Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-11-04, 12:08
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή Ψαχνω Υποστρωμα

Εχει δει κανεις σε καποιο μαγαζι στην Αθηνα να υπαρχει το Flourite και το Onyx Gravel της Seachem Και αν οχι τα εχει δει κανεις σε καποιο online shop που στελνει Ελλαδα
Τα γνωστα (Αquaristik & Seame δεν τα εχουν απ'οτι εχω δει).
Θα εκτιμησω πολυ καθε πληροφορια.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-04, 16:00
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Πήρα εγώ από την Άβυσσο στη Λ. Αλεξάνδρας το flourite.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-11-04, 16:26
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Ώστε εσύ ήσουνα που το πήρες
Μάλλον ήταν και το τελευταίο καθώς ο Σταύρος δεν έχει άλλα κομμάτια.
Σ' ευχαριστώ πάντως.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-11-04, 18:32
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Δε νομίζω να ήταν το τελευταίο γιατί νομίζω ότι το παρήγγειλε από τον αντιπρόσωπο της Seachem. Ρώτησέ τον αν μπορεί να σου φέρει.
Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι πολύ καλό υπόστρωμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-11-04, 19:07
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Εχθές το απόγευμα πέρασα από την Άβυσσο και δεν είχε. Του ζήτησα να παραγγείλει και μου είπε ότι θα κοιτάξει αν έχει ο αντιπρόσωπος. Ελπίζω να βρει αλλά στην περίπτωση που δεν βρει θέλω να ξέρω αν μπορώ να το πάρω από κάπου αλλού γιατί έχω είδη κλείσει κάποια ψάρια και δεν μπορώ να περιμένω πολύ για να στήσω το ενυδρείο.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-11-04, 22:43
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Παναγιώτη,ήρθες στην Αθήνα να μας πάρεις και τα υλικά ;Φαντάζομαι θα πάει σε καλή μεριά .Έχει πάντως και το ακουαριστικνετ http://store.aquaristic.net/AQf4b32b...100+1079640417. Gorgi,αυτό που ψάχνεις το είχα βρεί και σε ένα στημένο ενυδρείο του pet city στη Γλυφάδα,αλλά δεν ξέρω αν το φέρνει,δεν ρώτησα .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-11-04, 23:23
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Τάρεκ Εζατ .... ή [ترك] [إزّت]


Έβρου 8 Αιγάλεω
210 5980673
6973814001
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-11-04, 23:32
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παναγιώτη,ήρθες στην Αθήνα να μας πάρεις και τα υλικά ;Φαντάζομαι θα πάει σε καλή μεριά
Όχι Τάσο δεν ήρθα Αθήνα. Μου ταέστειλε με το ΚΤΕΛ.
Δεν το έβαλα σε καινούργιο ενυδρείο. Έχει καιρό που το έχω στο φυτεμένο ενυδρείο με τους δίσκους.
Είναι πολύ καλή επιλογή πάντως αυτό το υπόστρωμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-04, 12:28
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

--Τάσο ευχαριστώ, το είχα ξεκοκαλίσει το Acouaristic αλλά δεν φαντάστικα ότι θα το έχει στην κατηγορία "Plant Fertilizer" και το έψαχνα στην "Decoration/Gravels" , βλακεία μου.
--Κύριε Καρβούνη ευχαριστώ θα έχω υπόψη μου και τον Τάρεκ.
--Παναγιώτη να τολμήσω να υποθέσω ότι σε εσένα έστειλε και όλες τις Eleocharis Parvula Αν είναι έτσι μπορείς να μου πεις κάποια πράγματα για το συγκεκριμένο φυτό
Έχω διαβάσει πολύ για αυτό αλλά θα ήθελα να ξέρω και από κάποιον που το έχει για την συμπεριφορά του στο ενυδρείο. Σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω για να φτιάξω "χαλί" στο μπροστινό μέρος. Πόσα W/Litr έχεις στο ενυδρείο σου.Μήπως μπορείς να βάλεις και καμιά φωτο
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-11-04, 12:22
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Να σου πω για την Eleocharis acicularis

την οποια εχω εγω στο ενυδρειο μου και την εχω βαλει για χαλί μαζι με blyxa japonica
.
ειναι ευκολα φυτα οι Eleocharis και δεν εχουν και μεγαλες απαιτησεις σε φως και φροντιδα .
Εαν θες χαλί να κανεις το εξης , να φυτεψεις οσο πιο κοντα και οσο πιο πολλες γινεται , και οταν δεις οτι βγαζουν τα πρωτα ράνερ να αρχισεις το κουρεμα (οχι κλαδεμα) 3-4 ποντους απο την ριζα , αυτο τις κανει να πετανε καινουργια ρανερ και να μεγαλωνουν ταυτοχρονα και τα κομμενα .
Ετσι θα εχεις σχετικα γρηγορα ενα χαλι το οποιο θα κουρευεις στο υψος που θες .
Περιμενω απο καποιους "φωτογραφους" που ειχαν ερθει σπιτι μου μια προσφατη φωτο για να την βαλω και να δεις πως γινεται οταν απλωθει παντου .
Βαζω ομως μια πιο παλια στην οποια φενεται ποσο εχει απλωθει απο ενα γλαστρακι που ειχα πρωτοφυτεψει , και μωλις μου στειλουν την προσφατη θα την βαλω και αυτην εδω .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-11-04, 13:52
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Σωτήρη για τις πληροφορίες.
Επειδή όμως βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον για το post επιτρέψτε μου να σας παραθέσω τα σχέδια μου για το ενυδρείο που θέλω να φτιάξω έτσι ώστε να μου πείτε την γνώμη σας.
--ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ--
Ενυδρείο Juwel 96 (80*30*40) χωρίς το εσωτερικό φίλτρο
Φίλτρο EHEIM 2213 (γεμάτο με Ehfimech / Ehfifix / Substrat Pro / Ehfitorf)
Θερμοστάτης Jager 75w
Θερμαντικό καλώδιο Rena Cor 15w
Φωτισμος 2x 24w T5 Osram Lumilux Plus 860 + 1x 18w T8 Sera Daylight (0,69 W/Lit.)
Co2 Hagen Nutrafin
Υπόστρωμα Seachem Flourite (~ 5 mm) + Onyx Sand (~ 2-3 mm)
--ΦΥΤΑ--
Bacopa Australis
Rotala Rotundifolia
Valisneria Spiralis
Eleocharis parvula "dwarf"
Anubias Nana "petite"
Anubias Congensis
Anubias Barteri
--ΨΑΡΙΑ--
1 ζεύγος M. Ramirezi
8 Paracheirodon Axelrodi
6 Hemigrammus rhodostomus
4 Caridina Japonica

Μέχρι στιγμής δυσκολεύομαι να βρω το Onyx Sand & την Bacopa Australis. Ο λόγος που θέλω την Onyx είναι γιατί σύμφωνα με τον Amano μακροπρόθεσμα δημιουργούνται στο υπόστρωμα αρκετά όξινες συνθήκες με αποτέλεσμα το πιθανό σάπισμα τον ριζών και η Onyx σύμφωνα με την Seachem έχει μια τάση να ανεβάζει το PH κατά 0,1 με 0,5 οπότε υπέθεσα ότι μου κάνει.
Ένας ακόμα λόγος είναι ότι αισθητικά μου αρέσει περισσότερο το χρώμα της από του Flourite και προβληματίζομαι αν θα είναι καλυτέρα να ανακατέψω τα υποστρώματα ή να βάλω κάτω το Flourite και πάνω το Onyx. Υπάρχει κάποιος πρακτικός περιορισμός σε αυτό γιατί αισθητικά είναι καθαρά υποκειμενικό.
Επίσης αν δεν καταφέρω να βρω το Onyx και την B.Australis τι εναλλακτικές θα μου προτείνατε, λαμβάνοντας υπόψη ότι η B.A. θα μπει στο πίσω αριστερό μέρος του ενυδρείου.
Περιμένω τις απόψεις σας και συγνώμη για το μακροσκελές post.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-11-04, 19:25
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Σε γενικες γραμμες το πλανο σου ειναι καλο , αλλα το πιο σημαντικο ειναι το οτι εχεις σχεδιασει εξ'αρχης τι ακριβως θελεις .

Για το onyx sand δεν γνωριζω πολλα ας σε συμβουλεψει καποιος που ξερει , αλλα προσωπικα δεν θα εβαζα κατι που εχει την ταση να επηρεαζει το ph προς τα πανω (τι ph εχει το νερο σου)

Πολυ καλο θα ηταν να εβαζες το φιλτρο σου να λειτουργησει κανενα μηνα στο στρωμενο σου ενυδρειο (ποια μεθοδο ωριμανσης θα εφαρμοσεις)

Γνωμη μου ειναι να βαλεις 20 cardina japonica και 6 ottocinclus affinis απο την πρωτη μερα λειτουργιας (εφοσον εχεις κανει αυτο που σου ειπα με το φιλτρο)

Ως εναλλακτικη λυση για την B. Australis μπορεις να χρησιμοποιησεις απο την ιδια οικογενεια την B.Caroliniana , πολυ ομορφο φυτο χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-11-04, 19:48
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Το νερο μου εχει Ph περιπου 8 με 8,5 (ειναι δυσκολο να καταλαβω με αυτα τα καταραμενα χρωματα)
Το κολπο με το φιλτρο δεν μπορει να γινει καθως το ενυδρειο ειναι στο παλιο το σπιτι και για να βγαλω το κολημενο φιλτρο απο μεσα πρεπει να το αδειασω και να το ξεκολισω. Δυστηχως ο μονος τροπος που εχω σκεφτει ειναι το ολικο ξεστησυμο του ενυδρειου και ολα παλι απο την αρχη.
Το στρωσιμο θελω να το κανω χωρις ψαρια.
Ωραιο ειναι το B.Caroliniana αλλα θα το βρω ευκολα
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-11-04, 20:10
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

8-8,5 .Στα Εξάρχεια;Είσαι σίγουρος;Τοέχεις μετρήσει και με κάποιο άλλο τέστ μήπως το δικό σου έληξε; .Είναι αρκετά σκληρό για φυτεμένο-πόσο μάλλον να βάλεις και υπόστρωμα που θα σου ανεβάσει στο ph.Που θα πάει,στο 9 .
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-11-04, 23:02
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
Το νερο μου εχει Ph περιπου 8 με 8,5 (ειναι δυσκολο να καταλαβω με αυτα τα καταραμενα χρωματα)
Για το νερο θα συμφωνησω και εγω με τον Τάσο , ψαξτο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
Το κολπο με το φιλτρο δεν μπορει να γινει καθως το ενυδρειο ειναι στο παλιο το σπιτι και για να βγαλω το κολημενο φιλτρο απο μεσα πρεπει να το αδειασω και να το ξεκολισω. Δυστηχως ο μονος τροπος που εχω σκεφτει ειναι το ολικο ξεστησυμο του ενυδρειου και ολα παλι απο την αρχη.
Ακριβως το ιδιο περασα και εγω με το φιλτρο , αλλα δεν εκανα ξεστησιμο , εβγαλα με προσοχη τα υλικα απο το παλιο φιλτρο και τα εβαλα στο εξωτερικο , μετα συμπληρωσα και αλλα υλικα και το εβαλα να δουλευει .
Στην συνεχεια ξεκολλησα το φιλτρο απο το τζαμι και τραβηξα απλως τις σιλικονες που ειχαν μεινει και αυτο ηταν ολο .
Μη ξεστησεις το ενυδρειο γι΄αυτο το λογο , ειναι αμαρτια να τα τραβηξεις ολα απο την αρχη , και εσυ και τα ψαρια σου .
Τωρα οσο για το υποστρωμα , εαν τρεχει το ενυδρειο σου καιρο και εχει αρκετα ψιλο χαλικι τοτε μην το ξεστησεις ουτε γι΄αυτον τον λογο , βαλε απλως στα φυτα που πραγματικα το θελουν , τις ταμλετες - στικ που βαζουμε για φυτα που τρεφονται απ οτις ριζες και θα εισαι οκ , τα υπολοιπα που τρεφονται απο τα φυλα (και ειναι πολλα αυτα ) δεν εχουν αναγκη υποστρωματος .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-11-04, 12:15
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Τάσο η αλήθεια είναι πως δεν έχω διασταυρώσει το Ph και με άλλο test αλλά το test της Sera που έχω δεν είναι ληγμένο. Μέσα στα σχέδια μου είναι η αγορά ενός pocket Ph Meter που θα μου εξαφανίσει κάθε αμφιβολία για την τιμή του Ph.
Όσο για αυτό που λέει ο Σωτήρης δεν μπορεί να γίνει γιατί όταν είχα στήσει αρχικά το ενυδρείο και λόγω πλήρους άγνοιας για τις παραμέτρους που επηρεάζουν το νερό μου έδωσαν ένα υπόστρωμα το οποίο ήταν χαλίκι 2-5 mm το οποίο είχε μέσα και σπασμένα κοχύλια με αποτέλεσμα να μου σκληραίνει το νερό υπερβολικά (μέχρι και 19 μου έφτασε η γενική). Άρα πρέπει να αλλαχθεί οπωσδήποτε (ΙΜΟ).
Τώρα για το κόλπο με το φίλτρο νομίζω πως εάν βάλω τα σφουγγάρια και το siporax από το Juwel στο φίλτρο της Eheim (2213) δεν θα έχω καλό φιλτράρισμα λόγω bypass του νερού (το πρώτο είναι τετράγωνο και το δεύτερο στρογγυλό). Επίσης υπάρχει και η δυνατότητα να στύψω τα σφουγγάρια από το εσωτερικό φίλτρο του αδελφού μου στο φρεσκοστημενο ενυδρείο μου και έτσι να επιταχύνω την ωρίμανση του.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-11-04, 19:29
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
(το πρώτο είναι τετράγωνο και το δεύτερο στρογγυλό)
κοψ'το οπως θελεις .Υποθετω βεβαια οτι το παλιο σου φιλτρο λειτουργει κανονικα σε καποιο ενυδρειο αλλιως τζαμπα το συζηταμε.
Παράθεση:
Επίσης υπάρχει και η δυνατότητα να στύψω τα σφουγγάρια από το εσωτερικό φίλτρο του αδελφού μου στο φρεσκοστημενο ενυδρείο μου και έτσι να επιταχύνω την ωρίμανση του.
Υπαρχει και η δυντοτητα να κλεψεις κανενα σφουγγαρι απο τον αδερφο σου
Παντως ειναι οτι καλυτερο να ξεκινας ενα ενυδρειο με ωριμο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-11-04, 11:50
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Χμμμ!!! Καλή η παρατήρηση για το κόψιμο...μερικές φορές τα πιο απλά πράγματα δεν τα σκεφτόμαστε καθόλου.
Καλή και η ιδέα για το κλέψιμο του σφουγγαριού (ούτε νύφη να ήτανε) αλλά δεν νομίζω πως θα χρειαστεί

Καμιά άλλη παρατήρηση πάνω στο setup του ενυδρείου Μήπως μου έχει διαφύγει κάτι, η καμιά βελτίωση που μπορώ να κάνω

Η γαρίδες θα είναι ok με τα Ramirezi

Επίσης έχω σκεφτεί να φτιάχνω νερό σε ένα πλαστικό βαρέλι όπου θα υπάρχει ένας κυκλοφοριτής και θερμοστάτης και μέσα θα έχω τύρφη. Θα κάνει δουλειά ή τζάμπα θα το κάνω. Δυστυχώς λεφτά για R/O δεν υπάρχουν και το μόνο που μπόρεσα να σκεφτώ είναι αυτό. Τις αλλαγές με απιονισμένο νερό τις έχω δοκιμάσει και δεν είναι πολύ πρακτικές. Καμιά άλλη ιδέα
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-11-04, 12:15
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
Έχω διαβάσει πολύ για αυτό αλλά θα ήθελα να ξέρω και από κάποιον που το έχει για την συμπεριφορά του στο ενυδρείο. Σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω για να φτιάξω "χαλί" στο μπροστινό μέρος.
Να και μια πιο προσφατη φωτο να δεις πως μπορει να γινει χαλί αυτο το φυτο , το κουρευεις οσο κοντο θες και αυτο μεγαλωνει και πεταει και καινουργια , οποτε εσυ διαμορφωνεις παντα το επιθυμητο aquascape .

__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-11-04, 12:40
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Ειναι πολυ ωραιο...ποσα W/Lit. εχεις και τι υψος εχει το ενυδρειο σου
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-11-04, 17:20
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Περιπου 0,75/λιτρο και το υψος ειναι περιπου 30 εκατ.
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-11-04, 17:31
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Πιστευεις πως τα 0,68 w/lit. που θα εχω στο ενυδρειο με υψος περιπου 40 εκ. θα ειναι αρκετα για να πετυχω ενα εξισου καλο αποτελεσμα με το δικο σου
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-11-04, 17:40
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η γαρίδες θα είναι ok με τα Ramirezi
κανενα προβλημα.
Παράθεση:
Καμιά άλλη παρατήρηση πάνω στο setup του ενυδρείου Μήπως μου έχει διαφύγει κάτι, η καμιά βελτίωση που μπορώ να κάνω
Μια συμβουλη την οποια φανταζομαι οτι θα εχεις ξαν'ακουσει και στην υπογραμμιζω --πυκνοφυτεμενο ενυδρειο-- φυτεψε τα φυτα που εχεις επιλεξει και υστερα γεμισε οτι κενο υπαρχει με καποιο ανθεκτικο φυτο γρηγορης αναπτυξης (η H.Polysperma ειναι οτι πρεπει γι'αυτον τον σκοπο) . Σε πρωτη φαση μη σ'απασχολει το aquascape αλλα επικεντρωσου στην προσπαθεια ευρεσης των ισορροποιων.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-11-04, 17:56
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Και μια απορία που προέκυψε από την συμβουλή για πυκνοφυτευμένο ενυδρείο.
Όπου κι αν διαβάζω για το πως στήνουμε ένα φυτεμένο ενυδρείο όλοι αναφέρουν πως πρέπει τα φυτά να μπαίνουνε όλα από την αρχή. Εν μέρη καταλαβαίνω πως αυτό γίνετε για να έλθει η ισοροποια που χρειάζεται ένα φυτεμένο το γρηγορότερο και πως σίγουρα δεν μας περιορίζει από το να προσθέσουμε κάποια φυτά αργότερα.
Αν όμως δεν ακολουθήσουμε την μέθοδο αυτή και φυτεύουμε ένα είδος κάθε 5 μέρες για παράδειγμα τι θα γίνει
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-11-04, 18:26
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Εαν ενοεις ενα ειδος και οχι ενα φυτο καθε 5 μερες δεν νομιζω να εχεις προβλημα .
Κανε ομως αυτο που σου ειπε ο gaia για να εχεις πιο γρηγορα αποτελεσματα , γιατι η αλλη λυση ειναι να αρχισεις πολυ σιγα με ολα και να αυξανεις σιγα σιγα , δηλαδη να φυτεψεις λιγα και ταχειας αναπτυξης και λιγο φωτισμο και λιπασμα και να αυξανεις σιγα σιγα σε ενα χρονικο παραθυρο της ταξης των 6 μηνων.
Τα γραφω αυτα γιατι καποιος μπορει να επιλεξει αυτη την τεχνικη και οχι την τεχνικη του ολα μαζι απο την αρχη , ηοποια εχει και καποιους κινδυνους , οπως το ξεσπασμα αλγης σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο , ή το πεινασμα των φυτων και ολα αυτα γιατι δεν θα εχει ερθει η ισοροποια αμεσως .
Ετσι αυτος ο τροπος θελει αρκετη προσοχη και με το παραμικρο που θα βλεπεις θα πρεπει να περνεις και τα καταληλα μετρα .
Τωρα οσο για τις γαριδες δεν υπαρχει προβλημα μεν με τα ψαρια , αλλα με τα αβγα τους ναι , θα εχεις προβλημα , θα μου πεις τωρα με τετοιες σκληροτητες και με τετοιο PH ουτως ή αλλως δεν θα δεις σωστα αβγα .
Εχεις δρομο ακομα , ξεκινα απο καπου και μετα κανεις αλλο ενα βημα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-11-04, 18:45
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Οι λόγοι για τους οποίους σκοπεύω να βάλω γαρίδες είναι για να αποφύγω την άλγη και γιατί μου αρέσουν πολύ. Ο βασικός μου όμως σκοπός είναι να προσπαθήσω για αναπαραγωγή των Ramirezi. Ξέρω τώρα θα πείτε "που πας μωρέ ξεβράκωτος στ' αγγούρια" και θα έχετε δίκιο. Όμως με όσα έχουν γραφτεί από αρκετούς τον τελευταίο καιρό για το συγκεκριμένο δεν άντεξα ρε παιδιά...υπέκυψα. Είδα και ένα ζευγάρι Ramirezi σε ένα πετσοπάδικο και τα ερωτεύτηκα.
Δηλαδή υπάρχει κίνδυνος οι γαρίδες να φάνε τα αυγά των ψαριών Φαντάζομαι αυτό θα γίνει το βράδυ που δεν βλέπουν τα ψάρια Τέλος πάντων θα δούμε τι θα γίνει, μην συνεχίσω άλλο γιατί "ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βαφτίσαμε".
Με τους Οτόκυκλους υπάρχει ο ίδιος κίνδυνος
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-11-04, 00:43
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν και ελαφρώς εκτός θέματος.....
Αν το ζευγάρι είναι καλοί γονείς, δεν αφήνουν τα αυγά (και αργότερα τα μωρά) ούτε στιγμή μόνα τους και δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους. Οτιδήποτε τα πλησιάσει το διώχνουν με τρόπο που θα ζήλευαν και οι πιο άγριες κιχλίδες. Τα δικά μου διώχνουν και απομακρύνουν ακόμη και τα σαλιγκάρια! Βέβαια τα Οttocinclus είναι σαφέστατα ασφαλέστερη λύση για αλγοφάγο.
Υπάρχουν και διάφορες τεχνικές που βοηθάνε τα ψάρια, κυρίως τις σκοτεινές ώρες, αλλά αυτά θα τα πούμε σε άλλο τοπικ και στην κατάλληλη κατηγορία.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-11-04, 18:40
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και μια απορία που προέκυψε από την συμβουλή για πυκνοφυτευμένο ενυδρείο
Καπου ειχα διαβασει ενα ωραιο παραδειγμα οπου παρομοιαζε τα φυτα με λιονταρια , την αλγη με τσακαλια και τα θρεπτικα συστατικα με προβατα .Σε μια συγκεκριμενη εκταση οταν τα προβατα ηταν σε μικρο αριθμο , τα λιονταρια (φυτα) σαν πιο ικανοι θηρευτες ετρωγαν ολα τα προβατα με αποτελεσμα τα τσακαλια (αλγη) να πεθαινουν της πεινας . Καποια ομως τσακαλια καταφερναν παντα να επιβιωνουν με τα αποφαγια , ετσι οταν για καποιο λογο αυξηθηκε ο αριθμος των προβατων και περισσευαν πλεον απο τα χωρτατα λιονταρια , τα τσακαλια το εκμεταλλευτηκαν και καθως αναπαραγονταν πιο γρηγορα απο τα λιονταρια εφτασαν σε σημειο να γινουν το κυριαρχο ειδος της περιοχης . Αυτο που κανουμε εμεις στην ουσια ειναι οτι εφοσον στην αρχη δεν μπορουμε να ελεγξουμε τον αριθμο των προβατων βαζουμε στο ξεκινημα πολλα λιονταρια .
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-11-04, 16:48
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Και μια ιδεα που μου ηρθε ετσι ξαφνικα ...
Αν κατω απο τον φλοριτη βαλω ενα λεπτο στρωμα τυρφης ( περιπου 1 εκ. ) θα με βοηθησει στο να κρατησω το PH του νερου σε οξινα επιπεδα, και αν ναι ποσο θα κρατησει αυτο. Οταν εξαντληθει η ικανοτητα της τυρφης τι θα γινει
Το εχει δοκιμασει κανενας
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-11-04, 01:16
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Tι τυρφη σκοπευεις να χρησιμοποιησεις??
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09045 seconds with 12 queries