Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-01-13, 12:25   #1
Νέο Ενυδρείο - Δέσμευση από υπάρχοντα ψάρια
 
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear'
Member
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος 15-01-13, 12:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Είναι μόλις το 3ο post που κάνω μετά από το αρχικό που συστήθηκα... και στη συνέχεια ευχαρίστησα όσους με καλωσόρισαν.

Η συμμετοχή πολλών μελών και η διάθεση για βοήθεια (ακόμα και σε κάποιον που έχει εγγραφεί πριν λίγες ημέρες) ...είναι εμφανής.

Να επαναλάβω ένα - δύο στοιχεία για τη δική μου περίπτωση.

Πριν ένα μήνα - για πρώτη φορά στη ζωή μου - απέκτησα από φίλο που έφυγε στο εξωτερικό ένα ενυδρείο 130 λίτρων (100 Χ 38 Χ 35). Το ενυδρείο το είχε 4-5 χρόνια με έναν Pleco (έχει φτάσει τα 29 εκατοστά) κι έναν Sinodontis (έχει φτάσει τα 20 εκατοστά).

Πριν από 8-9 μήνες (από υπερβολή και λανθασμένα) πρόσθεσε δύο Oscar (μεταξύ 8 και 10 εκατοστών), ένα Gold Saum (8,5 εκατοστά), δύο μικρά Jaguar (4-5 εκατοστά) και δύο ροζ νανοκιχλίδες (4 εκατοστά). Συνολικά σε 130 λίτρα είναι 9 ψάρια, τα δύο εκ των οποίων μεγάλα.

Το ενυδρείο είναι πολύ μικρό, η σύνθεση των ψαριών δεδομένη (μια και υφίσταται), στις μετρήσεις μου όλα καλά (και με Sticks και με υγρά test όπου με βοήθησαν και με βοηθούν από ένα Pet City που είναι δίπλα στο σπίτι μου).

Προσέχω την ποσότητα της τροφής, κάνω τις αλλαγές ευλαβικά και - μάλλον - με τον σωστό τρόπο (εκ του αποτελέσματος των μετρήσεων ..το κρίνω).
.
.
.
Τις τελευταίες ημέρες (10) έχω επενδύσει πάρα πολύ χρόνο σε διάβασμα σε Google και στο Forum στο οποίο έχω την τιμή να με φιλοξενεί. Το 70% όσων διαβάζω είναι παντού κοινά και μάλλον η βάση, το 20% το διαβάζω και δεν καταλαβαίνω τίποτα απολύτως .....και στο 10% συναντώ αλληλοσυγκρουόμενες απόψεις (όπως υπάρχουν για όλα τα θέματα και σε κάθε είδους forum).

Μια και είμαι 41, μένω μόνος μου και εργάζομαι κάθε μέρα από τις 09.00 το πρωί μέχρι τις 18.00 το απόγευμα σε μία πολυεθνική.......θα έλεγα ότι η προσπάθεια απόκτησης γνώσης ή έστω μιας πρώτης βάσης που έχω κάνει....είναι σημαντική (σε επίπεδο χρόνου). Ταυτόχρονα όμως, το μυαλό μου μοιάζει με αυτό ενός φοιτητή που δεν έχει ανοίξει βιβλίο σε ένα δύσκολο μάθημα ....και κάθεται 1 εβδομάδα συνεχόμενη πάνω από τα βιβλία για να περάσει με 5 το μάθημα. Με τη διαφορά ότι ο φοιτητής εάν περάσει με παπαγαλία ή με τα SOS .....πέρασε.....ενώ εγώ χρειάζεται να κατανοήσω .....σημείο εξαιρετικά δύσκολο.

Ότι σχετικό στο Google ......το πέρασα δυο φορές να καταλάβω....όπως και τα άρθρα στο forum που αφορούν σχετικές με το δικό μου 'case' απορίες.

Και έρχομαι στο 1ο ερώτημά μου πριν πάω και πληρώσω χρήματα ...και μετά καταλάβω τα λάθη μου:

Εάν πάρω ένα ενυδρείο που έχω βρει και το ανέχονται τα οικονομικά μου με διαστάσεις 1.50 Χ 50 Χ 65 (480-490 λίτρα), τα ψάρια που έχω (αν υποθέσουμε ότι θέλω να τα κρατήσω καθώς είναι τα πρώτα ζωντανά πλάσματα που μπήκαν στο σπίτι.... εκτός από εμένα...), μπορούν να ζήσουν και να τους προσφέρω ένα περιβάλλον ικανοποιητικό .......κατάλληλο?

Χώρο έχω κατάλληλο .....και μπορώ να ανεχθώ για ένα μικρό χρονικό διάστημα την παρουσία και των δύο ενυδρείων στο χώρο ....για να κάνω ότι πρέπει για το σωστό στήσιμο του 2ου.

Ξεκινώ με αυτό το ερώτημα (συνδυασμός νέου ενυδρείου και υπαρχόντων ψαριών) και στη συνέχεια θα δω πόσο ακόμα και ποια βοήθεια θα αναζητήσω από όλους σας (καθώς άλλα πράγματα θα ρωτήσω αν μου πείτε ότι είναι εφικτό αυτό που σκέφτομαι ...και άλλα αν μου πείτε δώσε τα μισά ή όλα τα ψάρια διότι είναι λανθασμένη η συνύπαρξη).

Ζητώ πολλά συγνώμη εάν κούρασα με το μακροσκελές του post.....αλλά θεωρώ ότι αν δεν θέσεις σωστά τις παραμέτρους σε ένα ερώτημα ....και δεν κάνεις κάθε φορά ένα ερώτημα συγκεκριμένο σε ένα forum ...και α) κουράζεις τα μέλη που θέλουν να βοηθήσουν ....και β) οι απαντήσεις που θα πάρεις θα είναι από δική σου ευθύνη ...μακριά από αυτό που αναζητάς.

Εάν κάποιος με εμπειρία μάλιστα ...έχει 5-10 λεπτά διαθέσιμα για συζήτηση ...το κινητό μου είναι το 6947 680208...και το όνομά μου είναι Νίκος. Ας μου στείλει ένα SMS ή ένα PM με το τηλέφωνό του και θα τον καλέσω ....για να αρχίσω να βλέπω ποι καθαρά τις εναλλακτικές μου.

Καλημέρα σε όλους.
Εμφανίσεις: 7444
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-13, 12:37
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Πολυ καλημερα σου φιλε μου αρχηκα πρεπει να μας πεις τις παραμετρους του νερου σου
ph gh kh για να μπορεσουμε να σου πουμε αναλογα με τα ψαρια που εχεις ποια μπορεις να κρατησεις.
Πρεπει να σε ενημερωσα οτι τα oscar γινονται και αυτα πολυ μεγαλα και εξερετικα αγρια πραγμα που σημαινει σε λιγο καιρο οι νανοκιχλιδες και οτι αλλο μικρο ψαρακι συναντισει μεσα στο ενυδρειο θα γινει γευμα του.Φαντασου οτι μελη του φορουμ κρατανε ενα ζευγαρι oscar μονο του σε ενυδρειο 500 λιτρων(για μερικους ειναι υπερβολη για αλλους οχι οι αποψεις συγκρουονται οπως ειπες)
θα σου προτοινα να παρεις την φορμα απο τις παρουσιασεις ενυδρεων να μας κανεις μια παρουσιαση ετσι ωστε να εχουμε μια πληρη εικονα των πραγματων και να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε στο παραμικρο
προχειρα ποια ειναι η φιλτρανση του ενυδρειου σου;και τι υλικα εχει μεσα;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-13, 15:04
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
......προχειρα ποια ειναι η φιλτρανση του ενυδρειου σου;και τι υλικα εχει μεσα;;;
Ευχαριστώ για την απάντηση και άμεσα θα 'γεμίσω' τη φόρμα με στοιχεία, προκειμένου να είναι πιο εύκολες κάποιες απαντήσεις.

Επίσης χρωστάω κι ένα γραπτό ευχαριστώ σε δύο μέλη με τα οποία ήδη μίλησα στο τηλέφωνο και κυρίως στο Στέλιο - γείτονα στα Νότια (δεν ξέρω πιο nickname χρησιμοποιεί στο forum), για τις σκέψεις και τις γνώσεις του (μιλούσαμε 15-20' στο τηλέφωνο και ξεκαθάρισα - κατ' αρχάς - κάποια πρώτα πράγματα).
.
.
.....σε σχέση με το quote:
- μπλε σφουγγάρι.
- άνθρακα σε σακουλάκι.
- κεραμικά λευκά σε σακουλάκι (σαγρέ κι όχι γυαλιστερά).
- μικρή ποσότητα αντι-αμμωνιακού σε σακουλάκι επίσης.
- υαλοβάμβακα.

Το φίλτρο είναι εσωτερικό (του ενυδρείου), του έχω αλλάξει κυκλοφορητή κι η θερμοκρασία σταθερά στους 26 C.......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-13, 16:31
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Νίκο έχεις κάνει μετρήσεις του νερού απο το ενυδρειο?αν όχι κανε να δεις που βρίσκεσαι....
Ο ανθρακας δεν χρειάζεται...το αντί αμμωνίακο τι είναι??
Ποσά λίτρα γυρνάει το φιλτρο σου την ώρα?(το γράφει κάπου στο φιλτρο)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-13, 16:39
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσά λίτρα γυρνάει το φιλτρο σου την ώρα?(το γράφει κάπου στο φιλτρο)
Έχει αλλάξει κυκλοφορητή οπότε να δει τι γράφει ο κυκλοφορητής και όχι το φίλτρο. Μπορεί ο κυκλοφορητής να έχει τις ίδιες (περίπου αν όχι ακριβώς) διαστάσεις αλλά η απόδοση πιθανότατα να είναι διαφορετική.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-13, 16:42
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο έχεις κάνει μετρήσεις του νερού απο το ενυδρειο?αν όχι κανε να δεις που βρίσκεσαι....
Ο ανθρακας δεν χρειάζεται...το αντί αμμωνίακο τι είναι??
Ποσά λίτρα γυρνάει το φιλτρο σου την ώρα?(το γράφει κάπου στο φιλτρο)
...μετρήσεις έχω κάνει ...και με sticks ......και κάθε εβδομάδα (μέχρι να πάρω δικά μου υγρά tests) μου μετράει το ψαρομάγαζο (Pet City) που έχω πάρει όλο το νέο εξοπλισμό. Όλα τα δεδομένα είναι καλά.

...ο άνθρακας υφίσταται από πριν μέσα στο φίλτρο και επέλεξα να μην τον βγάλω ...όσο ακόμα όλα είναι σε φάση προσαρμογής (μόνο ένα μήνα το έχω το ενυδρείο στο νέο χώρο...με τη νέα διακόσμηση.....με τα νέα δεδομένα φωτισμού του σπιτιού μου ....με τις δικές μου συνήθειες ταίσματος κτλ....).

...το αντιαμμωνιακό είναι για μέσα στο φίλτρο (σακουλάκι) που μου το έδωσαν στο Pet Shop λόγω του ότι έχω πολλά (9) και μερικά μεγάλα (2) ψάρια σε σχέση με τα λίτρα που έχω (που είναι και όλο το πρόβλημα τελικά).

το πόσα γυρνάει το φίλτρο την ώρα ...θα ψάξω να το δω (είναι το δικό του εσωτερικό φίλτρο) και χωρίς να είμαι σίγουρος έχει αγοραστεί από Carrefour (αν αυτό λέει κάτι σε κάποιον).

Θα ψάξω να δω αν λέει κάτι......!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-13, 17:00
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από B.B.'Bear' Εμφάνιση μηνυμάτων
το πόσα γυρνάει το φίλτρο την ώρα ...θα ψάξω να το δω (είναι το δικό του εσωτερικό φίλτρο) και χωρίς να είμαι σίγουρος έχει αγοραστεί από Carrefour (αν αυτό λέει κάτι σε κάποιον).

Θα ψάξω να δω αν λέει κάτι......!
Μην χαλάς χρόνο για να δεις τι γράφει το φίλτρο. Αφού έχεις αλλάξει κυκλοφορητή κοίτα αυτόν. Το τι γράφει το φίλτρο ίσως διαφέρει από την δυνατότητα του κυκλοφορητή.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-13, 17:05
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην χαλάς χρόνο για να δεις τι γράφει το φίλτρο. Αφού έχεις αλλάξει κυκλοφορητή κοίτα αυτόν. Το τι γράφει το φίλτρο ίσως διαφέρει από την δυνατότητα του κυκλοφορητή.

...έχω το κουτί του νέου κυκλοφορητή σπίτι ...οπότε το απόγευμα ....θα ξέρω τι γυρνάει.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-13, 18:44
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

μια συμβουλη μην πολυ εμπυστευεσαι τους πετσοπαδες αν και στο καταστημα που λες η κοπελα που ειναι κατω στα ενυδρεια ειναι πολυ εξηπυρετικη και γνωστης των πραγματων και ειναι και η ιδια χομπυστρια κατα τα λεγομενα της την εχω δει να πουλαει μονομαχους σε 10λιτρα/γυαλες και γενικοτερα να κανει τα "καφριλικια" που κανουν αρκετοι του ιδους τους
ειναι ποιο πολυ πωλητες παρα ειδηκη που το παιζουν
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-01-13, 12:15
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Ακολουθώ τις συμβουλές σας........ και δίνω από τις μετρήσεις μου (χθεσινοβραδινές) τα αποτελέσματα των tests και τα ακριβή στοιχεία του ενυδρείου μου:

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ : (100*38*35) / 133 L.
ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ : Με τα νέα δεδομένα 40 ημέρες, στον παλαιό χώρο με την υπάρχουσα βιολογία 7-8 μήνες. (Τα δύο μεγάλα ψάρια Pleco/Synodontis: 5-6 χρόνια).
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): Σταθερά 26,3
ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): Plecostomus 1 (29cm), Synodontis 1 (20,5 cm), Oscar 2 (Albino & Tiger ~ 10cm), Gold Saum 1 (8,5cm), Jaguar 2 (5,5cm), Ροζ Νανοκυχλίδες (δεν ξέρω πιο πολλά) 2 (4,5cm). Σύνολο 9.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: Τα 2/5 ανά 15 Ημέρες
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 12/1/2013
ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορά την ημέρα (Χαπάκια για Pleco & Synodontis), ζωική πρωτείνη (αν το λέω σωστά) για Oscars & Gold Saum, ανά 2-3 ημέρες λίγη σπιρουλίνα που την τρώνε όλα, και λίγο Red Μπιλάκι που την τρώνε οι νανοκιχλίδες (Εν αλλάξ και λίγη κάθε φορά...και προσέχω να μην μένει)
ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Ένταση την ώρα του ταίσματος μεταξύ Pleco και Synodontis....και γενικά μεταξύ τους, παρότι είναι μαζί 5-6 χρόνια. Τα 4 μικρά (jaguars και νάνοκιχλίδες) έχουν 'τσαμπουκάδες' μεταξύ τους ...για τη φωλίτσα που έχουν διαλέξει.

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

1. ΝΕΡΟ pH: 7,1
KH: 3
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια): Δεν πήρα την τιμή από Pet City. Μου είπαν ελαχιστότατη έως καθόλου. Παρήγγειλα δικά μου Tests
ΝΟ2(νιτρώδη): >7
ΝΟ3(νιτρικά): 0
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: Στις 13/1 σε Pet City και βρήκαν ελαχιστότατη αμμωνία (σχεδόν τίποτα).
ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:

Ο ΄φρέσκος' κυκλοφορητής που αγόρασα είναι JBL Proflow με ένδειξη 570L /H.

Υλικά σε φίλτρο:
- μπλε σφουγγάρι.
- άνθρακα σε σακουλάκι.
- κεραμικά λευκά σε σακουλάκι (σαγρέ κι όχι γυαλιστερά).
- μικρή ποσότητα αντι-αμμωνιακού σε σακουλάκι επίσης.
- υαλοβάμβακας.

Στη διάθεσή σας για σχολιασμό προκειμένου να καταλάβω αν όλα πάνε καλά....μέχρι να καταλήξω στο μεγαλύτερο ενυδρείο που ψάχνω (450-600 Λίτρα).

Ήδη σήμερα - κατά πάσα πιθανότητα - με πήρε μέλος που έχει ένα Juwel Rio 400 (σε εξαιρετική κατάσταση από ότι λέει ...με προίκα) και θα πάω το βράδυ στον Γέρακα για να το δω.

Αν έχετε άποψη και για το συγκεκριμένου 'τύπου' ενυδρείο ((ελπίζω να μην παρεξηγηθεί λόγω της ερώτησης ο φίλος - πωλητής)......τουλάχιστον καλοδεχούμενη.

Ακόμα είμαι Confused (που λέει και το Emoticon .......), για πάρα πολλά πράγματα.

¶μεσα θα προσθέσω photos από τα 9 ψάρια.
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-01-13, 12:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Τα Juwel θεωρούνται απο τα καλύτερα εργοστασιακά ενυδρεία.
Όμως..η άποψη μου είναι ότι τα ψάρια που έχεις δεν μπορείς να τα φιλοξενήσεις όλα, ακόμα και σ' αυτό.
Η πρόταση μου είναι να επιλέξεις κάποιο ψάρι που σ' αρέσει και να δούμε αν με βάση αυτό μπορείς να διορθώσεις την ψαρο-σύνθεση σου.
Τα υπόλοιπα βάζεις μια αγγελία και τα δίνεις.

Το υπάρχον ενυδρείο αδυνατεί να τα συντηρήσει. Το φίλτρο δεν σε καλύπτει και τα ΝΟ2 όταν "στρώνει" πρέπει να είναι μηδενικά,ενώ τα ΝΟ3 να έχουν αυξηθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-01-13, 13:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Juwel θεωρούνται απο τα καλύτερα εργοστασιακά ενυδρεία.
Όμως..η άποψη μου είναι ότι τα ψάρια που έχεις δεν μπορείς να τα φιλοξενήσεις όλα, ακόμα και σ' αυτό.
Η πρόταση μου είναι να επιλέξεις κάποιο ψάρι που σ' αρέσει και να δούμε αν με βάση αυτό μπορείς να διορθώσεις την ψαρο-σύνθεση σου.
Τα υπόλοιπα βάζεις μια αγγελία και τα δίνεις.

Το υπάρχον ενυδρείο αδυνατεί να τα συντηρήσει. Το φίλτρο δεν σε καλύπτει και τα ΝΟ2 όταν "στρώνει" πρέπει να είναι μηδενικά,ενώ τα ΝΟ3 να έχουν αυξηθεί.
+1000
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-01-13, 14:11
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Juwel θεωρούνται απο τα καλύτερα εργοστασιακά ενυδρεία.
Όμως..η άποψη μου είναι ότι τα ψάρια που έχεις δεν μπορείς να τα φιλοξενήσεις όλα, ακόμα και σ' αυτό.
Η πρόταση μου είναι να επιλέξεις κάποιο ψάρι που σ' αρέσει και να δούμε αν με βάση αυτό μπορείς να διορθώσεις την ψαρο-σύνθεση σου.
Τα υπόλοιπα βάζεις μια αγγελία και τα δίνεις.

Το υπάρχον ενυδρείο αδυνατεί να τα συντηρήσει. Το φίλτρο δεν σε καλύπτει και τα ΝΟ2 όταν "στρώνει" πρέπει να είναι μηδενικά,ενώ τα ΝΟ3 να έχουν αυξηθεί.
...ευχαριστώ για την άποψη.

...από το διάβασμα έχω καταλάβει αυτό ακριβώς που λες .....και μου το επιβεβαιώνεις (ότι πρέπει να μείνω και στο μεγάλο ενυδρείο με μέρος των ψαριών που έχω).

...χρειάζομαι όμως χρόνο και γνώσεις ακόμα .....για να μάθω πράγματα για τη ζωή ...τη συνέχεια ...και τις συνθήκες περιβάλλοντος όλων όσων έχω (με ενδιαφέρει πολύ να ζουν σωστά όσα έχω)....σε συνδυασμό με το τι αρέσει σε εμένα αισθητικά .....για να αποφασίσω ποιο είναι το επόμενο βήμα σε ότι αφορά την επιλογή.

Μια 1η σκέψη μοιάζει να είναι οι δύο Oscar, ο Pleco και δεν ξέρω αν μπορεί να μείνει άλλο μαζί τους (π.χ. Jaguar). Τις νανό αν τις αφήσω πολύ ......θα γίνουν τροφή.

Μια 2η είναι να μείνει ο Synodontis ο οποίος είναι 'πολύ έξυπνος'......φιλικότατος σε εμένα (όχι στους συγκατοίκους του) .....αλλά δεν ξέρω με ποια άλλα ψάρια μπορεί να συμβιώσει.
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-01-13, 15:08
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Φωτό από τα ψάρια:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Plecostomus.JPG
Εμφανίσεις:  666
Μέγεθος:  85,7 KB

Στην 1η (κάθετη) ο Pleco....και στη συνέχεια ο Synodontis, το Oscar Albino, το Oscar Tiger, ο Gold Saum, τα δύο Jaguar (είναι ίδια σε μέγεθος) και οι δύο νανοκιχλίδες (που δεν ξέρω πιο πολλά για αυτές).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Synodontis Coocho.JPG
Εμφανίσεις:  473
Μέγεθος:  86,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Oscar Albino.JPG
Εμφανίσεις:  657
Μέγεθος:  90,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Oscar Tiger.JPG
Εμφανίσεις:  994
Μέγεθος:  88,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Gold Saum.JPG
Εμφανίσεις:  450
Μέγεθος:  87,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Jaguar.JPG
Εμφανίσεις:  390
Μέγεθος:  91,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Pink Nanocichlides.JPG
Εμφανίσεις:  400
Μέγεθος:  87,9 KB  
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-01-13, 18:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

To "Gold Saum" είναι 'Aequidens' rivulatus
http://www.cichlid-forum.com/profile...es.php?id=2435
http://www.fishbase.org/summary/Aequ...rivulatus.html
O Synodontis πιθανότατα είναι αυτός
http://www.planetcatfish.com/catelog...pecies_id=4123
Tα "jaguar"= Parachromis managuensis
http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=9
Οι "νανοκιχλίδες" απ' όσο βλέπω, μάλλον είναι convict
http://worldcichlids.com/fishprofile...tcichlids.html
Για τον πλέκο και τα όσκαρ φαντάζομαι θα έχεις βρει εδώ μέσα πολλές πληροφορίες
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-01-13, 11:13
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Κλεόβουλε σε ευχαριστώ για τα Links.

Συνεχίζω να διαβάζω αλλά αρχίζω να τσαντίζομαι όσο καταλαβαίνω ότι τα ψάρια μου ταλαιπωρούνται αυτή τη στιγμή λόγω των 130 λίτρων. Σχεδόν έχω διαβάσει ότι άρθρο κυκλοφορεί και το βρίσκεις έυκολα ...σε σχέση με τα πιτσιρίκια μου. Όσο για τις νανοκιχλίδες ...δίκιο έχεις ...είναι Convict Pink.

Από την άλλη δεν το βάζω κάτω .....μέσα στο Σαββατοκύριακο θα δω live το Rio 400 του μέλους που το πουλάει....και προχθές είδα ένα 650 λίτρα (με 10mm κρύσταλλο), παραγγελία-κατασκευή ......άλλου μέλους...... ιδιαίτερα έμπειρου.

Επειδή είναι θέμα δεοντολογίας και μόνο οι ίδιοι έχουν δικαίωμα να το αναφέρουν .....δεν ποστάρω ούτε ονόματα ...ούτε χαρακτηριστικά.
.
.
Μία απορία για όποιον γνωρίζει ....μια και βρίσκω τα λιγότερα στοιχεία από ότι για όλα τα άλλα. Διαβάζω τα παρακάτω για το Synodontis (και άλλα πολλά ανάλογα), αλλά πουθενά δεν έχω βρει αρθογραφία για το αν είναι εφικτή (όχι πως το προτιμάει) η σωστή συμβίωση του με κιχλίδες από Νότια Αμερική και ποιες:

"The Synodontis Eupterus Catfish is also known as the Featherfin Squeaker and is from the rivers and lakes of Africa. The fish‘s habitat is located in Chad, Niger. It is a wide-bodied catfish and is pale in coloration with many black spots. This species is also known as an upside-down catfish, as it will hang in an inverted position. These fish are usually kept singly in aquaria due to their territorial and aggressive nature when they reach maturity, but several can be kept in large, public aquaria.

As a digger, the Synodontis Eupterus Catfish will appreciate a fine sandy bottom with large roots and crevices for hiding places in a tank of 50 gallons or more. Sensitive to nitrates, good water conditions are necessary. It prefers a current in the aquarium. It can be kept as a schooling fish or in a tank with other Synodontis species. The Synodontis Eupterus Catfish may also be maintained with most African Cichlids of similar size."

O λόγος της ερώτησης...προφανής. Εδώ και κάποιους μήνες ζει με 7 μικρότερες Νοτιο-Αμερικάνες (με εξαιρετική σχέση...τις αφήνει να ξαπλώνουν πάνω του ...να τον αγγίζουν...κτλ).....και αρκετά χρόνια μαζί με τον Pleco. Υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει ίδιο ψάρι και να έχει εμπειρία σε θέματα συμβίωσης με άλλα?
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-01-13, 10:09
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

.....θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους όσους με βοηθήσατε να καταλάβω τι ήταν το πιο σωστό για αυτά τα εννέα ψάρια....που ήθελαν 400 -500 λίτρα το κάθε ένα ....κι εγώ τα κράτησα ευτυχώς με υγεία για 45 ημέρες (αφού τα πήρα από τον φίλο μου) ....σε 130 λίτρα.

Όλα τα ψάρια χαρίστηκαν σε μέλη του GAB:
- Ο μεγάλος Pleco σε μέλος του GAB που μένει στην Αγία Μαρίνα στην Ηλιούπολη (δεν ξέρω το Account) αλλά πήγα εγώ το ψάρι - καθ' ότι δίπλα μου - κι έχει ένα μεγάλο Anubias με κιχλίδες (μεσαίες) Ν. Αμερικής.

- Ο μεγάλος Synodontis σε μέλος από Νίκαια (Elkaranasos) που έχει 250 λίτρα (μικρό) ...αλλά σχετικά άδειο ....και χωρίς κανένα άλλο ψάρι βυθού.

- Τα δύο Oscar κι ο Gold Saum σε μέλος από Ν.Ιωνία (Xenakis) που έχει 3-4 διαφορετικά ενυδρεία.

- Οι δύο ροζ νανοκιχλίδες convict σε μέλος από Ίλιον (Varadero) .....που περιμένει ευχάριστα σύντομα στο σπίτι του ...........και τα χρωματάκια είναι απαραίτητα.

- Τέλος, τα δύο Jaguar.....σε φίλο που δεν είναι μέλος του GAB (αλλά τον ξέρω από τα Evo-Forum).....ο οποίος ξεκινά νέο ενυδρείο με αυτά ......μόνα τους ....και ανάλογα το μέγεθος (του είπα να πάει σε 400-450 λίτρα αν θέλει να τα κρατήσει) ....θα ψάξει για έναν κίτρινο Pleco να βάλει μαζί τους.

¶δειασε το 130άρι μου ......ούτε νερό δεν έχει........αλλά...., , , σύντομα θα γεμίσει μαζί με το μεγάλο......
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-01-13, 10:15
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

με το καλό!!
δεν μας αποκαλύπτεις τα σχέδιά σου όμως
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-01-13, 10:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Εγώ θέλω να σου πω ένα ΜΠΡΑΒΟ για την ευαισθησία που έδειξες και χάρισες τα ψάρια για να πάνε σε καλύτερο χώρο.
Είμαι σίγουρος ότι τώρα θα φτιάξεις ένα όμορφο και σωστό ενυδρείο κι εμείς απο δω θα βοηθήσουμε όσο μπορούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-01-13, 10:48
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Να είστε καλά.

Για να δώσω μία μικρή απάντηση για τα επόμενα βήματα.......θα πρέπει να καταφέρω να ανεβάσω αυτό το Link:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68620

Όσο για το μικρό ενυδρείο....κι εδώ θα χρειαστώ βοήθεια .....έχω μία πρώτη σκέψη (και θέλω να ακούσω απόψεις), να βγάλω τα δύο σκαλάρια F1 που πήρα μαζί με τους δίσκους (τα οποία είναι ζευγάρι....κι έχουν βγάλει μικρά) ......και να τα βάλω μόνα τους στα 130 λίτρα.

Θα αφαιρέσω χαλίκι, ότι είχε μέχρι τώρα .....και θα το στήσω από την αρχή (σαν 2ο) όπως χρειάζονται ιδανικά τα σκαλάρια (ότι πρέπει να μπει). Το ερώτημα είναι ...μπορούν να ζήσουν αυτά τα 2 μόνα τους στα 130 λίτρα....ή όχι....?

Αυτά είναι τα σχέδια........
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-01-13, 12:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι αν ειναι ζευγαρι, ειναι οτι καλυτερο να να ειναι μονα τους.
Αυτα τα λιτρα ειναι τα πλεον καταλληλα για ζευγος.
Αρκει να εχει αρκετο υψος το ενυδρειο.

Καλοριζικααα

ΥΓ αντε και τις φωτο σιγα σιγα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-01-13, 13:13
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Ναι αν ειναι ζευγαρι, ειναι οτι καλυτερο να να ειναι μονα τους.

Καλά αυτό....

Αυτα τα λιτρα ειναι τα πλεον καταλληλα για ζευγος.
Αρκει να εχει αρκετο υψος το ενυδρειο.

Πρόβλημα....το ύψος από το 130άρι είναι 35 εκατοστά.....

Καλοριζικααα

......more than happy....!

ΥΓ αντε και τις φωτο σιγα σιγα

.....ααααα......μη βιάζεσαι.....45 μέρες τώρα ...ζω μόνο για τα ψάρια. Στην αρχή τα 9 μετά τα άλλα 20....και ακόμα έχω ιστορία με ρίζες - ξύλα.....με 'φόντο' .....αν θα κρατήσω το 130 ή θα πάω για 180 ή 240 χωρίς βάση λόγω θέματος ύψους........... (πρέπει να βρω από κανά μέλος)........

.....δίπλα είσαι ....πέρνα να τα δεις....., , .
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-01-13, 13:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα σου ερθω συντομα.
Θα φερω και δισκαδες μαζι. Το συζηταμε ηδη

Το ενυδρειο ειναι κοντο δυστυχως.
Με τα ψαρια που ασχολεισαι τωρα, δεν βλεπω να εχει χρησιμοτητα ουτε κανα για νοσοκομειο ή καραντινα.
Ενα ιδανικο ενυδρειο για γεννηστρα (ειτε δισκων ειτε αγγελοψαρων) ειναι 50Χ50Χ50.
Για αγγελοψαρα μπορει και μεγαλυτερο. Για δισκους οχι.
Δεν χρειαζεται και ο συνηθισμένος διακοσμητικός εξοπλισμος των ενυδρειων (μαλλον κακο κανει σε γεννητρες και καραντινες) και για φιλτρο προτιμαται το αεροφιλτρο (που δεν ρουφαει γονο)
Αυτο το ενυδρειο που εχεις θα ηταν ιδανικο για κοπαδοψαρα μικρου μεγεθους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-01-13, 14:18
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου ερθω συντομα.
Θα φερω και δισκαδες μαζι. Το συζηταμε ηδη

Το ενυδρειο ειναι κοντο δυστυχως.
Με τα ψαρια που ασχολεισαι τωρα, δεν βλεπω να εχει χρησιμοτητα ουτε κανα για νοσοκομειο ή καραντινα.
Ενα ιδανικο ενυδρειο για γεννηστρα (ειτε δισκων ειτε αγγελοψαρων) ειναι 50Χ50Χ50.
Για αγγελοψαρα μπορει και μεγαλυτερο. Για δισκους οχι.
Δεν χρειαζεται και ο συνηθισμένος διακοσμητικός εξοπλισμος των ενυδρειων (μαλλον κακο κανει σε γεννητρες και καραντινες) και για φιλτρο προτιμαται το αεροφιλτρο (που δεν ρουφαει γονο)
Αυτο το ενυδρειο που εχεις θα ηταν ιδανικο για κοπαδοψαρα μικρου μεγεθους.
Σεβαστό και προφανώς και απόλυτα σωστό ότι λες.

Πηγαίνω λοιπόν στην επιθετική λογική του Νίκου ...που λέει δεν μπορείς, δεν έχεις τα χρήματα, δεν έχεις τον χώρο ....μην το κάνεις ποτέ.

Η χωροταξική μου δέσμευση είναι:

Διαθέσιμος χώρος μέχρι 128 εκατοστά μήκος, ύψος όσο θέλουμε ....αλλά το φάρδος δεν μπορεί να είναι πάνω από 42....οριακά 45 εκατοστά. Δεν μπορεί να μπει κύβος λοιπόν (δεν ταιριάζει στον χώρο-είναι διάδρομος / θέλει υποχρεωτικά κάτι μακρόστενο) .....τέλος. Μπορεί να μπει ένα Rio 180 ....και όχι πάνω από αυτά τα λίτρα γιατί θα κάτσει σε υφιστάμενο έπιπλο, με το εσωτερικό του. Μιλάω για το 2ο ενυδρείο, πάντα.

Δεν θέλω μια γυμνή γεννήστρα. Έχω ήδη γεννήστρα που πήρα (με τα πάντα...στην αποθήκη, 80*80*60 αν δεν κάνω λάθος). Εάν χρειαστεί θα βγει έξω. Εγώ θέλω 2ο ενυδρείο ενεργό ...όπου ίσως βάλω και κανά φυτάκι, κανά γκαζονάκι....δεν ξέρω τι μπορεί να μπει με τα σκαλάρια....μπορεί να λέω 'χαζά'.

Και το δίλημμα:

Αφήνω τo ζευγάρι-σκαλάρια-F1 στο Rio 400 μαζί με τους δίσκους ...και στήνω ένα μικρό κοινωνικό με φυτά με αυτό που έχω (δίχως εξωτερικό) και πολλά-πολλά έξοδα...... ή να τα βάλω μέσα με μια φυσική διακόσμηση που θα αγαπήσουν .....ζουν τον έρωτά τους ....μόνα τους (δίχως τρίγωνα-τετράγωνα....).....κι αν δω σκαλάκια ή κεφαλόσκαλα ή κυλιόμενες ....όλα καλά ....αλλιώς .......τι είχαμε -τι χάσαμε.

Δεν ζω για τη γέννα. Θέλω να έχω και κανά κίνητρο για το μέλλον. Όχι τώρα σε βρήκα ...τώρα στάσου.

Με ενοχλεί που έδωσα τα 9 πιτσιρίκια και δεν θέλω να μείνει άδειο - τώρα που συνήθισα το χώρο - το 130άρι......για αυτό και είπα να βγάλω τα σκαλάρια και να τα βάλω μόνα απέναντι από το Rio.
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-01-13, 15:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και 40-45 εκ πλατος καλο ειναι.
Υψος να εχει 50.

Αν εχουν μαθει με τους δισκους και ολα πανε καλα και δεν θελεις να συμπληρωσεις κανενα δισκο στη θεση τους, αστα στο μεγαλο.

Αν βαλεις το ριο180 μπορεις να μεταφερεις και τα υπολοιπα εκει (ancistrus kuhlii cory κλπ) και να αφησεις τους δισκους μονους τους.
Αυτο ειναι η καλυτερη περιπτωση κατα την αποψη μου.
Αν και θα ειναι μια σκοτουρα ακομα στο κεφαλι σου (αλλαγες κλπ)
Νομιζω οτι ως δισκας πλεον, χρειαζεσαι ενα ενυδρειο μονο με δισκους (αντε και μια ομαδα sterbai) και 1-2 κυβους (50χ40χ50) για καραντινα, απομονωση ζευγους αν χρειαστει κλπ (γιατι μπορει να αρχισει να πεφτει κανενα αγριο ξυλο αν πανε για αναπαραγωγη ή θελησουν να αλλαξουν οι ιεραρχιες)

ΥΓ μπορεις φυσικα και να τα δωσεις, οσα δεν "κολλανε"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-01-13, 15:28
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

40-45 εκ πλατος καλο ειναι. Υψος να εχει 50.

Έμπλεξες. Όσο μου απαντάς τόσο καταλαβαίνω ...με αποτέλεσμα να θέτω νέο ερώτημα. Το Rio 180 έχει 50 εκατοστά ύψος νομίζω ...τα λίτρα είναι οκ ...και το βάθος επίσης. Μπορώ να το αφήσω μόνο με το εσωτερικό του και τίποτα άλλο .....με τα 2 σκαλάρια και μόνο (άντε και κανά φυτάκι)? Ή χρειάζομαι και τη βάση για να βάλω εξωτερικό.

Αν εχουν μαθει με τους δισκους και ολα πανε καλα και δεν θελεις να συμπληρωσεις κανενα δισκο στη θεση τους, αστα στο μεγαλο.

....είναι μαζί 2 χρόνια....!

Αν βαλεις το ριο180 μπορεις να μεταφερεις και τα υπολοιπα εκει (ancistrus kuhlii cory κλπ) και να αφησεις τους δισκους μονους τους.
Αυτο ειναι η καλυτερη περιπτωση κατα την αποψη μου.

...γίνεται πιο δυνατή η ένταση της φωνής μου για το αν μπορώ να μείνω ...με το εσωτερικό φίλτρο ...δίχως βάση.


Αν και θα ειναι μια σκοτουρα ακομα στο κεφαλι σου (αλλαγες κλπ)

...και κοινωνικό μικρό...φυτεμένο, η ίδια ιστορία και χειρότερα.

Νομιζω οτι ως δισκας πλεον, χρειαζεσαι ενα ενυδρειο μονο με δισκους (αντε και μια ομαδα sterbai) και 1-2 κυβους (50χ40χ50) για καραντινα, απομονωση ζευγους αν χρειαστει κλπ (γιατι μπορει να αρχισει να πεφτει κανενα αγριο ξυλο αν πανε για αναπαραγωγη ή θελησουν να αλλαξουν οι ιεραρχιες).

...κι εσάς τους γείτονες τι σας έχω ....μόνο για να μου λέτε κάνε αυτό ...κάνε εκείνο.., , ..? Θα δανειστώ από εσάς. Έχω τη μία γεννήστρα που σου είπα....αν χρειαστεί θα αγοράσω και το δίπλα διαμέρισμα ....θα φωνάξω κι ένα ζευγάρι ιθαγενείς από το δυτικό Περού...που τα ξέρουν όλα αυτά ......θα παραιτηθώ από τη δουλειά......και στο τέλος θα τα κάνω 'πλακί'.......

ΥΓ μπορεις φυσικα και να τα δωσεις, οσα δεν "κολλανε"

...τώρα που πήρα το 'κολλάει' με τα χαρίσματα.
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-01-13, 17:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορεις. Το εσωτερικο του, ακομα και χωρις αναβαθμιση (με εξτρα βιολογικο) μπορει να καλυψει μια νορμαλ ιχθυοφορτωση, και τα δυο αγγελοψαρα σε 180 λιτρα (160 καθαρα), ειναι μηδαμινη.

Δεν εχει σημασια ποσο χρονο ειναι μαζι. Μπορει να ηταν δυο δυσκολα χρονια επιβιωσης και μονο
Απο τις συμπεριφορες θα το καταλαβεις, αλλα ειναι νωρις να τα διακρινεις αυτα μαλλον.

Και με αυτα τα επιεπλεον ψαρια σε καλυπτει το εσωτερικο φιλτρο. Αν θελεις του κανουμε και μια αναβαθμιση με αφαιρεση καποιων σφουγγαριων και του βιολογικου που εχει (αν εχει - γιατι τα παλια μοντελα ειχα μονο σφουγγαρια) με μπολικο καλο βιολογικο υλικο.

Το μονο μειονεκτημα του εσωτερικου αυτου ειναι το οτπικο δλδ οτι φαινεται μεσα στο ενυδρεο και οτι δεν επιτρεπει την μεγαλη πτωση σταθμης (πχ το καλοκαιρι απο εξατμιση) αφου εχει ψηλα την αντλια κι αν ξενερισει θα καει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-01-13, 22:08
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
..... και οτι δεν επιτρεπει την μεγαλη πτωση σταθμης (πχ το καλοκαιρι απο εξατμιση) αφου εχει ψηλα την αντλια κι αν ξενερισει θα καει.
...αν δεν το διάβαζα από εσένα....ούτε θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ αυτό το πρόβλημα......, , .
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προεξέχοντα μάτια. Efh Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 11 29-11-10 01:38
Ένα παλιό ενυδρείο που δεν υπάρχει πια... Αλέξης6 Bettas 6 03-05-10 00:37
Ενυδρείο μήκους 190cm-Υπάρχει? xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 4 03-03-08 21:58
Ηλεκτρονικός απωθητής εντόμων και ψάρια:Υπάρχει κίνδυνος? GIWRGOS Γλυκό νερό - Γενικά 2 06-05-07 18:29
Υπάρχουν μικρά ψάρια για κρύο νερό?? georgeR Αρχάριοι γλυκού νερού 10 17-08-06 11:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11677 seconds with 14 queries