Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-04-06, 15:36
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή Γεννα Lifalili

Γεια χαρα ...

εβαλα ενα ζευγος Lifalili (απο δωρεα) πριν καμμια εβδομαδα ...η θυληκια ηταν ηδη φουσκωμενη αλλα ειπα οτι και να γεννησουν , σιγα μην μεινει αυγο (ειναι σε ενυδρειο με scalare , severum , clown κλπ )

Τελικα οχι μονο γεννησαν αλλα εχουν βγει και καμμια 50 ψαρακια ...το ξυλο που πεφτει ειναι απιστευτο !!!ειναι τρελοι γονεις και προστατευουν τα μικρα τους!

Ενυδρειακι για να μεταφερω καποια απο τα ψαρακια δεν υπαρχει ...εχω ενα πλαστικο κουτι του ikea (10 λιτρο).Να βαλω εκει μερικα με ενα θερμοστατη και λιγο riccia ? θελει φιλτρο ή με μια αεραντλια θα ειναι οκ ?

Φαγητο μπορω να τους παρω αυριο ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-04-06, 15:52
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Πρώτα απ' όλα, αν σκοπεύεις να μεγαλώσεις τα μικρά (και να τα δώσεις αργότερα) θα πρέπει να πάρεις ενυδρείο τουλάχιστον 50 λίτρων για να τα μεταφέρεις (όταν είναι περίπου 2 εβδομάδων) ώστε να μπορούν να μεγαλώσουν σωστά.
Για αρχή, μπορείς να τα βάλεις στο δοχείο που λες με έναν θερμοστάτη, ένα φωτιστικό και ένα φίλτρο (χρειάζονται και ένα μικρό φιλτράκι με στρωμένα υλικά), αλλά πολύ σύντομα θα πρέπει να τα μεταφέρεις στο μεγαλύτερο ενυδρείο που σου ανέφερα πιο πάνω.
Θα πρέπει να αποφασίσεις τι σκοπεύεις να κάνεις.
Να ξέρεις ότι οι γονείς είναι ικανοί να προστατέψουν τα μικρά τους... μέχρι να είναι έτοιμοι για νέα προσπάθεια αναπαραγωγής όπου και σταματάνε να ασχολούνται πια με τα μωρά τους (συνήθως πριν συμπληρωθεί ο μήνας).

Δεν μας είπες πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο που βρίσκονται τώρα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-06, 08:59
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε Γιωργο ευχαριστω ...

τωρα ειναι σε ενυδρειο 120 λιτρων ...βασικα , πουλωντας βιαστικα το ετερο 120 λιτρο την προηγουμενη εβδομαδα , δεν προλαβα να τακτοποιησω τους κατοικους τους και τους εβαλα ολους στο τρεχον ενυδρειο με αποτελεσμα να εχω τα παρακατω ψαρια μεσα :

2 λιφαλιλι
3 σκαλαρε μικρα
1 σεβερουμ
2 κριμπ + 3-4 μικρα
2 κορυ
5 κλοουν

γινεται χαμος αλλα σκοπευω ουτως ή αλλιως να διωξω μερικα απο μεσα .
Το ξυλο που πεφτει ειναι τρομερο.Λες και ολα τα αλλα ψαρια πανε γυρευοντας ...αλλα τα λιφαλιλι εχουν τρομερο χαρακτηρα ως γονεις και τα χρωματα της μανας ολη αυτη την περιοδο της γεννας ειναι τρομερα .

Βασικα εχω δυο επιλογες :
1)αγοραζω γεννηστρα οπως μου λες (50 λιτρων)
2)τα διωχνω ολα και κραταω μονο τα λιφαλιλι μεσα ωστε να μεγαλωνουν εκει τα μικρα ...αυτο γινεται ή μολις ξαναγεννησουν θα αρχισουν να τρωνε/χτυπανε την προηγουμενη γεννα ?

Το θεμα της γεννηστρας με ανυσηχει διοτι το ξυλο ξεκινησε εδω και 3-4 μερες (πριν ακομα βγουν τα αυγα) , οποτε το να εχω το ιδιο ξυλο καθε μηνα εστω και 3-4 μερες δεν ειναι ευχαριστο .

Τελος σκεφτομαι και το θεμα της διαθεσης των μικρων : το να τα μεγαλωσω δεν με κουραζει ...το να κανω το γυρολογο και να παρακαλαω ''ποιος θελει lifalili'' μου φαινεται κουραστικο ....δεν εχω και πολυ χρονο ...

Περιμενω αποψεις / συμβουλες

Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-06, 12:00
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το θεμα του γυρολογου μην το σκεφτεσαι, θα τα φερεις στον συλλογο και θα τα παρκαρουμε σε ενα ενυδρειο μεχρι να δωθουν.

Το τι θα κανεις ειναι καθαρα δικη σου επιλογη. Διωχνοντας τα αλλα ψαρια και κρατωντας μονο τα H. lifallili, θα κανεις πιο σωστη δουλεια, και θα σου μεινει το ενυδρειο μετα να δοκιμασεις κι αλλες αναπαραγωγες αλλων ψαριων, εχοντας πιο καλες συνθηκες που θα σου επιτρεπουν να παρατηρεις πιο καλα τη συμπεριφορα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-06, 13:07
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Το θεμα του γυρολογου μην το σκεφτεσαι, θα τα φερεις στον συλλογο και θα τα παρκαρουμε σε ενα ενυδρειο μεχρι να δωθουν.

Το τι θα κανεις ειναι καθαρα δικη σου επιλογη. Διωχνοντας τα αλλα ψαρια και κρατωντας μονο τα H. lifallili, θα κανεις πιο σωστη δουλεια, και θα σου μεινει το ενυδρειο μετα να δοκιμασεις κι αλλες αναπαραγωγες αλλων ψαριων, εχοντας πιο καλες συνθηκες που θα σου επιτρεπουν να παρατηρεις πιο καλα τη συμπεριφορα τους.
Φιλε Tolis το θεμα της διαθεσης των μικρων παντα με απασχολουσε γιαυτο και ποτε δεν ενθαρρυνα (μη σου πω απετρεπα) τις γεννες στα ενυδρεια μου ...γιατι οκ , γεννησαν , μετα τι ? ειχα σκεφτει παλιοτερα να προτεινω να φτιαξουμε εδω στο GAB ενα section αναγγελιας γεννας οπου και επαγγελματιες θα μπορουσαν να αγοραζουν καποια ψαρια σε φυσικα πολυ καλη τιμη (και χωρις απωλειες κατα τη μεταφορα) .Πιστευω πως ετσι θα ενθαρρυνονταν οι χομπιστες και θα υποστηριζαν τις γεννες...Φυσικα κατι τετοιο θα απαιτουσε τη συμμετοχη των μαγαζιων ...

Τεσπα , θα δω τι θα κανω με τα λιφαλιλι , αλλα μαλλον με βλεπω να το κανω species tank ...μονο τους κλοουν λυπαμαι να δωσω αφου εχουν μεγαλωσει κοντα μου και ειναι ωραια παρεακι μεταξυ τους ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-04-06, 13:16
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky
Ειχα σκεφτει παλιοτερα να προτεινω να φτιαξουμε εδω στο GAB ενα section αναγγελιας γεννας οπου και επαγγελματιες θα μπορουσαν να αγοραζουν καποια ψαρια σε φυσικα πολυ καλη τιμη (και χωρις απωλειες κατα τη μεταφορα) .
Δυστηχως το GAB ειναι απλως ενα φορουμ και δεν μπορει να κανει πωλησεις σε επαγγελματιες.Το ιδιο και ο ΠΣΦΕ που ειναι μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα.
Εξαλλου οι επαγγελματιες θελουν και παραστατικα αγορας που δεν μπορουμε να τους δωσουμε.

Απο εκει και περα...υπαρχει στηλη μικρων αγγελιων οπου ο καθε χομπιστας μπορει να πουλαει οτι θελησει.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-05-06, 11:41
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

λοιπον παιδια , η γεννα των lifalili προχωραει κανονικα ...εχουν μεινει καμμια 30-35 μικρα τα οποια μεγαλωνουν σχετικα γρηγορα και ηδη τσιμπολογουν flake ...τελικα χωρισα το ενυδρειο στα δυο χρησιμοποιωντας πλακακια απο ενα παλιο φιλτρο βυθου ...ειναι super και μου εκατσαν οι διαστασεις ακριβως ...εχω αρχισει να παραχωρω τα υπολοιπα ψαρια μου ωστε να γινει το ενυδρειο species tank ...

Μια ερωτηση : εαν ξαναγεννησουν τα lifalili και ειναι μονα τους στη δεξαμενη μαζι με τα προηγουμενα μικρα τους , παιζει να φανε / σκοτωσουν την προηγουμενη γεννα ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-05-06, 23:00
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Τα δικα μου, οσο εχουν την μια γεννα, δεν κανουν αλλη για πολυ καιρο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-05-06, 08:18
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Τα δικα μου, οσο εχουν την μια γεννα, δεν κανουν αλλη για πολυ καιρο.
Εννοεις αν δεν χωρισεις τα μικρα απο τους γονεις ? αν τα χωρισεις , ποτε ξαναγεννανε ?

Φιλε Τακη , σε ποσο καιρο μπορουν να δοθουν τα μικρα ? Επισης υπαρχει επιδραση PH στο καθορισμο του φυλου τους ? (οπως στα κριμπ ας πουμε)...

Παντως ειναι πολυ ομορφα ψαρια αν και ελαχιστα δημοφιλη ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-05-06, 18:49
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Δεν αργουν. Απλα εγω δεν τα χωριζω γενικως. Δεν εχω τι να κανω τα μικρα και γι αυτο το καθυστερω....
Δεν εχω καταλαβει να τα επιρρεαζει το pH.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-05-06, 08:44
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε Τακη εχεις κανενα καλο λινκ για τα lifalili ? αυτα που εχω βρει ειναι τα πολυ βασικα ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-05-06, 12:41
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Υπαρχει αναλυτικο αρθρο στο τευχος 6 του περιοδικου μας.

Το οποιο βρισκεται καθε Σαββατο 4 με 9 στις συναντησεις μας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-06-06, 09:02
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Λοιπον , απο αυτη τη γεννα των lifallili εχουν μεινει καμμια 20 αρια μικρα ...βασικα τα υπολοιπα φαγωθηκαν απο τους κλοουν στην αρχη , πριν προλαβω να χωρισω το ενυδρειο ...

Αυτα τα μικρα (45 ημερων) εχουν μεγαλωσει και τρωνε τα παντα ...το προβλημα ειναι οτι αφενος ειναι μικρα για να δοθουν ακομα , αφετερου τσακωνονται μεταξυ τους ...ειδικα τα μεγαλυτερα εξ αυτων πλακωνουν στο ξυλο τα μικροτερα (και μετα τσακωνονται μεταξυ τους ).Η κατασταση αυτη ειναι συνεχης ...
ετσι κανουν οι νεαρες κιχλιδες ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-06-06, 09:13
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Είναι φυσιολογική συμπεριφορά... ειδικά αν το ενυδρείο δεν προσφέρει αρκετό χώρο και κρυψώνες.
Σε πόσα λίτρα έχεις τα 20 ψαράκια;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-06-06, 09:21
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Ειναι σε 120 λιτρα , γεματο φυτα και ξυλα ...μαζι τους ειναι και οι γονεις (που δεν ασχολουνται πια) και οι 5 κλοουν που δεν πολυβγαινουν εξω απο τις κρυψωνες τους ...γενικα υπαρχει χωρος αλλα τα μικρα καθονται ολα μαζι λες και τους αρεσει να τσακωνονται

Αλλαγες νερου κανω 80% καθε 10-15 μερες ... (αυτο κανω παντα δηλαδη)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-06-06, 09:24
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Θα ήταν καλύτερα αν μπορούσες να βάλεις μόνο τα μικρά σε άλλο ενυδρείο (χωρίς χαλίκι, με φίλτρο και πολλές πολλές κρυψώνες), γύρω στα 60 λίτρα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποσο καιρο κραταει μια γεννα; Θεοδωρος Ζωοτόκα 8 24-08-06 01:02
sos πρωτη γεννα gleboukas Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 5 09-02-06 01:16
Φωτο απο γεννα Pritanis Δίσκοι 11 07-06-05 11:36
πρωτη γεννα inser Malawi 3 26-05-04 15:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05819 seconds with 13 queries