Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-08-03, 17:35
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Λοιπόν σχετικά με την μαγιά μετά απο πολλούς μήνες χωρίς προβλήματα ορίστε μερικά συμπεράσματα:

Ανεξαρτήτου μίγματος, το χειμώνα θέλει τα μπουκάλια μέσα σε κουβαδάκι με αντίσταση σε σταθερή θερμοκρασία. Το καλοκαίρι δεν χρειάζεται. Εγώ δουλεύω πιά δύο μπουκάλια, ένα κάθε 15 μέρες.

Το μίγμα μου είναι 2 κούπες ζάχαρη, νερό (βρύσης to καλοκαίρι - χλιαρό το χειμώνα), ένα κοφτό κουταλάκι μαγιά (στο περίπου). Την μαγιά την διαλύω σε ένα φλιτζάνι με νερό (βρύσης to καλοκαίρι - χλιαρό το χειμώνα), και μια κουταλιά ζάχαρη. Τι ρίχνω στο μίγμα νερού ζάχαρης και κουνάω το μπουκάλι σαν τρελός. Την άλλη μέρα έχω τουλάχιστον μία φουσκάλα κάθε sec.

Τα καπάκια μου είναι χωρίς τεφλόν. Απλά στην τρύπα με το σωληνάκι έχω κάνει καλή δουλεία. Φώτο στο site μου. Δεν τα έχω αλλάξει από το χειμώνα.
__________________
Still trying http://vagsav.tripod.com/aquaria.htm
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-08-03, 19:32
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Δεν βλεπω κανενας στο board μεχρι στιγμης να εχει αναφερθει στην μεθοδο παραγωγης CO2 με jello.
Το δουλευω απο τον Μαρτιο, το μπουκαλι κραταει ανετα 35-40 μερες με συνεχομενη και σταθερη ροη μια σταγονα ανα 1-2 sec.
To απλο ζαχαρη-μαγια μου καρατουσε 7-8 μερες, με παρα πολλα απροβλεπτα σκαμπανευασματα μερα με μερα.
Στο ιντερνετ υπαρχουν παρα πολλες συνταγες, για παραδειγμα αναφερω αυτην, http://aquaplants.web1000.com/art1.html
Το μονο προβλημα ειναι οτι θα πρεπει το jello να αντικατασταθει με καποιο απο τα ζελε που υπαρχουν στην Ελλαδα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Το jello εχει μια ταση τις 2 πρωτες μερες να κανει αφρο σαν την μπυρα. Οι δοκιμες καλο θα ειναι για αρχη να γινουν σε εξωτερικο χωρο (οχι σαλονι..) και καλο ειναι το βραδυ να αφηνεις ανοιχτο το καπακι... μεχρι να βρεθει η σωστη φορμουλα. Ο αφρος την επομενη μερα καθεται και δεν ξαναβγαινει για ενα μηνα.

Πιστευω οτι αξιζει τον κοπο.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-08-03, 01:56
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
Δεν βλεπω κανενας στο board μεχρι στιγμης να εχει αναφερθει στην μεθοδο παραγωγης CO2 με jello.
Το μονο προβλημα ειναι οτι θα πρεπει το jello να αντικατασταθει με καποιο απο τα ζελε που υπαρχουν στην Ελλαδα.
Ξέχασες να γράψεις ότι ΔΕΝ πρέπει να περιέχει ζάχαρι το ζελέ.

Να πω τι έπαθα εγώ με το ζελέ?
Το στορυ
Το μπουκάλι κοκα-κόλας DIY φιλοξενούσε στην είσοδο του μεταλικό εξαερωτήρα για καλη εφαρμογή και χωρίς καμια διαρροή.
Ευτυχώς το πρώτο πείραμα με το ζελέ έγινε στο ντουλαπάκι κάτω απο το ενυδρειο.
Οταν έσκασε το μπουκάλι νόμιζες πως είχε γίνει κάποια τρομοκρατική ενέργεια.
Για να βγάλω το εξαερωτηράκι που καρφώθηκε κάτω απο το ντουλάπι του ενυδρείου χρειάστηκε να επιστρατεύσω την πένσα.
Καλό το ζελέ αλλά τα πειράματα θα πρέπει να γίνουν σε κάποια ταράτσα.
Στην περίπτωση που δεν πετύχει το DIY τουλάχιστον να δούμε μια καλή εκτόξευση.

ΥΓ.
Κάνει πολύ καλό αφρό, "τυφλα να έχει η σαμπάνια"
Κάνει καλές εκτοξεύσεις.
Ισως η nasa θα πρέπει να κάνει μια αξιολόγηση του φαινομένου

-------------------------------------
Το χαμόγελο είναι μεταδοτικό
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-08-03, 05:28
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Ξέχασες να γράψεις ότι ΔΕΝ πρέπει να περιέχει ζάχαρι το ζελέ.

Να πω τι έπαθα εγώ με το ζελέ?
Το στορυ
.......
Lasal, λυπάμαι για το ατύχημα σου
Αυτο όμως δεν θα πρέπει να πάρουν αρνητικά τα υπόλοιπα μέλη του board, η συνταγή jello γίνεται ολο και ποιό δημοφιλής.
Και βαβαιως θέλει ΠΡΟΣΟΧΗ και το τόνισα!!!!

Το jello σκόνη, εχει λίγο ζάχαρι, υπάρχει και diet version που δεν μας κάνει. Μαλλον θα πρέπει να περιορίσεις την ποσότητα.

Για φιάλη εγώ για ασφάλεια δεν χρεισιμοπoιώ πλεον το 2λιτρο coca-cola, αλλά το 4λιτρο χυμό gatoraid. Εχει και φαρδύ καπάκι και δεν χρειάζεται χωνί για να ρίξεις τα υλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-09-03, 20:00
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Εκανα κι εγω σημερα ενα μιγμα (χωρις ζελε) για πρωτη φοραεχει 2 ωρες και ακομη να βγουν φυσαλιδες, φυσιολογικο?

Το μονο που εκανα διαφορετικο ειναι οτι την μαγια την χτυπησα σε ιξερακι για φραπε με νερακι βρυσης. Και οχι στο σεηκερ χειρος για φραπε. Λετε να εκανα λαθος που το εκανα ετσι?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-09-03, 20:17
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

φιλε mikenuke
περιμενε καπου στις 6-8 ωρες μεχρι να αρχισει το μειγμα να βγαζει co2 . εμενα κανει και παραπανω .

δεν εχει καμια σχεση που το εκανες . ελπιζω το μειγμα με την ζαχαρη
να μην ηταν καυτο οταν εβαλες την μαγια αλλιως η μαγια καταστρεφεται.

αυτα
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-09-03, 21:09
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ωραια τοτε πολυ ωραια.το μειγμα φυσικα ηταν πολυ...χλιαρο, οπως επρεπε.προσεξα το σημειο που λεει οτι το καυτο σκοτωνει την μαγια και το κανονισα, μου το θυμισε και η μανα μου.Οσοι μαγειρευουν τα ξερουν αυτα!

Για να δουμε λοιπον αυριο τι θα γινει.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-09-03, 01:28
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Εμένα λειτουργούσε όταν το είχα σε λιγότερο απο 2 ώρες.
Ειναι θέμα θερμοκρασίας.
Εγώ το είχα πάνω απο το καπάκι mikenuke όπου ζεσταινόταν (Σιγά σιγά) με την θερμοκρασία του ξύλου.
Πρόσεξε μόνον να ειναι στεγανό το καπάκι και να μην έχεις διαφυγή CO2 όπως ένας φίλος μου που περίμενε 2 μέρες
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-09-03, 18:40
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

OK ολα καλα σημερα το πρωι που το τσεκαρα ειχα παραγωγη στο φουλ!
Τωρα χρειαζομαι εναν διαχυτηρα...DIY!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-09-03, 00:11
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ανακαλυψα κατι οσο εψαχνα το θεμα στο δικτυο και θελω να το μοιραστω μαζι σας:
Στην σελιδα http://www.geocities.com/Heartland/H...637/index.html

λεει σε μια σελιδα εδω τα εξης τα οποια μαλλον καταριπτουν εναν "urban myth" σχετικα με το μειγμα.

Occasionally you will read on the web or in the newsgroups that you shouldn't shake the bottle to mix the yeast with the water. This is a classic net.non-sense which started with a post in the rec.aquaria newsgroup a few years ago. One guy posted the instructions for a yeast-CO2 set up, and wrote, "Add the yeast to the water, but do not stir or shake the bottle. The instructions from my bread machine explicitly stated this." What he failed to understand was WHY his bread machine instruction was so. Anyone with a bread making machine could see this specific instruction, under the "Delayed Baking" mode. That's the mode where you put the ingredients into the machine, then set the timer and go to bed. Near morning, the machine will automatically turn on and start mixing, kneading and baking, and you will have fresh, hot bread as you get up in the morning. The instruction tells you to put in the water first, then gently put flour on top of the water, then put the yeast on the flour, an DO NOT MIX. That's because they don't want the yeast to get wet and get activated too early, resulting in bread that rises too much.
Anyway, this guy did not understand the reason for that instruction, but passed it on anyway. People read this guy's tip and started passing that piece of non-sense around. It made its way into archives, and occasionally pops up here and there. I always have a good laugh when I see it.

Since we want our sugar solution to start fermenting as soon as possible, please by all means, mix the yeast well. But don't shake the bottle after the cap with the CO2 hose has been screwed on. This might get some of the liquid into the line, which will be pushed into your aquarium once the CO2 starts producing.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 26-09-03, 00:32
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Απόσπασμα από τις οδηγίες απο το CO2 της Hagen.
Tο CO2 της hagen δεν είναι τίποτα παραπάνω απο ένα "έτοιμο" DIY με ζάχαρι και μαγιά.


b. Add white table sugar (no other substitute) to the first level indicator inside the canister.
c. Add full contents of one Stabilizer packet.
d. Add full contents of one Activator packet
.e. Add lukewarm water (68 86 oF/20 30 oC) to the second level. Do not use aquarium water. Stir contents gently for faster activation.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 26-09-03, 00:50
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Επιτρέψτε μου μια βιολογική παρέμβαση:
Η ανακίνηση βοηθά (ή και είναι απαραίτητη) στις καλλιέργειες μαγιάς. Οι καλλιέργειες γίνονται συνήθως υπό συνεχή ανακίνηση στις 250-300 rpm. Ο σκοπός είναι φυσικά ο αερισμός. Αυτό βέβαια θα οδηγήσει σε πιο γρήγορη εξάντληση της πηγής άνθρακα (ζάχαρη). Μια ανακίνηση του μπουκαλιού συνεπώς, έστω και κατά διαστήματα θα βοηθούσε στην ανάπτυξη του μύκητα και τη συνεπακόλουθη παραγωγή CO2. Αν σταματάει νωρίς η παραγωγή φυσαλίδων ίσως να φταίει και η έλλειψη οξυγόνου.
Οσο για το "χτυπημα" με μιξεράκι, μάλλον κακό κάνει. Ζωντανά κύτταρα είναι και σπάνε!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 26-09-03, 01:37
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
τα εξης τα οποια μαλλον καταριπτουν εναν "urban myth" σχετικα με το μειγμα.
Το urban myth δεν κατάλαβα ποιό είναι Μιχάλη
Οσοι εχουν παράγει CO2 γνωρίζουν πάντως λιγο πολύ τον τρόπο.
Φυσικά λάθη γίνονται.
Πιό πάνω αναφέρω πως είναι θέμα θερμοκρασίας.
Στο μόνο που ίσως δεν αναφέραμε σωστά είναι το ανακάτεμα.
Και στην σταθερότητα της θερμοκρασίας γιατί αυτή ειναι υπεύθυνη για την σταθερότητα ροής του CO2.
Sorry αν δεν το ανέφερα πρίν.
Εκανε όμως μια αναφορά ο vsavvas.
Ισως αυτό που δεν τονίσαμε είναι οτι το ανακάτεμα γίνεται με κλειστο το μπουκάλι και όχι υπερβολικό κούνημα.
Εγώ δεν το ανακατεβω με δύναμη.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 26-09-03, 05:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν ειναι ουτε urban ουτε myth - το shaking καθε μερικες μερες ειναι συχνα αναφερομενο - λενε οτι βοηθαει - εγω ως τεμπελης το εγκατελειψα νωρις με ιδια αποτελεσματα - οσο το εκανα, ξεβιδωνα απλως το καπακι, εκλεινα το μπουκαλι με την παλαμη και κουναγα γερα.

Συμπεθερα, μιλας για ανοιχτα συστηματα οπου με την ανακινηση γινεται ανταλλαγη αεριων? Γιατι στο συγκεκριμενο συστημα οσο λιγο οξυγονο υπαρχει στο μικρο χωρο που μενει στο μπουκαλι, διωχνεται και αντικαθισταται με CO2 μολις αρχισει να παραγεται - εκτος αν μου διαφευγει κατι?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 26-09-03, 10:54
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Urban myth ειναι το οτι κυκλοφορει η φημη οτι δεν θελει ανακατεμα οταν γινει η μιξη των 2 συστατικων φιλε lasal.
Παντως σκοπος ηταν να συζητησουμε αυτο το θεμα και βλεπω οτι συζητητειται εκτενως, και αυτο ειναι καλο.

Οποτε εγω την επομενη φορα δεν θα ανακατεψω την μαγια με μιξερακι.

Ενα αλλο ερωτημα μου ειναι το ποσο ροη πρεπει να εχω , οκ ειναι διαφοροι παραγοντες οπως διαχυση, λτρα νερου σκληροτητα και αλλα.
Αυτη τη στιγμη εχω 5 φυσαλιδες στα 10 δευτερολεπτα και διαχυση μεσω του σωληνα επιστροφης του νερου σε ενυδρειο 150 λιτρων.
Μετραω το ph μου και βλεπω οτι σε τρεις μερες εχει κατεβει περιπου μιση μοναδα απο 8,5 προς το 9 που ηταν τωρα εχω 8 καθαρο. να μετρησω και τις αλλαγες στην σκληροτητα?
Ποσο γρηγορα θα επρεπε να κατεβει το pH?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 26-09-03, 11:27
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

http://www.dennerle.de/frameset.htm
Μετά πατάς αριστερά στο Berechnungen
Μετά πατάς αριστερά στο CO2-Blasenzahl
Δίνεις τα λίτρα του ενυδρείου και πατάς Berechnung starten
θα σου δώσει φυσαλίδες ανά λεπτό.

Επειτα πατάς αριστερά CO2-Berechnung
Εκεί δίνεις το PH και την σκληρότητα και το αποτέλεσμα είναι ml/l CO2
Δηλαδή πόση ποσότητα CO2 έχεις μέσα στο ενυδρείο.
ΥΓ.
Δες και τον πινακα απο excel που σούστειλα email
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 15-10-03, 16:06
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Εχθες εκανα νεο μιγμα και αυτη τη φορα εβαλα και τεφλον στο καπακι και το μπετονακι εχει φουσκωσει σα βαρελι! φαινεται οτι εχανα αρκετη ποσοτητα αεριου χωρισ τεφλον γιατι πριν δεν ειχε φουσκωσει! Παρ'ολαυτα μου κρατησε πανω απο 10 μερες!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 20-10-03, 10:01
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Επειδή μπορεί σε μερικούς όπως και σε μένα τα Berechnungen μου κάθονται στο στομάχι …

http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08921 seconds with 12 queries