Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 19-05-09, 11:17
svasilis Ο χρήστης svasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Παρουσίαση: 200 lt κοινωνικό φυτεμένο


Καλημέρα σε όλο το forum.
πριν από μερικές μέρες συστήθηκα και έβγαλα κάποιες φωτό του ενυδρείου μου εν συντομία. Αφού με καλωσορίσατε με ευγένεια (όλοι) κάποιοι μου ζήτισαν ποιό λεπτομερή παρουσίαση του ενυδρείου μου. Και ήρθε η ώρα λοιπόν να σας πω και γώ την ιστορία μου.

Το ενυδρείο αυτό (200λτ 1m 40cm 50cm) τρέχει περίπου εδώ και 1 χρόνο το οποίο είναι ιδιοκατασκευή με αυτοσχέδιο καπάκι (το καπάκι είναι χάλια δεν το συζητάω αλλά ετοιμάζω καινούριο, ιδιοκατασκευή και αυτό αλλά τώρα ξέρω καλύτερα).

Πριν από αυτό είχα ένα 120αρι από Μαρινόπουλο με φίλτρο πλάτης το οποίο είναι εκτός λειτουργίας. Εκεί γίνανε όλα τα μεγάλα λάθη. Το κράτησα περίπου κανένα εξάμηνο. Δεν το άλλαξα γιατί δεν ήταν καλό. Το άλλαξα γιατί ο αδερφός μου ενθουσιασμένος με το δικό μου έχωσε φράγκα (τζάμπα φράγκα όταν λέμε? Ακριβώς αυτό!) για να κάνει το 200αρη. Το κράτησε 1-1,5 μήνα και μετά μου το έδωσε γιατί δεν ... και του έλεγα να του πάρω ένα 60αρι να μπορεί να το κουμαντάρει...

Είχα πλέων μεγαλύτερο ενυδρείο με εξωτερικό φίλτρο (rena filstar xp2) με 2 λάμπες φθορίου απλές, θερμοστάτη της ρενα που ενσωματώνετε με το φίλτρο και έναν διάχυτη co2 με πλαστικό μπουκάλι με μαγιά.
Στο υπόστρωμα έχω βάλει 3-4cm χαλίκι 3-4 χιλιοστών, μια στρώση λατερίτη και από πάνω χαλίκι 2 χιλιοστών.

Επειδή δεν έχω και τίποτα δύσκολα φυτά (ανούμπιες, διάφορες κριπτοκορίνες κα βαλινσέριες) δεν ρίχνω και πολλά λυπάσματα, σχεδόν καθόλου. Για λίπασμα έχω το co2 και τον λατερίτη στο υπόστρωμα. Τα φυτά μου είναι σε άριστη κατάσταση. Έχω και ένα φυτό που δεν ξέρω τι είναι...εμφανίστηκε στο ενυδρείο μου μάλλον με μαζί κάποιο άλλο φυτό που αγόρασα. ά ναι έχω μέσα και 2 μπαμπού που ξέμειναν από τον αδερφό μου.

Τα ψαράκια που φιλοξενώ είναι 8 νέον, 8 γκλόου λάιτ, 6 κόρι, ένα σιαμένσι και έναν αρλεκίνο (είχα από 4αλλά τα πήρε το φίλτρο). Έχω επίσης και κάποια γκάπι και έναν ξιφοφόρο απομεινάρια του αδερφού μου που τελικά ήρθαν σε μένα αναγκαστικά αλλά θα τα δώσω σε έναν φίλο κτηνίατρο που τα θέλει. Το θέμα είναι πως τα βγάζεις από `κει μέσα γιατί είναι φουλ φυτεμένο. Έχω καμιά 15 γαρίδες και τέλος 2 applesnails. Έχω όμως και άπυρα σαλιγκαράκια 0.5 cm(που δεν σταματάν με τίποτα όσα και να αφαιρώ και μπλοκάρουν και το φίλτρο). Λέω να βάβω μερικούς κλόουν να τα καθαρίσουν μόλις βγάλω τα ζωοτόκα. Τι λέτε θα πιάσει?

Οι μετρήσεις:
ph 7,2
αμμωνία 0,
no2 0, no3
10. (τεστ της API)
Για ανθρακική σκληρότητα έχω πάρει ένα τεστ τελευταία που δεν κατάλαβα ακόμα πώς να το κάνω και δεν ξέρω. Είναι μιας μάρκας Salifert. Θα πάρω API ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ.

Λοιπόν παιδιά, ακούω τις γνώμες σας και όλες τις διορθωτικές κινήσεις που πρέπει να κάνω ελεύθερα.
Τις βλακείες και τα λάθη που έχω κάνει όλο αυτό τον ενάμιση χρόνο δεν τα γράφω γιατί εκτός το ότι θα φάω ξύλο(από κάποιον σκληροπυρηνικό του forum), θα βαρεθείτε από το διάβασμα.


Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0029.jpg
Εμφανίσεις:  1219
Μέγεθος:  42,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0022.jpg
Εμφανίσεις:  1736
Μέγεθος:  84,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0031.jpg
Εμφανίσεις:  1170
Μέγεθος:  65,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0017.jpg
Εμφανίσεις:  1121
Μέγεθος:  72,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0014.jpg
Εμφανίσεις:  1052
Μέγεθος:  74,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα133.jpg
Εμφανίσεις:  1032
Μέγεθος:  75,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κοινωνικό φυτεμένο 120 lt nikosm1 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 15 05-12-09 12:23
120λιτρα κοινωνικό φυτεμένο (πρώτη παρουσίαση) lucky13 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 56 01-07-09 00:40
Παρουσίαση jewel 60lt κοινωνικό φυτεμένο dizio Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 35 10-03-09 19:08
50 lt κοινωνικό φυτεμένο lucky13 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 17-02-09 18:36
200 λίτρα κοινωνικό-φυτεμένο!!!! flying_guardian Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 19 23-04-08 08:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07405 seconds with 15 queries