7.2 σε καθημερινή βάση,για βρύσης μου φαίνεται φυσιολογικό....!!!!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-09-12, 12:25
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

λοιπον..εχω βαλει φωτο απο τις πετρες λαβας που ειχα και απο το ξυλο που δεν ξερω τι ξυλο ειναι...εκανα τεστ..δεν μπορω να καταλαβω τι ph δειχνει..εβαλα κ απ αυτο φωτο (δεν περιμενω να μου πειτε..ειναι κ απο κινητο...)απλα ετσι μιας και τις εβγαζα..ειπα να ανεβασω κ αυτη.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  0.jpg
Εμφανίσεις:  233
Μέγεθος:  41,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  225
Μέγεθος:  36,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  22,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  30,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-09-12, 08:01
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

μιλησα με καποιον ανθρωπο που μενει στην περιοχη και ασχολειται με ενυδρεια και μου ανεφερε πως γενικα το ph δεν ειναι σταθερο στην περιοχη και πως μετρανε απο 7.2 μεχρι 8.4..αν συμβαινει κατι τετοιο τι κανω;;το προβλημα μου αρα δεν ειναι τα ψαρια και το ph αλλα η σταθεροποιηση των τιμων.
Για ενυδρεια μεχρι 120 λιτρα τι προτεινετε να κανω;οσμωση,αλλαγες με απιονισμενο,με εμφιαλωμενο...τονιζω τα λιτρα γιατι οι αλλαγες μου ειναι το μεγιστο 30 λιτρα..
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-09-12, 09:15
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Δεν θα έλεγα ότι το εμφιαλωμένο είναι καλή ιδέα μιας και οι περισσότερες μάρκες περιέχουν αμμωνία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-09-12, 09:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν θες πες μας και τι ψαρια εχεις μεσα.παντως απο αυτα που λες δεν ειμαι σιγουρος οτι εχεις σταθερη ρουτινα.λες πχ οτι κανεις αλλαγες μεχρι 30 λιτρα.καθε αλλαγη που κανεις θα πρεπει να ειναι ιδια καθε φορα.μην "παιζεις" με τις ποσοτητες και τα χαρακτηριστικα του νερου γιατι το κανεις χειροτερο το προβλημα.

ειπες παραπισω οτι μετραγες και αμμωνια στο νερο της βρυσης.ισχυει τελικα η οχι?σε πρωτη φαση εγω θα μετραγα και με αλλο τεστ το νερο της βρυσης.αν ξαναβρεις αμμωνια κανεις αυτο που σου ειπε ο delta.το πας για αναλυση προπαντως για τη δικια σου υγεια.αν βρουνε αμμωνια η οτι αλλο κιεκει,θες φιλτρο στη βρυση.αντιστροφη οσμωση για ποσιμο νερο κλπ.

τωρα με το Ph σου,καταρχην μην βαλεις εμφιαλωμενα και απιονισμενα. χειροτερα θα το κανεις.βαλε σε ενα δοχειο νερο απτη βρυση,βαλε αεραντλια και αστο ανοιχτο με ενα τουλι απο πανω του η ενα καλσον κλπ να μη σκονιζεται.και μετρα το μετα απο κανα δυο μερες να δεις που σταθεροποιειται.

οπως και ναχει,τις αλλαγες σου να τις κανεις προετοιμαζοντας το νερο σε ξεχωριστο δοχειο οπως κανουμε ολοι μας και κανε την εισαγωγη του αργα.μη βαζεις νερο κατευθειαν απτη βρυση μονο με αντιχλωριο και χωρις προετοιμασια.αυτο βοηθαει παντα,ποσο μαλον οταν φαινεται να υπαρχει και προβλημα στο νερο της βρυσης...

το ph στη φωτογραφια με το υγρο που εβαλες,εγω το βλεπω στο 8.ενταξει μπορει να χανει στη φωτο αλλα τοσο το βλεπω.
παντως εγω θα κοιταζα πρωτα το θεμα με την αμμωνια και μετα ολα τα υπολοιπα.στη φωτο που εχεις απτο ενυδρειο το βλεπω λιγο θολο το νερο η μου φαινεται?εχει λευκη θολουρα?
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-09-12, 11:07
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν θες πες μας και τι ψαρια εχεις μεσα.παντως απο αυτα που λες δεν ειμαι σιγουρος οτι εχεις σταθερη ρουτινα.λες πχ οτι κανεις αλλαγες μεχρι 30 λιτρα.καθε αλλαγη που κανεις θα πρεπει να ειναι ιδια καθε φορα.μην "παιζεις" με τις ποσοτητες και τα χαρακτηριστικα του νερου γιατι το κανεις χειροτερο το προβλημα.

ειπες παραπισω οτι μετραγες και αμμωνια στο νερο της βρυσης.ισχυει τελικα η οχι?σε πρωτη φαση εγω θα μετραγα και με αλλο τεστ το νερο της βρυσης.αν ξαναβρεις αμμωνια κανεις αυτο που σου ειπε ο delta.το πας για αναλυση προπαντως για τη δικια σου υγεια.αν βρουνε αμμωνια η οτι αλλο κιεκει,θες φιλτρο στη βρυση.αντιστροφη οσμωση για ποσιμο νερο κλπ.

τωρα με το Ph σου,καταρχην μην βαλεις εμφιαλωμενα και απιονισμενα. χειροτερα θα το κανεις.βαλε σε ενα δοχειο νερο απτη βρυση,βαλε αεραντλια και αστο ανοιχτο με ενα τουλι απο πανω του η ενα καλσον κλπ να μη σκονιζεται.και μετρα το μετα απο κανα δυο μερες να δεις που σταθεροποιειται.

οπως και ναχει,τις αλλαγες σου να τις κανεις προετοιμαζοντας το νερο σε ξεχωριστο δοχειο οπως κανουμε ολοι μας και κανε την εισαγωγη του αργα.μη βαζεις νερο κατευθειαν απτη βρυση μονο με αντιχλωριο και χωρις προετοιμασια.αυτο βοηθαει παντα,ποσο μαλον οταν φαινεται να υπαρχει και προβλημα στο νερο της βρυσης...

το ph στη φωτογραφια με το υγρο που εβαλες,εγω το βλεπω στο 8.ενταξει μπορει να χανει στη φωτο αλλα τοσο το βλεπω.
παντως εγω θα κοιταζα πρωτα το θεμα με την αμμωνια και μετα ολα τα υπολοιπα.στη φωτο που εχεις απτο ενυδρειο το βλεπω λιγο θολο το νερο η μου φαινεται?εχει λευκη θολουρα?
θα σου πω τι εννοουσα με το ''μεχρι 30 λιτρα''..στο 120 αρι κανω 30 λιτρα αλλαγη ενω στο 60αρι 20 ..ηθελα να πω πως τα λιτρα της αλλαγης μου δεν υπερβαινουν τα 30.το νερο δεν ειναι θολο..μαλλον φταιει η καμερα (απο κινητο)..βαρελακι θα παρω σημερα ή αυριο για τις αλλαγες ετσι κ αλλιως..οποτε σε πρωτη φαση αλλαγες με προετοιμασμενο νερο και βλεπουμε..στο 120αρι που αντιμετωπιζω το προβλημα ειναι πλεον 2 fancy χρυσοψαρα και 1 comet.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-09-12, 14:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

α οκ,ευχαριστω για τη διευκρινισηπαντως μεινε μακρια απο απιονισμενα (εχω χασει κορυντορας sterbai απο απιονισμενο)και εμφιαλωμενα και ετοιμαζε το νερο,οπως λες σε βαρελακικαι δοκιμασε και αυτο που σου ειπα να αφησεις το νερο για να δεις που σταθεροποιειται το ph σου οταν εξατμιστουνε αερια κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-09-12, 14:50
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
α οκ,ευχαριστω για τη διευκρινισηπαντως μεινε μακρια απο απιονισμενα και εμφιαλωμενα και ετοιμαζε το νερο,οπως λες σε βαρελακικαι δοκιμασε και αυτο που σου ειπα να αφησεις το νερο για να δεις που σταθεροποιειται το ph σου οταν εξατμιστουνε αερια κλπ.
εγω ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας
κατι τελευταιο..επειδη σκεφτομαι το ενδεχομενο της οσμωσης,οι συσκευες κανουν και για ποσιμο νερο;λειτουργει δηλαδη ως φιλτρο;ή αν παω σε φιλτρο για ποσιμο νερο μπορω να χρησιμοποιω το νερο του φιλτρου για της αλλαγες; (ελπιζω να μην φανει χαζη η ερωτηση αλλα μαλλον εχουμε προβλημα με το νερο που πινουμε τελικα..αν μπορω με μια αγορα να καλυψω και τα δυο θα ειμαι υπερευχαριστημενη)
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-09-12, 14:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

υπαρχουνε συσκευες ΑΟ που μπαινουνε στη βρυση και οι ενυδρειακες που μπορουν ομως να παρουν κιτ μετατροπης και να μπουνε και αυτες στη βρυση.και απτις δυο μπορεις να παρεις νερο και για ποσιμο και για το ενυδρειο.ριξε μια ματια εδω

ενυδρειακες
συστημα μετατροπης
οικιακες ΑΟ
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-09-12, 15:06
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχουνε συσκευες ΑΟ που μπαινουνε στη βρυση και οι ενυδρειακες που μπορουν ομως να παρουν κιτ μετατροπης και να μπουνε και αυτες στη βρυση.και απτις δυο μπορεις να παρεις νερο και για ποσιμο και για το ενυδρειο.ριξε μια ματια εδω

ενυδρειακες
συστημα μετατροπης
οικιακες ΑΟ
σε υπερευχαριστω!
στην περιπτωση που αγορασω τετοιο μηχανημα και θελησω να κανω την αλλαγη μου ..πχ για το 120αρι θα βαζω και τα 30 λιτρα απο οσμωση ή θα βαζω μισο μισο;
το ph απλα θα σταθεροποιειται ή θα κατεβει κιολας;(σε ρωταω για πτωση του ph γιατι σκεφτομαι να βαλω στο μικροτερο ενυδρειο pearl danio καποια στιγμη)...(συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα μιας και το πιασαμε το θεμα ας το εξαντλησουμε κιολας )
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 22-09-12, 15:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
σε υπερευχαριστω!
στην περιπτωση που αγορασω τετοιο μηχανημα και θελησω να κανω την αλλαγη μου ..πχ για το 120αρι θα βαζω και τα 30 λιτρα απο οσμωση ή θα βαζω μισο μισο;
το ph απλα θα σταθεροποιειται ή θα κατεβει κιολας;(σε ρωταω για πτωση του ph γιατι σκεφτομαι να βαλω στο μικροτερο ενυδρειο pearl danio καποια στιγμη)...(συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα μιας και το πιασαμε το θεμα ας το εξαντλησουμε κιολας )
εξαρταται απτο τι οσμωση θα παρεις.στις ενυδρειακες,οι οποιες βγαζουνε εντελως καθαρο νερο(γυμνο απο οποιαδηποτε αλλατα,μεταλλα,ιχνοστοιχεια κλπ)το νερο τους δεν εχει Ph.μπορει να μετρησεις με τεστ αλλα αυτο που θα σου δειξει θα ειναι πλασματικο γιατι δεν ειναι διαλυμα,ειναι σαν απιονισμενο νερο στην ουσια.γιαυτο και θελουνε μετατροπη για να γινει ποσιμο.

στο νερο που θα παρεις απτην ενυδρειακη λοιπον δεν εχεις Ph.το "φτιαχνεις" το ph ειτε με χρηση προσθετων ουσιων ειτε με μιξη ΑΟ με βρυσης.

τωρα εφοσον η βρυση σου εσενα εχει αυτο το θεμα υποθετω οτι καλυτερα θαναι να κανεις μιξη ειτε με καθαρο ΑΟ και ειδκα σκευασματα(υπαρχουν στα ενυδρειακα καταστηματα) ειτε με μιξη καθαρο ΑΟ,και με "κλεφτη" να παιρνεις απτα προφιλτρα της ΑΟ ωστε να κρατανε αυτα μεν τις επικυνδυνες ουσιες της βρυσης,αλλα να μη μενει γυμνο το νερο τελειως,οποτε να εχει ph.

αν κανεις μιξη ετσι,αναλογα με τα ποσοστα μιξης που θα κανεις,θα εχεις και το αναλογο αποτελεσμα/τιμη ph.ενα πολυ χρησιμο θεμα που μπορεις να διαβασεις ειναι εδω και εδω.

στις οικιακες,παλι ετσι θα γινει.απλα εκει θα πρεπει να βαλεις "κλεφτη" (βανακι) ωστε να παιρνεις το καθαρο της ΑΟ πριν ξαναεμπλουτιστει (στο τελευταιο σταδιο της)με τα απαραιτητα στοιχεια που το κανουν ποσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-09-12, 15:42
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εξαρταται απτο τι οσμωση θα παρεις.στις ενυδρειακες,οι οποιες βγαζουνε εντελως καθαρο νερο(γυμνο απο οποιαδηποτε αλλατα,μεταλλα,ιχνοστοιχεια κλπ)το νερο τους δεν εχει Ph.μπορει να μετρησεις με τεστ αλλα αυτο που θα σου δειξει θα ειναι πλασματικο γιατι δεν ειναι διαλυμα,ειναι απιονισμενο νερο στην ουσια.γιαυτο και θελουνε μετατροπη για να γινει ποσιμο.

στο νερο που θα παρεις απτην ενυδρειακη λοιπον δεν εχεις Ph.το "φτιαχνεις" το ph ειτε με χρηση προσθετων ουσιων ειτε με μιξη ΑΟ με βρυσης.

τωρα εφοσον η βρυση σου εσενα εχει αυτο το θεμα υποθετω οτι καλυτερα θαναι να κανεις μιξη ειτε με καθαρο ΑΟ και ειδκα σκευασματα(υπαρχουν στα ενυδρειακα καταστηματα) ειτε με μιξη καθαρο ΑΟ,και με "κλεφτη" να παιρνεις απτα προφιλτρα της ΑΟ ωστε να κρατανε αυτα μεν τις επικυνδυνες ουσιες της βρυσης,αλλα να μη μενει γυμνο το νερο τελειως,οποτε να εχει ph.

αν κανεις μιξη ετσι,αναλογα με τα ποσοστα μιξης που θα κανεις,θα εχεις και το αναλογο αποτελεσμα/τιμη ph.ενα πολυ χρησιμο θεμα που μπορεις να διαβασεις ειναι εδω και εδω.

στις οικιακες,παλι ετσι θα γινει.απλα εκει θα πρεπει να βαλεις "κλεφτη" (βανακι) ωστε να παιρνεις το καθαρο της ΑΟ πριν ξαναεμπλουτιστει (στο τελευταιο σταδιο της)με τα απαραιτητα στοιχεια που το κανουν ποσιμο.
Δεν το συζητω Δευτερα κιολας εχω παει για οσμωση (ειναι και κοντα μου η εταιρεια)..βαζω μια φωτογραφια απ την τωρινη μετρηση αμμωνιας στο νερο βρυσης ,φαινεται 0>25 εκτος κ αν εχει προβλημα η api με τους χρωματισμους (τι να πω πια )..
θεωρω ομως πως καλο θα ηταν να μην το αναμειξω με το νερο της βρυσης..αν οντως εχει βλαβερες ουσιες και βαζω εστω και λιγο στο ενυδρειο παλι προβλημα θα εχω με τα ψαρια..για το βανακι που γραφεις ρωταω εκει να φανταστω..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  0.jpg
Εμφανίσεις:  216
Μέγεθος:  25,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-09-12, 16:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναιτο φιλτρο αντιστροφης οσμωσης εχει διαφορα σταδια(αναλογα με το μοντελο που θα παρεις και τι θες να εχεις)στα λεω πολυ χοντρικα τωρα για να καταλαβεις τι παιζεται,υπαρχουνε τα προφιλτρα(sediment,ανθρακα κλπ)και η μεμβρανη.τα προφιλτρα μπαινουνε πριν τη μεμβρανη ωστε το νερο που πηγαινει σαυτη να ειναι καθαρο απο στερεα και χημικα(χλωριο βρυσης κλπ) και να μη χαλαει.

εσυ αφοσον εχεις προβλημα στο νερο της βρυσης,θα παιρνεις ενα ποσοστο νερου μετα τα προφιλτρα αλλα πριν τη μεμβρανη,(το οποιο θα εχει Ph αλλα θαναι καθαρισμενο νερο που θα πινεται κιολας)και ενα μεγαλυτερο ποσοστο νερου μετα τη μεμβρανη που θαναι "γυμνο" νερο χωρις Ph για να μπορεις να το φτιαχνεις εσυ οπως θελεις.

τωρα εφοσον εσυ την ΑΟ θα τη βαλεις στη βρυση για ποσιμο,μετα τη μεμβρανη θα εχεις και ενα σταδιο μετατροπης/επανεμπλουτισμου του γυμνου νερου της ΑΟ ωστε να ξαναγινεται ποσιμο.το νερο που θα βγαινει αποκει δεν σου χρειαζεται για το ενυδρειο.το δευτερο βανακι δηλαδη που σου γραφω παραπανω θα μπει αναμεσα στη μεμβρανη και σαυτο το τελευταιο σταδιο.

τωρα μην κολλας στον αριθμο "βανακιων" μπορει να μην ειναι δυο ξεχωριστα αλλα να ειναι ενα τριων θεσεων που να κανει την ιδια δουλεια και να βγαζει νερο απτα διαφορα σταδια αναλογα τη θεση που θα το γυρνας.αλλα θα στο πουν εκει στη waterwaves,τα ξερουνε.

κατσε να σου βαλω κιενα "διαγραμμα"ενταξει ειναι πολυ χονδροειδες απλα για να καταλαβεις τι λεω.εκει που γραφω Μ σε Π σημαινει μετατροπη σε ποσιμο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  New Bitmap Image.jpg
Εμφανίσεις:  173
Μέγεθος:  15,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 22-09-12, 17:05
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναιτο φιλτρο αντιστροφης οσμωσης εχει διαφορα σταδια(αναλογα με το μοντελο που θα παρεις και τι θες να εχεις)στα λεω πολυ χοντρικα τωρα για να καταλαβεις τι παιζεται,υπαρχουνε τα προφιλτρα(sediment,ανθρακα κλπ)και η μεμβρανη.τα προφιλτρα μπαινουνε πριν τη μεμβρανη ωστε το νερο που πηγαινει σαυτη να ειναι καθαρο απο στερεα και χημικα(χλωριο βρυσης κλπ) και να μη χαλαει.

εσυ αφοσον εχεις προβλημα στο νερο της βρυσης,θα παιρνεις ενα ποσοστο νερου μετα τα προφιλτρα αλλα πριν τη μεμβρανη,(το οποιο θα εχει Ph αλλα θαναι καθαρισμενο νερο που θα πινεται κιολας)και ενα μεγαλυτερο ποσοστο νερου μετα τη μεμβρανη που θαναι "γυμνο" νερο χωρις Ph για να μπορεις να το φτιαχνεις εσυ οπως θελεις.

τωρα εφοσον εσυ την ΑΟ θα τη βαλεις στη βρυση για ποσιμο,μετα τη μεμβρανη θα εχεις και ενα σταδιο μετατροπης/επανεμπλουτισμου του γυμνου νερου της ΑΟ ωστε να ξαναγινεται ποσιμο.το νερο που θα βγαινει αποκει δεν σου χρειαζεται για το ενυδρειο.το δευτερο βανακι δηλαδη που σου γραφω παραπανω θα μπει αναμεσα στη μεμβρανη και σαυτο το τελευταιο σταδιο.

τωρα μην κολλας στον αριθμο "βανακιων" μπορει να μην ειναι δυο ξεχωριστα αλλα να ειναι ενα τριων θεσεων που να κανει την ιδια δουλεια και να βγαζει νερο απτα διαφορα σταδια αναλογα τη θεση που θα το γυρνας.αλλα θα στο πουν εκει στη waterwaves,τα ξερουνε.

κατσε να σου βαλω κιενα "διαγραμμα"ενταξει ειναι πολυ χονδροειδες απλα για να καταλαβεις τι λεω.εκει που γραφω Μ σε Π σημαινει μετατροπη σε ποσιμο
α..μαλιστα..οποτε εγω θα πινω το τελικο νερο (με τον εμπλουτισμο των στοιχειων) αλλα μπορω να χρησιμοποιω και ενα σταδιο πριν τον εμπλουτισμο για τα ψαρακια..
Αν θελω νερο για τα χρυσοψαρα μπορω να χρησιμοποιω και το τελικο..
Αν αποκτησω τα pearl danio θα μπλεκω ουσιαστικα τα νερα για να φτιαξω το επιθυμητο ph..αν δεν χρησιμοποιω νερο απ τα προηγουμενα σταδια ουσιαστικα το πεταω ή ποτιζω ή πλενω..
εσυ χρησιμοποιεις την οσμωση και για ποσιμο νερο ή μονο για το ενυδρειο;αυτο που θελω να δω ουσιαστικα ειναι το εξης:αν στην περιοχη μου το νερο ειναι 8 μετα την φιλτρανση ,στο τελικο σταδιο,αφου εχει ξαναεμπλουτιστει,τι διαφορα θα εχω στο ph;

ευχαριστω για το σχεδιακι
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 22-09-12, 17:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
α..μαλιστα..οποτε εγω θα πινω το τελικο νερο (με τον εμπλουτισμο των στοιχειων) αλλα μπορω να χρησιμοποιω και ενα σταδιο πριν τον εμπλουτισμο για τα ψαρακια..
Αν θελω νερο για τα χρυσοψαρα μπορω να χρησιμοποιω και το τελικο..
Αν αποκτησω τα pearl danio θα μπλεκω ουσιαστικα τα νερα για να φτιαξω το επιθυμητο ph..αν δεν χρησιμοποιω νερο απ τα προηγουμενα σταδια ουσιαστικα το πεταω ή ποτιζω ή πλενω..
εσυ χρησιμοποιεις την οσμωση και για ποσιμο νερο ή μονο για το ενυδρειο;αυτο που θελω να δω ουσιαστικα ειναι το εξης:αν στην περιοχη μου το νερο ειναι 8 μετα την φιλτρανση ,στο τελικο σταδιο,αφου εχει ξαναεμπλουτιστει,τι διαφορα θα εχω στο ph;

ευχαριστω για το σχεδιακι


στην τελευταια ερωτηση σου δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν το εχω δοκιμασει.το ph στο ποσιμο νερο που θα παιρνεις απτο τελικο σταδιο λογικα θαναι λιγο πεσμενο,αφου θαχουν αφαιρεθει ολες οι διαλυμενες στο νερο ουσιες και τα αερια που περιεχει οταν βγαινει απτη βρυση.ομως το Ph μπορει να αυξομειωνεται απο διαφορους παραγοντες.(σωληνωσεις,αναλογα την εποχη κλπ)δεν το εχω δοκιμασει ομως οποτε θα σου πω ψεματα οτι και να σου πω.εγω οσο ειχα την οσμωση δεν προλαβα να τη βαλω στη βρυση για να φιλτραρω και το νερο που πινουμε.(κακως δεν το εκανα και θα πρεπει να γινει καποια στιγμη)αλλα υπαρχουνε πολλοι εδω μεσα που χρησιμοποιουνε ΑΟ για ποσιμο και για το ενυδρειο.δε θα κανεις κατι καινουριο δηλαδη,οποτε μη σε ανησυχει αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 22-09-12, 17:23
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων


στην τελευταια ερωτηση σου δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν το εχω δοκιμασει.το ph στο ποσιμο νερο που θα παιρνεις απτο τελικο σταδιο λογικα θαναι λιγο πεσμενο,αφου θαχουν αφαιρεθει ολες οι διαλυμενες στο νερο ουσιες και τα αερια που περιεχει οταν βγαινει απτη βρυση.ομως το Ph μπορει να αυξομειωνεται απο διαφορους παραγοντες.(σωληνωσεις,αναλογα την εποχη κλπ)δεν το εχω δοκιμασει ομως οποτε θα σου πω ψεματα οτι και να σου πω.εγω οσο ειχα την οσμωση δεν προλαβα να τη βαλω στη βρυση για να φιλτραρω και το νερο που πινουμε.(κακως δεν το εκανα)αλλα υπαρχουνε πολλοι εδω μεσα που χρησιμοποιουνε ΑΟ για ποσιμο και για το ενυδρειο.δε θα κανεις κατι καινουριο δηλαδη,οποτε μη σε ανησυχει αυτο
kgf σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ--ολους δηλαδη σας ευχαριστω--!τη Δευτερα θα παω στην water waves και θα ενημερωσω!!τελικα το κακο ξεκιναει απ το νερο που πινω και οχι απ τις λαβες,τις πετρες και τα ξυλα..οταν ξεκινησα το ποστ δεν περιμενα πως θα καταληξω στην οσμωση,στα φιλτρα κτλ..αλλα δεν πειραζει..αν δεν ειχα ενυδρειο ισως να μην ειχα καταλαβει και τι επινα..μου στοιχησε η απωλεια του 1ου ψαριου (ηταν και το πρωτο μου..) αλλα τελικα το ενυδρειο ειναι και ενας δεικτης για πολλα!!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 22-09-12, 17:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιτα,αυτο που συμβαινει με τη βρυση σου,ειναι μεν γνωστο οτι μπορει να συμβει,αλλα δεν ειναι και τοσο συνηθισμενο.οποτε λογικο ειναι να πρεπει να αποκλειστουνε οι συνηθισμενες αιτιες πρωτα

και οντως απτο ενυδρειακο χομπι μαθαινεις πολλα!παντως αν αποφασισεις να βαλεις ΑΟ δεν θα το μετανιωσεις.εκτος απτο οτι προπαντως θα εχεις να πινεις σωστο και καθαρο νερο,θα μπορεις να κρατησεις οτι ψαρι θελεις!
εγω (και οχι μονο εγω),σταθερες συνθηκες στο ενυδρειο μονο με την ΑΟ μπορεσα και πετυχα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 22-09-12, 17:33
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα,αυτο που συμβαινει με τη βρυση σου,ειναι μεν γνωστο οτι μπορει να συμβει,αλλα δεν ειναι και τοσο συνηθισμενο.οποτε λογικο ειναι να πρεπει να αποκλειστουνε οι συνηθισμενες αιτιες πρωτα

και οντως απτο ενυδρειακο χομπι μαθαινεις πολλα!
οντως !!βλεπεις με το νερο στον πειραια δεν ειχα ποτε προβλημα..και επειδη γενικα με την περιοχη που μενω τωρα ειχα παντα επαφη δεν ειχα ακουσει κατι τραγικο ποτε,παλια μονο (πριν 20 χρονια) ηταν υφαλμυρο το νερο..βεβαια και σε επαφη που ειχα με την ευδαπ μου ειπαν πως ο ρολος τους ειναι κατα μια εννοια υποστηρικτικος..τελος παντων..προχωραω σ αγορα ...και αν προκυψει κατι νεοτερο εδω ειμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 22-09-12, 17:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχα! υποστηρικτικο ρολο η ευδαπ ε?τι υποστηριζουνε τα υποστηριγματα?οτι ναναι ειμαστε τι να πειςπαλι καλα που βρηκες το προβλημα τουλαχιστον και υπαρχει και λυση.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 22-09-12, 17:48
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχα! υποστηρικτικο ρολο η ευδαπ ε?τι υποστηριζουνε τα υποστηριγματα?οτι ναναι ειμαστε τι να πειςπαλι καλα που βρηκες το προβλημα τουλαχιστον και υπαρχει και λυση.
τα πηγαδια υποστηριζουν..και σχεδον ολο το καλοκαιρι 5-9 δεν ειχαμε νερο..και τωρα ..επειδη παλι υποστηριζουν..το κοβουν οποτε να 'ναι..αστα θα παει αλλου η κουβεντα και δε λεει !
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 18-11-12, 15:07
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

Μηπως επηδη στο μερος που μετακομησες εχει πιο πολη ψιχρα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μετα απο αλλαγη νερου.αυτο.. johnyfy Γλυκό νερό - Γενικά 26 12-04-11 00:03
Το ενυδρειο μετα απο καιρο Manolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 49 09-03-09 08:04
Backround ΜΕΣΑ στο ενυδρειο! Don LiMo Αρχάριοι γλυκού νερού 2 09-11-08 23:46
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ANTONIS STAVRINOS Γλυκό νερό - Γενικά 6 26-03-04 23:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08787 seconds with 14 queries