Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 06-04-14, 14:19
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα των άλγεων είναι πολυσύνθετο αλλά όταν ο φωτισμός προέρχεται αποκλειστικά και μόνο από Grolux (σε ενυδρεία που παίρνουν από 2 και πάνω λάμπες αναφέρομαι) ευνοούνται οι άλγες πολύ περισσότερο από τα φυτά.
Για να νικηθούν οι άλγες χρειάζεται πρόγραμμα λίπανσης και σύστημα διοξειδίου, ρυθμισμένα όμως όλα με μαθηματική ακρίβεια (ακριβά μανόμετρα για να μην υπάρξουν αυξομειώσεις στην παροχή αερίου διοξειδίου, ακριβείς ποσότητες λιπασμάτων, υπολογισμοί με ηλεκτρονικά τεστ, κλπ), πράγμα που δεν μπορεί να κατανοήσει ακόμα, πόσο μάλλον να πετύχει ένας αρχάριος...

Να σου ξαναυπενθυμίσω ότι μόνον ο Raven είχε διατηρήσει με απόλυτη επιτυχία ενυδρείο αποκλειστικά με φωτισμό Grolux σε αναλογία μεγαλύτερη του 0,3W/L (τουλάχιστον δεν έχω βρει εγώ άλλον σε ελληνικά φόρουμ), αλλά το είχε πετύχει με DIY λίπανση και ποιος ξέρει επιπλέον με τι άλλα "μυστικά" καθώς ο Αλέξανδρος είναι αποδεδειγμένα από τους πιο ψαγμένους και καταξιωμένους Έλληνες μποστανάδες!
Όπως έγραψα και παραπάνω έχω σε ένα 85λιτρο (περ. 75 καθαρά) 2 grolux των 15W εδώ και περίπου 6 μήνες με ανακλαστήρες pilux (που είναι πολύ καλοί). Έχω περίπου 0,4w/lt δηλαδή.
Έχω DIY CO2 με τις συνήθεις αυξομοιώσεις του (έχω μετρήσει 20ppm αλλά και 5ppm CO2 !!!!) και όλο αυτό τον καιρό έχω μηδενικές άλγες, τόσο πολύ μηδενικές που τα 2 zebra nerite μου πεινάνε! Γι' αυτό το σκοπό έχω μηδενίσει και το excel, αν και δεν θα έπρεπε γιατί περιορίζει κάπως την μεταβολή του CO2.
Τα φυτά μου είναι εύκολα (το πιο δύσκολο που έχω είναι η alternathera reinicki rosafolia - αλλά είναι λίγο ταλαιπωρημένη σε εμένα, θα ήθελε περισσότερο φωτισμό) και αναπτύσσονται αρκετά καλά, κάθε δυο εβδομάδες κλαδεύω.
Χορηγώ λίπανση της seachem flourish, Fe, K και ταμπλέτες βυθού.
Το πρόγραμμα της λίπανσης που ακολουθώ δεν είναι επακριβές, άλλωστε συχνά - πυκνά λείπω από το σπίτι και δεν χορηγώ όταν πρέπει. Επίσης, κάποιες φορές απλά το ξεχνάω .

Συνεπώς υπάρχει και άλλος με φωτισμό μόνο grolux που έχει μηδενικές άλγες και μάλιστα χωρίς μπουκάλα CO2 και ευλαβικά τηρούμενο πρόγραμμα λίπανσης.

Για τα φυτά αν αντί δυο grolux έβαζα μόνο τη μία και την άλλη είχα μια aquastar π.χ., θα ήταν σαν να μείωνα τον φωτισμό τους. Η ανάπτυξή τους θα ήταν λιγότερη, όπως και οι απαιτήσεις σε λίπασμα και CO2.

Για εμένα, δυο grolux για το ενυδρείο του νηματοθέτη δεν κάνουν κακό (με περίπου 0,45W/lt), πέρα από την αισθητική του πράγματος, αρκεί να ασχοληθεί με CO2 και λίπανση. Αν δεν θέλει να μπλέξει με αυτά, τότε ναι, μην βάλει grolux, αλλά θα πρέπει να περιοριστεί στα πολύ εύκολα φυτά.

Ίσως η χρυσή τομή είναι μία grolux και μία άλλη, εξαρτάται πάντα από το τι θέλεις να κάνεις. Από την άλλη εγώ θα έβαζα δύο grolux και την υπάρχουσα ledοταινία θα την άλλαζα σε πράσινη, για να περιορίσω την χρωματική παραμόρφωση των grolux, αλλά θα έμπλεκα με CO2, λιπάσματα και πιο απαιτητικά φυτά!
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 06-04-14, 14:56
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από 2 λάμπες και πάνω στο ίδιο ενυδρείο, όλες να είναι Grolux, αυτό είπα..
Επιμένω για τις Grolux ότι δεν κάνει να μπαίνουν μόνες τους διότι έχουν "πειραγμένο"-τεχνητό φάσμα, το οποίο δεν συναντάται σε φυσικές πηγές φωτός (όπως πχ στον ήλιο), το οποίο ευννοεί τις άλγες όταν η ένταση του παρεχόμενου φωτισμού είναι μεγαλύτερη από την αναλογία 0,3 ή 0,4 watt ανά λίτρο (γι αυτό και εξαιρώ τις περιπτώσεις των ενυδρείων που έχουν μόνο μια λάμπα ή 2 λάμπες μόνο αν ο φωτισμός τους θεωρείται χαμηλός).
Στήσε όσα ενυδρεία θέλεις που να έχουν λάμπες Grolux αλλά υπό την προυπόθεση να είναι χαμηλός ο φωτισμός, να μην ξεπερνάει τα 0,4 watt ανά λίτρο, εκεί όντως συμφωνώ κι επαυξάνω ότι δε θα προκύψουν άλγες από τον φωτισμό αυτόν και ότι θα πετύχεις πολύ καλύτερη απόδοση στα φυτά σου απ' ό,τι με μία κοινή λευκή
Όταν όμως ο φωτισμός ξεπερνάει τα όρια που ανέφερα, τότε πάμε στην περίπτωση όπου πρέπει να συνδυάζονται και με άλλου τύπου λάμπες για να μην παίζουμε με τη φωτιά που λέγεται άλγη.
Τα εχω διαβασει ολα παραπανω αλλα να σταθω σε αυτο,εγω οπως αναφερα εχω οι λαμπες μου ειναι 28w T5 με μηκος 59mm...Εαν λοιπον παρω 2 Grolux που 28+28=56 δια 120λ κανει περιπου 0,4 ...Οποτε απο αυτο συμπερενω οτι συμφωνεις και εσυ στο να μπουν 2 Grolux??σε συνδιασμο με seachem flurish Και diy co2..μπορω να δω μια φωτο με αυτο το χρωματισμο που λετε του ροζ απο τις 2 grolux εαν τελικα ακταληξω σε αυτες (αν και προς τα εκει κλεινω)?
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 06-04-14, 17:38
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα εχω διαβασει ολα παραπανω αλλα να σταθω σε αυτο,εγω οπως αναφερα εχω οι λαμπες μου ειναι 28w T5 με μηκος 59mm...Εαν λοιπον παρω 2 Grolux που 28+28=56 δια 120λ κανει περιπου 0,4 ...Οποτε απο αυτο συμπερενω οτι συμφωνεις και εσυ στο να μπουν 2 Grolux??σε συνδιασμο με seachem flurish Και diy co2..μπορω να δω μια φωτο με αυτο το χρωματισμο που λετε του ροζ απο τις 2 grolux εαν τελικα ακταληξω σε αυτες (αν και προς τα εκει κλεινω)?
Πάντως, αν προσθέσεις και την ledοταινία είσαι περισσότερο από τα 0,4. Για τον χρωματισμό Δες εδώ για παραδείγματα: http://www.ukaps.org/forum/threads/c...th-photos.555/, αλλά μπορείς να αλλάξεις την ledoταινία σε πράσινου χρώματος, αυτό θα μειώσει κάπως την παραμόρφωση.
Όπως είπαμε, το σημαντικό είναι ποιο μονοπάτι θέλεις εσύ να ακολουθήσεις. Όσο περισσότερο ωφέλιμο φωτισμό για τα φυτά σου έχεις (και με τις δυο grolux θα έχεις αρκετό) τόσο περισσότερο θα πρέπει να τα φροντίζεις, με CO2, λιπάσματα κλαδέματα κλπ.
Το DIY CO2 έχει κάποια φασαρία. Επίσης, για να περιορίσεις κάπως την μεταβολή στην παραγωγή του θα πρέπει να συνδέσεις τουλάχιστον 2 μπουκάλια με ζαχαρόνερο μαζί στα οποία θα ανανεώνεις το περιεχόμενό τους πρώτα στο ένα και μετά στο άλλο (όχι ταυτόχρονα).
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 07-04-14, 00:13
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

...μια παρένθεση.. φιλε nospanos έγραψες... Εγω ολα αυτα που παρεθεσα ητανε επισημάνσεις εμπειρότερων στο χόμπι... Πρίν 9 χρόνια που άρχισα να προσπαθώ να έχω φούλ φυτεμένο με ευκολα και δυσκολα φυτα, όλοι οι εμπειροι που εγραφαν σε αυτο και αλλα φορουμ υποστηριζαν με νυχια και με δοντια οτι η καλυτερη λαμπα ειναι η grolux στα 4900κ αντε το πολυ και μια απλη στα 6500κ απο τα 6500κ και πανω θεωρουσαν καταστροφικη μια λαμπα για φυτεμενο.. με πιο πολλα kelvin.. εγω εβλεπα οτι με την aquarelle phillis τα φυτα πηγενανε σφαιρα χωρις προβληματα... τωρα που η grolux βγένει στα 8500κ , τσιμουδιά!....
-------------------------
με αυτο θέλω να πω οτι όλοι στην πραγματικότητα κάνουμε οτι θεωρουμε εμεις σωστο και οτι μας πλασάρουν οι άλλοι.. και όχι αυτο που πραγματικα χρειάζετε. πριν 9 χρονια η γνωση και η μοδα έλεγαν η λαμπα πρέπει να ειναι ειδικη για φυτα εως 4900κ το πολύ 6500κ τωρα δεν βλέπω κανένα να κατακρίνει τα 8500κ.. οσο περνανε τα χρονια δηλαδη θα μαθενουμε και αλλα πολλα τα οποια θα απορίπτουν τα πάλια που θεωρουσαμε σωστα.. οποτε μην φερνουμε σαν αποδεικτικο στοιχειο την οποια εμπειρια καποιου , για να περασει αυτο που υποστηρίζουμε... ολοι αρχαρειοι ημαστε...
-------------------------
aquarelle phillips στα 10.000 kelvin

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 07-04-14 στις 00:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 07-04-14, 03:17
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα εχω διαβασει ολα παραπανω αλλα να σταθω σε αυτο,εγω οπως αναφερα εχω οι λαμπες μου ειναι 28w T5 με μηκος 59mm...Εαν λοιπον παρω 2 Grolux που 28+28=56 δια 120λ κανει περιπου 0,4 ...Οποτε απο αυτο συμπερενω οτι συμφωνεις και εσυ στο να μπουν 2 Grolux??σε συνδιασμο με seachem flurish Και diy co2..μπορω να δω μια φωτο με αυτο το χρωματισμο που λετε του ροζ απο τις 2 grolux εαν τελικα ακταληξω σε αυτες (αν και προς τα εκει κλεινω)?
Θα πρέπει να υπολογίζεις τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου σου και όχι τα μεικτά..
Επειδή έχουμε το ίδιο ενυδρείο και το ίδιο ακριβώς φωτιστικό, ο φωτισμός σου με την μέθοδο του watt ανά λίτρο είναι πάνω από 0,5 περίπου 0,55 ενδεχομένως και 0,6W/L δεν ξέρω να σου πω σίγουρα, εξαρτάται πόσο "φορτωμένο" έχεις το ενυδρείο σου με πέτρες, χαλίκια, διακοσμητικά, κλπ κλπ.
Συνεπώς έχεις μέτριο φωτισμό ή μέτριο προς υψηλό άρα κάτα τη δική μου γνώμη είσαι μέσα στο όριο του μη προτιμώμενου για Grolux..

Υ.Γ. τεσπά.. επειδή θεωρώ ότι το κουράσαμε πολύ το θέμα, έχεις πλέον 3 ολόκληρες σελίδες γεμάτες με αναλυτικές απόψεις περί του θέματος: κάποιοι συμφωνούν και κάποιοι διαφωνούν, είναι καθαρά επιλογή δική σου να επιλέξεις τι φωτισμό θα βάλεις στο δικό σου ενυδρείο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
...μια παρένθεση.. φιλε nospanos έγραψες... Εγω ολα αυτα που παρεθεσα ητανε επισημάνσεις εμπειρότερων στο χόμπι... Πρίν 9 χρόνια που άρχισα να προσπαθώ να έχω φούλ φυτεμένο με ευκολα και δυσκολα φυτα, όλοι οι εμπειροι που εγραφαν σε αυτο και αλλα φορουμ υποστηριζαν με νυχια και με δοντια οτι η καλυτερη λαμπα ειναι η grolux στα 4900κ αντε το πολυ και μια απλη στα 6500κ απο τα 6500κ και πανω θεωρουσαν καταστροφικη μια λαμπα για φυτεμενο.. με πιο πολλα kelvin.. εγω εβλεπα οτι με την aquarelle phillis τα φυτα πηγενανε σφαιρα χωρις προβληματα... τωρα που η grolux βγένει στα 8500κ , τσιμουδιά!....
Ακριβώς επειδή είμαι αρχάριος φυσικό είναι να συμβουλευθώ τους παλιότερους και τους εμπειρότερους για να μου δώσουν την κατάλληλη συμβουλή για το ενυδρείο μου... πόσο μάλλον όταν αυτοί οι άνθρωποι είναι συντονιστές ή/και έχουν χιλιάδες δημοσιεύσεις περί ενυδρειακών θεμάτων. Και μη μου πεις ότι δε λένε κάτι αυτά γιατί τότε απλούστατα αυτοί οι άνθρωποι δε θα είχαν ούτε τις υπεύθυνες θέσεις που έχουν, ούτε θα δημιουργούσαν pinned topics και ευρετήρια για σημαντικά ενυδρειακά ζητήματα που όλοι μας θα ανατρέχαμε σε αυτά όταν είχαμε το παραμικρό πρόβλημα και σίγουρα αν έδιναν λανθασμένες πληροφορίες όπως πιστεύεις, τότε δε θα υπήρχε μόνο ένας (εσύ στην προκειμένη περίπτωση) να τους αμφισβητήσει αλλά αρκετές δεκάδες μπορεί και εκατοντάδες χομπίστες!

Τώρα για να σου απαντήσω και σε αυτά που έγραψες, θεωρώ ότι ερμηνεύεις τα πράγματα λάθος ή τα βλέπεις από λάθος οπτική γωνία...
Απλούστατα γιατί δεν έχει αλλάξει αυτή η συμβουλή και ακόμα και σήμερα θα σου απαντήσουν με τον ίδιο ή με παρόμοιο τρόπο: ακόμα και τώρα θα σου πουν ότι μια λάμπα των 10.000 Κέλβιν είναι καλό να αποφεύγεται για φυτεμένο ενυδρείο λόγω των ανεπιθύμητων άλγεων. Για να μεγιστοποιήσεις τις πιθανότητες να έχεις ένα σωστό φυτεμένο θα σου προταθούν 1) ή 1 λάμπα μεταξύ 2.000-4.000K & 1 6.500 2) ή 1 λάμπα Grolux & 1 άλλη λευκή, χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι δεν πρέπει μετά να μεριμνήσουμε για κατάλληλο υπόστρωμα, λίπανση, διοξείδιο, κλπ.

Υπάρχει βέβαια και ο συνδυασμός 1 x Sylvania Grolux & 1 x Sylvania AquaStar, στον οποίον εκ πρώτης ματιάς θα πει κάποιος "μα καλά, γιατί προτείνουν την AquaStar που έχει 10.000 Κέλβιν και όχι κάποια άλλη λάμπα με 10.000Κ?". Η απάντηση προφανώς θα βρίσκεται στην ίδια την εταιρεία η οποία διαθέτει τη συγκεκριμένη λάμπα ως συμπληρωματική με την Grolux. Υπάρχουνε πάντως αρκετοί χομπίστες που έχουν τον συγκεκριμένο συνδυασμό στο ενυδρείο τους χωρίς κάποια περίεργη αναφορά. Για να είμαι ειλικρινής αυτήν δεν την έχω δοκιμάσει για να εκφέρω προσωπική άποψη, γι αυτό και συμβαδίζω με αυτά που γράφονται δημόσια (αν υπήρχαν κάποια πρόβληματα πχ με άλγες θα είχανε αναφερθεί).

Επειδή η Grolux ξαναυπενθυμίζω ότι έχει τεχνητό(="πειραγμένο") φάσμα το οποίο δεν προσομοιάζει το φάσμα της φύσης, δηλαδή του φυσικού φωτός του ήλιου, τα 8.500 Κέλβιν δε μπορούν να συγκριθούν με τα Κέλβιν των άλλων λαμπτήρων πλήρους ή μερικού φάσματος, οπότε είναι λάθος να την χαρακτηρίζουμε με Κέλβιν τη συγκεκριμένη λάμπα.
Θεωρείς τυχαίο το γεγονός ότι η ίδια η Sylvania δεν αναφέρει τα Κέλβιν στη συσκευασία των Grolux και γενικότερα δεν "προωθεί" τη συγκεκριμένη λάμπα με βάση τα Κέλβιν??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
με αυτο θέλω να πω οτι όλοι στην πραγματικότητα κάνουμε οτι θεωρουμε εμεις σωστο και οτι μας πλασάρουν οι άλλοι.. και όχι αυτο που πραγματικα χρειάζετε. πριν 9 χρονια η γνωση και η μοδα έλεγαν η λαμπα πρέπει να ειναι ειδικη για φυτα εως 4900κ το πολύ 6500κ τωρα δεν βλέπω κανένα να κατακρίνει τα 8500κ.. οσο περνανε τα χρονια δηλαδη θα μαθενουμε και αλλα πολλα τα οποια θα απορίπτουν τα πάλια που θεωρουσαμε σωστα.. οποτε μην φερνουμε σαν αποδεικτικο στοιχειο την οποια εμπειρια καποιου , για να περασει αυτο που υποστηρίζουμε... ολοι αρχαρειοι ημαστε...
Νομίζω πως απάντησα σε αυτό ακριβώς παραπάνω, αναφέροντας ότι τα 8.500K της Grolux είναι τεχνητά και δεν αποτελούν μέτρο σύγκρισης με τα ίδια Κέλβιν μιας άλλης λάμπας...

Επειδή έγραψες την πρόταση "όλοι στην πραγματικότητα κάνουμε οτι θεωρουμε εμεις σωστο και οτι μας πλασάρουν οι άλλοι.. και όχι αυτο που πραγματικα χρειάζεται", μάλλον μπερδεύεις το GAB με κάποιους άλλους κερδοσκοπικούς ιστότοπους...
Το GAB δεν έχει δώσει τα χέρια με κανένα μαγαζί και με κανέναν πετσοπά της κακιάς ώρας (αυτούς με τα χρυσόψαρα στις γυάλες και τους μονομάχους στα ποτηράκια) με σκοπό να προωθεί κατ' αποκλειστικότητα αυτούς και τα προϊόντα τους με πλάγιο ή/και υπόγειο τρόπο και ως αντάλλαγμα αυτοί να το χαρτζιλικώνουνε!

Βάση του παραπάνω, εδώ στο φόρουμ που βρισκόμαστε, τα παιδιά δίνουν πληροφορίες μόνο βασισμένες σε γνώσεις και εμπειρία, χωρίς να καθοδηγούνται από κανέναν έμπορο και από καμία στοχευμένη "άνωθεν" οδηγία...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nospanos : 07-04-14 στις 03:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 07-04-14, 06:57
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Δυστυχώς, η θερμοκρασία χρώματος χρησιμοποιείται, λανθασμένα ΙΜΗΟ, σαν ένδειξη για την καταλληλότητα των λαμπτήρων στο φυτεμένο και αποπροσανατολίζει αντί να βοηθάει.
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=18
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=12


Επίσης, για τον υπολογισμό των W/lt (που έτσι κι αλλιώς είναι πολύ χονδρικός υπολογισμός) παίζουν ρόλο περισσότερο το σχετικό ύψος του ενυδρείου (σε σύγκριση με τα λίτρα του) και όχι η καθαρή ποσότητα του νερού.
Αντίθετα, με μετρήσεις, έχει αποδειχτεί ότι είτε γεμάτο είτε άδειο, ένα ενυδρείο έχει πρακτικά τα ίδια PAR.

Φίλε NosPanos από τη στιγμή που εσύ έχεις το ίδιο ενυδρείο και έχεις ήδη μια λάμπα grolux πες μας, τα φυτά που βρίσκονται ακριβώς από κάτω της (και φωτίζονται μόνο από αυτήν) πώς αναπτύσσονται; Δείχνουν καθόλου σημάδια υπερβολικού φωτισμού;
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 07-04-14, 15:56
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

φίλε nospanos δεν σου την λέω.. μην το παίρνεις στραβά...

-αυτο που έγραψα ειναι απλό και αναφέρομαι σε συγκεκριμένο πράγμα, δεν έχω διάθεση να θίξω κανένα ουτε να τον προσβάλω..

-λάθος μου που έγραψα ''όλοι οι έμπειροι'' δεν ήταν όλοι αλλά αρκετοί...

.... νομίζω ήμουν σαφείς...
-------------------------
ααα... και πολλοί άλλοι έμπειροι λέγανε οτι η απλές 830-840-865 ειναι μια χαρά με πολύ καλά αποτελέσματα στα φυτά απο τα πιο απλά εως τα πιο δύσκολα.. αρκη το φώς να επαρκεί σε 'ποσότητα' watt-lumen-ισχύς... σε συνδυασμό όμως με λίπανση και co2, τα άλλα τα ''ιδικά'' δεν χρειάζεται να τα ψάχνουμε και πολύ...
-------------------------
λέγοντας ''πλασάρουν'' εννοώ της αιτερίες και όχι τα παιδιά του φόρουμ.. η sylvania πλασάρη τωρα ως ιδικη για φυτα την grolux στα 8500κ παλια άλλα έκανε και στο μέλλον άλλα θα κάνει.. η τεχνολογία εξελήσετε.. έχεις παρεξιγησει οτι έγραψα και δεν συνεχίζω γιατι βάζεις λόγια που δεν είπα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 07-04-14 στις 15:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 08-04-14, 03:21
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, για τον υπολογισμό των W/lt (που έτσι κι αλλιώς είναι πολύ χονδρικός υπολογισμός) παίζουν ρόλο περισσότερο το σχετικό ύψος του ενυδρείου (σε σύγκριση με τα λίτρα του) και όχι η καθαρή ποσότητα του νερού.
Αντίθετα, με μετρήσεις, έχει αποδειχτεί ότι είτε γεμάτο είτε άδειο, ένα ενυδρείο έχει πρακτικά τα ίδια PAR.
Όπως και να 'χει επειδή είμαστε χομπίστες και όχι επιστήμονες, γι αυτό και πιστεύω ότι "καλυπτόμαστε" με χοντρικούς υπολογισμούς και μερικούς μπούσουλες όπως είναι το watt ανά λίτρο, η θερμοκρασία χρώματος (βαθμοί Κέλβιν), κ.α. κι ας ξέρουμε ότι δεν ανταποκρίνονται με ακρίβεια πάντα. Μετέπειτα, αν θέλουμε να το ψάξουμε λίγο περισσότερο λαμβάνουμε υπ'όψιν μας και αυτά που προανέφερες (Lumen, Lux, PAR)...

Πάνω σε αυτό που ανέφερες για τα ίδια PAR που έχει ένα ενυδρείο σε όποια φάση και να είναι, το έχεις ψάξει καθόλου τι σενάριο παίζει με τις σκιές που δημιουργούνται? γιατί η λογική μου λέει ότι αν μια επιφάνεια φωτίζεται λιγότερο τότε επόμενο είναι ότι "εκτείθεται" και σε λιγότερα PAR...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε NosPanos από τη στιγμή που εσύ έχεις το ίδιο ενυδρείο και έχεις ήδη μια λάμπα grolux πες μας, τα φυτά που βρίσκονται ακριβώς από κάτω της (και φωτίζονται μόνο από αυτήν) πώς αναπτύσσονται; Δείχνουν καθόλου σημάδια υπερβολικού φωτισμού;
Δεν παρατηρώ κάτι περίεργο στα πίσω φυτά, εκεί όπου έχω τη Grolux, είναι ok από πυκνότητα φυλλώματος και ανάπτυξη
Όσο είχα και τις 2 λάμπες Grolux, αν εξαιρέσω τις άλγες, τα φυτά δεν αναπτύσσονταν σε ύψος και γενικότερα δεν είχαν τους σωστούς ρυθμούς ανάπτυξης σε σύγκριση με τώρα που έχω 1 Grolux και 1 λευκή. Ίσως να έπαιζε ρόλο η απουσία του φωτισμού πλήρους φάσματος, του "λευκού" φωτισμού κοινώς...
Ένα άλλο που είχα παρατηρήσει ήταν ότι στα κόκκινα φυτά τονίζονταν τα χρώματά τους (γνωστό αποτέλεσμα) αλλά τα πράσινα φυτά φαινόντουσαν σαν ξεθωριασμένα και αλλοιωνόταν το πράσινο οπτικό αποτέλεσμα που θα είχαν υπό το φως μιας λευκής ή κιτρινωπής λάμπας.

Γενικότερα για όσα έχω πει για τις λάμπες Grolux θέλω να συνοψήσω μέσα σε λίγες γραμμές ότι από τη στιγμή που πρόκειται για εξειδικευμένη λάμπα ανάπτυξης φυτών δε θα πρέπει να είναι αποκλειστικά η κύρια πηγή φωτισμού στο ενυδρείο μας παρά μόνο συμπληρωματική στον φωτισμό του φυσικού περιβάλλοντος που προσπαθούμε να αναπαραστήσουμε.
Το πόσο πολύ θα ευνοήσει τις άλγες εξαρτάται από την συνολική ένταση φωτός που παράγουν ο/οι λαμπτήρας/ες. Γι αυτό έκανα λόγο για ενυδρεία που έχουν μέτριο προς χαμηλό ή απλά χαμηλό φωτισμό, διότι εκεί ελαχιστοποιούνται κατά πολύ οι πιθανότητες για ανάπτυξη άλγεων από ευθύνη του φωτισμού και μόνο ωφέλη για τα φυτά μας μπορεί να μας προσφέρει η Grolux σε αυτή την περίπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 08-04-14, 07:15
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνω σε αυτό που ανέφερες για τα ίδια PAR που έχει ένα ενυδρείο σε όποια φάση και να είναι, το έχεις ψάξει καθόλου τι σενάριο παίζει με τις σκιές που δημιουργούνται? γιατί η λογική μου λέει ότι αν μια επιφάνεια φωτίζεται λιγότερο τότε επόμενο είναι ότι "εκτείθεται" και σε λιγότερα PAR...
....
Γενικότερα για όσα έχω πει για τις λάμπες Grolux θέλω να συνοψήσω μέσα σε λίγες γραμμές ότι από τη στιγμή που πρόκειται για εξειδικευμένη λάμπα ανάπτυξης φυτών δε θα πρέπει να είναι αποκλειστικά η κύρια πηγή φωτισμού στο ενυδρείο μας παρά μόνο συμπληρωματική στον φωτισμό του φυσικού περιβάλλοντος που προσπαθούμε να αναπαραστήσουμε.
Το πόσο πολύ θα ευνοήσει τις άλγες εξαρτάται από την συνολική ένταση φωτός που παράγουν ο/οι λαμπτήρας/ες. Γι αυτό έκανα λόγο για ενυδρεία που έχουν μέτριο προς χαμηλό ή απλά χαμηλό φωτισμό, διότι εκεί ελαχιστοποιούνται κατά πολύ οι πιθανότητες για ανάπτυξη άλγεων από ευθύνη του φωτισμού και μόνο ωφέλη για τα φυτά μας μπορεί να μας προσφέρει η Grolux σε αυτή την περίπτωση.
1. Οι τυχόν σκίαση δεν σχετίζεται με τα πόσα είναι τα πραγματικά λίτρα του νερού ή όχι, αλλά από την φυτοφόρτιση και το aquascaping. Και τα δύο είναι, ευτυχώς, εύκολα αντιληπτά από τον καθένα. Αντίθετα πολλοί δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι όσο ψηλότερο το ενυδρείο (με σταθερά τα λίτρα πάντα) τόσο περισσότερο φως διαχέεται, χάνεται από τα πλάγια κλπ. του ενυδρείου, οπότε τόσο περισσότερα (αναλογικά) W/lt χρειάζεται.
Εδώ μπορεί κάποιος να διαβάσει πολλές πληροφορίες για φωτισμό κατάλληλο για φυτά.

2. Θα γράψω κάτι που θα φανεί ίσως υπερβολικό, αλλά φοβάμαι ότι έτσι είναι: Καμία λάμπα φθορισμού δεν έχει (ούτε θα μπορέσει ποτέ) να έχει φυσικό φως για τα ζωντανά μας. Οι λάμπες φθορισμού (και ως ένα βαθμό και τα led) αποτελούνται από ένα σύνολο μονοχρωματικών πηγών (οι διάφοροι φώσφοροι) που έχουν σχεδιαστεί (με μικρότερη ή μεγαλύτερη επιτυχία ανάλογα και με το κόστος ή την κατανάλωση) να 'ξεγελούν' το ανθρώπινο μάτι ώστε να νομίζουμε ότι το φως τους είναι λευκό. Τα ζωντανά μας ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να το θεωρούν λευκό (εκτός αν έχουν τα ίδια ακριβώς κωνία στο μάτι τους με εμάς- πράγμα απίθανό αφού ακόμα και τα ανώτερα θηλαστικά διαφέρουν).
Οι λάμπες που είναι ειδικές για την ανάπτυξη των φυτών έχουν προσαρμόσει το χρωματικό τους φάσμα στις ανάγκες των φυτών θυσιάζοντας τις χρωματικές ανάγκες του ανθρώπου. Δυστυχώς δεν υπάρχουν αντίστοιχες λάμπες για τις ανάγκες των κιχλίδων ή άλλων ψαριών.

Από τη στιγμή που εσύ έχεις το ίδιο ενυδρείο με τον νηματοθέτη και χρησιμοποιείς μια λάμπα grolux και είσαι ευχαριστημένος με την ανάπτυξη των φυτών που βρίσκονται ακριβώς από κάτω από την grolux και συνεπώς φωτίζονται αποκλειστικά από αυτήν, αυτό μας λέει ότι η λάμπα αυτή δεν βγάζει υπερβολικά έντονο φωτισμό για το ενυδρείο σας.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 08-04-14, 08:26
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα εχω διαβασει ολα παραπανω αλλα να σταθω σε αυτο,εγω οπως αναφερα εχω οι λαμπες μου ειναι 28w T5 με μηκος 59mm...Εαν λοιπον παρω 2 Grolux που 28+28=56 δια 120λ κανει περιπου 0,4 ...Οποτε απο αυτο συμπερενω οτι συμφωνεις και εσυ στο να μπουν 2 Grolux??σε συνδιασμο με seachem flurish Και diy co2..μπορω να δω μια φωτο με αυτο το χρωματισμο που λετε του ροζ απο τις 2 grolux εαν τελικα ακταληξω σε αυτες (αν και προς τα εκει κλεινω)?

τελικά κατέληξες ποιες θα βάλεις? έκανες κάτι?
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 10-04-14, 14:05
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Τι να κανω ξερω και εγω?ουτε και εγω ξερω τι να κανω...εχω μπερδευτ πολυ...σιγουρα η μια θα ειναι grolux η αλλη μου ειπατε juwel nature για να φερω το χρωματισμο σωστα,σε κανενα μαγαζι ομως δεν μπορεσα να βρω και τις δυο μαζι,ειμαι αθηνα τωρα μπορειται να μου πειτε ενα μαγαζι που να εχει δυο συμβατες λαμπες?σιγουρα η μια grolux Και η αλλη τι εκτος απο juwel nature υπαρχει κατι??2 grolux να πω την αληθεια δεν μου αρεσει ο φωτισμος ο ροζε..ας μου πει οποιος ξερει..Μπορω να βαλω ας πουμε αυτες τις δυο (η μια ταιριαζει νομιζω και η αλλη) http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0 ...... http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0 ?Η ξεφευγω στα kelvin?αν και η δευτερη λεει οτι συνισταται σε θερμοκηπια και κηπους...

επισεις nospanos ειπες εχουμε ιδιο ενυδρειο,εσυ τι λαμπες εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 10-04-14, 14:57
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Φυσικά και μπορείς να βάλεις gro-lux και aquastar μαζί!
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 10-04-14, 18:10
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλά μην τρελαίνεσαι..

αφού δεν σου αρέσει να ειναι και η δύο grolux η μια να είναι όποια βρείς απο 3000κ-10.000kelvin


αν πάλι δεν βρίσκεις τίποτε από τα παραπάνω, η δεν σου αρέσει κάτι βάλε όποια λάμπα βρείς απλή χωρίς πολλά-πολλά απο 4000κ-6500κ , που να μπαίνει στο φωτ/κο σου..

ααα.. και αυτές που είχε απο την μαμά του μην νομίζεις οτι φταίνε για την άλγη..
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 12-04-14, 15:39
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

οκ τοτε....θα το ψαξω,ειμαι αθηνα και θα παω να δω στα πετς...ολο και κατι θα βρω πιστευω...
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 16-04-14, 08:04
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Με αυτες τις λαμπες εκτος απο diy co2 και seachem flourish τι αλλο να αγορασω;για το πολυ εως μετρια φυτα...;;;
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 16-04-14, 08:22
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

προς το παρών τίποτα.. πάρε και καμιά ταμπλέτα λιπάσματος για το υπόστρωμα.
αν χρειαστείς και κάποιο συμπλήρωμα σε ιχνοστοιχεία , σίδηρο , κάλιο θα στο δείξουν τα φυτά με τον καιρό, ανάλογα την ανάπτυξη τους...

ποιες λάμπες πήρες?
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 16-04-14, 08:32
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Δεν πηρα ακομη αυριο θα παω να ωαξω.να δω κ εκει τι θα μ πουνε.εχετε να προτεινεται καπο πετ σοπ;σιγουρα η μια grolux η αλκη θ προσπαθησω να ειναι αναμεσα στα 4100 η 6500Κ .για να μην εχω ροζ φωτισμο...
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 16-04-14, 08:41
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αθήνα είσαι? δεν ξέρω απο εκεί... ψάξε στο ίντερνετ της σελίδες τον πετ , πάρε τηλ. και ρώτα ποιος της έχει..
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 16-04-14, 19:11
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πηρα ακομη αυριο θα παω να ωαξω.να δω κ εκει τι θα μ πουνε.εχετε να προτεινεται καπο πετ σοπ;σιγουρα η μια grolux η αλκη θ προσπαθησω να ειναι αναμεσα στα 4100 η 6500Κ .για να μην εχω ροζ φωτισμο...
Εδώ (http://lentzoslampes.gr) για Sylvania Grolux 28W 59cm
Εδώ (http://www.petsupermarket.gr) για Juwel
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 16-04-14, 20:02
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

nospanos μιας και εισαι απο αθηνα,ξερεις μοιπως με ποια αλλη μπορω να βολευτω για να μην πηγαινω σε 2 pet shop?δηλαδη εκτος την grolux καποια αλλη που να μου κανει,αλλιως οκ θα παω και στα δυο να της παρω..επισεις εσυ λες θα χρειαστω τπτ αλλο εκτος απο seachem flurish και co2?
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 16-04-14, 20:13
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
nospanos μιας και εισαι απο αθηνα,ξερεις μοιπως με ποια αλλη μπορω να βολευτω για να μην πηγαινω σε 2 pet shop?δηλαδη εκτος την grolux καποια αλλη που να μου κανει,αλλιως οκ θα παω και στα δυο να της παρω..επισεις εσυ λες θα χρειαστω τπτ αλλο εκτος απο seachem flurish και co2?
Δεν τις έχει το ίδιο μαγαζί και τις 2, αναγκαστικά θα πας σε 2... είσαι ok με το Flourish
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 16-04-14, 21:14
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Το ειπα και το ξαναλέω , οι απλές λάμπες φθορισμου οσραμ -philips κανου εξισου την ιδια δουλεια....
Για να δουμε με τις ειδικές λαμπες τι αλγες θα αποκτησεις...
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 16-04-14, 21:20
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

ok σας ευχαριστρω και παλι κατι τελευταιο σχετικα με την λιπανσ,να παρω seachem flurish ή και excel??ταμπλετες βυθου ποιες προτειναιται?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ειπα και το ξαναλέω , οι απλές λάμπες φθορισμου οσραμ -philips κανου εξισου την ιδια δουλεια....
Για να δουμε με τις ειδικές λαμπες τι αλγες θα αποκτησεις...
θα το δουμε αλλα νομιζω δεν εχει στις διαστασεις που θελω ..28w και 59μμ h osram κ η philips

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stavros7 : 16-04-14 στις 21:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 22-04-14, 21:55
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

τελικα τι εκανες?
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 23-04-14, 11:32
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

πηρα την juwel την nature και ψαχνω καπου εδω στα δυτικα η μεσα αθηνα μοιπως βρω καποιο μαγαζι με gro lux t5 28w
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 30-04-14, 01:07
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

εκανες τιποτα?
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 30-04-14, 14:40
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Ναι πηρα και την αλλη λαμπα τις εχω βαλει,να ρωτησω κατι ακομα χρησημοποιω αναταραχη στην επιφανεια εχω και αεραντλια μπορω να την βαλω η θα επηρεασει καπου στα φυτα η στα ψαρια??εριξα και flourish
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 30-04-14, 16:16
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

η αεραντλια ειναι περιτη, διωχνει και το co2... λιπασμα με μετρο μεχρι ν παρουν μπρος τα φυτα να βαζεις το 1/3 της δοσεις .. με τον καιρο θα αυξανεις την δοση αν το ζητανε τα φυτα. ολα αυτα ειναι πολυ γενικα . κανε μια παρουσιαση πως το εχεις τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 30-04-14, 16:29
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

προς στιγμην απο μετρησεις ειμαι οκ οπως παντα απο φυτα εχω 2 echinodorus και 2 τοματιες,κατω εχω αμμο,diy co2 και σημερα εριξα πρωτη φορα flourish...απο ψαρια εχω 8 χηρες προς ωρας,και σκεφτομαι τι αλλο μπορω να βαλω,ειχα και ξυλο μεσα με ανουμπια νανα αλλα το εβγαλα και το εβαλα σε ενα αλλο ενυδρειο γιατι ειχα προβλημα και μετα μου ειπαν οτι δεν εκανε να εχω την ανουμπια απευθειας στο φως κατι τετοιο γιατι εβλεπα χαλουσε κιτρινιζαν τα φυλλα βασικα και εδω και 3 μηνες που το εχω στο αλλο ολα καλα,το θεμα ειναι οτι εδινε λιγο εως αρκετη ομοργια στο ενυδρειο το μεγαλο που εχω και τωρα το βλεπω πολυ φτωχο το ενυδρειο γιατι εχει μονο 2 φυτα και σκεφτομαι να το ξαναβαλω, (επισεις εαν δεν ειχα co2 θα υπηρχε προβλημα εαν εβαζα την αεραντλια συνεχεια)?
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 30-04-14, 16:37
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

ποσο λιπασμα εβαλες? τα φυτα ειναι πολυ λιγα ..... καλυτερα μεχρι να βα λεις αρκετα φυτα μην ριχνεις υγρο αλλα παρε σε ταμπλετες και βαλτες 5 εκατοστα απο την ριζα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11018 seconds with 13 queries