Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-11, 21:20
nickst Ο χρήστης nickst δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2010
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή εξωτερικο φιλτρο

εχω παρει το φιλτρο το tetratec ex 1200.εχει μεσα 4 θηκες για τοποθετηση σφουγγαριων η βιολογικου υλικου.και ο καδος του χωραει 12 λιτρα.
τι μου προτεινετε να βαλω μεσα?εγω σκεφτομαι στον πρωτο καδο να αγορασω μλπε σφουγγαρι και να το βαλω μαζι με υαλοβαμβακα και στους υπολοιπους 3 καδους να παρω 8 λιτρα siporax και να βαλω οσο παρει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-11, 21:47
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickst Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω παρει το φιλτρο το tetratec ex 1200.εχει μεσα 4 θηκες για τοποθετηση σφουγγαριων η βιολογικου υλικου.και ο καδος του χωραει 12 λιτρα.
τι μου προτεινετε να βαλω μεσα?εγω σκεφτομαι στον πρωτο καδο να αγορασω μλπε σφουγγαρι και να το βαλω μαζι με υαλοβαμβακα και στους υπολοιπους 3 καδους να παρω 8 λιτρα siporax και να βαλω οσο παρει.
τον υαλοβαμβακα να τον βαλεις στο τελος μετα τα βιολογικα υλικα θα προτεινα εγω κατα τα αλλα σωστα μπλε σφουγγαρι κατω και μετα φουλ βιολογικα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-11, 21:58
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickst Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω παρει το φιλτρο το tetratec ex 1200.εχει μεσα 4 θηκες για τοποθετηση σφουγγαριων η βιολογικου υλικου.και ο καδος του χωραει 12 λιτρα.
τι μου προτεινετε να βαλω μεσα?εγω σκεφτομαι στον πρωτο καδο να αγορασω μλπε σφουγγαρι και να το βαλω μαζι με υαλοβαμβακα και στους υπολοιπους 3 καδους να παρω 8 λιτρα siporax και να βαλω οσο παρει.
Στο κατο μερος θα βαλεις το σιποραξ οσο θελεις απο πανω θα βαλεις σφουγκαρι και στο πανω μερος υαλοβαμβακα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-05-11, 22:15
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Aπο κατω προς τα πανω:
Μηχανικο μακαρονι ενα ολοκληρο καλαθακι,2ο,3ο,4ο βαλε οποιο βιολογικο θελεις-κοιτα και το Poro Ring S της Tropica.Τελευταιο πανω-πανω μη ξεχασεις τον "υαλοβαμβακα".
Την παραπανω συνθεση την εχω στο συγκεκριμενο φιλτρο ενα 5 μηνο και η ροη δεν εχει πεσει καθολου....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-11, 22:38
nickst Ο χρήστης nickst δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2010
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις σας παιδια.
με βαση αυτο το βιντεο
http://www.youtube.com/watch?v=eQjTW...eature=related
δεν ειναι πιο σωστο να βαλω στο τερμα κατω καλαθι υαλοβαμβακα με σφουγγαρι μπλε κα στα αλλα 1ο 2ο και τριτο siporax?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-11, 22:44
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickst Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις σας παιδια.
με βαση αυτο το βιντεο
http://www.youtube.com/watch?v=eQjTW...eature=related
δεν ειναι πιο σωστο να βαλω στο τερμα κατω καλαθι υαλοβαμβακα με σφουγγαρι μπλε κα στα αλλα 1ο 2ο και τριτο siporax?
μαλλον κατι δεν εχουμε καταλαβει σωστα ...ο υαλοβαμβακας (γνωμη μου παντα) μπαινει τελευταιος και οταν λεω τελευταιος εννοω προς την εξοδο του νερου δηλαδη λιγο πριν την εξοδο ωστε να μπορει να κρατησει ακομα και τα πιο μικρα σωματιδια βρωμιας η οτιδηποτε αλλο ωστε το νερο που θα μπαινει στο ενυδρειο να ειναι κρυσταλο (γνωμη μου παντα)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-11, 22:59
nickst Ο χρήστης nickst δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2010
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

στην εισοδο εγω τον εχω στο juwel το ενυδρειο που εχω στο εσωτερικο του φιλτρο.κατσε να ακουσουμε και καμια αλλα γνωμη γιατι καποιος απο τους δυο μας τα μπερδεψε λιγο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-11, 23:29
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Αν δεν βαριεσαι να βγαζεις ολα τα καλαθακια για να αλλαζεις το βαμβακι τοτε βαλτο κατω.Θα ειναι πολυ καλυτερα ετσι γιατι θα σου κραταει πιο 'καθαρο' το βιολογικο υλικο.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-05-11, 01:59
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Ξερετε, υπάρχει λόγος που λένε τι λένε οι κατασκευαστές...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-05-11, 10:06
nickst Ο χρήστης nickst δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2010
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερετε, υπάρχει λόγος που λένε τι λένε οι κατασκευαστές...
ναι και σε εμενα τερμα επανω το ειχε τον υαλοβαμβακα οπως και στο eheim που μου δειχνεις.το θεμα ειναι πως αν δεις και στο tetra και στο eheim ωιδεο πως δουλευουν στο εσωτερικο θα δεις οτι τραβανε απο κατω το νερο.αν δεν υπαρχει κατω ενα στρωμα με υαλοβαμβακα και ενα μπλε σφουγγαρι τα βιολογικα υλικα δεν θα γινουν μαυρα απο την βρωμια?δεν ειναι καλυτερα να καθαριζεται πρωτα το νερο και μετα να περνα καθαρο απο τα βιολογικα υλικα?μηπως οι εταιρειες το βαζουν ετσι τερμα επανω για να βουλωνουν τα βιολογικα υλικα και να παμε να αγοραζουμε αλλα?λεω εγω τωρα μηπως.....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-05-11, 10:42
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickst Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι και σε εμενα τερμα επανω το ειχε τον υαλοβαμβακα οπως και στο eheim που μου δειχνεις.το θεμα ειναι πως αν δεις και στο tetra και στο eheim ωιδεο πως δουλευουν στο εσωτερικο θα δεις οτι τραβανε απο κατω το νερο.αν δεν υπαρχει κατω ενα στρωμα με υαλοβαμβακα και ενα μπλε σφουγγαρι τα βιολογικα υλικα δεν θα γινουν μαυρα απο την βρωμια?δεν ειναι καλυτερα να καθαριζεται πρωτα το νερο και μετα να περνα καθαρο απο τα βιολογικα υλικα?μηπως οι εταιρειες το βαζουν ετσι τερμα επανω για να βουλωνουν τα βιολογικα υλικα και να παμε να αγοραζουμε αλλα?λεω εγω τωρα μηπως.....
Τα βιολογικά τα αλλάζουμε Όταν πλέον έχουν παραμορφωθει τόσο ώστε δεν αναγνωρίζουμε το αρχικό τους σχήμα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-05-11, 11:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερετε, υπάρχει λόγος που λένε τι λένε οι κατασκευαστές...
Ετσι.


Η tetra εχει τη φιλοσοφια σειρας της eheim αφου ειναι παρομοιας κατασκευης τα φιλτρα τους.
Η ροη του νερου ειναι απο κατω προς τα πανω και το βαμβακι αν εμπαινε χαμηλα θα βουλωνε πιο ευκολα και θα επρεπε να βγαλεις ολα τα καλαθια για να το αλλαξεις/καθαρισεις μονο του.
Αν ηταν η ροη οπως στα εσωτερικα φιλτρα της juwel απο πανω προς τα κατω και το εβαζε το βαμβακι καποιος χαμηλα θα ειχε το ιδιο προβλημα.
Γενικα λοιπον το βαμβακι μπαινει εκει που βολευει να βγει ευκολα και να καθαριστει πιο συχνα, χωρις να χρειαζεται να πειραξουμε τα υπολοιπα υλικα.

Η σειρα που δινει η ιδια η tetra ειναι απο κατω προς τα πανω:
κατω καλαθι: Μηχανικο μακαρονι και απο πανω σφουγγαρι
υπολοιπα καλαθια: βιολογικο υλικο
πανω καλαθι: ανθρακα και βαμβακι
Εδω εχει φωτo και απο το manual του tetra πως μπαινουν τα μαμισια υλικα http://www.tetra.de/tetra_cf/tet_int...GA_IN_2010.pdf


Αν εχεις σκοπο να βαλεις μονο σφουγγαρι σιποραξ και βαμβακι, η λειτουργικη σειρα ειναι:
Κατω χοντροτρυπο σφουγγαρι
φουλ Siporax
πανω πανω μια λεπτη φετα αραιωμενο/ξασμενο filtetrwool

Σημ: λεω πρωτα να βαλεις κατω κατω σφουγγαρι ως προφιλτρο, γιατι αν βαλεις κατω κατω siporax (που ειναι μεν μακαρονι αλλα ειναι πορωδες βιολογικο μακαρονι) χωρις να εχεις προστασια απο μηχανικο υλικο τοποθετημενο πριν απο αυτο (πχ σφουγγαρι ή μηχανικο λειο μακαρονι πχ eheim ehfimech), το siporax θα στομωνει με τη χροντρη βρωμα που θα μπαινει στην εισοδο και δεν θα κανει καλη δουλεια ως βιολογικο και θα βρωμιζει και πολυ.
Αν δεν βαλεις σφουγγαρι μεσα στο φιλτρο, εναλλακτικα μπορει να κανεις πατεντα εφαρμοζοντας (περιμετρικα εξω) χοντροτρυπο σφουγγαρι στο ποτηρακι του μπαστουνιου εισοδου του φιλτρου ως προφιλτρο.


ΥΓ1 Αν παρεις 8 λιτρα siporax και χωρεσει να μου γραψεις . 12 λιτρα καδο μπορει να εχει αλλα η χωρητικοτητα σε υλικα μικραινει με τα καλαθια κλπ

ΥΓ2 Mην περιμενεις να πεσει η ροη για να κανεις συντηρηση. Η ροη μπορει να μην πεσει ποτε αλλα μεσα να γεμισει οργανικα detritus (οπως και ο βυθος) που μπορει να φερουν πολλα προβληματα στις παραμετρους, αλγες και ασθενειες. Αναλογα το καθε ενυδρειο και το ποσο γεμιζουν τα μηχανικα υλικα βρωμα, θελει συντηρηση. Εχε παντα καθαρα τα μηχανικα μακαρονια, σφουγγαρια και βαμβακι. Μπορεις να τα πλενεις και με ζεστο νερο βρυσης. Αυτο φυσικα οταν εχεις ξεχωριστα βιολογικα υλικα που τα καθαριζεις με νερο απο το ενυδρειο πιο σπανια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-05-11, 13:24
nickst Ο χρήστης nickst δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2010
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι.


Η tetra εχει τη φιλοσοφια σειρας της eheim αφου ειναι παρομοιας κατασκευης τα φιλτρα τους.
Η ροη του νερου ειναι απο κατω προς τα πανω και το βαμβακι αν εμπαινε χαμηλα θα βουλωνε πιο ευκολα και θα επρεπε να βγαλεις ολα τα καλαθια για να το αλλαξεις/καθαρισεις μονο του.
Αν ηταν η ροη οπως στα εσωτερικα φιλτρα της juwel απο πανω προς τα κατω και το εβαζε το βαμβακι καποιος χαμηλα θα ειχε το ιδιο προβλημα.
Γενικα λοιπον το βαμβακι μπαινει εκει που βολευει να βγει ευκολα και να καθαριστει πιο συχνα, χωρις να χρειαζεται να πειραξουμε τα υπολοιπα υλικα.

Η σειρα που δινει η ιδια η tetra ειναι απο κατω προς τα πανω:
κατω καλαθι: Μηχανικο μακαρονι και απο πανω σφουγγαρι
υπολοιπα καλαθια: βιολογικο υλικο
πανω καλαθι: ανθρακα και βαμβακι
Εδω εχει φωτo και απο το manual του tetra πως μπαινουν τα μαμισια υλικα http://www.tetra.de/tetra_cf/tet_int...GA_IN_2010.pdf


Αν εχεις σκοπο να βαλεις μονο σφουγγαρι σιποραξ και βαμβακι, η λειτουργικη σειρα ειναι:
Κατω χοντροτρυπο σφουγγαρι
φουλ Siporax
πανω πανω μια λεπτη φετα αραιωμενο/ξασμενο filtetrwool

Σημ: λεω πρωτα να βαλεις κατω κατω σφουγγαρι ως προφιλτρο, γιατι αν βαλεις κατω κατω siporax (που ειναι μεν μακαρονι αλλα ειναι πορωδες βιολογικο μακαρονι) χωρις να εχεις προστασια απο μηχανικο υλικο τοποθετημενο πριν απο αυτο (πχ σφουγγαρι ή μηχανικο λειο μακαρονι πχ eheim ehfimech), το siporax θα στομωνει με τη χροντρη βρωμα που θα μπαινει στην εισοδο και δεν θα κανει καλη δουλεια ως βιολογικο και θα βρωμιζει και πολυ.
Αν δεν βαλεις σφουγγαρι μεσα στο φιλτρο, εναλλακτικα μπορει να κανεις πατεντα εφαρμοζοντας (περιμετρικα εξω) χοντροτρυπο σφουγγαρι στο ποτηρακι του μπαστουνιου εισοδου του φιλτρου ως προφιλτρο.


ΥΓ1 Αν παρεις 8 λιτρα siporax και χωρεσει να μου γραψεις . 12 λιτρα καδο μπορει να εχει αλλα η χωρητικοτητα σε υλικα μικραινει με τα καλαθια κλπ

ΥΓ2 Mην περιμενεις να πεσει η ροη για να κανεις συντηρηση. Η ροη μπορει να μην πεσει ποτε αλλα μεσα να γεμισει οργανικα detritus (οπως και ο βυθος) που μπορει να φερουν πολλα προβληματα στις παραμετρους, αλγες και ασθενειες. Αναλογα το καθε ενυδρειο και το ποσο γεμιζουν τα μηχανικα υλικα βρωμα, θελει συντηρηση. Εχε παντα καθαρα τα μηχανικα μακαρονια, σφουγγαρια και βαμβακι. Μπορεις να τα πλενεις και με ζεστο νερο βρυσης. Αυτο φυσικα οταν εχεις ξεχωριστα βιολογικα υλικα που τα καθαριζεις με νερο απο το ενυδρειο πιο σπανια.
το εχω το μανουαλ ξερω τι προτεινει η tetra.μαλλον ετσι θα κανω οπως ειπες τερμα κατω σφουγγαρι μετα siporax και τερμα επανω υαλοβαμβακα.δεν ξερω μπορει και να τα χωρεσει 8 λιτρα το ειδα το φιλτρο οταν μου ηρθε σπιτι και τρομαξα απο το μεγεθος του πανω απο 5 λιτρα χωρανε ανετα πιστευω τα 3 καλαθακια.θα δειξει στο μελλον.ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-05-11, 13:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μακαρι, αλλα νομιζω μεχρι 6 θα παρει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-05-11, 14:06
nickst Ο χρήστης nickst δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2010
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακαρι, αλλα νομιζω μεχρι 6 θα παρει
δεν ξερω πολυ λιγα μου φαινονται δηλαδη τα αλλα τα φιλτρα που λενε οτι χωρανε ας πουμε 9 η 8 λιτρα καδου βιολογικο υλικο στην πραγματικοτητα θα χωρανε4 και 3 λιτρα μονο?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-05-11, 14:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickst Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω πολυ λιγα μου φαινονται δηλαδη τα αλλα τα φιλτρα που λενε οτι χωρανε ας πουμε 9 η 8 λιτρα καδου βιολογικο υλικο στην πραγματικοτητα θα χωρανε4 και 3 λιτρα μονο?
Δεν το προσεξες μαλλον.
Δεν λενε επακριβως οτι χωρανε 8 λιτρα υλικα, αλλα οτι εχουν 8 λιτρα ογκο καδου ή χωρητικοτητα καδου ή ολοκληρο τον ογκο του φιλτρου.
Εχει μια διαφορα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-05-11, 14:33
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

επειδη εχω 3 φιτρα ΕΧ , και η ροη ειναι απο κατω προς τα πανω στο κατω κατω καλαθι θα βαλεις eheim ehfifix για να σου συγκρατα ολες τις βρωμιες ωστε να μην ανεβενουν προς τα πανω στα υλικα, εγω εχω σωθει με αυτο και δεν το καθαριζω σχεδον ποτε το φιλτρο . Οταν καπια στιγμη το καθαρισεις θα με θυμηθείς αν δεις τι εχει κρατησει.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-05-11, 14:42
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερετε, υπάρχει λόγος που λένε τι λένε οι κατασκευαστές...
Δηλαδή τι θα γινει αν δεν ακολουθησει τον κατασκευαστη και βαλει κατω το βαμβακι;Εξακολουθω να πιστευω οτι το βιολογικο του υλικο θα αισθανεται καλυτερα με το βαμβακι απο κατω με το μονο μειονεκτημα τη δυσκολια αλλαγης του.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-05-11, 14:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή τι θα γινει αν δεν ακολουθησει τον κατασκευαστη και βαλει κατω το βαμβακι;Εξακολουθω να πιστευω οτι το βιολογικο του υλικο θα αισθανεται καλυτερα με το βαμβακι απο κατω με το μονο μειονεκτημα τη δυσκολια αλλαγης του.
Ναι πιο καλα θα ειναι το βιολογικο με πιο καθαρο νερο απο χοντρα σκουπιδια αλλα ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ροη του νερου ειναι απο κατω προς τα πανω και το βαμβακι αν εμπαινε χαμηλα θα βουλωνε πιο ευκολα και θα επρεπε να βγαλεις ολα τα καλαθια για να το αλλαξεις/καθαρισεις μονο του.
Αν ηταν η ροη οπως στα εσωτερικα φιλτρα της juwel απο πανω προς τα κατω και το εβαζε το βαμβακι καποιος χαμηλα θα ειχε το ιδιο προβλημα.
Γενικα λοιπον το βαμβακι μπαινει εκει που βολευει να βγει ευκολα και να καθαριστει πιο συχνα, χωρις να χρειαζεται να πειραξουμε τα υπολοιπα υλικα.
Στο juwel μπορεις να ανοιγεις το καπακι του φιλτρου και να βλεπεις το βαμβακι σε τι κατασταση ειναι και να το αλλαζεις/καθαριζεις οσο συχνα θελεις με μια κινηση.
Στα αλλα φιλτρα μπορεις/θελεις να το κανεις αυτο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-05-11, 16:01
nickst Ο χρήστης nickst δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2010
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

τι νοημα εχει να ανοιγω το φιλτρο και να αλλαζω απο τον πρωτο καδο τον υαλοβαμβακα και ποια η διαφορα να πιασω με το χερι και να σηκωσω τα 3 καλαθακια για να αλλαξω απο το τελευταιο τον υαλοβαμβακα.για δευτερολεπτα που θα μου παρει μου λετε?σιγα το πραγμα.
φιλε jimmis1974ποια φιλτρα εχεις εσυ?ποσο siporax λες να μου παρουν τα 3 καλαθακια?(στο τεταρτο θα βαλω υαλοβαμβακα με μπλε σφουγγαρι η αυτο που μου ειπες εσυ της eheim.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-05-11, 16:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickst Εμφάνιση μηνυμάτων
τι νοημα εχει να ανοιγω το φιλτρο και να αλλαζω απο τον πρωτο καδο τον υαλοβαμβακα και ποια η διαφορα να πιασω με το χερι και να σηκωσω τα 3 καλαθακια για να αλλαξω απο το τελευταιο τον υαλοβαμβακα.για δευτερολεπτα που θα μου παρει μου λετε?σιγα το πραγμα.
Στο πανω πανω καλαθι δεν βουλωνει ευκολα γιατι εχει περασει ηδη απο αλλα μηχανικα υλικα και εχει καθαριστει πολυ, και αντι για εβδομαδιαια συντηρηση θα μπορεις να το ελεγχεις καθε μηνα στην αρχη και ισως και πολυ περισσοτερο μετα

Δοκιμασε το ομως και μονος σου και συγκρινε, νεος εισαι στο χομπι νομιζω και θα εχεις ορεξη για πειραματισμο και ενασχοληση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-05-11, 16:59
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκιμασε το ομως και μονος σου και συγκρινε, νεος εισαι στο χομπι νομιζω και θα εχεις ορεξη για πειραματισμο και ενασχοληση.
Μπραβο,τωρα συμφωνουμε απολυτα!!
Αυτη θεωρω οτι ειναι η ποιο σωστη απαντηση και οχι το 'κανε οτι λεει ο κατασκευαστης'.Το που θα μπει το βαμβακι μπορει να απαντηθει ανετα μετα απο πειραματισμο του καθε χομπιστα καθως ειναι ενα θεμα που ελαχιστη σημασια εχει.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-05-11, 17:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο,τωρα συμφωνουμε απολυτα!!
Αυτη θεωρω οτι ειναι η ποιο σωστη απαντηση και οχι το 'κανε οτι λεει ο κατασκευαστης'.Το που θα μπει το βαμβακι μπορει να απαντηθει ανετα μετα απο πειραματισμο του καθε χομπιστα καθως ειναι ενα θεμα που ελαχιστη σημασια εχει.
Κοιτα, αν ηταν ετσι του λεγαμε απο την αρχη κανε οτι θες, βαλτα σε ολες τις πιθανες θεσεις και θα βρεις την ακρη
Γιαυτο ομως υπαρχει το φορουμ και η δημοσια συζητηση για να μεταδισουμε τις εμπειριες μας και να γλυτωνει ο αλλος απο κοπο (αν το επιθυμει φυσικα).
Αν και γιαυτο νομιζω ξεκινησε το θεμα.
Η τελευταια μου προταση ηταν γιατι τον βλεπω δυσπιστο.
-------------------------
Επισης δεν θεωρω ελαχίστης σημασιας την ασκοπη πτωση της ροης του νερου αλλα και το ασκοπο ανοιγμα του φιλτρου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 15-05-11 στις 17:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-05-11, 20:29
nickst Ο χρήστης nickst δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2010
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

ρε παιδια ξερω απο ενυδρεια τι νεος ειμαι ενα μιση χρονο ασχολουμαι απλα εχω ενα 60λιτρο φουλ φυτεμενο και εκανα ακομα ενα 260 λιτρα τωρα.απλα ηθελα την γνωμη σας για τα σφουγγαρια.μην αγχωνεστε πολυ απλο ειναι οπως ειπαμε και εσεις θα δοκιμασω και θα δω πως ειναι καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εξωτερικο φιλτρο andreas213 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 30-11-09 17:42
εξωτερικο φιλτρο παναθας Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 22-02-09 10:47
Φιλτρο εξωτερικο ermis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 03-02-09 20:55
φιλτρο εξωτερικο alfacom Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 01-07-04 13:08
ΦΙΛΤΡΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 02-06-04 01:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08437 seconds with 13 queries