Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-08, 19:42
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή Ξύλα στο ενυδρείο και μαλάκωμα του νερού.

Έχω ενα ενυδρείο με σκαλαρια και ελάχιστα φυτά, σκέφτομαι να το γεμίσω ξύλα, να κάνω στον βυθό ένα "δύκτιο" από ξύλα και ρίζες, επίσης θέλω να εκμεταλευτώ τις 2 ιδιότητες των ξύλων, 1. το κιτρινισμα του νερού, 2. το μαλάκωμα του νερού.

*Οποιαδήποτε ξύλα και ρίζες μαλακώνουν το νερό ή πρέπει να βάλω καποια συγκεκριμένη ρίζα??

*Το νερό θα το μαλακώνουν για πολύ καιρό ή κάποια στιγμή θα εξασθενήσουν???

ευχαριστώ, Δημήτρης.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-08, 20:07
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Δεν κανουν ολα τα ξυλα, μπορεις να βρεις απο ενα καταστημα με ενυδρεια εχουν αρκετα σε οποιοδηποτε μεγεθος. Εγω εχω αρκετα απο αγρια πευκη, τα περισσοτερα τα εχω στο ενυδρειο 6 χρονια και ακομα κιτρινιζουν το νερο. Βεβαια μην περιμενεις οτι θα μαλακωσουν το νερο, απλα βοηθουν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-01-08, 01:22
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ναι,οποιαδήποτε ξύλα κιτρινίζουν και μαλακώνουν το νερό,όμως δεν είναι όλα τα ξύλα κατάλληλα για ενυδρεία λόγω τοξικότητας που παίζει με μερικά(π.χ. όλα τα ρητινοφόρα δέντρα...επομένως η άγρια πεύκη δεν είναι καθόλου κατάληλλη...)Αγοράζοντας ξύλα που πωλούνται για ενυδρεία από pet shop,είσαι σίγουρος για την καταλληλότητα(προσοχή μόνο σε μερικά που πωλούνται για terraria και είναι κυπαρίσσια...).Από την άλλη,το ξύλο οποιουδήποτε μη τοξικού δέντρου είναι επίσης κατάλληλο μετα από πλήρη ξήρανση...Μερικά ασφαλή δέντρα είναι η βελανιδιά,η οξειά,η καρυδιά,η ιτιά,η κερασιά,η Magnolia grandifolia,η καστανιά,κ.α.

Εφόσον θα βάλεις πάρα πολλά ξύλα,θα μαλακώνουν το νερό αρκετά για πολλούς μήνες και θα του προσδίδουν όμορφο έντονο καφέ χρωματισμό(σαν μόλις να έβαλες blackwater extract )...Φυσικά μετά από χρόνια θα εξασθενίσουν αρκετά...Με προσθήκη όμως και άλλων ξύλων κατα καιρούς η δράση των ξύλων που θες θα συνεχίζετε καθώς τα εξασθενημένα πια παλιά ξύλα θα βοηθούνται από καινούργια που βγάζουν μεγάλες ποσότητες ταννίνων και χουμικών οξέων...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-08, 12:38
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Το ακουσα και αυτο. Αν η αγρια πευκη δεν ηταν καταλληλη εδω και τοσα χρονια που εχω στο ενυδρειο δεν θα ειχε μεινει δισκος..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-01-08, 01:32
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Τελικά τι ισχύει για το πεύκο?Ρωτάω γιατί μπορούμε να το βρούμε παντού...
Κάτι σαν τις πέτρες για μαλάουι...
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-01-08, 05:38
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Χωρίς να ξέρω, απλά από ένστικτο και μόνο θα το απέφευγα γιατί δεν ξέρω αν οι ριτίνες είναι ικανές να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα είτε στις παραμέτρους του νερού, είτε στην βιολογία, είτε στα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-01-08, 06:12
Lupo Ο χρήστης Lupo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2007
Περιοχή: Κυπρος
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Πως γίνετε η "κατάλληλη ξήρανση" ενός ξύλου?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-01-08, 09:38
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

αλλο τα πευκα που υπαρχουν παντου και αλλο ριζες αγριας πευκης. Αυτες τις βρισκεις μονο σε καποια μαγαζια pet.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-01-08, 09:50
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lupo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως γίνετε η "κατάλληλη ξήρανση" ενός ξύλου?
Ξήρανση αποκαλείται η νέκρωση των ιστών πχ ενός ξύλου, που απ'τη στιγμή που κόβεται αυτό επέρχεται σε κάποιες μέρες αν είναι μικρό.
Οσο για το κατάλληλο είναι και τα υγρά του (υγρασία) που πρέπει να στεγνώσουν και αυτό γίνεται σε φούρνο (αφυδάτωση).
Για κατάλληλα ξύλα ας μιλήσουν οι φίλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-01-08, 10:54
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
......
Μερικά ασφαλή δέντρα είναι η βελανιδιά,η οξειά,η καρυδιά,η ιτιά,η κερασιά,η Magnolia grandifolia,η καστανιά,κ.α.
.....
Κι ότι σκεφτόμουν να αρχίσω δοκιμές (χωρίς ψάρια) με το ξύλο της καστανιάς, γιατί έχει μεγάλη αντοχή και δεν σαπίζει εύκολα!
Είχα κάνει αναζήτηση και δεν είχα βρει πληροφορίες για την καστανιά και τώρα που τις ήθελα μου ήρθανε στο πιάτο!!!
Να είστε καλά!!!

Να ρωτήσω κάτι για την καρυδιά. Το δέντρο αυτό βγάζει κάποια τοξική ουσία η οποία δεν αφήνει άλλα φυτά (εκτός λίγων ανθεκτικών) να μεγαλώσουν κοντά της και ιδίως κάτω από τα κλαδιά της. Αυτή η ουσία δεν θα ήταν τοξική για το ενυδρείο; ή με την επεξεργασία χάνετε;

Και τέλος να ρωτήσω: μιλάμε για κλαδιά, κομμάτια κορμού ή για ρίζες αυτών των δέντρων;

Για ξύλα και επεξεργασία είχαμε ξανασυζητήσει: http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EE%FD%EB%F9%ED
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lucy : 14-01-08 στις 11:14
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-01-08, 21:22
Lupo Ο χρήστης Lupo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2007
Περιοχή: Κυπρος
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-01-08, 14:18
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Για να μην είχες πρόβλημα με τα ψάρια σου σημαίνει απλούστατα πως δεν είναι ξύλο από άγρια πεύκη...Το οτι το αγόρασες με αυτό το όνομα δεν σημαίνει και πως πράγματι είναι το ξύλου αυτού του δέντρου...
Ξέρω βέβαια μια περίπτωση οπου κάποιος έβαλε στο ενυδρείο του ξύλο έλατου από άγνοια χωρίς πρόβλημα αλλά το συγκεκριμμένο ξύλο το μέζεψε από ποτάμι της Βορείου Αμερικής και πρόκειτο για ένα ξύλο που πιθανότατα είχε περάσει πολύ καιρό μέσα στο νερό και στον ήλιο,με αποτέλεσμα οι περισσότερες τοξικές ουσίες που περιείχε να έχουν φύγει...Φυσικά μόλις έμαθε για την τοξικότητα των ρητινοφόρων δέντρων το έβγαλε,γιατί ποιός ο λόγος να ρισκάρει για ένα κομμάτι ξύλο;
Η ξήρανση ενώς ξύλου γίνεται αν αφήσεις ένα ξύλο σε σχετικά ξηρό μέρος για πολύ καιρό...Το μόνο κακό είναι οτι παίρνει μήνες ή και χρόνια ανάλλογα με τη διάμετρο του ξύλου...Τα πολύ λεπτά κλαδάκια θέλουν λίγους μήνες για να ξεραθούν μέχρι μέσα ανώ τα πιο χοντρά πάνω από μισό με ένα χρόνο,ανάλλογα με το πάχος και το μήκος φυσικά...Γρήγορη ξήρανση ξύλων μπορούμε να πετύχουμε με θέρμανση επί αρκετή ώρα στους 60 βαθμούς C...Αν δεν γίνει σωστή ξήρανση,μέχρι μέσα,και το βάλουμε στο ενυδρείο θα σαπίσει και θα γίνει το ενυδρείο χάλια...
Τίποτα Λούση!
Όσο για την καρυδιά,το ξύλο της χρησιμοποιείται ευρύτατα για ενυδρεία και δεν προκαλεί προβλήματα...Τρώγεται μια χαρά και από τους Panaque Πιθανότατα ότι ουσίες και να είναι αυτές,θα διασπούνται κατα την ξήρανση ή και απλώς από τον καιρό που χρειάζεται αυτή...Επίσης,για να ενοχλούν άλλα φυτά από το να αναπτυχθούν γύρω τους,σημαίνει οτι οι ουσίες αυτές βρίσκονται στα φύλλα...τα οποία όμως επίσης είναι καταλληλα για χρήση στο ενυδρείο...θα το ψάξω πάντως περισσότερο μόλις μπορέσω καθώς δεν ήξερα πως συμβαίνει κάτι τέτοιο με την καρυδιά...Δεν έχουμε και πολλές εδώ...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-01-08, 14:27
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Η Λουση μιλουσε για Καστανιά...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-01-08, 17:10
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Λουση μιλουσε για Καστανιά...
οχι για την καρυδια μιλαει!εγω εχω βαλει ξυλο απο καρυδια στο ενυδρειο μου εδω και 4 μηνες περιπου..δεν εχω κανενα προβλημα,μεχρι στιγμης.οσο το αν δεν φυτρωνουν γυρω της αλλα φυτα δεν υσχυει!δεν ειναι καθολου τοξικη...
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-01-08, 18:02
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Και για τα δυο ξύλα έλεγα.
Για την καστανιά ρωτούσα γιατί έχω σκοπό να πειραματιστώ, και για την καρυδιά απόρησα, γιατί εγώ την ξέρω σαν ζωντανό δέντρο.
Να φανταστείτε ότι αν κάποιος κοιμηθεί κάτω από καρυδιά κάνει βαρύ ύπνο και ξυπνάει με βάρος στο κεφάλι!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-01-08, 18:10
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

και εγω την καρυδια σαν ζωντανο δεντρο την ξερω,δεν εχουν κανενα προβλημα τα φυτα που ειναι απο κατω τους.ισα ισα που κανει και ωραια σκια το καλοκαιρι.εγω το κομματι ξυλου που εβαλα ηταν τελειος ξερο,το εβρασα το καθαρησα και το εβαλα μεσα και ειναι οκ.
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-01-08, 18:21
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Μερικά φυτά τα καταφέρνουν, αλλά τα περισσότερα ... εδώ στα βόρεια τουλάχιστον δεν τα καταφέρνουν.
Ένας γνωστός μου γεωπόνος δεν τις θέλει γι' αυτόν το λόγο.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-01-08, 20:52
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Πράγματι η καρυδιά έχει την ιδιότητα να μην επιτρέπει άλλα φυτά (ανταγωνηστές) να αναπτυχθούν κάτω από αυτήν, πολλά δέντρα έχουν αυτή την ιδιότητα, όπως και τα πευκα, βεβαια δεν ξέρω αν αυτό την κάνει ακατάλληλη για ενυδρείο, δεν έχω ιδέα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-01-08, 21:22
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Δεν τα αγορασα απο καποιο μαγαζι εδω στην Αθηνα. Τα εφερε ενας ξαδελφος μου απο την Γερμανια. Και εγω δεν ημουν τοσο θετικος οταν διαβασα το χαρτι που ελεγε την προελευση τους. Αλλωστε στην Γερμανια κατι παραπανω θα ξερουν αφου ενυδρεια ειχαν χρονια πριν απο εμας εδω. Ευτυχως μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY. Ψύξη του νερού στο ενυδρείο. noe DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 04-01-08 21:03
Υπολογισμός του CO2 σε σχέση με το pH και την σκληρότητα του νερού khpouros Αρχάριοι γλυκού νερού 2 21-09-07 15:15
Κοράλλια και ενυδρείο γλυκού νερού dream_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 16 21-08-07 21:25
Eheim 2213 και 80λτ ενυδρείο/Oξυγονωση του νερού pStathis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 16-11-05 16:15
Ξύλα με φυτά ''του εμπορίου'' pavloukos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 08-12-03 22:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06159 seconds with 13 queries