Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-11-04, 15:47
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Kribensis σε 60 λίτρα;

Καλημέρα. Μπορείτε να μου πείτε εάν μπορώ να βάλω σε ενυδρείο 60 λίτρα ένα ζευγάρι kribensis? Θα έχω πρόβλημα με τα άλλα ψάρια?

Εάν βγάλω τον μονομάχο με τα υπόλοιπα ψάρια θα έχω πρόβλημα? Με τι άλλα ψάρια είναι «συμβατό» αυτό το ψάρι?


Ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-11-04, 16:12
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Φίλε Χρήστο, τα 60 λίτρα είναι κάπως οριακά για ένα ζευγάρι Kribensis. Το πιο πιθανό είναι να γίνουν κάπως επιθετικά προς τα άλλα ψάρια, ειδικά αν θέλουν να ζευγαρώσουν (πράγμα όχι και τόσο απίθανο). Εγώ όταν είχα βάλει 1 ζευγάρι στο δικό μου 96 λίτρων αναγκάστηκα να μεταφέρω σε άλλο ενυδρείο το κοπάδι από 5 Albino Corrys γιατί η θυληκια, που είχε κατακόκκινη κοιλιά, άρα και όρεξη για τρελίτσες τα είχε τσακίσει τα καημένα.
Αλήθεια τι άλλα ψάρια έχεις στο ενυδρείο σου?

----

Σορρυ τωρα ειδαι την υπογραφη σου...τον μονομαχο μαλλον να τον ξεχασεις...
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-04, 02:36
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Βάλε το ζευγάρι krib και βγάλε όλα τα άλλα μπορείς επίσης να βάλεις 2-3 otto.

Κρατώντας ένα ζευγάρι μόνο του, θα μπορούν πιο άνετα (χωρίς άγχος) να γεννοβολάνε.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-04, 13:50
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα. Αυτό που θέλω να μάθω είναι εάν ταιριάζουν τα είδη που έχω με το kribensis. Προς το παρών δεν με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή τους. Το ζευγάρι εάν μείνει με τα υπόλοιπα ψάρια ( εκτός του μονομάχου που απ' ότι μου είπανε δεν ταιριάζει με αυτό το είδος ) θα προκαλέσει κάποιο πρόβλημα? Από ότι διάβασα απλά απομακρύνουν τα υπόλοιπα ψάρια όταν θέλουν να ζευγαρώσουν από την φωλιά. Έχει κανείς χρησιμοποιήσει αυτά τα ψάρια σε κοινωνικό ενυδρείο?
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-04, 14:15
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Φίλε Χρήστο, αρχικά τα ψάρια που έχεις τώρα στο ενυδρείο σου δεν ταιριάζουν μεταξύ τους γιατί είναι ζωοτόκα (ξυφοφοροι) μαζί με ωοτόκα (μονομάχος,danio) οπότε να θες να έχεις ένα σωστά διαμορφωμένο ενυδρείο θα πρέπει να αποχωριστείς κάποιο ή κάποια ψάρια. Τώρα εσένα μπορεί να μην σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή των krib αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρει και τα ίδια .
Συνεπώς αν τα krib είναι σε διάθεση για ζευγάρωμα και εσύ τους παρέχεις τις σωστές συνθήκες νερού (πράγμα που είναι αυτονόητο είτε σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή είτε όχι) να είσαι σίγουρος ότι θα δοκιμάσουν να ζευγαρώσουν. Και σε ένα ενυδρείο 60 λίτρων τα πάντα είναι πολύ κοντά στην φωλιά τους οπότε πιστεύω ότι θα γίνουν επιθετικά προς τα αλλά ψάρια.
Αν σε ενδιαφέρει τόσο το να αποκτήσεις ένα ζευγάρι kribs και δεν θες να είναι το μόνο ψάρι στο ενυδρείο σου θα σε συμβούλευα να αποχωριστείς τους ξυφοφορους και τον μονομάχο, να μεγαλώσεις λίγο το κοπάδι με τα danios και να προσθέσεις και έναν plecostomus ή ancistrus.
Αυτά που σου λέω είναι η προσωπική μου γνώμη και σε καμιά περίπτωση δεν είναι και το μοναδικό που μπορείς να κάνεις.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-04, 15:58
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Βάλε το ζευγάρι krib και βγάλε όλα τα άλλα μπορείς επίσης να βάλεις 2-3 otto.

Κρατώντας ένα ζευγάρι μόνο του, θα μπορούν πιο άνετα (χωρίς άγχος) να γεννοβολάνε.
που το έγραψα ???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03532 seconds with 14 queries