Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-11-12, 08:15
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ

καλημέρα παιδιά. αποφάσισα για δημιουργικούς και οικονομικούς λόγους να κατασκευάσω μόνος μου το εξωτερικό μου φίλτρο. έχω όμως μερικές απορίες αν και διάβασα όλα τα άρθρα που βρήκα μέσα στο φόρουμ.
1) πόσα λίτρα να είναι το φίλτρο μου για ενυδρείο 240 λίτρα,
2) ο κυκλοφορητής νερού πόσα λίτρα την ώρα πρέπει να κυκλοφορεί (νομίζω 1000 λίτρα είναι καλά)
3) αν κατασκευάσω αντί για ένα φίλτρο που θα έχει 4 χωρίσματα αν κατασκευάσω 4 μικρά συνδεδεμένα σε σειρά δε θα είναι καλύτερα? (καθαρίζω μόνο αυτό που πρέπει και όχι όλο. επίσης έχω την δυνατότητα να προσθέσω και άλλο αν χρειαστεί να βάλω και άλλο φίλτρο).
4) με πια σειρά τοποθετώ μέσα στο φίλτρο τα διάφορα υλικά? (1ο χοντρό σφουγγάρι, 2ο υαλοβάμβακα, 3ο ενεργό άνθρακα, 4ο βιολογικό υλικό). σωστά τα λέω ή κάνω λάθος?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-11-12, 08:28
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Θα σου πω τη δική μου εμπειρία από το ενσωματωμένο φίλτρο που έχει το ενυδρείο μου (120λτ).
1) το δικό μου πιάνει χώρο περίπου 3 λίτρων, αλλά νομίζω ότι δεν έχει να κάνει το πόσο χώρο θα πιάνει, αλλά το τι θες να βάλεις μέσα. λογικά όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερα, αν π.χ. θες να βάλεις siporax όσο πιο πολύ βάλεις, τόσο καλύτερα, άρα για μένα, φτιάξε ένα όσο μεγαλύτερο μπορείς.
2) εμένα ο κυκλοφοριτής που είχε ενσωματωμένος ήταν 400λτ/ώρα, και μάλλον είναι καλά, για να καταλάβεις, κάηκε και προσωρινά μέχρι να έρθει ο μεγάλος που παρήγγειλα (κατάρα στα κινέζικα ταχυδρομεία) έχω ένα 200λτ/ώρα, και κάνει καλά τη δουλειά του.
3) Δεν καταλαβαίνω τη λογική, θες να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα??? εμένα έχει 2 χωρίσματα και 3 δεξαμενές, από την πρώτη παίρνει νερό από χαμηλά, το ανεβάζει και στο δεύτερο έχει χώρο για τα φίλτρα, και στο τρίτο είναι η αντλία. εσύ πως θες να το κάνεις ακριβώς???
4) Υαλοβάμβακα γιατί να βάλεις??? εγώ θα έβαζα λεπτό σφουγκάρι που καθαρίζει και πιο εύκολα. Ενεργό άνθρακα γιατί??? έχεις φυτά??? βάζεις λιπάσματα??? αν ανθρακα, δεν μπορείς. Η σειρά πάντως είναι σωστή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-11-12, 08:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Ο αναγκαίος ωφέλιμος όγκος του φίλτρου και η ροή του νερού/ώρα εξαρτάται απο το τι είδους ενυδρείο θέλεις να φτιάξεις, το είδος και τον αριθμό των ψαριών, τις διαστάσεις κλπ
Γενικά, ένα φίλτρο που να γυρνάει τον όγκο του νερού του ενυδρείου 4-5 φορές, είναι συνήθως αρκετό.
Τα υλικά σύμφωνα με την ροή του νερού μέσα στο φίλτρο πρέπει να ξεκινάνε με 1. μηχανικά υλικά (ενυδρειακό βαμβάκι, σφουγγάρι, κεραμικά κλπ) 2. χημικά αν χρειάζονται (άνθρακας κλπ) 3. βιολογικά (αν και όλα τα υλικά κρατάνε κάποια βιολογία)(πχ. siporax,substrat,matrix κλπ) και στο τέλος ένα σφουγγάρι για τον τελικό μηχανικό καθαρισμό.

Πως σκέφτεσαι να φτιάξεις το φίλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-11-12, 08:42
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
και στο τέλος ένα σφουγγάρι για τον τελικό μηχανικό καθαρισμό.
Πολύ καλή ιδέα!!! Θα το εφαρμόσω άμεσα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-11-12, 08:44
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Πρώτα απολα φίλε μου τι ψάρια θα φιλοξενήσει το ενυδρειο σου;;
Αυτός ειναι ο πιο σημαντικός παράγοντας για να επιλεξεις την φιλτρανση σου..

Η αντλία που θα πάρεις θα πρεπει να ειναι τουλάχιστον 1000λ/ω κ με μεγάλο μανομετρικο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-11-12, 08:51
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

το ενυδρειο στήνετε τώρα. απλά θέλω να βάλω μέσα το φίλτρο για να στρώσω το ενυδρείο και μετά θα βάλω μέσα φυτά. το ενυδρειο πάντως θα είναι χαμηλών απαιτήσεων λόγω ελειψης χρόνου.
το φίλτρο θα είναι 4 δοχεία του λίτρου. το πρώτο θα δέχεται το νερό απο το ενυδρείο θα φιλτράρει με το σφουγγάρι και μετά θα έχει μία εξαγωγή που θα συνδέεται με το δεύτερο δοχείο που θα έχει μέσα άνθρακα μετά θα φεύγει το νερό απο το δεύτερο δοχείο και θα συνδέεται με το τρίτο δοχείο που θα έχει μέσα βιολογικό υλικό και μετά θα πηγαίνει στον τέταρτο κάδο με το σφουγγάρι. Το τελευταίο δοχείο θα έχει εξαγωγή που θα πηγαίνει πίσω στο ενυδρείο. η αντλία νερού σκέφτομαι να είναι πάνω στο ενυδρειο και οχι μέσα στο φίλτρο.

ψάρια θα βάλω γκάμπι και κάποια ακόμα που θα μου προτείνεται εσεις παιδία γιατί δεν το κατέχω. πάντως μετά απο προηγούμενη κουβέντα που έκανα στο φόρουμ θα βάλω λίγα για αρχή.

κλεόβουλε το σφουγγάρι που λες στο τέλος να είναι ψιλό?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-11-12, 09:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iordanisdr Εμφάνιση μηνυμάτων

κλεόβουλε το σφουγγάρι που λες στο τέλος να είναι ψιλό?
Εγώ βάζω το μεσαίο.

Θα περιμένουμε φωτο απο την κατασκευή
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-11-12, 09:22
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

θα βάλω φωτο σε όλα τα στάδια της κατασκευής και περιμένω οδηγίες και παρατηρήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-11-12, 11:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω θα σου προτεινω να μην ασχοληθεις γιατι το πιθανοτερο ειναι να χαλασεις περισσοτερα λεφτα και στο τελος μπορει να αναγκαστεις να αγορασεις και φιλτρο.

Παρε ενα καλο κινεζο (ζητα απο τον Maikl το λινκ, γιατι δεν το εχω προχειρο) με κανενα 55αρι ( μαζι με τα μεταφορικα), δωσε και δυο ευρω να παρεις 12 λιτρα ελαφροπετρα απο το πρακτικερ για βιολογικο υλικο (σφουγγαριζ εχει ηδη το φιλτρο) και καθαρισες.
Εχει και χαμηλη καταναλωση ρευματος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-11-12, 11:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Νομίζω αυτό το link θα του δώσει ο Maikl! http://shop.wiltec.info/product_info...merfilter.html
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-11-12, 11:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω αυτό το link θα του δώσει ο Maikl! http://shop.wiltec.info/product_info...merfilter.html
α γεια σου
εχει και κεραμικο υλικο, αλλα ας βαλει ελαφροπετρα (καλα ξεπλυμενη να φυγει η σκονη) που ειναι πιο καλο υλικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-11-12, 12:10
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Τα φίλτρα αυτα τα εχει δοκιμασει κανείς?Απο θόρυβο τι λένε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-11-12, 12:44
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
α γεια σου
εχει και κεραμικο υλικο, αλλα ας βαλει ελαφροπετρα (καλα ξεπλυμενη να φυγει η σκονη) που ειναι πιο καλο υλικο.

Αυτό τα αλλάζει όλα. η τιμή είναι πολύ καλή. Ευχαριστώ για την ενημέρωση παιδιά
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-11-12, 22:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το να φτιαξεις φιλτρο δεν στοιχιζει πολυ ακριβα, αλλα παντα παιζει ειτε να εχεις αποτυχια, ειτε να σου στοιχισει ακριβοτερα απ οσο καποιο του εμποριου.
Αν θες να το κανεις απλα γιατι ετσι γουσταρεις εγω θα σε ενθαρρυνω (ετσι κι αλλιως ειμαι υπερ των diy και των modifications γιατι μπορεις να φτιαξεις απιστευτα πραγματα που η ποιοτητα τους απεχει ετη φωτος απο τις τυπικες βιομηχανικες κατασκευες που βρισκουμε στην αγορα)
Αν παλι ο σκοπος ειναι απλα η οικονομια τοτε καλυτερα ψαξε απλως για ενα οικονομικο φιλτρο σαν αυτο που σου ειπαν τα παιδια και τελος.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-11-12, 23:23
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

ριξε μια ματια εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59770
το φιλτρο τρεχει απο τον γεναρη χωρις κανενα προβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-11-12, 07:49
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Thumbs up

παιδιά ο κυκλοφορητής από το εσωτερικό μου φίλτρο είναι 1000 λίτρα την ώρα και σκέφτομαι να τον προσαρμόσω μέσα στο εξωτερικό φίλτρο που θα φτιάξω. αν το καταφέρω τότε το κόστος θα είναι ελάχιστο και θα έχω κάτι να χαίρομαι σαν κατασκευαστής ενός φίλτρου. αν δεν το καταφέρω τότε θα αγοράσω ένα έτοιμο (αυτό που μου προτείνετε παραπάνω) και τελείωσε το θέμα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
ριξε μια ματια εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59770
το φιλτρο τρεχει απο τον γεναρη χωρις κανενα προβλημα...
φιλαράκι τέλεια δουλειά . κάτι τέτοιο σκεφτομαι και εγώ αλλά αντί για ένα ενιαίο φίλτρο εγώ θέλω να κάνω 4 επιμέρους φίλτρα πιο μικρά που θα επικοινωνούν μεταξύ τους και θα φιλοξενεί το καθένα και άπο ένα υλικό του φίλτρου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iordanisdr : 15-11-12 στις 07:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-11-12, 11:17
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Τι μανομετρικό έχει η αντλία απτο εσωτερικό σου φίλτρο;;..λογικά πολύ μικρό!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-11-12, 18:11
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα αντλιακια απο εσωτερικα φιλτρα δε θα μπορεσεουν να στειλουν ουτε 10 ποντους υψος στηλης, εδω μερικες φορες δεν κανουν τη δουλεια για την οποια υποτειθεται ειναι κατασκευασμενα κι εσυ θες να το χρησιμοποιησεις για diy φιλτρο?
Θες μια καλη αντλια με σωστο μανομετρικο που να υπερνικα το υψος που θα το τοποθετησεις.
Καλη η ιδεα σου για ξεχωριστα βαρελια, την εχω κανει κι εγω αυτη τη σκεψη, και μαλιστα σκεφτομουν για τρια 75ρια βαρελακια με θερμομονωση και μεσα τα θερμαντικα σωματα (βασικα τη σκεψη αυτη την παιδευω οχι για καλυτερη φιλτρανση, παντα εχω αριστη φιλτρανση που υπερκαλυπτει παρα πολλες φορες τα ενυδρεια μου, αλλα για απολυτη σταθεροτητα καποιων συνθηκων που δεν εχουν αμεσα να κανουν με το φιλτρο καθ αυτο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-11-12, 21:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δοκιμασμενα εδω και παρα πολλα χρονια ειναι τα sump και τα φιλτρα Αμβουργου.
Η κατασκευη κλειστου κανιστρου απαιτει καλα υλικα (για να μη σκασει) και skills.
Συνηθως η κατασκευη τους φτανει και ξεπερναει τη αγορα ενος ετοιμου και με μικροτερη καταναλωση ρευματος εξ. φιλτρου.
Πχ το μεγαλο μανομετρικο που αναφερθηκε σημαινει και μεγαλη καταναλωση ρευματος.

Πιο ευκολη, οικονομικη και με καλο αποτελεσμα στη φιλτρανση, ειναι το φιλτρο αμβουργου.
Μονο μειονεκτημα ειναι οτι τρωει χωρο απο το ενυδρειο, αφου "στηνεται" διπλα, μεσα ή πισω του.
Αυτο ομως εχει και οικονομια στο ρευμα αφου η αντλια δεν χρειαζεται να εχει πολυ μεγαλο μανομετρικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-11-12, 08:15
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Το φαντάστηκα αυτό με το μανομετρικό,αλλά επειδή υπάρχει είδη η αντλία θα κάνω μόνο μια δοκιμή. Αν δεν μου κάνει θα πάρω μία άλλη. Επίσης έχω μία αντλία που την είχα στο φίλτρο βυθού 480 λίτρων ανά ώρα. Αν την βάλω πάνω στο ενυδρείο να τραβάει και αυτή θα γίνει τίποτα ή δεν κάνει. (θα έχω και διπλή κατανάλωση ρεύματος).
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-11-12, 13:25
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Και αυτή που λες είναι πολύ 'μικρή' αντλία φίλε μου..

Εσύ μάλλον πιο πολύ θες να το κάνεις απλά κ μόνο για να ασχοληθείς απότι κατάλαβα..
Οπότε κάντο με ότι έχεις για να μην ξοδευτείς...

Αν θες να γίνει σωστό πάντως χρειάζεσαι αντλία με 1000+λ/ω και ~2μέτρα μανομετρικό...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-11-12, 09:54
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν οι κατασκευές και πάντα κάτι κάνω αλλά θέλω να το κάνω σωστά. πήγα σε ένα κατάστημα εδώ στη Δράμα και μου είπε πως θα μου φέρει μία αντλία την Τετάρτη 1000 λίτρα την ώρα και μανομετρικό πάνω από 1,5 με 20 ευρώ, και περιμένω. το κακό είναι πως τελικά θα κάνω ένα φίλτρο και όχι το τετραπλό που έλεγα γιατί δεν βρήκα μικρά βανάκια και αυτά που βρήκα ήταν τεράστια και θα είχα πρόβλημα να τα ενσωματώσω πάνω στους σωλήνες που ήθελα. Πάντως μετά από το φίλτρο κάτι θα κάνω πάλι. το ψάχνω.

Επίσης παιδιά αυτός μου είπε πως αν βάλω μέσα βακτηρίδια δεν χρειάζεται να περιμένω να στρώσει το ενυδρείο γιατί είναι μεγάλο για 10 γκάμπι που σκέφτομαι να βάλω και οι όποιες βλαβερές ουσίες θα είναι αμελητέες για αυτό το ενυδρείο. Ακούω γνώμες.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-11-12, 14:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ανοιξε αλλο θεμα για το στρωσιμο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χαμηλη ροη εξωτερικου φιλτρου ινα Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 26-01-12 12:17
υλικα εξωτερικου φιλτρου nikosn Αρχάριοι γλυκού νερού 7 28-02-11 14:23
συντηρηση εξωτερικου φιλτρου georot1981 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 20-04-10 10:32
Τοποθετηση εξωτερικου φιλτρου tasos-alex/polis Αρχάριοι γλυκού νερού 13 08-07-09 10:24
ΕΥΡΕΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ rafaelgate7 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 09-07-08 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07269 seconds with 15 queries